Alkmaarsche Courant. Daladier over Ontwapening. binnenland Honderd vfll en dertigste Jaargang. MAANDAG 9 OCTOBER J-Micaties DxtgzÜiksch Oveizicfit De groofe mogendheden moeten hei allereerst eens worden over de grond slagen der ontwapening. roosevelt dringt aan op eensgezindheid. buitenland Herfst op het eiland. bucqedijke Stand Ne. 238 1933 VUURWERKVERKOOI bij 8 October-feesten. DE COMMISSARIS VAN POLITIE der gemeente Alkmaar vestigt de aandacht van belanghebenderi op de navolgende bepalin gen der Algemeene Politieverordening*. Artikel 14bis. Het is aan den winkelier of handelaar ver boden: a. tusschen zonsondergang en zonsopgang vuurwerk, buskruit of eenige andere ontplof bare stof af te leveren; b. aan een minderjarig persoon beneden den leeftijd van 18 jaar, vuurwerk, buskruit of eenige andere ontplofbare stof te verkoo- pen, ten geschenke aan te bieden, of in het algemeen te verstrekken. Voorts is het aan een minderjarig persoon beneden den leeftijd van 18 jaar verboden op den openbaren weg of in een voor het pu bliek toegankelijk gestelde inrichting vuur werk, buskruit of eenige andere ontplofbare stof bij zich te hebben. Artikel 206. Onverminderd het bepaalde bij artikel 429 van het Wetboek van Strafrecht is het verbo den op of aan den openbaren weg of in een voor het publiek toegankelijk gestelde inrich ting een vuurwapen af te schieten of vuur- wprlz of fp cfpWpn AAN DEZE BEPALINGEN ZAL STRENG DE HAND WORDEN GEHOUDEN. PARKEERVERBOD EN EENRICHTINGSVERKEER op 9 Otober 1933. Het parkeeren van auto's enz. in de Lan- gestraat, Nieuwesloot en Hofplein is op 9 OCTOBER 1933 VERBODEN. Op 9 October a s. zal na 7 uur n.m. de Langestraat slechts van de zijde Groote Kerk ingereden kunnen worden en kan men via Houttil—Marktstraat of via Boterstraat om rijden. Ook in de andere straten zal naar be hoefte het éénrichtingsverkeer worden toege past en wordt de medewerking van bestuur ders van voertuigen verzocht, opdat een vlot en geregeld verkeer zal kunnen r'^ats vin den. ONTZETFEESTEN 1933. Ordemaatregelen tijdens de feesten. Bij rondwandeling door de stad tot het be zien van straten en grachten (versiering en verlichting) is het wenschelijk zooveel mo gelijk aan den rechterkant der wegen te loo- penbij grachten omgang rechts. Vooral met rijwielen NIET RIJDEN IN DRUKTE OF ZICH MET DIE VERVOERMIDDELEN IN DE DRUKTE OPHOUDEN. Alkmaar, 6 October 1933. De Commissaris van Politie, WALRAVEN. FRANKRIJK'S VREDESWIL. Het congres der radicale partij is gisteren besloten met een grootsche manifestatie voor Frankrijks vredes- en ontwapeningspolitiek, uiteengezet door den premier Daladier en sa mengevat in een door het congres aanvaarde motie. Daladier deed de belangrijke mededeeling, dat Frankrijk, Engeland, Amerika, Italië, Rusland en tal van andere landen het eens zijn over de volgende grondslagen van een ontwapeningsplan Periode van vier jaar voor de organisatie der controle en de unificatie der legertypes. Verbod van semi-militaire organisaties; Verbod van nieuwen aanmaak van zwaar oorlogsmaterieel. De spanning, waarmede Daladier's rede werd aangehoord, bereikte haar hoogtepunt, toen Daladier de pertinente vraag deed: „Wat wil Duitschland?" Daladier hield zijn rede op het banket, dat het besluit vormde van het congres der radi calen. In de afgeloopen maanden is gebleken, zoo begon hij, dat Frankrijk in het buiten land hoog staat aangeschrevendat komt omdat wij een buitenlandsche politiek voeren, die gebaseerd is op inzicht en verstand. In het verontruste en gekwelde Europa, waarin zoo vaak en zooveel kreten van geweld