roastcm ASPIRIN I £aiid= en Juinèouw SBuuienland HEILOO. langendijk. ngordschar woud£. burgerbrug. hoorn. berkhout. beverwijk. F. K. ongeluk o? onbewAAKTEN overweg. Mededeelingen. Schrijven ontvangen van Heide Heuvel dat de leggelden met 50 ets. per dag zijn verminderd. De verpleging van T Bakker is wederom verlengd tot 26 Oct. Een schrijven is ontvangen van den heer Jb. de Vries, gericht aan het bestuur. Dit schrijven was gericht naar aanleiding van het feit dat door het bestuur 33 leden zijn geschorst als lid wegens wanbetaling. In Mei zijn de kwitanties aangeboden en deze konden niet worden voldaan. De heer de Vries laakte de handelwijze van het bestuur. De contributie moet betaald worden doch om direct na eerste weigering (en dit zit in onmacht der leden) te royeeren is geen handelwijze. Spreker noemde voor beelden van belasting, hypotheek, landhuur, enz Indien de menschen niet kunnen betalen in dezen benarden tijd, gaat het maar niet op om te zeggen: royeer ze maar. De voorzitter zeide dat de bode meerdere malen is rond geweest om de contributie te Difwerd echter door verscheidene geroyeerde leden tegengesproken. De heer Hoogland reide dat het onmacht doch tevens protest is. De vereeniging is van 1930 met een schuld van 200 in 1932 ge klommen tot een batig saldo van 400. In de vorige vergadering is besloten om te her zien wegens de financiën is dit best mogelijk en het bestuur gaat maar door, of er niets aan de hand is. Als iedere corporatie of overheid of particulier zoo handelde, dan stonden we morgen voor een algeheele exetu- De voorzitter antwoordde, dat overal geen onmacht is, doch veelal onwil. De heer Hoogland: Door velen is 25 jaar trouw contributie betaald. Thans, omdat de menschen onmachtig zijn deze bij eerste aan bieding te voldoen, worden ze maar ge royeerd. Het is schandelijk. De heer Westmeijer zeide, dat de bode slechts eenmaal bij hem is geweest, in Mei en 26 September ontving spr. bericht van royement. Het was bij spr. geen onwil doch onmacht. De secretaris zeide, dat in de bestuurs vergadering van 2 Juni is besloten om dege nen die na 6 .weken niet aan hun verplichtin gen hadden voldaan te royeeren. De heer Hoogland: maar dan hadden deze menschen daar volgens het reglement schrif- teliik mee in kennis moeten worden gesteld. De heer Stammes meende, dat de bode niet heeft gehandeld naar den geest des tijds Spreker is ook bode van verschillende ver- eenigingen en moet ook 5 a 6 maal om de zelfde post loopen, doch met overleg komt alles binnen. Het scheelt veel hoe de koe bij de horens wordt gepakt. Enkele kunnen wel wanbetalers zijn. doch geen 33. De heer van Kampen zeide, dat het thans geen tijd is om leden te royeeren. Het Witte Kruis is een te nuttige vereeniging om er uit te worden gestooten. Hij stelde een uniforme regeling voor om de 3 maanden de contribu tie te innen, 4 X 40 ets. per jaar is 1.60 voor iedereen. Dit werd door den heer Gerritsen betwist. Is dit wel mogelijk zonder op de convocatie te zijn vermeld? Het voorstel-van Kampen werd met enkele kleine wijzigingen door de vergadering aan vaard. De beschrijvingsbrief gaf weinig stof tot bespreking. Het punt „Kleuterhuis" werd om de hooge kosten afgewezen. Verkiezing afgevaardigden. De heer Bos kamp stelde voor om een in plaats van twee afgevaardigden te zenden. Dit werd goedge vonden. De heer C. Kloosterboer werd als zoodanig benoemd. De heer Hoogland wenschte een andere regeling met de bestuursverkiezingen. Niet zooals thans om de 4 jaar het heele bestuur, doch volgens rooster. Zooals het de vorige vergadering is gegaan, ging het alle perken te buiten, de menschen die toen aanwezig waren, omdat het toen verkiezing was, schit teren thans door afwezigheid. De heer Boskamp, penningmeester, deed de mededeeling dat thans bij vervoer van