JUcfUstwAen SBucq edijke Stand VERKEERSONGEVALLEN BRANDEN. EGMONDBINNEN (Augustus). CASTRICUM. te ouidat zij anders beven het maximum percentage zouden komen. Wij verzoeken u daarin verbetering brengen door te bepalen, dat aan groote gezinnen met niet-verdienende kinde ren uitgekeerd mag worden tot bijv 90 procent van het vroeger verdiende loon Daardoor wordt tegemoet gekomen aan nood der groote gezinnen, zonder dat daaronder de kleinste gezinnen lij den, welke laatste de thans aan hen uit gekeerde bedragen dringend noodig hehben." SMOKKELARIJ Kommiezen te Weert hebber, vrouw N S, aangehouden die in een kinderwagen, waar* in twee kinderen lagen. 18 kilo frauduleus in gevoerd margarine vervoerde De wagen en de smokkelwaar zijn in beslag genomen Tegen de vrouw is proces-verbaal opge maakt. MR. DUYS EN DE S D. A P. Een voorstel om mr. Duys te royeer en als lid. Wij lezen in de Tel.: Naar wij vernemen is thans een voorstel m gediend om het Kamerlid mr J E. W Duys te royeeren als lid der S. D. A P. Tot dusver waren door vele afdeelingen der S D. A P bij het partijbestuui moties ingediend, al'e inhoudende het verzoek, maat regelen te nemen jegens den heer Duys naar aanleiding van zijn bekende brochure. Het partijbestuur had tot nu toe aan de uitnoodi- gingen in deze moties geen gevolg gegeven De heer Duys is lid der afdeeiing 6 te s Gra venhage van de S. D A P en volgens de sta tuten kan een afdeeiing een lid roveeren Nu is bij de genoemde afdeeiing 6 een van toe lichting voorzien voorstel ingediend om den heer Duvs van het lidmaatschap der S. D. A. P. vervallen te verklaren. Dit voorstel wordt in een Woensdag 27 September te houden vergadering behandeld. Wordt het aangenomen, dan is mr. Duys dus geen lid meer van de S D. A P. Wij hebben de statuten van de partij eens nagelezen en gezien, dat de heer Duys ten aanzien van een royementsbesluit zijner af deeiing nog beroep openstaat bij het partij bestuur. Naar aanleiding van het aanhangige voor stel. hierboven omschreven, hebben wij ons tot den heer Duvs gewend om van hem zijn meening te vernemen over deze kwestie. De heer Duvs deelde ons mede. vooriocpig zich niet over de op hander. zijnde gebeurtenissen te kunnen uitlaten. EEN BELANGWEKKENDE PROEF BIJ WEGENBOUW. Rietmatten als onderlaag van een klinkerdek. De correspondent van het Hbld te Haar lem schrijft: Te Hillegom is men bezig in de Burge meester Pontstraat een klinkerdek te leggen op een onderlaag van rietmatten. De con structie is niet geheel nieuw: te Heerenveen zijn in een stukje weg matten onder de klin kers gelegd en in Sassenheim is een gedeelte van een rijwielpad met een gesloten dek waarin ook matten van dezellde samenstel Img een onderlaag vormen. Maar de toepassing die de directeur van Openbare Werken te Hillegom, de heer van Gemert, nu in den ruim een halven kilometer langen verbindingsweg tusschen den Rijks straatweg en den ringdijk van den Haar lemmermeerpolder, aan deze constructie geeft, is toch zoo belangwekkend, dat ver scheidene deskundigen op het gebied van wegenbouw er al kennis van hebben geno men. Het gebruik van deze mqtteo op een slappen bodem is iets nieuws en ook de wijze, waarop het klinkerdek op de matten wordt gelegd, is nog niet eerder toegepast. Het materiaal, dat hier gebruikt wordt Nederlandseh fabrikaat van de N.V. Gips Houtbereidjng te 's-Gravenhage js tot een dikte van 5 c.M. samengeperst riet, door ijzerdraad bijeen gehouden in matten van 3,5 M. bij 1 60 M. Onder een druk van 16 armosfeeren wordt creosootolie in het riet ge perst, waardoor het tegen vochtinwerking be stand is. Door de samenpersing krijgen de matten een vastheid, die het mogelijk