WRIGLEY tRecfUszoJkeu Stad en Omgeving. JiJieepstiidingen Ifoor kSeine tuinen* STOOMVAARTLIJNEN. ,n HollandWest-Afrika-Lijn. Kon. Hoil. Llovd. -I MET EEN RACEBOOTJE OP ZEE. Het bootje op de Zuiderzee ledig teruggevonden. rijdagmiddag omstreeks 7 uur vertrok van Enkhuizen een racebcotje bemand mei zekeren F. Kasteleyn uit Amsterdam met be stemming Stavoren. Zaterdagmorgen om streeks i uur heeft een palingvisscher uit Enkhuizen het bootje nabij Enkhuizen drij vende gevonden. De motorboot was voorzien van een 8 P.K.-motor. Gebleken is, dat de ongeveer 30-jarige manufacturier K. met deze boot van Amsterdam was aangekomen om daar te Enkhuizen een defect aan de schroef te laten herstellen. Om half zeven was men van Enkhuizen vertrokken met be stemming naar Stavoren om vandaar naar Leeuwarden te gaan, waar hij de boot moest afleveren. Onderweg heeft de bemanning van de van Stavoren komende veerboot der. heer K. nog assistentie aangeboden, doch deze werd geweigerd. Bij de familie is een telegram ontvangen, waarin geme'd wordt dat K. gered is. Volgens een later ontvangen bericht was de heer K., na te Enkhuizen te zijn terugge keerd. naar Amsterdam gegaan om daar den nacht door te brengen. Zaterdagmorgen keerde hij naar Enkhui zen terug om de boot ter reparatie naar een werf te brengen. Tot zijn niet geringe verba zing was het vaartuig verdwenen. Hij hoorde ai heel spoedig dat de boot door twee vis schers was weggehaa'd en naar de strand vonderij gebracht. Deze stelde den burge meester met het vinden van het scheepje in kennis en deelde het ook de politie mede. De ze informeerde verder, hoorde dat de heer K naar zee was vertrokken en zoo k var het verhaal ter wereld dat vermoedelijk een on geluk zou zijn gebeurd. Nu moet u niet denken, aldus vertelde de heer K., dat de autoriteiten mij de boot terug gaven. De vissch< hadden het vaartuig on beheerd gevonden, het gegeven aan de strand vonderij dus kwam hun een derde van de opbrengst bij verkoop toe. De boot behoorde volgens de wet verkokcht te worden. De bur gemeester en politie waren na eenige onder handelen bereid c'e boot wel vrij te geven als de beide visschers, die haar hadden ge zonden, geen bezwaar maakten. Ook deze visschers hadden geen bezwaar mitsde heer K. over de brug kwam Zij zouden met tachtig gulden genoegen nemen en de heer K. heeft dat bedrag moeten beta len om zijn eigendom terug te krijgen. De autoriteiten in Enkhuizen waren van oordeel als het niet zulke fatsoenlijke vis schers waren geweest, het den heer K. vee! meer had kunnen kosten. De boot ligt thans ter reparatie op een werf te Enkhuizen. PANIEK TIJDENS WEDRENNEN. Tijdens de wedrennen te Barlo (L) is Zondag plotseling een paard uit de ren baan tusschen het publiek gesprongen. Onder de toeschouwers ontstond een paniek, waarbii het zestienjarige meisje P Munter uit Venlo. een ernstige schou derfractuur opliep Zij moest naar het ziekenhuis te Venlo worden overge bracht Een jongen liep ernstige verwondin gen aan het gelaat op terwijl een dame eveneens licht gewond werd. DE STUCADGORSSTAKING TE AMSTERDAM. De staking der stucadoors, onder leid'"" van de communistische organisatie, d-* nog voort. Maandag heeft maar een k' aantal het werk hervat en Vrijdag hebben ue stakers opnieuw besloten de actie voort te zetten. De patroons hebben nu het besluit geno men den stakers nog één kans te geven. De stakers, die zich vandaag melden en bereid zijn te werken op de geldende voorwaarden, zullen worden aangenomen. De plaatsen van hen d:e wegblijven, zullen door werkwil ligen worden aangevuld. TEKORT AAN SPEK VOOR HET BINNENLAND. De Nederlandsche