zie ken 25 pCt. inplaats /an 50 pCt. in de ver voerkosten door het hoofdbestuur wordt bij gedragen, dit na aanbieding van de betaalde kwitantie. Ook vroeg de heer Boskamp een subsidie voor „Zonnestraal". Dit werd door verschil lende sprekers gevaa.lijk gevonden Dan toch zal de vereeniging verplicht zijn om meerdere vereenigingen te subsidiëeren. Hieina sluiting. Gemeentebegroting 1934. Verschenen is de gemeentebegrootin-g 1934. welke door den raad, met uitzondering van de wethouders, in comité wordt behan deld. Uit veischi'lende posten blijkt de gr^ei der gemeente welke elk jaar. doch vooral in 1933. tot uiting komt. De ontvangsten sHjgen in hetzelfde tempo, doch de uitgaven houden daarmede ongeveer gelijken tred. De belasting, vrijwel de eenige bron van inkom sten (althans van eenige beteekenis) is be langrijk. We zitten hier nog altijd met een veel te hooge personeele belasting welke het stokpaardie is /an B. en W en waaraan men zich krampachtig vasthoudt, terwijl de verhooging der gemeentefondsbélast'ng ook weer een vermeerdering van inkomsten be- feekent. Bij de uitgaven houdt men nog st- eds vast aan de gedachte, dat een ambte naar die een vrij hoog salaris geniet er nog 320 moet bij hebben als ambtenaar van de Burgerlijke Stand Dit zelfde geldt voor de rijks- of gemeentepolitie, die naast een behoorlijke wedde nog vergoeding krijgt voor poluiec iensten We-kverschaffing, tuin derscredict. onderhoud wegen en niet te ver geten onderwijs, vragen belangrijke uit gaven. Het stem* tot olijdscaap dat B. en W. aan den raad voorsteden om alle subsidies jvoor d* vereenigingen te handhaven. We zullen eenige van de voornaamste posten de revue laten passeeren, terwijl we tusschen haakies de ontvangsten en uitgaven over 1932 zuilen weergeven. Ontvangsten: Batig saldo 5302.56 18818 17^1, uitkeering van het rijk jaar wedden burgemeester en secretaris 3000 3000), uitkeering van het rijk per inwoner 22508.98 20488.19), uitkeering wegenfonds 8750 (in 1932 geen uitkeering). begrafenisrechten 700 1089.75), staan- onnoodig pijn fijd«n? Dat was nat onaange name lot onzer voor ouders. Asplrin is vol komen onschadelijk voor het organisme en doet de pijnen in weinige minuten ver dwijnen. eenig op de wereld Uitilultend verkrijgbaar in de oran|e-bandbuls]e« van 10 MM. 70 et». en oranjeiekjei van 2 tabt 0 10 en. gelden op de kermis f 400 (f 092.85), rente en afl. bouwterrein f 5558.75 f 10482.75), schoolgelden 1. o. 1300 1474.66 K), ver goeding rijk jaarwedde gew. 1. o. 8387 7252.91) schoolgeld openb. u. 1. o. 500 624.67 M). vergoeding rijk jaarw. onderw u. 1. o. f 7358 33 f 7541.67), schoolgeld bijz. 1. o. f 2000 2024.68), uitkeering v. h. rijk n. grondbel. gebouwde eigendommen 6600 6943.62), idem idem ongeb. eigen dommen 3800 4145.93), opcenten grond belasting geb eigendommen 7000 7360), idem idem ongeb. eigend. f 1000 1072.11), opbr. hoofde, personeele belasting f 27841.96 28429.29), opcenten p rsoneele belasting 23956.25 (f 24040 41), opcenten dividend belasting 600 1274 59), opcenten gem. fondsbelasting 10200 4460.49), honden belasting f 300 (f 398), vergunnings- en ver- lofrecht 565 (f 525), uitkeering van let 6570.46 f 6925.47 1600Ö i P< De ontvangsten ka pi taaldienst zijn: geld- G. E. B. rente en afl andere uitkeeringen G.È.B. 16000 10000 huur muziekpark (een nieuwe post) rioolbelasting (een nieuwe post) f 125. 