fKOCtSSEN UIT HEI VERLEDEN. BROEK OP LANGENDIJK (Aug.) CASTRICUM. KOEDIJK (Augustus). Het failliet van John Law. BROEK OP LANGENDIJK. DE POSTVLUCHTEN OP INDJE. HEILOO (Juli en Aug.) Geboren: Hendrikus Franciscus Gerardu^z. van Pieter Willem Govert van^,r, tyden en Ther«sia Johanna Michtild* Bonnes - Jacobus Heinrich. 1 van Meokas Maria Bakkum en Anna aria atten. Cornelis Antonius, z. van Johannes Joseph Kramer en Engelina poeh Augustus Antoon, z. van Johan nes Maximilianus Zonneveld en Marira- retha Schouten. Johannes Maria z v Jacobus Bakker en Cornelia Zoon Hendrik, z. van Klaas Bakker en Maar- tje Otjes. Adrianus Jacob. z. van Nico laas Vader en Sophia argaretha Mans Cornelia Jacoba, d. van Niko Som broek en Agatha Ann& Borst. Anna Maria. d. van Nicolaas Bakker en Eva Müller. Cornelis, z. van Frederik Bruin en Johanna Vollebregt Carolu* 'Anthonius, z. van Petrus Schouten en 'Jacoba Johanna Lamboo. Aaltje, d. van Jan Anema en Aafjp Leegwater. Cathanna Adriana, d. van Frederik Hollenberg en Neeltje Blokker Pe trus Hendrikus, z. van Nicolaas Bruin en Catharina de Goede. Budolf, z van Hendrik Keesman en Henriette Martha Annette Quack. Alida Rosetta, d. van Reijer Lodder en Frencina Lutina Schut te. Willebrordus Laurentius, z. van 'Franci6cus Willebrordus van Westerop en Jacoba Maria Teileman. Agnes Wilhelmina, d. van Adrianus Cornelis Smit en Willemina Maria Catharina Noort. Jan Pieter, z. van Cornelis 'Klaver en Anna Catharina Elisabeth Hoogland. Cornelis, z. van Abraham Cornelis Koning en Eegje Haan Ondertrouwd: Simon Adrianus Hoetje6 en Agatha Adriana Dekker. petrus Joseph de Haan en Martha Ca tharina Punt te Limmen. Johannes Vennik te Akersloot en Aagje Feeke. Anthonius Schouten en Engelina Anna 'van Veen te Alkmaar. Antonie E ises te Purmerend en arie Grietje Spruit jAlbertus Petrus Kager en Wilhelmina 'Sebregts. Getrouwd: Simon Adrianus Hoef jes en Agatha Adriana Dekker. Overleden: Hermanus Faas, 68 j. Klaas Jonker, 82 j. Lummetje Wit tebrood, echtgenoote van Jacob Vink, 64 J. Jan Molenaar, 8 j. Gerrit Tim mer 54 j. Aaltje Holle, 71 j. Corne lis Reik, 64 j Geboren: Jan, z van K. de Jager eti A de Ruiter. Jacob, z. van J. Kruk en M. Meijer. Neeltje. d. van K. Pas terkamp en M. Slot. Jacoba Maria, d. van M. Benschop en W A. J. van der Linden. Christina, d. van J. Vroegop en C. Kieft. Aafke, d. van K. Otto en R de Does. Overleden: Apolonia Adriana Koole, oud 61 ja.en, echtgenoote van A. Bakker, overleden te Alkmaar. Ondertrouwd: Cornelis Bleijen- daal te Heemskerk en Cornelia Maria Petronella van der Park. S Ondertrouwd: Gerardus Hendri kus Eling en Mina Bakker. Gehuwd: Petrus Sap en Johanna Ccatricum Johannes Hendrik Edu- ard de Vries en Saakje Cornelia de Vries. Cornelis de Groot en Geertruda Alberta Castricum Getrouwd: Cornelis Bleijendaal en Cornelia Maria Petronella van der Park Geboren: Petrus Martinus, z. van Jfc Borst en M. Bleijendaal. Geboren: Willem Maurits, z. van Wilheglm Loeb en Alida Cornelia Ma ria Lambert. Bob Jacob, z. van Gerrit Terol en Jannetje Hartog. Adriana Anna, d van Willebrordus Liefting en Geertruida Anna Lengers. Overleden: Klaas Nolta, oud 42 jaar. wonende te Amsterdam. Overleden: Martha Elisabeth Dehse, oud 74 jaar, wonende te Amster- 4am. Geboren: Pietertje, d van Gerar dus Fredericus Hart en Jansje Rol. Gerrit Cornelis. z van Bertus de Groot er Trijntje Kuiper IV. De regeering van Lodewijk XIV over Frankrijk wordt en begrijpelijk in d« geschiedenisboeken als een tijdperk ■va: bloei en grootheid voorgesteld. Van Krootheid ongetwijfeld, omdat de eene overwinning na de andere op het slag veld werd behaald. Maar steeds meer bleken deze overwinningen duur, eigen lijk te duur voor den stand der Fransche financiën gekocht, want het staatscre- diet was uitgeput, en de schuld nam