Alkmaarsche Courant Gemeenteraad van Alkmaar. Buitenland Honden] Tin en dertigste Jaargang. VRIJDAG 6 OCTOBER N#. 236 1933 (Vervolg Gemeenterekening 1932 en de rekeningen der bedrijven. B en W. boden aan de gemeentereke- liing 1932 en van de afzonderlijk be heerde takken van dienst over dat jaar. De betreffende bijlage publiceerden w ij in ons no. van gister. In handen der betreffende raadscommis sies gesteld. Gemeentebegrooting 1934. B en W. boden aan de begrooting der gemeente over 1934. In handen van de afdeelingen van den -aad gesteld. Opheffing onbewoonbaarverklaring. In verband met een verbouwing van perceel Heiligland no. 36, waardoor het karakter van woning is verloren ge gaan. stelden 3 en W. voor, de uitge sproken onbewoonbaarverklaring van dat perceel op te heffen. Goedgekeurd. i Verordening heffing schoolgeld 1. o. Op 1 Januari a s. eindigt de termijn, gedurende welken is goedgekeurd de verordening, regelende het heffen van schoolgelden voor het gewoon lager on derwijs, het uitgebreid lager onderwijs en het openbaar buitengewoon lager onderwijs in de gemeente Alkmaar, waarbij behoort ae verordening, regelen de het invorderen van die schoolgelden. B. en W. stelden vóór hen te machti gen opnieuw de koninklijke goedkeuring op de heffingsverordening aan te vragen. Goedgekeurd. Verkoop grond Bergerweg. B. en W. stelden voor, aan den heer P Schermer te vtrkoopen ee.i perceel bouwterrein aan den Bergerweg, sectie D no. 228, gedeeltelijk, groot ongeveer 772.5 vierk. meter, voor 12 per vierk. meter. Goedgekeurd. Verhuring woning Laat 167. B. en W. stelden voor, hen te machti gen, de woning plaatselijk aangeduid Laat 167, met het daarachter gelegen erf, te rekenen met ingang van 4 Octo- ber j 1., voor den door hen te bepalen tijd, den duur van vijf jaren niet te bo ven gaande, te verhuren aan een door hen aan te wijzen huurder, vooreen door hen te bepalen huurprijs, welke niet minder dan 6 50 per week mag be iragen. Goedgekeurd. Vergoeding schade onderbouw Bokkebrug. B en W. stelden voor: a aan den heer D Woud te Wormer als aannemer van den onderbouw van de Bokkebrug tegen finale kwijting een bedrag van 390'j 45 uit te betalen ter zake van de door.hem bij de uitvoering van dit werk geleden schade en als restant van de aanneem som; b. deze uitgaven nader te regelen bij suppletoire begrooting. (De bijlage no. 117, waarin dit voorstel uitvoerig is toegelicht, publiceerden wij gi.-ter in haar geheel De heer K e ij s p e r vond goed, dat de heer Woud zal krijgen wat hem toekomt, maar de gronden waarop waren volgens spr. niet dui delijk. Hij meende, dat een belangrijk risico, voortvloeiend uit het bestek, niet daarin was opgenomen. Als de conclusie van het rapport nu een algemeen streven wil om het risico te bestrijden, meende spr., is het voorstel toch onbevredigend. Weth. Klaver noemde het geval van buitengewone beteekenis. Het is onjuist, dat groote risico's opzettelijk uit het bestek zou den zijn gehouden. Het gaat hier om de waarde van besteksbepalingen. Het was de directeur der gemeentewerken bekend welke gevaren bij uitvoering van het werk dreigden Hij heeft den heer Woud daar ook nog op ge] wezen en tevens nadruk gelegd op hetgeen bij waterwerken in deze gemeente reeds is on dervonden. Desondanks heeft de heer Woud zijn inschrijvingssom gehandhaafd, ook toen Gemeentewerken nog wees op gevaren voor' walmuren in de omgeving van de Bok kebrug. Deze besprekingen zijn niet zwart op wit gesteld. Nu is het volgens dr. Wentholt niet juist art. 18 van het bestek zóó ver te laten s' :k ken als is bepaald. De strijd gaat dus over de waarde van dat artikel, dat ook volgens spr. te ver gaat. Intusschen wilde