Alkmaarsche Courant. In het paleis van den koning Mussolini over de verhouding Italië-Rusland. De brand in het rijksdaggebouw. E.M.JMRSMA HAARDEN Jladiomeuws Jhi&ticaties feuilleton (Dxu^elii&sch Ovevzicfit Sondem n/i en dertigste JaargaBf. MAANDAG 25 SEPTEMBER KEURING VOOR DEN DIENSTPLICHT. Hei Italiaansch-Russische pact be wijst duidelijk, dat wij geen vijan dige bedoelingen hebben jegens eenige natie. HET VIERMOGENDHEDEN PACT. Buitenland. Drie groepen van beklaagden, waarvan v. d. Lubbe bekend heeft schuldig te zijn. EERSTE INDRUKKEN. No. 216 1933 f Dinsdag 26 September Hilversum1875 M. (Uitsluitend AVRO). 8.Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10 30 Zang door Toos van Veen. Aan den vleugel: E. Veen. 11-Kook- en bakpraatje door mevr R. Lit- geringHilebrand. 11.30 Pianorecital dooi >J Goudsmit. 12.— Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m. m. v. „The Three Syncopators 2.30 Kamermuziek door het Haagsche Trio Sn de pauze: Causerie door mevr. Ida de !L eeuw—van Rees. 4.— Zang door mevr. J. R P. Toby van der Brink. Aan den vleugel: D. Roest. 4.30 Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajois en zijn orkest. 6.30 RVU. H. Ch O. J. v. d. Mandere: Spanje als Toeristen- land. 7.Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Modepraatje door mevr. I. de Leeuw—van Fees. 8.Vaz Dias. 8.05 Causerie door Fred Fry. 8.15 Uit den Grooten Schouwburg te Rotterdam: Concertgebouworkest o.l.v. Dr. Leo Blech, m. m. v. Lotte Schoene, sopraan. 10.30 Gramofoonpl. 11.— Vaz Dias 11 10 —12.Uit Hotel Café-Rest. „Central", den Haag: Paul Godwin's orkest. Huizen, 296 M. (KRO-uitzending). 8. 9.15 en 10—Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.151.45 Schlager- en gramo- foonmuziek. 2.Vrouwenuur. 3—3.30 Gra mofoonpl. 3.30 Voordracht, pianorecital en gramofoonpl. 5.30 Sextetconcert en lezing. 7.15 Causerie. 7.35 Gramofoonpl. 7.45 Cau serie. 8 Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. g.35 Voordracht. 9.Orkestconcert. 9.20 (Radiotooneel 10.Orkestconcert en voor dracht. 10.35 Vaz Dias. 10.40 Orkestconcert. 11.Gramofoonpl. 11.1512.Schlager- muziek. Daventry, 1554 Al. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdseinen berichten. 11.0511.20 Lezing. 12 20 Orgelspel R. New. 12 50 Pa- ramount-Astoria-orkest o.l.v. Anton. 1.50 'Midland Studio-orkest o.l.v. Cantell. 2 20 Voor de scholen. 4.25 Lezing. 4.50 Het Nan- cy Phillips—Strijkkwartet m. m. v. J. Nolan, sopraan. 5 35 Kinderuur. 6.20 Ber. 6.50 Fadiokoor o.l.v. Robinson. 7.10 Lezing. 7.50 Gramofoonpl. 8.20 BBC-Symphonieorkest o.l.v. Sir Henrv Wood, m. m. v. A. Catterall viool. 10Berichten. 10.20 „The Use of Man", hoorspel van Lord Dunsany. Regie: L Sieveking. 11.10—12.20 Lew Stone en de Monseigneur Band. Pari/s Radio-Paris1724 M. 8.05, 12.20, 7.30 en 8.20 Gramofoonpl. 8.50 Concert uit Straatsburg door koren en orkest o.l.v. Inghelbrecht. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con eert uit het Bellevue-Strandhotel. 3.205 20 Omroeporkest o.l.v. Rebsen. 8.20 Harmonie concert m. m. v. zangsolist o.l.v. Hoeberg en Jensen 9.20 Cembalorecital F. jensen. 9.50 Pianorecital V. Fischer. 10 3511.30 Ka mermuziek door Octet. 11.3012.50 Dans muziek uit rest. „Nimb". Langenberg, 473 M. 6.20, 7.23 en 11.50 Gramofoonplaten 12.20 Sted. Orkest te Münster o.l.v. Göhre. 1.50 Concert. 4 40 Gramofoonpl. 5.20 Weragkamerkoor o.l.v Breuer. 5.50 Concert m. m. v. alt, piano, viool, hobo en cello. 