Alkmaarsche Courant. 1Buitenland 9i£mttMiws De radio-rede van Minister Oud. Sondero ïi/i en dertigste Jaargang. VRIJDAG 29 SEPTEMBER No. 230 1933 PRINCIPIEELE VOORSTELLEN VOOR NAT.-SOC. STRAFRECHT. De Pruisische minister van Justitie heeft zoojuist een memorandum ter publicatie «re- geven, waarin wordt voorgesteld het Duit- sche strafrecht te reorganiseeren in den geest van den nationaal socialistischen staat. Litgaande van de nationaal-socialistische grondgedachte, dat de individu een organisch deel der gemeenschap var. .iet volk is, stelt zij het principe op den voorgrond, dat de be scherming der gemeenschap de eerste taak van het strafrecht moet vormen. In dit memorandum staan voor de eerste niaal voorsteken voor een strafrechtelijke behandeling tegen de ondermijning van het Duitsche ras. Voorts bevat zij volkomen nieuwe voorschriften voor de bescherming van de geestrijke en zedelijke gedachten der Duitsche bloedgemeenschap. De voorschrif ten betreffende de bescherming van ras en volksdom zuilen worden aangevuld met be palingen betreffende de bescherming der or ganisaties welke de volksgemeenschap vor men. Volgens nationaal-socialistische opvat ting is de zwaarste misdaad landverraad. Deze behoort volgens de voorstellen van den minister aan het hoofd der toekomstige wetgeving, waarbij bij de desbetreffende strafbepalingen niet zal mogen worden afge zien van de doodstraf. Een principieele reorganisatie ligt ook in ihet voornemen met betrekking tot de voor schriften ter zake van hoogverraad. Van de -tal van interessante voorstellen van het memorandum moet eveneens gewe zen worden op de behandeling van het twee gevecht. Er wordt op gewezen, dat in den inationaal-socialistischen sta.t de eer het hoogste goed van den vrijen man is en dat het in overeenstemming is met de oude Duitsche rechtsopvatting zich genoegdoe ning te verschaffen met het wapen voor ge schonden eer. Hiertegen met middelen van het strafrecht op te komen kan slechts aan leiding zijn ingeval door den tweekamp de openbare orde wordt verstoord. Dit is even wel slechts het geval bij doodelijken afloop en bij overtreding van de strijdregels. een speciale plaats wordt in het memoran dum ingenomen door de bescherming van huwelijk en huisgezin. Neerhalende aanvallen op huwelijk, moederschap, en gezin kan de mat.-soc. staat niet dulden, weshalve een nieuwe strafbepaling tegen smaad van het huwelijk wordt voorgesteld. Uitdrukkelijk wordt aanbevolen ook de bescherming van het kind effectiever te vormen dan tot dus verre, zoowel met betrekking tot het ontkie mende leven als tot het opgroeiende kind. Ook een bescherming van de economische basis van het gezin wordt aanbevolen. De bescherming van den staat, het Volks tuin en de familie wordt in de voorstellen aangevuld door een bescherming van het volksgoed, d. w. z. van de economische goe deren der natie, terwijl verder aanbevelingen gegeven worden ter bescherming van de na tionale arbeidskracht. 0.a. wordt voorge steld het z.g n. economische landverraad in den vervolge strafbaar te stellen. Ook onso ciale eigenbaat, d.w.z. meedoogenlooze ver rijking van het individu ten koste van zijn medemenschen, wordt strafbaar. DE INSCHAKELING VAN DEN STAHLHELM. De chef van den staf Röhm heeft naar de P.P.D. in Duitschland mededeelt, een beschik king uitgevaardigd over de inschakeling van den Stdilhelm, waarin hij o.m. zegt: Met in gang van 24 September 1933 is de Stahlhelm, bond van Frontsoldaten definitief onder be vel gekomen van den oppersten S.A.