VOOR DE KLEINTJES £xwd= en Hetittêouw !Eucqedijke Stand. Raadselhoekie STOUTE MUISJES SPREEKWOORD RADEN VADER PLUIM MIJN PAARDJE AVOND x xxxxxxxxx 10. 12. vofgehoucten, dat Torgler eenige connectie had met Van der Lubbe. Wat dezen jammer lijken Nederlander zelf betreft is het bewijs materiaal (in Nederland verzameld dooi me vrouw Bakker—Nort, Vermeylen en Bran- ting) tefïen hem zoo bezwarend en zoo over tuigend, dat hij voor ons staat als een door en door verdorven persoon en een meelijwek kend product van inherente zwakzinnigheid, dat gemakkelijk het slachtoffer werd van po litieke en zedelijk verworden milieus. Zijn geestelijke samenstelling, of liever het gebrek aan zulke samenstelling, had hem klaarblij kelijk voorbestemd vroeg of laat het werktuig en het slachtoffer te worden juist van zulke omstandigheden als waarin hij zich blinde lings (en hij is ook physiek bijna blind) liet plaatsen. In algemeen en zin hebben de verklaringen van de getuigen in Londen feiten en omstan digheden aan het licht gebracht betreffende den brand, welke ten eenen male in strijd zijn met de officieele voorstellingen, door de Duitsche regeering van de toedracht der zaak gegeven. Indien deze omstandigheden en feiten zich hebben toegedragen, zooals de getuigen ze hebben aangegeven, dan moeten de officieele voorstellingen van A tot Z een sprookje zijn. De vraag moet daarom wor den gesteld of de getuigen inderdaad de toe dracht juist hebben weergegeven. En het ant woord daarop is, dat de verschillende getui genverklaringen elkaar tot in de kleinste bij zonderheden precies dekten. Dat zou zich moeilijk hebben kunnen voordoen indien de getuigen hadden verzuimd den toestand en de omstandigheden, zooals zij ze hadden •waargenomen, juist en zonder draaierij weer te geven. Waar geen der Londensche ver klaringen kon passen in het officieele ver haal van den brand daar pasten ze wel heel goed in de verrassende voorstellingen in de brochure Oberfohren, waarvan eenige bla den in den loop der laatste weken uittreksels hebben gegeven en die volledig op de com missietafel in Londen lag ter kennismaking van de aanwezigen, grootendeels journalis ten, aangezien de zaal te klein was >in er veel publiek in te kunnen toelaten. Men zal wellicht weten, dat deze brochure een ged j tarlleerd verslag geeft van de brandstichting en van de maatregelen, welke er voor werden genomen en daarenboven de brandstichters allemaal regeerings-vrienden of -mannen met namen noemt. Oberfohren was de leider van de Duitsch- Nationalen in den Rijksdag, die er het hoog ste belang bij had, dat de regeering dat was nog vóór den brand geen gévo'g zou geven aan haar voornemen de communisti sche partij buiten de wet te stellen De ge ruchten over dit voornemen liepen dagen voor den brand door den Rijksdag. En de ge tuigen in Londen vertelden b.v., dat men ;n die dagen het ongewoon schouwspe' kon ga deslaan van fluisterende afspraken tusschen twee politiek zoo zeer verschillende mannen a!s Oberfohren en Torgler. Die gespiekkcn liepen niet zoo zeer over de communistische bedreiging, welki volgens de voorstellingen der Nazi's over Duitschland lag, als wer de Nazi-bedreiging, welke over de communisti sche partij lag en die, indien zij zou worden uitgevoerd, aan de Nazi's een meerderheid in den Rijksdag zou geven, welke alle mede zeggingschap in het bestuur aan Oberfoh- ren's partij zou ontnemen. De getuigenverhooren in Londen hebben van begin tot einde bevestigd, dat de partij, welke het grootste voordeel zou ontleenen aan den Rijksdagbrand, de Nationaal-Soda- listisehe Partij was. Blijkens het bewijsmate riaal kan ook niet worden volgehouden, dat Torgler zoo zeer van politieke