Alkmaarsche Courant. ZIJN STIJVE NEK IN 8 UUR GENEZEN KLOOSTERBALSEM Qememtecaden £atuL= mJuUiioiuo JUdht&zaketi DOOR KLOOSTERBALSEM Honoem n/i en dertigsft Jaargang. ZATERDAG 30 SEPTEMBER Een stijve nek behoeft 6e dus niet langer te hebben No. 231 1933 OTERLEEK. De raadsvergadering van gistervoormid dag werd door alle leden bijgewoond. De voorzitter, burgemeester D. Huy- se, van Reenen, opende de vergadering met een kort woord van welkom, waarbij hij her innerde aan het overlijden van den veld wachter A. Deun, in wien de gemeente een eerlijk, stipt ambtenaar verloor, met wien spr. dertien jaren op de meest aangename wijze had samengewerkt. Ingekomen stukken. Ingekomen waren: a. Van de commissie tot wering van schoolverzuim bericht van benoe ming van bestuursleden. Voor kennisgeving aangenomen. b. Van de gezondheidscommissie de door den raad vastgestelde bouwverordening, met een bemerking ten aanzien van het behoud van een open erf bij woningen; de commissie adviseerde voorts art. 18 te doen vervallen en art. 30 alinea 1 zoodanig te wijzigen, dat de geringste oppervlakte eener kamer wordt be paald op 5 M2.; eveneens werd voorgesteld de bepaling ten aanzien van afscheiding van de privaten te versterken. Weth. Dekker vond een en ander ge zochte veranderingen. Een andei punt, waarop de Gezondheids commissie terugkwam, was een bepaling ten aanzien van ramen in verbinding met de open lucht in elke kamer, van welke ramen minstens één draaibaar moest zijn. B. en W. adviseerden om aan deze bemer king tegemoet te komen en de andeie voor gestelde wijzigingen voor kennisgeving aan *e nemen. Al zoo werd besloten. Gemeenterekening 1932 en reke ning burgerlijk armbestuur. De commissie van onderzoek rapporteerde bij monde van den heer Heringa, dat alles nauwgezet was nagezien en in orde bevon den. De inkomsten hadden bedragen 41896.41 inclusief het saldo van 1930 ad f 8827.28. de uitgaven waren 38487.27, het saldo was dus 3409.14. De commissie had geen aanleiding gevon den tot het maken van bijzondere opmerkin gen. Alleen wilde spr. even memoreeren, dat in de rekening niet voorkomt een post van betaling voor de H. B. S., wèl aan gymna sium, handelsschool, enz. De voorzitter antwoordde de reke ning nog niet te hebben ontvangen. Voorts vond ae commissie de rekening voor potplanten voor aanleg van een tuin ad 45 cent wel wat hoog. De voorzitter lichtte ook dit punt op bevredigende wijze toe. De commissie merkte nog op, dat de ge meente in één jaar tüds blijkens de cijfers meer dan 5000 is achteruit geboerd Opgemerkt werd voorts dat voor werk loozenuitkeering ongeveer 1 50 per hoofd is betaald in deze gemeente met 800 in woners. De kapitaaldienst der rekening had een nadeelig saldo van 1344, ontstaan doordat het rijk een indertijd verleend renteloos voor schot nog niet geheel heeft terug betaald. De rekening werd goedgekeurd. De heer Heringa deelde voorts namens de commissie nog mede. dat de ontvangsten van het burgerlijk armbestuur waren 2592.90 (waarin opgenomen het saldo van 1931 ad 491.35 en het subsidie der ge meente groot 1950); de uitgaven waren 2379.66; het sado bedroeg dus 213.23. Spr. stelde namens de commissie voor ook deze rekening goed te keuren. Hi, merkte op. dat het haar aandacht had getrokken, dat twee nog jonge menschen. die in de werk verschaffing waren van het B A. bedragen hadden ontvangen van pl.m. f 50. Dit had haar verwonderd, omdat de uitkeeringen aan ouden van dagen zeer laag waren geweest. De voorzitter antwoordde, dat deze kwestie is behandeld door het burgerlijk arm bestuur en dat hij daar weinig van kon zeg gen. De vergadering werd hierop eenige oogen blikken geschorst tot nadere* bespreking van een en ander. Na heropening