Dinsdagavond 3 Oct. 1500 prijzen, QemeeiAtetaden 296 M. De prijsvraag voor het N.C.C. Heel Nederland doet mee! P>F AY/ONTIIDFN Y/AN WO-WANG EN SIMMY waaronder een Ford Luxe Auto, naar keus van den winnaar, beschikbaar gesteld door de Ned. Ford-fabriek. GIRO JkMUHciaal 7lieuws van het comité van actie voor het openbaar onderwijs van 29 September 1933, b te bevorderen, dat bedoelde circulaire alsnog worde ingetrokkei en, voor zoover mogelijk, de niet te verdedigen benadeeling van het openbaar onderwijs worde hersteld, en besluit deze motk ter kennis te brengen van de regeering, de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de pers". De motie werd bij zitten en opstaan met algemeene stemmen aangenomen. Hierna wekte de voorzitter de vergade ring nóg op om pal te staan voor de belangen van het openbaar onderwijs, waarbij „Volksonderwijs" steeds tot hulp aan plaatselijke acties e.d. bereid is. Zelfs in deze tijden van noodzake ijke versobering moet het onderwijs ontzien worden wegens de groote daaraan verbonden belangen voor de natie Spr. illustreerde zijn meening met niflatinnen van den bekender luchtvaarder dr Eckener en den oud-minister staatsraad mr. Cort van der Linden. Stemmen uit de vergadering. Len der aanwezigen, iemand uit Velsen, was het wel geheel eens met den 'inhoud der motie, maar vroeg de opheffing van scholen als primair te beschouwen, want de leerlin- genschaal komt er toch. In Velsen is men in enkele gevallen al gegaan tot 51 leerlingen per klas. - De voorzitter zou het comité met de zen wensch !n kennis stellen. De heer W. van derWal, Alkmaar, er ker de het recht van bestaan van de openbare school en bepleitte daarom de opneming van vertegenwoordigers uit de uiterst links georiënteerde volksgroepen in het comité van actie. De voorzitter wilde hierop alleen ant woorden, dat het comiL geen politicc beoogt. Maar als de heer van der Wal het goed meent met de openbare school, moet hij zich aansluiten bij Volksonderwijs, de organisatie die uitsluitend de belangen der volksschool behartigt zonder op politiek te letten en daar om onder hare leden telt personen van elke politieke richting .1 üt elk milieu. Hierna sloot spr. de welgeslaagde protest vergadering. SCHERMERHORN. ge- Vrijdag vergaderde de raad dezer meente in voltalige zitting. De voorzitter deed mededeeling van de na volgende ingekomen stukken: Van Ged. Staten een uittreksel uit het re gister, waarin ongegrond werd verklaard het bouwen van een 3e lokaal van de chr. school Van den Inspecteur Dir van de Volksge zondheid een missive voor inenting tegen roodvonk en diphteritis, waarvan de halve kosten werden vergoed door het rijk. Z.h.st. werd besloten de gelegenheid voor inenting daartegen weder open te stellen; Van den Pensioenraad, dat de pensioens grondslag van den gemeente-geneesheer dient te worden verminderd met het bedrag voor medicijnen. Werd z.h.st. besloten dienover eenkomstig den grondslag te verminderen met 25 en vast te stellen op 225. Van de Ver. van Ned. Gemeenten een mis sive om terug te komen op de opzegging van het lidmaatschap met een opsomming van de voordeden daaraan verbonden. Werd besloten te behandelen bij de begroo ting, eveneens een missive van de commissie voor malariabestrijding, waarvan de kosten bedragen 1 ct. per inwoner. Van de drie landarbeidersbonden een schrijven om de werkverschaffing vroegtijdig .open te stellen, wegens te verwachten spoe dige vermeerdering der werkloosheid. Van de Tuinbouwvereeniging een schrijven om de tuinders, welke dit wenschen, op te ne men in de gemeentelijke werkverschaffing voor baggeren en