weer klinken, moet Frankrijk, kalm en vredelievend als het is, onder alle omstandigheden zijn eigen vrijheid verzekeren. De geheele wereld kent onzen vredeswil. Wij hebben aan den vrede spontaan offers gebracht, die in de ge schiedenis haar weerga niet vinden. Wij den ken er niet aan eenig volk te bedreigen of te vernederen, welk ook zijn binnenlandsch ré gime moge zijn. Wij zijn echter ook vastbesloten niet over te gaan tot een nieuwe vermindering onzer strijdkrachten, tenzij er een oprechte en'loyale internationale overeenkomst tot stand komt, welke voorziet in de organisatie van een ge leidelijke ontwapening, en van een permanen te automatische controle. De naleving van deze overeenkomst moet gegarandeerd zijn De voornaamste beginselen van het ont wapeningsplan, waarover Engeland, Ameri ka, Italië, Rusland en talrijke andere landen het thans eens zijn. luiden: Een periode van vier jaar, gedurende welke de controle zal worden georganiseerd en de verschillende le gertypes geleidelijk worden omgezet in een leger met korten diensttijd; de vorming van semi-militaire organisaties wordt verboden; de staten, die thans vrij zijn zich te bewane- nen, zullen geen nieuw zwaar oorlogsmate rieel meer mogen vervaardigen, en het voort aan verboden oorlogsmateriaal zal vernietigd worden. borst ernstig werd gewond, terwijl een nat- socialist werd gedood. Door gendarmerie en Teimatwehr werd de rust hersteld. Ter gelegenheid van het jaarlijksche con gres der vakvereenigingen bij het monument van wijlen den vakvereenigingsleider Gom- pers te Washington heeft Roosevelt een rede gehouden, waarin hij werkgevers en werk nemers, kapitaal en landbouw dringend aan spoorde, even eensgezind te zijn als in 1917. Ten aanzien van de ernstige moeilijk heden in verschillend takken der industrie verklaarde hij, dat verbetering van den eco- nomischen toestand niet kan worden afge dwongen met geweld en heethoofdigheid. De regeering zal er echter niet voor terugschrik ken, „de weerspannige paarden van alle lagen met de lasso te vangen en gehoor zaam te maken.-' In deze omstandigheden moet men niet rekenen met dollars en centen, maar met menschenlevens. Er zijn thans onderhandelingen aan den gang over de garanties, welke de conventie moet bevatten en Daladier zeide vurig te wenschen, dat de arbeid welke te Genève door Paul Boncour wordt verricht, resultaten zal afwerpen. Die arbeid weerspiegelt den vredeswil van Frankrijk. Daladier noemde het zeer verheugend, dat één Öer meest eminente leden der Britsche re geering in het openbaar zijn stem heeft ver heven en er op heeft gewezen, dat Engeland de verantwoordelijkheid voor de Europeesche aangelegenheden moet deelen, terwijl hij te gelijkertijd zeide, dat zijn land de groote in ternationale verdragen voor de handhaving van den vrede absoluut zal eerbiedigen. Op gevaar af van critiek uit te lokken, zei de Daladier toch de opmerking te willen ma ken, dat hij niet kan begrijpen, waarom als alle regeeringen te goeder trouw zijn, zij niet accoord gaan met een geleidelijke ontwape ning en controle daarop. Als Europa bij de huidige crisis weer een bewapenigswedloop moet beginnen is het ten ondergang gedoemd. Een nieuwe oorlog zou het einde beteekenen van ons werelddeel, dat ten prooi zal vallen aan verwoestingen en barbaarschheid Maar ik zou één vraag wil len stellen, zoo ging de premier voort en wei „Wat wil Duitschland?" In het verleden zijn alle pogingen om tot een duurzame samenwerking te komen, mis lukt. Niemand betwist Duitschland het recht een zelfstandige natie te zijn. Niemand denkt