maakt ze als hout met een zaag te bewerkenniette min blijft er een soepelheid en veerkrachtig heid in, die het materiaal onder het wegdek doet mee-veeren en buigen Het groote voordeel daarvan is, dat bij den wieldruk van een zwaar voertuig zich niet dadelijk een Vuil in het plaveisel vormt; de druk wordt door de mat over een grooter oppervlak ge lijkmatig verdeeld. De matten worden gelegd op een vasten ondergrond van zand Bij de toepassing te Heerenveen werden dan op de matten de klin kers geplakt met bitumen. Te Hillegom ge beurt het anders. Op de matten is hier een zandlaag gestort van 5 tot 6 c.M Deze zandlaag wordt met een lichte wals vastge drukt en dan worden er, in keperverband, de 8 c.M. dikke Belvedère-klinkers op gemetseld Dit bestraten is feitelijk metselen, omdat de klinkers niet zooals dat in Heerenveen wel is geschied op de gewone wijze naast el kaar worden gelegd, maar met bitumen wor den gevoegd. De steen wordt op zijn plat ge legd, heeft een druk-vastheid van 1485 K G en krijgt een voegvulling van een mengsel van Sbellpra en Rooving-asphalt, in een ver houding van 1 op 3. Omdat deze weg, zoodra hij voor het ver keer is open gesteld dat zal op 20 October geschieden een vrij druk interlocaal ver keer zal krijgen, zullen de resultaten v="> de matten-proef binnen niet langen tijd kunnen blijken. Ook als deze constructie niet veel beter blijkt te zijn dan de tot nu toe toege paste, dan heeft ze toch dit financiëele voor deel, dat het gebruik van matten de duurdere fundeering van den gebruikelijken bouw niet noodig maakt. Het is bij het gebruik van een rietmatten- fundeering natuurlijk gewenscht, dat na de afdekking van den weg geen werk in den on dergrond meer behoeft voor te komen Kabels en buizen voor gas pn water ziin ook hier in het trottoir gelegd, dat niet on matten be straat is: en hef werk aan dp rioleerin? is zoo uitgevoerd, dat de hoofdbuis niet meer be hoeft te worden bloot gelegd. De rioleering is op palen gelegd; de verbindingen ziin met een gewapenden band tot stand gebracht, die met specie gedicht is. Tevoren zijn gaten uit gespaard, waarop standpijpen zijn geplaatst Waar het noodig was, zijn de aansluitingen gemaakt; waar het niet noodig was, zijn de standpijpen voorloopig afgesloten. Alles is ten slotte met mastiek gedicht. Cement is met het oog op de mogelijkheid van harsten en scheuren niet gebruikt. De matten onder het klinkerdek behoeven dus, bij een normalen gang van zaken, niet te worden opgebroken. De Poolsche gezant te Den Haag heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan Hille gom om kennis te maken met den zich in aanleg bevindenden klinkerweg op rietmatten. BLIKSEM INGESLAGEN. Tijdens een omweer ontstond te Bergum brand in het winkelhuis van W. van der Werf. Het brandde geheel af. Een kamer, waarin de 86-jarige weduwe Riemersma woonde, brandde eveneens uit. De politie stelt een onderzoek in, daar aan het inslaan van het hemelvuur wordt getwijfeld. Tegelijkertijd werd de nieuwe boerderij van K. van der Berg te Bergum door den bliksem getroffen. De geheele boerderij brandde af. De brandweer kon geen hulp verleenen, daar er geen water te vinden was. Petroleumlamp gevallen. Doordat een der leden van het gezien :n de schuur met een petroleumlamp kwam te vallen, brandde de boerderij, bewoond door den heer G. Boersma te Tzummarucn (Fr.), gedeeltelijk af. De brandweer wist het voor huis en een schuurtie o- het erf te behouden In de schuur was een belangrijke hoeveel heid vlas en tarwe «reborgen, toebehoorendï aan drie landbouwers. tegen een bepaald percentage Voor de aanvrage moest een bepaald, doch va- riëerend bedrag worden bijgevoegd