diepspitten. Beide adressen werden in handen gesteld van B. en W. voor nadere regeling met den Inspecteur van de werkverschaffing. Van den heer A. Laan een verzoek om .:a schadeloosstelling van 15 voor verlies van grasgewas door opgebrachte bagger. B. en W. stelden voor deze schadeloosstel ling te verleenen. Na bespreking werd besloten het verzoek aan te houden voor nader onderzoek. Hierna werd vastgesteld de gemeentereke ning groot in ontvangsten 52.705.51, in uit gaven 56.575.82, alzoo een nadeelig saldo van 3870.31. Van den kapitaaldienst in ontvangsten 28.747.66, in uitgaven 28.957.01, alzoo een nadeelig saldo van 209.35. De heer Oost wou der wees als rapporteur van de commissie op de hooge kosten veroor zaakt door het electrisch apparaat voor ver warming van het brandspuitgebouwtje. De voorzitter antwoordde, dat dit appa raat buiten gebruik is gesteld. Over een goed- kooper wijze van drooghouding zal hij nader met den opzichter spreken. Mede werd vastgesteld de rekening van het Burgerlijk Armbestuur in ontvangsten groot 3329.22, in uitgaven f 3518.34, al zoo een nadeelig saldo groot 189.12. Aangeboden wefden vervolgens de be grooting 1934 van gemeente, GEB. en Bur gerlijk Armbestuur. De begrootingen zullen door een commis sie bestaande uit de 5 raadsleden worden na gezien De heer B. Overdorp heeft een verzoek in gediend om aansluiting bij het electrisch net Voor deze aansluiting is noodig het leggeu van een kabel door de Noordervaart en den provincialen weg. Na bespreking werd algemeen goedgevonden den heer Overdorp aan te doen sluiten, tegen hetzelfde vastge stelde tarief benevens voor den tijd van 2 jaar een betaling van 40 vast recht per jaar. Bij do hiena gerhouden rondvraag werd door den heer de Groot gevraagd een soepele toepassing bij de betalingen van het electrisch recht door werkeloo- zeu en steuntrekkenden en zoo min mo gelijk tot afsnijding over te gaan De voorzitter antwoorde dat de ad ministrateur hiermede de groo:e soe pelheid betracht. De heer Oostwouder zou wenschen aan te dringen op verlaging van het waterlei dingtarief De voorzitter beloofde een algemeene verlaging te verzoeken. De heer Los vroeg om toestemming om in de eerste helft van October te col lecteeren voor het plaatselijk crisis fonds. De voorzitter gaf hiervoor toestem ming. De heer Broerseu zou gaarne de steun- verleening zien omgewerkt in werkver schaffing, waarvoor de voorzitter mede werking beloofde. Daarna sluiting. NOORDSCHARWOUDE. De raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond ten raadhuize. Naar aanleiding der notulen kwam de voorzitter nog even terug op het in de vorige vergadering besprokene van den heer Kwa- dijk, n.1. de benoeming van den nieuwen cor respondent der arbeidsbemiddeling. De heer Kwadijk heeft gelijk gehad. De benoeming is aan de raad. Spr. vroeg 6f de raad met de benoeming van den heer Oosterlee kon meegaan, waartegen geen bezwaar bleek te bestaan. Ingekomen stukken. De Afd. Schagen en Omstreken van den Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters was een verzoek ingekomen, de per- soneele belasting voor de café's te willen verlagen. Zal bij de begrooting 1934 worden be handeld. Het bestuur van de R.K. Leesbibliotheek verzocht een subsidie te mogen ontvangen voor het jaar 1934. Bij begrooting 1934 be handeld. Van het bestuur der St. Joseph-gezellen- vereeniging te Langendijk was het verslag aanwezig van de door deze vereen, gehouden recreatie voor r.k. werkloozen. Totaal zijn er 1402 bezoekes geweêst, terwijl het 173.78 heeft gekost. Men verzocht, rekening houdend met het besluit van den