er aan Duitschland te vernederen. De Duit- sche regeering betuigt in het openbaar haar vredeswil en langs diplomatieken weg geeft zij uiting aan haar wensch mede te werken aan een toenadering tusschen beide volken. Maar waarom zoo vroeg spreker worden dan voortdurend aan gene zijde van den Rijn demonstraties gehouden van mili tair-gedrilde massa's? Waarom wordt de jeugd opgevoed voor den oorlog? Waarom weigert men deze eerste etappe naar de ont wapening? Waarom stelt Duitschland den eisch thans kostbaar oorlogsmateriaal te mo gen vervaardigen, dat zal moeten worden vernietigd kort nadat het in gebruik is geno men, indien namelijk de ontwapeningscon ventie wordt geteekend Dat zijn vragen, die zich aan Frankrijk op dringen. Niemand kan het onder deze om standigheden Frankrijk euvel duiden, dat het vastbesloten is zijn defensie te organiseeren, nu het zoo herhaaldelijk bewijzen heeft gege ven van zijn eerlijke en oprechte liefde voor den vrede. Daladier besloot zijn rede met een beroep op alle republikeinsche en democratische ele menten van het land, om zich eendrachtig achter de regeering te plaatsen. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN ENGELSCHE DUIKBOOT. 1 doode, 15 gewonden. Zondag heeft aan boord van de duikboot L 26 een hevige ontploffing plaats gehad Zaterdag was de duikboot op de Patterson rocks bij het schiereiland Kintyre (Westkust van Schotland) aan den grond geloopen en Zondagochtend was het schip weer vlot ge komen. Het bevond zich op weg naar Camp- beltown geëscorteerd door drie andere duik- booten, toen de ontploffing plaats vond. De admiraliteit meldt, dat tien personen ernstig en vijf licht gewond zijn. Een per soon is overleden, terwijl een der zwaarge wonden in levensgevaar verkeert. De oorzaak van de ontploffing is onbekend. De gewon den zijn naar Campbeltown overgebracht. Bij de ontploffing zijn, naar later bleek, twee leden der bemanning en 19 gewond De ontploffing vond plaats in de ruimte der accumulatoren batterij, waar klaarblijke lijk water was binnen gedrongen, toen de duikboot in den nacht van Zaterdag op Zon dag aan den grond was geloopen. Toen de ontploffing plaats had, zaten 30 man aan het middagmaal in de eetruimte onder de accumulatoren-kamer. Zij werden naar alle kanten weggeslingerd en het interieur werd zwaar beschadigd. Op de ontploffing volgde een brand, die pas na 4 uur gebluscht was. OPROER IN EEN TUCHTHUIS. Drie dooden en zeven gewonden Bij een ernstig tuchthuisoproer in Buenos Aires zijn drie gedetineerden-gedood en 7 bewakers gewond. Gedurende het middag eten maakten de gedetineerden plotseling oproer, ontrukten eenigen bewakers de wa penen en openden het vuur op de opzichters die hunnerzijds met geweerschoten drie ge detineerden doodden. Na korten tijd kwamen militairen aan, die door middel van traan gasbommen een eind maakten aan het oproer POLITIEKE BOTSINGEN TE MAYERHOFEN IN OOSTENRIJK. Een doode en een zwaar gewonde. 'Ie Mayerhofen in het Zillertal werd gis teren een patriottische betooging gehou die zonder incidenten verliep, doch vallen van de duisternis raakten Heimwe lieden slaags met nationaal-socialisten, waar bij een Heimwehrman door een schot in vroegte was hij bij de kerk te Baexem I gekomen, waar hij zich weer kon oriën-1 teeren. Hij is toen gegaan naar den boer Kessels, dien hij kende, en hij heeft hem het verhaal van het drama verteld en hem tevens den weg gevraagd naar de marechausseekazerne. Boer Kessels heeft hem daarop den weg gewezen naar Grathem. Aldaar bij de kerk had van R. nog drie vrouwen aangesproken en den weg