voor administratiekosten e. d. Het minimum bedroeg 10 Mark. Het kwam echter zeer veel voor dat de aanvragen geweigerd werden en de bijgevoegde gelden zou den dan niet zijn gerestitueerd. Er zal nu ook een onderzoek worden ingesteld wat met deze aan vraaggelden is ge beurd. ONGEWENSCHTE ACTIE VAN VREEMDELINGEN. Vereeniging van Nazi's le Gronin gen door de politie ontbonden. Een der leiders over de grens gezet. De Groningsche politie heeft, gebruik ma kende van het door de regeering voorge- schrevene. dat de politie-autoriteiten krachtig dienen op te treden tegen vreemdelingen, die van de hier te lande verleende gastvrijheid misbruik maken, door deel te nemen aan politieke acties, van welke richting dan ook een vereeniging van te Groningen wonen de Duitsche nationaal-sociaüsten ontbonden er een der voormannen van deze vereeni ging. zekeren Foeckel, aangezegd, dat hij in ons land niet meer wordt geduld. Foeckel is daarop naar Duitschland vertrok ken. TJALKSCHIP LEK GESTOOTEN. Behouden binnengebracht. Gistermiddag om vijf uur heeft het tjalk schip van O. Metz te Nes (Ameland), dat met steenkolen van Amsterdam kwam op de Wadden noodsignalen gegeven. De redding boot van Holium en het recherchevaartuig Laman de Vries van Oostmahorn zijn daarop ter assistentie uitgevaren Het bleek, dat het schip was lek ges ooten en dat het reeds half vol water stond. Het recherchevaartuig heeft het in zinkenden toestand verkeerende schip, aan boord waarvan zich de schipper en zijn knecht bevonden, op sleeptouw genomen en naar de reede van Nes gesleept. De redding boot behoefde geen hulp te verleenen. ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE MILITAIRE ADMINISTRATIE TE BREDA. Men meldt uit Breda aan de N.R.Crt.: Naar eerst thans bekend wordt, is reeds geruimen tijd een onderzoek gaande naar de administra'le van het garnizoens-voorraad magazijn te Breda. Over een lang tijdvak zijn er verschillende onregelmatigheden ont dekt, waarvan de voornaamste wel is, dat de aanwezige magazijnvoorraden niet kloppen met de boeken. De militaire politie onder leiding van lui tenant Verschoor is al eenige maanden bezig opheldering in deze kwestie te brengen. Bij dit onderzoek ziin nog verschillende andere onregelmatigheden geconstateerd, omtrent den aard waarvan men weigerde ons verdere mededeelingen te doen. De administrateur der inrichting, de adju dant-onderofficier R., wordt wegens zenuw overspanning verp'eegd in het ziekenhuis te Utrecht, waardoor het onderzoek zeer wordt bemoeilijkt. De administratie van het magazijn schijnt hopeloos in de war te zijn. Het departement van defensie heeft maatregelen getroffen om de administratie in orde te brengen. Verscheidene onlangs ontslagen adjudant onderofficieren zijn aangezocht om hierbij de behulpzame hand te bieden. Geen der gepen sionneerde ambtenaren heeft dit aanbod ech ter aanvaard, deels oin de geringe bezoldi ging, die in het uitzicht werd gesteld, deels om den aard van de werkzaamheden. Thans is een ambtenaar van het departe ment te Breda aangekomen om het verdere onderzoek te leiden De oorzaak der onregelmatigheden schijnt gezocht te moeten worden in de minder goe de verstandhouding tusschen den administra teur R en den toezieden chef van het maga ziin, die de controle de laatste jaren geheel achterwege zou hebben gelaten. INVAL BIJ EEN SPAARKAS TE AMSTERDAM Overtreding van de geldschieters- wet? De Centrale Recherche heeft gisteren een in\al gedaan in het kantoorgebouw van de Algemeene Crediet- en Adrol- nistratiekas, gevestigd op de Prinsen gracht te Amsterdam. Op grond van we geldschittersvvet werden alle boeken en bescheiden in beslag genomen. De zaak