gemeenteraad van Oud karspel, die ten eenenmale zonder motivee ring elke subsidie afwees, alsnog een ge deelte van de gevraagde subsidie te willen verleenen. B. en W. stelden voor, eerst te onderzoe ken, hoeveel bezoek er uit deze gemeente is geweest en daarna de subsidie in een vol gende vergadering te bepalen. De raad ging hiermee accoord. Het Prov. Bestuur berichtte, dat de mi nister van onderwijs heeeft medegedeeld, dat het raadsbesluit van 16 April 1931, waarbij besloten werd tot de stichting van een gym nastieklokaal door de bepaling van art. 8 van de wet van 4 Augustus 1933 is verval len. In verband daarmee werd het college van B. en W. uitgenoodigd te bevorderen, dat een nieuw besluit wordt genomen en aan den minister wordt opgezonden ter goed keuring. Het lokaal zal zoowel voor open baar als voor bijzonder onderwijs moeten dienen. De beschikking op het beroep, inge steld door het bestuur van de Parochie van den H. Johannes den Dooper tegen het be sluit van den raad, waarbij medewerking tot de stichting van een gymnastieklokaal bij de R.K. Jongensschool wederom is geweigerd, hangt af van de goedkeuring van dit te nemen besluit. B. en W. stelden voor, op het verzoek van Ged. Staten in te gaan en een nieuw besluit te nemen. Na eenige discussie werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 5 tegen 2 stem men. die der heeren Schrijver en Duijves. Aan de orde was vervolgens het uitbreidingsplan-Kwadijk In de vorige vergadering had het raads lid de heer A. Kwadijk voorgesteld, om een onderzoek naar de kosten in te stellen van het maken van een weg van de Oosterstraat naar het dorp, uit het oogount van werkver schaffing. De sloot tusschen de Hofstraat en de Langenstraat zou dan moeten worden gedempt. De bouwgelegenheid zou hierdooi ook aanmerkelijk worden verbeterd. B. en W. geven den raad in overweging, geen onderzoek naar de kosten te doen in stellen, daar deze vee! te hoog zullen wor den, waardoor het werk onuitvoerbaar wordt. Als werkverschaffingsobject zal het te duur komen. Het zou wel een aanmerkelijke ver fraaiing der gemeente beteekenen als de Oosterstraat niet doodloopt. Het bouwen heeft men indertijd aan het particulier initia tief overgelaten, wat goed is geweest. Er is nu veel meer gebouwd dan door de gemeente. Spr. wees op de vele werkverschaffingsob jecten welke er nog zijn zooals de weg door het Geestmerambacht, het baggeren en de a.s. kanalisatie. Voor het bouwen zal straks gelegenheid komen aan den weg van de Spoorstraat naar den nieuwen weg. De heer Kwadijk ging natuurlijk niet met B. en W. mee. Dat het veel geld kost, weet spr. wel, maar de Wierinvermeer kost ook veel Aan dat geld heeft men niets, dat is weggegooid. Men moet aanstonds weten waar men met de werk'oozen heen moet Verder merkte sor. op, dat er in de doodloo- pende Oosterstraat niet meer wordt ge bouwd. Spr. was overtuigd van zulke hooge kosten. Met een onderzoek zou men dit te weten kunnen komen. De heer Kooi zeide, dat het plan-Kwadijk heel goed kon zijn, als er geen andere wegen bijkwamen. Ook zal niet Oostwaarts maar West waarts worden gebouwd. Wethouder Barten vroeg wat er zou moe ten gebeuren met het land, dat tusschen den weg kwam. Voor tuinbouw is het niet meer geschikt. De heer Kwadijk merkte op, wat de Pro vincie in dat geval doet. Die vragen niet, wat moet dit of dat, die gaan hun gang Maar als het te duur wordt, moet het niet doorgaan. De voorzitter zeide, dat dit plan niet kon worden overwogen. Er behoeft nog geen be- lastingverhooging plaats te vinden. Wijs be leid zal echter zijn, naar deze zaak geen on derzoek in