Agenda Kijken is konpei lij CLOEÏK Stad. en Omqemng. Weec&ecicht Het proces-Y. d. Lubbe Het tweede gedeelte. Is Torgler schuldig? Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Cinema Americain eiken avond 7.30 uur: 20.000 jaar in Sing Sing (dram.) Höofd rollen Spencer Tracy en B*tte Davis. Toe gang boven 18 jaar. A. B. T. eiken avond 7.30 uur: De Die rentemmer (sens.) Hoofdrol Clyde Beatty. Toegang boven 18 jaar. Bioscoop Harmonie hedenavond 7 30 uur: Der traumende Mund (rom.). Hoofdrollen Elisabeth Bergner en Rudolf Forster. Toe gang boven 18 jaar. Half 3 matinée. Victoria Theater eiken avond 7.30 uur: 1 Vlug van Stapel (klucht) met William Hai- nes; 2. Hallo, hier Amerika (vroolijk film spel met verschillende filmsterren.) Toegang boven 14 jaar. Vrijdag 6 October. Half 3 en 4 uur, de Unie, dameshoeden show door fa. H. Lind voor leden Vereen, van Huisvrouwen. 8 uur, café Central, vergadering Volks onderwijs. 8.30 uur, bij van Gijzen aan de Breedstr vergadering Duitsche vereeniging. menschwaardig door de politiebeambten aan nachtlogies geholpen, dat hij gemeend had hier zijn hart te moeten uitstorten. Uit de pas van Johan Haan is bij het on derzoek gebleken, dat hij het vorig jaar in derdaad eenige dagen te Berlijn heeft ver toefd. De zwerver gaf aan de Duitsche auto riteiten een nauwkeurige beschrijving van verschillende straten, alle gelegen in de om geving van het Rijksdaggebouw te Berlijn, waarvan de burgemeester van Kleef de juist heid moest erkennen. Volgens de verklaringen van Johan Haan, waaraan de politie voorloopig geloof meent te moeten hechten, zouden er dus reeds ruim een jaar geleden pogingen tot brandstichting in oen rijksdag zijn beraamd Johan Haan heeft voor dit doel eenige geldsbedragen van den onbekende ontvangen. Mochten bij het verder onderzoek de mededeelingen van Jo han Haan blijken waarheid te bevatten, dan zou hieruit geconcludeerd kunnen worden, dat ook v. a. Lubbe omgekocht kan zijn. De inspecteur van politie te Oss heeft voorts nog nadere inlichtingen gevraagd aan de Nederlandsche consuls te Berlijn en Maagdenburg omtrent eventueele nadere ge gevens in zake het verblijf van Johan Haan vorig jaar in deze gemeenten. Van der Lubbe fit? Na drie dagen pauze iu verband met het Duitsche juristencongres is hedenmorgen het proces tegen de beschuldigden van de brand stichting in het rijksdaggebouw hervat. Te gen half tien begon de zittingszaal zich weer te vullen. De beklaagden Jjn nog niet binnen geleid, doch het gerucht aoet de ronde, dat de drie dagen rust van der Lubbe veel goed hebben gedaan en dat hij zich aanzienlijk heeft her steld. De zitting begint later dan was vastge steld, aangezien dr. Sack r.og niet uit Berlijn aanwezig is. Alvorens met de verhooren van Torgler te beginnen, wenscht de president nog een zaak te behandelen, die tot nog toe op den achter grond is gebleven, nl. de vraag, of de Bul- faarsche beklaagden ;an der Lubbe al eerder adden gekend. Dimitrof wil van r'er Lubbe vragen, of hij hem vroeger ooit heeft gezien, gesproken of op andere wijze met hem in contact is ge weest. De president verklaart, dat deze vragen op een andere plaa.s in het proces thuis hoo- ren, nl. bij de behandeling van de tegen Dimitrof gerichte punten van zijn aanklacht. Hij doet Dimitrof echter het genoegen van der Lubbe het eerste gedeelte van de vraag te stellen. President: Hebt 'J den beklaagde Dimitrof voor het onderzoek al eerder gezien? Van der Lubbe antwoord: Neen. Ook de Bulgaarsche beklaagden Popoff en Taneff verklaren van der Lubbe nog nooit te hebben gezien, wat door van der Lubbe wordt bevestigd. Torgler verhoord. Dan wordt