wer dgedreven door een Duitacher, die hier te lande het systeem van de zgn Zvveck-Sparkasse had ingevoerd. De verschillende leden van deze spaar kas stortten gelden, welk geld dan weer weru uitgeleend aan een van de leden PRINS HENDRIK NAAR AMSTERDAM. Prins Hendrik zal morgenmiddag om 3 uur tegenwoordig zijn bij de opening van het clubgebouw van de nieuwe op gerichte Amsterdamsche aeroclub op Schiphol, EERSTE KAMER. De Eerste Kamer is bijeen geroepen tegen Woensdr?;v'Idag 27 Septemb.v te.2 lur. Eenige kle'n* op de agenda, na afhandeling waarvan de Kamer in *e afdeelingen de omzetbe lasting zal onderzoeken. LEEUWARDER BOTERNOTEERING. De Leeuwarden commissienoteering voor boter werd gisteren vastgesteld op 88 cents (hierop komt nog de accijns, die vorige week werd verlaagd van een gulden op 90 cents, benevens transport kosten en handelswinst). In een metaalfabriek aan de Passerei straat te Rotterdam heeft gister een jeugdige arbeider spelenderwijs een stukje ijzer gewor pen naar een passeerenden school jon "en, die daardoor in een oog werd getroffen en dit nu zal moeten missen. Naar aanleiding van het défilé van leerlingen van openbare en bijzondere scho len voor de koningin in den Paleistuin. Dins dagmiddag, wordt nader verzekerd, dat het aantal deelnemers pl m 24000 heeft bedragen De politie van Beilen heeft gevankelijk naar Assen overgebracht A. B., koperslager te Beilen, verdacht van opzettelijke brand stichting in zijn werkplaats, welke tijdig nog is gebluscht geworden. Verdachte is na ver hoor in arrest gesteld. I Op de Waalkade te Nijmegen is een Duitscher aangehouden, verdacht van het smokkelen van wapens uit België. Een hoe veelheid revolveronderdeelen is in zijn bezit gevonden. Woensdagnamiddag zijn te Den Helder nieuwe marine-officieren beëedigd. Na langdurig debat over een verzoek der caféhouders om het tapverbod gedurende de kennis op te heffen, heeft de Nijmeegsche gemeenteraad met 17 tegen 15 stemmen tot handhaving ervan besloten. Dronken fietser door de tram gedood. Gistermiddag omstreeks half vijf is de 53- jarige landbouwer H. Keizer uit Ruinerwold, die vermoedelijk onder den invloed van ster ken drank verkeerde, met zijn rijwiel tusschen De Wijk en Meppel onder de Dedemsvaart- sche tram geraakt en op slag gedood. Het slachtoffer was gehuwd. Het lijk is naar Rui nerwold overgebracht. Bij het oversteken aangereden. Op den Velperweg te Arnhem is gister de 19-jarige mej. A. Mekkink bij het oversteken van den weg door een passeerenden auto overreden en met verbrijzeld rechteronder- been nar het gemeente ziekenhuis vervoerd. Haar toestand is ernstig. Gevaarlijk spel. Op bet Lijnsheike te Tilburg zijn gister avond omstreeks half acht twee jongens, die per fiets een autobus tegemoet reden en die aan het stoeien waren, vermoedelijk doordat de sturen in elkaar verward geraakten, onder de autobus terechtgekomen. Een van hen, T. S uit Tilburg was op slag dood, zijn icame raad F. M., eveneens uit Tilburg, werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis overge bracht. De musicus Jacob Hamel gewond. Gistermiddag is te Baarn een botsing ge schied tusschen een zandauto en een perso nenauto. In dezen auto zat behalve de chauf feur, de musicus Jacob Hamel uit Amster dam. Deze heeft eenige snijwonden in het gelaat en een rib-kneuzing gekregen. Hij werd naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. De chauffeurs van beide auto's bleven on gedeerd. De toestand van Jacob Hamel was gister avond zeer bevredigend, zoodat hij per auto naar zijn woning te Amsterdam is vervoerd Auto tegen een boom gereden. Drie gewonden. Gistermorgen reed op den Rijksweg tu$ schen Staphorst