te stellen. Wethouder Ootjers sympathiseerde wel met het doel. De kosten van onderzoek zul len echter weggegooid geld zijn, omdat het veel te duur wordt. De heer Kwadijk wees er ten laatste nog op, dat het geld, wat in de Wieringermeer wordt besteed, weggegooid geld is. Het voorstel van B. en W. werd hierna aangenomen, jnet de heeren Kwadijk en Schrijver tegen. Vervolgens was aan de beurt de over dracht van den Twuijverweg. De voorzitter herinnerde aan het besluit om 900 bij te dragen, poor andersluidende besluiten van omliggende gemeenten is de zaak hangende gebleven en is dezer dagen een schrijven ingekomen van Ged. Staten over deze overdracht. De meerderheid van B. en W. stelde voor, op dit voorstel in te gaan, met aanmerking te maken op de clausule- van een eventueele verhooging tot 900. De minderheid, wetb. Ootjers, kon zich niet met de meerderheid vereenigen. SpT ging van het standpunt uit, dat men met moet zorgen voor de wegen buiten de ge meente. Van het een ver-valt men in het an dere. Weth. Barten was feitelijk voor het groo- tere plan, maar omdat de andere gemeente raden ook het kleine plan hebben aangeno men, wil spr. meegaan. De heer Kwadijk was yoor het groote plan met het rijwielpad, voor het drukke verkeer. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. werd hierna mét 5 tegen 2 stemmen, die der heeren Ootjers en Kwadijk, aangenomen. De rekeningen 1932 werden voorloopig vastgesteld. De rekening van het gasbedrijf sloot met een voordeelig saldo van 935.84, die van het electriciteitsbedrijf met een van 3617.41. Alles was in orde bevonden, de heer Kooi adviseerde namens de commis sie, deze rekeningen voorloopig vast te stel len. Aldus besloten. De rekening van hetBurg. Armbestuur sloot met voordeelig saldo van f 292.35 en werd ook op voorstel van de commissie voor loopig vastgesteld. De gemeenterekening sloot voor den gewonen dienst met een voor deelig saldo van 20.558.14, de kapitaal- dienst met een nadeelig saldo van 24.519.23. Hierbij maakte de commissie de opmerking, dat de leverantie van sigaren en brandstoffen niet zoo goed over de winkeliers was verdeeld. Bij de rondvraag vroeg de heer Kansen of de werkloozen niet uit de Wieringermeer konden komen en hier baggeren. De voorzitter antwoordde, dat dezen avond juist een telegram van den minister is on; vangen, waarin werd medegedeeld, dat de regeling van verleden jaar weer is goedge keurd. Het uurloon is gesteld op 0.25, tegenverlet 0.20 per uur. Officieus heeft de voorzitter vernomen, dat de werkloozen in het vervolg 8 uur moeten slikken. Dit zal echter onmogelijk gaan. Daarvoor zullen maatregelen moeten worden getroffen. De heer Kwadijk informeerde er naar, hoe het moest met die menschen die niet kunnen slikken. Als de Wieringermeer aanstonds stopgezet als de baggerregeling in werking treedt, zullen allen terug komen. De voorzitter dacht wel, dat er een plaatsje voor dezen zou zijn te vinden. De heer Kwadijk had nog klachten over de nieuwe urinoir. Naar aanleiding daarvan besloot men een lichtpunt te doen aanbren gen. Daarna sluiting. OUDKARSPEL. Afscheidsavond van dr. Voge lenzang. *In de zaal van den heer C. Vis had Vrijdagavond het afscheid plaats van dr. Vogelenzang die na een 36-jarige ambtsvervulling deze gemeente gaat verlaten. Was het dokters plan om rustig en stil deze plaats te gaan verlaten, waar deze eenvoudige man niet het minst van ophef of officieel gedoe houdt, dit mocht hem niet gelukken. Toen hekend werd dat dr. Vogelen zang zou vertrekken, werd uit de bur gerij een comité gevormd om den dokter en huisvriend een huldeblijk aan te