-leider. Als soldaten en kamerader, zullen wij van nu af aan gemeenschappelijk marcheeren en strijden, gelijkwaardig, in gelijke plichtsbe trachting, overgave en kameraadschap. De volledige inschakeling van den „Wehrstahl- helm" moet op 31 October a.s. geëindigd zijn. Vanaf 1 November vervalt iedere afzon derlijke benaming of speciale behandeling De „Kernstahlhelm" in vervolg alleen maar Stahlhelm („ST") genaamd komt als zelf standige geleding met eigen eenheden naaot SA en SS. Het tijdstip waarop de Wehrstahlihelmeen- heden het bruine hemd kunnen aantrekken, wordt de uniform voor de geheele ST door de opperste SA-leiding vastgesteld Waar schijnlijk zal dit 1 November a.s. zijn. AUTO-ONGELUK IN DE RIVIERA. 3 dooden, 15 zwaargewonden. In Eze op den weg naar Nice is gister- Jhorgen een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij 3 personen gedood en 15, deels ern stig gewond werden. Een particuliere auto, die wilde uitwijken voor een voetganger, botste in volle vaart tegen een uit de tegen overgestelde richting naderende autobus. De chauffeur van den luxen auto was op slag dood, evenals een vrouw, die in de autobus zat en wier halsader door glassplinters was doorgesneden ^en an9ere vrouw uit de autobus overleed in het ziekenhuis aan de bekomen verwon dingen. Van de 15 gewonden moesten ver scheidene naar het ziekenhuis woiden over gebracht. Beide wagens werden zwaar be schadigd. VERGIFTIGD DOOR GISTINGSGASSEN. In wijnkelder te Landau. In de kelders van den groothandel in wijnen M. S. Metzger in Landau is gis teravond een ernstig ongeluk gebeurd Toen de kelderbaas Emil Stadter niet weer uit een kelder terugkeerde, begaf de ke'derbaas Eruil Weber zich pp zoek naar zijn collega. Plotseling hoorden de bovenwerkenden hulpgeroep uit den kel der klinken, terwijl even latei Weber kwam aanstrompelen en bewusteloos neerviel. Een afdeeling van den geneeskundi gen dienst en de brandweer begonnen onmiddellijk het reddingswerk. Terwijl versche lucht werd toegevoerd begaf een brandweerman zich met rookmasker voor den kelder in, doch ook hij keerde niet terug evenmin als de hem volgende brandmeester. Eerst na groote moeite slaagde men er eindelijk in de gisting- gassen, die zichinden kelder haddèn ge vormd en die bedwelmend hadden ge werkt, te verwijderen De kelderbaas Stadter echter was inmiddels overlelen, terwijl de overige door de gassen be dwelmden met ernstige vergiftingsver schijnselen in het ziekenhuismoesten worden opgenomen. DE VERBLIJFSONTZEGGING DER DUITSCHT JOURNALISTEN. Naar de „DAZ" meldt heeft de Sovjet- regeering den termijn voor de uitwij zing der Duitsche correspondenten met 48 uren verlengd, d.w.z. tot Zaterdag. FASCISTFNLEIDER IN NOORWEGEN OVERVALLEN. Gemeld wordt, dat een overval is ge pleegd op majoor Quisling, den vroege- ren minister van oorlog en huidigen leider der Noorsche fascistische partij. Na een te Christansund gehouden ver kiezingsredevoering, werd hij op straat tegen den grond geslagen. Politie heeft later de straat afgezet. STOOMSCHIP MET MAN EN MUIS VERGAAN? Volgens een bericht uit Athene wordt ge vreesd, dat ter hoogte van het eiland Miios een Engelsch stoomschip van 1000 ton met man en muis is vergaan. Alle nasporingen naar het schip zijn tot dusverre zonder re sultaat gebleven druk uit te oefenen op Ford, opdat hij ge dwongen zal worden de autocode te onder- In Pittsburgh (Pennsylvanië) zijn 18000 bruinkoolarbeiders in staking gegaan, ten einde de groote steenkoolfirma Friek, een be langrijke dochtermaatschappij van de Ame- rikaansche Staalfabrieken te dwingen de bruinkolencode 'e onderteekenen. hetgeen tot dusverre geweigerd was. De stakingsleiders nemen voorbereidende maatregelen om de staking uit te breiden over alle Amerikaan- sche bruinkoolondernemingen. DE TOESTAND IN HAVANNA. Nog wel rumoerig, doch niet critiek. De Amerikaansche torpedojager Hamilton heeft voorbereidingen getroffen, om uit Ta- namo op