Varkenscentrale deelt mede, dat zij, in verband met aanvragen, welke haar hebben bereikt van personen, die haar spek hebben gelveerd en die thans een tekon aan spek voor het binnenland hebben, bereid is, voor zoover de voorraad strekt, een kwantum spek aan deze personen terug te leveren. Dit spek moet geheel in binnenlandsche consumptie gebracht worden. Personen, die van dit aanbod gebruik wenschen te maken, worden verzocht zich schriftelijk met de Ne derlandsche Varkenscentrale in verbinding te stellen. RIJKSMIDDELEN IN 1934. Bijna 55 millioen gld. minder geraamd. De middelen van het Rijk voor het dienst jaar 1934 worden, blijkens de memorie van toelichting oo het ontwerp-wet op de Midde len, geraamd als volgt: gewone dienst 463 446.818; kaoitaa'dcnst 22.475.622; geheele dienst 485.922 440. Voor het dienstjaar 1933 waren de mid delen geraamd als volut: gewone dienst 518.223-483; kapltaaldienst 22.603.093; geheele dienst f 540 826.576. In vergelijking met 1933 wordt dus ge raamd voor de gewone middelen 54.776 665 minder, zijnde per resto f 54.903.136 min ui nder, zijsde per resto 54.903.136 min der dan voor 1933. INTERNATIONAAL HYGIËNISCH CONGRES. De Nederlandsche vertegenwoor diging. De regeering heeft dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad, benoemd tot afgevaardigde naar het Inter nationaal Hygiënisch Congres te Parijs, al daar van 23 tot 25 .October te houden. De Socitété de Médecine Publique et de Chimie Sanitaire, gevestigd in het Institut Pasteur te Pariis heeft den heer Krul, direc teur van het Rijksbureau voor drinkwater voorziening te 's-Gravenhage. uitgenoodigd als algemeen rapporteur over het onderwerp: ..Drinkwatervoorziening" op te treden op bovengenoemd congres. KIPPEN- EN EENDENHOUDER IJ. Namens den minister van Economische Zaken maakt de regeeringscommissaris voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen en eendenhoudenj bekend, dat de uitkeering volgens de garan tieregeling voor de week van 25 t/m 30 Sep- tember a.s. is vastgesteld op 30 cents per 100 stuks uit te voeren versche kippeneieren, tot een gewicht van maximum 50 KG. per 1^00 stuks en op 30 cents per 100 stuks uit voeren versche eendeneieren. I t. - STEUNTREKKENDE BOUWVAK ARBEIDERS. Het Ned. Correspondentiebureau meldt ons: Naar wij vernemen is het in enkele ge meenten voorgekomen, dat de bouwvakarbei ders, die bij de Federatie aangesloten zijn en dus krachtens de beslissing van den minister van sociale zaken d.d. 9 Sept. j.1. met ingang van 10 September voorshands geen steun zouden ontvangen, niettemin van het burger lijk armbestuur een ondersteuning hebben ontvangen, die slechts weinig verschilt van het steunbedrag. De minister heeft hierop be reids de aandacht gevestigd van zijn ambt genoot van binnenlandsche zaken. Intusschen acht hij het vanzelfsprekend, dat bij de eerstvolgende steunuitkeering aan de bedoelde bouwvakarbeiders, nu zij weder in de steunregeling zijn opgenomen, het be drag zal worden ingehouden, dat door het burg. armbestuur is verstrekt. MINISTER DECKERS GEHULDIGD. Bij de Zaterdagnamiddag gehouden land stormdag te Heeze (Noordbrabant) was o.a. tegenwoordig de minister van defensie, mr. Deckers, een Hezenaar van geboorte. Na afloop van den landstormdag werd hij door de bewoners van het dorp gehuldigd. Men heeft hem een pastel van den Amster- damschen schilder Gerard van Vliet, voor stellende den ouden moien te Heeze, aange boden. COSTUUM EN VLAGGEN DER A. J. C. Zaterdagmiddag is op den Dam te Amster dam door den politie-inspecteur Revinge op last van den hoofdcommissaris proces-ver baal opgemaakt tegen een