8.25 „Von Bauern und Werwölfen", spel van Castelle. Regie: Wahl. 9 20 Weragorkest o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 M. 9.05 Symphonieconcert o.l.v. Ziino. 11.20 Berichten." Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12 20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 130 Gra mofoonplaten. 5.20 Symphonieconcert o.l.v Mpulemans. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Om roeporkest o.l.v. Walpot. 9.3510 20 Svm phonieconcert o.l.v. Meulemans. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl. en pianorecital. 1 30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans 5.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 6.35 Gramo foonpl. 8 20 Svmphonieconcert o.l.v. Meule mans. 9.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 11.05—10.15 Zang voordracht. Zeesen, 1635 M. (Deutschlandserder) 8.25 „Alle Mann über Bord" of „Die ver- Jcrachte Sendung" door Ralph Siegel en zijn solisten. 9 20 Dansmuziek door A. Glahe's orkest m. m. v. H. Zeiten, zang 1020 Ber 10 40 Causerie door Max Schmeling en Erwin Thoma 11.05 Weerbericht. 11.20- 12.20 Concert uit Hamburg o.l.v. José Eiben- schütz. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Dinsdag 26 September. Lijn 1: Hilversum. Lün 2: Huizen. Uin 3: Lond. Reg. 10.3510.50, Daven try 10.50—11.20, Mid. Reg. 11.20-15.20, Daventry 15.2024. Lijn 4: Brussel 1 12.20—19.20, Leipzig 19 20—20.20, Deutschlandsender 20 20— 23.20, Hamburg 23.20—24.—. In November er. December a s. houdt de Herkeuringsraad in deze gemeente zitting. De Voorzitter van den Herkeurings raad kan aan voor den dienstplicht in geschreven personen, die nog niet bij de land- of zeemacht zijn ingelijfd, of die wel reeds daarbij zijn ingelijfd, doch nog niet als dienstplichtige in werkelijkenf dienst zijn geweest, de gelegenheid geven om bij genoemden raad een onder zoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te ondergaan. Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Defensie worden tot het onderzoek NIET toegelaten per sonen: die bestemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige of als zoodanig zijn in gelijfd; b. die in 1933 tijdelijk ongeschikt voor den dienstplicht werden verklaard; c. die als vrijwilliger behooren tot de landmacht uitgezonderd den vrijwil ligen landstorm tot de zeemacht of tot de overzeesche weermacht. Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door W, H. C. B, 85 r Denkende aan hem, waarvan haar gansche hart en ziel was vervuld, merkte zij dat haar leven eigenlijk pas begonnen was, toen hij voor het eerst tot haar had gesprokekn, en zij voelde dat het zou eindigen wanneer zij voorgoed van hem zou hebben afscheid ge nomen, want indien hij zou ophouden haar lief te hebben, bezat zij niet meer om voor te leven. Van haar kinderjaren had zij niet meer dan een vage herinnering als van iets. dat heel ver weg erg saai en doodsche was. Zij zag zich zei? in het verleden een an der persoontje dan zij nu was, een blond meisje, dat in het sombere, oude huis in val- ladolid woonde met haar blind zusje en een oude, ongetrouwde nich van haar avder, die aangeboden had de beide meispjes groot te brengen en haar onerricht te geven, aange zien het een vrouw met eenige kunde was, Die nicht kwam haar belofte op zoo n stipte en strenge wijze na, dat haar het leven on der haar strenge regime soms tot een last werd. Maar dat was nu allemaal vergeten zij woonde nog altijd in Valladolid en zou in de jaren dat Dolores haar niet had terug' gezien, wel niet veel veranderd zijn. Zij vormde