en Meppel een handelsreizi- fer uit Groningen, in een auto in de richting leppel, toen van den anderen kant de Stap horster postbode J. Klei aankwam. De auto bestuurder stak plotseling den weg over naar links, verloor daarbij de macht over zijn stuur en reed met groote snelheid tegen een boom De postbode werd hierbij gegrepen. De drie inzittenden van den auto werden ge wond. Een 22-jarige Duitsche dame, die haai vacantie hier had doorgebracht, kreeg een zware hersenschudding en een schedelbreuk. Zij is naar het ziekenhuis te Zwolle ver voerd. De andere inzittenden werden gewone aan gelaat en handen, 40.000 K-O. stroo verbrand. In K'elwindeweer, bij Hoogezand, zijn Woensdagavond laat 40.000 K.G. geperst stroo, toebehoorende aan vier landbouwers, door brand verloren gegaan. De oorzaak is nog niet vastgesteld. KORTE BERICHTEN. Bij het verrichten van werkzaamheden is de 16-jarige J. Peters te Blerik gi6termor gen van een acht meter hooge ladder geval len Met ernstige inwendige kneuzingen is de jongen naar het ziekenhuis te Venlo ver voerd. Arbeiders hebben in de bosschen te Kessel (L.) het lijk gevonden van zekeren L v. d. Heen zwerver, afkomstig uit 's-Herto- genbosch. De rijksveldwacht stelt een onder zoek in. De botermijn te Maastricht, die sinds 38 jaar van groote beteekenis was, ook in den internationalen handel, is thans door de tijdsomstandigheden gesloten. Het verkoop bureau is gevestigd te Roermond. Nu demonstraties e.d. verboden waren, hebben de communisten te Amsterdam, Dins dagmiddag en -avond vergaderingen gehou den ter viering van den „rooden Dinsdag" De avondvergadering in de Diamantbeurs was zeer druk bezocht. Op het Weesperplein was een groote oploop, zoodat de politie een charge hield, waarbij nog een communist zoodanig gewond werd, dat hij in het Bin nengasthuis moest worden verbonden. -- Gisterochtend heeft zekere J. Daalman te Kwadendamme (Zuid-Beveland) in over spannen toestand zijn woning verlaten en is op zijn fiets vertrokken, de mededeeling ach terlatende, dat hij voor altijd naar hei bui tenland is vertrokken. Men vreest echter erger. DOODELIJK ONGEVAL TE SASSENHEIM. Het O. M. bij de rechtbank te 's-Graven hage eisehte tegen een 26-jarigen reiziger uit Wassenaai twee maanden hechtenis we gens het veroorzaken van dood door schuld. Vepd. heeft als autobestu irder in den vroe gen ochtend van 7 Augustus j l te Sassen heim een aanrijding veroorzaakt, waardoor een wielrijder, die uit tegenovergestelde richting kwam. van zijn rijwiel werd geslin gerd en bijna onmiddellijk overleed. MEINEED. Voor de rechtbank te Arnhem hebben in hooger beroep terecht gestaan W. G. v. T en B. J. S., beiden van beroep bakkersknecht en wonende te Nijmegen. Hun patroon was bekeurd wegens overtreding van de arbeids wet en stond deswege voor het kantongerech; te Nijmegen terecht. Als getuigen a décharge hebben beide verdachten toen verklaard, dat zij niet voor des morgens vier uur in de be doelde bakkerij hadden gewerkt, zooals aan hun patroon was ten laste gelegd en zooals de politie verklaarde geconstateerd te hebben Het Hof deed thans in deze zaak uitspraak en veroordeelde de verdachten met verniet! ging van het vonnis, waarvan beroep tot de zelfde straf als door de rechtbank te Am hem opgelegd, n.1. voor ieder zes maanden gevangenisstraf. VERDUISTERING EN HELING. Een koopman uit Haarlem heeft twee weken geleden voor de Haarlemsche recht bank terecht gestaan wegers verduistering van twee naaimachines, twee waschmachines en twee radiotoestellen. Verdachte had deze toestellen en machines in huurkoop, doch na eenigen tijd afbetaling, verkocht hij ze. Het O. M. eisehte tien maanden gevangenisstraf