Alkmaarsche Courant lo het paleis van den koning Jiadionieums JmilletoH Stad en O E.M. JAARSMA HAARDEN Luisterwedstrijd ten bate van het Nationaal Crisis Comité, op hedenavond 3 October, golflengte 296 M. Honden! n(i en dertigste leergang. DINSDAG 3 OCTOBER No 233 Woensdag 4 October. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA). 8.Orgelspel Cor Steyn. 8.30 Gramofoon- platen. 10— VPRO-morgen wijding. 10.15 Voor Arb in de Continubedrijven: VARA- Kleinorkesht o.l.v. Hugo de Groot, Hetty Beek declamatie en Koos Vorrink, toespraak. 12— De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 2.— Zenderverz. 2.15 Gramofoonplaten 3.— Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 6.15 Orgelspel J. Jong. 6 30 Gramofoonplaten. 7.— Causerie Dr. F. |K. Wibaut. 7.20 Gramofoonplaten. 7.40 Causerie over den dierendag door mevr. Nobbe—Lavialle. 8 Herh. SOS-berichten, VARA-varia en Vaz Dias. 8.15 VARA orkest o.l.v. Hugo de Groot. 9.„Het kind", spel van Heyermansvan Duin, m. m. v. het VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen. 9.50 Vervolg orkestconcert. 10.30 Zang door Henry Marchand. 10.45 Vervolg orkestcon cert. 11.1512.Gramofoonplaten. Huizen1875 M. (Uitsluitend NCRV). 8.— Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gra mofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. P N. Kruyswijk. 11.12.Cello-recital L. Schuyer, m. m. v R Grelinger, piano 12.15 Gramofoonplaten. 12.30—2.— Trio v. d. Horst m. m. v. mevr. C. van Ravenszwaay Möllenkamp, zang. 2.30 Gramofoonpl. 3. Chr. Lectuur. 3 30 Chr. Dameskoor „Sursum corda" o.l.v. E. Vos. 5.Kinderuur. 6 Landbouwhalfuur 6.30 Afgestaan. 7.15 Ned Chr. Persbureau. 7 30 Causerie K. D. Koning. 8.Jubileumconcert Jan Zwart, in de Luth. Kerk, Amsterdam. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Dubbelmannenkwattet „Apollo" o.l.v. J Jansen. 10.30—11 30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10 35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten 11.05 Lezing. 12 Voor de scholen. 12.20 Orgelspel H Ramsay 105 Western Studio orkest o.l.v. F. Thomas. 1.50 Gramofoonpl. 2.20 Voor de scholen 3.20 Pianorecital C. Dixon. 3.35 Sted. Orkest Bournemouth o.l.v Sir Dan Godfrev, m. m. v. Q. MacLean, orgel 5.05 Het John MacArthur Kwintet. 5.35 Kinder uur. 6.20 Berichten. 6.50 Pianorecital J. Hunt. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 „Ta- lking vou over", revue-programma van Billy Merson m. m. v. solisten en orkest o.l.v S Kneale Kelley. r.20 Radiotooneel. 10. Berichten. 10.20 Balletmuziek door het BBC orkest o l.v. C. Lambert. 11.15 Voordracht. U 20—12.20 Rov Fox en zijn Band. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8 05 en 12 35 Gramofoonplaten. 12.50 Orgelconcert 1.25, 7.10 en 7 40 Gramofoonpl. 9.05 Con cert door de „Meledv Artists" en Alice Jans sen. zang. 9.50 Gramofoonplaten. Kalundborg1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit rest. „Wivex" 3.20 Gramofoonpl 3 505.50 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 8.20 Causerie over kankerbestrijding. 9.35— 12.20 Dansmuziek door diverse Bands. Langenberg, 47? M. 6.25 en 7.35 Gramc- foonplaten 11.20 Weragorkest en schoolkoor en-orkest. 11.45 Gramofoonpl. 12.20 Con cert. 1.55 Weragorkest o.l.v. Göhre. 4.20 Omroeporkest o.l.v. Görlich. 8.30 Gramo foonplaten 9.30 Weragorkest o.l.v. Kühn. 11 Concert 12.20 Gramofoonplaten. Rome, 441 M. 8.50 „La Wally", opera van Catalani. In de pauze: Causerie. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Concert door Max Alexys' orkest. 1.30 en 5.20 Gramofoonpl. 6.35 Kamermuziek. 8.20 Gramofoonpl. 8.25 Radiotooneel. Zeesen, 1635 M. (Deutschlandsender). 7.20 Rijkszending uit Breslau. 8.20 Populair concert door Willi Glahe en zijn orkest. 9 20 „Deutsche Kalender: Oktober". 10.20 Ber Sportpraatje, weerber. 11.20—12.20 Blaas concert uit Königsberg. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Woensdag 4 October. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.35—24 Lijn 4: Brussel I 12.20—1910, Parijs fO 10-24-. iEen liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door .W, H,C. B, 42 „Waarin bestaat die kans?" vroeg Don Jan die het gevaar meer en meer zag naderen. „U zal de gelegenheid worden gegeven te bewijzen dat een onderdaan zijn souverein mag beleedigen en dat de koning niet de vrij heid heeft een onderdaan de waarheid te zeggen. Kunt u dat bewijzen?" jjNccn. i „Dan kunt u schuldig worden verklaard wegens hoogverraad", antwoordde Philips, terwijl er een plooi van kwaadaardigheid om zijn leelijken mond kwam. „Er zijn ver schillende wijzen om een beschuldigde te on dervragen; ik ben overtuigd dat u daarvan wel eens hebt gehoord." „Denkt u mij vrees aan te jagen door te zinspelen op de pijnbank?" vroeg Don Jan met een glimlach. „Getuigen worden ook ondervraagd," ant woordde de koning op een toon, die bewees dat hij reeds bij voorbaat genoot van het effect dat het zou teweeg brengen bij den man, die niet bang voor hem was. „De me thoden, die op hen worden toegepast, doen dikwijls veel meer pijn, en getuigen kunnen zoowel mannen als vrouwen zijn; dat weet u, mijn waarde broeder hij sprak het woord met een spotlach uit „en onder de Waar het om gaat. Hierboven vindt U 10 teekeningen van pe'sonen en 10 teekeningen van vacati- tieoorden. Voor de microfoon zal van avond als onderdeel van het N. C. C.- programma tu^schen 8(6 en 10 45 elk de - geteekende personen vertellen, van hetgeen hij in zijn vacantie gezien heeft. Deze 10 korte verhalen worden geïllus treerd door de 10 afgebeelde vacantie- oordep Op een briefkaart van het Nationaal Crisis Comité moet nu worden aange geven: le. in welke volgorde de afgebeelde personen hebben gesproken; 2e over welk vacantieoord elke spre ker (of spreekster) het heeft gehad B v. Indien persoon Nr. 7 het eerst heeft gesproken en uit zijn verhaal blijkt, dat hij gekampeerd heeft, dan zal hierbij dus waarschijnlijk de vacantie- afbeelding letter D. bedoeld zijn Wij willen hiermede niet zeggen, dat dit de oplossing is, maar geven dit voorbeeld meer als handleiding. U noteert dan op Uw crisisbriefkaart 7 D, enz. U krijgt dus onder elkaar de 10 num mers, waaronder de personen op deze pagina voorkomen, maar in do volgorde, waarin zij voor de microfoon zijn opge treden. Achter ieder nummer vermeldt U de letter van het afgebeelde vacantie oord,. waarvan zij verteld hebben. Voorwaarden. Oplossingen moeten uitsluitend wor den ingezonden op de aan aile postkan- JUBILEUM JAN ZWART. Er is ook hier ter stede een huldi gingscomité voor den heer Jan Zwart gevormd, dat den volgenden oproep ver spreidt: Door dezen komen wij een oogenblik, zij het met eenigen schroom, Uw aan dacht vragen voor het jubileum van een kunstenaar, want wij hooren velen reeds zeggen: „Alweer een!" Maar desondanks hebben wij het toch gewaagd, omdat het hier het jubileum betreft van een, die in Alkmaar