der vergadering werd ook de rekening van het burgerlijk armbestuur goedgekeurd. Tijdelijke bode benoemd In de vacature van gemeentebode, ont staan door het overlijden van den heer E>eun, werd tot tijdelijk bode benoemd de heer Blom uit Oudorp. thans als zoodanig in func tie, op een salaris van f 2.50 per week. De benoeming zal geschieden tot den tijd dat weer een veldwachter zal zijn aangesteld De heer Swaan vroeg of er in de meente niemand was die de functie kon waar nemen. De v o o r z i 11 e r zei dat de waarneming slechts kort zal duren en dat B. en W. het niet noodig hadden gevonden, daarvoor een openbare opioeping te doen. ook al omdat de heer Blom volkomen op de hoogte is van het voor de betrekking vereischte Correspondent arbeidsbemiddeling In deze functie werd eveneens de heet Blom benoemo (salaris ook f 2.50 per week). De voorzitter zei, dat voor deze betrek king méér werk (voornamelijk administratief) vereischt wordt dan.voor bode. Benoeming lid burgerlijk armbe stuur. In de vacature-Koning voor lid van het college van het burgerlijk armbestuur werd met op één na algemeeiie stemmen oenoemd de heer C. J Baltus, die deze benoeming aannam. Verschillende heeren betuigden hun in stemming met deze benoeming, waardoor de band tusschen raad en B. A. weder wordt versterkt. Rondvraag. .Weth, Spaan zei, dat de lampen van de er straatverlichting 's avonds te laat ontstoken worden en in den morgen te vroeg uitgaan. Vooral op sommige punten in de gemeente is dit ongewenscht. De voorzitter zegde toe, dat er zoo veel mogelijk in zal worden voorzien. De heer Spaan betuigde voorts instem ming met de woorden, door den voorzitter aan het begin der vergadering gewijd aan de nagedachtenis van den heer Deun. Ook spr. hoopte, dat diens nagedachtenis in her innering zal blijven. De heer Swaan vroeg, hoe het nu staat met de overplaatsing van den leerling door hem in de vorige vergadering genoemd. De voorzitter had daar nog niet over gesproken, omdat, als de school in Oterleek zal moeten worden opgeheven, overplaatsing niet noodig is. E>e heer Heringa geloofde niet, dat het hier tot opheffing der school zal komen. De minister heeft gezegd 'alle gevallen afzon derlijk te zullen onderzoeken. Hij gaat voort op een door minister Terpstra aangevangen onderzoek, maar lang niet alle scholen, waar over gesproken is, zullen worden opgeheven In tusschen geloofde spr. op grond van de ge boortecijfers, dat de school in Oterleek op den duur een eenmansschool zal moeten worden. Wethouder Dekker betwistte dit, omdat de school altijd een zestigtal leerlingen heeft gehad. De heer Swaan vroeg nog wanneer de regeling der werkverschaffing afloopt. De voorzitter antwoordde: in Nov in de volgende vergadering zullen we hier over nader spreken. De heer Van der G r a g t gaf in over weging door middel van werkverschaffing een c.tuk land ter grootte van circa vier bun der in goeden staat te brengen. De voorzitter meende dat in de vol gende vergadering deze zaak ter sprake kan komen. Ook hij zou het toejuichen, als men hiermee tot overeenstemming kon komen. De heer Dekker zei. dat dit punt reeds in bespreking kwam bij de behandeling van de kanalisatieplannen, maar eerst toen met het baggeren werd begonnen, is gemeend, dat de gemeente het beter kon laten doen in werkverschaffing. Infusschen was spr. dank baar dat thans uit den raa'' een stem daar voor opging omdat men hiermee een stuk productieïf werk kan uitvoeren. Meerder* productieve objecten voor werk verschaffing werden genoemd, ook te Stom- petoren. alle verband houdende met bagger- wei kzaamheden. Hierna sluiting der openbare vergadering. HENSBROEX. De gemeenteraad vergaderde Donder dagmiddag te 3 uur onder voorzitter