Havanna te vertrekken. Werkgevers en arbeiders hebben overeenstemming bereikt inzake de loonen en overige arbeidsvoor waarden, totdat het conflict is bijgelegd. Te Havanna is opnieuw een staking uitgebro ken in eenige takken van het transportbe drijf. Gisteren demonstreerden voor het paleis van den president een groep vrouwen en kin deren, die levensmiddelenkaarten eischten, waarmee zij voedsel uit de staatsmagazijnen zouden kunnen krijgen. DE FASCISTEN IN IERLAND. Cronin meldt zich bij de politie aan. De secretaris van de vereenigde Ier- sche partij Cronin, die twee dagen g-, leden zich door de vuch' aan e?r. ar restatie wegens zijn fascistische actie onttrok, heeft zichzelf gisteren bij de politie te Dublin aangemeld en zich ter beschikking gesteld van het Iersch: mili taire gerechtshof, om zich tegen de hem ingebrachte beschuldigingen te verdedi gen, dat hij deel uitmaakt, van een ille gale vereeniging en de orde zou hebben verstoerd. DE MISLUKTE AANSLAG IN JAPAN. De hoofddader gevonden? De Japansche politie koestert de ver denking, dat de mislukte aanslag op eenige vooraanstaande leden der Japan sche regeering op 1 Juli van dit jaar ge financierd zijn door een zich in moei lijkheden bevindenden Japanschen spe culant. Twee Woensdag gearresteerde Japansche beursmakelaars hebben be kend, dat zij van den speculant 'n groot bedrag hadden ontvangen en hem van den aanslag op de hoogte brachten, waarop hij groote voorraden van de hand deed, in de hoop, dat de op den aanslag volgend9 vei warring een baisse zou veroorzaken. ROOSEVELT'S HERSTEL PROGRAMMA. Belemmerd door stakingen. De uitvoering van Roosevelts natio nale-herstelprogramma, wordt belem merd door de stakingsbeweging, die in de laatste dagen in belangrijke bedrijfs takken in tal van deelen van het land sterk toeneemt. In veel staten zijn con flicten uitgebroken in de automobiel-, staal- en mijnindustrie. In Indiana moest de nationale garde op verschil lende plaatsen optreden bij conflicten tussrhen georganiseerde en ongeorgani seerde mijnwerkers. In Pennsylvanië breidde de staking in de bruinkoolinij- nen zich uit naar Mercer County, toen de stakende mijnwerkers uit Faillette een marsch naar Mercer County organi seerden. In West-Virginia wordt door een 13000 arbeiders uit 3 staalfabrieken te Weirton gestaakt, zoodat de fabrie ken voor het eerst sedert 20 jaar ge sloten moesten worden. Verleden week ontstond een staking in Michigan, die zïCj spoedig uitbreidde tot naar Detroit en Pontiac in de chemische- en kleur stoffen-fabrieken, waarbij ongeveer 10000 arbeiders betrokken waren, die erkenning van den vakbond en een hoo- gere loonschaal eischten. De gevoerde onderhandelingen in dit conflict schij nen echter een bevredigend verloop te zullen nemen In de Ford-fabrieken te Edgewater in New Yersey besloot de meerderheid van de arbeiders het werk neer te leggen als sympathie-staking voor de stakende arbeiders in de Ford fabrieken in Pennsylvanië. DE STAKING BI I FORD. De staking in de fabrieken van Ford breidt zich uit. 500 arbeioers van de Edgewater fabriek hebben het werk neergelegd. In de Ford-fabrieken in Chester (Pennsyl vanië) en Edgewater (New-Jersey) zijn in totaal 8000 man in staking gegaan. Zij wijzen de werkweek van vier dagen zooals Ford die ingevoerd heeft, af en eischen de werkweek van vijf dagen, zooals de autocode, die heeft vastgesteld. De Ford fabrieken in Chestei moesten worden geslo ten, terwijl ae fabriek in Edgewater met 200 werkwilligen het bedrijf voortzet. De sta kingsleiders vei klaren, dat zij optreden op grond van de National Recovery Act om een U HEBT TOCH GEHOORD van „1. 2. 3." dat nieuwe zelfwerkend waschmiddeL Heel goed moet het zijn. Vele van Uw kennissen gebruiken het al met veel succes. „1. 