DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. Stad en Omgeving. No. 237 Zaterdag 7 October 1933 135e Jaargang IVal vandaag de aandacht trekt Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, nagegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. francr door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/k. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. TeleL 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Juist omdat de oudste de wijste moet zijn, houdt de heer Govers in den Raad altijd heel korte redevoeringen. Het zijn niet altijd harmonische klanken, .die over de radio distributie-kabels tot ons komen. Om het bij den Bergerweg te stichten bosch een natuurlijker karakter te geven zou men er misschien wat wilde dieren in kunnen loslaten. Iedere man, zegt een Hollandsch spreek woord, is zoo oud als hij zich voelt. En daarom is de heer Govers, de nestor van den Raad, ondanks zijn grijze haren, zijn onafscheidelijke zwarte jas en ondanks zijn wijze en bezadigde woorden, eigenlijk nog een piepjonge Edelachtbare wien geen arbeid in het belang der gemeenschap te veel is. Vijf en twintig jaren heeft hij in onze idszaal de politi- gemaakt, een k bare commissies die gevechten voorbereid en raadszaal de politieke spiegelgevechten mee gemaakt, een kwart eeuw heeft hij in ontel in scène gezet, vijf en twintig jaar heeft hij on afgebroken de belangen der burgerij behar tigd en vooral de belangen van de gemeente diensten, de polders en de vereenigingen, iie zich in zijn bijzondere interesse mochten ver heugen. En bij dit alles is hij jong gebleven en de oorzaak daarvan is daarin te zoeken, dat hij zich nimmer noodeloos heeft opgewonden, dat hij nooit meegedaan heeft aan felle de batten, dat de wilde stormen der stedelijke politiek over zijn waardig hoofd zijn gegaan en hem onberoerd hebben gelaten. Er is een tijd geweest, dat de heer Govers beroemd was om de kortheid zijner redevoe- ringén, dat er zelfs beweerd werd, dat hij nimmer meer dan vijf minuten achtereen had gesproken. Die kortheid is over het algemeen een verdienste geweest, want de beteeken is van een rede zit geenszins in de lengte, maar in de opinie die daarin vertolkt wordt. De heer Govers heeft het altijd kort en krachtig gezegd en men heeft nooit naar zijn bedoeling behoeven te raden. Als man van liberalen huize bleef hij in alle omstandighe den zijn principes getrouw en al heeft men hem wel eens verweten, dat hij te conservatief was, toch gaf hij altijd blijk een open oog te hebben voor velerlei belangen. Politieke partijen mogen opkomen en ver dwijnen, de hèer Govers blijft de zijne ge trouw. Als voorstander van het Openbaar onderwijs heeft zijn stem destijds den door slag gegeven voor het behoud van de Alk- maarsche Handelsschool en nog altijd staat deze veteraan op de bres als de openbare scholen bedreigd worden. Het is bekend, dat de Gemeentereiniging en vooral diens levende inventaris de groote belangstelling van onzen nestor heeft, dat bij landaankoop in* den regel naar zijn deskun dig inzicht gevraagd wordt en dat bovenal de polderbelangen bij hem 40 uitstekende handen zijn. Voor dit alles heeft hij vijf en twintig jaren belangeloos zijn moeite en zijn tijd gegeven en ofschoon grijze lokken als 6neeuw op een Alpentop zijn hoofd sieren, is zijn hart nog jeugdig en heeft hij met de leuze: „Houdt er den moed maar in!" vele jongeren een voorbeeld van vitaliteit van werkkracht en opgewektheid gegeven. Dat deze nestor bij zijn zilveren raadsju- bileum gefêteerd zou worden was te ver wachten en ook, dat leden van diverse frac ties hem als een steunpilaar van onze vroed schap zouden huldigen. Vergeten was, dat vele democraten hem in den loop der jaren wel eens een te sterk conservatisme hebben verweten, vergeten