steeds meer toe. Teneinde aan de staatskas de noodige ontvangsten te ver zekeren, en anderzijds het geld te ver krijgen voor de overdreven koninklijke huishouding te Parijs en te Versailles, moesten de belastingen tot ongekende hoogte worden opgeschroefd In de laat ste jaren van het leven van Lodewijk XIV heerschten gebrek en ontevieden- heid door geheel Frankrijk en het voor komen van een uitbarsting er van wordt algemeen toegeschreven aan het feit, dat men op verlichting na den dood des Konings hoopte Lodewijk XIV had zijn testament zorgvuldig geheim gehouden. Hij had den Maarschalk Villars zelfs opgedra gen het geheim daarvan met de macht van wapenen te verdedigen Maar il- 'W8 verried zijn overleden meester, nog voordat deze ter aarde was besteld. De Hertog van Orleans toch. des Konings heef, wien gedurende zijn leven alle jachten in de regeerin^ werden ontzegd, had vernomen, dat het testament een der onwettige zonen van den Koning, den Hertog van Maino, ni®t slechts be lastte met het oppertoezicht op de op voeding van den zeer jeugdigen Lode wijk XV, maar ook met het opperbevel van de garde en de koninklijke troepen. Villars verraadde den inhoud van het testament aan hem, en zoo had Orleans een etmaal voor de bijeenkomst van het parlement, waarin de opening van het testament zou plaats hebben, voor zich om zijn maatregelen te nemen. Die ble ken goed getroffen, want, mede onder den invloed van een vleiende toespraak van den Hertog van Orleans, nam het parlement maatregelen, die, schijnbaar op wettel ijken grondsdag berustende, het testament geheel ter zijde schoven en den Hertog van Maine beperkten tot een niet veel meer dan figureerende rol Zoo kreeg Orleans het heft in handen, en zoo heeft hij, met behulp van Duboi« enkele jaren over Frankrijk geregeerd! Zoo zwart als hij ons wordt afgeschil- de<"d' T-f hij niet; wat men hem als ge bruikelijke nachtelijke orgieën ten laste legde, waren dikwijls gewone avondbij eenkomsten, waar kaart gespeeld werd nu ja tot laat in den nacht, maar dat was' in dien tijd gewoonte! Vast staat, dat Orleans zich het hoofd brak met de vraag hoe een beteren financieelen toe stand voor Frankrijk te scheppen. Er waren er talloozen, die zich onder Lode wijk XIV en tijdens de heerschappij van diens maitresses, ten nadeeel van den Staat hadden verrijkt. Zij werden ten getale van duizenden vervolgd, oorlogs winstmakers, die er ook reeds toen wa ren, werden ongenadig van hun groote winsten ontdaan, maar het was een druppel in de zee. Wel gingen er stem men op, die het gevaarlijke standpunt innamen, dat Lodewijk XV niet aanspra- kelijk kon worlen gereken J voor dé schulden, die Lodewijk XIV den Staat had opgelegd, doch het inslaan van de zen weg zou gelijk hebben gestaan met totale vernietiging van het Fransche staatscrediet, en dien weg durfde Orle ans begrijpelijkerwijze niet inslaan. Toen kwam, slechts enkele jaren nadat Lode wijk XIV het moede hoofd ter ruste had gelegd, John Law. Wie was John Law, een naam, dien men slechts op de lippen behoeft te ne men om een voorstelling voor oogen te doen komen van de ergste financieele transacties, die men zich denken kan. In 1671 te Edinburg geboren als zoon van een goudsmid, kon hij zeker zijn van een goede en goed belegde erfenis, en de eventueele opvolging in een zaak, die ve;- buiten Edinburg een goeden naam had. Hij werd dan ook op uitstekende wijze opgevoed, naar Londen gezonden, waar hij zich de oogen uitkeek naar al les, dat er zoo geheel anders was dan in het betrekkelijk kleine en stijve Edin burg. John Law met zijn goed voorko men, voorzien van een ruime beurs, trok de aandacht van de vrouwen; hij geraakte daardoor in twist met mannen, duelleerde op een dag met een zekeren Wilson, doodde dezen, tengevolge waar van hij ter dood werd