groep z.g.n. Roode Valken, een onderafdeeling der A.J.C., we gens het dragen van bij de wet verboden uni formen en het meevoeren van eveneens bij de wet verboden roode vlaggen en vaantjes, die op het roode veld een valk vertoont.1. Dit proces-verbaal geldt een proef, daar immers de rechter heeft uit te maken of een bepaald costuum of uniform van een bepaal de organisatie al dan niet volgens de nieuwe wet geoorloofd is. Hetzelfde geldt voor de vlaggen. HET TWENTE-RIJNKANAAL. Ten aanzien van het werk aan de Twente- Rijnkanalen in nog worden medegedeeld, dat krachtige voortgang ervan is verzekerd. De uitvoering van den zijtak naar Almelo, waarover verleden jaar groote ongerustheid bestond, staat definitief vast. Bovendien zal spoedig worden begonnen met het uitvoeren van het laatste gedeelte van het hoofdkanaal naar Enschede. WRIGIEY'S KAUWGOM IN DE MONO IS LEKKER EN GEZOND! VIER STUKS PER PAKJE OPSCHORTING VAN GROND BELASTING GEVRAAGD. Namens de vereenigingen van water- schaps- en veenpolderbeïangen in de omge ving van Heerenveen is aan de koningin het verzoek gericht over te gaan desnoods tij delijk tot opheffing van de grondbelasting op de ongebouwde eigendommen en in elk geval te voorkomen het heffen van opcenten op die belasting, die nu hier en daar al hon derd bedragen. Er wordt in het adres op gewezen, dat de rechtsgrond voor deze belasting is geweest, dat de wetgever een vaststaand netto rende ment van de gronden heeft aangenomen, waarvan de Staat een bepaald percentage vordert. Door inzinking van de prijzen van het geproduceerde en den grooteren druk door waterschaps-, polder-, en wegenbelas ting, in vele gevallen nog vermeerderd met in den tijd van hoogconjunctuur aangegane 'financieele verplichtingen is dit rendement thans zeer gering, gaat vaok met verlies ge paard. Aan de leden der beide Kamers is een af schrift toegezonden.- ZEVEN RUSSEN NAAR ONS LAND. „De Tijd" van Vrijdagavond bevat een op zienbarend artikel over de aanwezigheid van zeven Russische heeren, die hier te lande den scheepsbouw zouden komen bestudeeren. Het katholieke blad vraagt zich evenwel af, of deze Russische heeren niet naar Den Haag zijn gekomen om hier spionnage te verrich ten. Het trekt daarbij de aandacht, dat de Ruasen hun intrek hebben genomen in de Paleisstraat nabij het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde. Hun werk zouden de Russen, volgens .,De Tijd", verrichten op de kantoren van de N.V. Ingenieursbureau voor Scheepsbouw, dat ge vestigd is aan den Kneuterdijk 8, in het ge bouw van de Rotterdamsche Bankvereeniging Aan het hoofd van dit ingenieursbureau staat een voormalig Duitsch marine-officier, die een aantal Duitschers in zijn dienst heeft. Dit bureau zou ook de plannen hebben ge maakt voor den nieuwen Nederlandschen kruiser, welke op het oogenblik bij Wilton- Feyenoord voor de Nederlandsche mar.ne onderhanden is. Naai aanleiding van deze mededeelingen heett het Hbl. in bevoegde kringen vernomen, dat de mededeelingen van „De Tijd" op de feiten vooruit loopen. Inderdaad heeft het departement van bui tenlandsche zaken een aanvraag voor ver- blijfpassen voor zeven Russische ingenieurs bereikt. De heeren zijn nog niet in ons land Of hun een verblijfpas voor ons land al dan niet zal worden verleend, is nog in onder- Het betreft hier zeven Russen, die voor geven allen ingenieurs te zijn en in opdracht van de Russische marine naar Nederland wenschten te komen, teneinde in de gelegen heid te zijn, de ontwerpen vooi Russische on derzeebooten, welke door hef Duitsche in genieursbureau, waarvan hiervoor sprake wase worden gemaakt, te