Alkmaarsche Courant Jladiomeuias binnenland Honderd vijl en dertigste Jaargang. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 224 1933 Zaterdag 23 September. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). 8— Gramofoonplaten. 10— VPRO-mor- genwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu bedrijven: VARA-Kleinorkest o.l.v. Hugo de Groot; W. van Cappellen, declamatie en Marien en Hamilton, zang. 12.— De Noten krakers o.l.v. D. Wins. 2.Gramofoonpl. 2-30 De Flierefluiters o.l.v. Ray Forest. 3.— Accordeonconcert o.l.v. G. Letten. 3.15 Ver volg orkestconcert m. m. v. Esther Philipse, zang. 3.45 Zenderwiss. 4.Concert door Cor Steyn, orgel en E. Charmen, zang. 4.15 'VARA-Mandoline-orkest o.l.v. J. B. Kok. 4.30 Vervolg zang en orgel. 4.45 Vervolg mandolineconcert. 5.Voor de kinderen. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.— De Wielewaal, o. 1. v. P. liggers. 6.30 Piatrogibas o.l.v. J. Carlquist. 7— Gramo foonplaten. 7.10 Vervolg concert. 7.30 Gra mofoonplaten. 8.Herh. SOS-ber. 8.02 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest o.l.v. Hrgo de Groot. 8.45 Gramofoonpl. 9.30 Vervolg orkestconcert. 10.P „De Dub belgangers", spel van de Klerk, m. m. v. het VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen. 10.15 .Vervolg orkestconcert. 10.40 Gramofoonpl. 10.50 Vervolg orkestconcert. 11.15 Gramo foonplaten. 11.3012.Orgelspel Joh. Jcng. Huizen, 296 M. (Uitsluitend KRO). 8. 9 15 en 10.Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.151.45 Sextetconcert en gramo foonplaten. 2.Voor de jeugd. 2.30 Kinder uur. 4.Gramofoonpl. 4.30 Orkestconcert en lezingen. 7.45 Gramofoonplaten. 7.50 Esperantonieuws. 8.Gramofoonpl. 8.05 Causerie. 8.15 Gevariëerd programma. Ca. 8 30 en 10.30 Vaz Dias. 11.12.Gramo foonplaten. Daventry, 1154 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, bei. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Western Studio orkest o.l.v. F. Tho mas. 1.05 Gramofoonplaten. 1.35 Commore Grand orkest o.l.v. Muscant. 2.35 Gramo foonplaten. 3 20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 Northern Studio Orkest 0-.1.V. J. Bridge m. m v. N. Crabtree, tenor. 4.50 Vaudeville-pro gramma, microfoondebutanten. 5.35 Kinder uur. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh Intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 Cello- rècital odor B. Harrsion. 8.20 BBC-Sympho- nie orkest o.l.v. Sir Henry Wood m. m. v. C. Supervia, mezzo-sopraan. F. Titterton, tenor, F. Poulenc en J. Février, pianoduetten. 10. Berichten. Voordracht. 10 25 Dansmuziek (gramofoonplaten). 10.5012.20 BBC- Dansorkest o.l.v. Henry Hall. Parijs „Radio-Paris"1724 Al. 8 05, 12.20, 7 30 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.05 Zang door Mad. Barbreau Hierna gramofoonpl. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit rest. „Wivex". 2.503.20 Gramo foonplaten. 3.50—5.50 Omroeporkest m. in. v. solisten o.l.v. E. Reesen. 8.2012.20 Gevar. programma m. m. v. L. Preil's En- sen ble en solisten Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl. 7 23 Westfaalsch Omroeporkest o.l.v. Göhre. 8 23 en 11.50 Gramofoonpl. 12.50 Populair concert. 1.50 Weragorkest o.l.v. Kühn. 2.50 Gramofoonpl. 5.20 Concert door het Werag- koor o.l.v. Breuer. 5.50 Cor.c ert door Th. SarataKuermann, viool. 8.25 Dansmuziek o l.v. Evsoldt. 8.50 Radiotooneel met muziek. Regie: F Ganss. Muzik. leiding: Görlich. 11.05—'2.20 Concert. Rome, 441 M. 8.35 Vioolrecital door A. Sin.enetti. 8.50 Berichten. 9.05 „II, pirata". opera van Bellini. Leiding: O. de Fabritis. Koorl. :a Csolari. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Dansmuziek. 7.05 Gra mofoonplaten. 8.20 Gramofoonpl. en concert door Blaaskwintet. 9.05 Voordracht. 