schap van burgemeester Kooiman. Ingekomen stukken. Van notaris Roos betreffende verkoop grond van het landarbeidersplaatsje van J Klerk, aan het H. H. Raadschap, ten bedrage van 120. B en W. steiden voor dezen verkoop goed te keuren onder voorwaarde dat Klerk dit bedrag stort in de gemeente kas als rente enz. voor het jaar 1934 De voorzitter vond, gezien de tijdsom standigheden, het een meevaller voor den betrokkene als hij in '34 vrij is van betaling. Aldus werd besloten. Van den heer W. Koning om verlen ging huur gemeenteland tegen een huur prijs naar de tijdsomstandigheden. De voorzitter zeide dat B en W. zich hiervoor verklaarden. De heer Koning heeft, het land uitstekend gebruikt Zij stelden voor de huur van 3 50 op 2 50 pe:- snees te brengen. Aldus besloten. Vervoer van een kind van den heer v d. Made naar de o. 1. school te Berk hout B. en W hebben een onderhoud gehad met den heer Sijs die reeds het kind van Spaans vervoert en stelden voor dit ver voer ook aan hem op te dragen tot 1 Mei 1934. De neer Sijs is bereid om te vens mee te nemen naar de r. k. school te Spierdijk de kinderen van Doodeman van Baan en Korfuge. De raad ffesloot aldus. Nog was ingekomen een verzoek van de ouders der kinderen die in Obdam de o. 1. school bezoeken en die 1 Oct. wordt opgeheven om plaatsing in de o. 1. school alhier. De voorzitter heeft een onderhoud ge had met den burgemeester van Obdam en men is aldaar bereid om de kosten per leerling te vergoeden Weth. Wit vroeg naar het aantal per klas en per lokaal De voorzitter deelde mede. dat er voor de eerste 3 klassen bij de juffrouw 13 kinderen bij komen en bij de hoogste 3 klassen 8 Er zijn momenteel 52 leerlin gen op de school met Obdam er bij wordt dit 73. Er is plaats voor 96 leerlingen. Besloten werd tot voorloopige plaat sing tot 1 Januari. De voorzitter hoopte dan een defini tieve regeling met Obdam te hebben. Besioten werd om 7 Oct de straatver lichting weer in werking te stellen en om 's avonds te 10 30 uur te dooven- Daar de crisisondersteuning van het Burg Armbestuur wekelijks een bedrag van 500 vraagt is de aangegane geld- lee ïing van het rijk a 2CO0 weer bijna opgebruikt. B en W. stelden vcor om dtze te ver- hoogen tot een bedrag van 10 000 tegen d°zelfde voorwaarden. Daar de raad hiertegen geen bezwaar had is aldus besloten Alhoewel dit niet op de agenda voor kwam wilde de voorzitter toch gaarne het kohier hondenbelasting behandelen waartoe werd besloten. Bij de behandeling merkte de heer Wit op dat het hem opviel dat de honden soms zoo lang een half jaar bleven. Weth Wit vroeg naar de grond voor de school en zag gaarne spoedig verhar ding hiervan. De voorzitter zeide dat dit eigenlijk bij» den polder thuis hoort doch wilde het Hoogheemraadschap wel verzoeken dit in orde te brengen. Daarna sluiting. ZUIDSCHARWOUDE. Donderdagavond vergaderde de afd. van den Neutralen Bond van Boeren, Land en Tuinbouwers ten huize van den heer H. Stoffers, alhier. De voorzitter, de heer J. Klingeier, opende de vergadering met welkom, hopende op aangename besprekingen. De vergadering is belegd, naar aanleiding van punt 5 der agenda. De voorzitter deelde mede, dat een onder houd heeft plaats gehad met den penning meester van het Hoogheemraadschap en den inspecteur der belastingen. Alle lof werd deze beide heeren toegezwaaid voor de wel willende ontvangst. Voor het Hoogheemraadschap bestaat al leen de mogelijkheid van uitstel. Elke keer moest echter weer opnieuw uitstel worden ge vraagd. Bij de belasting is nog kans op kwijtschel ding, maar dan moet men zich tot den direc teur wenden. De penningmeester vroeg, of de kleine pos ten worden betaald. Spr. drong hierop aan. Het Hoogheemraad moet met