gevraagd, doch deze waren in de kerk gevlucht. Wachtmeester Mar- tens bij wién van R. zich meldde, lag nog I te bed. Eerst te drie uur in den nacht waren hij en een collega thuis gekomen van een tocht naar de grens, waar zij veertien woonwagens met zigeuners, die uit België naar ons land wilden komen, hadden tegengehouden. Van R. is voorloopig naar de mare-1 chaussee-kazerne te Heythuizen overge bracht in afwachting van het verder on-1 derzoek door de justitie. HONDERDVIJFTIG HUIZEN AFGEBRAND. In den afgeloopen nacht brak te Funakawa m de Japansche provincie Akita een brand uit, die zich met groote snelheid uitbreidde en 150 huizen aantastte die tot den grond toe afbrandden. EEN DRAMA ONDER SMOKKELAARS. Een moord te Halen (L.) Zaterdagnacht werd de heer H. Puts, wonende aan den Napoleonweg te Halen, uit zijn huis geroepen. Buiten zijn wo ning gekomen, werd hij aangevallen door een man, die hem den hals door sneed. Het slachtoffer was spoedig dood. Zijn broer, die bij hem in huis woont, werd in het gelaat gewond en moest naar het St. Laurentiusziekenhuis worden overgebracht. De dader heeft zijn fiets en jas achtergelaten. Nader wordt gemeld: Het drama blijkt een smokkelgeschie- denis tot achtergrond te hebben, waar van alle bijzonderheden nog niet bekend zijn, doch welke iets van het leven van de smokkelaars in deze streken aan de openbaarheid prijsgeeft. Volgens de inlichtingen, welke wij tot dusver omtrent den moord konden ver krijgen, kwam Zaterdagavond laat de 29-jarige P. J. van Rooy uit Nederweert aan de woning van de gebroeders Puts aan den Napoleonsweg den Rijks straatweg te Haelen. De 45-jarige Hendrikus Puts, voor wien van R. eigen lijk kwam, was nog niet thuis. Eerst te ongeveer half twee in den nacht arri veerde hij met een vrachtauto, waarme de hij suiker over de grens had gesmok keld, en welke hij naar het in de nabij heid gelegen Roggel moest vervoeren. Van R. moest H. P. spreken over het smokkelen van wapens. Daarover had hij met hem onderhandeld in een café te Roermond. Hij van R. zou in Bel gië honderd revolvers koopen en deze zouden door P. over de grens naar Duitschland worden gebracht. Van R. zou, daar hij den toestand aan de grens goed kende, meegaan. Het schijnt de bedoeling geweest te zijn, dat de smokkelwaar dezen nacht over de grens zou worden gebracht. Van R. en P. bevonden zich in de garage, die naast de woning van de gebroeders P. ligt. Wat er toen gebeurd is, staat nog niet precies vast. De broer van H. P., de ruim dertigjarige P. Puts, die op de bo venkamer gekleed te bed lag te slapen, hoorde plotseling een twist tusschen zijn broer en van R. Toen hij in de garage kwam, lag H. P. in een hoek en gaf na genoeg geen teekenen van leven meer. Van R. stond met een mes in de hand. Toen ontstond er een vechtpartij tus schen P. P. en van R. Eerstgenoemde trachtte van R. het mes te ontrukken, doch dit gelukte niet voordat hij zelf vrij ernstig was gewond. P. riep naar boven waar ook nog een zuster van de beide broeders was om een geweer. Toen het meisje hiermede naar beneden kwam, schijnt R. op de vlucht gegaan te zijn. P. trachtte hem, ondanks zijn won den, achterna te gaan, doch viel spoedig ten gevolge van het vele bloedverlies neer. Het meisje heeft daarop onmid dellijk de politie gewaarschuwd en hulp gehaald. Toen geneeskundige hulp ter plaatse kwam, bleek H. P. reeds te zijn overleden. De rechterhalsslagader bleek te zijn doorgesneden, terwijl nog eenige andere snij- en steekwonden waren toe gebracht. In afwachting van de komst van de justitie die Zondagmiddag ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld is het lijk voorloopig in de garage ge bleven. P. Puts werd per auto naar het St. Laurentiusziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Hij is ernstig aan het gelaat, hoofd armen gewond. Zijn toestand was Zon dagmiddag echter redelijk wel. De dader is, zooals hierboven reeds medegedeeld, toen het meisje met het jachtgeweer kwam, gevlucht. Hij is het bosch ingerend en heeft den geheelen nacht rondgezworven, geruimen tijd zonder te weten waar hij zich bevond. De dader meldt zich aan. Zondagochtend tegen halfzeven heeft hij zich echter bij de marechaussee te Grathem aangemeld. Tengevolge van den hevigen regen, die des nachts was gevallen, was hij door en door nat, Uit het verhoor, dat hem. direct werd afgenomen, blijkt naar wij vernemen dat van R. niet wist waar hij naar toe moest. Hij vertelde den wachtmeester van de marechaussee Martens, die hem het eerst sprak, dat hij voornemens was geweest zich bij de politie te Roermond aan te melden. Hij was echter in het bosch verdwaald. Zondagochtend in de PROTESTEERENDE VROUWEN. In Carré te Amsterdam werd gistermorgen een protestvergadering gehouden van sociaal democratische vrouwen tegen de Hitler-ter reur en de achteruitstelling van de vrouwen op maatschappelijk gebied. Na afloop van de vergadering werd een straatdemonstratie gehouden, waaraan onge veer 2000 vrouwen deelnamen. Toen deze demonstratie op het Museum plein zou worden ontbonden, maakte de po litie proces-verbaal op wegens het meevoeren van eenige vlaggen en doeken die volgens de nieuwe wet niet toegelaten zijn. JAN VAN ZUTPHEN GEHULDIGD. In de gebouwen van Zonnestraal te Hilver sum heeft Zaterdagmiddag een grootsche huldiging plaats gehad van Jan van Zut- phen, ter eere van zijn 70sten verjaardag. Een lange rij van sprekers heeft het woord gevoerd. Vertegenwoordigers van den A.N DB. den Antwerpschen Diamantbewerkers- bona, van de Zonnestraal-comités en van vereenigingen op het gebied van bestrijding der T.B.C. De koningin-moeder heeft in een brief, welke vergezeld ging van een gitf, van haar groote erkentelijkheid voor den persoon en het werk van den jubilaris getuigd. Een stroom van telegrammen, bloemen en ge schenken waren binnengekomen. Jan van Zutphen dankte in een rede, waarin hij herin neringen ophaalde aan den strijd voor volks waarden. Ongeveer 600 personen kwamen gezondheid en verbetering van arbeidsvoor- toen den jubilaris de hand drukken. ONTROUW KERKELIJK ONTVANGER De vorige week zijn in de boeken van den ontvanger der hervormde kerk te Noordeloos (Z.H.) den heer B., ernstige onregelmatig heden ontdekt. In een Zaterdagavond ge houden spoedvergadering van kerkvoogden en notabelen is besloten hem als ontvanger te ontslaan en de boeken in handen te stellen van een beëedigd accountant. Vermoedelijk loopen deze onregelmatigheden reeds jaren Indien de heer B., die ook lid is van den ker- keraad, geen ontslag neemt, zal de kerkeraad van Noordeloos hem bij het classicaal be stuur voor ontslag uit zijn ambt voorstellen DE BENZINE-PRIJS. Naar wij vernemen is met ingang van he den 9 October 1933, de prijs van de Shell- Motorbenzine vastgesteld op 13 cent per Li ter aan de benzinepompen en 14 cent per Liter in bussen. en VERDACHT STERFGEVAL TE ARNHEM. Te Arnhem is een 33-jarige vrouw die van haar man gescheiden leefde, in haar woning aan de Trans onder verdachte omstandig heden overleden. De politie heeft het lijk in beslag genomen en laten overbrengen naar 't lijkenhuis aan Onder de Linden, waar dr. Hulst uit Leiden de sectie heeft verricht. Over