9.20 10.20 Koorconcert m. m. v. blaaskwintet. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1.30 Omroep kleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Symphonie- concert o.l.v. Meulemans. 6.40 Gramofoonpl. 6 50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Svmphonieconcert o.l.v. Meulemans. 9.05 Voordracht. 9 20—10.20 Vervolg concert. Zeesen, 1635 M. (Deutschlandsender). 8 20 „Flimmerzauber gevarieerd film programma. 10.20 en 1.05 Berichten. 11 20 —12.20 Dansmuziek uit Leipzig door het Emdé-orkest. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Zaterdag 23 September. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.3524. Lijn 4: Langenberg 10.50—17.40, Zeesen 17.4019.20, Munchen 19.2020.20, Zee sen 20.20—23.20, Leipzig 23.20—24 ONDER ZAND BEDOLVEN EN GESTIKT. Gistermiddag te omstreeks half twee is de 1 V-jarige arbeider J. de Boer uit Haarlem op het terrein van de gemeentelijke zandgraverij te Bloemendaal door het zand bedolven. Urenlang is men bezig geweest het slacht offer te bevrijden, waarvan, toen men het vond, de levensgeesten natuurlijk reeds wa ren geweken. Omtrent de toedracht van dit ongeluk ver nemen wij, dat De Boer bezig was zand in zijn auto te scheppen, toen plotseling een duin is omlaag gestort, waardoor de jonge tpan, alsmede de auto onder het zand wer den bedolven. Onmiddellijk heeft men P°%in~ fien in het werk gesteld den man te redden, doch deze leverden geen resultaat op, omdat er steeds weer zand omlaag viel. Eerst na twee uur werken, werd het voorstuk van den auto zichtbaar. Daarachter lag het slachtof fer. Eerst tegen den avond is men er in ge slaagd het lijk te voorschijn te halen. Het parket van Haarlem woonde het redding^ werk bij. DOOR EEN LAADBOOM GETROFFEN EN GEDOOD. Aan een steiger bij de Hembrug was men bezig met het lossen van zand uit een scheep je. Dit geschiedde met een ijzeren bak aan een laadboom, die daarbij werd omgezwaaid. Een 50-jarige man, wonende in de Balistraat te Amsterdam, die met het werk niets te ma ken had, kwam te dicht bij den zwaaienden bak en kreeg hem met zulk een kracht tegen het hoofd, dat hij terstond dood was. RADIOREDE VAN MINISTER OUD. Naar wij vernemen zal de minister van financiën, mr. P. J Oud, op Donderdag 28 September a.s. van 8 tot 9 uur des avonds voor den A.V.R.O.-microfoon een rede hou den over de millioenennota. HET UNIFORMVERBOD. Nadere omschrijving door den minister van justitie in verband met de toepassing der wet. De minister van justitie heeft een aan schrijving betreffende het z.g. „Uniformver- bod" gericht tot de procureurs-generaal bij de gerechtshoven, waaraan het volgende is ontleend De wet verbiedt het „in het openbaar dra gen of voeren van kleedingstukken of opzich tige onderscheidingsteekenen, welke uitdruk king zijn van een bepaald staatkundig stre ven Voor wat de afzonderlijke elementen van deze omschrijving betreft, zij, 'aan de hand mede van de parlementaire behandeling van de wet, het volgende aangeteekend „In het openbaar" heeft, als ook elders in het Wetboek van Strafrecht, de beteekenis van: „ten aanschouwe (of ten aanhoore) van het publiek". Onder het artikel valt dus ook het ten aanschouwe van het publiek op den openbaren weg, op eigen erf of in eigen huis dragen van kleedingstukken of opzichtige on derscheidingsteekenen, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven. „Dragen" schijnt een op zichzelf duidelijk begrip. Het omvat de handeling van hem, die te midden van een groep personen een vlag of vaandel „draagt", hetwelk onderschei- dingsteeken is voor de geheele groep. „Voeren" ziet bijv. op vlaggetjes op fietsen en mascottes op auto's. Voorts op vlaggen en andere onderscheidingsteekenen, welke door een groep personen worden „gevoerd", zij