DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. V. d. Lubbe be kent zijn schuld. De Volkenbondsvergadering bijeen, DxtqtÜiksch Omczicht Buitenland £ucfUvaact Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Van 1—5 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 231 Directeur: C. KRAK. Zaterdag 30 September 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De algemeene beschouwingen zulten waarschijnlijk hedenmorgen geëin digd worden. Gisteren hebben vier sprekers het woord gevoerd. EEN NEDERLANDSCHE RESOLUTIE. 135e Jaargang Wal vandaag de aandacht trekt,.. BRAND IN SYNAGOGE TE BOEKAREST. NIEUWE HE\^GE AARDSCHOK IN DE ABRUZZEN. MIJNONGELUK IN HET RUHRGEBIEl). AUTO RIJDT OP S.A.-TROEP IN. BOTSINGEN TUSSCHEN fuLITIE EN BETOOGERS. DE FOSTVLUCHTEN OP INDIL. VLIEGFEEST IN ZUID-LIMBURG. De algemeene beschouwingen in de Vol kenbondsvergadering schijnen ook dit jaar geen grooten omvang te zullen nemen, ver telt de N R.C.-correspondent te Genève aan het begin van zijn relaas over de zitting van gisteren en hij vervolgt: Men verwacht zelfs, dat die algemeene beschouwingen reeds hedenmiddag zullen kunnen gesloten wor den. De omstandigheid, dat de eerste phase der ministerbespreking over de ontwapening is afgeloopen. zonder dat de toestand reeds veci duidelijker is geworden, heeft tengevolge, dat de gedelegeerden over dit hoofdprogram van het oogenblik nog steeds een groote terug houdendheid zich willen opleggen, evenals in den aanvang dezer week hun wensch was; hieruit is de geringe animo om aan de alge meene debatten deel te nemen, te verklaren. Zweden over het ontwapenings- vraa^stuk. Intusschen zijn gisteren vier sprekers aan liet woord geweest. Minister de Graeff sloot de rij der sprekers Hij was voorafgegaan door den minister van buitenlandsche zaken van Zweden, Sandler, den gedelegeerde van Britsch-Indië. Mitter, en den gedelegeerde van China, Wellington Koo, De Zweedsche minister bevestigde in de eerste plaats, dat Zweden den tariefwacen*blstand van Lon den had opgezegd Zweden blijft echter na tuurlijk bereid aan allé pogingen mede te werken om den internationalen ruilhandel en de wereldproductie te vermeerderen, doch als de internationale toestand niet zal ver beterd worden, zal Zweden de noodige maat regelen moeten treffen ter bescherming van het welzijn der eigen bevolking. Wat de ont wapeningsconferentie betreft, er bestaat nog een kans, misschien de laatste, dat de tot dusver gevolgde methode tot een ontwaoe: ningsconventie zal leiden. De conferentie moet zoo snel mogelijk tot een ontwapenings conventie komen, die althans aan de vrijhe;d der staten op wapeningsgebied een einde zal maken, ook al zou zij om dit doel te kunnen bereiken van radicale oplossingen moeten afzien De wapeningsvrijheid der staten moet worden aan banden gelegd en toezicht zal moeten gehouden worden op de naleving der wapeningsvoorschriften Mocht de laat ste kans tot een eenigszins bevredigend einde der ontwapeningsconferentie niet worden aangegrepen, dan zal de Volkenbond toch moeten voortgaan de verschillende zijden van het wapeningsvraagstuk te blijven be handelen. Ook na een mislukking der ontwa peningsconferentie zullen alle Volkenbonds leden aan de voorschriften van art 8 van het Volkenbondsverdrag gebonden blijven. Zweden en de gebeurtenissen in Duitschland. Het verdere deel van Sandler's rede had betrekking op de gebeurtenissen in Duitsch land. Ieder volk. zeide hij, heeft natuurlijk het recht aan zijn eigen