kunnen contro leeren. In hoeverre men hier inderdaad met Rus sische ingenieurs te ooen heeft, zal uiteraard ook onderzocht worden. Het is overigens juist, dat de Russen tijdens hun verblijf in Den Haag in de Pakisstraat zouden wonen. Naar aanleiding van de mededeeling van „Ete Tijd" als zou meegenoemd ingenieurs bureau ook de plannen hebben gemaakt voor den in aanbouw zijnden Nederlandschen kruiser, verklaarde men aan het Hbl. perti nent, dat deze mededeeling volkomen onjuist is. Het ware bovendien ook onlogisch, im mers het Departement van Defensie beschikt over een igen afdeeling scheepsbouw, res- sorteerende onder de afd. IVA (Materieel Marine). Hiermede is intusschen niet gezegd, dat het bedoelde ingenieursbureau voor zich zelf geen ontwerp voor den Nederlandschen kruiser heeft gemaakt. BRANDJE IN EEN BIOSCOOPTHEATER. Gistermiddag werd de brandweer te Haarlem gealarmeerd voor een brand, welke ontstaan was in het Spaarne Bioscoop-thea ter. Het bleek, dat tijdens de middagvoorstel ling in de cabine een film op een der toestel len in brand geraakt was. Een operateur had het vuur reeds spoedig het water weten te blusschen. De film was echter on bruikbaar geworden, zoodat de voorstelling geen voortgang kon vinden. Het pub'iek. dat van den brand niets bemerkt had, heeft daarop de zaal verlaten. Des avond kon met een andere film weder een voorstelling gege- ven worden. INVALLEN IN NACHTHUIZEN. De politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam houdt in de laatste dagen een strenge controle op de nachthuizen op den Achterburgwal. Zaterdagnacht zijn weder om invallen gedaan in twee van deze inrich tingen. Bij beide had de politie succes. De bezoekers werden overgebracht naar het polittiebureau, waarheen ook de drank verhuisde, die in beslag werd genomen Tegen de houders van beide inrichtingen werd proces-verbaal opgemaakt. DRIE DUITSCHE BALLONS GEDAALD Zaterdagavond ongeveer half elf is op een weiland van den heer Rinkema te Rottum bij Heerenveen een Duitsche luchtballon, waarin twee dames en twee heeren waren gezeten, gedaald. De ballon was Zaterdagmiddag met vijf andere op de Staufenplats te Dusseldorf opstegen, om den „Wanaer Preis des Duii- sches Luftsportverbandes". Bij het opstijgen dacht men in oostelijke richting te drijven. Op ongeveer 1000 meter hoogte draaide de wind, waardoor men in westelijke richting afdreef. De daling had een vlot verloop. De reizigers zijn per trein naar Dusseldorf teruggekeerd. Ook in De Wijk (Dr.) daalde een Duitsche ballon, waarin een fabrikant, een dokter en twee journalisten uit Keulen waren gezeten Deze ballon was Zaterdagmiddag eveneens in Dusseldorf opgestegen en daalde te 21 55 uur in Wijk. De ba'lon is eigendom van de „Deutsche Luffahrt Verein. Zaterdagavond te 12 uur is te Goutum bij Leeuwarden een Duitsche ballon uit Dussel- dorf geland. Er zaten vier personen in den gondel. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Strafzitting van Vrijdag 22 September 1933. MONDELINGE UITSPRAKEN. Overtredingen van de Motor- en Rijwiel Wet: L. R. te Uitgeest, D. L. te Krommenie, ieder 3 botte of 1 week tuchtschool. C. Z te Heerhugowaard, P. A. de L. te Heiloo J. W. te Alkmaar, C. H. S. te Alkmaar, A. S. te Bergen, G. v. V. te Alkmaar J. J. M. H. te Wormen-eer, ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis. S. O. te Alkmaar, N. P. B. te Alkmaar, P. v. S. te Harenkarspel, A. G. v V. te Castricum, B. L. te Castricum. W. H. R te Wijk aan Zee en Duin, J. van D. te Ber gen, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. H. K. te Bergen, C. D. te Oudorp, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. S. B. te