tAmstecdamsche Oieucs VERKEERSONGEVALLEN BROER EN ZUS DOOR DEN TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Op den onbewaakten overweg te Buurmalsen. BRANDEN. HEILOO. CASTRICUM. UITGEEST. OTERLEEK. SCHERMERHORN. OUDENDIJK. WERVERSHOOF. DE FOSTVLUCHTEN OP INDIL. van Vrijdag 29 Sept. 1933 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. 'O/, dra bestaanden toestand zal zich matigen in zijn critiek. Hij zal begrijpen, dat de omstan digheden van het tegenwoordige nu eenmaal oiet gedoogen, dat harde maatregelen achter wege worden gelaten. Hij zal ook begrijpen, dat de stuurmans-kunst in onze dagen moei lijker is dan ooit. en dat protesteeren gemak kelijker is dan een beteren weg te wijzen. Wanneer het zoo algemeen wordt ingezien, zoo eindigde de heer Oud zijn rede, dan be hoeven wij in Nederland niet te wanhopen Dan zal ons vollt de kracht hebben, om ook dezen tijd' te doorstaan en dan zullen wr straks, wanneer wij weer zullen zijn aange land op een vasten bodem, al moge deze dan lager liggen dan voorheen, onzen arbeid to1 rerhooging van het welvaartspeil weer kun nen hervatten. DE LEEUWARDER BOTERNOTEERING De Leeuwarder botemut ering is heden vastgesteld op 65 cent per K G. DE CRISIS-ZUIVEL-CENTRALE. De Crisis-Znivel-Centrale maakt bekend dat voor de periode van 1 October tot en met 7 October 1933 de prijs voor het taxe- gedeelte van consumptiemelk, gekocht op re- geeriogscorrtract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 5 3/4, 6 en f> 1/4 cent per liter en dat het bedrag der afdracht op andere in consumptie gebrachte melk is vastgesteld op 1 cent per liter. De vastgestelde prijs geldt af-boerderij. GEHEIME ZENDER TOT ZWIJGEN GEBRACHT. De rijksradio-controledienst is er wederom in geslaagd een geheime zender tot zwijgen te brengen. Gisteren is in samenwerking met de ge meentepolitie een clandestiene zendinrichting in beslag genomen ten huize van G. A. van M., te Amersloort. WERKLOOZE NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND. Mogelijkheid van tewerkstelling bij aanleg van autowegen. De Nederl. vereeniging voor auto-snelwe- fen (NEVAS) heeft in Augustus j.1. de ►uitsche regeering voorgesteld om, ter ver gemakkelijking van bestaande plannen, be- oogende ten opzichte van den aanleg van speciale autowegen tusschen Nederland en Duitschland tot samenwerking te komen 20 a 30.000 werklooze noodlijdende Nederlan ders, die in het Roergebied en elders in West Duitschland wonen, bij den aanleg van de hoofdaders voor snelverkeer in Duitschland te werk te stellen. De Duitsche regeering heeft zich in begin sel bereid verklaard, onder zekere voorwaar den een dergelijke overeenkomst te treffen. In verband hiermede heeft Nevas deze aange legenheid een paar weken geleden bij de be trokken Nederlandsche departementen aan hangig gemaakt. Het is niet uitgesloten, aldus de N. R. Ct. dat voor de betreffende Nederlandsche werit- loozen over de grens een zoodanige regeling getroffen zal kunnen worden. In de eerste plaats komt het tracé voor een specialen autoweg van Dusseldorp naar Nij megen hiervoor in aanmerking, en even daar na zullen de verbindingen van Hamburg— Bremen—Oldenburg naar Groningen, van Osnabrück naar Twente en van Keulen naar Nederlandsch Limburg volgen Op deze wijze zou het 1000 K.M.