een degl van het verleden, een over- Overigens wordt een persoon, als hier- voren bedoeld, tot het onderzoek slechts toegelaten, indien door hem of te zijnen behoeve daartoe een aanvang wordt ge daan en in de aanvraag aannemelijk wordt gemaakt: a. zoo het een persoon geudt, die in 1933 door een der keuringsraden geschikt werd verklaard: dat hij na de uitspraak van den keuringsraad vermoedelijk on geschikt voor den dienst is geworden; b. zoo het een persoon geldt, omtrent wien in 1933 geen der keuringsraden uit spraak deed: dat hij vermoedelijk onge schikt is voor den dienst. In de aanvraag moeten worden ver meld: a. zoo het een persoon geldt, die in 1933 b. het jaar en de datum van geboorte; c. de gemeente, waar hij voor den dienstplicht is ingeschreven; d. de lichting, voor welke hij is inge schreven e. het korps, korpsonderdeel of dienst vak, waaraan hij is toegewezen of waar toe hij behoort, en het tijdvak of de da tum vastgesteld voor zijn inlijving of zijn opkomst in werkelijken dienst, en en ander voor zoover het hem bekend is; f. het volledig adres g. of hij in 1933 voor een der keurings raden is verschenen en, zoo ja, hoe de uitspraak van den raad luidde. De aanvraag moet worden gericht aan de. Voorzitter van den Herkeuringsraad en zoo spoedig mogelijk ar.n dezen wor den toegezonden onder het volgende adres. Aan den Voorzitter van den Her keuringsraad. gebouw van het Depar tement van Defensie, Plein 4, 's Gra- venhage. De aanvraag behoeft niet op gezegeld papier te worden geschreven, maar moet wel gefrankeerd worden. Alkmaar, 25 September 1933. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. teit en het prestige van Italië buiten de grenzen. j Dat mijn regeering op loyale wijze vriend schappelijk den naties de hand toesteek., naties welke door andere opvattingen van regeeren worden beheerscht is geen inconse quentie. Dit ligt in een lijn met de conse quentie van mijn politiek vreedzame betrek kingen onder de naties tot stand te brengen. Wat Rusland aangaat, ik ben van overtui ging, dat het juist is het behulpzaam te zijn bij de bevrijding uit zijn isolement en het in nauwe samenwerking met de westersche mo gendheden te brengen voor het algemeen welzijn der civilisatie en van den vrede. Het pact der vier mogendheden heeft west Europa een adempauze gegeven. Het heef: een einde gemaakt aan een toestand, welke dreigend scheen te worden en onvoorwaar delijk tot oorlog zou hebben moeten leiden. Alle gedachten aan bizondere bondgenoot schappen worden er door uitgeschakeld; de vier West-Europeesche mogendheden zijn erdoor voor de volgende tien jaren samenge bracht voor een politiek van vrede. Wij kun nen de krachten van Rusland niet over het hoofd zien. Er moet rekening worden gehou den met een volk van 164 millioen zielen als wereldmacht. Italië erkende Ruslands rech ten op de Rusland toekomende plaats. Daar mede waren twee problemen opgelost: Rus lands plaats in het concert der mogendheden vast te stellen en tegelijkertijd Rusland de zekerheid te geven, dat de Westersche mo gendheden niet zouden probeeren het is iso- leeren. Wat is het doel van het 1 tal ia ansch-Rus sische Verdrag? Gewoonlijk sluiten mogend heden verdragen, omdat zij een gemeen schappelijke politiek nastreven, waaruit zij beiden een zeker nut wenschen te trekken. Noch aan de Italiaansche, noch aan de Sov jet-Russische politiek ligt een ander doel dan de algemeene vriendschap ten gronde, welke zich in het bijzonder baseert op de economi sche samenwerking. Een