'm, 200, leening 18657 85, opbrengst verkoop bouw terrein 47057, geldleening 9896.43. Uitgaven: Jaarwedde burgemeester 4008 4200), idem secretaris 3629 3800), idem ontvanger f 2101 f 2200), idem ab tenaar ter secretarie, congierge en bode 6100 (f 5348.79), onderhoud en schoonm. raadhuis en verwarming f 800 308.80), presentiegeld leden v. d. raad f 396 354), kosten vergaderingen v. d. raad en commis sies 600 (f 667.40), rente van geldleenin- gen f 32442.27 f 18267.95), aflossing geld- iee-ningen 30570 23100), jaarwedde veld wachter (behalve die van conciërge en bode) 1525 1525), kosten rijksveldwachters 350 343.95). kleeding en uitrusting veld wachter 150 138.95), kosten ambts woning veldwachter (waartegen een post ontv. v. huishuur) f 200 276.35), reisgeld v. d. politie 100 151.45), tegemoetkoming huur rijksveldwachter 150 (een nieuwe post voor den hier gestationneerden rijks veldwachter) brandb i usch m iddelenwaar onder overeenkomst met Alkmaar 975 1149 54), straatverlichting 3000 2441.53), uitvoering warenwet f 750 f 764.03), badhuis Witte Kruis 300 300), bijdrage ziekenhuis Alkmaar 695 (f 637.20), bouw en woningtoezicht 400 400), onderh. wegen f 6000 8180.01), kosten begraatplaats enz. 70C 469.05), sproeiwagen en vuilnis ophalen f 2500 2420.65), iaarwedde onderw. openb. 1. o. 8296.16 (f 7757.57), jaarwedde onderw. u. 1. o. 7466 7776.29), vergoeding best. bijz. scholen 4410 5216.27), verloskun dige praktijk 1000 1000), verpleging kiankzinnigcn 2000 4393.56), burg. arm bestuur f 10000 11500), werkverschaffing 3000 6938.14), subsidie werkloozenkas- sen 2500 (f 3352.04), uitkeering G. E. B. p.m. 2628.55). De totale ontvangsten en uitgaven op den gewonen dienst zijn geraamd op f 182522.87, onvoorziene uitgaven 3675.18. Bij de uitgaven up den kapitaaldienst vin den we vermeld: Naaeelig saldo v. kapit. dienst 1932 (verbetering wegen) f 18657.85, bouwrijp maken bouwterrein f 470.57, na- deelig slot van 1932 (steun grove tuinbouw en tuinders) 9896.43. De totale uitgaven worden begroot op 29164.35. Ten slotte melden we nog dat B. en W. met de raming der posten (ontvangsten) aan den lagen kant zijn. Dit concludeeren we uit de gemeenterekening over 1932. De A. T. V. „Falkland" is reeds Zondag avond begonnen met een uitvoering. Het is wel heel vroeg in het seizoen, maar het schijnt niet te hinderen. Men speelde voor een uitverkochte zaal. Men voerde een stuk op uit de oude doos, „Gekocht en Betaald". We herinneren ons de triompfen die een 30 jaar geleden de Wilsons uit Hoorn met dit stuk behaa.lden. Voor de gene-atie van thans is het nieuw en als het groepje van Rossenbacker een spel naar voren brengt zooals Zondagavond, dan leeft men weer mee, dan verplaatst men zich in het stuk, da-n krijgen alle tafreelen en personen kleur en leven. Het stuk werd gedragen door Virginia Blaine (mevr. RijndeisJonker). Zij moet zich geheel in het spel inleven om zulk fijn doorvoeld spel te geven. Alles, haar stille spei en muziek waren geheel af. De rol van Robert Stafford (de heer J. Rossenbacker) was ook goed doch in de rol was niet zoo veel handeling. Voor het komische gedeelte zorgde Jimmy Gilley (de heer K. van Til). Zijn optreden met zijn nieuwe ideëen, zijn inspiraties en niet het minst zijn zelfoverschatting waren geheel af. Zijn muziek en uitbeelding was voor ons een openbaring, in deze rol was hij op zijn plaats. Zijn vrouw Fanny Blaine (mevr. N- SpaansSchuit) gaf spel zoo als we van haar gewoon zijn. Toch zien we haar liever in het vierde bedrijf als ze echt in haar huiselijke doen is, als ze min of meer snibbig om haar 13 dollar vraagt, is ze onbetaalbaar. Een bijzonder compliment voor de kleine rollen Oku (de heer F. Koenen) was als zwarte bediende uitmuntend, blik viel hij uit zijp rol- Dat zeifde g Josephine (mej. Corri Bakker). Haar fnssche verschijning en haar spel. zoo edit van het tooneel. De kamer van den millionair was zeer goed. Ook voor de grimeur hebben we een woord van lof. Jan Smit, onze plaats genoot, en zijn band zorgden voor muziek, zooals we gewoon zijn. De geheel gevulde zaal van „De Rustende Jager" was gul met applaus en na het 4e bedrijf bracht men het kleine groepje een wel verdiende hulde. Voor den cursus voor vakonderwijs