Agenda Weee&ecicht Het bezoek van H K. H. aan het „Juliana-Huis" te Egmond. Middagdrukte in dc stad. (o]l)erl-(o*luuiM iH §H Demi's en Ulsters ERNSTIGE BRAND TE BERGEN. stap i0 r,ch,M Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Tot en met 22 Oct. Hofplein 4, tentoonstel ling schilderijen e. d. van K. Z. O. D. Bioscopen. Victoria Theater eiken avond 7 30 uur: De regimentsdochter (rom.), hoofdrollen Adèle Sandrock, Otto Wallburg, Willy Stett- ner. Toegang voor eiken leeftijd. Van Dinsdag af vertooning film 8 Octo- ber-feesten. Cinema Americain eiken avond 7 30 uur: eerste hoofdnummer Het lied der zwarte bergen (sens.); tweede De drijvende zwem broek (klucht). Voorts de koningin in het Stadion. Toegang voor eiken leeftijd. A. B. T. eiken avond 7.30 uur: hoofdnum mer De man van de daad (Wild-Westfilm), hoofdrollen Tom Mix en Tonny Jr. Toegang voor eiken leeftijd. Bioscoop Harmonie, tot en met Woens dag, eiken avond half 8 hoofdnummer Sei zoen in Cairo (rom.), hoofdrollen Renate Müller en Willy Fritsch. Toegang voor alle leeftijden. Maandagavond twee voorstellingen n.l 7.15 en 9.45 uur. i Woensdagmiddag half 3 matinée. Maandag 9 October. 25 en 7—9 uur, handwerktentoonstel- ling te Koedijk. 8 uur, 't Gulden Vlies, Ober-Bayern. 1 Dinsdag 10 October. 2—5 en 7—9 uur, handwcrktentoonstel- ling te Koedijk. Woensdag 11 October. 8 uur, Logegebouw Nieuwesloot: Spiritis tische vereeniging „Harmonia", lezing van den heer Theunisse. Juliana, jongste Telg van het Huis van Oranje, welkom te mogen heeten, is een voorrecht, dat evenzeer ontroert als tot dankbaarheid stemt. Ontroert, omdat moeilijk op overtuigender wijze zou kunnen blijken, hoezeer de band tus- schen Oranje en Nederland gesloten, vermag stand te houden tot in lengte van eeuwen; tot dankbaarheid stemt, omdat de belangstelling van Uwe Ko ninklijke Hoogheid voor de geschiedenis van deze stad ons, burgers van Alk maar, zoo van harte en inniglijk ver heugt. „Alcmaria Victrix" zoo luidt de wa penspreuk van deze veste. Het is een trotsche spreuk, één, die \delhaast aan matiging verraadt, zoo niet het licht der geschiedenis haar rechtvaardigend zou beschijnen. Het is daarom, dat de bur gers van Alkmaar zich eens in het jaar rondom dit Vrijheidsbeeld scharen, op dat door middel van een terugblik op de historie deze rechtvaardiging blijke. Slechts wanneer die terugblik vermag aan te toonen, dat het beleg en het ont zet van Alkmaar voor den lande van groote beteekenis zijn geweest en tege lijk in staat is om het thans levend ge slacht te bezielen, zullen wij met opge heven hoofden het „Alcmaria Victrix" durven handhaven. Van welk een ingrijpend belang de tachtigjarige oorlog voor de gewesten, die thans ons Vaderland vormen, is ge weest, is door de vierhonderdste herden king van den geboortedag van Prins Willem van Oranje aan breede lagen der bevolking duidelijk geworden. Dat deze oorlog onze vrijheidstrijd is ge weest, die onontbeerlijk was om te kun nen geraken tot de vorming van den Staat, zooals we dien thans als den Staat der Nederlanden kennen, zal door wei nigen betwist worden. Hoe moeilijk deze vrijheidstrijd is geweest, hoezeer hij leed en rouw over deze landen heeft gebracht, hoezeer buitengewone moed en vastberadenheid noodig waren om hem tot een goed einde te kunnen bren gen, ook dit zijn inzichten, die algemeen gedeeld worden. En hoe tenslotte deze strijd nimmer tot een dusdanig resultaat zou hebben geleid, indien hij niet bij zijn inzet Prins Willem van Oranje als wel bewust en dapper aanvoerder had mo gen aanschouwen, ook deze erkenning heeft zich weten te plaatsen in de har ten van een overgroot gedeelte van het thans levend geslacht. Wij mogen dit samenvatten in deze gedachte, dat tus- schen Oranje en Nederland een verbond werd gesloten in dezen zin, dat het uur der noodzakelijkheid een nauwe samen werking tusschen de bevolking dezer gewesten en haar leider tot stand bracht en dat aan dit verbond, aan deze innige samenwerking, te danken is het ont staan van onze volksgemeenschap, de geboorte onzer natie. In dezen vrijheidsoorlog beteekent het ontzet^ van Alkmaar een belangrijke gebeurtenis. Belangrijk, omdat van dit ontzet een bezielende kracht is uitge gaan, zoodat het wellicht het beslissen de moment mag worden genoemd. Maar ook en niet minder belangrijk, omdat de geschiedenis van