bieden. De zaal was schitterend aangek'eed en door een zestal allerliefste meisjes werd den heer Vogelenzang een af scheidsgroet toegezongen. Hierna werd de dokte door den voor zitter van het comité, Mr. C. P Eecen, toegesproken. Deze avond, zeide de heer Eecen. draagt het karakter van een spoedgeval, een spoedgeval waarbij de dokter niet ontbreekt, maar waar hij niet is als dok ter maar als patiënt. Uw besluit om de praktijk neer te leggen heeft ons allen overvallen, de korte termijn die overbleef voor uw vertrek, laat ternauwernood gelegenheid om u behoorlijk uitgeleide te dom Spontaan heeft zich een commissie gevormd uit patiënten en vrienden om tot uiting te brengen wat men nier voor u voelt en om u een laatste prettige herinnering mede te geven aan de plaats waar u 36 jaar heeft gewerkt en eeieefd In deze 36 jaar is veel veranderd Toen u kwam reed oe pan •Jon'ram van Balden, thans rijden de vele bussen van de H. A. B. O. We hebben tijden i,.j iege- maakt van voor- en tegenspoed, maar steeds heeft u ons bijgestaan :'n tijden van lichamelijken nood. Vele vreugde volle oogenblikken zijn doorgemaakt bij geboorte of herstel van een zware zieke, a ideren helaas hebben bij den dood van een geliefd gezinslid met u bittere tijden meegefmaakt en vooral in deze laatste erva'len was u lot steun en troost. Maar niet alleen als medicus, ook als menseh heeft u zich een groote plaats in de harten van uw patiënten en vrienden veroverd. Vaak hebt ge niet alleen medische hulp maar ook materieelt hulp ver schaft waar die noodig was en hoewel gij uwe liefdadigheid liefst geheim hield, is deze toch algemeen bekend. Uw vertrek wordt door ons allen be treurd. Als medicus wordt uw plaats in genomen door den jongen dr. de Wit, als vriend zult u niet spoedig vervangen kunnen worden. Nog mogen we memoreeren dat het juist vandaag uw 36-jarige huwelijksdag is waarmede ik u, mevrouw en de kin deren geluk kan wenschen. (Hartelijk applaus.) Het is, vervolgde spr., een menschelij- ke eigenschap, dat men zijn dankbaar heid niet alleen in woorden uitdrukt, maar hieraan iets meer tastbaars ver bindt. ïk bied u daarom deze bloemenhulde aan, vergezeld van een enveloppe waar van de inhoud is bijeengebracht door patiënten en vrienden, om u hiervoor iets blijvends aan te schaffen, als herin nering aan Oudkarspel en Noo*dschar- woude. Tevens bied ik hierbij aan een album vermeldende de namen der gevers. Wij wenschen dat het u en uw echt- ge.ioote nog vele jaren gegeven mag zijn van uw welverdiende rust te ge nieten. Vervolgens verkreeg de heer H. Bak ker het woord om namens het gemeen tebestuur den scheidenden dokter toe te spreken. Velen, zeide hi* heeft u geholpen, doch helaas ook de oogen gesloten van hen die niet konden gered worden. Lang heeft u deel uitgemaakt van ver schillende vereenigingen, zooals Witte Kruis, Nut van 't Algemeen, enz. We moeten uw besluit eerbiedigen om heen te gaan, doch doen dit slechts noode. Namens het gemeentebestuur bied ik u deze mafid met bloemen aan als hulde voor hetgeen u als gemeentearts gedaan hebt. Namens het Witte Kruis deed de heer J. Kliffen het woord waar de voorzitter niet aanwezig kon zijn. Het is het bestuur van onze afd. Lan gendijk van de N. H. vereeniging het „Witte Kruis" een behoefte om namens de geheele afdeeling onzen hartelijken dank te brengen voor den arbeid welken u als lid en als voorzitter een reeks van jaren in dienst sfelde voor onze zoo mooie vereeniging, wat altijd op zeer hoogen prijs is gesteld. Mag ik u daarom een klein aanden- king aanbieden in den vorm van een Eversharp potlood? Kennende uw