waren de dagen, dat raadsleden tegenover hem stonden en tever geefs probeerden hem tot ontrouw aan zijn liberale beginselen te verleiden en dat be wijst, dat men ten slotte altijd zijn oprecht heid gewaardeerd heeft. Dat men wist, dat een figuur als hij ook anderer inzichten kan begrijpen kon zeker uit de toespraak van den heer Westerhof blijken, die er in zijn huldi gingswoord op wees, dat de democratische gedachte na dit tijdperk der politieke malaise weer als een opgaande zon in alle heerlijk heid naar boven zou komen. Als er iets is, dat den heer Govers weinig interesseert dan is het de groei der democratische gedachte, maar juist het feit, dat hij daarop ook thans ;een commentaar heeft geleverd, is het beste wijs, dat hij in onzen Raad niet alleen een politieke figuur is, maar ook een nestor in de ware beteekenis van het woord, een vader lijke vriend, die in het wel en wee van al zijn medeleden belangstelt. Wij hebben in ons raadsverslag reeds doen uitkomen hoe deze nestor gehuldigd is, hoe de burgemeester nog eens zijn karakteristieke eigenschappen naar voren gebracht heeft en hem de gouden medaille der stad heeft aan geboden, hoe de heer Westerhof namens den geheelen Raad daarbij bloemen gepresen teerd heeft en hoe de jubilaris met zijn familie ten slotte, met den Raad als decoratieven achtergrond, gefotografeerd is geworden. De heer Govers is een gelukkig man omdat hij telkens weer gelegenheid heeft te jubilee- ren. Hij heeft zitting in zoovele polderbestu ren en vereenigingen en dat reeds zoovele jaren, dat hij ook daar de noodige jubilea kan herdenken. Hij is niet lang geleden ze ventig jaar geworden, hij heeft zijn gouden bruiloft gevierd en hij is nu weer zilveren jubilaris in onze raadszaal, de jubilea en feesten zijn om zoo te zeggen niet van de lucht en het is een opmerkenswaardig feit, dat de man, die de leuze huldigt dat men er maar steeds den moed inhouden zal, al deze jubilea als aangename verrassingen onder gaat. Wij hebbel d<m indruk, dat de heer Govers het prettig vindt het middelpunt der feestelijkheden te zijn terwijl anderzijds allen die met hem in aanraking kwamen, maar al te gaarne van de gelegenheid gebruik maken hem te complimenteeren. Een feest van den heer Govers is altijd een spontane en opge wekte fuif waaraan men met groot genoegen terugdenkt. In intiemen kring is tot den jubilaris na de raadsvergadering in de trouwzaal nog menig woord van waardeering gesproken en is de hoopvolle verwachting geuit, dat hij nog zeer ve'e jaren als 's Raads nestor het algemeen belang naar zijn beste inzicht zou mogen dienen. Naar aanleiding van een adres van den heer Pot is in den Raad nogmaals de palen kwestie ter sprake gekomen. De heer Hoijtinx heeft er op gewezen, dat deze palen wellicht voor het 8 Öctoberfeest bijzonder van pas komen voor eventueele buurtversiering, maar dat hij toch graag zou zien, dat ze daarna zoo spoedig mogelijk verdwijnen aangezien het aesthetisch schoon van de stad er niet door verhoogd wordt. Over dit laatste waren vrijwel alle raads& leden het roerend eens, maar de heer Bon- sema heeft de vraag gesteld, wat men dan eigenlijk wèl wil. Er is voor de radiodistri butie nu eenmaal een exploitatie-opzet, die het onmogelijk maakt gelden te besteden voor het leggen van ondergrondsche loodkabels of voor het betalen van recognities aan on- wilige huiseigenaren. Geeft men daaraan toe, dan wordt de gemeentelijke distributie een mislukking tot schade van de gemeenschap. Hij bestreed voorts, dat er veel huiseigena ren zijn, die een paal voor de deur krijgen. Men ziet deze palen wel in verschillende stra ten maar ten slotte bijna altijd voor huizen van de Woningmaatschappij, die onder het dictatorschap van den heer Pot staan. Als bewijs, dat diens