en om geving bij velen bekend en geliefd is. Jan Zwart herdacht den lsten October zijn 40-jarigen arbeid als orgelis Jan Zwart. Wie en wat hij is, behoe ven wij eigenlijk niet aan de inwoners van Alkmaar en omstreken te \ertelien, want. reeds eenige jaren hebben zij in grooten getale zijn wekelijksche Zomer- vele dames die u kent „Het zijn er maar heel weinigen." „Dan zal het des te gemakkelijker zijn de twee of drie, of misschien de eenige, te vin den, die ondervraagd moet worden - hoogst waarschijnlijk in uw tegenwoordigheid en op de pijnbank." „Ik had toch wel gelijk, toen ik u een laf aard noemde," zei Don Jan, steeds bleeker wordende, totdat hij bijna zoo wit was als het witte satijn en de witte zijde van zijn kleeding. „Wilt u mij den brief geven, die u las, toen ik hier kwam?" „Neen." „Zelfs niet om u te redden uit de handen van den beul?" „Neen." „Zelfs niet ter redding vanPhilips wachtte even, terwijl hij met een vreeselijken ?!c vo1 zijn broeder aankeek. „Wilt u mij dien brief geven om Dolores de Mendo- za te redden van aan stukken te worden ge scheurd „Lafaard!" Instinctmatig greep Don Jan ditmaal naar het gevest van zijn nog opgestoken degen, terwijl hij het woord woedend uitscheeuwde en vooruit sorong. Maar nog zou hij zich de afgelegde belofte hebben herinnerd eg zijn hand opgeheven hebben; zijn eerste bewe ging was echter al voldoende om Philips, die voor zijn leven vreesde, bliksemsnel zijn de gen te doen trekken. Zonder te wachten op een aanval, deed hij een woedenden uitval naar zijn broeder. Don Jan deed met zijn nog steeds opgestoken degen een wanhopi ge poging den stoot af te weren, maar het wapen raakte verward in den koppel, w..ar- toren verkrijgbare crisis-briefkaarten, waarop echter aan postzegels, het hin dert niet welke, minstens 25 cent extra moet zijn bijgeplakt Dit bedrag van 25 certt is een minimum, dat liefst ruim oversifireden moet worden, omdat de volle waarde van alle bijgeplakte post zegels door het Hoofdbestuur uer Poste rijen aan het Nationaal Crisis Comité in contanten zal worden uitgeke'-ru. Een crisis briefkaart njet b.v. 5 bijgeplakte postzegels van 10 cent levert dus een bijdrage aan het Nationaal Crisis Comité van 50 cent extra Iedere inzender heeft echter dezelfde kans op een prijs Crisis- briefkaarten voor stadsgebruik. in dit geval alleen voor inwoners van Den Haag te gebruiken,, kosten 5 cent. Inzen ders, die niet in Den Haag wonen, moe ten gebruik maken van de crisis brief kaarten van 8 cent. Aan dezen wedstrijd kan iedereen mede doen en alle leden van het gezin mogen net zooveel oplossingen inzenden, als zij willen, mits iedere oplossing wordt ingezonden op een afzonderlijke crisis briefkaart, waarop minstens 25 cent aan postzegels extra is bijgeplakt. Oplossingen in te zenden tot u:ter!ijk 11 October middernacht (poststempel) aan het Nationaal Crisis Comité Kneuterdijk 20 Den Haag. Als hoofdprijs is door dt N. V. Neder- landsche Ford Fabrieken beschikbaar gesteld avondconcerten in de Groote Kerk kun nen beluisteren. Doch niet alleen door zijn geregelde orgelbespelingen hier en elders verwierf Jan Zwart zich naam als orgelist. Sinds 1929 aangesteld bij de N. C. R. V. gaf hij ruim 200 concerten voor den micro- phoon, die alom in den lande groote waardeering vonden. Daar vele van zijn programma's aan Ncderlandsche werken waren gewijd, heeft hij ook vele Ned. componisten in ruimeren kring bekend gemaakt. Een