begonnen met het verhoor van Torgler. Overeenkomstig het gebruik wordt hem van te voren meegedeeld, op welke punten hij in de aanklacht wordt beschuldigd. President: Beklaagde Torgler, hoelang was u dien avond in den rijksdag? Torgler antwoordt, dat hij te kwart over 8 uiterlijk 10 minuten voor half negen is weg gegaan. Op een verdere vraag, of het niet wat later kan zijn gewees* antwoord Torgler, dat dit is uitgesloten, aangezien hij reeds om 8.35 uur aan het station Friedrichstrasze was. De president vraagt Torgler dan, met wien hij in den rijksdag het laatst is samen ge weest. Torgler verklaart, dat dit waren de afge vaardigde Könen en de secretaresse der com munistische rijksdagfractie. Uit de acten Torgler dan voorgelezen, blijkt dat hij over dag op 27 Februari met een volgepakte ac- tentasch in den rijksdag is teruggekomen. Torgler antwoordt hierop, dat het dikwijls is voorgekomen, dat hij den rijksdag met twee volgepakte actentasschen heeft verlaten en ook betreden. Hij verklaart dat uit zijn gewoonte, om bladen en tijdschriften, die hij gedurende de week niet heeft kunnen lezen in actentasschen te pakken en gedurende het weekend mee naar huis te nemen. Hij deelt ook mede, wat hij heeft gedaan, om zijn alibi te laten vaststellen. Wanneer men zegt, dat hij bij het verlaten of betreden van het rijks daggebouw dien bewusten Maandag schuw heeft omgekeken dan weet hij daar niets van, omdat hij daartoe geenerlei reden had. Hij weet alleen, dat hij moe was, omdat hij den vorigen avond met een ouden vriend lang in een café had gezeten. De garderobe van Torgler. Op den avond van den brand heeft hij. tot dat hij het gebouw verliét, geen enkel ander lokaal betreden. De president vraagt, waarom Torgler dien avond tegen 8 uur telefonisch heeft gevraagd, zijn garderobe boven te brengen. Torgler: fiet feit dat ik mijn garderobe liet boven brengen, heeft een voorgeschiede nis. De week te voren, heeft de sociaal-demo cratische bewaarder van de garderobe zich er bij mij over beklaagd, daf hij terwille van mij alweer een half uur langer had moeten blijven. Ik heb toen beterschap beloofd en sedert dien mijn garderobe, wanneer ik lan ger in den rijksdag had te werken tegen 8 uur boven laten brengen. Torgler gelooft met zekerheid te kunnen verklaren, dat hij op den dag van den brand den rijksdag in het geheel niet heeft ver laten en overigens slechts tweemaal van zijn fractiekamer naar beneden naar het postkan toor is gegaan. De eerste maal tegen oen middag en de tweede maal ongeveer half vijf Könen zou volgens een telefonische afspraak tegen half zeven in den rijksdag zijn. De bespreking tusschen hen beiden ging voornamelijk over het teruggeven van het in beslag genomen verkiezingsmateriaal, waarover Torg'er des avonds tegen 7 uur nog een telefoongesprek zou hebben gehad met Oberregieiungsrat Diehls, op het politiepresidium. Uit het ver hoor blijkt, dat de voornaamste aanleiding tot de veidenking dat Torgler betrokken is bij de brandstichting in den rijksdag, het feit is. dat hij bij verschillende telefoongesprekken, die op zijn fractiekamer kwamen, niel te be reiken was en dat hij ook bi' andere gelegen heden geruimen tijd niet kon worden gevon den. President: De garderobe-bewaarder heeft toch op beide nummers opgebeld en heeft op geen van beide nummers antwoord ge kregen. Torgler: Dan heeft de zoemer het inge- sprekteeken wellicht niet gewerkt. Ik heb er in ieder geval naast gestaan, toen de secre taresse van de fractie op mijn verzoek telefo nisch mijn garderob' bestelde. Pres.: De laatste personen, die den rijks dag verlieten waren dus gij, de secretaresse van de fractie