heb ben zich 37 leerlingen aangemeld, alzoo vol doende, om in aanmerking te komen voor subsidie. Bii de Maandagmiddag gehouden stem ming voor een bestuurslid van den Noord- scharwouder polder werd het periodiek af tredend lid, de heer P. Blokker alhier, her kozen. In hotel de Burg werd door R.K. ver eenigingen een bazar gehouden, welke uit stekend is geslaagd. Zaterdag was er niet zoo veel bezoek, doch 's Zondags was het lokaal vol. De verschillende attractie's had den druk werk. Vooral het rad van avontuur had de belangstelling der aanwezigen. Werden de bewoners van de Oosterstraat met de kermis te Zuidscharwoude opge schrikt door een drukken kermisklant, in den nacht van Zondag op Maandag waren het een aantal jongelui, die de bewoners uit hun slaap hielden door veel lawaai en schreeu wen, aan de bel trekken enz. Langendijk beschikt blijkbaar over een corps herrieschoppers. Tot molenmeester van den polder L van het waterschap Zijpe en Hazepolder is be noemd de heer Jb. van der Oort alhier. Het bestaan van de Concert-vereeni- ging wordt bedreigd door het bedanken van leden. Een vergadering zal worden belegd over de vraag, of de vereeniging al of niet zal blijven voortbestaan. Teneinde de begrooting sluitende te maken heeft de gemeenteraad besloten het aantal opcenten op de hoofdsom der personeele belasting te brengen van 50 op 100, ingaande 1 Januari 1934. Aan den Wijk aan Zeeërweg nabij tus- schenwijk brandae Dinsdagmiddag ten na- deele van den heer N. v. d. Kolk, Zeeweg 200, op landerijen door hem in gebruik, een riethoop af. Hoogstwaarschijnlijk moet de oorzaak van dit brandje gezoent worden in het achteloos wegwerpen van een eindje brandende sigaret. Het verbrande was verzekerd. DE AANSTAANDE INKRIMPING VAN DEN RUNDVEESTAPEL. Bezwaren van het slagersbedrijf tegen het „ptan-Ruyter" De Commissie van Overleg, samengesteld uit den Nedelandschen Slagershond, den Ne- derlandschen r.-k. Hanzebond van Slagers patroons en den Nederl. Grossiersbond voor den Vleeschhandel heeft ons een uiteenzetting gegeven van haar bezwaren tegen de plan nen, welke de crisis rundveecentrale heeft voorgelegd aan de regeering ten aanzien van de wijze van opruiming van het overtollige melkvee in den lande, door middel van welke opruiming de regeering het evenwicht in de zuivelproductie wil herstellen Gelijk bekend, bedraagt het aantal melk koeien, dat men uit de markt wil nemen, on geveer 210.000 stuKs; men verwacht even wel dat dit aantal veel grooter zal worden, wil de maatregel doelmatig worden. Wordt voorioopig echter een aantal van 210.000 aangenomen, dan zal dit het rijk te staan komen op 20 millioen gulden, als men den prijs ten minste stelt op honderd gulden per koe, gelijk door de regeering in Juli is ge daan. Bij een en ander worde echter aldus de commissie geen rekening gehouden met de intusschen werkelijkheid geworden waarschijnlijkheid dat de boeren als gevolg van den in uitzicht gesteiden maatregel een grooteren prijs voor de melkkoeien zullen be dingen. Als doelmatigste wijze van opruiming had de crisis rundveecentrale zich gedacht de ver werking van de te slachten melkkoeien tot corned beaf. Deze maatregel zou een extra heffing op het vleesch van slachtrunderen in uitzicht stellen van tenminste 300 pet. boven den bestaanden accijns, hetgeen door tod Nederl slagersbedrijf beschouwd wordt als een ramp. die vrijwel vooral ten platte- lande met zijn volkomen ontwrichting gelijk zou staan. Het verbruik van versch vleesch zou er zeer sterk door terugloopen. De opbrengst van óe extra heffing zal noodig zijn om de kosten van het opkoopen van de 210000 stuks melkvee, dat niets zal opbren gen en van het verwerken tot corned beaf te dekken Daarbij komt dat volgens de mee- nkïg der commissie het Nederlandsche pu bliek geen corned beaf zal