wijsheid ver stoken was, dat hij met terroristische hande lingen al waren ze veel minder ontzetiend dan brandstichting in den Rijksdag in de kaart van de Nazi's zou kunnen spelen. Het tegendeel bleek uit de Londensche verklarin gen. Torgler is een idealistisch communist, die zich altijd heeft uitgesproken tegen indi vidueel terroristisch optreden en die als een politiek schrander en een redelijk persoon moest worden beschouwd, die feitelijk met zijn temperament en karakter veel beter thuis zou zijn geweest in de kringen der zoo ge matigde Duitsche sociaal-democraten. Hij doorzag het Nazi-spel en zijn houding was er op berekend het door meer dan normale gematigdheid tegen te werken. Hierboven is gezegd, dat buiten Duitsch- land reeds lang de overtuiging heerscht, dat de communisten niets met den Rijksdagbrand uit te staan hebben gehad. Maar ook in Duitschland gelooft, volgens de verklaringen van deze inmiddels uit Duitschland gevluch te getuigen, alleen het redelooze deel der be volking er aan. Nazi's zelf de bewakers van de concentratiekampen hebben vol gens de verklaringen van Dr. Br^Ocheid (zeker een van de meewarigste der uit Duitschland verstooten figuren, een man die niet meer in staat is zijn lippen tot een glim lach te krullen) aan Breitscheids daar gevan gen vrienden verklaard, dat zij niet aan een communistische brandstichting geloofden. Dit is maar hier en daar een greep uit den overvloed van bewii«materiaal, dat het on derzoek in Londen tct heden heeft opgele verd. De uitkomst van dit onderzoek is tot heden negatief; en dat moet ze wel blijven. De vraag wie den brand heeft gesticht, indien r'e cmmun'sten het niet hebben gedaan, kunnen deze getuigen niet beantwoorden. De aanstichters zijn te- dom geweest in hun op zet om zelfs verdenking op de communisten te doen vallen. Zij hebben de verdenking trachten te leggen door den communisten eenvoudig in de officieele voorstellingen zonder schijn van bewijs als de daders aan te wijzen. De aanstichters zijn niet zoo dom geweest in Leipzig getuigen toe te staan, die door hun verklaringen circumstantieel hun schuld zouden bewijzen. Het onderzoek in Londen heeft officieel geen rechtskracht. De getuigen hebben uiteraard niet onder eede gestaan, hoewel hun is verzocht „te doen als of" Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat zij, in het officieele proces onder eede ge hoord, anders zouden hebben gesproken, in dien zij het zonder gevaar voor hun leven zouden hebben kunnen doen. krimping van den rundveestapel. Hoe wel ook wij aan een vrijwillige beper king de voorkeur geven, zooals voldoen de uit onze vorige brieven, handelende over deze aangelegenheid, blijkt, achten ook wij het mogelijk, dat langs dezen weg het gewenschte resultaat niet wordt bereikt Alsdan zouden inderdaad verderstrekkende maatregelen moeten worden genomen. Verreweg de voor keur verdient het dan die maatregelen te kiezen, welke een indirecten dwang opleveren. Eerst wanneer onverhoopt ook deze mochten falen, zouden directe dwangmaatregelen niet a hterwege kunnen blijven. Daar het bereiken van het doel, be perking van den rundveestapel, ons on der de gegeven omstandigheden vol strekt noodzakelijk toeschijnt, verklaren onze organisaties zich bereid tot volle dige medewerking, ook indien de laatst genoemde maatregelen onvermijdelijk blijken te zijn. Te eerder kunnen wij ons hiertoe be reid verklaren, waar Uwe Excellentie harerzijds de toezegging doet de door Uwe Excellentie noodig geachte maatre gelen tot inkrimping van den rundvee stapel niet dan np. overleg met de Cen trale Landbouworganisaties vast te stellen". OUD-LEERLINGEN VAKSCHOOL VOOR KAASMAKERS TE HOORN. Algemeene