2. 3 kost 17 V, cent, 5 cent bil lijker dan de zelfwerkende waschmid- delen uit het buitenland. Probeert volgende week eens een pak het bevalt uitstekend. EEN FILMBEDRIJF IN DE HOOFDSTAD. Heden zijn de opnamen be gonnen. Korten tijd geleden werd besloten tot het stichten van een modern filmbedrijf in de hoofdstad. Nu ongeveer tien weken later is aan de Oostzijde van Amsterdam een filmstudio met alles wat daarbij hoort reeds zoover gereed, dat hedenmorgen met het maken van de eerste opnamen is aangevangen. De nieuwe filmstudio is gelegen aan de Duivendrecbtschekade nabij de brug over de Ringvaart. Daar was vroeger ge- vestigt de Chemische fabriek „Oranje", ee i drie verdiepingen hoog gebouw met een oppervlakte van 36 X 17 M. Dit ge bouw met het daarbij behoorend ter rein werd aangekocht door de N. V. „Cinetone", welker directeur, de heer I. Biedermann ,het initiatief heeft geno men tot het stichten van de nieuwe filmstudio en aan wiens energieke lei ding het te danken is, dat in zoo korten •i.1 een studio tot stand kwam, waarin heden reeds de eerste opnamen konden beginnen. De eigenlijke studio. is een gebouw van eveneens 36 X 17 M met een hoogte van 11 M., dat tegen de oude fabriek, waarvan overigens niet veel meer dan de muren zijn blijven be staan, is aangebouwd. De plannen voor de studio en voor de verbouwing van het voormalige fa brieksgebouw zijn ontworpen door en uitgevoerd onder de dagelijksche leiding van den architect S. Viayra, die er in geslaagd is een uitstekend geheel tot stand te brengen. De bouw en verbou wing zelf geschieden door de aanne mersfirma Springveld en Tromp te Am sterdam. Terwijl aan de buitenzijde van de studio, die met de modernste hulp middelen geluidsvrij is ingericht, nog werd gewerkt, werd binnen de muren het eerste decorcomplex opgebouwd. Op zes meter hoogte loopt een galerij langs de wanden der studio voor het opstellen der schijnwerpers en het maken van opnamen op groote afstanden. Groote zorg is besteed aan de accoustiek, opdat de geluidsopnamen aan de hoogste eischen zullen voldoen. In het midden van de groote studio bevindt zich een bassin van 6 bij 6 M. voor eventueele water-opnamen en er zijn speciale vloer en dakconstructies, die allerlei mogelijk heden bieden. De fiims welke in het Amsterdamsche Hollywood zullen wor den opgenomen, zullen hier volledig worden bereikt en afgewerkt. In de groote kelders van het voorma lige fabrieksgebouw zijn alle technische inrichtingen van het bedrijf onder ge bracht: een laboratorium met een auto matische filmontwikkelinrichting, de grootste in ons land, die niet minder dan 1600 M. film per uur ontwikkelt en kant en klaar aflevert, de installaties voor het opwekken van kracht, lucht druk en stroom, een lampenpark enz Parterre, op gelijke hoogte met de eigen lijke nieuwgebouwde studio, vindt iren verder alle noodzakelijke inrichtingen van een filmbedrijf: tallooze kleedka mers voor de artisten en figuranten, badkamers, requisietenruimte, enz. Daarboven zijn gelegen een projectie zaal, een extra-studio voor de na-syn chronisatie (12 X 12 M.), waarin ook op namen voor gramafoonplaten zullen worden gedaan, donkere kamers een groote kantine voor 20 personen met bij- behoorende keuken, de kantoren, klui zen voor films, archiefruimte enz. Zooals reeds gezegd, zullen ook gra mafoonplaten worden opgenomen. Dit is een bedrijf op zich zelf, dat onder technische leiding van den heer W. Hartog is ingericht Met de modernste hulpmiddelen automatische hydrauli sche persen, de nieuwste galvano-p'as- siek, enz zullen 2000 tot 2500 grama foonplaten per .ag kunnen worden af geleverd, «en voor ons land zeer hooge productie. De technische inrichting