de resultaten van het onderzoek laat de politie nog niets los. MERKWAARDIGE REDDING TE OUDE PEKELA. Een werkwaardige redding is verricht te Oude Pekela (Gr.). Daar reed het dochtertje van een arbeider per rijwiel in de hoofdvaart. De vader, die het ongeluk zag gebeuren, sprong onmiddellijk te water. Hij kon echter de kleine drenkeling niet op het droge bren gen. Ook de moeder begaf zich daarna te water, maar ook zij slaagde er niet in het kind en haar man te redden, zoodat alle drie ge vaar liepen te verdirngen. Juist op tijd ver scheen de manufacturier R. J. Hij sprong zonder zich te bedenken in de vaart en wist alle drie de drenkleingen behouden op den wal te brengen. BORDEN MET POLITIEKE OPSCHRIFTEN VERBODEN? De politie te Deventer heeft procesverbaa1 opgemaakt tegen drie sociaal.democraten, die op de markt en in de Lange Bisschop straat een bord droegen waarop de woorden waren aangebracht: „Wij willen geen fas cisme." Daar het dragen van borden met zulke op schriften thans verboden is, wacht men met belangstelling af wat straks de rechter zal beslissen. DR. COLIJN LICHT ONGESTELD. Dr Colijn heeft op zijn terugreis van Berlijn naar hier een lichte kou gevat tenge volge waarvan hij genoodzaakt is eenige dagen thuis te blijven. VERGIFT GEDRONKEN. Den 31-jarige kapitein van de sleepboot Walvisch, C. Baggerman uit Werkendam, heeft Zaterdagavond te Wemeldinge, toen hij terwijl hij onder invloed van sterken drank verkeerde, nog een flesch bier wilde drinken, een verkeerde flesch gegrepen, waarin n.1. een vergiftige vloeistof voor het dooden van insecten zat. De man heeft hieruit gedronken en geraakte geheel versuft. Zondagochtend is B. naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Men vreest voor zijn leven. De flesch met vergift is door de marechaussee in beslag genomen. Over de weiden, de dorpen, de duinen van het eiland zingt de herfstwind zijn lied. De zomerzon heeft er geschenen dag op dag, week op week in den straleq- den zonnetijd, die achter ons ligt Dui zenden hebben aan het strand, in bosch. en duin vreugde, rust, herstel van ge zondheid, nieuwe kracht tot den arbeid gezocht. Maar nu de winden killer zijn geworden en de dagen korter, is ieder naar zijn eigen huis en woonplaats ver trokken en het eiland is weer met zich zelf alleen, met zijn stille, rustige, stoere menschen, zijn vogels, zijn wijde verge zichten en hooge wolkenhemels, zijn lied van de zee langs de stranden en wad den, zijn herfstzang over de velden. De zomerhuisjes langs den Hollumer badweg staan leeg; de duinen en stran den zijn eenzaam geworden. Het leven der menschen heeft zich weer terugge trokken naar de dorpen, die aan den voet van hooge torens daar liggen sinds eeuwen met hun boomrijke straten en zandwegen, hun roode daken, hun oude verweerde gevels, die vaak in hun muur ankers het jaar van hun stichting dra gen. Karakteristiek in hooge mate zijn deze typische oud-Amelander gevels, waarvan er nog heel vele zijn, al bleven in later jaren oude bouwtradities niet gehandhaafd, zoodat ook hier als overal elders de eenheid van bouwstijl niet be waard bleef en het architectonische dorpskarakter schade leed. Maar de schade is toch, in elk geval in Hollum en Ballum, vrij gering. Wat zijn over 't algemeen de straten en zandwegen aan alle kanten vol schilderachtige hoekjes van oude verweerde gevels, van kleurige tuintjes vol dahlia's, van stille, intieme sfeer, die hangt om menschen en dingen. Hoe mooi ligt het eiland daar dadelijk al, als het langzaam naderkomt bij de bootreis van Holwerd uit, met recht de hooge wilde