£aatste Aedchtett !flcoviitciaal 'flieuws Weec&ecidU RIJWIELPAD Spoct Owze JCoioaim 3iezk Schooi Stand Stad en Omqemnq. Fietsers, opgelet! I Aqeuda Breng ini in Uu> huisgezin En het gemak woont bij U in. Stedelijk Museum, Ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Tot en met 26 Sept., 8 u., voorstellingen cir cus Amanda Roberti, Paardenmarkt; boven dien Zaterdag- en Zondagmiddag 3 uur. Bioscopen. 7.30 uur, Victoria Theater, hoofdnummer Wat vrouwen droomen (rom.), hoofdrollen Nora Qregor en Gustav Fröhlich. oorts cpening Staten-Generaal. Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, A. B. T., eerste hoofdnummer De koning der arena (Wild-westfilra) hoofd rol Ken Maynard met zijn paard Tarzan. Toegang boven 14 jaar. 7.30 uur, Cinema Americain, hoofdnum mer De doodende straal (sens.), hoofdrol Edmund Löwe. Toegang boven 14 jaar. 7.30 uur. Bioscoop Harmonie tot en met Woensdagavond hoofdnummer Schubert's Lentedroom (rom.), hoofdrollen Carl Jöken, Siegfried Arno, Lucie Englisch. Toegang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag half 3, vertooning avondprogramma. Donderdag 28 September. Harmonie, opvoering van Levensavond", met mevr. de Boer—van Rijk (afscheids- tournee). u Vrijdag 29 September. 8 uur, Central, vergadering Witte Kruis Zondag 1 Oetober. De Rustende Jager te Heiloo, optreden Falkland met Gekocht en Betaald. Aan het slot van haar verhoor, verklaart getuige Dimitroff nog, dat Tanef in het be gin van Februari 1933 uit Moskou vertrok met bestemming naai Bulgarije. Verhoor van Tanef. Het hof gaat thans over tot het verhoor van den derdei. Bulgaarschen beklaagde, Tanef. Hij is in 1897 als zoon van een arbei der te Gevgeli geboren en woonde te Berlijn op het moment van zijn arrestatie aan den Hohenzollerndamm. Hij ontkent, dat hij ge lijktijdig twee woningen had. Van beroep is hij schoenmaker. Sedert 1919 is hij lid van de communisti sche partij. In Bulgarije is hij twee maal tot gevangenisstraffen van elk 12 K jaar veroor deeld. Toen hij van de eerste straf 8 maanden had uitgezeten werd hii door het afkondigen van een amnestie in vrijheid gesteld. Op vragen van den president verklaarde Tanef verder, dat hij in Oetober 1926 in Moskou was aangekom< In 1926 en '27 heeft hij er als schoenmaker gewerkt. Van 1928 tot September 1931 is hij er politiek ge schoold. Met de Russische communistische partij had hii geen contact. In 1629 kreeg hij amnestie en in Oetober 1931 ging hij via Polen naar Tsjecho Slowakije. F.r wordt dan een pauze van 20 minuten gehouden, waarna het verhoor van Tanef wordt voortgezet. t HOOOE SPANNINO OP CUBA. In afwachting op de komende dingen. De binnenlandsche toestand op Cuba werd Zaterdag door de Amerikaansche autoritei ten van zoodanigen aard geacht, dat de meeste oorlogsschepen gedirigeerd werden naar plaatsen aan de kust, waar een landing gemakkelijk kon geschieden, indien de om standigheden dit noodzakelijk zouden maken. De 8000 beschikbaren Cubaansche soldaten werden door de Amerikanen ontoereikend geacht om voldoende bescherming te kunnen bieden aan de vreemdelingen en de verschil lende fabrieken en ondernemingen, Ter be scherming van de Amerikaansche onder danen, is derhalve gisteren een detachement Amreikaansche marine troepen geland. Overwogen wordt, op wleke wijze ook de Britsche onderdanen beschermd zullen wor den. Op het eilandje Tenamo, dat geheel in beslag wordt genomen, door een groote sui keronderneming, zijn tengevolge van een Staking der fabrieksarbeiders 16 Engelsche en Amerikaansche onderdanen n.1. 