en Könen? De zwaarwichtige secretaresse. Torgler: Ja, destijds op den dag na den brand heeft men in de pers kunnen lezen, dal Könen, de secretaresse en ik bij wijze van vluchten het rijksdaggebouw hebben verlaten. Daarvan kan zelfs geen sprake zijn Wij heb ben het gebouw in tegendeel zeer gemoedelijk verlaten. Wij zijn integendeel zeer langzaam gegaan, want de secretaresse van de fractie kan reeds tengevolge van haar figuur niet vlug Joopen. Bovendien heeft zij iets aan het been, en juist met het oog daarop gingen wij ongewoon langzaam. Torgler legt dan verklaringen af over zijn gesprek met Könen. Wat wij te bespreken hadden, waren geen groote geheimen, Kö nen heeft van zijn ervaringen in het Karl- Liebknechthaus verteld. Het ging om de ge schiedenis der catacomben waarover hier nog gesproken zal worden. Tegen halfacht belde Köhne, tegen kwart voor 8 advocaat Rosen- feld, met wien ik heb gesproken over de kwestie van het toetreden der socialistische arbeiderspartij tot de K. P. D. Dr. Werner: U beweerde vroeger, dat Brand'er reeds uit de K. P. D. was getreden. Is Brandler niet uit de partij gegaan, omdat hij bemiddelaar is geweest? Torgler: Ik geloof niet, dat men het uittre den van Brandler eenvoudig hierom kan ver klaren. De Hamburger moordactie. Dr. Werner: Wanneer dus Brandler we gens zijn compromis politiek uit de partij is gegaan, dan kunt gij toch niet zeggen, dat zijn uittreden niet wijst op een innerlijke los making van de K. P. D. van de Tsjeka poli tiek. Torgler: Over deze dingen, de kwestie der Tsjeka, de opstand in Midden-Duitschland, de Hamburger moordactie, zal nog gespro ken kunnen worden. VIERING ALKMAaF'S ONTZET. Sluiting gemeentelijke bureaux. De aandacht van de ingezetenen wordt er op gevestigd, dat de gemeentelijke bureaux op MAANDAG 9 OCTOBER a.s., voor zoover de dienst het toelaat, ge sloten zullen zijn. In verband met de omstandigheid dat ook het personeel van de Reiniging dan geen dienst zal doen, wordt verzocht op dien dag geen vuilnisbakken e. d- buiten te zetten. VIERING 8 OCTOBERFEESTEN. Men deelt ons mede. dat ook het Hofplein weer in een feesttooi gestoken zal worden. Reeds Zaterdag 7 October zal een muziek uitvoering gegeven worden, terwijl om 8.30 uur een muzikale rondgang door de stad zal gehouden worden, waaraan de populaire mu- ziekvereeniging „Saint Louis" hare mede werking zal verkenen. Zondagavond 7 uur muziekuitvoering, ter wijl op Maandag 8 October de feestelijk heden reeds om 12 uur zullen aanvangen. Des n.m. 2 uur volksspelen, t.w. van 2 tot 3 uur zakloopen voor jongens van 12 tot 15 jaar; van 4 tot 5 uur mastklimmen voor jon gens van 15 tot 18 jaar; van 5 tot 6 uur sprietboksen voor jongens van 18 jaar en ouder. Alle spelen om fraaie prijzen, en opgeluis terd met muziek, terwijl aan het sprietboksen nog een bijzondere attractie is verbonden. Aanmelden voor deze volksspelen Donder dagavond 8 uur in de kolfbaan van café Centraal op het Hofplein. Ter inleiding van de Ontzetfeesten zullen vanaf hedenavond dc tamboers en hoornbla zers van „Soli Deo Gloria" door verschillen de deelen der stad marcheeren. Tromgeroffel en hoorngeschal zullen ver kondigen dat het tijdstip voor de 360ste herdenking van de roemrijke daden van ons voorgeslacht weldra is aangebroken. In de nog komende avonden van dezen week zal de marscb worden herhaald. Naar men ons mededeelt zullen eenige gemeenten in de omgeving de school kinderen Maandag naar Alkmaar komen in verband met het bezoek van H. K. H. Prinses Juliana. De schoolkinderen zullen woeden op- te wijzen plaats langs den weg die door te wijzei plaats langs den weg die door H. K. H. gevolgd