spr. op merken, dat bedoeld artikel tot heden toe steeds heeft gegolden. Wordt nu daaraan niet meer de kracht verleend als tot dusver, dan zal gezocht moeten worden naar een an dere formuleering, waarbij de gemeente ge vriiwaard zal zijn tegen risico's. Het college van B. en W., hoewel verschil lende bemerkingen hebbend tegen de beslis sing der arbitragecommissie, meent zich daarbij te moeten neerleggen. De heer K e ij s p e r ontkende, te hebben bedoeld, dat Gemeentewerken opzettelijk de risico uit het bestek zou hebben gelaten. Spr. drong erop aan, om, als men wéét dat er meerdere risico's zijn, deze voortaan in de bestekken op te nemen. Mr. Langeveld sloot zich hierbij aan en verzocht de kwestie in de juridische afdee liner ter secretarie te doen onderzoeken. Weth. Klaver deed toezegging voor na der onderzoek. Het voorstel werd hierna goedgekeurd. Subsidie autobusdienst. B. en W stelden voor, aan de firma J. M. van Geelen en F. B. v. d. Berkhu te Heiloo, exploitante van den stads autobusdienst, ten laste van den dienst 1933, een subsidie uit de gemeentekas te verleenen van 3999, tot dekking van over 1932 en 1930 op de exploitatie van dien dienst geleden verliezen, ad resp. 3220 94 en 778 06. Goedgekeurd. Commissie zwemvraagstuk. B en W. stelden voor: 1. over te gaan tot de instelling van een commissie, die zal hebben te onderzoeken op welke wijze in deze gemeente moet worden voorzien in de behoefte aan een naar de eischen des tijds ingerichte bad- en zweminrichting, met inachtneming van de omstandigheid, dat Gedeputeerde Staten dezer provincie niet bereid zijn er toe mede fe werken, dat de gemeente voor een dergelijke inrichting een be langrijk financieel risico op zich neemt; 2. het voorzitterschap der commissie op te dragen aan wethouder Bonsema en de commissie overigens te doen bestaan uit drie raadsleden, een vertegenwoor diger van het bestuur der N. V. Alk maarsche Bad- en Zweminrichting, aan te wijzen door dat bestuur, en een verte genwoordiger der Gezondheidscommis sie, aan te wijzen door die commissie; 3. aan de commissie het noodige cre- diet te verleenen voor de uitgaven, die zij voor de uitvoering van haar taak zal hebben te doen; 4 over te gaan tot benoeming der sub bedoelde raadsleden. (De bijlage no. 120, waarin dit voorstel nader wordt toegelicht, is opgenomen in ons no. van Dinsdag j.1.) De heer Govers was erover teleurge steld, dat slechts drie raadsleden zouden wor den aangewezen. Hij achtte vijf beter, in het belang der evenredige vertegenwoordiging. De heer K e ij s p e r was verheugd over het vlugge verschijnen der bijlage, dat getuig de van voortvarendheid in het college. Spr geloofde, dat vier raadsleden in de commis sie bevrediging zou geven, twee van elke zijde, en hij stelde dan meteen den heer Wol- dendorp candidaat. Weth. Bonsema kon accoord gaan met aanwijzing van vier raadsleden in de com missie. De heer Govers legde zich hierbij neer. Hij zou gaarne den heer Bierenbroodspot of den heer D. Saai willen zien aangewezen, omdat hij wenschte, dat de leden der com missie zich kunnen laten voorlichten door anderen. Weth. Bonsema achtte aanwijzing van één der twee gewenschte heeren niet noodig, het staat ook niet in het voorstel, maar in elk geval zullen alle plannen wel besproken worden. Zonder stemming werden hierna als raadsleden voor de commissie aangewezen de heeren Woldendorp, Bulens, Vogelaar en Langeveld, die door hun fractie daartoe naar voren waren gebracht. De voorzitter wenschte hen succes op hun besprekingen, er op wijzend, dat het volgend jaar nog gezwommen dient te wor den. Verhuur grond aan den weg Zuiderhoutlaan-Sportpark. B. en W. stelden voor, aan het bestuur van