8 man nen, 3 vrouwen en vijf kinderen van de bui tewereld afgesneden. Zij loopen geen gevaar, doch hun voedselvoorraad verminderd aan zienlijk. De directeur-generaal van de suiker onderneming, de Amerikaan Armsby, ver klaarde echter, dat binnen enkele dagen een oplossing van het conflict te verwachten is HET OOSTER-SPOORWEG I CONFLICT. Directeuren gearresteerd. De door de geheele Sovjetpers voorspelde arrestatie der Russische leiding van de .Chi- neesche Oosterspoorweg is thans een feit ge worden. Uit Charbin wordt gemeld, dat de Japansche militaire politie gisteren verschei- denen directeuren van den Chineeschen Oos terspoorweg waaronder Kalina heeft gear resteerd. De eisch van den Russischen con- sulgeneraal tot onmiddelijk vrijlating der gearresteerden werd afgewezen. Voorts wordt medegedeeld, dat vandaag nieuwe arresta ties zullen volgen en dat de japanners o.a voornemens zijn der Russischen directeur- generaal Rudcfy te arresteeren. plot op touw te hebben gezet, om na de ter- roisatite van het Russisch personeel, welke leiders zijn gearresteerd den geheel Ooster spoorweg in beslag te nemen. De onderhan delingen die Tokio met Sovjet Rusland over den verkoop van den spoorweg probeert te voeren houdt Japan slechts aan, om tijd te winnen voor de uitvoering van dit plan. I DE ONEENIGHEID IN CHINA. Nieuwe strijd te verwachten? Uit Peking wordt gemeld, dat een vlieg tuig boven de stad verscheen, dat strooibil jetten uitwierp, waarin de onder leiding van generaal Fang TsjengJpe staande troepen werd geadviseerd de gedemilitairiseerde zóne voor Dinsdag a.s. te middernacht te ontrui men aangezien anders geweld zou worden gebruikt. De sterkte der Chineesche vrijscha-1 het moderne Alwasch- en Reinkj i ru|sm iddcl E Os.cr.nan'n 1 O.i'v Handel Mïi NV Fabrieken Julph-as bij Utrecht ren die zich ten Noorden van Peking in de geaemilitairseerde zöne bevinden, wordt op ruim 70000 man geschat. HERRIOT ERNSTIG ZIEK. De Fransche oud-minister president Herriot, die na zijn terugkeer uit Sovjet- Rusland een keelontsteking opliep, werd gisteren ernstig ziek geacht, zoodat zijn omgeving het noodig vond een aantal gftneesheeren te laten consulteeren. Na een onderzoek bleea, dat hij lijdende is aan een ernstige nieraandoening. De koorts was gisteravond tot 40 graden ge stegen. Herriot lijdt hevige pijn en zal waarschijnlijk geruimen tijd het bed moeten houden. „MISS ENGLAND III" IN BRAND GEVLOGEN. De bekende Engelsche motorbootracer Hu- ber Scott-Paine maakte gisteren met zijn mecanicien verschillende proefraces met de voor deelneming aan de Harmsworthrace ge bouwde Engelsche race-motorboot „Miss England III te Poole Harbor. De boot be reikte een snelheid van 95.08 mijl per uur, volgens Scott-Paine een nieuw wereldre cord, waarvoor hij erkenning zou aanvra gen. Terwijl de boot opnieuw met deze snel heid door de baai joeg raakte klaarblijkelijk een benzine-leiding lek en door een steek vlam uit den motor vloog plotseling het ach tergedeelte van de raceboot in brand. De vlammen sloegen naar voren, waar gelukkig Scott-Paine en zijn mecaniën door de kap van den cockpit zoolang beschermd werden tot een ander motorboot ter assistentie ter plaatse kwam en het vuur gebluscht kon worden. (Ongecorrigeerd.) ONDERSCHEIDINGEN IN VERBAND MET DE OFFICIEELE OPENSTELLING VAN DEN AFSLUITDIJK. Bevorderd met 1 Oetober tot eerst aanwij zend ingenieur bij de Zuiderzewerkën ir. F, J B. G. Geers te Harlingen. Benoemd