zal worden. JONGETJE OVERREDEN TE 'T ZANDT. Gistermiddag, ongeveer kwart voor zes, is te 't Zand op den Boschweg een 7-jarig zoon tje van den heer P. Tuin door een luxe-auto aangereden en in een sloot geworpen. Het knaapje is met een hersenschudding en een beenfractuur naar huis vervoerd. De auto werd bestuurd door een reiziger, die door zijn pogingen om nog uit te wijken, tegen een telefoonpaal reed. die geheel afknapte De wagen werd zwaar beschadigd. HET SPOORWEG0 V"~ELLT< TE ALKMAAR. Het slachtoffer ter aarde besteld. Dinsdagmiddag is te Uitgeest in alle een voud, doch onder zeer vele bewijzen van deel neming en vriendschap het stoffelijk over schot ter aarde besteld van den heer H. H. van den Kommer die Vrijdag bij het spoor wegongeval te Alkmaar om het leven is ge komen. Vele van zijn vrienden waren bij de groeve aanwezig terwijl ook zeer velen van de spoor wegmaatschappij aanwezig waren om hem de laatste eer te bewijzen. LINKER POLS VERSTUIKT. Gisteravond 7 uur waren eenige jongens op hef Scharloo aan het hoogspringen op het trottoir. Een der jongens, J. Kwant, kwam op een gegeven moment te vallen en ver stuikte hierbij zijn linker pols. AUTO-ONGELUK TE EG MOND AAN ZEE NOG GOED AFGELOOPEN. Hedennacht tusschen twee uur en half drie is een auto, waarin eenige jongelui uit Bergen waren gezeten, op den Egmonder boulebard te Egmond aan Zee, door het te kort nemen van de bocht aldaar eerst tegen een bank en vervolgens door een hek gereden. Aldus gestopt in zijn vaart, kwam de auto tot stilstand, waardoor het ongeluk vrij be trekkelijk goed is afgeloopen. Uit een nader onderzoek bleek, dat de jon gelui van de kermis te Egmond-binnen kwa men en niet met den weg op de hoogte waren. Eenige ruiten waren vernield, de stuurinrich ting defect. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. PAARD EN WAGEN OVER HET LICHAAM GEKREGEN. Bij eén poging om een hollend paard te grijpen, geraakte de landbouwer C. W., wo nende aan den Molenweg te Oterleek, gister te vallen. Paard en wagen gingen hem over het lichaam. Dokter Heringa, die de eerste hulp verleende, achtte opname in het ziekenhuis noodzakelijk. BAKKERSCURSUS GEOPEND. In de aardige achterzaal van het paviljoen Kinheim aan den Stationsweg had gister avond de officieele opening plaats van den nieuwen bakkerscursus te Alkmaar. Van de zijde der cursisten bestond enorm groote be langstelling, zoodat de zaal geheel bezet was, toen de voorzitter van het comité, de heer Goes, om over half negen de bijeen komst opende. De heer Goes herinnerde in zijn welkoms woord aan het succes van het vorige jaar en aan de zoo schitterend geslaagde tentoon stelling. Spr. riep alle aanwezigen een wel kom toe, noemde verschillende speciale per sonen, w.o. de afgevaardigden van de beide patroons-organisaties, de verschillende pa troons, de beide leeraren en speciaal den heer de Goede, die opnieuw weer zijn bakkerij be schikbaar stelde. De cursisten wees hij op het komende werk. Er zal dezen winter aangepakt moeten wor den; er zal geleerd worden, er zal kennis bij gebracht worden, zoodat de huidige cursisten later goeden vakmenschen zullen zijn. Na den heer Goes spraken nog verschil lende personen woorden van waardeering voor het werk van het comité, terwijl de heer Dinkla, een der leeraren, een hartig woordje tot de cursisten sprak en er op wees, dat de lessen ijverig gevolgd moeten worden, wil men iets bereiken. Tenslotte dankte de heer Goes voor de groote belangstelling bij deze opening, ter wijl hij de hoop uitsprak, dat het succes van het vorig jaar ook dit jaar geboekt zou kun nen worden. Daarom rekende hij op aller medewerking, speciaal