niet te overbruggen tegenstelling scheidt ons in de politieke theorieën van Rusland, maar deze theorieën betreffen uitsluitend het binnenlandsche be stuur, waarin Italië zich noch wil mengen, noch zich om wil bekommeren. Wij hebben geen vijanidge bedoehngen jegens eenige natie. In dit opzicht is het Ita. liaansch-Russische pact volkomen duidelijk, even duidelijk is het, dat geen der staten- onderteekenaar naar de wapenen zou grupen om de natie te steunen, welke het zou kun nen wagen, oorlog te voeren tegen een van ons beiden. Ieder kent den ander het recht toe, de hem het meest geschikt lijkende politieke instellingen te kiezen, en geen enkele zal zien mengen in de binnenlandsche aangelegen heden van den ander. De grenzen van het verdrag zijn nauw omlijnd; economische samenwerking en geen beroep op de wapenen. Deze twee grond slagen scheppen een gezonde basis, waarop de beide landen kunnen leven in een geest van vriendschappelijke samenwerking. Een feit van nog minder beteekenis is de waar borg af te zien van iederen vorm van econo- mischen of handelsoorlog. We hebben duide lijk uitgedrukt, dat de met een of andere der de mogendheid getroffen overeenkomsten van geen invloed zijn op 't vreedzame karak ter van het pact. Mogelijkheden, interessen- groepen of een blok van belanghebbenden te vormen worden uitgeschakeld. Het viermogendhedenpact maakt 'n einde aan dit gevaar in West Europa. Wat Italië aan gaat, ik heb de hoop, aldus Mussolini, dat ik door dit pact in de gelegenheid wordt ge steld hetzelfde resultaat te bereiken voor Oost-Europa en West-Azië. Dit is het eerste neutraliteits- en niet-aan- valspact, dat tusschen Rusland en een der Westersche mogendheden is gesloten. Zijn duur is vastgesteld op vijf jaren, doch niets zal ons verhinderen het pact voor zijn expi ratie te vernieuwen. Een groot deel van Europa is door het op 2 September te Rome onderteekende pact politiek gestabiliseerd. Oost Europa maakt een vreedzamen indruk, thans is het aan het Westen een beslissenden stap te doen ter a.s. internationale conferen ties in de zelfde richting. De Berliner Boersen Courier publiceert in zijn editie van Zondag het volgende artikel van den Italiaanschen minister-president Mussolini: Zaterdag 2 September heeft Italië door het sluiten van het pact met Sovjet Rusland de reeds uitgebreide lijst van vriendschaps- en non-agressie-pacten met een vermeerderd. Dit pact werd gesloten en onderteekend op een oogenblik dat een verkeerde opvatting dt internationale politiek beheerschte. Deze luidde, dat het Viermogendhedenpact een poging zou zijn Rusland te isoleeren. Italië heeft door de onderteekening van het nieuwe pact iedere vrees voor eventueel duistere be doelingen van het Viermogendhedenpact de wereld uitgeholpen. Dergelijke gedachten waren ook volkomen ongerechtvaardigd, aangezien Italië sedert 7 Februari 1924 normale diplomatieke be trekkingen onderhoudt met Rusland, en wel als eerste land der groote mogendheden Sinsdien heeft Italië voortdurend een open lijke en loyale politiek gevoerd, welke er toe leidde de handelsbetrekkingen met de Sovjet Unie uit te breiden, dus reeds vóór de tot standkoming van het thans gesloten ver drag, dat het resultaat en de bekroning van deze politiek is. Indien het waar zou zijn, dat Rusland tijdelijk in de internationale po litiek door de overige westersche mogend heden zou zijn geïsoleerd, dan is niettemin juist dat Herriot, toen hij aan de regeering was, een toenaderingspolitiek tusschen