tot ridder in de orde vatt den Ne- derlandschen Leeuw ir. W. Kamp te Den Haag, hoofdingenieur bij de Zuiderzewerken ir. J.' H. Telders te Beverwijk en ir. N. de Ronde-Bresser te Wassenaar, resp. voorzitter en secretaris van den raad van bestuur van de M.U.Z. Benoemd tot officier in de Oranje Nassau- orde ir. J. Lely, Wieringen, directeur-hoofd uitvoerder van de M.U.Z., ir. J. S. Panne- koek en ir J. F. R. v. d. Wall, beiden te Den Haag, eerstaanwezende ingenieurs bij de Zuiderzeewerken. Benoemd tot ridder in de Oranje Nassau- orde B. v. Renswoude te Harlingen, tech nisch ambtenaar van de Zuiderzeewerken, M. A. v. d. Mark te Hypolytushoef, hoofd van administratie bij de M.L'.Z., mr. K. Jaarsma te Amsterdam en mr W. J. Vogel te Den Haag, secretarissen van den Zuiderzeeraad. Toegekend de gouden eeremedaille in de Oranje-Nassau-orde aan J. L. van Oosterhout, onderbaas en J. W. Visser te Alkmaar, onderbaas en D. ten Veen te Haarlem, hoofdmachinist. De zilveren medaille aan M. Kooy te den Oever, waker, K. Redelijkheid te Sliedrecht, zuigbaas, J. Dekker te Slie- drecht, schipper en C. M. Visser te Slie drecht, onderbaas. De bronzen medaille aan W. Kooy te Hipolytushoef, kraandrijver, A. Visser te Sliedrecht, molenbaas, G. van Aspe- ren te Sliedrecht, sleepbootkapitein. N. Lont te den Oever, stortbaas, A. van Heteren te Sliedrecht, putbaas, K. van Wijngaarden, putbaas, te den Oever en A. Klein te ter Apelkanaal, putbaas. HEILOO. De heer M. Sengers in de Boekelermeer verzoekt ons in tegenspraak met het be- richt van onzen correspondent te willen melden, dat Vrijdag bij zijn vee geen mond en klauwzeer was geconstateerd. Dit is eerst hedenmorgen het geval geweest. TEXEL. De Commissaris der Koningin in Noord holland bracht Vrijdag en Zaterdag het ge wone vierjaarlijksche bezoek aan het eiland Texel. Een vaartuig der koninklijke marine r(aCi AEx- °P Texel» waar hij in Hotel De Lindeboom logeerde. In gezelschap van burgemeester en wet houders van Texel werd een bezoek gebracht aan de badplaats de Koog en even in het badhotel vertoefd. Later werd ook het Tex Museum bezichtigd. Z.Ex. tonde zeer veel belangstelling voor wegen en waterwerken op dit eiland. Nadat nog een bezoek aan de Slufter gebracht was, vertrok de hooge gast omstreeks elf uur weer van Texel. EGMONDBINNEN. Aan den heer J. Apeldoorn werd als laagste inschrijver de bouw gegund van een nieuwe r.k. kerk te Zuidermeer. De gewestelijke aardappel-organisatie heeft het voor onze inwoners iets gemakke lijker gemaakt door de vervoerbewijzen voor aardappelen ook verkrijgbaar te stellen bij den heer F. M. van de Reep. AKERSLOOT. Feestavond ,/Jieuw Levert Zaterdag en Zondag hield de too- neelvereeniging „Nieuw Leven" alhier een bazar in het café van den heer van Kleeff tot versterking van de kasmid delen. Bijzonder vele en mooie voorwerpen waren voor dit doel ingekomen. Aan be langstelling heeft het ?-die dagen niet ontbroken; beide dagen was de zaal vooral des avonds vol. Aan attracties geen gebrek, zooals sjoelbakken, grab- belmand, waarzegster en verloting. Voor de verloting was aangekocht een hee renrijwiel, dat gewonnen werd door den heer G. A. van Vliet. Mond' en klauwzeer. De besmettelijke veeziekte, het mond- en klauwzeer, breidt zich gere geld uit. Dagelijks komen nieuwe aan giften voor. De ziekte schijnt niet van ernstigen aard te zijn. Te laat aangifte doen van mond- en klauwzeer. Tegen een veehouder alhier zal een vervolging worden ingesteld wegens het te laat aangifte