Alkmaars belegering en ontzet zoo duidelijk aan toont, hóe nauw de samenwerking tus schen Oranje en de bevolking was en hoe van beide zijden met verwaarloo- zing van vele persoonlijke belangen eensgezind werd gestreefd naar de be reiking van het doel, dat de Vader des Vaderlands zich met welhaast profe tisch inzicht had gesteld: de losmaking van deze landen van het Spaansch ge zag, teneinde ze in staat te stellen om zich te vormen tot een volkseenheid, die, uit welke heterogene bestanddee- len ook samengevoegd, in zich zou we ten de kracht om den storm der eeuwen te doorstaan. Slechts een vijftal jaren na den aan vang van dezen strijd een aanvang, die naast enkele lichtpunten veel tegen slag en rouw had gebracht rukten de Spaansche troepen als overwinnaars van Haarlem naar Alkmaar od. Den 21sten Augustus ontwaren de poorters van deze stad voor het eerst de bele geraars. Binnenkort zullen zestien dui zend Spanjaarden, krijgslieden van be roep, de veste omsingelen. In de stad bevindt zich een kleine bevolking, vijf tienhonderd weerbare burgers mis schien, en daarbij ongeveer achthonderd soldaten, de Geuzentroepen, onder lei ding van Cabeliau. Hoe bang zijn de dagen, die volgen. Er is eigenlijk geen kans op uitkomst, daarvoor zijn de wallen te zwak, daar voor is de overmacht van de bele geraars te groot. Nacht en dag dreigt het gevaar. Bestormingen worden af geslagen, uitvallen worden ondernomen, maar daardoor worden geen resultaten verkregen. De voorraad kruit vermin dert Schrikbarend. Maar als de Span jaarden afgezanten zenden, die pogen om door middel van beloften de stad tot overgave te bewegen, dan stuurt men hen onverrichter zake terug. Van waar die zedelijke kracht temid den van den dreigenden ondergang? Dapperheid? GeloofsovertuigingJa, ongetwijfeld. Maar ook en niet in de laatste plaats: van den Prins. Van den Prins, die het beleg van dag tot dag volgt en door middel van brieven de be volking moed inspreekt en bezielt en... uitkomst toezegt, als die mocht noodig zijn. „Wij hebben ulieden binnen zekeren „tijd herwaarts twee of drie brieven ge schreven, niet wetende nochtans of „ulieden dezelve in handen gekomen „zijn, in verband met het beleg van de „stad Alkmaar, waarin zoo als wij tot „nog toe vernomen hebben, gijlieden u „zóó vroom gedraagt, dat u hetzelve bij „alle natiën tot groote eer, prijs en lof „wordt gerekend." Aldus richt zich op 21 September de Prins tot de regeering van Alkmaar. Later treffen we in dezen brief de navol gende woorden aan: „Wij begeeren wel, indien het moge- „lijk is, dat gij ons schriftelijk of mon- „deling laat weten de gesteldheid van „uwe zaken, hoe dikwijls de vijand ge stormd heeft en hoe gij in uw stad ar- „beidt, oplat wij ons daarnaar mogen „richten en ulieden als het mogelijk „wordt, te hulp komen, waarvoor we „lijf noch goed sparen willen". De onderteekening van dezen brief? „Ulieder goede vriend Guille de Nas sau". Het naschrift? „Indien gijlieden „bemerkt, dat het onmogelijk is u eenig „ontzet in de stad te zenden, en daar door op den duur niet den vijand zoudt „kunnen tegenhouden, zoo zult gij een „teeken doen met vuur, op drie diverse „plaatsen opgaandfe, terwijl gij het laat „branden van negen uur 's avonds tot „aan middernacht, in welk geval wij de „dijken zullen doorsteken om het ge- „heele land rondom Alkmaar in het wa- „ter te zetten. En al mocht gij dat tee- „ken niet geven, maar wij nochtans be- „merken, dat gijlieden in nood zijt, dan „zullen wij niettemin de dijken door- Steken". Het is begrijpelijk, dat zooveel zorg, zooveel waakzaamheid, zooveel liefde voldoende zijn geweest om tot nieuwen moed en nieuwe inspanning te bezielen. Al nam dan iederen dag de bedreiging toe, al verminderden de voorraden van voedsel en kruit, al vielen de mannen op de wallen, de Prins waakte en zou uitkomst zenden indien er nood mocht komen. Zoo wordt dan de bevolking aange spoord om van haar kant het uiterste te doen, zoo wordt het verklaarbaar hoe gedurende zeven weken deze bedreiging wordt weerstaan. En als dan eindelijk in het begin van October, nadat de nood tot het hoogst is gestegen, de dijken worden doorgestoken en het water de landen overstroomt en doordringt tot in de kampen der Spanjaarden en hen dwingt om op te breken, dan begrijpt men, welke gevoelens de bevolking van deze stad vervullen, welk een