circulaire is uiteraard niet ge schikt om eenigszins volledig overzicht te geven van de verdiensten van den jubilaris op muzikaal gebied. Het zij voldoende hier slechts te memoreeren, dat Jan Zwart behalve bekwaam orge list, ook componist, schrijver en histo ricus is, en als zoodanig ook met lof kan worden genoemd. Gedurende zijn 40-jarige werkzaam-' heid heeft hij gearbeid met ijver en toe wijding, wars van alle uiterlijk vertoon, onbaatzuchtig, gelukkig, als hij iets kon aan het was bevestigd en Philips' uitval was krachtig en bliksemsnel geweest. Met een kreet van woede viel Don Jan languit achterover; zijn voeten schenen op den gladden, marmeren vloer te zijn uitge gleden, terwijl door de afwerende beweging van zijn arm het opgestoken wapen met kop pel en al een eind in de lucht vloog en een heel eind verder weer op den vloer neerviel Hij lag in zijn volle lengte met één arm uit gestrekt, terwijl de hand zich een oogenblix snel en krampachtig bewoog. Toen was het volkomen stil. Aan zijn voeten stond Philips met den getrokken degen, aan welks scherpe punt zich bloed bevond, in de hand. Zijn oogen leken geel in het kaarslicht en met eenigs zins geopenden mond keek hij strak naar het onbeweeglijke, bleeke gezicht. Hij had vanaf het oogenblik, waarop hij in de kamer van zijn broeder was gekomen naar dit oogenblik verlangd, hoewel hij zich niet bewust was, dat het hem om het leven van zijn broeder was te doen. Het was dood stil in de kamer, terwijl hij keek naar wat hij had gedaan, en enkele drppels bloed een voor een, heel langzaam, op het marmer vie len. Op het witte buis van Don Jan vertoon de zich een kleine roode vlek, en terwijl hij daarnaar keek, werd zij grooter en helderder rood. Aan de andere zijde van de deur was Do lores met haar handen tegen haar slapen gedrukt, door een afschuwelijken angst ge dreven. op haar knieën gevallen, toen "zij naar de laatst gewisselde woorden luisterde, en hoewel zij dapper was, had de bedreiging, die de koning had geuit, haar een gevoel ver oorzaakt, alsof haar bloed tot ijs stolde. Zij l' oen Ford luxe auto, naar keuze van den winnaar uit een der standaardmodellen In totaal worden er 1500 prijzen be schikbaar gesteld, waaronder: 1 staande Hall-klok, 1 zilveren Thee servies, 1 Radiotoestel, 1 Stofzuiger, Re genjassen, Etsen, Boeken, 1 Complete Keukeninrichting. Meubelen, 6 Fietsen, luxe kisten met 50 sigaren etc. etc. De prijsverdeeling zal geschieden on der toezicht van notaris W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst, Den Haag Men denke dus bij het inzenden van zijn oplossing vooral aan de volgende voorwaarden: le. de oplossing moet worden geschre ven op een crisis briefkaart, welke aan alle postkantoren verkrijgbaar is; 2e. op de crisis briefkaart moet aan de adreszijde voor minstens 25 cent, maar liefst voor meer, aan postze gels worden bijgeplakt; 3e. oplossingen moet geadresseerd wor den als volgt: Nationaal Crisis Comité Kneuterdijk 20 Den Haag, 4e. oplossingen uiterlijk in te zenden tot 11 October middernacht (post stempel), 5e. onder de oplossing vermelde men duidelijk naam en adres in druklet ters .alsmede het model Ford Luxe Auto, dat U het mooist vindt (4 of 8 cylinder en type carrosserie). bijdragen tot verheffing van zijn zoo ge liefde kunst en tot meerdere eere Gods. Een algemeen Comité werd gevormd met een Eere-Comité van vooraanstaan de personen uit verschillende deelen en kringen des