het dat zij door enkele personen voor die „groep" worden „gedragen". „Kleedingstukken" omvat, alles wat men ter bekleeding draagt, dus ook bijv. een das, een sjaal of handschoenen; niet echter horlo ges, ringen, insignes, enz. „Opzichtig" wil zeggen door vorm, kleur, afmetingen of bijv. door de wijze van dragen bijzonder in het oog vallend. „Onderscheidingsteekenen" zijn alle teeke nen, welke hetzij bevestigd aan de kleeding, hetzij daarvan afgescheiden ter onderschei ding worden gedragen of gevoerd. „Uitdrukking zijn van" duidt tweeërlei aan. Ten eerste, dat het hier gaat om de ob jectieve beteekenis, welke de kleedingstukken en onderscheidingsteekenen in het verkeer als blijk van bepaald staatkundig streven bezit ten, dus niet om de wellicht afwijkende sub jectieve bedoeling van hem, die de kleeding stukken of onderscheidingsteekenen draagt of voert. Dan, dat 't gaat om de algemeene, de in het verkeer vaststaande beteekenis van die kleedingstukken en onderscheidingsteekenen, welke tot embleem, tot symbool van een be paald staatkundig streven moeten zijn gewor den. „Uitdrukking zijn van" staat hier dus bijv. tegenover „uitdrukking geven aan" of „uiting zijn van". Het praedicaat „uitdruk king" wijst op het symbolisch karakter van de kleedingstukken en onderscheidingsteeke nen. „Staatkundig" sluit o.a. de uniformen en onderscheidingsteekenen van organisaties uit, welke niet werkzaam zijn op staatkundig gebied. Als voorbeelden kunnen genoemd worden de Graal, het Leger des Heils en soortgelijke organisaties. „Bepaald" duidt aan, dat de uniformen en onderscheidingsteekenen kenmerkend moeten zijn voor een bepaalde richting, in tegenstel ling met andere. Daarmede vallen dus buiten het artikel de uniformen van de Overheids organen en van de, met de Overheid in ver band staande, aan deze dienstige organisa ties (officieel erkende weerbaarheidsvereeni- gingen, vrijwillige burgerwachten, enz.) Ook het dragen van de vaderlandsche kleuren voor zoover niet onder bepaalde omstandig heden tot uitdrukking gemaakt van bepaald staatkundig streven. Ook „streven" wijst in deze richting. EEN EXECUTIEVERBOD VOOR DEN LANDBOUW GEVRAAGD. Op iniatiatief van den Bond van landpach- ters en hypotheekboeren in Nederland werd te Utrecht een vergadering gehouden van een aantal landbouworganisaties, om de mo gelijkheid te bespreken van een gemeen schappelijke actie voor een executieverbod wegens huur-, hypotheek- en renteschuld in den landbouw. De heer D. v. d. Woerdt te Zoelen presi deerde en gaf na een kort openingswoord na mens de samengeroepen organisatie het woord an den heer H. S. van Houten, lid der Tweede Kamer, te Groningen. Spr. bepleitte een eensgezinde actie oin den zinkenden boerenstand zooveel mogelijk te helpen. De boeren moeten laten rusten wat verdeelt, om met alle kracht te streven nar redding uit den nood. Stellig is er meer noodig dan een executieverbod alleen. Maar als eerste stap is dit onvermijdelijk. Er moet een staatshypotheekbank komen, die tegen lage renten de opgezegde hypotheken over neemt, tegen de executiewaarde, met volledi ge kwijting voor den boer. Coimm. moeten ingesteld, wier taak bemiddeling, hulpverlee ning en onderzoek moet zijn. Dan kunnen nog veel rampen worden voorkomen. Een pachtwet is noodig om den pachter een rede lijke pacht te waarborgen; renteverlaging moet den hypotheekboer helpen zijn bedrijf gezonder te maken. En dan kan de regee- ringssteun doelmatig helpen, want deze komt dan niet langer grond- en hypotheekkapitaal, maar den werker op het land (boer en land arbeider) ten goede en werkt dan werkver- ruimend en schept weer een bestaansmoge lijkheid. De heer Smit van Voorburg, sprekende voor de Boerenbonden, wilde hoogere prij zen. Zoowel de