veroordeeld Maar het vonnis werd in levenslange gevan genisstraf veranderd en, wat meer zegt, John Law slaagde er in te ontkomen en vluchtte naar Holland. Daar verbleef hij betrekkelijk langen tijd; hij leerde er de bank van Holland kennen, in dien tijd een der voornaamste financieele instel lingen van het Europeesche vasteland, hij zette zijn studies in Genua, Venetië en Florence voort, en daar begonnen zijn eerste financieele denkbeelden wor tel te schieten Hij schreef er zijn werk, dat op crediet en handel betrekking had, een werk, dat in den loop der tijden waarlijk niet een zoo slechte beoordee ling heeft gevonden als de klank van zijn naam zou doen veronderstellen. Maar het ging hem als meer voor hem; het ging hem gelijk het in die dagen ook den grooten Saint Simon verging: er werd naar hem nauwelijks geluisterd. Te Parijs vertoevende, slaagde hij er in toegang te verkrijgen tot Lodewijk XIV. Maar de Zonnekoning, die toch heel wat aandurfde, vertrouwde den man niet recht. Daarbij kwam, dat Law nu niet verkeerde in een omgeving, die het noodzakelijk vertrouwen inboezemde. Hij was al spoedig een ook in Parijs be rucht speler; een Inzet van 100.000 li- vres, voor dien tijd een reusachtig be drag, was voor hem niets bijzonders; hij won en verloor met hetzelfde gemak. Op zijn aandrang om zijn plannen te bestu- deeren, antwoordde Lodewijk XIV met het bevel aan de politie om hem uit het koninkrijk te verwijderen. Law ontving de mededeeling, waaraan de termijn van twee etmalen verbonden was, met een glimlach. Heeft hij toen reeds in de toekomst gelezen en gezien hoe hij zich op de politie, en allen in Frankrijk, die hem op dat oogenblik vijandig gezind waren, zou wreken? Zooveel is zeker, dat John Law er in slaagde om de betrekkingen met Frank rijk niet te verliezen. En zoo verschijnt hij, enkele jaren, nadat de regent het bewind heeft aanvaard, voor Orleans, die veel meer dan Lodewijk XIV genegen is naar hem te luisteren Want John Law heeft in dien tijd niet stil gezeten. Hij heeft in meer dan een geschrift er op gewezen, dat de rijkdom van een land niet slechts verband houdt met het geld, dat in dat land aanwezig is. doch met de natuurlijke rijkdommen, die in den bodem zijn verborgen Om zoodani ge rijkdom tot ontwikkeling te brengen, was echter crediet noodig, en John Law leerde de lessen van het crediet aan Frankrijk, zonder intusschen van den bodemrijkdom van Frankrijk iets meer dan een uiterst lichtzinnige inventaris te hebben opgemaakt. John Law verde digde de instelling van een bank van Frankrijk; verdedigde een algemeen crediet; dat voorspoed en voordeel zou bezorgen aan alle partijen in den Staat. Maar de regent had tegenstand te winnen, in eigen omgeving, voordat hij aan Law de noodige toestemming kon verleenen. Dsar warGn tiet g^bruiko i k onverstand en wantrouwen; daar was het luid scepticisme, dat gemakkelijker de nadeelen kon zien dan de voordeelen zich voor oogen stellen; daar waren de leden van zijn raad. geïnspireerd door Saint Simon; daar waren tal van macht hebbers, die vreesden, dat Law te veel in den Staat zou te zeggen krijgen. Or leans was alles behalve een karaktervol mensch; hij aarzelde dus. Maar in de Gazette de la Régence werden voorzich tig entrefilets losgelaten, en zoo werd het pad voor Law gebaand. Tegenstand na tegenstand werd overwonnen, en ein delijk in 1716 reeds, kon Law overgaan tot de vestiging van een bank op aandee len* waarvoor hij monopolie van den Staat verkreeg. Het was geenszins de door hem gedachte Bank van Frankrijk, die eerst later zou komen, m-uir het was er een begin van, want 1200 actiën van 1800 gulden elk worden uitgegeven, en aangezien van de aandeelen slechts een vierde in klinkende munt behoefde te worden voldaan en het overige in staats papieren kon