October worden betaald. Als er uitstel noodig is, ried voorzitter aan, dit aan te vragen. Bespreking Tuinderssteun. De voorzitter merkte op. dat dit is naar aanleiding van den critieken toestand van de tuinders. De ontvangsten staan stil. Het leven gaat door en de winkelier moet worden betaald. Bij het onderhoud met B en W. is medegedeeld, dat als er broodge brek is, men zich naar het Burg. Armbestuur moet begeven. Het mag niet over de ge meente. Er zal bij sommigen moeten worden feholpen. Het is vreeselijk, maar het moet. r zijn er nog, die er niet zoo voor staan, maar ze zullen ook komen. Het einde is er nog lang niet. De heer S. de Boer Kz. zeide, dat er niet veel te vragen is. We zijn stil van deze mede- deelingen. Spr. betreurde het, dat de hulp niet kwam van de plaats waar vandaan het wordt verwacht. Spr. wees er echter op, dat het geld van het Burg. Armbestuur ook eigenlijk van de gemeenschap komt, dus dan is de stap toch niet zóó zwaar. De heer J. du Burck zeide, dat dit zeer waar is. Spr. wees echter op den toestand der gemeentefinanciën. In 1932 heeft men een achteruitgang gemaakt van ongeveer ƒ6300, daar komt dan nog bij een geboekt voordeel van pl.m. 5000, wat is ontvangen voor de kabileering waardoor het nadeelig saldo nog grooter wordt. Er zal dus niet veel te halen zijn van de gemeente, al zijn er door de hef fing van opcenten nog wel een 8 a 10.000 gulden te verkrijgen. Spr. merkte op, dat vol gens den rijkstuinbouwconsulent te Berlijn van uitvoer naar Duitschland geen sprake kan zijn. Men legt zich daar toe op het zelf- voortbrengen der producten. Spr. was er voor, dat alle zeilen bij de mast worden ge zet om bij de regeering aan te dringen op steun, b.v. door mobiliseering van Boeren leenbanken en gemeentebesturen, terwijl de Neutr. Bond voor cijfers moest zorgen van de uitkomsten van verschillende bedrijven. Spr. wees er op, dat in verschillende ge meenten naast het B. A. ook commissies wor den benoemd om de tuinbouwerszaken te behandelen. Dat is hier misschien ook wel ge- wenscht. De heer S. de Ruiter vond het moeilijk. Is er niets te doen, dat de tuinders zelf optre den, b.v. door een prijs voor de kool vast te stellen. De heer B. v. d. Wal zeide, dat er iets moet gebeuren. Het kan zoo niet blijven. Men heeft geen cent in huis. De heer Jb. Kramer was van meening, dat, als men de cijfers eens van het betaal- kantoor kreeg, het voor ieder een raadsel zou zijn, hoe men daarvan kan leven. En ae minister laat ons van alle hulp verstoken. Het is tenslotte niet onze schande, dat we naar het B. A. moeten, maar die der regee ring. De voorzitter was er van overtuigd, dat er door allen wel zoo hard mogelijk wordt ge werkt om steun los te krijgen, zoowel van den Neutr. Bond, als van den L. T. B. en de veilingen, maar het geeft niet. De heer S. de Ruiter wilde een actie voe ren voor een verhooging van den minimum prijs van ko.ol. De voorzitter antwoordde, dat dit bij punt 5 aan de orde komt. Het geeft op het moment niet. De heer J. du Burck zeide, dat dit wel waar is, maar er is niemand, die op het oogenblik kan zorgen voor geld. Zijn voor ste' is meer voor de toekomst. De heer S. de Boer Kz. meende, dat een goed voorbereide vergadering een goede de monstratie zou zijn, welke wel inslaat. Er is van den Neutr. Bond zeer weinig naar buiten gegaan in den afgeloopen zomer. In October zal steun worden uitgekeerd voor verscheidene producten. Spr. zeide dat het zeer demonstratief is, als de menschen naar het Burg. Armbestuur gaan. De voorzitter was het daar mee eens. Het is de bedoeling dat het zoo demonstratief mogelijk wordt gedaan. Voor Vrijdag kunnen de menschen zich opgeven, die gezamenlijk naar het Burg. Armbestuur willen