prijzen der producten als de loonen moeten weer op vooroorlogspeil. De heer van Houten achtte dit onmogelijk te bereiken, maar wees er op, dat de heer Smit inconsequent was. Hij moet dan ook vragen pachten en hypotheekbedragen aan te passen aan dat peil en dit wilde hij juist niet. Wat de heer Smit wil, helpt niet den boer, maar den bezitter in de eerste plaats. De heer Smit wilde wel een executieverbod, doch alleen zoolang de prijzen niet door de regeering zijn verhoogd. De hypothéekbezit- ters zijn ook vaak kleine menscnen. De heer van Houten wilde dit niet ontken nen, maar andere kleine bezitters krijgen op hun andeelen ook geen dividend, omdat met hun kapitaal geen winst wordt gemaakt. De heer Stapel (Holl. Mij. van Landbouw) was niet voor een algemeen executieverbod, maar ging na de toelichting van den heer v Houten met diens standpunt mee. De heer Rijlaarsdam (Bond van Varkens houders) betreurde het, dat de Christ. Boe ren- en Tuindersbond, de Katholieke Boeren bonden en de meeste maatschappijen van Landbouw ontbraken. Het kwam hem onbe grijpelijk voor, dat deze organisaties niet mee wilden doen aan deze noodzakelijke actie Hij meende, dat de Holl. Mij. van Landbouw nog wel verder wilde gaan en dat op de le denvergadering scherpe kritiek op de leiding, met name op den voorzitter, zou loskomen. De heer Schermer (Neutrale Bond van Land- en Tuinbouwers in Noordholland) was voor samenwerking. Dat de andere organi saties ontbraken, vond hij diep treurig. De heer Kaan sloot zich hierbij aan. De heer Rosenboom (Coöp. I.V.H. en U.) was voor samenwerking. De heer van Houten wees er op, dat uit het aanwezig zijn van de meeste landbouworga nisaties bleek de oude fout der boeren: hun verdeeldheid. Sommigen lieten zelfs niets van zich hooren, b.v. de Friesche Maatschappij van Landbouw; sommigen riepen niet eens het dagelijksch bestuur samen (U.L.G.), de aanwezigen vormden een minderheid. Boven dien kwam de heer Smit direct'breed uitme ten, wat verdeelt, inplaats van mee te hel pen. Spr. adviseerde, dat iedere organisatie op eigen gebied zou doorwerken, alles vermij den, wat verwijdering brengt en aansluiting zou zoeken met allen die mee willen werken. Na eenig heen en weer praten werd hier toe besloten en sloot de heer D. v. d. Woerdt de geanimeerde vergadering met een woord van dank aan sprekers en afgevardigden. Naar wij vernemen is door den bond van landpachters en hypotheekboeren nog beslo ten 5 October te Utrecht in het gebouw voor kunsten en wetenschappen een groote open bare vergadering te beleggen, waarin als sprekers zullen optreden de heer H. S. van Houten en zoo mogelijk nog een tweetal be kende sprekers. DE PRINSES GEHULDIGD. Voor een uitverkochte zaal werd Woens dagavond in den Princesseschouwburg te Den Haag de 25ste voorstelling gegeven van „lm weissen Rössl". Prins Hendrik en prinses Juliana woonden tot het einde toe de voor stelling bij. Aan 't slot zette de muziek het „Wilhelmus" in, dat door allen staande werd meegezongen. Besloten werd met een drie werf „Leve de Prinses!" Deze dankte zicht baar verrast, met een glimlach en een bui ging naar de volle zaal. KOMT DE RUSSISCHE REGEERING ONDERHANDELEN? Een berichtgever van het Hbld. te Berlijn telefoneerde Woensdagavond Naar wij van goed ingelichte zijde verne men heeft net sovjet-Russische commissariaat voor den buitenlandschen handel besloten, een economische commissie naar Amsterdam te zenden teneinde aldaar de mogelijkheid van een uitbreiding van de economische be trekkingen tusschen sovjet-Rusland en Neder land te onderzoeken. Verschillende vertegenwoordigers van de Russische handelsorganisaties zullen deel uitmaken van de commissie. Men zal ook onderhandelen over het ge bruik van de havens van Amsterdam