gebruiken, zoodat het uitblijven van slechts de geringste baten gevreesd wordt en ook de distributie van dit product het slagersbedrijf in het minst niet schadeloos zal stellen voor het te verliezen debiet aan versch vleesch. De commissie van overleg urt het vleesch- bedrijf had nu aan de crisis-x"undveecentrale een voorstel doen toekomen, hetwelk naar haar meening de bezwaren zoo goed mogelijk zou ondervangen, zonder dat afbreuk ge daan zou worden aan het effect van het uit de markt nemen van melkvee voor de zuivel industrie. Zij wilde en wenscht dit nö, het vleeschverbruik door de ondersteunden (werkloozen enz.) verhoogen door het vleesch der op te ruimen melkkoeien aan hen in ver- schen toestand tegen matigen, nader vast te stellen prijs, te verstrekken. Dit zou de extra heffing op slachtvleesch belangrijk kunnen terugbrengen, omdat bii deze wijze van aan wending van hei te slachten melkvee dit toch altijd nog iets zou op brengen Het minder waardig vee (z.g.n. dunne koeien) zou dan naar den destructor kunnen worden verwe zen. De samenwerkende slagersbonden zou den het overtollige melkvee moeten afnemen van de crisis-rundveecentrale en voor de distributie zorg dragen. Teneinde knoeierij te voorkomen, zou dit vleesch verkocht moe ten worden onder controle van de Centra'e in daarvoor aangewezen winkels, waarin geen ander vleesch verkocht mag worden. De crisis rundveecentrale heeft tegen dit plan aanvankelijk als voornaamste beden king aangevoerd dat het controlestelsel niet afdoende waarborg zou zijn voor het ver strekken van het vleesch aan werkhebbenden, maar de commissie kan zich niet aan den in druk onttrekken, dat dit maar een voorwend sel is om de verwerking van het vee uitslui tend te doen geschieden door de grootvleesch- warenfabrieken. De commissie deelde ons mede dat er reeds ingrijpende voorbereiden de maatregelen voor de verwerking van het vleesch door deze fabrieken genomen zijn. Het „plan-Ruyter" Intusschen is een ander plan voorgesteld door den heer Ruvter, die dit als particulier heeft gedaan, hoewel hij zitting heeft in de crisis-rundveecentrale. Dit plan behelst den aanmaak van eenheidsworst, gehakt in blik en z.g.n. kortvleesch (haché-vleesch), even eens in blik. Bij dit plan zou de geheele ver werking van het overtollige melkvee naar de groote fabrieken gaan en zou er niets voor de slagerijen overblijven, hetgeen bij het corned beaf-plan voor een klein gedeelte het geval zal zijn. De crisis-rundveecentrale heeft zoo deelde men ons verder mede het plan- Ruyter aangenomen en het voorgesteld aan den minister. In beginsel komt het overeen met het plan van de commissie van overleg (ter beschikkingstelling tegen matigen prijs aan werkloozen), doch het zou ettelijke milli- oenen guldens duurder zijn. De slagers zijn bereid bij een winstmarge van 20 het pro duct te distribueeren, maar zien er heel wei nig in omdat zij niet gelooven dat op derge lijke wiize geconserveerd vleesch er ook bij het publiek van werkloozen en ondersteunden in zal gaan. Men kan er ook van op aan zoo zeide men ons dat er geweldig met de blikjes gehamsterd zal worden. De commissie wees ons tenslotte met na druk op de schade, welke zij bij uitvoering van de bestaande plannen ziet, niet alleen voor het vleeschbedrijf, maar ook voor het publiek, dat zich bij een dergelijke prijsstij ging van versch vleesch, als hiervan het ge volg zal zijn, geheel of grootendeels van hef vleeschverbruik zal afkeeren; waarmede dan tevens de verhooging van den accijns ter be strijding van de kosten van den maatregel ten gunste van de zuivel-industrie haar uit werking voor een groot gedeelte zal missen Een bijkomstig, doch niet te onderschatten bezwaar is volgens de commissie bovendien het gevaar van een hernieuwden opbloei van het smokkelbedrijf in