halsstarrigheid tot zonder linge consequenties leidt noemde de wethou der het feit, dat de heer Pot niet kan toe staan, dat er een loodkabeltje aan een der gevels wordt bevestigd, maar wel vraagt om palen achter de huizen in de Stuartstraat te plaatsen. Het moge schijnen, zeide de heer Bonsema, dat alle huurders der maatschappij het roerend met den directeur eens zijn, in werkelijkheid is dit niet zoo. In werkelijkheid is het steeds weer die eene directeur, die al zijn huurders dwingt het met hem eens te zijn, die hen op stookt nog liever voor de distributie te be danken dan hem ontrouw te worden, die hij las daarover een schrijven voor zich zelfs niet ontziet de bewoners met huurop- zegging te dreigen als zij in het geschil met de gemeente niet zijn zijde kiezen. Vandaar de zoogenaamde oppositie, die zich in woord en in ingezonden stukken uit en ten slotte niets anders is dan een voortdurende koppige poging om eigen inzichten te doen zege vieren. De Raad heeft daarop niet veel gezegd, waarschijnlijk omdat de raadsleden ook geen andere mogelijkheid tot oplossing van dit ge schil zien. De wethouder heeft beloofd nog eens met den heer Pot te zullen praten, maar de Raad heeft uitdrukkelijk vastgesteld, dat er van gemeentewege geen concessies worden gedaan en geen recognitie betaald zal wor den. In dat geval is er natuurlijk niet veel te praten, of beter gezegd niet veel te bereiken want de heer Pot heeft zich tot dusver ook niet als een man doen kennen, die gemakke lijk tot een ander inzicht te bekeeren is. Het resultaat van al dat praten zal wel zijn, dat er hier en daar nog wat palen bijkomen ol nog wat huurders al of niet vrijwillig voor de radio bedanken en de gemeenschap is met dat alles niet gebaat. Wij weten het wel hoe velen zich gegriefd gevoelen over het feit, dat zij zelf geen uithangbordje of zonneschermpje mogen aanbrengen zonder daarvoor belas ting te moeten betalen en wij kunnen ons ook wel voorstellen, dat zij thans eenzelfde stand punt innemen nu omgekeerd de gemeente eens van hun gevels wenscht te profiteeren, maar ten slotte zal men niet voorbij mogen zien, dat hier niet het particulier maar het algemeen belang gediend wordt en moeten begrijfien, dat een te koppig vasthouden aan werkelijke of vermeende rechten het radio distributiebedrijf, dat nu een gemeenschaps bedrijf is, moet schaden. Men moge tegen dit bedrijf zijn bezwaren gehad hebben, tenslotte is het door een raadsbesluit tot stand geko men en zijn er reeds te groote kapitalen in gestoken om het tegen te werken. Wie dit be drijf opzetelijk in zijn groei belemmert, treft daarmede niet allereerst het gemeentebestuur of een wethouder maar de"'financiën der ge meente waarbij alle belastingbetalers ge- irnteresseerd zijn. Het was te verwachten, dat ook in den Raad nog eens tot uiting zou komen, dat het gemeentebelang boven het particuliere dient te gaan en dat de burgemeester er nog eens nadrukkelijk op zou wijzen, dat het raadsge- zag in dit geschil door de leden van alle fracties gesteund dient te worden. De bijlage, waarin B. en W. voorstellen een commissie voor het zwembadvraagstuk in het leven te roepen, was o.i. niet erg ge lukkig geredigeerd. Het was niet noodig daarin nog eens na drukkelijk te vermelden, dat Ged. Staten dezer provincie niet bereid zijn er toe mede te werken, dat de gemeente voor een derge lijke inrichting een belangrijk financieel risi co op zich neemt. Dat is slechts één van de motieven geweest, waarop Ged. Staten des tijds de plannen voor een open zwembad hebben afgewezen en de oorzaak daarvan zal hoofdzakelijk hierin hebben gelegen, dat juist dit plan in opzet, uitvoering en exploi tatie buitengewoon riskant was. Niets wijst er op, dat Ged. Staten rtiet een grooter risico zouden goedkeuren, wanneer er