die der cursisten zelf. Na deze officieele opening bleef men nog eenigen tijd gezellig bij elkaar. DIERENDAG. Op Dierendag zijn voor het te stichten dierenasyl ingekomen van mevr. N. 2, van mevrouw N. N. 1 en van den heer A. 1. JAARVERSLAG VOLKSUNIVERSITEIT. Verschenen is het jaarverslag der Volks universiteit over het jaar 1932*33. Daarin wordt o.a. vermeld, dat niet alleen de trouwe bezoekers der cursussen gebleven zijn, maar dat men er vele bij gewonnen heeft. Speciaai de cursussen en filmvoorstellingen trokken groote belangstelling. Voor de cursussen waren 523 candidaten ingeschreven en voor de werkcursussen 139. Het aantal hoorders bedroeg 412 en 't aantal bezoekers der filmvoorstellingen 2544. In de vacature van Dr C. I. Kruisheer werd de heer W. VoortJjuysen benoemd. Een woord van waardeering werd gewijd aan de heer P. Dijkers, die als bestuurslid bedankte. Aan subsidies werd 4762.58 ontvangen, aan contributies 796.25 en aan cursusgelden 2715.63. Er is een saldo van 117.95. De begrooting sluit met een bedrag van 4407.95 in ontvangsten en uitgaven. In het verslag van de vergadering van den Raad van Toezicht worden mededeelingen over het nieuwe programma gedaan. VRACHTAUTO IN BRAND TE BERGEN. Hedenmorgen .omstreeks 8 uur, is in de Dorpsstraat te Bergen een vrachtauto van den heer Bakker geheel in de vlam men opgegaan. De heer Bakker wilde eenige reparaties verrichten aan den auto, toen plotseling de benzinelampen in aanraking kwamen met de lamp die de heer B. vast hield. In minder dan geen tijd stond de wagen in lichterlaaie en zelfs werd ge vreesd, dat de vlammen zouden over slaan op het huis, waar de auto voor stond. Eenige ruiten van dit huis waren reeds gesprongen. Maar gelukkig kon de Berger politie met een brandblusch- apparaat erger voorkomen. De heer B. had eenige brandwonden en moest bij een dokter verbonden wor den. De uitgebrande vrachtauto is inmid dels weggesleept en was niet verzekerd. DRAAIORGEL TORPODEERT FIETS. Eergisteren vond op den hoek Ie LanddwarsstraatVerlengd e Lan dstraat een aanrijding plaats tusschen het orgel van Bram de Wiide en een wielrijdster. Een en ander was te wijten aan de on oplettendheid van deze wielrijdster, daar zij op genoemden hoek naast haar rijwiel bleef staan, zoodanig dat het achterwiel van het orgel het voorwiel van haar rijwiel raakte .waardoor dit werd beschadigd. De schade wordt on derling geregeld. JEUGDIGE SCHELMEN. Gisteravond zijn op het bureau van politie terzake het plegen van kleine diefstallen een paar jongens in het bij zijn der ouders ernstig onderhouden. DE IJSCLUBS EN DE SUBSIDIE Aan den raad der gemeente Alkmaar is het volgende schrijven gezonden: De besturen van de Alkmaarsche IJsclub en van de IJsclub Omval geven uwen raad met verschuldigden eerbied te kennen, dat zij sedert jaren van uwen raad subsidie mochten ontvangen, resp. voor het uitbetalen van werkloonen aan baanvegers voor het in ge reedheid brengen van de Singelgrachten en stadsgrachten en wat betreft de Omval voor het bereidbaar. maken en houden van de Noordervaart. Alleen verleden jaar mochten wij op ons verzoek geen gunstige beschik king ontvangen. Waar de laatste jaren van het doen van deze werkzaamheden ongeveer niets terecht kwam doordat geen bereidbaar ijs in deze grachten tot stand kwam hebben bovengenoemde ijsclubs een stuk weiland, gelegen in den Kraspoider en djrèct grenzende aan de gemente Alkmaar en de Omval in exploitatie gebracht voor ijsbaan. De besturen bovengenoemd verzoeken uwen raad thans om op dezelfue voorwaar den een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen, uitsluitend voor het aanstellen