de r. k verkenners der St Domini- cusgroep een aan de zuid-oostzijde van den nieuwen toegangsweg naar het sportpark nabij den hoofdingang gelegen terreintje, ter grootte van ongeveer 34 X 63 M., als oefen- en speelterrein te verhuren voor 64 per jaar. Goedgekeurd. Verkoop van aan de Blaeustraat gelegen grond. In bijlage no. 12 stellen B en W. voor: aan E Th. J. van Latum, alhier, te ver koop«n een perceel bouwterrein, ka dastraal nakend gemeente Alkmaar, sectie C. nr. 787 gedeeltelijk en 1 r 3345 gedeeltelijk, gelegen aan de Blaeustraat, ter grootte van ongeveer 575 M2 voor de som van 8.— per M2. Goedgekeurd. Weth. Slingerland stelde voor, de steeg achter het in dit voorstel bedoelde per ceel, tevens loopend achter het reeds eerder aan den heer Krols verkochte perceel, te ver klaren tot gemeenschappelijke steeg. Goedgevonden. Nogmaals de palen en de radio. Weth. Bonsema deed mededeeling van een juist door hem ontvangen brief, volgens welke mej. Appelman heden Vrijdag door een deurwaarder op last van haar huisheer, den heer Pot, uit de woning zal worden ge zet, alleen omdat zij aansluiting blijft wen- schen aan het gemeentelijk radio-distributie' net. Spr. uitte zijn afkeuring over het optre den van den heer Pot en zei een beroep te willen doen op den wethouder van publieke werken, om mej. A. zoo mogelijk aan een woning der gemeente te helpen. Hierna sluiting der vergadering. Rectificatie. In het gister geplaatste overigens groo- tendeels ongecorrigeerde, persklaar geschre ven verslag is het ingekomen stuk sub i. onduidelijk geworden, doordat een gedeelte van de daarbij vermelde discussie behoort bij het voorgaande punt. Men leze punt i. als volgt: „Een brief d.d. 26 September 1933 van de Vereeniging voor ziekenhuisverpleging j u-I ^"can<^er" te Heerhugowaard, inzake de bijdrage in het tekort op de exploitatie van het Centraal ziekenhuis. De heer Venneker vroeg of het moge lijk is uitstel te verleenen. E>e heer R i n g e r s wilde wel uitstel ver leenen. Besloten werd de kwestie in comité te be handelen". Alles wat er méér staat behoort bij punt h. Men leze bovendien inplaats van „de heer Westerhof": Weth. Bon ma. In de mededeelingen van weth. Westerhof over het punt Werkverschaffing leze men „De plannen voor het bosch worden wet enz. en niet „plannen voor het booren''. Verder moeten wij de Alkm IJsclub en de IJsclub Kraspolder de illussie ontnemen, dat hun verzoek om subsidie zonder meer inge willigd zou zijn. Dat was na de langdurige j- 1 ,.j. hvt vnritre reiken. Het verzoek is afgewezen op dezelfde gronden als het vorige jaar. De mededeeling „ingewilligd" behoort thans onder het ingekomen verzoek van den Middenstand om Zaterdag de winkelsluiting buiten werking te stellen. DE AANSLAG OP DOLLFUSS. Communiqué van de politie. Volgens een officieel communiqué van de Weensche politie is op 4 October j.1. de dader van den aanslag op Dollfuss Dertil in gewo ne hechtenis geplaatst. Verder wordt in het communiqué medegedeeld, dat een reeks ver klaringen, die Dertil in het hem tot dusverre afgenomen verhoor heeft afgelegd onjuist zijn gebleken. Dertil is lid der NSDAP ge weest en heeft op 2 Februari een voorloopige lidmaatschapskaart ontvangen. Zijn verkla ring, dat hij na een half jaar weer uit de partij is getreden, wordt nog onderzocht. Het wapen, waarmede hij den aanslag pleegde, heeft hij op 2 October des middags van den glazenmakersknecht Oskar Weigensamer gekocht voor 10 Schilling. Dertil ontkent, dat Weigensamer en een Wehrmann, dien hij eveneens op 2 October naar een vuurwapen vroeg, ingelicht waren over den te plegen aanslag. De politie veronderstelt echter, dat genoemde twee mannen kennis droegen van