buiten'andsch vee. HET GROENTEN- EN FRUITMONOPOLIE. Het fruitmonopolie afgekondigd voor zuidvruchten enz. Gisteren is afgekondigd Staatsblad 506, waarin opgenomen is een Kon. be sluit van 28 September, waarbij de in werkingtreding van het monopolie van den invoer van: 1. vijgen, dadels, grape-fruit, meloenen en kanteloepen; 2. frambozen, aardbeien, kersen en bessen 3. alle fruit en zuidvruchten in toebe reiden doch niet in gedroogden vorm, met ingang van gister is bepaald Van gister af zal de invoer van ge noemde producten slechts docr de Ne derlandsche Groenten- en Fruitcentrale kunnen geschieden. Jngeionden Stukken Buiten veraniwooraeliikheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewiist geenszins dat de redactie er mede instemt). Geachte Redactie! Hoewel uit algemeen oogpunt zeer zeker het antwoord van den heer E. Koster Dz. aan het adres van den heer Wijbr. Schermer- horn Ez. van veel grooter waarde is, veroor looft u mij nog eenige woorden te wijden om een antwoord te geven uit den naasten om trek (de eigen gezichtskring) van den vraag steller. Of de geregistreerde fokkerij het exte rieur van het vee terugbrengt, heeft ieö:r die de vee-expositie tijdens het Schermer Eeuw feest aandachtig beschouwde, in enkele oogenblikken kunnen ervaren. De fokkers onder controle uit de Scher- meer toonden daar hun eigen gefokt vee. Hun bedrijven beslaan nog geen 10 van het grasland van den Schermeer. Doch niet tegenstaande deze geweldige handicap van uitsluitend eigen gefokt vee en een verplette rende minderheid, toonden zij dat hun vee in exterieur ver uitmuntte boven dat van hunne collega's die niet aan productiecontrole doen. Is er nog beter bewijs noodig? De tweede vraag: werkt productiecontrole, derhalve fokken in productierichting de run- dertuberculose in de hand, kan met cijfers be antwoord worden. Bij de vereeniging tot bestrijding der t. b. c. onder het rundvee „De Eersteling" te Stompetoren zijn 39 veehouders aangeslo ten, waarvan 21 tevens lid eener fokvereeni- ging zijn. Onder deze laatste is er een die zich pas het vorig jaar bij de rundveefokver- eeniging aansloot en een die door aankoop in de aanvulling van zijn bedrijf voorziet, zoodat deze niet voor het door Sch. ge- wenschte vergelijk in aanmerking kwam. Na deze uitschakeling vinden we bij de leden van fokvereenigingen op 647 stuks vee 120 reac- tiedieren, bij de niet-leden op 687 stuks 234 reactiedieren, resp. is dit 1814 en 34 der veestapels. M.i. een duidelijk bewijs, dat de vraag van den heer Schermerhorn ontkennend moet worden beantwoord, doch veel meer mo gen wij den heer S. dankbaar zijn ons zulk een schitterende gelegenheid te hebben gebo den juist het contraoewijs te leveren. Met dank voor de plaatsing E. Dz. GOVERS. Mijnheer de Redacteur! Verzoeke beleefd opname van het vol» gende:: De meer eten treurige oplossing die de ge meente zich veroorlooft tegenover bewoners van huizen, wier eigenaren in conflict zijn met onze gemeentelijke radiocentrale door 't doen plaatsen van die gehate palen, Kabel straat, Tuinstraat, heeft tot gevolg dat de gezamenlijke bewoners der Stuartstraat, huurders van dc N.V. Alkmaarsche Woning bouwmaatschappij zijnde 19 in getal, eens gezind bij het doen plaatsen van palen, hun lidmaatschap opzeggen per 1 Nov. wat reeds is geschied. wij hopen dat dit schrijven er toe moge bijdragen dat onze radiocentrale haar stand punt zal herzien daar wij wel op een andere manier aangesloten kunnen worden zonder palen. Waar blijft onze schoonheidscommissie? Namens de gezamenlijke huurders In verband met het bovenstaande kunnen wij mededeelen, dat de heer A. Pot Jzn. namens de Woningmaatschappij, aan den Raad het volgende adres heeft gezonden: Aanden Raad der Gemeente Alkmaar, heeft de ondergeteekende de eer te berich ten, dat niet