instellingen dien vorm te geven, die met zijn eigen toestanc: en doel het best overeenkomt. De Volken bond zal zich niet kunnen opwerken als rechter in den strijd der partijen en gedach ten, maar er zijn toch eenige onbetwistbare menschenwaarden, waarvan de Volkenbond in het belang van den vrede en van de menschheid de eerbiediging moet verzekeren Reeds lang voor het scheppen van den Vol kenbond heeft men begrenen. dat de slacht offers van een oorlog niet van het volken recht mogen worden uitgesloten. De slacht offers van een burgeroorlog mogen echter niet in een slechter toestand worden ge plaatst. Het internationale Roode Kruis heeft reeds in 1921 een resolutie hieromtrent aangenomen In denzelfden gedachtengang het minderheidsvraagstuk worden be schouwd Een büzondere ziide daarvan is de toestand der Joodsche minderheid Een grondige discussie hierover in de zesde com missie is gewenscht De Zweedsche regeering zal een meer algemeene geldig verklaring der mmderhedenaansoraken van 1919 toe luichen De grondgedachte van den Volken bond is de gelnlcheid der menschen en vol- keren Iedere pooinpr om de menschen in bij- zondere soorten te verdelen is jn strijd me- deze grondgedachte van den Volkenbond. De r>rincio,pele ongelijkheid tusscben men scben te verkondigen is in werVelüVheid een verloochening van den Volkenbond. Britsch-Indische teleurstelling over de verzwakking van den haat tegen den oorlog in Enrooa. De Britsch Indische gedelegeerde, Mitter ttitte zijn teleurstelling over de verandering van de geestesgesteldheid in Europa sinds hij twee jaar geleden op de Volkenbondsver gadering geweest is. De verschrikkingen van den wereldoorlog schijnen te worden ver geten. Er bestaat thans minder geestdrift voor de heerschappij van den vrede in de wereld. Niemand wenscht oorlog, doch er bestaat niet langer de hartstochtelijke wil om den oorlog is den ban te doen. De oorlogs gedachte wordt niet langer met dezelfde hartstochtelijke overtuiging veroordeeld Men schijnt te vergeten, dat een nieuwe oor log de gansche beschaving zou vernietigen. Eveneens schijnt de openbare meening niet meer met volle kracht voor een succes der ontwapeningsconferentie te werken. Het tegenwoordige beeld van Europa is voor hem, die juist uit Britsch-Indië gekomen is, ontmoedigend. De heer Mitter had ook den indruk gekre gen, dat de tegenwoordige verachters van den Volkenbond steeds driester worden. Zij werpen zich op iedere mislukking van den Volkenbond en verzwijgen opzettelijk ieder succes als de Volkenbond toch in de afge loopen jaren behaald heeft in het geschil tus- schen Columb:ë en Peru. bij het nuttige hy giënische werk van het bureau van Singa pore, bij de ontwikkeling van de havens van Siam en bij de technische hulpverleening aan China, waarvan resultaten van zeer wijde strekking het gevolg kunnen zijn. Voor den Britsch-Indischen gedelegeerde' staat hei vast, dat hoe moeilijk deze tijden voor den Volkenbond zijn men zich des te meer beijve ren moet den Volkenbond te ondersteunen, want internationale samenwerking is bitter noodzakelijk en ook de scherpste bestrijder van den Volkenbond weet niet aan te duiden hoe die internationale samenwerking beter zal kunen verkregen worden dan door mid del van den Volkenbond. Wellington Koo, de Chineesche gedele geerde sprak allereerst over de Volkenbonds pol itiek in het Verre Oosten en eindigde zijn betoog met het uitspreken zijner overtuiging, dat de geheele toekomst der wereld hiervan afhangt, of wij vast