een inrich ting tot stand komt, welke meer kans op een sluitende exploitatie biedt. Wilde men van te voren de commissie aan het inzicht van Ged. Staten binden, dan had men er eerlijkheidshalve ook bij moeten ver melden, dat de nieuwe inrichting er een zal moeten zijn, waarmede men zich in breede kringen der burgerij zal kunnen vereenigen. Men heeft nadrukkelijk doen uitkomen, dat de commissie thans geheel vrij in de keuze van een oplossing zou zijn, daar zoowel de oude plannen voor een open bad als voor een sportfondsenbad op het oogenblik van de baan zijn. Maar men zal ten slotte een van beide inrichtingen moeten kiezen en waarom moest er nu zoo nadrukkelijk in de bijlage vastgelegd worden, dat noch het comité van actie noch de N.V. Zwembadenbouw in die commissie vertegenwoordigd mochten zijn. Zij, die voor het comité van actie optraden, dat zijn ten slotte eenige burgers onzer ge meente, zijn thans opzettelijk in deze com missie gepasseerd. Zij, die voor het open zwembad opkwamen, waren B. en W., verper soonlijkt in wethouder Bonsema. Het moge waar zijn, dat op het oogenblik alle plannen van de baan zijn, dit neemt niet weg, dat de heer Bonsema de man is, die met hart en ziel voor het open zwembad heeft gestreden en wanneer men hem thans in deze commissie benoemt, en hem zelfs tot voorzitter daarvan aanwijst, dan is dit niet rechtvaardig tegen over het comité van actie omdat zij, die een sportfondsenbad verdedigden, thans worden buitengesloten.. Wij willen gaarne aan nemen, dat men ook hen zal hooren en dat hun gelegenheid zal worden gegeven hun zienswijze naar voren te brengen, maar ten slotte krijgen zij slechts een adviseerende stem, terwijl de man, die rechtstreeks tegen over hen stond, door zijn voorzitterschap wellicht den doorslag bij de te nemen beslui ten zal kunnen geven. Men moge beweren, dat de heer Bonsema thans vrij en onafhankelijk is, juist het feit, dat men het comité van actie uitsluit om de commissie volkomen neutraal te maken, had oorzaak moeten ziin, dat men ook hem er buiten gelaten had, die met hart en ziel een open zwembad als het beste wat op dit gebied te verkrijgen is in den raad gepropageerd heeft. De projecten voor werkverschaffing zijn zonder veel discussie of hoofdelijke stemming aangenomen, waarover ieder zich slechts zal kunnen verheugen Er is niets demoralisee- render dan steun trekken en alles wat men kan doen om werkloozen productieven arbeid te laten verrichten, komt niet alleen henzelf maar ook de gemeenschap ten goede. Juist door het feit, dat het Rijk in de uit te keeren gelden bijdraagt en de Rijksvoorwaarden worden de laatste jaren gelukkg zonder eenig protest aanvaard kunnen op goedkoope wijze werken uitgevoerd worden, waardoor het gemeenschapsbelang ten zeerste ge diend is. Voornamelijk het bosch plan op grond van den Bergerweg waartoe een voorstel tege moet gezien kan worden vond nu reeds vele bewonderaars en de heer Van de Vall heeft er nog eens nadrukkelijk op gewezen, dat de gemeente destijds door 100.000 bij te dragen voor behoud van het Heilooër bosch zichzelf in de vingers heeft gesneden. Immers men heeft tevergeefs getracht daarbij ook het boschgedeelte in ongerepttn staat te bewaren, dat onmiddellijk aan Alk maar grenst. Men heeft door een klein finan cieel verschil dit deel aan den eigenaar ge laten, die er thans een villapark van maakt, met het gevolg, dat vele forensen zich hier vestigen en zelfs Alkmaarsche ingezetenen hier hun woonplaats kiezen en dus hun be lastinggeld in de Heilooër schatkist storten. Het eenige, dat men daartegen doen kan, is een nieuw bosch op Alkmaarsch gebied ma ken om het eveneens als villapark in exploi tatie te brengen en ofschoon een volslagen bosch niet in een of twee jaar tot stand komt, is men niet van plan