een bijzonder plan en zich aan medeplichtig heid hebben schuldig gemaakt door ver schaffing van het vuurwapen. In de woning van Dertil zijn in den kachel resten gevonden van verbrande geschriften, drukwerken en met de hand geschreven aan- teekeningen. Pogingen den tekst te ontcijfe ren zijn nog gaande Dertil is nationaal socialist. Vandaag heeft de politie het bewijs in landen gekregen, dat Dertil, de man die den aanslag op bondskanselier Dollfuss heeft ge pleegd nationaal-socialistische partijman is. Zij heeft nl. het lidmaatschapsboekje der NSDAP van Dertil gevonden. Uit dit boekje is gebleken, dat Dertil in het begin van 1932 tof de NSDAP is toegetreden. Bovendien is hij Oostenrijksch SA-man geweest. Vandaag werden 11 personen gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid. O.m. werd gearresteerd de nationaal-socialist Wei gensamer, die Dertil den revolver heeft ver kocht waamede deze den aanslag heeft ge pleegd. De ouders van Dertil zijn opnieuw gearresteerd. Dementi der N.S.D.A.P. In tegenstelling met de mededeeling, vol gens welke de Weensche politie het bewijs in handen heeft gekregen, dat Dertil nat.- sQcialist is, verklaard de landsleiding der NSDAP Oostenrijk, dat Dertil nooit, ook niet tijdelijk, lid der NSDAP is geweest. In sommige kringen wordt verklaard, dat Dertil is beïnvloed door de ideeën van zijn stief vader, dr. Günther. discussies over dezelfde vraag in het vorige jaar niet te verwachten. Hoogstens zou men hebben kunnen verwachten, dat het stuk in handen van B. en W. om advies was gestelc Zelfs dat heeft men evenwel niet kunnen be DUITSCHLAND WIL GEEN OORLOG Göring geïnterviewd. De „Paris Soir" publiceert een interview van den naar Duitschland gezonden bijzon deren correspondent Jules Sauerwein met den Pruisischen premier Göring, waarin, naar het W. B. meldt, o.a. het volgende staat: „Wat men de Duitsche republiek noemde heeft de ziel van ons volk op ongehoord on handige wijze verkeerd begrepen, gewond en gekwetst Daarom is zij bijzonder gemakke lijk ineengestort.'' Betreffende het Jodenvraagstuk zeide Göring: „De Jood kan en mag niet over Duitschland regeeren, evenmin ook over Frankrijk. Hij bezit zekere capaciteiten, maar om over een volk te regeeren moet men van het bloed van dat volk zijn." Als antwoord op een opmerking van Sauerwein over Stresemann verklaarde Göring: „Stresemann was een waarachtig Duitscher en het is verre van mij de waarde van zijn nagedachtenis te willen verkleinen Hij voerde de eenige politiek die hij kon door zetten. Maar een nieuw element heeft daar in een rol medegespeeld. Algemeene ideeën, een humanitair intellectualisme en een geheel verwarde opvattin" hebben zijn brein aange daan Het was alsof deze arme mensch zich zelf een injectie met pacifisme had toege diend die noodlottige gevolgen had. Daar vandaan de verwarring van zijn ideeën. Hij zeide zoo nu en dan iets dat absoluut juist was. Maar het klonk verkeerd en, zooals men in Frankrijk zegt: „c'est le ton qui fait la musique". Overgaande tot den tegenwoordigen poli- tieken toestand zeide minister-president Göring: „Wij willen geen oorlog. Dat zeg ik als soldaat wiens werk het jarenlang was oor log te voeren, en ik zal zeggen waarom wi; geen oorlog willen. Frankrijk en Duitschlanc kunnen elkander onmogelijk willen vernieti gen. Zij zijn in geen vroegeren oorlog zoo ver gekomen en het zal hun ook nooit geluk ken. Wij herinneren ons de jaren waarin zoo veel heldenmoed ten toon is gespreid. Om een stukje grond behoort (soll) nooit oorlog ge voerd te worden, maar tegen een vijand die ons zou willen vernietigen moet er oorlog gevoerd worden tot den laatsten man en tot den laatsten ademtocht. Wij