gaan. De heer T. Kliffen Kz. is er wel voor als het maar beter gaat dan met de kunstmest van het voorjaar. De heer Jb. Kramer zeide, dat er toen maar 7 of 8 zijn geweest, terwijl men weet, dat het gros der tuinders geen kunstmest heeft gebruikt. Dat is een ramp. Het tongres. Van het hoofdbestuur was een schrijven ingekomen en, deelde mede, dat het hoofdbe stuur op 14 October een congres houdt in Alkmaar over de vraag of de statuten ge handhaafd moeten worden. De meerderheid van het H.B. wil langs wettigen weg werken. De minderheid niet. Het bestuur is ook voor het volgen van den wettigen weg. Men was algemeen voor den wettigen weg. De uitgave van een vlugschrift, voorge steld door de afd. Beemster, werd door den voorzitter en den heer Jb. Kramer toegelicht. De heer Du Burck was bang voor de hooge onkosten. De heer M. van der Wal meende, dat ze niet zoo duur zouden zijn, De heer S. de Boer Kz. deelde mede, dat reeds in de steden propaganda wordt ge maakt In de winkels wordt de nood aan- schotiwclijk voorgesteld met cijfers enz. Het staat zwart van de menschen voor deze eta- lage's. Over het algemeen was men van meenmg dat een vlugschrift niet veel succes zal heb ben met hooge kosten. In de pers wordt al zeer veel'over den nood'der tuinders gepubli ceerd. Ook waren er van meening dat de kosten niet zoo hoog waren. Tenslotte kregen de afgevaardigden vrij mandaat. Propaganda. Met het oog op uitbreiding tot een lande lijke organisatie moet propaganda worden gevoerd. Dat moet vanzelf geld kosten. De heer Jb. Kramer stelde voor, om, even als bij den Bond van landpachters de propa gandisten op provisie te laten werken. De heer S. de Boer merkte op, dat men wel met propagandisten kan werken, maar die van den Bond van landpachters hebben even goed een vast salaris. Dat kost te veel. De heer Du Bu^ck had gedacht dat de propaganda zou worden gevoerd voor uit breiding van het ledental in de afdeelingen hier. De uitbreiding naar buiten zal niet mee vallen, daar men zooveel bonden heeft in ons land. De heer Jb. Kramer meende, dat het doel van het H.B. was, een landelijke bond te maken, omdat men dan meer invloed zou hebben bij de steunregelingen enz. Naar Zuidholland zal men misschien wel succes hebben. Men was voor propaganda als het niet te veel kost. De afgevaardigden kregen vrij mandaat. Men besloot naar aanleiding van het in het begin door den heer du Burck gespro kene, voor te stellen om een gecombineerde vergadering te houden met alle bij deze nood in den tuinbouw betrokken corporaties. Het voorstel van den heer S. de Ruiter om een prijs vast te stellen voor de kool werd niet gemakkelijk geoordeeld door den heer S. de Boer Kz., omdat de kool niet kan worden geplaatst. Doordat de solidariteit zoek is bij de tuinders kan het niet doorgaan. Als de een het niet doet, doet een ander het. De heer S. de Ruiter meende, dat, als de minimumprijs op deze hoogte wordt gehou den, men toch ook voor rekening van de ge meente komt. De heer S. de Boer dacht, dat alles nog wel in Centrales komt in de toekomst. De teelt zal dan zoo worden beperkt, dat men alles in het binnenland kan plaatsen. Spr. lichtte de aardappel-centrale nog eens toe. De heer Jb. Kramerf dacht, dat er, als de prijs op 2 werd gesteld, er evenveel werd verkocht. De steun aan de producten wordt gehaald van de producten. Dat kan men zien aan alle steunregelingen. Er moest eens een andere tactiek worden gevolgd. De groote inkomens moeten eens worden getrof fen. Het kapitalistische stelsel is de grootste vijand. De heer du Burck dacht dat de heer Kra mer wel wat overdreef. Het voorstel-de Ruiter zal op het congres ter sprake worden gebracht. De heer S. de Boer Kz., zeide dat al lang is geprobeerd