worden neergeteld, von den deze aandeden bij de bezitters der staatspapieren, die hun waarde tot 60 k 70 hadden zien dalen, grooten aftrek. Waarbij komt, dat John Law in zijn hart een omzichtig en voortreffelijk financier bleek te zijn. Met groote stipt heid kwam zijn Bank haar verbintenis sen na, en zoodoende steeg, vooral in dien tijd van onzekerheid, het vertrou wen dat men in zijn aandeelen had, tot ver buiten Frankrijk toe. Een stap ver der ging de regent, toen in 1717 werd be paald, dat de banknoten bij alle belas tingen als betaalmiddel zouden worden aangenomen. Zoodoende kwam het pa pieren geld voor den Staat reeds aan merkelijk nader. Law's streven was echter niet gericht op de verspreiding van papieren geld, maar vooral op de vermeerdering van den bijna uitgeput- teu Franschen rijkdom. Daartoe had hij het oog geslagen op de overzijde van den Oceaan waar niet slechts Engelschen en Hollanders, doch ook Franschen, vooral in de tweede helft der zeventiende eeuw, krachtig werkzaam zijn geweest La Salie, die zich te Quebec gevestigd had en vandaar over de groote Noord-Ame- rikaansche meren tot de Missisippi was doorgedrongen, had Louisiana, naar den grooten Lodewijk genaamd, geves tigd en was de Missisippi afgevaren tot aan de monding. Dientengevolge werd in 1683 het geheele land tusschen Cana da en oud- en nieuw-Mexico voor Fransch grondgebied verklaard; Col bert rustte onder leiding van La Salie enkele schepen uit maar de aldus geves tigde volksplanting voldeed niet aan de verwachtingen. Het vermoeden is niet onbegrijpelijk, dat John Law dezen af loop aan verkeerde leiding heeft toege schreven, en, mede op grond van de ove rigens verblindende verhalen, door La Salie van het nieuwe grondgebied ge geven, .overtuigd was van den oneindi- gen voorspoed, die daaruit viel te put ten. Zoo werd, in overleg met zijn Bank, de bekende Missisippi Compagnie of Compagnie van de West opgericht. Al spoedig werden met deze de bestaande Oost-Indische en Chineesche handels verenigingen samengesmolten, waar door het charter zich over de beide In- diën uitstrekte. Het kapitaal der Bank werd nu bepaald op 100 millioen livres; bij het storten van de aandeelen ten be drage van 500 livres werden staats schuldbrieven tegen de volle waarde aangenomen. John Law werd tot direc teur-generaal verheven; niet veel later tot controleur-generaal van de Fransche financiën, waardoor hij deze, ook in de overzeesche bezittingen, volkomen con troleerde. Dat was niet zonder tegen stand geschied. Neen, zelfs in het parle ment had men John Law ter verant woording geroepen, maar vergeefs, de regent duldde deze inbreuk niet op zijn koninklijke macht en die leden van het parlement, die zich door den grootsten weerstand onderscheidden, werden kort en goed in hechtenis genomen. En in middels bevrachtte Law de schepen voor Amerika; zocht zoowel in Frank rijk als in den vreemde familiën, die daarheen wilden emigreeren; gaf emis sie na emissie uit, en overstroomde Frankrijk met papier, waarvan de waar deloosheid toen geenszins werd erkend. (Wordt vervolgd). QemeetUetaden Donderdagavond 8 uur kwam de raad in vergadering bijeen onder presidium van burgemecslei P. Slot. die na welkom en ge bed ziclj ,n het bijzonder richtte tot wet houder Glas, die wegens een langdurige ziekte voor het eerst weder ter vergadering aanwezig was. Spr. hoopte, dat de gezond heidstoestand bestendigd moge blijven en dat hij zijn laatste levensjaren en krachten moge wijden aan het belang der gemeente. Met kennisgeving afwezig de heer Bonnet Verder memoreerde de voorzitter de afwe zigheid van secretaris Schelhaas, die wegens bloedvergiftiging langen tijd verpleegd wordt in het ziekenhuis. Liet de toestand zich eerst zoo ernstig aan zien, dat gevreesd werd voor de teruggave van