koesteren geen revanche-gedachten. Een oud Duitsch lied begon met de woorden: „Siegried wollen wir Frankreich schlagen". Ik heb bevel gegeven het niet meer te zingen". Minister Göring ging toen over tot het vliegwezen en zeide: „Ik heb verdedigings wapenen noodig. Als chef van het Duitsche vliegwezen ga ik uit van drie principes, waarin ik drie types zie. In de eerste plaats moet ik het verkeersvliegwezen organiseeren waarvan het budget in 1929 gedecimeerd is Het materiaal is niet meer modern. Het be antwoordt niet meer aan de eischen van vei ligheid. Wij moeten overal drie-motorige vliegtuigen hebben. In de tweede plaats wi' ik niet dat de vliegergeest in Duitschland verloren gaat. De Duitsche jeugd moet den smaak van het vliegen behouden. In de der de plaats wil ik bewijzen dat wij een mini mum van defensie in de lucht noodig heb ben, ziowel te land als te water. Wij zijn ge heel omgeven door landen die met Frankrijk verbonden of bevriend zijn. Wij kunnen van alle kanten aangevallen en vernietigd wor den. Wil men wereklijk dat wij absoluut weerloos zijn? Wil men beweren dat wij met zoo geringe land- en zee-strijdkrachten weer stand kunnen bieden aan een luchtaanval? Dat alles is zeer ernstig. Men beraamt plannen tegen ons eventueel met sancties en uchtaanvallen die men zonder eenig risico zou willen uitvoeren. Want de horizontale verdediging vermag niets tegen den verti- kalen aanval uit de lucht. Ik verlang een kleine luchtvloot, bestaande uit vliegtuigen die tè licht gebouwd zijn om dienst te kun nen doen als bombardementsvliegtuigen en, wanneer men wil, zelfs capabel voor een zoo kleinen voorraad brandstof dat een lange vliegtijd onmogelijk is. Deze kleine jacht vliegtuigen, die ongeschikt zijn voor den aanval kunnen ons van dienst zijn tegen aanvallers en men moest mij, wanneer men wil, een deskundige voor het vliegwezen sturen, met wien ik onderhandelen kan en die zich zal overtuigen van mijn bedoelingen. ~k zou gaarne met hem onderhandelen. En thans, tot slot, het volgende, is het niet ellendig en absurd, deze eeuwige strijd en deze spanning, die nooit ophouden tusschen onze volken? Gelooft u dat wij één enkel object van tweedracht hebben dat het loont dat wij ons bestaan zóó vergiftigen? Ik zie er geen. Wanneer onze leider zijn woord geeft voor de natie, gaat het om een beslis sende, onvoorwaardelijke verplichting, en de geheele natie zal hem volgen. Maar heeft u in Frankrijk niettegenstaande uw partijstrijd en uw parlementaire compromissen zulk een man? TWEE DOODVONNISSEN RECHTSGELDIG. De 30-jarige koopman Friedrich Mann en de 29-jarige kellner Alfred Schulz, die wegens gemeenschappelijk gepleegden moord op een 75-jarige vrouw, op 22 October 1932 gepleegd, door de rechtbank te Berlijn ter dood waren veroordeeld, waren tegen dit vonnis in hooger beroep gegaan. Het beroep werd door het Rijksgerechtshof te Leipzig verworpen, zoodat het vonnis ten uitvoer zal worden gelegd. DE A.S. ZITTING VAN HET TSJECHISCHE PARLEMENT. Zal ook de communistische partij worden verboden? De Tsjechische regeering heeft bij de Ka mer, welke op 25 October a.s. bijeen zal ko men twee wetsontwerpen ingediend ter be krachtiging van het Woensdag door de igeering uitgevaardigde verbod der Duit- :he nationaal socialistische partij en der Dutsch Nationale partij in Tsjecho Slo wakije Volgens het tweede ontwerp zullen de mandaten dezer partijen, 18 in het geheel, worden geannuleerd. Waarschijnlijk zal nóg een derde wetsont werp worden ingediend, waarbij het ver mogen der beide partijen in beslag zal wor den genomen. Gisteren is den leden der beide partijen medegedeeld, dat een voortzetting van hun rartij-activiteit zal worden