-plan van Nevas voor den aanleg van speciale autowe gen door de elf provincies van Nederland, wat de doorgaande verbindingen op Duitsch land betreft, ook uit een internationaal oog punt grooten steun ondervinden. GASBEDWELMING. Gistermiddag is te IJsselmonde een mon teur, die bezig was met een huisaansluiting, door gas bedwelmd geraakt. De man is door toepassing van kunstmatige ademhaling tot bewustzijn gebracht. DE MIST VAN HEDENNACHT. Geen noemenswaardige ongelukken. Van den mist, die in de vroege ochtend uren deh oofdstad en omgeving in een dichten ne vel hulde, heeft voorzoover wij kunnen na gaan het verkeer zoowel te land te water als in de lucht weinig hinder ondervonden. Al leen op het buiten IJ is de „Burgemeester van Marie" van de reederij Verschure Co welke dienst doet op Meppel om kwart over vijf op den Zuiderdam voorbij de vlieghaven geloopen. Om half negen is het schip weer vlot gebracht. Persoonlijke ongevallen had den niet plaats. Wat Jjet luchtverkeer betreft, is slechts het toestel voor Engeland dat om 8.50 moest vertrekken om 9.20 u. opgestegen. De mist die om vijf uur des nachts was begonnen was tegen 9 uur geheel opgetrokken. Jongen door een vrachtauto gedood Gistermorgen omstreeks 8 uur fietste op het kruispunt Vinkstraat— Leeuwerikstraat te Breda de 14-jarige Th. Maas, toen in de V inkstraat van beiden zijden een auto nader de. De jongen wilde tusschen beide auto's doorglippen, doch kwam juist voor het voor wiel van een zwaren verhuisauto uit Den Haag terecht. De jongen kreeg het wiel over het hoofd en werd op slag gedood. Botsing motor en vrachtauto. Gisternamiddag heeft op den straatweg nabij Almkerk een botsing plaats gehad tus schen een vrachtauto, bestuurd door zekeren N. Veen uit Dussen en een motorrijwiel, waarvan de bestuurder J. Kallewaard uit Werkendam aan den linkerkant van den weg reed. K. werd ernstig gewond opgenomen en naderhand overgebracht naar het ziekenhuis te Gorinchem. Het motorrijwiel werd ver nield, de auto beschadigd. Tegen bakkerskar opgereden. Gisteravond reed B. H. in een auto op den rijksweg van 's-Hertogenbosch naar Grave in de richting van Den Bosch. On der Schayk ontdekte hij te laat een stilstaan. den bakkerswagen, waar tej met volle vaart tegenop reed De 21-jarige knecht, G Aarts, werd van den wagen geslingerd en kwam met het hoofd tegen de voorruit van den auto terecht. In bewusteloozen toestand werd hij een naburige woning binnengedragen. Een ontboden geneesheer constateerde, behalve eenige verwondingen aan armen en beenen. een zware hoofdwonde. Hij oordeelde den toestand zoo ernstig, dat de jongeman niet vervoerd mocht worden. De wagen werd to taal vernield, de aato zwaar beschadigd Jeugdig wielrijder doodgereden Op den Rijndijk tusschen Driel en Heteren (Betuwe) is de 16-jar. scholier Paul Arends uit Heteren, op zijn rijwiel in botsing geko men met een steenauto, doordat hij onver wacht van achteren een anderen auto te voor schijn kwam. De jongeman werd naar het ziekenhuis te Arnnem overgebracht, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen overledbn. Auto op bakkerskar ingereden Gisteravond omstreeks half negen is op den ijksweg den Bo6chGrave onder Schaik ter hoogte van café de Schaiksche hoek een luxe auto op een bakkerskar bespannen met een paard ingereden. Op de bakkerskar zat de heer Aarts. Door den schok viel hij. In bewusteloozen toestand is hij oogenomen en een woning binnengedragen. Hij was ver wond aan hoofd, beenen en armen. Zijn toe stand is redelijk. De bakkerskar is geheel vernield. De cabine van den auto is inge drukt. Het paard kreeg geen letsel. Wielrijder dood door eigen schold. In den af geloopen nacht omstreeks half twee hoorde de nachtwacht van Muiden een hevigen slag en een