De rechtbank veroordee'de hpm tot één iaar Tegen den heler, die de verduisterde machines en toestellen had gekocht, was eveneens tien maanden gevangenisstraf ge ëischt. Hij werd ook tot een jaar gevangenis straf veroordeeld. MOEITE MET DE CRISIS-ZUIVELWET In een zaak van A. den H., 63 jaar, boter handelaar te Rotterdam, appellant van een vonnis van den kantonrechter aldaar, waar bij hij wegens overtreding van de crisiszui- velwet het in voorraad hebben van marga rine B, waarin zich een hoeveelheid aard appelzetmeel bevond was veroordeeld tot 14 dagen hechtenis heeft het O.M., mr. Reumer, nadat de rechtbank, op diens verzoek om de dagvaarding te mogen wijzigen, lang durig in de betreffende wetsbepalingen ge zocht en er over gepraat had, nadat vervol gen de directeur van den Keuringsdienst van Waren geroepen en geconsulteerd was, nadat men nog den ambtenaar van het OM., mr Van der Kun, zélf als getuige-deskundige had laten halen en om advies gevraagd, en nadat ten slotte de behandeling eenigen tijd was geschorst geweest, om den gezamelijke deskundigen de gelegenheid te schenken, alle mogelijkheden en bepalingen nog eens na te gaan en te overdenken, heeft het O M. dan nadat met deze studie („Iedere Nederlander wordt geacht de Wet te kennen onge veer twee uren waren voorbijgegaan, vernie tiging van het vonnis en verdachte's veroor deeling tot een boete van 100, subsidak 10 dagen hechtenis geaischt. Uitspraak 5 October. HET FRIESCH IN DE RECHTSZAAL Een beleedigingskwestie. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft gis termiddag de zaak van den student H. P te Ltrecht behandeld. Zooals men weet heett deze zaak indertijd vrij wat stof opgeworpen omdat de politierechter weigerde P toe të staan Friesch te spreken en hem, toen hij niet Nederlandseh wilde spreken, uit de zaal liet verwijderen. De politierechter veroordeeld- P. wegens eenvoudige beleediging van een agent van politie tot 20 gulden boete of 20 dagen hechtenis. De zaak had zich als volgt toegedragen- Een agent van politie te Leeuwarden surveil' leerde in den nacht van 13 op 14 April met een collega in de Sofialaan. Enkele jongelui waren bezig kalk op straat te smeren. Totn prhter narlprHftn een hek, vonden zij dezen, Zij namen den do in beslag. P. trad toen naar voren en zeide Die pot is van ons De agenten antwoordden dan kunt u hem morgen terug krijgen P. liep al mopperend met de agente en zeide in het rriesch o.m. dat de Wachtei een valschen eed had afgelegd De verdediger, mr v. d. Schaaf 7 „De agent Wachter heeft voor een rechter een valscheo eed afgelegd?; n met agent Zeide P kanton- Getuige: Ja. Als getuige h décharge werd geho^ student S. \X de Vries, die de inleidt d< gen in het Friesch beantwoord^ Vr*- De president, mr. J. A. Stoop t, dat hij Nederlandseh moest soneiü!® er wet schrijft het gebruik van de NerUi' Ds sche taal voor. Slechts wanneer getui verdachten geen Nederlandseh spreu" verstaan, dan mogen zij door middel va fn tolk zich van een andere taal bedienen getuige echter verklaart wel NederL^33,1" te spreken en te verstaan, kan de or^ia1 niet toelaten, dat hij Friesch spreekt Toen de verdachte werd voorgeroep gerde ook deze Nederlandseh te De president zeide, dat hij hier Friesch kan toelaten, waarop verdaehug<en het woord afzag. e v>o De procureur-generaal, mr. Sluis wee, op, dat het verweer van verdachte dat hu 7 draagwijdte van zijn woorden niët zou U* ben ingezien, voor iemand van zijn ontwiu ling niet opgaat. Juist omdat het hier <ïi* ontwikkelden man betreft, is het een «m«r misdrijf, en spreker acht de door de recto bank opgelegde straf eigenlijk te laag wel heeft ook de officier van justitie *1' soortgelijke boete gevraagd en daarom z« spr. bevestiging van het vonnfe eischen Uitspraak over 14 dagen. ONTSLAG VAN RECHTSVERVOLGING. Het gerechtshof te Arnhem heeft uitsprak gedaan in de zaan van een fabrikant të Almelo, die met zijn auto de neergeteld boomen van een spoorwegoverweg .i,?