gestraft met geld- boeen van 10.000 tot 50.000 kronen of met hechtenis van 12 uren tot 14 dagen. Men spreekt in politieke kringen over een eventueel verbod der communistische partij. FRANSCH RADICAAL-SOC. CONGRES GEOPEND. Het radicaal-socialistische bijzondere con gres te Vichy is gisteren begonnen in aan wezigheid van den premier, en de ministers van landbouw, handel en luchtvaart. Op voorstel van Daladier is Herriot een stemmig tot voorzitter der partij gekozen. Daarna wet dgesproken over algemeene agrarische kwesties. Zaterdag zullen de al gemeene en de buitenlandsche politek der partij worden besproken. STAKING VAN HAVENARBEIDERS TE DUINKERKEN. De onderhandelingen tusschen de haven arbeiders en de reeders te Duinkerken zijn afgebroken, zonder dat een resultaat is be reikt. De havenarbeiders hebben derhalve be sloten, Vrijdag in staking te gaan. ZUIVELTENTOONSTELLING TE BRUSSEL. In het Holland Huis georganiseerd door den F. N. Z. Gedurende den tijd van 6 October a.s. tot en met 5 November d. a. v. zal er in de zalen van het Holland Huis te Brussel vanwege den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond een speciale zuiveltentoonstelling gehouden worden. Gister is zij door dr. F. E. Posthu- ma geopend. Het doel der expositie is om het verbrui kend publiek in België nauwer in kennis te brengen met de Nederlandsche zuivelpro ducten deze specifiek Nederlandsche indus trie voor het Belgisch-Nederlandsch handels verkeer is. VROUWENZORGEN Slechte teint rheumatiek te dik altijd moe. Indien deze vrouw voor elke klacht een apart middel genomen had, zou zij het erg druk hebben gehad. En de lange tijd die noodig zou zijn geweest, om voor dit alles een kuur te doen. Neen, ze nam maar één middel, en na zes weken zag zij alle klachten al ver dwijnen. De eenvoudige verklaring is, dat al haar klachten voortkwamen uit één zelfde oorzaak. Zij schrijft: Sinds ik zes weken geleden Kruschen begon te nemen, is mijn gezondheid hard vooruitgegaan. Mijn teint, die er on- frisch uitzag, Is nu helder en gezond geworden. Mijn rneumatiek is bijna verdwenen. Twee maanden geleden was mijn gewicht 138 pond en gisteren woog ik op dezelfde weegschaal 128 pond. Deze gewichtsvermindering heeft me wonderlijk veel goed gedaan, want ik voel me niet half zoo moe meer tegen woordig en ik kan beter werken dan ik in maanden deed. Daarom zou ik Kruschen nooit meer willen missen Mej. A L R. Zoovele kwalen, waarover de men- schen klagen vanaf „niet lekker voe len" tot acute rheumatiek kunnen veelal worden teruggebracht tot één grond-oorzaak traagheid der inwen dige organen. Er is één zekere, veilige weg om Uw organen regelmatig aan 't werk te houden de „kleine dagelijk- sche dosis" Kruschen Salts. Kruschen is een wetenschappelijke combinatie van zeo minerale zouten, die Uw afvoeror- ganen aansporen tot betere werking en aldus alle afvalstoffen wegruimen, die Uw organisme verstoppen en het bloed onzuiver maken. Kruschen heeft een zuiverenden en versterkenden invloed op den bloedsomloop, zoodat het elke vezel van Uw lichaam doorstroomt met tintelenden levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 160 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. NATIONAAL SOCIALISTISCHE PROFESSOR GEPENSIONNEERD. De vroegere rector der Weensche univer siteit, de beroemde hoogleeraar in het straf recht prof. dr. Gleispach is door de regee ring gepensioenneerd. Hij was een ijverig nationaal socialist en heeft een boek geschre ven, waarin hij de regeering Dollfuss heftig heeft aangevallen. Naar verluidt, zullen nog eenige profes soren wegens hun nationaal socialistische gezindheid worden ontslagen. DIEFSTAL VAN BELANGRIJKE STAATSSTUKKEN. De slapende secretaris in den trein. In den sneltrein van Boekarest naar Warschau is een opzienbarende diefstal van diplomatieke stukken gepleegd. De secretaris van het Poolsche consulaat te Kischinew had opdraCht een aantal be langrijke documenten naar Warschau te brengen. De documenten waren ge pakt in een handkoffer. Voorbij Szerno- witz sliep de secretaris in. Bij zijn ont waken constateerde hij, dat de koffer weg was. Onmiddellijk werden alle po litieposten langs de spoorlijn gewaar schuwd, doch tot nog toe kon de dief niet worden gepakt. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid, dat men met een gewo nen diefstal te doen heeft, doch de ver denking dat men met een bewust spion- nage-geval heeft te maken is zeer groot AARDBEVING OP CHALCIDICE. Het schiereiland Chalcidice (Griekenland) is door een hevige aardbeving geteisterd. Het centrum van de aardbeving ligt in de nabij- Eenige ruinen zijn heid van de stad Jerissos. volkomen ingestort. Ook een waargenomen. zeebeving is BEPERKTE STAAT VAN BELEG IN SPANJE. De president der Spaansche republiek heeft den „beperkten staat van beleg" voor het geheele staatsgebied afgekondigd. Dit besluit is genomen in verband met de voortdurend groeiende nervositeit, die ont staan is door de regeeringscrisis. Pedregal kabinetsformateur. Professor Sanchez Roman, die opdracht had gekregen tot formatie van een kabinet zag zch gisteren gedwongen zijn opdracht neer te leggen. De radicalen van Lerroux weigerden zitting te nemen in een kabinet, waar een sociaal-democraat, zij het ook zon- dere portefeuille deel van uitmaakte. De sociaal democraten van hun kant weigerden iedere samenwerking met de radicalen. Thans is de advocaat Pedregal tot kabi netsformateur benoemd. Pedregal was reeds minister van financiën onder de monarchie. HET BRANDENDE WRAK AAN LAND GEDREVEN. Het brandende wrak van het Noorsche s.s. Roholm, dat Woensdag S.O.S.-seinen heeft uitgezonden, is gister noordelijk van Vardö stuurloos aan land gedreven. Slechts door een gelukkig toeval is het een schip, dat de koers van het brandende vaartuig kruiste, gelukt, dat geheele bemanning van 25 kop pen te redden. DE STAKINGEN IN AMERIKA. De stakingsonlusten in Illinois. Naar uit Harrisburg wordt gemeld, heeft de gouverneur van Illinois vier compagnieën nationale gardes naar het steenkolengebied gedirigeerd, nadat stakers de Peabodymijn hadden omsingeld en bij een vuurgevecht 20 werkwilligen hadden verwond, waar van 3 zwaar. De stakers sneden de stroomkabels door en lieten een spoorwegbrug in de nabij heid in de lucht springen. Gas en schroot tegen de werk- loozen. Naar uit Ambridge in Pennsylvanië ge meld wordt, hebben 105 politie-agenten al daar de voor de stalen-buizenfabrieken opge stelde stakingsposten verdreven. De politie trad krachtig op en maakte daarbij gebruik van met schroot geladen geweren, traangas- bommen en gummistokken. Eén staker werd gedood, 9 stakers werden, deels zwaar, in rug en schouders gewond. Verder werden nog 25 personen, waaronder ook vrouwen door slagen gewond of door gas vergiftigd, HEVIGE EXPLOSIE IN AMERIKA. 3 dooden, 5 gewonden. In Beaumnt (Texas) is door onbekende oorzaak bij de Magnolia Petroleum Com- pany een hevige ontploffing ontstaan. Tot dusverre werden 3 dooden en 5 gewonden geborgen. BYRD ZENDT S.O.S.-SEINEN. Zijn ijsbreker op sleeptouw ge« nomen. Admiraal Byrd heeft van zijn ijsbreker „Bear of Oakland" S.O.S.-seinen uitgezon den. Hij meldde, dat de ijsbreker machine- schade nad en zich in ernstigen nood bevond. Twee sleepbooten uit Wilmington zijn den ijsbreker te hulp gekomen en hebben het schip op sleeptouw genomen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9