geschuif en geknars van wielen. Het geluid kwam uit de richting van den nieuwen Rijksweg. Hij ging er naar toe, en zag op den berm langs den weg het lijk van een man liggen. Even verder vond hij een vernield rijwiel. Aan den anderen kant van den weg lag een luxe wagen in de sloo' De bestuurder van den wagen, die eruit ge kropen was, was ernstig aan hoofd en beenen gewond. Dr. Niekerk uit Muiden, die spoedig ter plaats was, constateerde den dood van den wielrijder, die blee.k te zijn de 34-jarige J. Verschure uit Muiderberg. Waarschijn lijk heeft hij met zijn rijwiel in verband met den mist op den weg gereden in plaats van op 't rijwielpad. De bestuurder van den auto, de heer R. A., werd naar zijn woning ge bracht. Hij was zoo overstuur, dat hij tot hedenmorgen vroeg nog geen verklaring kon afleggen over het geval. Het lijk van het slachtoffer is naar het lijkenhuisje te Muiden overgebracht. Hedenmorgen omstreeks half tien heeft op den onbewaakten overweg on der de gemeente Buurmalsen nabij Gel- dermalsen een ernstig ongeluk plaats gehad. Een Jumbo-locomotief reed van Utrecht naar den Bosch. Op genoemden overweg had een botsing plaats met een geladen auto, met melkbussen van den heer v d. Water uit Tricht. De auto werd over een afstand van meer dan 300 M. meegesleurd en totaal vernie'd. De stukken vlogen naar alle kanten en de melkbussen, gedeeltetijk vernield, werden langs de spoorbaan verspreid. Op den melkwagen bevonden zich de 19-jarige D. v d. Water en diens 22- jarige zuster Elisabeth. De jongeman werd bij de botsing op slag gedood. Zijn zuster werd levensgevaarlijk gewond. Zij it, per auto naar haar woning te T icht vervoerd Daar bleek, dat vervoer naar het ziekenhuis niet meer wensche- lijk was. Onmiddellijk na het ongeval heeft het parket uit Tiel een onderzoek ingesteld. De toestand aan dezen overweg is zeer gevaarlijk omdat de weg eerst parallel met de spoorlijn loopt en dan plotseling dwars over den spoorweg gaat Het uit zicht dat hier altijd slecht is ontbrak hedenmorgen nagenoeg geheel, tenge- vo'ge van den mist Bij de botsing werd ook de locomotief beschadigd. Het spoor wegverkeer ondervond echter geer ver traging. Gistermiddag is, vermoeCe:ijk doordat kin deren met lucifers aan het spelen waren, brand ontstaan in de woning van den heer I. Casimir te Zevenhuizen, gemeente Leek De bewoners konden zich in veiligheid bren gen, de woning brandde echter geheel af. Hofstede afgebrand. Te Bemmel (Betuwe) is gistermiddag brand uitgebroken in de hofstede van den heer J. Houterman, welke midden in het hei dorp is gelegen. Daar gevaar dreigde voor de Herv. Kerk, werd assistentie gevraagd aan de brandweer van Eist. De hofstede is volkomen afgebrand, terwijl de belendende gebouwen behouden bleven. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. EEN ONVOLLEDIGE INSCRIPTIE. Het gaat niet alleen om een gedenk plaat, maar om het opschrift. Het bondsbestuur van den Bond van Tech nische ambtenaren in overheids- en semi- overheidsdienst te 's-Gravenhage, waarin de middelbare technici, in dienst van het rijk, de gemeenten, provincies, waterschappen en semi-overheidsbedrijven zijn vereenigd en waarvan ook het corps technische ambtena ren, opzichters en buitengewoon-opzichters van den dienst der Zuiderzeewerken deel uit maakt, schrijft aan den voorzitter van het co mité tot oprichting van een gedenkteeken op den afsluitdijk der Zuiderzee: Wij hebben met groote belangstelling ken nis genomen van het zeer sympathieke voor nemen van het comité, waarvan