doen van mond- en klauwzeer. HENSBROEK. De Tuinbouwvereeniging „Ons Be lang" alhier hield een algemeene verga dering op 23 September, 's avonds half acht in café de Boer. De voorzitter, de heer Joh. Koning, opende met een woord van welkom, en deelde mede waarom deze vergadering is belegd, n.1. ter regeling van den ver koop van winterkool. Mededeelingen. Aan de leden werd medegedeeld, dat de cursus dezen winter door gebrek aan deelnemers niet doorgaat Het is nog niet bekend of de minimumprijs voor goedgekeurde aardappelen uitbetaald zal worden of niet. Tot 15 Nov. kan ge veild worden met recht op toeslag. Nu volgde bespreking der aanvoer- regeling van winterkool. De voorzitter zette dit punt duidelijk uiteen. Hieruit blijkt dat in de a.s. ver gadering van den Vierbond de volgende voorstellen in behandeling zullen ko men: 1. Als er te veel is, wordt niet alles geveild. 2. Als er te kort aanvoer is, moeten dan de leden verplicht worden tot aan voeren of moeten we terug naar het z.g. bonnenstelsel? De voorzitter vroeg hierover het oor deel der vergadering. De heer K. de Hart dacht dat men dan van twee kwaden maar het beste moest kiezen, en zou dan het bonnenstelsel willen nemen. De heer Jn. Bart vroeg of dit nu be slist noodig is, en van wie het uitgaat. Spr. vond het een soort dictatuur. De heer K. Speets deelde de noodzaak hieromtrent mee en achtte het bonnen stelsel nog het beste. Dan is men ten minste nog baas over zijn eigen pro ducten. De voorzitter was van meening, dat de regeering er achter zit, doch vond het beter om al3 tuinder vrijwillig een rege ling te treffen. Wij kunnen dat beter dan de regeering. De heer P. Kort merkte op dat de re geering het toch wel weer in orde zal brengen. (Gelach). De voorzitter zeide nogmaals dat er iets moet gebeuren. Dan maar het bon nenstelsel. De heer A. Groenveld betwijfelde of hkr wel ooit op bonnen zal worden ge kocht. De voorzitter zegde toe op de a.s. ver gadering van den Vierbond voor het voorstel van Zuidscharwoude te zijn nl. 1 per bon van 1000 K.G. te heffen. Dit werd door de vergadering goed gevonden. De heer J. v. Langereis vond het een groote onbillijkheid dat de herfstkool niet zwaarder mag zijn dan IK K.G en als ze doordraaien ontvangt men niets. Spr. vroeg of hier niets tegen is te doen. De voorzitter achtte de kans gering doch zou het ter sprake brengen, het is echter een regeeringsbesluit. De heer Jn. Bart wilde toch protestee ren en laakte de regeeringsmaatregelen De voorzitter zeide dat ook tegen de aardappelcentrale wordt geageerd doch nosr steeds zonder resultaat. De heer J. Langereis vond de aard appelcentrale een groot onding. Wij krij gen mets voor ons product en kunnen niet eens alles kwijt. De ontstemming over al de regee- ïtigsmaatregelen (en terecht )bleek ook hier, evenals elders, weer groot te zijn. Nadat de secretaris nog had medege deeld dat voor de leden van de vereeni- naar waarnemingen, verricht in den morgen van 25 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.3 mM. te Stensele. Laagste barometerstand 750.0 mM. te Isafjord. Verwachting, geldig tot den avond van 26 September: Meest zwakke wind uit Zuidelijke richtin gen; nevelig tot zwaar bewolkt; waarschijn lijk weinig of geen regen; iets zachter over dag. Weeroverzicht. Zaterdag strekte zich van IJsland via Ierland tot Noord-West Frankrijk een lang gerekte depressie uit. Deze depressie vormde een stationnairen kern, die thans ten westen en zuidwesten van ons land gelegen is. Over al