duinen van het Oerd, waar ook al een roodgedakt theehuis de on bedorven eenzaamheid breekt, met in het midden den hoogen toren, den mo len, de roode daken van Nes en Buren, met links opdoemend uit de nevelen de dorpssilhoueetten van Ballum en Hol lum en den hoogen vuurtoren aan den Westelijken duinkant. Het reisje is op zoo'n zonnigen herfst dag in September nog vol bekoring, on der den hoogen prachtig bewolkten he mel, waaruit van achter de witte wolk gevaarten vandaan, telkens weer het gulle, koesterende zonlicht breekt, over de rustig golvende Waddenzee met groene, blauwe, grijze tinten en schakee ringen, met de dorpstorens van de Frie- sche kust scherp afstekend tegen den hemel achter den dijk, met de bekoring van schepen, vogels, meeuwen aal scholvers, die overvliegen of op de ba kens hier en daar rusten. Nu is het een rustig, veilig, idyllisch reisje, maar 't kan hier ook stormen en razen en op het eiland hooren wij de verhalen van nachten, doorgebracht op het Wad, als de veerboot vastraakte op de ondiepten bij feilen Zuid-Oosten wind of als de vorst inviel en de vaart werd gestremd. Bij de aankomst op het eiland, vol druk gewoel van zomergasten in voor bije weken en maanden, rustig nu en kalm, is er direct de omvanging door de vredige sfeer en den hartelijken, gullen geest van landschap en bevolking. Het moet hier nu goed zwerven zijn door de duinen in het oude, ongerepte land, zoo als het daar sinds eeuwen ligt, en langs de wijde blinkende stranden, waarlangs de zee zijn zang van stormen en stilten zingt, om hier te toeven op zonnige, tin telend frissche najaarsdagen en te speu ren, te zien, te luisteren naar verschij ning en lied van de trekkende vogels, om hier de stemmen van stilte en wind zang, van vogels en bloemen, van men schen en dingen tot zich te laten spre ken. Wij waren er maar een kort oogenblik ditmaal, maar lang genoeg .toch om opnieuw, na vele jaren een in druk te krijgen van het Waddeneiland, dat omruischt van wind en omspoeld door wijde wateren ook in den herfst aan 't eigen volk vooral en aan den en kelen schaarschen bezoeker iets van de schoonheid der schepping openbaart. A. L. B. KORTE BERICHTEN De crisiscollecte heeft Zaterdag te Am sterdam 36.215 opgebracht, d.i. circa 10 pCt. meer dan verleden jaar. Een zestienjarige jongen was bezig na bij de H.B.S. te Winschoten acrobatische toe ren te verichten op de fiets. Hij kwam hierbij te vallen en sloeg met zijn hoofd tegen het trottoir. Met een hersenschudding werd hij naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij is overleden. OUDKARSPEL (September) Geboren: Jacoba Adina d. van C. Bruijn en B. M. Bommer. Cornelis Anto- nius z. van P. Groen en M. Doodeman. Anny d. van J. Kramer en G. Moeijes. Ja- cob z. van J. Kramer en G. Moeijes. Dive- ra d. van D. Stoop en A. Berkhout. Ondertrouwd: Dirk Spanjaard te Noordscharwoude en Aafje Moeijes. Al- bert de Geus en Elsje Bertha Zaagman. Getrouwd: Dirk Spanjaard en Aafje Moeijes. Overleden: Cornelis Kroon, 15 jaar. UITGEEST (September) Geboren: Adrianus z. van Nic. Roden burg en A. Heijne. Maria Catharina d. van B. Kuijt en C. Glandorf. Nico z. van K- Schoenmaker en H. Naber. Elisabeth d. van P. Brandjes en E. Rozemeijer. Cor nelis Theodorus z. van Jacob Tol en G. M. v, d. Eng. Maria d. van Adrianus Smits en A. J. Zoon. Wilhelmina Catharina d. van Wilhelmus Th. de Jong en J. van Klink. Getrouwd: Johannes Wokke en Anna Tromp. Matthijs de Bruijn en Geertje Bak. Cornelis Petrus Burgmeijer en Maria Margaretha Teeling. - -«<

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11