U.H.E.G. het voorzitterschap bekleedt, om op de hef torens der spuisluizen in den afsluitdijk der Zuider zee 2 bronzen gedenkplaten aan te brengen, waartoe het comité ook van de betrokken autoriteiten toestemming heeft gekregen, spreekt zijn groote verbazing en ontstem ming er over uit, dat blijkens de berichten in de pers op deze gedenkplaten tot uitdrukking zal worden gebracht, dat dit grootsche na tionale werk tot stand is gebracht „door het vernuft en den arbeid van Nederlandsche in genieurs, aannemers en werklieden", zoodat op deze gedenkteekens, die de volgende gene raties met trots zulen herinneren aan dit prachtige werk en aan hen, door wier kennis en arbeid het is tot stand gekomen, een groot corps, n.1. de hierboven genoemde Middel bare Technici bij den dienst der Zuiderzee werken totaal is vergeten, meent met den grootst mogelijken klem te gen deze miskenning van het betrokken corps Middelbare Technici en zijn belangrijk aan deel in het werk te moeten en mogen protes teeren, welke miskenning door het geheele corps Middelbare Technici in Nederland, blij kens de zeer vele protesten die ons bereiken, met groote verontwaardiging is ontvangen geworden, vestigt er beleefd doch met aandrang uw aandacht op, dat de technisch ambtenaren, opzichters en buitengewoon-opzichters bij den dienst der- Zuiderzeewerken vaak onder zondering van den meest onaangenamen de moeilijkste omstandigheden, bij de voort bereiding en vooral ook bij de uitvoering der werken dag en nacht op de meest verant- oordelijke poften hun toezichthoudende, uit voerende en leidinggevende arbeid met groo te liefde voor het werk hebben vervuld. wijst er U.H.E.G. voorts beleefd op, dat ook de regeering zij het ook naar onze meening wel in zeer bescheiden mate van hare erkenning en waardeering voor den ar beid van het corps Middelbare Technici heeft blijk gegeven, door de benoeming van één hunner als ridder in de orde van Oranje- Nassau, dringt er bij U.H.E.G. en het comité tot het aanbrengen der bronzen gedenkplaten be leefd doch met klem op aan alsnog het op schrift op de gedenkplaten zoodanig te wijzi gen, dat ook de erkenning van den arbeid van het corps Middelbare Technici daarin tot uitdrukking komt, hetgeen o.i. door een kleine wijziging zou kunnen geschieden, n.1 door in het laatste gedeelte van de tekst het woord „Ingenieurs" te wijzigen in „Technici" onder welke benaming zoowel de Ingenieurs als de Middelbare Technici genoemd wor den, geeft tenslotte te kennen, dat rehabilitatie van het betrokken corps Middelbare Techni ci door middel van bovenstaande rectificatie in het opschrift door de middelbare techni sche ambtenaren in Nederland dermate wen- schelijk wordt geacht, dat, zoo er in verband met het gieten der platen practische en/of fi- nancieele bezwaren aan verbonden mochten zijn, onze organisatie en de Middelbare Tech nici individueel zich in overleg met uw comité gaarne bereid verklaren deze bezwaren na der onder oogen te zien. DE WERKVERSCHAFFINGEN. Nieuwe plannen van den minister Naar aanleiding van het bericht in hei ochtendblad van heden van „de Tijd", waar in melding gemaakt wordt van een bericht, dat de regeering voornemens zou zijn om alle werkverschaffingen stop te zetten en de genen, waarvoor zulks noodig is, onder een steunregeling te doen vallen, vernemen wij ter bevoegder plaatse, dat van een dergelijk voornemen der regeering geen sprake is. In tegendeel de minister van sociale zaken is bezig met maatregelen, waarvan verwacht mag worden, dat in