Het rijksdagbrand-proces begonnen. ssss £aatste Betichten RecfUsiaAen Staatsloterij. SS SS Thans zal blijken, in hoeverre Duitsch- land voordeel zat trekken uit deze politieke gebeurtenis. MARINUS VOOR DE RECHTERS. 20146 zen, maar den winkelier maakt men het verkoopen onmogelijk (Applaus.) Is het geen schande, als menschen door ijver en plichtsbetrachting met den rechter in aanraking komen? Van deze plaats vragen wij niet meer een verruiming van de verkoopuren. (Geroep: weg met de winkelsluitingswet!) Spr. wenschte een werktijd op Zondag van 8 uur voor winkeliers in koek, ban ket, enz., en voor winkeliers in visch e a. op Zondag van 11 tot 24 H uur, benevens voor laatstgenoemde in de week van 11 uur tot een half uur na de cafésluiting. Resolutie. Dan werd de volgende resolutie voor gelezen: „De vergaderingen in het gebouw van den Dierentuin, enz. spreken als haar oordeel uit, dat regee ring en openbare meening blijken niet doordrongen te zijn van den ernstigen toestand, waarin talrijke middenstan ders ten gevolge van de crisis zijn ko men te verkeeren; maken ernstig bezwaar tegen het feit, dat den middenstand steeds nieuwe las ten worden opgelegd, zonder dat eenige 'compensatie daartegenover staat; achten het tegenover duizenden nij vere burgers een niet te rechtvaardigen daad, dat zoowel ten aanzien van het verleenen van buitengewone midden- standsbedrijven als ten opzichte van de herziening der winkelsluitingswet ten •behoeve van sommige bedrijfsgroepen, door de regeering gedane toezeggingen «liet gereedelijk worden nagekomen, rwaardoor talloozen in groote moeilijk heden zijn komen te verkeoren betreuren het, dat evenmin iets ge daan is om noodlijdende middenstan- 'ders, hetzij door een buitengewone steun verleening, hetzij door ^het ver schaffen van opdrachten van Overheids wege, voor den ondergang te behoedend en achten het te veroordeelen, dat der- jgelijke personen worden verwezen naar armenzorg of werkverschaffing; stellen vast, dat tal van redelijke en rechtmatige verlangens van den midden stand op het gebied van de wetgeving [inzonderheid waar het de bescherming itegen de bedrijven ondermijnende euve len betreft ondanks herhaalden aan- 'drang der organisaties eveneens onver guld blijven; concludeeren, dat deze toestand on- ihoudbaar is en derhalve spoedige ver betering door ingrijpende maatregelen vereischt is; dragen het bestuur van den K N M B ;op, déze verlangens met kracht en klem Ion der de aandacht van regeering, pers en openbare meening te brengen." Toen deze resolutie was voorgelezen, werd vanuit de zaal op de vraag, of men er accoord mee ging, met krachtig ge- iïuid geantwoord: „Neen! Niet verlan gens", „eischen"!" Aan de bestuurstafel werd opgemerkt, dat de vergadering in ide kleine zaal, waar dezelfde sprekers ;waren opgetreden, de resolutie had goed gekeurd. Maar opnieuw werd vanuit de [vergadering geroepen: „Eischen! Eischen!" Iemand riep: „De arbeiders hebben altijd geëischt". (Daverend appl.) De voorzitter zeide: „Als de vergadering verlangt, dat wij zullen spreken van „eischen" en niet van „verlangens" Het slot van zijn woorden ging verloren in een lang aanhoudend applaus en ge juich in de zaal. De vergaderden waren van hun stoelen opgestaan. Toen zette 'de muziek het Wilhelmus in, dat de me nigte geestdriftig meezong. Het slot was, dat de resolutie werd aangenomen met de door de vergade ring gewenschte verandering (Ongecorrigeerd EERSTE KAMER. De eerste kamer kwam heden bijeen. Het adres