Frankrijk en Rusland inleidde. Deze politiek werd bezegeld door een Fransch Russisch verdrag op 19 November 1932. De Russi- blijfsel van iets, dat bijna nooit een werke lijk bestaan had gehad en heelemaal niet de moeite waard was zich te herinneren. Er was echter één groot licht geweest in het eenvoudige bestaan van het meis je; heel onverwacht was het gekomen en het was er nog altijd. De dag, waar op zij door de hertogin Alvarez ten hove was gepresenteerd en waarop zij voor het eerst Don Jan had ontmoet, stond haar in alle opzichten nog volkomen helder voor den geest. Het was de eerste maai geweest dat zij in de groote wereld was gekomen, en reeds op het eerste gezicht had zij gezien, dat van alle mannen in de groote zaal. er geen was als hij Zoodra zij zijn gezicht en zijn slanke gestalte toenmaal evenals tbans, geheel in het wit gekleed had gezien, begon zij hei met de overigen te vergelijken. Zij keek zoo vlug van den een naar den ander, dat iedereen wel zal hebben gedacht dat zij naar een vriend te midden van de menigte zocht. Maar zij had er toen geen. Maar eens voor goed kreeg zij de overtuicing, ddt de man, die zij zou gaan lief krijgen, onme telijk ver boven alle andere mannen verheven stond, hoewel die toch allen behoorden tot de bloem van Spanje's jonge ridderschap. Natuurlijk had zij zooals zij nu tot haar zelf zei hem toen niet lief gehad, zelfs niet toen zij naar zijn stem luister de, terwijl hij voor het eerst tot haar sprak, en zij bijna blij was dat zij be greep wat hij zei. Maar zij herinnerde zich zijn woorden. Hij vroep haar of zij in Madrid woonde, waarop zij antw rd- sche betrekkingen tot Engeland waren aan tal vas schommelingen onderhevig; de diplo matieke betrekkingen werden herhaaldelijk afgebroken en daarna hervat. Wat Duitschland .betreft, sedert het jaar 1922 waren zijn betrekkingen tot Rusland hartelijker dan tusschen Duitschland en de overige mogendheden. De binnenlandsche politieke wijzigingen in Duitschland hebben eenige wijzigingen in deze situatie gebracht. Natuurlijk is een voortdurend verkeer en de uitwisseling van sociale en cultureele sym- pathieën tusschen twee door dezelfde ge dachte en gelijke politieke systemen gekeer de naties gemakkelijker, maar waar is, dat dergelijke mogelijke sympathieën en verwant schap bij de kiezers de buitenlandsche poli tiek en de internationale betrekkingen van groote naties noch beslissend noch uitslui tend bepalen. In dit opzicht is Italië een belangrijk en voor zich zelf sprekend voorbeeld. In al haar daden heeft mijn regeering steeds loyaal en zonder zich van de wijs te later, brengen vastgehouden aan het principe den wil van ieder volk, welke zich in zijn regee ring openbaar, te respecteeren. Het Viermogendhedenverdrag werd voor gesteld en gesloten door het fascistische Ita lië in samenwerking met de constitutionneeV Engelsche monarchie, de democratische en parlementaire Fransche republiek en hei nationaal socialistische Duitsche Rijk. Wan neer wij van aangezicht tot aangezicht staan tegenover de gedachten en de regeerings- methodes der volken, dan vragen wij er slechts naar wat wij van hen eischen: het hoogste respect voor ons, voor onze regee ring binnen onzen grenzen en voor de autori- de dat zij in het Alcazar woonde, sinds haar vader commandant was van de lijfwacht, en daar ook verblijf hield. Toen had Don Jan haar een oogenblik aandachtig aangekeken en zij scheen hem te bevallen, want hij glimlachte en zei, dat hij hoopte haar dikwijls te ont moeten; ook