in dit lage drukgebied is de barometer stijgende, vooral in onze othgeving. Zoo doende is de kans vrij groot, dat ons land onder invloed komt van het hooge drukge bied, dat zich thans over Oost-Duitschland en Scandihavië uitstrekt. Weliswaar stijgt ook in Schotland en Ierland de luchtdruk, doch een nieuwe depressie bij IJsland zal naar alle waarschijnlijkheid deze stijgingen van mindere beteekenis voor het weer ten on zent maken. In Engeland heeft dè depressie veel regen gebracht en eveneens in Frankrijk, waar Parijs 13 en Dyon 12 mM. aftapten. Verder viel in Zweden 21, in Karlstadt 20 mM. neerslag. Behalve IJsland, waar de nieuwe depressie een aanwakkerende wind brengt, is het overal elders vrij rustig weer, met overdag vrij zware bewolking. In Dene marken en het daaraan grenzende deel van Engeland is het mistig. Ook voor ons land kan morgenochtend een neveltoestand ver wacht worden. De regenkansen zijn vefmin- derd. Overdag zal de teperatuur een weinig stijgen. gfhg Souvenir-pootaardappelen beschik baar zijn a 3.50 per 100 K.G. sloot de voorzitter met een woord van dank de vergadering. Dit nieuw* bord (blauw, met een witte (Iets erop) langs een rijwielpad geeft aan, dat fietsers verplicht zijn, uitsluitend op dat pad te rijden I De gewon* weg ernaast is daar voor hen verboden. 't Is voor Uw eigen veilig heid, dus: mijdt den rijweg, uitsluitend 37 berijdt het Duiven. POSTDUIVENVEREENIGING „STEEDS IN SPANNING". De postduivenvereniging „Steeds in span ning" hield Zondag 24 September een con cours met oude en jonge duiven van uit Quievrain, afstand 261 K M. Gelost om 8 uur, aankomst als volgt: C. J. Paulisse iO.56.59 H. Mooii 10.57.55 looi} J. Huiberts Jzn. C. J. Paulisse C. J. Paulisse H. Pel G. Hijnjans C. J. Paulisse H. Mooij C. J. Paulisse J. Huiberts Jzn. 11. 1.16 11. 8.43 11. 9.00 11.12.23 11.12.47 11.15.00 11.15.05 11.16.45 11.17.00 CHINEESCHE COMMUNISTEN- LEIDERS GEARRESTEERD. Op 19 Juni hadden te Soerabaja huiszoe kingen plaats in verband met de versprei ding in geheel Ned.-Indië van een commu nistisch pamflet in Chineesche karakters, ge naamd „De Roode Vloed". 19 Chineesche onderwijzers en onderwijzeressen werden toen te Soerabaja, Malang en andereplaat sen gearresteerd. Naar Aneta aan het Hbld. meldt, is thans als gevolg van door de arrestanten te Soera baja afgelegde verklaringen alsmede uit verder gevonden overtuigend bewijsmateri aal, gebleken, dat drie Chineezen ter Suma- tra's Westkust als hoofdleiders zijn aan te wijzen. Thans hebben te Medan twee arrestaties plaats gehad. De derde hoofdleider is ver moedelijk naar China uibrewekeo. MARINE-TORPEDO MOTORBOOT GEZONKEN. weiuen aoor ner rorpeaowerkschiD C dang" gered De oorzaak van het zink*,, seint Aneta aan het Hlbd., vermoedelifv 'S' gebroken schroefas. Het bergingswerk gonnen. B 0e- ONTEVREDEN OVER DREIGENDE OPHEFFING DER SCHOOL. J Dan zelf een school Ouders van kinderen, die thans de onen' bare lagere school II te Doetinchem bezoe ken, hebben een vereeniging opgericht die de* stichting van een bijzondere neutrale school zal voorbereiden ingeval Ged. Staten het raadsbesluit tot opheffing van die school zullen goedkeuren. Zooals men weet heeft de raad besloten deze school met 107 leerlingen op te heffen, omdat dit om redenen van bezuiniging doét de regeering wordt verlangd. GOUDEN PRIESTERFEEST. Oisteren vierde pastoor Baetsen van de St. Jozef parochie te Alkmaar zijn gouden professie-feest. De jubilaris droeg s morgens een Solemneele H. Mis op. Daarna was