van antwoord op de troon rede werd vastgesteld. Het bevat be halve de gewone terugslag op de troon rede, ditmaal ook de mededeeling, dat de kamer met groote dankbaarheid her denkt, wat in de onlangs volbrachte 35- jarige regeering van de koningin in haar aan ons land en volk werd ge schonken. Hierna was aan de orde het ontwerp tot wijziging van het reglement van orde in dien zin dat de kamer en niet de voorzitter voortaan beslissen kan over het al of niet in behandeling ne men van een bepaald wetsontwerp. Na verklaring van den voorzitter, dat z i. de kamer deze bevoegdheid dient te verkrijgen, werd het voorstel z. h. s. goedgekeurd. De kamer, die hierna in de afdeelin- gen ging, zal Dinsdag of Woensdag a s. weder bijeen komen. TWEEDE KAMER. Besloten werd tot instelling van vaste commissies: a. voor privaat- en straf recht; b. voor belastingen; c. voor openbare werken, verkeers- en water- is zatsaangelegenheden en d. voor over leg met de regeering omtrent handels politieke aangelegenheden. Zitting van heden De voorzitter, jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, sprak de volgende openings woorden: Nu mij opnieuw door Hare Majesteit de Koningin op uwe door mij zeer gewaardeer de voordracht het voorzitterschap der Kamer werd opgedragen, past mij allereerst een woord van dank voor het in mij gestelde ver houwen. Voor hem, wien het voorrecht te beurt va't uwe beraadslagingen te leiden, is op dit oogenbiik zelfbeperking meer dan ooit plich' Slechts over den vorm waarin en over de wijze waarop de Kamer haar werk zal ver richten, moge ik een woord tot U soreken. De vertrouwenscrisis, die de wereld teis tert, heeft ook het parlementaire stelsel niet cnverlet gelaten. De schade aan dat stelsel toegebracht, kan slechts worden hersteld, vaaneer de parlementen het bewijs leveren, dat men hunne medewerking het algemeen belang naar den eisch van dezen zwaren tijd kan worden gediend. Noodig is, dat alles worde vermeden, waardoor wetgevende en uitvoerende macht in hare taak worden be lemmerd. De Kamer moge door daden bewijzen, dat zij de plaats haar in ons staatsbestel toege dacht, op waardige wijze weet in te nemen. Zaakkundige bondigheid bondige zakelijk heid, zij ook in de komende maanden ons wachtwoord. Met den wensch dat Gods zegen onzen arbeid vergezelle, aanvaard ik uw voorzitter schap. De heer Ruys de Beerenbrouck wederom tot voorzitter benoemd. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoordige zitting: jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, mi nister van Staat lid van die Kamer. PENSIOEN-FINANCIERINGS COMMISSIE INGESTELD. Installatierede van minister Colijn. Heden is in een dei zalen van het departement van koloniën geïnstalleerd de onlangs ingestelde pensioen-financie ringscommissie, wier taak het is in ver band met den budgetairen toestand van Nederland Indië te onderzoeken of de geldende stelsels der financiering der pensioenen van het Indische overheids personeel en der uitkeeringen aan de door dat personeel nagelaten weduwen en v eezen herzien dienen te worden en zoo ja, in welke zin. De minister van koloniën, dr. Co- iijn, hield de installatierede, waarin hij er op wees, dat nu de mid delen-opbrengst is uitgezakt tot wei nig meer dan de helft van het peil waar op 's lands huishouding zich voor de crisis had ingesteld de financiering van de pensioenen op de vroeger gelegde grondslagen onoverkomelijke moeilijk heden oplevert. Op een middelenbudget dat onlangs drastische