eenvoud, heeft ons be stuur gemeend dat de geldelijke waarde niet zoo buitengewoon groot behoefde te zijn. Immers het groote kan klein en het kleine kan groot zijn. Het bestuur, wetende, dat het spreekt namens al zijn leden, hoopt dat het u en de uwen gegeven moge zijn een langen en rustigen levensavond te vinden. De heer A. Timmerman bood namens de IJsclub met zeer waardeerende woorden een bloemenhulde aan. Mevr Rootjes -Hofland sprak vervol gens waardeering uit voor het vele dat de dokter als medicus had gepresteerd. Door den 6-jarigen Freddi Groot wer den bloemen aangeboden met eer. klein gedichtje. /ervolgens werd door ds. van Dijk nog de prettige samei werking met den dokter gememoreerd Mevr. Eecen bood bloemen aan na men- de afdeding C. G. Kinder- en Va- cantikol. voor de vele diensten de afdee ling bewezen De heer H. Bakker bracht hulde aan het comité Dat we nu in de gelegenheid waren een waardig afscheid te nemen, is voor velen een vold ^ening Zeer geroerd bracht de scheidende '•te dank voor zoovele blijken van waardeering en de vele hartelijke woor den trt hem en zi''n° farro,!e ïericht Door ds. van Dijk werd een album aangeboden mot alle namen der aanwe zigen. SCHAGERBRUG, De algemeene vergadering van de af deeling „Zijpe-Callantsoog" van Het Witte Kruis werd Donderdagavond ge houden ten huize van mevr. wed. J. Broer In verband met de notulen werd me degedeeld, dat het hoofdbestuur van Het Witte Kruis, naar aanleiding ven de ter goedkeuring ingezonden statuten, heeft geadviseerd de daarin vermelde „huis verzorging" niet te schrappen. Het hoofdbestuur is van meening, dat, al z u de afdeeling er niet direct tot over gaan huisverzorging in te voeren, de bepaling evengoed kan blijven bestaan, omdat men niet kan weten of vóór 1961 de tijdsomstandigheden niet van dien aard zullen zijn, dat de afdeeling wel tot ii voering zou willen overgaan. Dan zou den de statuten weder moeten worden gewijzigd. Krachtens de in de vorige algemeene vergadering gegeven bevoegdheid heeft het bestuur der afdeeling de statuten overeenkomstig het advies van het hoofdbestuur gewijzigd, zoodat „huis verzorging" daarin weder is opgenomen. De statuten zijn inmiddels door het hoofdbestuur goedgekeurd. Deze mededeelingen werden voor ken nisgeving aangenomen. Een schrijven van den minister van sociale zaken, waarbij aan de vereeni ging over 1933 een subsidie voor de be strijding der tuberculose wordt toege kend van 328, zijnde 90 van de oor spronkelijk toegekende subsidie 365. De heer Smit vroeg waar de overige 10 pet. blijft. De secretaris zeide. dat hiervan mis schien nog iets ten goede van de afdee ling komt. Door den minister is geschre ven, dat nader zal worden overwogen of in het najaar een aanvulling van het subsidie kan plaats hebben. Circulaire van het hoofdbestuur van Het Witte Kruis, waarbij wordt medege deeld^ dat, in verband met de gunstige i< Net toen de heer van Wo-Wang haastig in de gang kwam aanloopen, hinkte er nog een man het bordes op en riep, op Wo-Wang wijzende: „Die was het, die heeft me drie ribben gekraakt. Oh, oh, wat heb ik een pijn!" En voor Wo-YYang er op bedacht was, pakten de kerels hem beet en wilden hem de trappen afsleuren. 178. „Ho, ho, dat gaat zoo maar niet", riep Wo-Wang's meester, „los laten en dadelijk, verstaan jullie me! Wie is hier heer en meester hè?" „De Pamahadjemema van Brrr..." maar verder kwam de spreker niet, want de heer des huizes greep een paar kerels beet, schudde hen heen en weer en Wo-Wang wist zich los te rukken, en net op dat oogen- blik..,»

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6