dat, indien het in zijn macht lag om haar vader van dienst te zijn, hij zou doen wat hij kon. Zij wist zeker dat zij hem toen nog niet lief had. hoewel zij 's nachts had gedroomd van zijn innemend gezicht en stem, en den volgenden en daarop volgenden dag aan niet veel anders had gedacht, met een soort koortsachtig verlangen hem weer te zien. De hertogin Alvarez L_1 zij naar zooveel dingen, die hem betroffen, gevraagd, dat deze vreemd had geglim lacht en haar mooie, jonge hoofd zoo'n beetje had geschud, zeggende, dat zij beter zou doen niet zooveel aan Don Jan van Oostenrijk te denken. Maar op den avond van den derden dag, tegen zons ondergang, terwijl zij met Inez op een terras liep, waar nooit iemand kwam, was Don Jan daar plotseling versche nen, om er met een zijner heeren wat heen en weer te loopen. Hij scheen zeer verbaasd haar daar te ontmoeten en had een diepe buiging voor haar gemaakt Inez, die drie jaar geleden niet veel meer dan een kind was, leidde den heer uit zijn gevolg naar de plaatsen van het terras, waar zij door haar reuk- en tast zin wist, dat de mooiste rozen waren. Don Jan en Dolores waren op een oude, steenen bank gaan zitten en spraken ernstig met elkaar. Vanaf dien avond, (Van onzen eigen correspondent) Leipzig, 22 September. De eerste twee dagen van het proces v. d. Lubbe voor de vierde strafsenaat van het al lerhoogste Duitsche gerechtshof liggen ach ter ons, en het spreekt vanzelf; dat waar met een duur van weken gerekend moet worden, twee dagen, die zich in hoofdzaak tot het verhoor van v. d. Lubbe en eenige getuigen en deskundigen beperkten, nog weinig nieuws hebben gebracht. En toch waren deze beide zittingen, ofschoon allesbehalve sensationeel, in hooge mate belangwekkend. Het gaat hier om drie groepen van beklaagden, den Neder lander v. d. Lubbe, die indertijd in den bran denden Rijksdag op heeterdaad betrapt werd en onmiddellijk bekend heeft, om den Duit- schen communistischen leider Torgler, die beschuldigd wordt, van v. d. Lubbes nihilis tische plannen geweten en ze ondersteund te hebben, en ten slotte om drie Bulgaarsche communisten, die eveneens in deze plannen betrokken geweest heeten te zijn. Om met de Bulgaren, die nog niet ver hoord zijn en die weinig of geen Duitsch ver staan, te beginnen: voor hen heeft hier eigen lijk niemand belangstelling. Het is mogelijk, dat in den loop van het proces blijken zal, dat inderdaad de officieele communistische partijen met deze brandstichting iets te doen gehad hebben en dat de rechters uit het ver hoor ook van deze drie Balkaneezen. die geen blanco strafregister meebrengen, materiaal voor zulk een algemeene beschuldiging zul len putten. Maar voorloopig ziet het er al lesbehalve naar uit, dat het die richting uit zal gaan. Wat waarschijnlijk was, lijkt heden reeds de waarheid, n.1. dat v. d. Lubbe wel medewerkers en aanstichters gehad heeft, maar dat deze te zoeken zijn in activistische communistische groepen, gelijk die van v. d. Lubbe zelf in Nederland, groepen die van Moskou geen bevelen wenschen aan te ne men, die uit zoogenaamde mannen van de anarchistische daad bestaan en die, ook in dit geval, en hier in 't bijzonder, door de brandstichting te Berlijn der groote Duit- bekende zij zich, dat zij hem lief had en als zij er aan dacht, was het alsof zij weer den geur van de rozen rook en zijn gezicht in de stralen van de ondergaan de zon weer voor zich zag, terwijl zij hein hoorde zeggen, dat hij weer op dat terras zou komen, in welk opzicht hij