ï reed. Hij werd door de rechtbank veroor decld tot zeven dagen hechtenis en im boete. Het Hof heeft thans dit vontvi* ver nietigd en vei dacht* ontslagen van aii. rechtsvervolging. POGING TOT BRANDSTICHTING TIJDIG VOORKOMEN. Gisteren hebben voor de rechtbank te 's Hertogenbosch drie inwoners van Eind. hoven terechtgestaan, verdacht van pocrimë tot brandstichting. Het waren een 42-jarige arbeider, een 29- jarige schoenmaker, en een 34-jarige timmer man. De woning van den schoenmaker zou volgens het plan in brand gestoken woiden terwijd de bewoner afwezig was. De oudste van het compiot had overal benzine gegoten en lonten gereed gelegd. De politie had er echter lucht van ge kregen en nam de verdachten gevangen. De arbeider ontkende en beweerde, dat de schoenmaker gek was. Hij kende hem nau welijks. Een hoofdagent-rechercheur van de politie te Eindhoven deed mededeelingen omtrent de toebereidselen tot den brand, weike Ijij ge vonden had. De eerste .erdaebte had om een partij goederen ingepakt en zich deze toegeëigend. De schoenmaker legde een bekentenis af. De derde verd .chte echter verklaarde niets me> her comp'ot te maken te hebben. De officier eisehte tegen den eersten ver dachte. den hoofdschuldige, acht iaar gevan genisstraf. ,-.r- Ter zake van medeplichtigheid aan poging tot brandstichting requireerde hij tegen den tweede ver jaar gevangenisstraf en tegen den eigenaar van het pand. den schoenmaker zes maanden onvoorwaardelijk en twee jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaren De verdedigers pleitten vrijspraak. Uitspraak 5 October. HUIZEN VERKOCHT BUITEL MEDE-WETEN VAN DFN EIGENAAR. De opbrengst niet afgedragen. De rechtbank te Groningen heeft gisteren een assuradeur te Groningen veroordeeld wegen# verduistering tot een iaar gevange nisstraf. conform oen eisch. Deze assuradeur had iemano te Sappetneer, een zieke]ijkte» man. benadeeld door den schijn, dat hij de huur ophaalde, diens huizen te verkoopen zonder diens toestemming en zondei hen» het geld af te dragen. De man is intusschen overleden, ioo- dat men zijn verklaring voor de rechtbank heeft moeten voorlezen. De assuradeur, die vroeger had bekend dat h-j f 1000 bad ver duisterd. heeft thans aan de rechtbank ver klaard geen gelegenheid te hebben gehad om het geid te verrekenen, doch niets te hebben verduisterd. - Gebcren: Nicolaas, i van Gerar- dus Bomrner en Cornelia Lielting Maria Adriana, d. van Antonius Johan- nes Kareis en Adriana Maria Sentvelu- Cornelis Maria, i van Jobannee En- gelbertus Imming en aria Stam. 7" ria Geertruida, d. van Willam Li<ut'n» en Gerarda Duinmeyer. Jacobus, i- van Jacobus van der Molen on Klasin Svvert. Johanr.es Co;n«H». z "van hannes Gerardus Baltus en Margarm Anna Wilhelmina Deen. - Tbeodorus Cornelis, z. van Gerrit Belleman Theodora Metselaar. r Ondertrouwd Gerrit d« Gor van Terschelling en Eva Nieuwenhuizen. Cornelis pe'r Burgmeyer en Maria Margaretha line te Uitgeest. te Getrouwd: Gerrit de G<>rté Tei schelling en Eva Lanibci ta Nieu huizen. Ondertrouwd: Cornelis Br« hoff en Maria Orij. - Gerardus B«r dus de Nijs en Maria Anna de Jacobus Veldhuis en Johanna veld. A<iris',a Overleden: Francleca A0to- Josepha Kehl, oud 8 maanden. nlus Wilhelmus Brouwer, oud wonende te Amsterdam f ^a»' Gladbach, oud 31 jaar, woueude sterdam»

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6