besloten ziin het volken- hondspezag te versterken en te zorgen voor de uitvoering zürer beslissingen dan wel den Volkenbond van iaar tot jaar laten verzwak ken. totdat hij eindelijk "an het internationale tooneel peheel zal verdwiinen Ondanks alle teleurstellingen gelooft China nog steeds in de juistheid van de grondbesluiten van den Volkenbond China zal alles doen om den gelukkigen groei van den Volkenbond te be vorderen. want het alternatief zal beteekenen, de terugkeer tot den toestand van interna tioria'e anarchie, die tot den wereldoorlog geleid heeft Wil men den Volkenbond echter sterk maken, dan moet een ieder ook tor offers bereid zijn Indien wij den vrede wil len. moeten wii ook bereid zijn ervoor te be ta'en. Het is onmogelijk hier in deze wereld iets tc verkrijgen voor niets. Wij zijn thans aan den kruisweg gekomen De keuze gaat tussrhen een gewanende vrede, die uiterst kostbaar is en oo den duur tot oorlog leidt dan wel een vrede, gegrond op wederzijdsche verantwoordelijkheid gehandhaafd door ge meenschappelijke offers d:e minder kostbaar ziin dan wanneer iedere staat voor zichzelf moet zorgen en die duurzaam zün zal om dat daarbij het recht de arbiter tusschen de volken zal ziin De keuze paat tusschen ont wapening of herbewapening, tusschen econo- nv<-'-ii v>°r<stp1 of voorfdurig der wereldcrisis, om het kort te zeggen: tusschen vrede of oorlog. Het voorstel van minister de Graeff. Daarna heeft minister de Graeff zeer uit voerig gesproken en tot slot een resolutie ingediend van den volgenden inhoud: „De Volkenbondsvergadering, rekening houdende met den toestand, die geschapen is door het feit, dat een groot aantal Duit- sche staatsburgers in den loop van de laatste maanden naar verschillende landen is uitge weken; overwegende, dat hun tegenwoordigheid in die landen, waar de hulpmiddelen uit parti culiere bronnen uitgeput raken, een econo misch. t'nancieel en sociaal probleem vorm' waarvan de onlossing slechts zal kunnen worden gevonden door internationale samen werking; verzoekt den Volkenbondsraad zoo snel mogelijk de bijzonderheden van een practi- sche regeering voor dit doel te willen bestu- deeren en de noodige maatregelen voor de uitvoering der uit deze studie voortgekomen plannen te wi'ien treffen en besluit een bij- zonderen post voor dit doel op de Vnlken- bondsbegrooting van 1934 te plaatsen". Een nauwelijks hoorbaar „Ja". Het verhoor der getuigen wordt na de pauze door den president gesloten verklaard. Daarna informeert de presi dent naar den '26sten Februari op wel ken dag van der Lubbe te Henningsdorf en te Spandau was. President: „Hoe laat bent U den vol genden dag van Henningsdorf wegge gaan?" v. d. Lubbe: (zeer duidelijk): „Onge veer om 8 uur." President: „Zoo vroeg reeds?" En dat was toch de dag, waarop U het Rijksdag gebouw in brand hebt gestoken. Wij willen U eerst nog nauwkeurig vragen: Hebt U den Rijksdag aangesto ken? Bekent U, dat U aan deze brand stichting schuldig bent? Van der Lubbe (zeer duidelijk hoor baar): Ja. President: „Hebt U Maandag het plan voor de brandstichting opgevat?" Van der Lubbe zwijgt. President: „Is er niet veel voor te zeggen, dat U reeds eerder, toen zooveel bver brandstichtingen werd gesproken, er aan gedacht hebt, het Rijksdagge bouw in brand te steken?" Van der Lubbe: „Neen". President: „U bent dus eerst Maan dagmorgen tot het besluit gekomen, het gebouw in brand te steken?" Van der Lubbe: „Ja". De weg naar den orand. President: „Hoor eens van der