dezen winter het aantal tewerkgestelden uitgebreid zal kunnen wor den. ONTEVREDEN RIJKSPERSONEEL. De groeiende ontevredenheid over de aan gekondigde, door de regeering onvermijde lijk verklaarde, salariskorting heeft het Da- gelijksch Bestuur van de Centrale van Ver- eenigingen van Personeel in 's rijks dienst doen besluiten, op Zaterdag 28 October a.s. te 's Gravenhage een openbare protestverga dering te beleggen. Groote delegaties uit de 40 bij genoemde Centrale aangesloten organisaties zullen op deze vergadering aanwezig zijn. 'JPxomHciaai Hieuws *DW notaris G. A. Verkade te Alk maar werd Donderdag, aangeboden een woonhuis met schuur en erf aaj den Stationsweg, groot 2 aren 83 centiaren, benoorende tot de nalatenschap van w ijlen den heer R. Baart. Kooper werd dv- heer G. Groen te VVormer voor 2530 De heer C. Sn-eKes, slagei te Castricum, verzoekt ons te melden, dat hij niet de ver dachte C. S is, die in verband met een over treding der vleeschkeuringswet genoemd is. Donderdagmiddag te 5 uur zag men in- eeiis een luchtballon over ons dorp gaan. De lucht was mooi heider, zoodat de ballon zeer goed te zien was. Nadat het dorp in zijn lengte was overgevaren, zag men den ballon al meer en meer dalen totdat hij op een zekere hoogte met nog meerdere snelheid den grond naderde, af en toe iets uitwerpen de. Het duurde dan ook niet lang of men zag vele menschen in de richting van het station gaan, de plaats waar ongeveer de ballon ge daald moest zijn. Bij onderzoek bleek dat de ballon gedaald was bij de Meet, het land van eten heer H. Albrink alhier. De luchtvaarder was de heer van Pottum. Op onze navraag deelde deze heer mede. dat hij 's middags om 4 uur opgestegen was te Purmerend in verband met de fetstweek aldaar en nu na een uur in de lucht te zijn geweest, alhier zijn landing maakte Bij de Donderdag gehouden verkiezing van den polder De Urtgeester- en Heems kerker Broek dlhier is bij enkele candidaat- stelling herkozen de heer C. Planteijdt als heemraad en de heeren D. Sinnige en J- de Wit als hoofdingelanden, laatst genoemde heeren voor het gedeelte onder Heemskerk. In zijn .«ergadering van hedenvoormid dag benoemde de gemeenteraad tot tijdelijk bode de heer Blom uit Oudorp, thans reeds ais zoodanig in functie Dezelfde werd ook benoemd tot correspondent der arbeidsbemid deling. Als lid van het burgerlijk armbestuur werd benoemd de heer C J. Baltus, lid van den raad. (Uitvoeriger raadsverslag in een volgend nummer). Onder het veebeslag van den heer J. Hemke alhier is heden mond- en klauwzeer geconstateerd. Den 27sten September vergaderde de afdeeling van het Witte Kruis onder voorzit terschap van den heer B. Meindersma. Het bezoek was als gewoonlijk zeer gering. De voorzitter richtte bij de opening zich spe ciaal tot dr. Heringa, die voor het eerst als adviseerend geneesheer de vergadering bij woonde. Spr. heette hem hartelijk welkom en hoopte, dat als medisch adviseur hij steeds de belangen van het Witte Kruis zou voor staan De beschrijvingsbrief voor de algemeens vergadering leverde geen stof voor bespre kingen. Als afgevaardigde weïd aangewezen de heer J. Klippels, als plaatsvervangend de heer S. Kan. Besloten werd het materiaal aan te vullen met een ledikant met matras en 2 windkus- sens. Bij de rondvraag werd door den heer S. Kan erop aangedrongen om de omgeving van het gebouwtje wat te verfraaien door bloemen-aanplanting, alsmede de hekken te vernieuwen. De heer J. Mantel achtte het noodig, dat grootere bekendheid werd gegeven aan de