zijn gezond heid, thans kan ten dien opzichte de ver blijdende mededeeling gedaan worden, dat de patiënt binnen enkele dagen weer kan te- rugkeeren naar zijn huisgezin, alhoewel het nog wel eenigen tijd zal duren, voordat hij zijn arbeid weer kan aanvangen. De voorzitter memoreerde verder dat het een moeilijke tijd Is geweest, wat betreft de afwezigheid van den secretaris, maar dat hv.t toch niet veel stagnatie heeft veroorzaakt in gemeentezaken, daar de secretaris na zijn ziekte met zijn arbeid in alle opzichten bij was terwijl in de kleinere zaken de heer Baars als volontair de gemeente bijstand ver leende, zoodat het niet noodig werd geacht een tijdelijke hulp-secretaris te vragen? De voorzitter meende wel namens het ge heele college te spreken, wanneer hij zeide dat de secretaris een kloek man is &elke altijd ten dienste stond ook op de commissie vergadering en hoopte dan ook dat hij bin nenkort zijn arbeid wederom in gezondheid moge aanvangen. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten was ontvangen de goedkeuring op het raads besluit betreffende verhuur woning aan A. Molenaar. Van den minister van onderwijs werd be richt dat voor 1932 een bedrag was toege staan van 6140, maar dat zulks inwerke- lijkheid is 6253.70, zoodat nog te weinig is genoteerd 113.70. Verslag 1932 van de vereeniging tot be vordering van het vakonderwijs in West- Friesland met de mededeeling dat de kosten voor deze gemeente bedragen 38.52 voor 2 leerlingen. De totale onkosten hebben bedra gen 1749.49. Van de minister van sociale zaken dat de steunregeling voor de transportarbeiders is verlengd tot 4 Nov. 1933. Van den commissaris der koningin in Noordholland, dat met ingang van 1 Sept. de rijksveldwachter de Bokx is overgeplaatst naar deze gemeente. Dat aan subsidie op grond van het werk loosheidsbesluit 1917 over 1932 een bedrag wordt terug ontvangen van 747.78. Van den directeur Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering, dat de extra subsidie over het 2e kwartaal 1932 bedraagt 370, volgens de raming. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Van de gezondheidscommissie ontvangen de rekening 1932, waarvan de ontvangsten hebben bedragen 1899.19, uitgaven 1071.73, saldo 827.46. De begrooting over 1934 is geraamd op 1203, waarvan als bijdrage voor de ge meente is vastgesteld een bedrag van 23.60. Van den Ned. Bond van Koffiehuishou ders, enz een verzoek om eenige verzachting en verbetering aan te brengen in de verorde ning, betreffende personeele belasting, daar deze voor adressanten zoo zwaar begint te worden. Besloten werd dit adres te behandelen bij de begrooting daar zulks ingrijpt in de be lastingheffing. Voorloopige vaststelling rekening 1932. Bij monde van den heer Koedijk werd me degedeeld dat alle rekeningen zijn onderzocht en in orde bevonden, deswege werd geadvi seerd tot voorloopige vaststelling. Voor den gewonen dienst hebben de ont vangsten bedragen 95,197,39 en de uitga ven 92,357.10, saldo 2840,29. Kapitaaldienst: ontvangsten 78,269,82, uitgaven 78107,32, saldo 162.50. Burg. Armbestuur: ontvangsten 3641.44, uitgaven 94875,34, saldo 935,84. Electricteit; ontvangsten 80567.22, .uit gaaf 76,949.81-, saldo 3617.41. T wuijverweg-misère. Voorstel B. en W. inzake overdracht Twuij- verweg. De voorzitter memoreerde het standpunt ingenomen door den raad in October in het vorig jaar betreffende de aanname van het voorstel zijnde 700. Daarom is het Hoog heemraad weer gekomen met een voorstel van 900, waarop door den raad neen is gezegd, daar het niet opging om na zulk een kort tijdsbestek weer over te gaan tot ver breeding. Voor dat we er toe over gaan om aan de wegen in danre gemeenten te begin nen, kunnen we beter eerst bij ons zelf be ginnen. In verband met de voorwaarden welke ons nu