maatregelen op fiscaal gebied nauwelijks een bedrag van 285 millioen gulden zal bereiken drukt een pensioenslast van 75 mil lioen; vergeleken met den toestand voor de crisis is het aandeel dat de pen sioenen van de landsontvangsten op- eischen meer dan verdubbeld. Minister Colijn merkte op, dat het duidelijk is, dat hier door een onhoudbaren toestand is ontstaan en de regeering zich daarom reeds genoopt zag om naast een tijdelij ke korting op de pensioenen ook een staking van de uitkeeringen aan de in 1918 ingestelde eigen pensioenfondsen voor Indische burgerlijke en militaire landsdienaren, gedurende de jaren 1933 en 1934 bij den werkgever aanhangig te maken, waardoor althans tijdelijk eenig soulage zal worden verkregen. De minister deed echter uitkomen, da't de financiering van de Indische pen sioenen zal moeten worden ingepast in een landshuishouding, welke is ge schoeid op een basis van een Indisch middelen-budget, niet hooger dan 300 millioen, teneinde het den regeering mogelijk te maken, met de bevindingen der commissie rekening te houden, bij de voorbereiding van de ontwerp Indi sche begrooting voor 1935 verklaarde minister Colijn het op hoogen prijs te stellen de conclusies der commissie uiterlijk in Maart 1934 liefst echter nog voor 1 Januari te mogen vernemen. De voorzitter der commissie, de oud-vice president van den Raad van Neder- landsch Indië beantwoordde ministers rede. EEN VECHTPARTIJ TE OSS. In hooger beroep stond gister voor het Bossche Hof terecht P. J. van D„ orbeider te Oss, die door de rechtbank van Den Bosch tot drie jaren en zes maanden gevangenis straf was veroordeeld wegens poging tot doodslag op H. Wijnen, den 26sten Maart 1933 te Oss gepleegd. Beide mannen had den, volgens verklaring van twee getuigen en van het slachtoffer, twist gekregen in de St. Willebrordusstraat. Daarbij trok van D. plotseling een revolver en riep „ik schiet je kapot'' en schoot van dichtbij op Wijnen. Deze werd in het onderlijf getroffen, maar geen edele deelen werden geraakt. De ver dachte ontkende het. Hij was volgens zijn verklaring dien avond niet in de St. Wille brordusstraat geweest. Wijnen moet met een ander hebben gevochten en hem hebben be schuldigd uit wraak. Reeds langen tijd had den zij een veete met elkaar. De advocaat-generaal eischte bevestiging van het vonnis der rechtbank. Het Hof zal op 4 Octdber uitspraak doen. DR. ANNIE BESANT. f Een rijk innerlijk leven. Annie Besant, de leidster der Int. Theo- sophische Vereeniging, is te Adyar (Br.- Indië), het hoofdkwartier der organisatie, op bijna 8b-jarigen leeftijd overleden. Zij was een merkwaardige, sterke persoonlijkheid, met een zeldzame begaafdheid, werkkracht en vitaliteit, die zij tot aan het eind behou den heeft. Tot betrekkelijk korten tijd, onge veer drie jaar geleden, maakte zij reizen, hield conferenties en was van alle belang rijke wereldgebeurtenissen op de hoogte. In Augustus 1930 is zij voor het laatst in ons land, in het kamp van Ommen, geweest. Se dert twee jaren heeft zij aan een langzaam verval van krachten geleden. Annie Woodl, zooals zij met haar meisjes naam heette, is op 1 October 1847 te Lon den geboren. Van kind af zeer godsdienstig opgevoed in de Anglicaansche Kerk, kwam zij al vroeg onder de leiding van miss Mar- ryat, die veel invloed op haar moet hebben gehad. In 1867 trouwde zij met den Anglicaan- schen geestelijke Frank Besant. Het huwe lijk, waaruit twee kinderen, een jongen en een meisje geboren werden, was echter niet