vergaderingen, waarvoor de voorzitter be loofde zorg te zullen dragen. Dr. Heringa dankte voor de vriendelijke woorden tot hem gericht. Reeds verschillende adviezen had hij gegeven en gaarne wilde hij zijn krachten wijden aan het W. Kruis op een aangename samenwerking met w stuur rekenende. net be- Hierna sluiting. Den 28sten September heeft de kerskamer „Amicitia" 75 jaar bestaan V5" een plattelandsch gemeente met vaak 'af^ seiende krachten is dit een langen tiid fïv jaar verschaft Amicitia ons een drietal aa gename avonden. aa' benoemd is tot tijdelijk ambtenaar ter se cretarie der gemeente Oterleek de heer R Blom, volontair ter gemeente-secretarie aT hier. Het zoontje van de wed. Reus geraakts spelenderwijs in de dorpsgracht. Mej. a/ Smit, die het ventje opmerkte, begaf zich kleed te water en had het genoegen den klei ne te redden. Jiackt&eciditen DE GRAANPRIJZEN. ALKMAAR, 29 Sept. 1933. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal 1595 H.L.'s aangevoerd als: 19 H.L. voertarwe 4—5; 10 H.L. rogge en 25 H.L. gerst, prijzen niet genoteerd; 562 H.L. haver 5.90—6.25; 200 H.L. boonen, w.o. brui. ne 16—17.25, citroen 15.50—19, dui ven 8.50—9.35 en witte boonen I6__. 20; 39 H.L. mosterdzaad: rood 21.50 geel 12—13; 64 H.L. karwijzaad 27—' 28.50; 78 H.L. blauwmaanzaad 19.50— 21.50; tuinboonen 9.50—/ 10 en 599 H.L. erwten, w.o." groere kleine 10.50- 12, groote 17—22, grauwe 13—27 en vale erwten 1327. Alles per 100 K G. Handel goed. £ucfituaact De Snip is gistermiddag op Schiphol aan gekomen; de Pelikaan (uitreis) landde te Belgrado. NIEUW HOOGTERECORD? De Franscbe aviateur Lemoin heeft een nieuwen aanval gedaan op het wereldhoogte- record. Men vermoedt, dat het hem gelukt is dit record te slaan en te brengen van 13.404 op 13.804 M. (Ontvangen per dtaadlooze telefoon). Koers van heden te: STAATSLEENINGEN. 5 Nederl 1932 4 X 1917 4 1931 BANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v Koloniale Bank Ned Ind. Handelsbank D. Reichsbaok INDUSTR. OND. BINNENL. Atg Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Deltt Cert. Kuchenm Ace. Nederl. Ford Philips Gloeit. Gem Bezit Unilever INDUSTR1. OND. BUITENL Am Smelting Anaconda Ass. Gas Electr. Betbleh Steel Cities Service General Aviation Steel comm. Studebaker U. S. Leather Zweedse be Lucifers CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Perlak Continental Oil Sbell Union RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn Gem. Eig. Kon. Ned Stoomboot Niev. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific Wabash §Noteering per 50, 'Ezdividend. tFurlaim. 1000 Vorige koers 1 ll/« 102 •OOt/s 51 5* 54 I 24% .f/, U/8 13üG, 181»/, 2t'%6 §10 1!Vi6 21»/M 1 ,3% 3W/.0 -•"/.s ■iïh ■7 90 oov, 29 17.50 1307, 107, 1137, 145 1757, 897* Wjfc 3"7< 33»/, 27»/s 1^16 2 1 ,8% 117, 501/, PROLONGATIE Vorig. koer. 1<0 207, 121 1 4 1207, 20 1197, H4»/g 39 lbW, 73Vs 25/i« 157» 73 27« koert 1 p WISSELKOF. pl.m. 1.30 51 24t/, 132 181-1/, 73», ,.9 28W lU-Vie 22 i%- "ii to/8 17?i/,-4 90 60 131 10 173»/,-4 90 to'/is *7< 93-7, 40 pl.m. 1.45 1 '2 132 7c»/, 172t/, l'/s 87, 57/i« 277/s 8 U/s 2V< pl.m. 2.00 pl.m, 2.16 24i/, 24'/, 181»/, lOVw 21»/,-T/j 41 172 IA IC/M-' 17 Si »/l« 29-30$ l'/s i i i New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo Italië t NIET OFFICIEEL i SS I s Vorige koers 1.647, 7 747 59.15 9.70»/, 34,57 48.03 34 70 40 00 39 00 13.05 Koers op heden 2 uur 1.621/, 7.70V, 59.13 9.707, 34.57 48 04 34*50 39.80 38 80 13.05

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8