de sociale verrekening op het rijk te krijgen. Maar misschien dat men nu succes kan heb ben. Spr. wilde dan ook de tuinders onder de ongevallen- en ziektewet doen vallen. Daarvoor is het de hoogste tijd, eveneens om voor het staatspensioen in aanmerking te komen. De heer du Burck wees op het werken van den Bond van Staatspensioen die al 35 jaar bezig zijn. zonder succes, omdat er geen geld is. Spr. had geen hooge verwachtingen. De voorzitter was het er niet mee eens, dat er geen geld is. Dan kon men wel heelemaal ophouden met vragen. Zal worden besproken op het congres. Bij de rondvraag werd de slikregeling ter sprake gebracht. De tuinders werden opge wekt zich op té geven. De heer du Burck deelde mede, dat de slikregeling nog niet is goedgekeurd. Er zal nu acht uur moeten worden geslikt inplaats van 4 schuiten. Daarna sluiting te ruim elf uur. DE STREEK. De hoop, dat Duitschland als kooper van b'oemkool aan de markt zou komen, wordt steeds kleiner. Ondanks het feit, da* de proef zendingen naar onze oostelijke naburen van uitstekende kwaliteit waren, blijven de or ders uit. Het verloop van de veiling, dat ge durende de laatste weken wat fleuriger was, begint thans weer te versomberen. EXCURSIE DER VEREENIGING VAN OUD-LEERLINGEN DER VAK SCHOOL VOOR KAASMAKERS TE HOORN. Wederom was door bovengenoemde veree- niging een excursie voorbereid. Na afloop der algemeene vergadering te Alkmaar, gin gen wij per autobus, onder leiding van dr. Scheij, naar de Coöp. Zuivelfabriek en melk inrichting West-Friesland te Lutjewinkel. Door enkele was per eigen gelegenheid de tocht aanvaard. Het bleek, bij de labriek aan gekomen, dat de excursie bestond uit een 22- tal deelnemers. Verwelkomd door den directeur, den heer Jensma, werd onder diens leiding de fabriek in alle onderdeelen bezichtigd. Beginnende bij het laboratorium, werden wij vervolgens geleid door de verschillende aiaeelingen dei- fabriek, steeds op welwillende wijze toege licht door den directeur over de wijze van bereiding der producten, zoowel als op de plaatsing der verschillende werktuigen enz. was de bestaande fabriek sinds de oprich ting bijna geheel intact gebleven, aan de achuterzjide bad In de loop der jaren heel wat uitbreiding plaats gehad, getuige o.a. de zeer ruime ingerichte pekelruimte en bewaar plaats der kazen. Ook de af deeling melkinrichting trok aller belangstelling. Tot welke verschillende pro ducten het artikel melk zich bereiden laat werden wij ooggetuige van gemaakt en ver gissen wij ons niet dan worden steeds weer middelen beraamd om de lijst dezer produc ten uit te breiden. ,Ik had den geheelen dag door regen achtig weer geloopen met een sner penden wind. Toen ik s'avonds thuis kwam, kon ik mijn hoofd niet meer bewegen, zoo stijf waren de spieren van mijn nek. Ik ging vroeg naar bed maar liet mij tevoren eens stevig wrij ven met Kloosterbalsem, 's Morgens was ik verrast te bemerkendat er van mijn stijve nek niets meer te be speuren was. De Kloosterbalsem had mij in een enkelen nacht, of in 8 uur van m'n hevige stijve nek af geholpen, S. Sch. te den H. AKKER'S ORIGINEEL TER INZAG* „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bfj brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrjjfmiddel bfj Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Terugkomende in het laboratorium liet het ons aangeboden glas chocolademelk zich goed smaken en waren de woorden van dank van onzen voorzitter aan den heer Jensma voor de groote welwillendheid ons betoond, zeer zeker namens ons allen. Dat dergelijke excursies voor den vakman, die daarbij zijn oogen en ooren de kost geeft, van groot nut kunnen zijn en hij hiermede zijn blik verruimt, behoeft geen verder be