gelukkig en is in 1873 ontbonden. Na een tijd van twijfel aan de Christelijke dogmata doorliep Annie Besant een periode van atheïsme, waarbij zij geleidelijk ook op staatkundig terrein op den voorgrond trad in het kamp der radicalen, voornamelijk in samenwerking met den vrijdenker Charles Bradlaugh. Dat deze in 1880 een zetel in het parlement veroverde, zou voor een zeer groot deel te danken zijn geweest aan den arbeid van Annie Besant, die toen reeds overal als spreekster optrad. Bernard Shaw heeft van haar gezegd, dat zij in dien tijd de grootste redenaar in Engeland, wellicht in Europa, was. Haar radicalisme voerde haar geleidelijk tot het socialisme; in 1884 sloot zij zich aan bit de „Fabian Society". Op sociaal en politiek gebied was zij een pionierster en sinds het begin streed zij voor beter bestuur in Indië; later zou zij daar aan het hoofd staan van de 'beweging voor zelf bestuur. Zoo is dan vandaag eindelijk de dag aan gebroken, waarop het proces v. d. Lubbe te Leipzig een aanvang zal nemen. Nog een maal zal de publieke belangstelling gericht zijn op hem, die het Hitier zoo gemakkelijk heeft gemaakt, een omwenteling in Duitscn- land te weeg te brengen. Kolommen zijn er over volgeschreven, de naam van onzen iandgenoot heeft met groote letters in dui zenden bladen gestaan en meer dan ooit zal de wereld belang stellen in het verdere ver loop van het rijksdagbrandproces. Want on danks het interessante Bruinboek, een dezer dagen gevolgd door een „Roodboek" en on danks het belangrijke contra-proces te Lon den is, wat er zich nu in Leipzig gaat af spelen, toch eigenlijk de kern van de zaak en dus van meer waarde dan al het andere, om dat hier uit zal blijken, hoe Duitschland uit die proces een politiek voordeel kan trekken en dat ook zeker niet zal nalaten. Nog eenige dagen zijn aller oogen gericht op Leipzig en dan, ja dan komen er weer andere gebeurte nissen, die de publieke aandacht opeischen. Frank over het proces te Leipzig Oberregieringsrat Bade van het rijks- nisterie voor volksvoorlichting en propagan da heeft gisteravond de buitenlandsche jour nalisten uitgenoodigd, die zorg dragen voor de berichtgeving over het proces over den brand in den rijksdag. Nadat de Landge- richtsdirektor Parisius in een uitvoerige le zing een inleiding had gegeven op de vormen van het Duitsche strafrecht, nam de rijks commissaris van justitie dr. Frank het woord. Ik heb de taak aldus zette deze uiteen in den loop van dit proces hier aanwezig te zijn als vertegenwoordiger der regeerings- instanties. Ik sta echter even vreemd tegen over het proces als gij en wij zullen beiden volkomen gelijkgerechtigd zijn. Niemand zal een voordeel hebben boven een ander. Wij zijn zeer gelukkig over de buitengewoon be langstellende deelneming in dit proces, waar uit duidelijk blijkt hoezeer het geloof aan het recht belangrijker is dan alles ter wereld. In dit geloof aan het recht ontmoeten elkander alle waardevolle staatsvormen en volkeren der aarde. Het was in de laatste weken en maanden voor een fatsoenlijk Duitsch jurist nauwelijks te verdragen, wat er allemaal voor opruiing en verdraaiing in het buiten land werd bedreven. Het verwijt, dat eeniger- lei beïnvloeding op de behandeling van het proces, van de beklaagden zou zijn uitge oefend was een buitengewoon afschuwelijk verwijt gericht tot de verantwoordelijke in stanties van het Duitsche volk. Gij moogt komen, waarvandaan gij wilt, wij hebben als Duitsch volk er recht op, dat men ons bij de waardeering van onze cultuur zoo behan deld als wij volgens de prestaties van ons volk mogen verlangen. Meer wenschen heb ik niet voor u. Gij zult van de verantwoorde lijke instanties alle slechts denkbaren steun krijgen. Gij zijt gasten in deze stad en ik ben als leider van den nat.