Lubbe, zoo heb ik mij dit verhoor niet voorge steld. Ik zal U nu weer eenvoudig moe ten voorhouden, wat U in het vooronder zoek zoo bereidwilig hebt verklaard en dit is goed in dit proces, dat dit zoo nauw keurig vastgesteld is. Ik lees dus voor: De president neemt dus de vraag- en antwoordmethode weer op. U hebt de vuurmakers in de Muellerstrasse ge kocht. Daarna bent U verder gegaan door de Chaussee und Friedrichstrasse Daarna langs Unter den Linden tot aan de nieuwe Wilhelmstrasse en door de Dorotheestrasse naar het Rijksdagge- bcuw, U hebt het gebouw van alle kan ten nauwkeurig bekeken. Daarbij hebt U geconstateerd, dat men op verschillen de plaatsen zou kunnen inklimmen. Het meest geschikt 'eek U de westzijde, om dat daar minder menschen waren Dat was om vijf uur. U hebt echter toegege ven dat U reeds eerder eenmaal daar geweest bent, misschien reeds tegen twee uur. De getuige Schmal, een be- aj> bte van het gebouw, heeft U daar ge zien. U hebt echter aanvankelijk niets verder gezegd, maar beweerd, weer te zijn weggegaan aaar den Fredrichts- hain waar U tot 's avonds ca 8 uur hebt vertoefd Daarna bent U weer op weg gegaan naar het Rijksdaggebouw. Of alles klopt moet nog door de be wijsvoering worden uitgemaakt. De president stelt dan nog eens vast, hoe Van der Lubbe gekleed was Dan worden groote schetsen van den Rijks dag en omgeving opgehangen. Dr. Buenger deelt mede, dat nu de conclu sies, die zijn opgemaakt volgens de aan gifte van beklaagde zelf, worden uiteen gezet Daarbij zal ook nog in details worden medegedeeld, of zich nog ver dere sporen hebben voorgedaan, die men eveneens heeft kunnen volgen Dr. Ben- ger houdt dan Van der Lubbe alle bij zonderheden voor over den weg, die Van der Lubbe in het Rijksdaggebouw heeft gevolgd, van het bestijgen van een schut ting en het indringen in de restauratie- ruimte door de wandelhallen tot in de zaal dei plenaire zittingen aan de hand van schetsen en het verwijzing naar be wijsstukken. die van den dader afkom stig zijn. Het hemd heeft hij eveneens als brandstof gebruikt Daarna wendt hij zich direct tot Van der Lubbe met de vraag: „Hebt U tot nu toe alles ver staan?" De tolk verklaart, dat de beklaagde de uiteenzettingen heeft gevolgd. President: „Ik maak U er nog eenmaal op attent: Ik lees langzaam alles voor en wanneer hier iets staat, wat U niet hebt gezegd en wat niet zou kloppen dan zegt U mij dat Van der Lubbe: „Ja". Het tergende zwijgen. President: „Ook wanneer iets niet juist is wat ik zeg, in dit opzicht dat U op het oogenblik meent dat het niet waar is wat U vroeger hebt verklaard, moet U dat zeggen Van der Lubbe zwijgt: President: „De feiten stemmen dus overeen met hetgeen U vroeger hebt ver klaard en wat U ook thans als juist ziji.de bevestigt? Van der Lubbe: „Ja, zoo is het". Dr. Buenger gaat dan voort met het oplezen tot aan de beschrijving van de arrestatie van den dader in de Bis- marckzaal. „Aan het slot van een van U verhooren hebt U verklaard, dat U ge loofde, dat de zaak zoo was geweest U geloofde, dat de uitvoering ongeveer 15 tot 20 minuten in beslag had genomen. Dit is met experimenten na te gaan en het is gebleken dat men in een dergelijk tijdsverloop dat kan doen, wat U zelf hier hebt beschreven." Daarna wordt de zitting gesloten De eerstvolgende zitting is vastgesteld op Woensdagmorgen half tien. HE.1 V SCHIP. Noé steeds geen spoor. Het schip, dat, naar men vreest bij hei eiland Milos met man en muis is vergaan, is niet een Engelsch