versa dering te Alk maar in café Central. Een twintigtal heeren woonde gister middag deze vergadering bij. De voor zitter. de heer P Smit, opende met een kort woord van welkom de vergadering Een paar ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, waarna de heer de Reus verslag uitbracht van de algemeen© vergadering van den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken de secretaris, de heer T. Groot Cz., gaf verslag van eenzelfde vergadering en van de buitengewone algemeens verga dering van den Bond van op coöp. grondslag werkende zuivelfabrieken Alle verslagen werden onder applaus goedgekeurd. Bestuursverkiezing- In de vacature-Schouten (niet herkies baar) werd gekozen de heer A de Reus te Westdijk (Alkmaar), die de benoeming aannam. Begrooting 1934. De begrooting voor 1934, sluitende op 235 in ontvangsten en uitgaven, werd vasfge.steld. Zij was ,raar de voorzit ter mededeelde, opgesteld in verband met de besprekingen in de vorige V3r- gadering. Tot contributie-verlaging meende het bestuur niet te moeten over gaan, omdat de jaarlijks verschuldigde bijdrage 2 reeds laag is. Voor het nazien van de rekening I9w berden aangewezen de heer P V isser. Jb C Zomerdijk en H. de Ruiter Benoeming afgevaardigden. Tot afgevaardigden naar de vergade ringen van den Nieuwen Bond van Zui velfabrieken werd aangewezen de heer Speur, van Stompetoren. Verschillende heeren hadden voor de aanwijzing bedankt, omdat volgens één van hen op genoemde vergadering wel eens dingen gezegd worden die de kaas makers onmiddellijk raken en waarop zij dan geen gelegenheid krijgen hun meening te zeggen De heer A Sthrooder (Heiloo) voerde hiertegen aan. dat de Nieuwe Bond steeds een ru'm standpunt in neemt en gaarne eventueele bezwaren als genoemd zal aanbooren- De secretar's en anderen betoog den, dat het bijwonen van een vergade ring als bedoeld nuttig kan zijn, omdat men er altijd wel wat opsteekt. Een ander voerde hiertegen aan. dat het nut wel eens problematisch is. waar nog bij komt dat men op den Nieuwen Bond (de werkgevers) de kaasmakers ei'en'iik niet «raae ziet Dr S r h e y (Hoorn) betreurde de ge ringe animo om de vergaderineen van d" hoide zuivelbinden te bezoeken z t Is daar wel wat te leeren Hij hoopte op een veranderde houding bij de leden Rondvraag. De heer Groot bracht de kwes'ie van werking van centrifigaal- en andere pompen ter sprake, waarover daarna verschillende leden mededeeliugen de den van hun ervaringen. Voorts werd gesproken over een nieuw instrument (van de jaarbeurs) ten dienste van het bepalen van de zuur heidsgraad. Na afloop van de vergadering werd een excursie gemaakt naar de coöp zui velfabriek en melkinrichting Westfries land te Lutjewinkel. NOORDSCHARWOUDE (Aug.) Geboren Petrus Theodorus, z. van Machiel Ooijevaar en Petronella Quax. Johanna Alida, d. van Machiel Ooije vaar en Petronella Quax. Gehuwd: Hendrik van Essen te Edam met Geertje Langedijk. Theo dorus Córftelis Hoogeboom te Alkmaar en Anna Goudsblom. Machiel Jansen te Harenkarspel en Anna Corneiia Schuijt. Cornelis Petrus Stet te Heer- hugowaard en Anna Gerarda Schuit. Pieter Kist te Zuidscharwoude en Niesje Keppel. URSEM (Augustus). Geboren Johanna Maria, d. v. A. Groen en A. M. de Jong Tjaling, z. v. E. Idsardi en I. Zijlstra. Maria Ca- tharina, d. v J. D Gerritsen en M A. Kramer. Theodora Clara. d. v. J. Schaap en M. Groenveld. Maria Adri- ana, d v. J. Schilder en A Wever. Overleden: Maria Catharina Ger ritsen, 10 dagen. Klaas Leegwater, 71 jaren. M' nv SPANJE IS BEVREESD VOOR MOND- EN KLAUWZEER. Invoer van Nederlandsch vet tijde lijk verboden. Naar Reuter uit Madrid meldt, publi ceert de „Gaceta" een besluit, waarbij de invoer