-soc. Duitschen juris tenbond ook verplicht U uit te noodigen voor de bijeenkomst van dezen bond op 29 Sep tember a.s. perskaarten. Voor het proces inzake de brand in den rijksdag zijn 123 perskaarten uitgegeven. Onder de toegelaten persvertegenwoordigers bevinden zich 82 buitenlandsche en 41 Duit sche journalisten. Belangrijke passages van het proces zullen op gramofoonplaten wor den opgenomen en voor de Duitsche radio worden uitgezonden. Het proces zal ook worden bijgewoond door de vrouw van Torgler en door twee stiefbroers van van der Lubbe Het groote gebouw van het rijksgerechts hof, waar hedenmorgen te 9 uur het door de geheele wereld met spanning verwachte pro ces, inzake den brand in het rijksdaggebouw zal aanvangen, bood in den vroegen ochtend nauwelijks een ander beeld dan in vroegere groote politieke processen. Wel valt het op, dat de bewakingsmaatregelen veel scherper zijn. Op het ruime plein voor het gebouw wandelden reeds in den vroegen morgen groepjes personen en wachtten op de komst van den beklaagde. In de omgeving van het gebouw wordt druk gepatrouilleerd. Sterke politiemacht. In het rijksgerechtshof zelf zijn tal van maatregelen genomen. De visitatie van de bezoekeres is zeer streng. Vooral wordt naar wapens gezocht. Uitgebreide maatrege len zijn genomen ten behoeve van de bericht geving. Ongeveer 30 telefooncellen zijn nabij de zittingzaal voor de pers ingericht. Voorbe reidingen zijn getroffen voor filmopnamen en uitzending van gedeelten van het proces per radio. De aankomst der beklaagden had zonder incidenten plaats. Driemaal reed een gevangeniswagen gevolgd door gewapende politiebeambten de binnenplaats van het ge rechtsgebouw op. Het binnen brengen der be klaagden stond o.l.v. den commandant der Leipziger Schutz polizei oversfe Höfer. Marinus ziet er slecht uit. De groote zittingzaal loopt slechts lang zaam vol, daar het toelaten der personen, die kaarten bezitten zeer veel tijd kost. Precies te 9 uur werden de beklaagden binnen geleid. Op de eerste bank neemt geboeid en geflan keerd door twee politiebeambten de hoofd- beklaagde, de Nederlandsche jongeman Marinus van der Lubbe plaats. In zijn blau we gevangeniskleeding ziet hij er bleek uit. Dr. Seuffert: v. d. Lubbe's verdediger, verschijnt. Na de student Blagoi Popoff en de schoen maker Wasil Taneff, verschijnt als laatste, eveneens in gewone kleeding, de vroegere communistische rijksdagafgevaardigde Tor gler. Tegelijkertijd zijn ook de deskundigen, evenals de verdediger van Törgler, dr. Sack en de toegewezen verdediger van van Van der Lubbe, dr. Seuffert de zaal binnengeko men. Van der Lubbe maakt een bijna totaal afwezigen, onverschilligen indruk. Hij zit in elkaar gedoken en staart in de ruimte. Op de banken voor de regeeringsvertegen- woordigers bevindt zich o.a. de rijksminister van justitie, dr. Franck. Achter de banken der beklaagden zitten de tolken vcor de buiten- tenlandsche beklaagden. Te kwart over 9 treden de leden van het gerechtshof met den senaats-president, dr. Bümer aan het hoofd de zaal binnen. Zij worden met den „Duitschen groet" door de aanwezigen ontvangen. Verklaring afgelegd. Onmiddellijk bij den aanvang legt de pre sident