lands om hem te huldigen. Het voornemen bestaat den jubilaris Woensdag 4 October a.s„ des avonds 8 uur, in de kerk aan de Kloveniersburg wal te Amsterdam de gelegenheid te bieden tot het geven van een Jubileum concert, en hem alsdan een jubileums geschenk aan te bieden. Het algemeen Comité heeft het oog gevestigd op de uitgave van eenige nog niet uitgegeven orgel composities van den heer Zwart. Het hoopt dan deze jubileum uitgave te kunnen aanbrengen onder den titel: „Musyk over de Voysen der Psalmen Davids," en daardoor de heer Zwart in staat te stellen en te mspireeren deze reeks als een monumentaal werk van de Ned. orgelmuziek voort te zetten Wij meenden ook te Alkmaar dit ju bileum niet onopgemerkt te mogen laten had Don Jan wel willen toeschreeuwen haar brief of den anderen, welken de koning ook maar wilde hebben, af te staan trots alle vrees had zij bijna haar stem verheven Maai toen hoorde zij Don Jan dat ééne woord van verachting uitspreken, toen vernam z ij de vlugge voetstappen, het trekken van een de gen uit de scheede, het handgemeen, dat geen vijf seconden had gedurd, en toen den doffen slag, die er duidde dat er één gewond was. Dat kon niet anders dan de koning zijn, wat al ontzettend genoeg zou zijn geweest maar dan zou Don Jan het volgende oogen blik naar haar deur zijn gesneld. In de ka mer was alles stil, maar de angst deed haar allerlei geluiden hooren. Al zouden de twee mannen nu hebben gesproken, zij zou het toch niet hebben gehoord, evenmin als het openen van een deur of eenig ander geluid. Het was nu niet meer de vrees van gehoord te zullen worden, die haar deed zwijgen Haar keel was verdroogd en haar tong ver lamd. Plotseling herinnerde zij zich dat Don Jan ongewapend was en hij Philips er op had ge wezen, dat zijn degen op de tafel lag. Het was dus de koning, die zijn wapen had ge trokken en zijn ongewapenden broeder had gedood. Het was haar alsof men haar met iets zwaars op het hoofd sloeg, haar gedacb ten werden brokstukken van woorden, en lichtflitsen dansten voor haar oogen. Me» haar handen trachtte zij gevoel en rede en stilte weer in haar hersens, die maar niet tot bedaren wilden komen, terug te drukken De zekerheid vatte bij haar post dat Don Jan was gedood en haar wanhoop groeide bij eiken ademtocht voorbij gaan Daarom hebben wij den jubilaris verzocht op Donderdag 19 Oc tober as, des avonds 8 uur. in de Groote kerk alhier een concert te geven, waarbij het Vrijz Herv Zangkoor onder leiding van Corn. Jonker zijn welwillende mede werking zal verleenen. Wij willen daardoor ook zijn vele vrienden hier en in den omtrek in staat stellen hem hun hulde te breneen. In het vertrouwen op veler sympathie doen wij thans 'n beroep op U om mede door Uw tegenwoordigheid, dien avond te helpen slagen. Ook een geldelijke bijdrage zal zeer welkom zijn Wij hopen van harte dat door veler medewerking onze huldigingsavond een even groot succes zal worden als tien j^ar geleden, toen een tot in de uiterste hoeken gevulde Groote kerk getuigenis aflegde van veler sympathie en dank baarheid. Voorzitter, secretaris en penningmees ter van het comité zijn resp. de heeren Ds. W D M Baar, Mr D. Bosscher er A van der Elburg. COMMISSIE INZAKE HET ZWEMVRAAGSTUK. B. en W. schrijven in bijlage No. 120: Gevolg gevende aan de toezegging, welke wij deden in de raadsvergadering van 7 Sep tember j.1. bij de behandeling van het voor stel, opgenomen in bijlage nr. 104, stellen