zonder haar voorkennis, doch wel zonder haar initiatief, bemiddeling of aansporing door negentien van haar huur ders in de Stuartstraat het radio-abonnement is opgezegd, tenzij er voor hun huizen geen palen geplaatst worden. Ondergeteekende is er gansch niet op ge brand, ook daar nog weer toestellen te plaatsen. Daarom heeft zij aan requestranten in overweging gegeven, het radiobedrijf te vra gen of die 13 palen niet ichter de woningen geplaatst kunnen worden. Twee zwaar gewondem Een auto uit Rotterdam, waarin twee personen reizigers van het technisch bu reau „Alwatt" aan den Proveniersoingel te Rotterdam, waren gezeten, is op den onbewaakten overweg op het lange Weegje bij Krabbendamme ingereden op den motortrein, die om vier uur uit Hoe- dekenskerke naar Goes vertrekt. Een der beide inzittenden de heer H J Naalden, is ernstig aan het hoofd ge wond, terwijl de ander met een gebroken bean en hoofd- en halswonden werd op genomen Beide nersonen zijn met den motortrein naar Goes vervoerd, waar zij ir. het Johannaziekenhuis ter verpleging zijn opgenomen. De auto, die met groote snelheid door den motortrein tegen een langs den weg staanden paal werd ge worpen, is geheel vernield. De trein had een uur vertraging. BRANDSTICHTING? In den nacnt van Maandag op Dinsdag is te Aaist (bij Za'tbummel) de oude boerderij van J. van Beek. van beroep schilder, door on bekende oorzaak tot den giond toe afge brand. Het huis was bewoond door een drietal gezinnen, n.1. dat van J. van Bee< (eigenaar), Littel, van oeroep klompenmaker en van den Oever, arbeider op een steen fabriek. Het >mur greep zoo snd om zich heen, dat niets kon worden gered. De familie Littel zag zicb genoodzaakt in nachtgewaad het brandende huis te ver laten. In verhand met dezen brand is J. van Beek in arrest gesteld, als verdacht van brandstichting. De belendende openbare school liep groot gevaar, door het vuur te worden aangetast, doch kon door kracht dadig ingrijpen van de brandweer behouden blijven. DE STUCADOORSSTA^ING TE AMSTERDAM. De organisaties van stucadoorspatroons hebben aan de belanghebbenden in het stu- cadoorsbedrijf een uiteenzetting gegeven van het conflict, dat nu van 28 Augustus af duurt. Nog steeds zijn een 650 man aan hei staken. Op 30 September zijn opnieuw, via de arbeidsbeurs, gedeelten van bij zeven stuca- doors werkende personeelen opgeroepen om tegen gistermorgen half acht het werk te her vatten, in totaal ongeveer 60 stucadoors en een paar opperlieden. Vrijwel niemand der opgeroepenen is aan het werk gegaan. Op drie werken wordt thans door vijftien stuca doors en opjjerlieden gewerkt tegen de door de regeering gestelde tarieven. Antwoord van den minister op de vragen van den heer Schalker. De minister van sociale zaken heeft op de schriftelijke vragen van den heer Schalker, lid van de Tweede Kamer, betreffende de stucadoorsstaking te Amsterdam, o.a. geant woord Het is juist, dat de regeering van de ar beidersorganisaties in het stucadoorsbedrijf heeft geëischt maatregelen te nemen tegen leden, die de tariefsverlaging weigeren te aanvaarden, waarop o. a. door de moderne en confessioneele organisaties is geantwoord, dat zij zulke leden zouden royeeren. Hierbij wordt aangeteekend, dat ook de Landelijke Federatie van bouwvakarbeiders inmiddels heeft medegedeeld de leden, welke weigeren de tariefverlaging te aanvaarden, te zullen royeeren. De regeering ontkent, dat hier sprake zou zijn van vrijheidsbelemmering. Ondertusschen is de ondersteuning aan de leden van de Landelijke Federatie van Bouw vakarbeiders hervat op 15 September, den datum waarop door dfeze organisatie de door de regeering gewenschte verklaring met be trekking tot de tarieven in het stucadoorsbe drijf in"Amsterdam is afgelegd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7