dr. Willens de volgende verklaring af: Ik open de zaak tegen den metselaar Marinus van der Lubbe en medebeklaagden. De bui tengewone beteekenis van de gebeurtenissen, die de achtergrond van dit proces vormen, heeft eitoe geleid dat de kwestie van het on derzoek in de pers van alle landen hartstoch telijk en diepgaand is besproken. Men heeft meermalen getracht het resultaat van het nog hangende proces van te voren reeds vast te stellen, Het past echter niet, dat men met een voor opgezette meening in een dergelijk pro ces ingrijpt. Dit was tot dusverre nooit de gewoonte in de Duitsche pers en ook nooit in de pers van andere landen. De strijd der meeningen heeft echter geen invloed op de beslissing van het gerecht. Een veroordeeling zal alleen plaats vinden, op grond van de resultaten van het onderzoek. Slechts wat in deze zaal in behandeling komt heeft beteeke nis voor de beslissing van her recht. Niet alleen de openbare meening van alle landen is zonder beperking toegelaten, ook de verdediging der beklaagden is onvoor waardelijk vrij. Wanneer de toelating van een buitenlandschen verdediger niet heeft plaats gehad dan moet met betrekking hier toe worden opgemerkt, dat volgens de wet slechts in uitzonderingsgevallen een derge lijke toelating zal plaats hebben en het heeft in deze zaak geen aanleiding, gezien tot toe lating te oeslissen, want in dit bijzondere ge val moet naar de overtuiging van het hof niet uitsluitend het belang van de beklaagden gediend worden. Nadat deze verklaring on der doodsche stilte was aangehoord, volgde het afroepen der beklaagden, uitsluitend door het noemen van hun namen. Van 4 brandstichtingen beschul digd. Den beklaagden wordt door de feiten me dedeeling gedaan van de opening van het proces. Daarop laat pres. Bünger de acten van beschuldiging voorlezen. Alle beklaag den worden ervan beschuldigd te hebben ge tracht de grondwet van het Duitsche rijk met geweld te wijzigen, verder het rijksdagge bouw in brand te hebben gestoken met de be doeling onder begunstiging van de brand stichting een oproer te veroorzaken. Van der Lubbe wordt er verder van beschuldigd, te hebben getracht het Wohlfahrtsamt, Berlijn- Neu Köln en het stadhuis van Berlijn in brand te steken. Pres. Bünger leest daarop een verklaring voor van v. d. Lubbe, dat hij het aanbod van de Nederlandsche advocaten mr. Francois Pauwels en mr. Stomps defintief afwijst. Van der Lubbe verzekert, dat hij deze verkla ring zonder eenigen dwang uit eigen bewe ging heeft afgelegd. Geruimen tijd neemt vervolgens het ver hoor van den hoofdbeklaagde Marinus van der Lubbe in beslag. Hij antwoord op de vragen van den presi dent in de Duitsche taal. Zijn levensloop. Van der Lubbe is op 13 Januari 1909 te Leiden geboren. Zijn vader heeft te Dord recht een manufacturenzaak. In zijn jeugd was van der Lübbe in een opvoedingsge sticht. Op de lagere school was hij een goede gemiddelde leerling. In 1927 keerde hij naar Leiden terug, waar hij het metselaarsvak leerde. Hij verklaart, dat hij geen vast werk heeft gehad, omdat er weinig werk was. In 1928 heeft hij een verwonding aan de oogen gehad, van der Lubbe kreeg een invalidl- teitsrente, welke hem op zijn vele reizen ook naar het buitenland werd nagezonden Van 1928 tot 1929, was hij voor de eerste maal in Duitschland, vervolgens tijdelijk in Frank rijk. Destijds wilde hij over het Kanaal zwemmen. In het volgend voorjaar, in April 1931, had hij het voornemen tezamen met een vriend „een wereldreis te