te wachten totdat eeuwenoude eiken daar hun schaduw zullen werpen. Men zal beginnen met boomen te zetten, die de veronderstelling wettigen, dat er binnen afzienbaren tijd eens een namaak- oerwoud ontstaan zal, waarin verschillende rimboeliefhebbers een blokhut willen bouwen De kunst gaat tegenwoordig ver en we kun nen het gerust aan den heer Hoek en zijn helpers overlaten hier een natuurreservaat te maken, dat zoo aantrekkelijk zal zijn, dat forensen en geoensionneerde kapitalisten nergens anders dan daar willen wonen, wat de Alkmaarsche schatkist ten slotte slechts ten goede kan komen. Het is intusschen te hopen, dat het B. en W. gelukken zal het Hoogheemraadschap te bewegen een groot aantal Alkmaarders te werk te stellen bij de verbetering van den weg naar Egmond. Alkmaar moet daarvan de kosten dragen en mag er dus ook wel eenigszins de baten van hebben en het is slechts te betreuren, dat deze voorwaarde niet direct gesteld is, toen de Raad besloot het Hoogheemraadschap in de gelegenheid te stellen dit werk te ondernemen. Er is verder over het stichten van parkeer terreinen gesproken en in het bijzonder aan gedrongen op het maken van een flink ter rein bij de Groote Kerk. Wij gevoelen daar voor zeer veel, mits de kerk of omliggende gebouwen daarvoor niet behoeven te verdwij nen. De heer Westerhof moge de overtuiging toegedaan zijn, dat het dom is een automo bilist te bekeuren als hij midden in de stad zijn wagen onbeheerd neerzet, omdat auto mobilisten nu eenmaal niet verbitterd mogen worden, deze kwestie heeft ook nog een keer zijde. Wij zijn nimmer bewonderaars geweest van het plaatsen van wagens in onze smalle hoofdstraat, omdat juist daar het verkeer zoo veel mogelijk ruimte moet hebben. Er zijn menschen van buiten, die hun auto's daar 's morgens neerzetten en 's avonds weer komen weghalen Waar zij in den tusschen- tijd geweest zijn, zal nooit iemand te weten komen, maar de winkelier die hun wagen voor zijn deur krijgt en er den heelen dag op mag kijken, trekt er doorgaans niet het minste profijt van. Er moet ook wat het par keeren betreft en het voorbeeld in andere gemeenten bewijst dat een zekere orde zijn, wat trouwens allereerst door het steeds toenemende en gevaarlijker wordend verkeer geëischt wordt. Wij zijn er voorstanders van dat men hier en daar kleine of grootere parkeerplaatsen maakt en daarvoor zoo mogelijk onze open bare pleinen gebruikt. Er is op dit gebied in onze stad nog heel wat te verbeteren. Er behoorde enkele jaren geleden nog moed toe om ook de stichting van een vlieg veld aan te bevelen. Terecht heeft de heer Westerhof er nog even op gewezen, dat dit idee steeds meer voor uitvoering vatbaar wordt. Het vliegtuig is de periode van pok ken en mazelen te boven gekomen, het wordt meer en meer als bruikbaar vervoermiddel erkend, het zoekt, nu de verbinding der groote steden tot stand gekomen is, steeds meer zijn weg over de provincie en eerlang zal elke stad van eenige beteekenis naast haar station haar vliegterrein moeten heb ben. Regeeren is vooruitzien en wellicht zal men in de komende jaren het maken van een vliegterrein nog eens op het programma der werkverschaffing kunnen vinden Er wordt juist dezer dagen zoo dikwijls betoogd, dat Alkmaar de stad is vanwaar eenmaal de victorie is begonnen, welnu laat men bewij zen, dat zooiets niet alleen in het verleden kon gebeuren, maar dat ook de tegenwoor dige bewoners inzicht en durf hebben om door het maken van een vliegterrein vele andere provinciesteden een voorbeeld te geven. Bij de toekenning van schadevergoeding aan den aannemer Woud is gebleken, dat de gemeente in haar algemeene voorschriften een paragraaf bevat, die wel wat al te ge makkelijk de kosten van alle tegenslagen op de schouders van de aannemers legt. Er