van vee in Spanje tijdelijk stopgezet zal worden, daar men vatbaar heid voor mond- en klauwzeer verwacht bij dieren, die uit Nederland afkomstig zijn. Alle toegestane overeenkomsten zijn geannuleerd. Het vee, dat reeds naar Spanje onderweg is, zal bij aankomst aan een streng veterinair onderzoek worden onderworpen. GERST EN ROGGE IN 1934. De heer Chr. van den Heuvel, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van Economische Zaken gevraagd: Is het den minister bekend dat on danks de mededeelingen welke door hem zijn verstrekt, er bij de landbou wers nog onzekerheid bestaat omtrent de vraag of alle rogge en gerst in 1934 gesteund zal worden en welke garantie prijzen voor deze producten zullen gel den? Is de minister bereid, met het oog op den reeds aangebroken zaaitijd voor winterrogge en wintergerst, mede te deelen voor welken prijs rogge en gerst geleverd kunnen worden en of nog eenige beperking voor deze cultures be staan zal? INKRIMPING VAN DEN VEESTAPEL. De drie centrale organisaties zeg gen volledige medewerking toe, ook in geval van directen dwang. In antwoord op een brief van minister Verschuur aan de drie centrale land- bouw-organisaties, waarin de volledige medewerking dezer organisaties wordt gevraagd bij de inkrimping van den veestapel, hebben deze het volgende aan den minister medegedeeld: „Ook naar onze meening moest voor eerst vaststaan,1' dat de runderen, die worden opgeruimd, niet door anderen worden vervangen, waardoor de toege paste beperking van den rundveestapel haar beteekenis weer geheel zou verlie zen. Hiertoe dient de teeltbeperking w aarover Uw schrijven d.d. 12 Augustus 1933, gericht aan de heeren Chr. van den Heuvel, J. L. Nijsingh, J. Th. erheggen (de leiders der centrale landbouworga nisaties) alsmede ons antwoord dd. 30 Augustus 1933 handelen. Voorts zijn wij met Uwe Excellentie van meening, dat aan deze teeltbeper king moet voorafgaan een voldoende in- Oplossingen der raadsels uit 't vorige nummer. Voor grooteren. 1. Perzik Piet Hein. Iep Ezel Thee Havik Eclips Iris Naald 2. Al doende leert men. Londen, molen, lam, Edam, meer, tram, dal, Arnold. 3. We gaan met Toos, Em, Lina en Betsy fietsen. (Semlin). Vader vindt het grove net iets te klein voor het doel. (Venetië) Laat An gerust komen, als zij graag wil. (Tanger). Als u hem noodig heeft, moet u hem roepen, hij zal in zijn kamer zitten. (Linz.) Zeker, u kunt op mij rekenen: ik wil natuurlijk graag komen. (Wilna). 4. Wandelende bladen en wandelende takken, (insecten). Voor kleineren. 1. Ijsbloemen (op de ramen.) 2. Wals Winterswijk. Piet hand keet kies krom sago kwik g r ij s z i e k 3. Een klaproos. 4. Meeuw, leeuw, Zeeuw OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Mijn eerste is een jongensnaam, mijn tweede en derde vormen samen een natuurverschijnsel en mijn geheel is een koekje. 2. Met r ben ik een riet of bies en met m een vogeltje. 3 Kruisraadsel. Op d** beide kruisjeslijnen komt de naam van een eigenaardig dier, dat vliegen kan. X X X X X X X le rij een medeklinker. 2e een getal. 3e een visch. 4e een stad in Gelderland. 5e 't gevraagde woord 6e iets wat veel menschen en kin deren in den w inter graag doen. 7e een rivier in Zuid-Holland 8e een boom. 9e een medeklinker. 4 Mijn geheel wordt met 9 letters ge schreven en noemt een stad op het Balkan-Schiereiland. Een 1. 5. 4. 7, 6 is een nuttig man. 6, 2. 3. 8. 9 kan sommige metalen leelijk bederven. Een 4. 2, 3 is een viervoetig dier. Sommige dieren hebben een 8 9 5 5, 6. 9 Een 6, 2e, 2, 4 is een vogel, VERHAALTJE OP RIJM door C. E. DE LILLE HOGERWAARD. Trippel trippel trippel! Kijk eens: Mevrouw Muis Gaat heel deftig wand'len Blijft vandaag niet thuis! 