van Alkmaarsche werkloozen om op deze banen, die door haar ligging .natuurlijk eer der bereidbaar ijs geven dan de Singelgrach ten resp. de Noorc'ervaart, de voorkomende werkzaamheden te doen verrichten. Wij mogen in dit verband eraan herinne ren dat verleden winter wel gebleken is dat wij reebtsbestaan hebben immers het aantal bezoekers heeft alle verwachtingen verre overtroffen, terwijl meerdere dagen 18 tot 24 werkloozen een stuk brood op deze banen verdienden. Wij moesten door de zeer beperkte geld middelen evenwel omzien naar de goedkoop ste werkkrachten en waren daardoor ver plicht deze werkkrachten niet uit Alkmaar te betrekken omdat wij het geldende standaard- loon niet konden betalen. Waar door de gemeente Alkmaar een zeer groot bedrag aan ondersteuning moet wor den uitgekeerd, zonder dat hiervoor eenige arbeid wordt gepresteerd, meenen wij met aandrang te mogen verzoeken dit jaar ons verzoek om subsidie wel te willen inwilligen, temeer, omdat het toch immer hoog er staat geld te ontvangen voor verrichtten arbeid, dan ondersteuning te ontvangen. Bovendien handhaven wij onze voorstellen gedaan in ons schrijven d.d. 21 Nov. 1932, zoodat de jeugd in den komenden winter, indien uwen raad kon besluiten subsidie te geven, weder zonder eenig gevaar van de ijssport zou kunnen genieten Wij mogen uwen raad eraan herinneren, dat voor de Alkmaar.che IJsclub een sub sidie werd gegeven tot f 100 per dag voor iederen dag bereidbaar ijs met een max van 1400 per jaai en de ijsclub Omval een totaal van 280. Uw beslissing met belangstelling tegemoet ziende, Namens de besturen voornoemd, w. g. A. J. STIKKEL. J. W. TEERINK JAC. JONK1R. M. H. KEMPEN. ZIEKENHULP. Het bestuur van bovengenoemde vereeni ging doet weer een beroep op de milddadig heid van de burgerij om daardoor in staat te worden gesteld het werk der vereeniging te kunnen voortzetten. Het doel van „Zieken hulp" is: het verstrekken van versterkende middelen aan behoeftige zieken van alle ge zindten. De aanvragen geschieden nagenoeg alle op medisch advies, zoodat geholpen wordt waar het inderdaad noodig is Menig maal is deze hulp, hoe bescheiden ook, zelfs in gezinnen, waarin nooit onderstand geno ten wordt, in tijden van ziekte, een uitkomst gebleken. Het gebeurt wel eens dat er aanvragen inkomen waaraan niet of slechts gedeeltelijk kan worden voldaan (wat het bestuur altijd naar waarnemingen, verricht in den morgen van 4 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770,5 mM te Blacksod en Valencia. Laagste barometerstand 739.1 mM te Röst. Verwachting, geldig tot den avond van 5 October Meest matige westelijke fot noordelijke wuid; zwaar bewolkt tot betrokken met tijde- hjke opklaringen; kans op enkele regenbui- tjes, weinig verandering in temperatuur. Weeroverzicht. Het lage drukgebied, dat gisteren in de omgeving van IJsland werd aangetroffen en op de Far Oer den barometer snel deed da len, heeft zich sterk uitgediept en ligt thans met een laagtekern van 732.1 mM. voor de Noorsche kust. Rond de depressiekern stormt het zwaar. Plaatselijk wordt zelfs wind- kracht 12 gemeld. Bovendien viel er veel re gen. Röst en Nordöyan tapten 19 mM. af. Ook zuidwaarts strekte de depressie haar in vloed uit. Over Zuid-Zweden en Denemarken is de barometer nog vrij flink dalende, zoo dat in het noorden van ons land de wind zooals werd verwacht op west terugliep. De depressie bracht ten onzent slechts weinig regen. Alleen in het noorden van ons land en op het lichtschip Noord-Hinder vielen hoeveelheden van beteekenis. De zuidzijde van de depressie voerde over Scandinavië, Schotland en Ierland warmere lucht aan, zoodat