aangeboden wordt in het concept, hebben B. en W. dit bezwaar tot wanneer er eenige wijziging komt in de uitkeering van het we genfonds, dit niet ten laste mag komen van het Hoogheemraadschap, maar van de ge meenten. En wanneer het hoogheemraad schap het noodig oordeelt dat de v^eg ver breed wordt, zulke kan worden voorgesteld aan de raden. Wanneer die niet tot overeen stemming komen, dan is de eindbeslissing bij Ged. Staten. B. en W. adviseerden dan ook deze con cept-overeenkomst niet te aanvaarden van Ged. Staten betreffende de overdracht Twuij - verweg, maar te handhaven het aangenomen voorstel van 700 van het vorig jaar. De heer Koedijk zeide de indruk gekregen te hebE>en bij het lezen en hooren, dat men er vrijwel zeker van kon zijn, dat aanvaarden ten genoege van het Hoogheemraadschap, deze zal vasthouden aan verbreeding. Spr is het volkomen met B. en W. eens er niet op in te gaan. Men kent de geschiedenis van den Twij verweg. Toendertijd is het goedkoop ste plan naar genoegen uitgevoerd en nu komt Het Hoogheemraadschap om dat voor deeltje wat toen geboekt is er bij in te boe ten. Als het moet. zeide spr., dan later maar. maar nu nog niet. Voorlezing werd gedaan van een brief-af- schrift der gemeente Oudkarspel, waarin ver meld, dat in hun gemeenteraad ook besloten is het voorstel niet te aanvaarden. Niemand meer het woord verlangende, werd conform het voorstel van B. en W. be sloten. Hierna werd de begrooting aangeboden over 1934. (Ongecorrigeerd). Jiidschtiftm Er komt reeds zoo zegt Reizen en Trek. ken teekening in de plannen, die de N.R V. met het oog op de wintersport koestert. Behalve de gewone wintersportreizen, die nog nader zullen worden bekend gemaakt, worden nog 7 seciale ski-cursussen georga niseerd naar Galtür, Brand, Burgstein, Grindelwald, Körbersee en Griesalp. Met de „droge" skicursussen zal binnenkort een aanvang worden gemaakt. Voorts bevat het blad o.a. een interessant artikel over „Doornenburg" een nog weinig bekend monument uit de Middeleeuwen door Jac. Gazenbeek, „Lech am Arlberg" door Hofke en „Parijsche wandelingen" door G De afdeel ingen hebben hun winterwerk weder opgevat; talrijke lezingen en film avonden worden aangekondigd. „De Wandelaar". Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de Sep- tember-aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geolo gie. folklore, buitenleven en toerisme. H. Hulsbos heeft een etrr.aal lang bij de aalscholvers vertoefd; hij deed inte ressante waarnemingen en verzamelde een boeienden fotobuit. L- Spruit liet een ouoen Zandvoortenaar vertellen we.ke wijzigingen zich in het duingebied do laatste tientallen jaren hebben voltrok ken, terwijl zoowel P H Herwig als ds. L Broer een artikel zagen geplaatst, waarin zij hun waardeering uitspreken voor het wijde, 'bloeiende heideland schap, welks oppervlakte, helaas, hoo langer hoe kleiner wordt. Van de ver volgartikelen noemen wij dio van A. Baver Clumper omzwervingen op den Balkan en die van I. F- Damsté— Muller, waarin o m. belangrijke mede- deelingen staan over de Mont Blanc- bestijgingen. In een geologische bijdrage van A. J. de Boer wordt o.a. gerept van urnenvondsten in Drenthe, door dr. A. C. de Koek wordt de helderste ster des hemels. Sirius, in 't middenpunt der aandacht geplaatst. P. L Rusticus ten slotte schetst de bekoringen van den tuin in September. Uitvoerig is weer de rubriek Van en voor de lezers (natuurhistorisch aller lei), waarin een groote verscheidenheid van onderwerpen worden aangeroerd: o.a. vestigt A. Joman daarin de aan dacht op een paar fraaie paddestoelen. Ook het illustratieve gedeelte enke le tientallen kunstzinnige en instructie ve foto's zal ongetwijfeld zeer naar den smaak der lezers van het tijdschrift zijn. In de „Mededeel in gen van de directie" worden