Amster dam, C. V. te Egmond-Binnen A. G. te Eg- mond aan Zee, J. J. K. te Aikmaar, ieder f 8 boete of 8 dagen hechtenis. A. S. te Aker sloot, J. J. F B. te Delft, ieder f 15 boete of 15 dagen hechtenis. H. M. te Utrecht f 15 boete of 15 dagen hechtenis J. de B. te Uit geest, 20 boete of 20 dagen hechtenis. Overtredingen van de Politieverordeningen. H. H. te Haarlem, 1 boete of 1 dag hech tenis. P. T. te Emmen. E. C. E. te Alkmaar B. G. J. H. ie Doetinhem. J. W. te Heerhu gowaard, M C. K. te Den Helder, B. G. i te Ooetinchem. A. P. G. te Heiloo, A de J. te Haarlem. J. J. W. te Alkmaar. H J A. A. te 's-Gravenhage. ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van art. 461 van het wet boek van Strafrecht (loopen over verboden grond): A. J. S. te Amsterdam A. K. Lzn. te Egmond aan Zee, E. G. Dzn., te Egmond aan Zee. ieder f 3 boete of 3 dagen hechten». Overtredingen van art. 453 van het Wet boek van Strafrecht (dronkenschap): J. C. D. te De Rijp, Tj. de B. te Beemster, J. S„ zwer vende, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. H. R. te Alkmaar, 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding van de Visscherijwet: J. v. d. E. K Amsterdam, f 3 boete of 3 dagen hech tenis. Overtreding van art. 453 (dronkenschap) en art. 435 (opgeven van valschen naam) van het Wetboek van Strafrecht. P S. te Amster dam, 3 en 15 boete of 3 en 15 dagen hechtenis. ONRECHTMATIG STEUN TREKKEN? I Voor den politierechter te Haarlem stond terecht een tuinder uit Oude-Wetering. De man trok als werklooze steun, maar hij had van den verkoop peulen, in zijn eigen tuintje gekweekt, 25 ontvangen, waarvan hij aan den ambtenaar vcor werkloosheidszorg geen mededeeling had gedaan. Hij stond daarom terecht wegens oplichting. Het O. M. merkte op, dat vele steuntrek kers in totaal groote sommen aan de kas van de gemeenschap onttrekken, waarop ze geen aanspraak mogen maken, omdat zij andere inkomsten verzwijgen. De minister heeft er op aangedrongen in dergelijke gevallen zware straffen te eischen. Spr. achtte hier opzettelijke misleiding aanwezig en eischte wegens verduistering vier maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. W Briët, betoogde, dat hier opzet tot wederrechtelijke bevoordeeling ontbreekt. Verd. had op een lapje grond peu len geteeld; voor de aanschaffing van mate riaal had hij geld geleend. Het product bracht minder op dan de kosten, die hij had gemaakt. Van het op de veiling ontvangen gedl betaalde de man zijn schuld; maar om die ten volle te kunnen afdoen, moest hij zelfs opnieuw geld leenen. De kwitanties van al die transacties legde pleiter over. Spr. vroeg vrijspraak of indien veroordeeling moest volgen een voorwaardelijke straf. De politierechter was van oordeel, dat in dit geval niet van verdiensten kan worden gesproken. De oogst heeft minder opgebracht dan de gemaakte kosten. Spr. begreep de moeilijkheden van het O. M., maar hij achtte wederrechtelijke toeëigening niet aanwezig en sprak verd. vrij. Het O. M. toornde tegen verd. omdat deze niet onmiddellijk zijn kwitanties aan den veldwachter had getoond. Spr. kon verd.'s onschuld niet aannemen en verklaarde in hooger beroep te zullen gaan. DISTRICTSARBEIDSBEURS. Geopend voor werkgevers van 912 uur en avn 25 uur. Voor werknemers uitslui tend van 912 uur. Op Maandag en Don derdagavond van 7—8 uur. Bemiddeling voor vrouwelijk personeel dagelijks van 25 uur (uitgezonderd op Zaterdag). De directeur van bovengenoemd bureau maakt bekend, dat heden staan ingeschre ven: groep bouwvakken: 93 grondwerkers, 62 timmerlieden, 26 metselaars, 16 