daar overal de temperatuur steeg. Het rustige weer over Engeland, Frankrijk en Duitschland bracht gedurende den nacht aldaar sterke afkoeling. In Zuid-Oost- Duitschland vroor het zelfs. Het hooge-druk- gebied over de Britsche eilanden neemt nog steeds langzaam in beteekenis af. De druk- verdeeling maakt het opstellen der verwach ting niet gemakkelijk. Het is de vraag of de depressie over Scandinavië haar avloed ver der over ons zal doen gevoelei.. Waarschijn lijk zal een verder0 daling ten noorden van ons land den wind in het westen en noord westen houden. Er bestaat daarbij eenige kans op lichte regenbuien. De temperatuur zal nog weinig veranderen. zeer betreurt) doch wat noou^ ..wongen moet gebeuren omdat de middelen niet toe reikend zijn. Men begrijpt Bit dan niet al tijd, „want dokter vraagt het toch aan en zegt dat het noodig is." Natuurlijk is dit voor de betrokken personen ook zeer teleur stellend, want ziek zijn en niet te kunnen aanschaffen wat men tot herstel noodig heeft, is dubbel zwaar. Daarom durft „Ziekenhulp" weer met vrij moedigheid aan te dringen om te teekenen op de lijsten, die in de a.s. weken zullen worden aangeboden door eenige jongedames dis zich daarvoor spontaan hebben beschikbaar gesteld. Moge uit de opbrengst dezer lijsten ook dit jaar weer blijken dat de burgerij sym pathiseert met het werk van „Ziekenhulp" en daardoor aan vele behoeftige zieken en een zame tobbers in hunne moeilijkheden ver lichting worden gebracht. In elk geval kan ieder, die een gift hiervoor afstaat, overtuigd zijn, mede geholpen te hebben om het don kere levenspad van zijn naaste eenigszins te verlichten. HET VEERTIGJARIG JUBILEUM VAN JAN ZWART. Na wat wij gister reeds over het jubilee- ren van den heer Jan Zwart, alsmede over de a.s. huldiging en het te Alkmaa: te geven concert publiceeren, laten wij hier nog iets over zijn opleiding en studie volgen, welke bijzonderheden wij in „Het kerkorgel" aan troffen. Jan Zwart werd geboren 20 Augustus 1877. Zijn eerste lessen ontving hij van H. van Eijk te Rotterdam. Zijn eigenlijke oplei ding kreeg hij van den bekenden orgalist der Zuiderkerk te Rotterdam G. B. van Krieken. Ook heeft hij nog korten tijd gestudeerd bij Hendrik de Vries. Reeds in 1893, dus op 16-jarigen leeftijd, werd hij organist der Geref. kerk aan den Westzeedijk te Rotterdam. In April 1896 ging hij als organist naar de Herv. kerk te Capelle a.d. IJsel; in het jaar 1898 werd hij na ver gelijkend examen benoemd aan de Fierst. Ev. Luth. kerk te Amsterdam. In 1914 werd een aanvang gemaakt met de feregelde orgelbespelingen, eerst op Woens- agmiddag en later op Dinsdagavond waar hij, behalve de klassieken, de toen in Amster dam nog vrijwel onbekende werken van Guil- mant en Widor bracht. Het orgel der Herst. Ev. Luth. kerk werd bij zijn 25-jarig jubileum geheel gerestau reerd en uitgebreid waarmede een bedrag van 10.000 was gemoeid. De kosten hier van konden door ae baten der concerten worden afgelost. Hij speelde niet alleen gere geld te Amsterdam maar ook o.a. te Alkmaar, Deventer. Zwolle, Schagen, Groningen, Pur- merend, Hattum en Kampen. Ook bij nieuwe orgels werd vaak voor de ingebruikname de hulp van Jan Zwart ingeroepen. Vele van zijn programma's zijn geheel aan Nederlan ders gewijd geweest, aie daardoor in bree- fleren kring bekend werden. Vooral niet on vermeld mogen blijven de ruim concerten voor de Ned. Chr. Radiovereeniging, die hij, na zijn aanstelling in 1929 voor dc microfoon gespeeld heeft. Algemeen bekend zijn z'n uit gave „Nederlandsche orgelmuziek" en zijn orgelhistorischen arbeid.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2