en Rot terdam. Begin October zouden verscheidene ladin gen Russisch graan naar Nederland worden verscheept. HET „LUTINE"-GOUD. Mededeeling aan aandeelhouders. De N.V. Stoomvaart Mij. „Texel" te Texel en de N.V. Scheepvaart Mij. G. Doeksen en Zn. te Terschelling hebben als concessiona rissen voor de berging van het „Lutine" goud heden van de bezitters van „Lutine"- aandeelen een circulaire doen toekomen. Aan deze circulaire ontkenen wij, dat het vertrouwen van concussionarissen in het uit eindelijk succes van de berging, ondanks het feit dat de pogingen met den toren van den heer Beckers mislukt zijn, ongeschokt blijft. De concessionarissen deelen mede, dat het moeilijke bergingswerk door hen, onder voor behoud van verlenging van de concessie, zal worden voortgezet. Op grond van de verrichte werkzaamhe den zeggen concessionarissen dat de ligging van het „Lutine"-wrak absoluut bekend is, zoodat de vooruitzichten gunstig zijn. Wan neer de voorgenomen werkwijze, om nadat voldoende zand zal zijn weggezogen, te dui ken en de roestklompen met springstoffen te bewerken, en het goud met behulp van een poliepgrijper naar boven te brengen, geen succes heeft, dan zijn de concessionarissen voornemens, weer met een nieuw toestel aan het werk te gaan, waartoe reeds voorberei dingen getroffen worden. Tenslotte verklaren de concessionarissen, dat de aandeelen recht blijven geven op het bepaalde deel van de bruto opbrengst der door hen te bergen lading. De belangen van aandeelhouders, aldus besluit de circulaire, die parallel met de onze loopen, zullen wij naar behooren blijven behartigen. SMOKKELEN VAN MARGARINE. Toename in den laat sten tijd. De margarine-smokkelhandel uit Duitschland neemt den laatsten tijd weer zeer sterk toe. Het is gebleken, dat voor margarine, welke uit Duitschland wordt ingevoerd, geen extra:belasting behoeft te worden betaald, waardoor de smokkelhandel, welke geruimen tijd niet meer is beoefend, weer loonend is geworden. De douane van het kantoor Enschede Ahaus deed een goede vangst door de aanhouding van een vrachtauto, waar mede men 1000 K.G. margarine fraudu leus uit Duitschland in ons land had in gevoerd. Margarine en auto zijn in be slag genomen. LOONEN IN DE TEXTIELNIJVERHEID. In de fabriek „Transvaal" van de fa. Van Heek Co. te Enschede is een loonsverlaging van 15 pet. aangekon digd. In verband hiermede werd gistermor gen een conferentie gehouden tusschen de besturen van de textielarbeidersorga nisatie en de fa. Van Heek Co. In deze conferentie werd geen overeenstemming bereikt. De besturen van de arbeiders organisaties zullen hedenavond met de betrokken arbeiders vergaderen. Daarna zal in een gecombineerde hoofdbestu- renvergadering het in te nemen stattTJ- punt worden vastgesteld. VAN COMMUNIST FASCIST GEWORDEN. Het Schiedamsche communistische raadslid Frenay heeft zich aangemeld als lid van de nationaal-socialistische beweging (groep Mussert). Over zijn toelating moet nog beslist worden. NATIONAAL-SOCIALISTEN TE NIJMEGEN. Opmarsch, die geen optocht was. De minister van Binnenlandsche Za ken deelt in antwoord op schriftelijke vragen van mevr. mr. B. BakkerNort, lid van de Tweede Kamer, omtrent het bezoek van een groep nationaal-socialis- ten aan Nijmegen mede, dat blijkens daartoe ingewonnen ambtsberichten de opmarsch niet het karakter heeft gedra gen van een optocht, doch louter van een zich verplaatsen van een groep per sonen naar het bestemmingspunt. Daaraan ontbrak het demonstratief element, dat politieken optochten eigen is, terwijl de vorm, waarin de groep zich voortbewoog, was bepaald door de poli tie, met het oog op doelmatige handha ving van de openbare orde. DE GEMEENTERAAD VAN ALMELO BUIGT HET HOOFD. De gemeenteraad van Almelo