toog. MET 29.000 ER VANDOOR. Het geld. in potten begraven te Bergen op Zoom. Gistermiddag werd voor de Haarlemsche rechtbank de zaak behandeld tegen den 53- jarigen employé van A. van de Scheepvaart- vereeniging „Noord" te Amsterdam, die op 22 Juni j.1. verdween met een bedrag van 29.000, dat bestemd was voor het uitbeta len van loonen aan het personeel van de scheepvaartvereeniging, werkzaam te Zaan dam. Van A. was des middags met het geld per vliegtuig van Schiphol naar Parijs gevlo gen. Hij had het voornemen, direct na aan komst aldaar door te vliegen naar Spanje. Daar er echter geen vliegtuig meer vertrok, bleef hij te Parijs, waar hij in een volkspen sion overnachtte. Den volgenden morgen merkte hij, dat zijn signalement reeds over al was"versoreid. Ijlings vertrok hij per taxi uit Parijs in noordelijke richting. In een dorpje kocht hij een fiets en ging daarmede verder naar België. In Duinkerken kreeg hij van een kennis een eendagspas, waarmee hij bij Sluis de Nederlandsche grens pas seerde Hierdoor had hij een paar dagen voorsprong op de politie, die nog steeds in Parijs aan het zoeken was en niet vermoedde, dat de gezochte reeds weer in het vaderland teruggekeerd was. Per fiets ging van A. verder naar Middel burg. Daar kocht hij drie keukenzoutpotten. Deze nam hij mee naar Bergen op Zoom, waar hij het geld in de potten deed en be groef in een bosch in de omgeving. Daarna ging hij naar Amsterdam, waar hij zich bij de politie aanmeldde. Daar van A. de plaat sen, waar hij de potten had verstopt, zelf bijna niet meer kon terugvinden, duurde het een paar dagen voor de nasporingen der politie in het bosch succes hadden. Tenslotte werden echter de drie potten opgegraven, waardoor het grootste deel van het verdwe nen geld weer terecht was. Direct na de verdwijning van van A. had zijn vrouw in de woning 2000 gevonden, welk bedrag zij aan de scheepvaartvereeniging ter hand stelde. Bij een huiszoeking vond de politie bovendien nog f 1500, welk geld van A. vóór zijn vlucht in een bed verstopt had. Bil de behandeling voor de rechtbank werd als getuige gehoord de heer van der Laan, commissaris van politie te Zaandam. Deze verklaarde, dat verdachte aanvanke lijk ontkende, doch later vertelde, waar hij het geld verstopt had. De secretaris van de Scheepvaartvereeni- ging „Noord", eveneens als getuige gehoord, deelde mede, dat er, nadat al het verstopte geld teruggevonden was, nog een tekort bleek te zijn van 480, welk bedrag door d« vrouw van verdachte is bijgepast. Verdachte bekende. De officier van justitie bracht in zijn requi sitoir hulde aan den commissaris van politie te Zaandam voor de wijze, waarop hij het onderzoek geleid heeft Bij het bepalen van de straf wilde de officier in aanmerking nemen, dat verdachte vóór hij het feit be ging, overspannen was en zijn dokter hem geadviseerd had, rust te nemen. Had hij dit advies opgevolgd, dan zou er waarschijnlijk niets gebeurd zijn. Ook wilde spr. rekening houden met den persoon van verdachte en met de omstandigheid, dat hij zichzelf heeft aangemeld. De reclasseering had een voorwaardelijke veroordeel ing geadviseerd. De officier kon zich hiermede vereenigen en eischte zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. doerf r€c'ld3an'{ 23°P 12 October uitspraak BEDREIGING VAN POLITIE. De rechtbank te Leeuwarden heeft vandaag den 30-jarigen P. P., veehouder te Akkrum wegens bedreiging met doodslag subs. zware mishandeling van S. Heilkema en twee veldwachters tot jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was 4 jaar. Verd. had zich tegen arrestatie verzet en loste een revolver schot op de veldwachters, die hem neerschoten,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9