voldoet aan de hoogste eischen. Bij de electrische installatie, aangelegd door de firma J. J. van Soest te Amsterdam, zijn de nieuwste vindingen toegepast. De stroom wordt als hoogspanning (10.000 volt) ontvangen en in eigen transforma torhuizen in 220 volt veranderd. Voor de voeding der projectielampen is gelijk stroom noodig. Niet zooals tot dusver wordt hiervoor een omvormer gebruikt, doch elke lamp heeft een gelijkrichter Tot dusver heeft men dit systeem nog r ergens behalve in Rusland toegepast. Het heeft het groote voordeel, dat niet door een defect aan den omvormer het geheele bedrijf komt stil te liggen. Nu kan slechts een defecte gelijkrichter het uitvallen van een enkele lamp veroor zaken Voor de projectie beschikt men thans over 1500 ampère stroom; gelei delijk zal dit worden opgevoerd. Evenals bij den bouw van de studio en de verbouwing van het oude fabrieks gebouw, heeft men er bij de tfechnische inrichting naar gestreefd zooveel mo gelijk Nederlandsch fabrikaat te ge bruiken. De gelijkrichters werden ver vaardigd door de N. V. „Weco en de lampen zijn van de firma Philips. He laas kan dit niet gezegd worden van de toestellen, die direct dienen voo>- het opnemen der films. Men heeft op dit ge bied het modernste gezocht en voor het maken der beeldopnamen heeft men ge kozen een volkomen geruischloos Fransch de Brie-toestel, model super parvo, het nieuwste op het gebied van filmopnametoestellen. De geluidsopna men geschieden volgens het Tobis Klankfilm-systeem. Voor hef maken van geluidfilms zijn twee opnamewagens be schikbaar, die zoowel in als juiten de studio gebruikt kunnen worden. Dat vandaag reeds na zoo korten tijd met het maken van opnamen kon worden begonnen, is vooral te danken aan de groote medewerking die Cinetone heeft mogen ondervinden van alle be trokken gemeentelijke bedrijven en in stanties. De Cinetone heeft reeds contracten ge sloten voor het maken van vier films in Fransche en Nederlandsche versie. De opnamen van heden geschieden voor een film, getiteld „Meisjes in Vrijheid", wei- ke film voor Belgische rekening wordt vervaardigd. De buiten-opnamen voor deze film zijn reeds door Cinetone in de Ardennen gemaakt. Waneer de binnen opnamen van .Meisjes in Vrijheid^ ge reed zijn, beginnen die voor de Neder landsche film „De Jantjes", waarvoor zooals men weet thans de buiten opnamen worden gemaakt. Zoo is de hoofdstad heden een bedrijf rijker geworden, dank zij het initiatief van den heer Diedermann, die ook bij dezen crisistijd nog blijk geeft van ge zonden ondernemingsgeest en aan wien het te danken is, dat binnenkort in dit bedrijf behalve de artisten en figuran ten ongeveer honderd personen ar beid zullen vinden. DER TRAUMENDE MUND. Bioscoop Theater Harmonie. In het Bioscoop Theater Harmonie wordt vanaf hedenavond een zeer bijzondere film vertoond en wel „Der traumende Mund" Hierin vervult de groote actrice Elisabeth Bergner de hoofdrol met als tegenspeler Ru- dolf Forster. Men krijgt hier het meest ont roerende en meest gave spel, dat op de film te bewonderen is, en het is dan ook zeer goed te verklaren, dat de Amsterdamsche pers, ha de première enthousiast was, getuige de vol gende recensies. De Telegraaf: Spel dat het lev<.n zelf is. Haar prachtige creatie van een kindvrouwtje. Deze film is als een verade ming, als een ontroerend oogenblik van rust in de ontzettende jacht, die de cinema nu al jarenlang ontketend. Hier bewondert men slechts de volmaakte gave creatie van een actrice, terwijl men respect heeft voor de acteurs Anton Édthofer en Rudolf Forster die zich resp. als de man en de vriend staan de weten te houden en zelfs weten te overtui gen naast haar, die deze film tot iets bijzon ders maakt. Algemeen