stoomschip, maar het Grieksche 640-ton schip „Joannis Nomicos" Men heeft nog een spoor van het schip ge vonden. DE STAKINGSBEWEGING IN PENNSYLVANIE. Goevern. ir vliegt naar Roosevelt. v De gouverneur van Pennsylvanië Pinchot is, naar uit Philadelphia gemeld wordt, in verband met den ernstigen stakingstoestand in het bruinkolendistrict naar Hydepark ge vlogen teneinde president Roosevelt rapport uit te brengen en met hem te beraadslageu over de te nemen maatregelen. De met de uit voering van het wederopbouwprogram (N. R.A„) belaste ambtenaren stellen alle pogin gen in het werk om de stakingsgolf in te dij ken. Men hoopt te Washington, dat Roosevelt direct zal ingrijpen. Ongerustheid In officieele kringen te Washington heerscht ernstige bezorgdheid in verband met het toe nemend aantal stakingen in het geheele land Ongeveer 100.000 arbeiders staker, in den staat Pennsylvanië in het bruinkolengebied en in de staalindustrie te Pittsburgh. Het aantal stakenden in de New-Yorksche confec- tie-industrie, in het zijdebedrijf, bij schilders en decorateurs bedraagt 75.000. Te Detroit hebben 15.000 arbeiders in de auto- en ma chine-industrie het werk neergelegd. Derge lijke berichten komen ook uit andere streken van het land. Men vreest, dat de staking in de steenkolen en ijzerindustrie zich over het geheele gebied der Vereenigde Staten zal uitbreiden. Te Pittsburgh en in Pennsylvanië is het tot tal rijke botsingen gekomen tusschen stakers, werkwilligen en politie. Roosevelt vol goedeu moed. Terwijl de gouverneur van den staat Penn sylvanië op weg is naar Roosevelts zomer verblijf te Highpark, teneinde met den presi dent den toestand te bespreken, die is ont staan door een staking in het kolengebied van Pennsylvanië verwacht president Koose velt dat een spoedig einde van het conflict, aangezien te ashington inmiddels overeen komst is bereikt, tusschen vertegenwoordi gers der mijnwerkers der mijneigenaren en de N R.A.-autoriteiten over de toepassing van de code in de mijnindustrie. President Roosevelt gelooft, dat dit voldoende is om de 75.000 stakende mijnwerkers weer aan het werk te krijgen, voorzoover zij werkzaam zijn in de mijnen, die voor het grootste deel behooren aan verschillende groote staalondernemin- gen. In verband hiermede verwacht Roose velt tevens, dat de 25.000 stakende arbeiders in de staalindustrie aan het werk zullen gaan. HENRI BARBUSSE IN NEW-YORK GEARRESTEERD. De Fransche auteur Henri Barbusse is gis teren, toen hij met zijn secretaresse op het Engelsche stoomschip „Berengaria" aan kwam, door de immigratie-autoriteiten gear resteerd en in verband met zijn communisti sche opvattingen voorloopig naar Ellis Is- land overgebracht. Toen Barbusse verklaarde dat hij niet naar Amerika was gekomen om communistische propaganda te voeren, ver klaarden de immigratie-ambtenaren, dat hem waarschijnlijk verlof zou worden gegeven tot het uitspreken van twee reeds aangekondigde redevoeringen over de wereldvrede. De defi nitieve beslissing over het toelaten der rede voeringen is echter nog niet gevallen. DE INCIDENTEN BIJ „VOOR ZONSONDERGANG". Dreigementen tegen den theater directeur. Onbekende personen hebben dreigementen gericht tot den theaterdirecteur Stanley Scott en aangekondigd, dat zij de opvoering van Gerhart Hauptmann's „Voor Zonsonder gang" met Werner Krauss in de hoofdrol zul len blijven verstoren en iederen avond zullen iawaai maken, wanneer het stuk niet onmid dellijk wordt teruggetrokken. Scott verklaart, dat deze