2. 'n Grooten, mooien hoed op, 'n Mantelpak en das! Of die mevrouw Muis toch, In de mode was! 3. Vaal, het kleine muisje Mag met Moeder mee Naar zijn Tante Sprietsnor Gaan ze op de thee! 4. Vaaltje draagt een truitje En een wijde broek. Ook heeft Vaal een pet op: Hij gaat op bezoek. 5. Tante Sprietsnor woont aan 't And're eind der stad. Daarom zegt zijn moeder: Vaaltje, weet je wat? 6. Daar komt juist een bus aan. Stap mar in, heel vlug. Wij gaan eens uit rijden, Heen en ook terug! 7. Kijk, juist houdt de bus ztU, Waar zij moeten zijn. Tante staat te wuiven, Naast haar: neefje Klein. 8. En terwijl de Moeders Praten honderd-uit, Fluistert Kleintje Vaal In* (O, hij is zoo'n guit!) 9. Zullen w' on9 verstoppen In de donk're kast Vol met lekker eten? Foei! ondeugend was t! En het eind van 't liedje? Na heel veel gesnoep Klonk plots angstig piepend Hun bedroefd geroep: 11. Moeder, 'k ben zoo aaklig! - Moeder, 'k heb zoo'n pijnt Zou dat van het snoepen, Denkt u, kunnen zijn? Beide muisjes kregen Hun verdiende straf En zoo leerde 't tweetal Vast zijn snoeplust afl Welk spreekwoord stelt dit plaatje voor? (Nadruk verboden!}. Vader Pluim met langen staart, 't Bruine jasje aan, Springt heel vlug van tak op tak, Blijft niet even staan. 'k Roep hem al een heele poos. Pluimpje luistert niet. En de eekhoorn doet zelfs nét, Of hij mij niet ziet. Vader Pluim heeft heusch geen tijd, Is druk in de weer. Wat doet hij daar in dien boom, Denk je, eiken keer? Ik weet 't alt Hij gaat naar zijn nest, Brengt zijn vrouwtje wat, Die het met de kind'ren deelt. Aardig hè, is datl 'k Haal wat apenootjes vlug, 'k Maak van brood wat kruim En ik strooi het op den rond Voor familie Pluim. Vader loopt er vlug mee weg En wuift met zijn staart: Om mij te bedanken was 't Is 't geen kiekje waard?! CARLA HOOG. (Nadruk verboden). 4, 2, 3, 8, 9 zegt men tegen sommige dieren. Voor kleineren. 1. Verborgen viervoetige dieren. Wil Tante Anna apothekeres wor den? Haai amandelen en hazelnoten, Jan. (2) Ik vind deze bramen bijzonder lek ker, Meta. Mijn vriendinnetje is ziek, ik breng haar een mandje vruchten. Laat Jaap, An, Theresia en Frits da delijk thuis komen. (2) 2. Ik ben van groote waarde; Geef mij een and'ren kop, Dan noem ik zonder haap'ren Een jongensnaam je o4,. 3. Op de zigzag-kruisjeslijn komt, van boven naar beneden gelezen, de naam van een stad in Vlissingen. X le een roofvogel. X 2e een visch. X 3e een viervoetig dier. X e4 een rivier, welke gedeel- X telijk door ons land X stroomt. 5e een natuurverschijnsel. X 6e een jongensnaam. X 7e een deel van je gezicht. X 8e een stekelig f*'er. 9e een vrucht. 10e een lichaamsdeel. 4. Mijn eerste dienst om iets in te ber gen, mijn tweede is een groote steen en mijn geheel een koets knecht. Hopla! Hopla! paardje rijden! Vaders knie is nu mijn paard En ik heb voor Bruin een klontje, Dat k van Moeder kreeg, bewaard- Bruin brengt mij naar Amsterdam toe. Bruin heeft o, zoo'n mooien staart! Lange manen! Hopla, Bruintje! Morgen krijg j' een stukje taart, Omdat dan het is geen grapje! 't Kleine ruitertje verjaart. Hopla! Nu gaan wij terug weer Naar ons hoekje bij den haaro. ANNIE O. iüadruk verboden), Do avond is gekomen; Reods slapen bosch en veld, En aan den wijden hemel Staan sterren ongeteld. Komt kind'ren, bergt je boeken En speelgoed aan den kant; Je bedje wil je brengen In t verre Droomel&nd. Je hebt maar in te stappen, Je oogen doe je toe, En één, twee, urie. je bent er, Je weet het zelf niet hoe. Als 't morgen dan weer dag wordt, Kom je weer vroo ijk hier, En van je verre reizen Ben je niets moe, geen zier! HERMANNA (Nadruk verboden).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6