ondernemen" Hij kreeg te Leiden een pas voor Europa en Azië. Door den verkoop van ansichtkaarten zou den zij in hun levensonderhoud voorzien Op deze prentbriefkaart waarop een Sovjet-staat is afgebeeld, groet zijn metgezel met opgehe ven vuist den communisten groet. Van der Lubbe heeft destijds geen toestemming gekre gen naar Sovjet Rusland te gaan. President Bünger constateert tegenover beweringen, dat de foto niet van der Lubbe is, dat de pasfoto door beklaagde zelf is on derteekend. Desgevraagd bevestigt van der Lubbe, dat hij van de gevangenis uit met zijn familie in Nederland heeft gecorrespon deerd, waarbij hij meermalen om de familie verhoudingen is ingegaan. De beweringen voorkomende in communistische ten, dat de pasfoto van vaiLdeM^rtf- vervalscht, worden ontkend. ut)be Vervolgens worden de kwesties beh, op welke wijze van der Lubbe naar n land is gekomen. In verband hiermede k' als eerste getuige gehoord de comiri W°r<}* van de crimineele politie Heissig, die f,'SSari* derzoek hiernaar heeft ingesteld. Hü °n" klaart, dat de pas van van der Lubbe i x®1"" derland is verstrekt doch dat de hetJtl s beambte in Nederland met alle 7Pu Ü"?8 heeft medegedeeld, dat hij de twee stre?^ boven de „u" bij den naam Lubbe onder omstandigheden heeft geplaatst. Deze Sf5een jes moeten later zijn aangebracht. ep" Getuige heeft ook met van der Lubbe sproken over het feit, dat de foto met c*" klemmetjes was vastgemaakt. Dit moefVler schied zijn, omdat van der Lubbe beleid stond als een zeer gevaarlijke communist men alles heeft willen doen om een verv»? sching te voorkomen. ai* Vander Lubbe zegt hieromtrent, niets hebben te verklaren. eis ts De president komt dan tot het strafregister van van der Lubbe. De officier van justitie Werner spreekt den wensch uit, dat den bÜ klaagde vragen zullen worden gesteld, over vroeger door hem ondergane straffen. Daar van der Lubbe zelf geen voldoende antwoord geeft, wordt een rapport van de politie Leiden voorgelezen, waarin melding wordt gemaakt, van eenige veroordeel ingen wegen, verzet tegen de politie. Een geboren communistenleider Omtrent den persoon van van der Lubbe.' wordt in dit rapport nog gezegd, dat van der Lubbe een aangeboren heerschzucht had en zich voor een geboren leider hield. Hij hoop. te leider der communisten te worden en trachtte in het bijzonder onder de werkloozen aanhang te vinden. In het begin van 1931 verminderde zijn in. vloed op de werkloozen. Hij heeft toen dé communistische partij verlaten en zou zjin wereldreis ondernemen. Hij is echter niet verder gekomen, dan Duitschland, waar hij werd uitgewezen Teruggekeerd in Neder- land sloot hij zich bij de internationale com munisten aan, waartoe ook behoorde, de stu dent Alberda. Hij werd herhaalde malen we gens bedelen veroordeeld. De president laat dan pauseeren. In de boeien. Van der Lubbe, wien tijdens de behande- ling de boeien waren afgenomen wordt weer geboeid, en met de andere beklaagden weg geleid. (Niet officieel) 5e Klasse, 4e Lijst Trekking van Donderdag 21 September 193J Hooge Prijzen f 1000.— 4918 19977 f 400.— 1464 19975 20302 f 200.— 699 3044 5163 11381 13633 16024 17205 19508 f 100.— 5106 9071 10956 11164 13030 20367 Prijzen van f70. 