door den telefoon uitgesproken drei gementen ongetwijfeld afkomstig zijn van vreemdelingen. Hij denkt er echter niet aan, ze ernsiig te nemen. Hedenavond zullen meer dan 50 politie-agenten voor het theater wor- De Volkenbondsvergadering; de algemeene beschouwingen worden vindaag beëindigd. (Dag. Overzicht). Bij een brand in een synagoge te Boekarest zijn 9 vrouwen om het leven gekomen. (Buitenland). Henri Barbusse in New-York ge arresteerd. (Bu'tenland). Nieuwe aardschok in Italië. (Bui tenland). Logementhouder te Amsterdam door een buffetbediende neerge schoten. (Binnenland). De kwestie mr Duys en de s.d.a.p. (Binnenland). Een spoor inzake den moord in den Grooten IJpolder? (Binnenland). Auto-ongelukken tengevolge van mist. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste be richten). den opgesteld ter handhaving van de orde. Rustverstoorders zal hij laten arresteeren er wegens huisvredebreuk doen vervolgen. 9 vrouwen gedood. Volgens eer. bericht in de Berliner Boersen Kurier is gisteravond tijdens de godsdienst oefening in de synagoge te Boekarest een ernstig ongeluk gebeurd. Door nog onbeken de oorzaak ontstond kortsluiting in de elec- trische leiding, waardoor onder de bezoekers een paniek ontstond. Tijdens het gedrang stortte door overmatige belasting de vrou- wepgaanderij in. Negen vrouwen werden ge dood, drie anderen werden zwaar gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Gistermiddag tegen half vijf heeft in de Abruzzen opnieuw een hevige aardschok plaats gehad, waardoor o.a. te Sulmona tal rijke huizen zijn ingestort Over de verdere uitwerking en het aantal slachtoffers is nog niets bekend. Gistermorgen zijn vier mijnwerkers in de mijn Rheinbaben te Gladbeck in Duitschland, behoorende tot het complex van de A. G. Recklinghausen, onder vallend gesteente ge raakt. Een hunner werd op slag gedocKl, ter wijl de drie andere niet zeer ernstig werden gewond. Zij zijn naar een ziekenhuis over gebracht. 9 zwaargewonden. Gisk ...ond tegen 10 uur is te Frankfurt a.d. Oder een met 4 personen bezette luxe auto in volle vaart op een marcheerende S.A.- troep ingereden. 9 S.A.-mannen werden zwaar gewond. Eenige der gewonden verkee- ren in levensgevaar. De auto is door de poli tie in beslag genomen. De inzittenden bleven ongedeerd. Naar uit Havanna gemeld wordt is al daar tijdens een massabetooging in Central park een botsing ontstaan tusschen betoogers en militairen. Het kwam tot een schietpartij, waarbij voor zoover tot dusverre bekend is 3 personen werden gedood en 7 gewond. De militairen grepen in toen van af een dak de bevelvoerende officier der aanwezige cavalle- rie neergeschoten werd. De Rijstvcgel (thuisreis) is te Calcutta aangekomen, de Ijsvogel (uitreis) is te Alor Star gearriveerd, de Pelikaan (uitreis) te Caïro. Gisteren vond op het nieuwe vliegveld te Vörensal,-Zuid-Limburg, de eerste landing plaats van een groote machine der K.L.M. De landing ging vlot. De machine ,/erd be stuurd door den heer Aler. Aan boord waren eenige leerlingen van de rijksopleiding voor evrkeersvliegen. De heer Aler werd verwel- komd door den heer Bautzenberg, burgemees ter van Vörendal, de heeren J. Kleiboer en H. Scholten, onder wier leiding het veld in korten tijd werd geschikt gemaakt. De heer Aler inspecteerde het geheele veld, nam eenige metingen en verklaarde het ter- rein volkomen geschikt voor het houden van een vlieg feest, waaraan ook door ..ware ma-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1