opperlieden, 24 schilders, 16 stucadoors, 10 voegers, 7 be tonwerkers, 2 steenbikkers, 1 steenhouwers, 2 straatmakers, 1 straatmaker-opperman, 1 stucadoor-opperman, 1 bouwkundige, 1 wa- terbouwk. opzichter, 1 bouwkundig teeke naar, 3 opzichters-teekenaar. groep metaalindustrie: 1 autogene-las- scher, 16 bankwerkers, 2 blikbewerkers, 4 carrosseriebouwers, 1 cónstructiewerker, 1 electricien, 1 fitter, 1 instrumentmaker, 2 kernmakers, 4 ketel makers, 5 klinkers, 1 ko perslager, 9 loodgieters, 2 lijnwerkers, 4 ma chinisten, 2 mach. teekenaars, 9 metaal draaiers, 1 metaalschaver, 3 metaalslijpers, 7 monteurs, 2 plaatwerkers, 1 rijwielherstel ler, 3 scheepsbouwers, 1 scheepsteekenaar, 3 scheepstimmerlieden, 7 smeden, 11 stokers, 1 tandtechniker, 1 voorslaander, 4 vuurwer kers. 4 wagenmakers, 13 ijzerwerkers, 1 zandbereider, 5 zandvormers. groep voedings- en genotmiddelen: 46 t- garenmakers, 3 sigarensorteerders, 4 tabaks bewerkers, 4 sigarenkistjesplakkers, 1 strip per, 1 bosjesmaker, 11 bakkers, 2 slagers, 3 koks, 1 chocoladebewerker. groep boek- en steei^irukkerijen: 2 letter zetters, 1 machinezetter. groep houtbewerking: 16 meubelmakers, 1 meubelstofeerders, 4 mach. houtbewerkers, 2 kistenmakers. groep landbouwbedrijven: 11 tuinlieden, 14 boerenarbeiders, 3 bloemisten. groep handel: 11 vertegenwoordigers, 7 winkelbedienden. groep verkeerswezen: 33 chauffeurs, 3 koetsiers, 17 pakhuisknechts, 10 magazijnbe dienden, 2 kellners. Overige beroepen: 5 boekbinders, 1 hui- denzouter, 5 incaseerders, 1 kalkbrander, 16 kantoorbedienden, 6 kleermakers, 1 rietwer ker, 1 schoenmaker, 1 verfbereider, 3 zakken- stoppers, 1 tegelmaker, 268 losse en trans portarbeiders. gedeeltelijk werkloos: 40 metaalbewer kers, 14 sigarenmakers, 6 overige beroepen, jeugdige werkloozen beneden 18 jaar- 17 Alkmaar, 23 Sept. 1933. De directeur voornoemd: E. v. d. HEUVF1 OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK TE ALKMAAR. Lijst van nieuwe boeken voor de jeugd* uitleening des Woensdag van 12—2% uur' minimum contributie 50 cent per jaar. 811 jaar. Cherubini, E. Pinokkio in Afrika Eygenhuysen, Truus. Pilletje Pruimentaart. E eenstra, R. Een best wintertje. Hichtum, N. van. Het groot ver telselboek. Id. Het groot winteravond- bode. C 22.5 F 46 F 173 H 63gv H 93gw Het najaar in den groententuin. In den moestuin zaaien we nu veldsla, welke we gedurende den winter kunnen oog sten. In Augustus zaaiden we reeds voor na- jaarsgebruik en omstreeks begin Octobef zaaien we nog eens voor voorjaarsgebruik. Ook kunnen we nog winterspianzie zaaien. Deze groentensoorten zaaien we liefst daar, waar we er bij het verrichten van winter- werkzaamheden weinig of geen last van heb ben. Ook zaaien we zoo mogelijk op een be schut liggend plekje, want bij een strengen winter heeft ook deze wintergroente vaak veel te lijden. We zorgen voor een flinke be mesting, opdat een krachtige groei mogelijk is. Volgroeide andijvie wordt naar behoefte opgebonden. Door telkens een aantal planten op te binden en deze te merken, hebben we steeds de beschikking over gebleekte andijvie. De planten moeten bij het opbinden droog zijn, anders gaan ze spoedig rotten. Nog planten we voor laat gebruik andijvie, waar over we bij invallende vorst een glasbedek king aanbrengen. We kunnen deze in een leege bak planten of wel de planten, wan neer de nachten kouder worden, met kluit op nemen en daarin plaatsen. Van de volle» gronds tomaten worden de bladeren gehal veerd, opdat de vruchten door de zon kunnen worden geraakt. Sluitkool, welke begint te bersten, draaien we een halven slag om. Daardoor wordt een gedeelte der