zich even trouw aan zijn woord hield als altijd en blijkbaar zonder dat het hem bijzondere moeite kostte. Zoo had zij hem leeren kennen, zooals hij werke lijk was, zonder den vormendienst van het hofleven, waarvan zij zelf een eenigszins onbeteekenend onderdeel uit maakte. Alleen een paar keeren, toen hij haar in bijzijn van andere dames had aangesproken, had zij „Uwe Hoog heid" tot hem gezegd, maar dat had haar wel moeite gekost; hij sprak haar dan aan met „Dona Dolores" en infor meerde vriendelijk naar de gezondheid van haar vader. Maar op het terras ont hielden zij zich van die formaliteiten en maakten geen gebruik van namen voor elkaar, totdat op een dag maar daar aan w ilde zij nu niet denken. Indien zij haar herinnering den vrijen teugel liet, zou zij daar niet kunnen blijven zitten met een gesloten deur tusschen hem en haar, want iets, dat sterker zou zijn dan haar eigen wil, zou haar de deur laten openen, om zich te overtuigen dat hij er- werkelijk was. Dat zou op dit oogen blik een dwaasheid zijn geweest en misschien ook gevaarlijk. Die dag stond haar weer zoo helder vöor den geest, dat zij opstond en naar het raam ging, als om zich zoo ver mo gelijk te verw ijderen van dat wat zoo'n onwverstaanbare aantrekkingskracht op sche communistische Partij allesbehalve een dienst bewezen hebben. Wat vermoedelijk ook volkomen in hun lijn lag! Het is daarom aan te nemen, dat de poli tieke opzet, welke de Duitsche regeering met dit proces heeft, n.1. om een naar alle zijden duidelijk gebleken en bewezen verband tus schen dit nihilisme der brandstichting en de officieele Duitsche communisten aan het dag licht te brengen wat dan het verbod van hun partij en de tallooze vervolgingen en vrijheidsberoovingen achteraf nog eens extra zou rechtvaardigen! niet gelukken zal. Het moge juist zijn, dat der regeering-Hitier deze brand zeer gelegen kwam, zoo gelegen Model ATIANTA - F. 120.- compleet geplaatst LAGE PR'J ZEN NIEUWE MODELLEN 1953 UITERST ZUINIGS Kon. Haardenfabriek E. M. Jaarsma, Hilversum haar uitoefende: den sleutel in het deur slot. Het was onzinnig en kinderachtig op zoo'n oogenblik, maar zij voelde, dat zoolang die er nog in stak, zij behoefte zou blijven gevoelen hem om te draaien. Een plotseling besluit nemende en met een glimlach als excuus voor haar eigen zwakheid, liep zij weer naar de deur, luisterde naar voetstappen, en nam kalm den sleutel uit het slot. In een oogen blik stond Don Jan aan den anderen kant er van en vroeg zachtjes: „Wat is er? Kom in 's hemelsnaam niet binnen; ik geloof dat ik hem hoor komen." „Neenantwoordde zij, „maar de vrees bekroop mij dat zoolang de sleutel in het slot stak, ik hem zou omdraaien; daarom heb ik hem er uit genomen." En na even gewacht te hebben, vervolgde zij: „ik heb je zoo lief", en zij kust-- de deur op de plaats, waar zij giste dat zijn gezicht zou zijn. „Ik jou ook. Maar nu stil zijn, lieve ling, hij komt". Het waren net twee kinderen, die een spelletje speelden, maar dat overhelde naar een tragedie, waarbij het gaat om het leven, waarbij de dood om den hoek van de deur komt kijken, en de veilig heid van een groote natie op het spel staat. Een oogenblik later hoorde Dolores Don Jan de andere deuren in zijn ka mer weer openen en sluiten en vernam toen stemmen. Zij hoorde haar vaders naam op den onmiskenbaren ruwen en toch gedempten toon des konings noe men. Zij hoorde elk woord even duide lijk, alsof zij in dezelfde kamer was. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5