is namelijk altijd bepaald, dat alle risico's der uit te voeren werken voor rekening van den aannemer zijn en het is te begrijpen, dat een aannemer, die nog beginnen moet en geen tegenslagen verwacht, daarmede, om het werk in handen te krijgen, accoord zal willen gaan. Maar ten slotte komt het dikwijls voor, dat er stagnatie en kosten ontstaan door De aanslag op Dollfuss. (Dag. Overzicht). Brandend Russisch schip in volle zee. (Buitenland). Ernstig ongeluk te Milaan. (Bui tenland). Het proces te Leipzig. (Buiten land). De begrooting der provincie Noordholland. (Provincie) V De invoer van kaas in België ge- contingenteord. (Binnenland). De heer Govers 25 jaar raadslid (Stad en Omgeving.) Zie verder eventueel Laatste Be richten. onvoorziene oorzaken, terwijl de aannemer van zijn kant toch op beleidvolle wijze ge werkt heeft en eigenlijk door overmacht in een nadeelige positie is gekomen. Het wil ook ons voorkomen, dat in een dergelijk ge val niet eenvoudig naar de bepaling kan verwezen worden, waarbij de aannemer alle risico's moet dragen, maar dat een opdracht geefster als de gemeente dan billijkheids halve moet beoordeelen in hoeverre vergoe ding van geleden schade moet toegekepd worden In het rapport van den deskundige is al gezegd, dat, wil men een groot risico op de schouders van den aannemer leggen, de omvang van dit risico nauwkeurig in het be stek dient te worden omschreven. De heer Langeveld heeft inmiddels de be treffende paragraaf in de aandacht van de juridische afdeeling van onze gemeente secretarie aanbevolen en wij kunnen slechts hopen, dat de gemeente een regeling zal tref fen die het algemeen rechtsgevoel beter dan tot dusyer zal bevredigen. Ten slotte heeft de Raad een belangrijk subsidie toegekend aan den Stadsautobus dienst om het tekort van vorige dienstjaren te dekken. Nu er aan het station steeds meer taxi's verschijnen en de tarieven daarvan door de onderlinge concurrentie zoo laag zijn geworden, dat velen een eigen au'o boven de bus verkiezen, wordt het zeker tijd het autobusvraagstuk eens opnieuw te bekij ken. Blijft men maar steeds de verliezen bij passen, dan zal de gemeente binnen weinige jaren belangrijke tekorten moeten dekken. EINDE ZOMERTIJD. Wij herinneren onze lezers er aan dat hedennacht de zomertijd eindigt. Men dient dns voor het naar bed gaan de klokken een nnr achternit te zetten ot een uur te laten stilstaan. DE VERLICHTING VAN LANGESTRAAT EN LAAT. Zondag en Maandag zullen ook de versierde Langestraat en Laat feestelijk verlicht worden. Of dit ook reeds hedenavond zal kun nen gebeuren zal hedenavond om kwart over tien door de Lichtbedrijven worden nagegaan, daar het mogelijk is. dat de spanning hedenavond te groot is. Men vraagt ons winkeliers in de Lan gestraat en op de Laat te verzoeken hedenavond om '0 uur de lichten in hun huizen zooveel mogelijk uit te draaien or de feestverlichting mogelijk te maken. DE POSTDIENST OP MAANDAG 9 OCTOBER. De Directeur van het Post- en Tel» graafkantoor te Alkmaar maakt bekend, dat op Maandag 9 Oct. a.s. de loketten voor den postdienst zullen worde.i ge sloten te 14 uur. De busrechthouders behouden de ge legenheid tot afhalen als gewoonlijk. De laatste bestelling zal niet worden uitgevoerd, terwijl dien dag geen kwi tantie-invordering zal plaats vinden HEVIGE BOTSING. Donderdagnamiddag ontmoetten twee auto's uit andere provinciën elkander op den Oosterdijk bij Dirkshorn, juist bij de brug. En daar natuurlijk de heide bestuurders even groote haast hadden, stopte geen van beiden een oogenb'ik, doch botsten zij met geweld tegen elkander aan, waardoor een der wagens zoo werd beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor en verder is de verzekering er goed voor,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1