wortels ge broken en is de grootste voedselopname af» geloopen, zoodat de groei vrijwel stilstaat. Over late kropsla, welke we in een leege bak zaaiden, kunnen we nu glas leggen. De ra men worden hoog geluent. In de koude bak kunnen we bloemkool zaaien, welke na ver- speend te zijn onder glas wordt overwinterd, In het vroege voorjaar hebben we dan de be schikking over planten die ons van den vrijen grond of uit de bakken den eereten oogst leveren. Omstreeks hal! October zaaien we met hetzelfde doel kropsla onder glas. Deze planten worden dicht bij het glas ge teeld en veel gelucht opdat ze krachtig blij ven. Nu het najaar wordt en de kans op veel regenval grooter, kijken we ook onze grep» pels en slootkanten na, opdat bij zwaren re genval het water spoedig weg kan. Ook hou» den we nog eens terdege opruiming onder het onkruid. Bij zonnig, droog weer gebrui» ken we schoffel en hark, waarmede we ook het fijne onkruid kunnen vernietigen. Straks komt de tijd waarin we aan deze gereedschap pen weinig meer hebben en alles moet wor. den uitgeplukt. Vooral het leeggekomen land, dat niet meer wordt beteeld, moet terdege schoongemaakt worden. R 34 9 Rembadi Mongiardini, O. Pinok- kio's geheim. T 5 Zonneschijn; tijdschrift voor de jeugd. 1931. 1 —14 jaar. A 21 Aemstel, E. van den. Kees Ver stoet hou je goed! B 29p Bauer, Cl. M. H. en K- Breebaarl. Passagiers van de blauwe tram. B 56.5 Bieger, N. K. Avonturen op Zonnehoek. H 85.5 Hovenkamp, O. Een vacantie in Arnhem. J 28t Je hu, Felicie. Treeske, de wilde bras. K 98h Kuyk, N. WC. Hoe pootige Kees beroepsspeler werd. P 37hr. Petillon, Willy. Het huis aan de rivier. S 57.9k Selleger—Elout, J. Af. Keesje Pieterselie. S 57.gly ld. Lijsje Lorresnor. Z 37mo Zoomers—Vermeer, P. Maartje Onverstand. 14— 7 jaar. B 29ta Bauer, Clemence, M. H. Tom Arlington. *K 28.3 Kelly, E. P. De smid van Wilna. *K 28.3t ld. De trompetter van Krakau. *K 60s Knuttel—Fabius, Elise. „Sterk en trouw". N 12t Naeff, Top. De tweelingen. T 37n Tonikins, D. Naar de kopermijn rivier. T 40ko Treffers, J. De kostelooze. V 14h Valkhof f. R. Het hanenhok. *V 6lip Visser, P. De beeldhouwer van Pompeji. *94 W 70 Williams, E. Baumer. Englands story for children. N.B. De met gemerkte werken zijn historisch. t Delfland (uitr.) 22 Sept. te Sapele. i Maaskerk (uitr.) 22 Sept. v. Lagos n. Port Harurt. Reggestroom 23 Sept. v. Amst. n. W.-Afrika. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij, Hebe 22 Sept. v. Amst. n. Setubal. Perseus 22 Sept. v. Amst. n. Kopenhagen. Ariadne 22 Sept. v. Gyon n. Oporto. Brion 22 Sept. v. Bordeaux n. La Pallioe. Her mes 22 Sept. v. Stamboul n. Bourgas. Iris 23 Sept. v. Gothenburg te Amst. Juno 22 Sept. v. Triest te Fiume. Saturnus 22 Sept. v. Lissabon n. Olhao. Titus 22 Sept. v. San Feliu n. Genua. Triton 22 Sept. v. Calamata n. Syracuse. Ulysses 23 Sept. v. Lissabon te Amst. Venus 22 Sept. v. Gibraltar n. Oran. Clio 23 Sept. v. Amst. n. Hamb- Crijnsen 23 Sept. v. Amst. n. Hamb. Orion 23 Septa v. Amst. n. Hamb. Stella 23 Sept. v. Rott. n. Vigo. HollandAmerika Lijn. j Bre-dijk 23 Sept. v. Rott. n. N Orleana. Damsterdijk, 23 Sept. v. Vancouver, v. Londen te Rotterdam. Nebreska 23 Sept. v. Rott. n. San Francisco. Veendam 23 Sept. v. New-York n. Rott. Volendom, Rott./N. York 23 Sept. v. Bou- logne. Boschdijk, 22 Sept. v. Tampico n. Gaveaton. Dinteldijk (uitr.) 22 Sept. te Vancouver. Stoomv. Mij. Nederland. Chr. Huygens (uitr.) 22 Sept. v. Genua. Poelau Tello (thuisr.) 22 Sept. v. Valencia. Enggano 23 Sept. v. Amst. n. Hamb. Pernambuco (uitr.) 21 Sept. te Bahia,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7