Handelsblad: De liefde,die vernietigt Bewogen spel van Elisabeth Bergner en Rudolf Forster. Dit is de tweede film van Elisabeth Bergner, sterker, dieper,-ontroerender dan „Ariane" en na „Madchen in Uniform" misschien de meest gave film van dit jaar. Der tramende Mund, bewerkt naar motieven uit het tooneel- stuk „Melo" van Her.ri Bernstein, moet iedereen zien, zij is een der edelste producten waarmede de cinematografie ooit voor den dag is gekomen. Het Volk: Een film, zooals er eens per jaar een gemaakt wordt. Een film, die ver uitgaat boven het scenario, dat haar deed ontstaan. Zóó'n film is „Der traumende Mund". Dank zij Elisabeth Bergner en dark zij ook Rudolf Forster. Meer over deze film zeggen, dient netgens toe. Gaat haar zien. Gaat Bergner zien. Als gij dit overslaat, hebt gij in het vervolg niet meer het recht over films mee te praten. Wij twijfelen niet of alle werkelijke film liefhebbers zullen deze week Elisabeth Berg ner in haar mooiste film willen zien. Niemand mag en kan zich onttrekken aan de noodzakelijkheid otfers te brengen om tot een lager levenspeil te komen. De handen inéén Gisteravond van 8 tot 9 uur heeft de mi nister van financiën, mr. P. J. Oud, een ra diorede gehouden over de staatsbegrooting en de staatsfinanciën. De .minister vestigde er de aandacht op, dat de begrooting ten gevolge van de toene ming der bevolking ieder jaar hooger wordt, ook zonder dat tot eenige nieuwe uitgave wordt besloten. Dit automatisch begrootings- accres bedraagt ten minste 10 millioen per jaar. Wanneer dus het eindcijfer der begroo ting gelijk zou zijn aan dat van het vorige jaar, zou in werkelijkheid reeds een bedrag van tien millioen gulden op de uitgaven zijn bezuinigd. Mr. Oud zette verder uiteen, hoe op het aanvankelijk bestaande tekort van 267 mil lioen aanstonds in mindering kan worden gebracht een som van 76 millioen; dit is de opbrengst van eenige bestaande tijdelijk** heffingen, die per 1 Januari of 1 Mei a.s. zouden vervallen, doch thans zullen worden in stand gehouden. .Voor 1934 is de toestand aanzienlijk moei lijker dan voor het loopende jaar. Allereerst heeft zich de daling der belastingen ten ge volge van den slechten economischen toestand nog verder voortgezet. Daarnaast zijn de las ten voor de rentebetaling van onze staats schuld aanzienlijk gestegen. Wij hebben in den laatsten tijd groote bedragen moeten lee- nen, doordat onze uitgaven de inkomsten overtroffen. Dit was niet alleen het geval met onze gewone uitgaven, doch ook met den cri sisdienst. Een grooter bedrag moest vooi .3 worden uitgetrokken, wegens de toeneming van het spoorwegtekort. De uitgaven tot bestrijding der werkloos heid zijn, zooals men weet, gebracht op den gewonen dienst. Dit heeft er toe geleid, dat de begrooting van Hoofdstuk Sociale Zaken, ondanks bezuiniging met ruim 50 millioen moest worden verhoogd In werkelijkheid be- teekent deze verhooging geen verzwaring van uitgaven, vergeleken bij net jaar 1933. Im mers in dat jaar werden deze uitgaven ook reeds gedaan, zij het ten laste van het Lee ningfonds in plaats van ten laste van de ge wone begrooting. In 1934 zullen deze uitgaven aanmerkelijk moeten worden verlaagd. Het bedrag, dat over 1933 aan crisisuitgaven zal worden be steed, zal 25 millioen meer beloopen dan het bedrag, dat voor 1934 is uitgetrokken. De re geering vertrouwt, dat zij, zonder in haar so cialen plicht tekort te schieten, dit bedrag zal kunnen bezuinigen, in het bijzonder door een einde te maken aan allerlei misstanden, die op het terrein van de werkloosheidsverzor ging onwillekeurig moesten insluipen. Minister Oud wees met nadruk op de noodzakelijkheid het tekort van 190 millioen te overbruggen. In het bijzonder de begroo tingen van