er receptie. Hiervan werd een zeer druk gebruik gemaakt. Er werd bijzonder veel belangstel- ling getoond. Ook aan stoffelijke blijken ont brak het geenszins. Zoo werden pastoor Baetsen o.m. vier gebrandschilderde kerk- ramen en kerkelijke parementen aangeboden. OVERLEDEN: Pieter Karei van Doornik 67 jaar.Jan de Vet 79 jaar. Antje Asjes wel Jan Mulder 77 jaar. Aagje Speets wed. Tan Butter 82 iaar. GEBOREN: Catharina Cornelia d. V. Gerhardus Sy. brandus Groenewoud en Anna Maria Adel- heid Hermes. Gerrit Jan z. v. Oerrit Jan Tragter en Anna Papperse. Oeer- truida Helena Wilhelmina d. v. Johannes Kunst en Wilhelmina Hoogeboom. VAN EEN AUTOBUS GEVALLEN. Gistermorgen is een ll-jarige jongen, die achter op een autobus van den dienst op Akersloot was geklommen, van den bus afgevallen, met het gevolg dat hij aan zijn linkerelleboog bloedend wérd verwond. Een agent van politie heeft den jongen verbonden én naai huis gebracht. KLEINE AANRIJDING. Te omstreeks 4 uur gistermiddag fied op den hoek Bergerbrug—Geesterslngel een aanrijding plaats tusschen «én luxe auto, die vanaf de richting Kén- nemersingel kwam aanrijden en eèn wielrijdster, die uit de richting Groote Kerk naar het Scharloo wilde rijdéfl. De automobilist, die de wielrijdster aan zijn rechterhand had, stopte om voor ha&r den doorgang vrij te laten. Zij reed echter tegen den auto aan en liep een verwonding op aan haar linkerboven arm. Materieele schade werd niet aan gericht MEN ZIJ GEWAARSCHUWD! - De hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam ontraadt het in relatie tre den met de instelling, zich noemende „Bureau: Hotel-Café-Restaurant Be drijf", gevestigd Bloemgracht 3 te Am sterdam. De houder van dit bureau verleent zijn bemiddeling bij het koo- pen en verkoopen van verlofzaken enz-, doch doet dit, blijkens verschillende bij de politie ingekomen klachten, op zeer laakbare wijze. Voorts tracht hij gega digden te vinden voor de functie van vertegenwoordiger en probeert dan van dezen een inkoopsom machtig te wor den. TENTOONSTELLING GESLAAGD. 1 Men verzoekt ons te berichten, dat de ten* toonstelling van de Federatie van arbeiders esperantisten (die gehouden werd in de Unie alhier) goed geslaagd is, hoewel de op brengst beter had kunnen zijn. Zij bleek lo een behoefte te voorzien. BRAND BIJ EEN HOUTZAOERIJ- Zaterdagmiddag werd er te Oudkarspel brand ontdekt in de zaagselopslagplaats van de firma Eecen. Door middel van groote zui gers wordt het zaagsel hier Njeeng«aarfl. Zaterdagmiddag zouden een paar arbeiders hier nog het een en ander schoonmaken, Wi gebeuren moet als het bedrijf stil staat. Vol gens één der arbeiders waren zij nog geen minuut hier mede klaar, toen een voor^J loopend werkman hen op den brand op merkzaam maakte. Direct werden een p*> snelblusschers geledigd, waardoor de bra eenigzins werd gestuit. Met een slang waterleiding werd de brand gebluscht y* de oorzaak van den brand is niets bekena. Men is in deze opslagplaats niet m vuur geweest en er zijn geen electriscne g leidingen aangelegd. Het schijnt dat vuur reeds eenigen tijd gesmeuld moet n ben en door het schoonmaken van een stopte opening door tocht is aangewaK* r Dat het toen vlug ging, is te begrijpen- FAILLISSEMENTEN. Ter griffie van de Arrondisse rechtbank alhier is heden d' eenige uitdeelingslijst in het far - ment van P. Bakker Jzn., melkvon winkelier te Castricum, met *ene ring van 23 06 aan concurrw» schuldeischers. - «Mfc.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2