337 670 685 826 928 936 967 980 1547 1604 1674 1708 2771 2841 2882 2930 3591 3755 4113 4174 4728 4949 5077 5115 5606 5617 5630 5687 5950 5993 6074 6207 1082 1790 3191 4257 5134 5793 6239 7362 7938 8951 9811 897 1218 1843 3374 4422 5141 5863 6359 7437 15 222 915 927 1301 1319 2337 2522 3399 3422 4544 4578 5206 5582 5894 5935 6463 6489 6544 6580 6766 6838 7543 7630 7677 7733 7793 7863 8040 8227 8308 8390 8534 8654 9102 9620 9696 9697 9700 9703 9811 9982 10022 10066 10379 10662 10871 11432 11704 11987 12147 12188 12267 12602 12612 12698 12726 12775 12918 12920 12986 13418 13532 13695 13898 13931 14005 14659 14667 14746 14832 14870 14920 15013 15404 15620 15676 15689 15726 15866 15979 16213 16223 16241 16309 16336 16435 16487 16513 16569 16603 16673 16956 17039 17055 17129 17215 17293 17306 17500 17597 17613 17646 17764 17788 17939 18007 18095 18413 18565 18626 18710 18841 18909 18931 18947 19125 19254 19877 19902 19950 19992 20011 20124 20591 20608 20677 20686 Nieten 109 157 630 641 788 874 1159 1165 1631 1730 2029 2071 2286 2377 2681 2730 3045 3146 3395 3420 3648 3678 3787 3868 4036 4191 4511 4518 4824 4990 5435 5452 5624 5648 5885 5944 6334 6355 6870 6954 7197 7199 7512 7561 7851 7889 8218 8231 8447 8837 9132 9479 9795 160 715 882 1170 1742 2105 2449 2752 3182 3429 3686 3891 4268 4693 4995 5475 5700 6041 6373 6961 7208 7600 7891 8255 8489 8902 9222 9559 8453 8872 9191 9507 9858 10053 10297 10320 10331 10483 10512 10559 10866 10876 10878 11104 11134 11141 11239 11264 11320 11555 11556 11681 12021 12151 12186 12271 12365 12410 12607 12621 12672 13058 13078 13107 13221 13223 13237 13662 13727 13731 13880 13926 13948 13969 14122 14129 14136 14418 14428 14613 14735 14747 14775 15078 15108 15278 15598 15603 15822 15988 15991 16000 16384 16491 16506 16798 16811 16822 17102 17103 17121 17523 17542 17570 17722 17732 17818 18067 18101 18104 18345 18368 18446 18670 18723 18767 19076 19090 19136 19532 19559 19580 19822 19921 19999 20177 20189 20214 20469 20524 20593 20660 20663 20674 Verbetering 5e l-XIOï 232 736 916 1261 1753 2129 2465 2790 3211 3547 3698 3896 4295 4703 5048 5518 5712 6161 6445 6967 7285 7604 8003 8310 8615 8915 9253 9584 10059 10337 10596 10886 11144 11372 11686 12207 12420 12757 13142 13326 13750 242 746 977 1272 1825 2162 2477 2791 3220 3576 3741 3911 4321 4711 5052 5526 5738 6231 6553 6971 7321 7623 8060 8352 8625 8956 9333 9600 10103 10421 10611 10931 11148 11434 11691 12229 12433 12954 13202 13336 13861 310 756 1018 1276 1957 2176 2496 2868 3244 3607 3773 3944 4340 4770 5132 5543 5763 6257 6744 7002 7467 7629 8139 8374 8681 9362 9640 10123 10433 10678 10937 11210 11455 11898 12237 12483 12971 13207 13529 13869 13974 14054 14066 14189 14204 14252 14630 14683 14709 14826 14847 14866 15344 15425 15428 15856 15859 15873 16030 16145 16244 16509 16539 16668 16842 16918 16985 17231 17271 17287 17579 17599 17609 17844 17846 17860 18143 18171 18218 18480 18544 18555 18836 18865 1893» 19153 19203 19385 19682 19730 19753 20092 20112 20122 20303 20316 20339 20601 20615 20618 20701 20709 20727 Klasse 3e Lijst- 52 84 318 616 778 785 1092 1098 1503 1505 1984 2003 2233 2234 2584 2623 2935 3014 3314 3329 3634 3635 3781 3782 3991 4011 4358 4449 4783 4785 5194 5307 5607 5614 5814 5877 6268 6273 6829 6834 7028 7046 7509 7510 7669 7798 8145 8194 8381 8433 8690 8834 8990 9126 9395 9418 9691 9714 10210 10240 10461 10469 10689 10707 11006 li"73 11213 11238 11465 11481 11955 11983 12249 12253 12493 12590 12975 12988 13214 1321» 13588 13622 13874 13879 14065 14106 14283 14399 14720 14733 14969 l5^ 15431 155^ 15916 15»?® 16248 1624» 16736 18231 17872 ia»i 18247 30 18815 g 18972 ,0133 1Q424 19761. 1981? 2040° 30*? 20641 TG®» 208i8 309* 17001

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8