onderwijs, defensie en waterstaat zullen vermindering moeten ondergaan. Het groote probleem voor de begrooting van waterstaat vormt het vraagstuk van het verkeer. De spoorwegen, naar den vorm nog een particulier bedrijf, worden feitelijk ge ëxploiteerd voor rekening van 's rijks kas. Het spoorwegtekort over 1933 zal de 40 mil lioen gaan naderen. Daaraan moet een einde komen. Aan ieder verkeersmiddel zal zijn juiste plaats moeten worden gewezen. Om dit doel te bereiken, zal een verkeersfonds worden in gesteld, waarin alle inkomsten en uitgaven van het verkeer worden tezamen gebracht. De bezuinigingsmaatregelen tezamen zul len in totaal een besparing opleveren van 84 millioen, hetgeen gevoegd bij 106 millioen nieuwe be'asiingen, het tekort van 190 mil lioen zal doen verdwijnen. Voor een juist in zicht in de verhouding tusschen bezuinigin gen en nieuwe belastingen cp deze begroo ting, aldus minister Oud, is het noodzakelijk, het bedrag der besparingen te verminderen met de besparingen, die reeds in de cijfers der begrooting zijn aangebracht. Die bespa ringen zijn het bedrag van 10 millioen voor het automatisch accres en het bedrag van 25 millioen dat bespaard is op de crisisuitgaven. Aan den anderen kant moet bij het bedrag der nieuwe heffingen van 106 millioen wor den gevoegd ten bedrag van 9 millioen meer dere belasting ten bate van het verkeersfonrs. Aldus bedragen de nieuwe lasten tezamen 113 millioen en de besparingen 110 millioen. In zijn slotwoord ze:de de minister, dat de aangekondigde maatregelen bijna zonder uit zondering, van den meest onaangenamen aard zijn. Zij vinden hun rechtvaardiging dan ook alleen in hun absolute noodzakeü;k- heid. Wij bevinden ons in een van die tijds gewrichten in de geschiedenis der mensch- heid, waarin zich veranderingen voltrekken van een geweldigen omvang. Iedere crisispe riode is een stadium in een groeiproces. De crisis is het ziekteverschijnsel in de maat schappelijke ontwikkeling. Nooit keeren na een crisis de toestanden weer, zooals ze vcor de crisis waren. Naar mate de crisis breeder om zich heen grijpt en grooter diepte heeft, zullen de veranderingen van verder strekken de beteekenis zijn. De komende nieuwe verhoudingen maken aanpassing noodzakelijk. Het aanpassings proces is te moeilijker en te pijnlijH* naar mate de veranderingen grooter zijn. Al weet niemand hoe zich de verhoudingen precies zuilen ontwikkelen, dit staat wel vast, voor ieder, die de dingen wil zien, zooals zé wer kelijk zijn, dat wij ons moeten gaan instellen op een leven, dat ligt op een lager peil dan wij tot dusver zijn gewend. Het zal ons niet baten voor dit feit Je oogen te sluiten. Doen wij dit wel en gaan wij voort, zonder ons iets aan te trekken van de teekenen des tijds, dan zullen de gevolgen voor ons allen des fe erger zijn. Geen groep uit ons volk kan zich onttrek ken aan de noodzakelijkheid om harerzijds het vereischte offer te brengen. Het is de plicht van de regeering er daarbij oprecht naar te streven, dat niet van den een iets wordt gevraagtf dat onredelijk is tegenover wat anderen moeten brengen. Wij hebben in dezen tijd aan één ding voor alles behoeft:, dat wij allen tezamen de handen ineenslaan om ons volk heen te loodsen door den gevaar lijken tijd, waarin wij leven. In het kabinet hebben zich mannen van de meest uiteenloopende richting vereenigd, om zonder iets van eigen overtuiging 0f begin sel prijs te geven, te zamen den arbeid te verrichten. Het kabinet zal zijn taak alleen kunnen vervullen, indien het zich gedragen zal weten door het bewustzijn, dat ons volk beseft, dat het zoo eenmaal moet en niet an ders kan. Wie zich goed rekenschap geeft van

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7