heeft beslo ten aan den eisch van Ged. Staten inzake de goedkeuring van de begrooting voor 1933 te voldoen en de gemeente voor de heffing van de gemeentefondsbelasting te plaatsen in de tweede klasse. INBREKERS AANGEHOUDEN. Een protesteerende steuntrekker. In verband met de inbraak te Enschede ir de opslagplaats van het kantongerecht heeft de politie te Enschede nog twee personen uit Lonneker gearresteerd. Een van hen werd' aangehouden, toen hij aan het hoofd van een deputatie op het gemeentehuis te Lonneker verscheen om te protesteeren tegen ingehou den steungelden. HUISVROUWEN PROTESTEEREN. Tegen het vernietigen van groenten. Het bestuur van het Comité uit Vergade ringen van Huisvrouwen te Enschede heeft een telegram gezonden aan den voorzitter der Tweede Kamer, waarin in opdracht van vergaderingen, gehouden te Enschede en Lonneker, bezocht door meer dan duizend huisvrouwen, met klem geprotesteerd wordt tegen de opvoering der indirecte belastingen op hoogst noodzakelijke levensmiddelen, te gen de vernietiging van aardappelen en groenten in dezen tijd van nood en ontbering CRISISINKOMSTENBELASTING. Naar gemeld wordt, is de door minister Oud in de Millioenennota aangekondigde crisisinkomstenbelasting bedoeld als een ex tra-heffing van inkomens, die in geld gelijk gebleven zijn, wat dus beteekent een stijging van de koopkracht van die inkomens. Deze heffing gaat dus in de lijn, reeds twee jaar geleden aangegeven door wijlen dr. Van Gijn en door prof. Polak. UIT HET SIGARENBEDRIJF. Een aantal organisaties, die het geheele sigarenbedrijf omvatten, zoowel de productie als de distributie, hebben aan den voorzitter van den raad van ministers een adres gezon den, waarin zij verzoeken in gemeen overleg met adressanten de wenschelijkheid te over wegen van de volgende maatregelen: le. Een scherpe en voortgezette controle op de naleving der bepalingen van de tabaks zoowel als van de arbeidswet. 2e. Een verbod tot verkoop beneden ban- derolleprijs. waardoor een eind gemaakt kan worden aan het moordende geknoei in den kleinhandel. 3e. De bevoegdheid van het bedrijf, om onder controle der regeering, regelingen van loon- en arbeidsvoorwaarden vast te stellen die voor de geheele industrie bindend zijn' zoo uitgebreid, dat zij zich de mogelijkheid denken van de instelling voor hun industrie van een raad of commissie, die in het alge meen de bevoegdheid zou hebben tot het ontwerpen van regelingen, die voor de in dustrie behooren te gelden. 4e. Gemakkelijke inning van kleine be dragen in kort geding. 5e Wijziging van de wet op de winkel sluiting. PIJN IN DEN RUG? NEEMT U IN ACHT. Wanneer tengevolge van een gevatte krude, overwerking, te veel inspanning, slijtage, enz. bepaalde organen trager beginnen te werken, doen zich verschijn selen voor, waarvan men de oorzaak dikwijls tevergeefs zoekt. Het valt ech ter gemakkelijk te begrijpen, dat zich als gevolg dier trage werking onzuiver heden in het lichaam ophoopen en onder deze is een afzetting van urine zuur in de gewrichten en organen het meest te vreezen. Gewoonlijk merkt gij dan op: pijn in den rug of de lendenjn, hoofdpijn, een loom of duizelig gevoel, rheumatische pijnen en meerdere ver schijnselen van onwel zijn, die. naar ge lang van de lichamelijke gesteldheid van den lijder verschillend kunnen op treden. Verwaarlozing van dergelijke verschijnselen kan tot zeer ongewensch- te verwikkelingen leiden. Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen hebben gedurende de dertig jaren, waarin lijders aan dergelijke ziekteverschijnselen ze leerden kennen en waardeeren, naam gemaakt en getoond, dat zij de afvoer- organen (bij trage spijsvertering gebrui- ke men eenige Foster's maagpillen) opwekken tot gezonde werking. Een kuur met Foster's Rugpijn-Nieren-Pillen maakt, dat rijk en gezond bloed uw aderen doorstroomt, en gezondheid en kracht aan alle levensorganen gebracht wordt. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten k f 1.- f 1.75 en f3.-p. doos. Let vooral op den juisten naam. OPBRENGST DER WELDADIGHEIDS POSTZEGELS. Ruim f 135.000 uitgedeeld. Na verkregen goedkeuring van den minis ter van binnenlandsche zaken heeft de Cen trale Propaganda Commissie de uitkeerin- gen uit de opbrengst der weldadigheidspost zegels en prentbriefkaarten „Voor het Kind 1932/'33" doen toekomen aan de vereenigln- gen die daarvoor in aanmerking komen. Uitgedeeld werd: aan 21 instellingen voor ach terlijke kinderen tezamen 11.121.55 aan 83 instellingen voor zieke en zwakke kinderen tezamen 28.241.21 aan 239 instellingen voor ver waarloosde kinderen tezamen 88.900.55 aan 11 instellingen voor doof stomme en gebrekkige kin deren tezamen 6.796.37 Verleden jaar bedroeg het totaal der uit- keeringen 146.939. LOTERIJEN JOODSCHE INVALIDE. AMSTERDAM EN ZUID-HOLLAND UITVERKOCHT. Met begrijpelijke voldoening bericht „De Joodsche Invalide", dat de loterijen Amster dam en Zuidholland uitverkocht zijn. Van deze loterijen zijn geen loten meer in voor raad. De trekkingen der vier andere loterijen zullen binnenkort plaats vinden. Van Noord- Brabant en Utrecht reeds in October. Zij die zich dus niet de kans willen laten ontgaan een huis te winnen in Amsterdam, Den Haag, Arnhem of Maastricht, of die eigenaar willen worden van één der vier maal duizend andere prijzen, w.o. vier luxe Ford auto's, kunnen voor 2.50 aan het wel bekende adres van „De Joodsche Invalide", Nw. Achtergracht 98, Amsterdam, Postgiro 10260, loten verkrijgen. De trekking van de loterij Amsterdam zal plaats virtden op 26 September a.s. in ge bouw „Artis" ten overstaan van notaris E. Heimans. De trekking van de loterij Zuidholland zal plaats vinden op 28 September a.s. in ge bouw v. Kunsten en Wetenschappen te Rot terdam ten overstaan van notaris S. S. Wij senbeek. Lotenhouders hebben hierbij gratis toegang. Het verloop dezer J. I.-Loterijen, die naar bekend is, georganiseerd worden ten behoeve van de groote uitbreiding is zeker een groote voldoening voor de talrijke propagandisten, die zich wederom met groot enthousiasme voor deze schoone Stichting hebben gegeven. DUITSCHERS UITGEWEZEN. Nazi-leiders in ons land. Naar „Het Volk" verneemt is den hee- ren dr. J M. Rider, H. Krieger en H. Wolters, vooraanstaande menschen in de Duitsche nazi-beweging in Noord- Limburg en Oost-Brabant, op last der Nederlandsche justitie aangezegd, dat zij vóór een bepaalden dag in de eerste helft van de m -and October den Neder- landschen bodem moeten hebben verla ten. Tot dien tijd hebben genoemde hee- ren gelegenheid hun zaken hier te lande te regelen. WERKLOOZENSTEUN VOOR HET GROOTE GEZIN. Het bestuur van het r.-k. Werklieden verbond heeft zich, blijkens bericht in de Volkskr., gewend tot den minister van sociale zaken met een brief over den werkloozensteun voor groote ge zinnen. Het schrijft o.m.: „In verschillende plaatsen wordt thans de loonnorm die als maatstaf dienst voor de uitkeering krachtens de steunregeling, verlaagd. Daar in de steunregeling is bepaald, dat niet meer dan 65 procent, in sommige gevallen 70 procent van het loon mag worden uitge keerd, heeft dit tengevolge, dat de groote gezinnen met niet-verdienende kinderen daarvan de dupe worden. Daar de uitkeeringsnormen dezelfde blijven, krijgen gezinnen, alléén be staande uit man en vrouw, of gezinnen, waar één of twee kinderen zijn, dezelfde steunbedragen uitgekeerd, terwijl de grootere gezinnen thans vaak niets méér ontvangen dan de kleine gezinnen,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5