wij U voor, over te gaan tot benoeming van een commissie, welke zal hebben te onder- zoeken, op welke wijze in deze gemeente moet worden voorzien in de behoefte aan een naar de eischen des tijds ingerichte bad- en zweminrichting, met inachtneming van de omstandigheid, dat Ged Staten dezer pro vincie niet bereid zijn er toe mede te werken, dat de gemeente voor een dergelijke inrich ting een belangrijk financieel risico op zich neemt. Naar ons voorkomt, zal het aanbeveling verdienen, dat de commissie het vraagstuk beoordeelt geheel afgescheiden van de plan nen, welke in den loop van dit jaar bij Uwe vergadering in behandeling zijn geweest. Sedert de aanneming van ons voorstel, opge nomen in bijlade nr. 104, is er geen concreet plan meer aanhangig en de commissie zal volkomen vrij moeten zijn in de keuze van de oplossing, welke zij aan Uwe vergadering zal voorleggen Dit brengt naar ons voor komt méde. dat noch het Comité van Actie tot stichting van een overdekte en open bad en zweminrichting, nóch de N.V. Zwem- badenbouw te Amsterdam, in de commissie moeten zijn vertegenwoordigd Wel stellen wij prijs on aanwijzing van een vertegen woordiger van het bestuur der N.V. Alk maarsche bad- en zweminrichting en van de Gezondheidscommissie. Voorts zou de com missie kunnen bestaan uit drie door Uwe vergadering aan te wijzen raadsleden, ter wijl wethouder Bonsema bereid is zich met het voorzitterschap te belasten. Een aldus gevormd commissie. bestaande uit een gering aantal leden, zal er naar wij aannemen in kunnen slagen b» (-"antwoorden aan de ver wachtingen, welke Uwe vergadering van den arbeid der commissie koestert en daarbij den vereischten snoed te betrachten. LAGE PR'JZEN NIEUWE MODELLEN 19)5 UITERST ZUINIG! Kon- Haardonfabriek E. M. Jaarsma, Hilversum Zij kreeg een gevoel alsof zij door een on- J35]f!pS3ajA I33A 3ip uffd U3>|[![SeBJpJ3A was dan de folteringen, waarmee Philips had gedreigd en de dood zou thans als een genade tot haar zijn gekomen, want geen uur langer zou zij in dezen doodsangst kun nen doorbrengendan zou er eer iets in haar zijn gebroken. Zij stierf hier op haar knieën voor de deur, aan welker andere zijde de man, dien zij lief had, dood lag Nu zou het sterven haar gemakkelijk vallen. Een oogenblik later zou zij immers voor eeuwig bij hem zijn. Men zou haar dood vinden, en misschien was men wel zoo genadig haar naast hem te begraven. In haar eerste droefheid, die haar gesla gen, verpletterd en verdoofd had, kwamen er geen tranen, maar er was iets in haar keel, dat leek op een verstikkend vuur, en haar oogen brandden als gloeiend ijzer. Hoe lang zij daar geknield lag en op den dood wachtte, wist zij niet. Zij was er zoo zeker van dat zij stierf, dat zij, half droo- mend, er zich over verbaasde, dat sterven bij haar zoo lang moest duren; de dood had hem immers zoo plotseling weggerukt. Kon de eene pijl zoo goed zijn gericht en de volgen de het doel missen? Zij sidderde over haar geheele lichaam, toen een nieuwe angst zich van haar meester maakte. Neen, zij stierf niet haar leven was te vast geklonken aan haar lichaam, dat zoo leed; haar hart was te jong en te sterk om door verdriet te blijven stilstaan. Zij moest blijven leven, en zoolang zij op aarde was, diezelfde pijn lijden Zach tjes bewoog zij zich op haar knieën heen en weer, terwijl haar hoofd bijna den vloer raakte. (Wordt vervolgd».

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5