uitvoerige bizonderheden mee gedeeld omtrent,een fotowedstrijd, die wordt uitgeschreven. £aatste Berichten (Ongecorrigeerd MIJNWERKER BEKNELD GERAAKT. Aan de verwondingen overleden. In de ondergrondsche werken van de staatsmijn „Emma" is de Poolsche arbeider Bartnicki bekneld geraakt tusschen een stem pel en een groot stuk kool. De man is in het ziekenhuis te Heerlen aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. DE NEDERLANDSCHE JUSTITIE ZOEKT W1LLI MUNZENBERG. Verdacht van oplichting Naar wij vernemen heeft de officier van justitie te Almelo de opsporing en aanhou ding verzocht van den heer Willi Münzen- berg, den uitgever van het bekende „Bruin- boek". Dit verzoek om opsporing staat in verband met een gepleegde oplichting, waarvan hij wordt verdacht. Omtrent deze zaak vernemen wij, dat op 25 Febr. van dit jaar bij Glanerbrug onder de gemeente Lonneker twee heeren over de grens kwamen, die verklaarden op weg te zijn naar Amsterdam, waar zij hun intrek zouden nemen in het Amstel Hotel. Zij reis den met een grooten auto, merk Mercedes. De Nederlandsche douane eischte 90 borgstel ling voor den auto. Daar de heeren, die tus schen 30 en 40 jaar oud waren, niet over vol doende geld beschikten, leenden zij van een inwoner van Glanerbrug, den heer A. Slot- tje, een bedrag van 61. Als waarborg voor de terugbetaling van dit geld lieten zij een Duitsche Stuerkarte en een Einlassungs- schein achter. Zij gaven te kennen het geld met een dag of vier te zullen terugbrengen. Voor den auto kregen zij een veertiendaag- sche wegenbelastingkaart. Na dien heeft men van beide heeren niets meer gehoord of gezien. In het Amstel Hotel te Amsterdam schijnen zij niet te zijn ge weest, althans niet onder de namen, die deze beide heeren zeer waarschijnlijk dragen. De Steuerkarte stond namelijk op naam van Vik- tor Bruhn, wonende Gerolsteinerstrasse 12a te Berlijn. De andere persoon moet, volgens inlichtingen waarover de justitie thans be schikt, de uitgever van het Bruinboek, de be kende communist Willi Münzenberg qeweest zijn. De justitie vermoedt, daar ook de borg stelling te Glanerbrug bij den ontvanger niet is teruggehaald, dat de over de grens ge brachte Mercedes-auto, waarvan het signa/ lement bekend is, hier te lande is verkocht. De Snip is heden op de thuisreis te Cal- cutta geland. ERNSTIG RELLETJE OP CELEBES. Een man afgeslacht, anderen gewond. Op 20 September vond ten huize van het negorij-hoofd te Kokoleh een relletje plaats tijdens het onderzoek van een aanklacht in zake een bombardement met steenen van de woning van een Chineesche waronghouder, die een relatie onderhield met een schoone uit Kokoleh. Tijdens dit onderzoek kreeg deze waronghouder plotseling een klap, hetgeen het sein was voor een algemeenen aanval op de kleine groep aanklagers. De tweehon- derdkoppige menigte, gewapend met messen en pieken, drong de woning binnen en slacht te een bediende, afkomstig uit Gorontalo af, nadat twee aanvallers waren neergeschoten. De andere bediende, zoomede een broeder van den waronghouder, werden zwaar ge wond. De waronghouder vluchtte naar den zolder en bleef ongedeerd. De woning van het negorij-hoofd werd totaal vernield. De assistent-resident van Menado, de heer Oberman, en de inspecteur van de veldpolitie begaven zich onmiddellijk met 30 man naar Kokoleh waarna de rust werd hersteld. Vier gewonden werden naar het hospitaal overge bracht. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 22 Sept. 1933. Op de he- den gehouden aardappelenmarkt waren da prijzen als volgt: Zeeuwsche bonten 3.35 3.60; Zeeuwsche blauwen 3.353.60; Zeeuwsche eigenheimers 2.70—2.90; Blauwe eigenheimers 2.30—3; Flakkee- sche eigenheimers 2.80—2.90; Duinzand L 3.85—4.20, Aanvoer 940 H.L,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7