ontspan ning in haar ontstaat, maar ook welk een dankbaarheid jegens hem, die haar zoo trouwelijk heeft bewaakt en zoo trouw de toegezegde uitkomst heeft ge zonden. Maar meer nog leert ons de geschie denis. Staat niet steeds, wanneer wij aan het beleg van Alkmaar terugden ken, voor ons de figuur van Maarten Pieterszoon van der Mey, den stadstim merman? Het is nog in den aanvang van het beleg, 2 September, maar reeds begrijpen de bevelhebbers der Geuzen- troepen en de burgemeester der stad, dat alleen hulp van buiten tot ontzet zal kunnen leiden en dat zonder die hulp de stad verloren is. Zij schrijven een brief aan Sonoy, den vertegenwoordiger van den Prins. Maar hoe bereikt deze brief Sonoy, die te Schagen yertoeft? Wie waagt zich door de kampen van de belegeraars heen? Een van de krijgslie den? Neen, van der Meij zal gaan, van der Meij, de timmerman. De brief wordt in een polsstok verborgen en met dien stok gewapend begeeft zich deze poorter van Alkmaar-maar buiten, waarna het hem gelukt om kruipend en zich langs den grond voortsleepend, wadend door slooten en poelen, telkens bedreigd door den dood, te komen tot buiten het Spaansche kampement en zoo zijn zen ding te volbrengen. Nimmer zou Alkmaar ontzet zijn zon der de hulp van den Prins, maar nim mer ook zou deze hulp gebaat hebben, wanneer Alkmaars poorters niet waren geweest mannen als van der Meij, waar dig om 's Prinsen bijstand te ontvangen. Dit is misschien wel het voornaamste, wat de geschiedenis van Alkmaars be legering en ontzet ons leert nu wij we derom in tijden van nood verkeeren. Het is niet noodig om aan te sporen tot een vernieuwing van het verbond tusschen Oranje en Nederland. Want nog steeds bestaat dit verbond, nog steeds waakt Oranje bij de gratie Gods over deze ge westen, nog steeds is het bereid hulp te zenden als de nood het vereischen zou. Maar daarbij moet de geschiedenis ons hiervan bewust maken, dat slechts dan de hulp van Oranje baat kan brengen, indien wij poorters zijn, waard om die hulp deelachtig te worden. Moge deze gedachte U, burgers van Alkmaar, bezielen, en moge deze bezie ling zoo sterk zijn, dat Gij die gedachte over het geheele land heen weet uit te dragen. Dan zal het „Alcmaria Vic trix" een levende klank blijven, vol be teekenis en glorie. Dan zullen wij het ieder jaar opnièuw durven herhalen, hier op deze plaats: „Van Alkmaar de Victorie". Evenals de volgende citaten over gebracht in de hedendaagsche spelling. Met een waardeerend applaus werd deze rede beloond en ook Prinses Juliana gai zoo wel voor den zang als van de rede door ap plaus Haar ingenomenheid te kennen. Na afloop van de rede legde de Prinses een fraaie krans met een gekroonde gouden J. op de linten aan den voet van het beeld neer. Na een gezanmenlijk gezongen Wilhelmus werd de heer Cor Jonker op verzoek van de Prinses aan H. K. H. voorgesteld. Uitgeleide gedaan door de autoriteiten be gaf de Prinses zich, met Haar gevolg naar den Hofauto waarna de tocht naar Egmond aan Zee aanvaard werd. De tocht van het Victoria-beeld naar het kinderhuis „Juliana" te Egmond aan Zee is één groote zegetocht geworden. Nadat in langzaam tempo nogmaals door de stad was gereden ging het in snelle vaart over Bergen, Egmond aan den Hoef naar het vac.-kol. huis dat reeds op 17 Febr. 1932 officiéél geopend is en bij welks opening onze Prinses zeker aanwezig zou zijn geweest, ware het niet door de plotselinge ziekte van H.M. de koningin, dat dit bezoek uitgesteld moest worden. Het was echter de uitdrukke lijke wensch van de Prinses, het naar haar genoemde vac.-huis nog met een bezoek te vereeren en een gelegenheid als thans heeft Zij dan ook met beide handen aangegrepen om alsnog de zieke kleintjes in Egmond aan Zee te verrassen met Haar komst. Evenals in Bergen en Egmond a/d Hoef was ook Egmond aan Zee in feestdos gesto ken en reeds lang, vóór H. K. H. aankwam, stonden langs den weg honderden en honder den menschen, die de gelegenheid, hen thans geboden, niet wilden laten voorbij gaan. In het vac-huis, waar we een kijkje namen, vóórdat de Prinses arriveerde, was alles eenvoudig, doch smaakvol versierd, terwijl een prachtige eerepoort, door de burgerij aangeboden toegang gaf tot het zoo bij uitstek gunstig gelegen kleutehuis. De kleintjes stonden reeds lang te pope len van ongeduld en toen inmiddels het hoofdbestuur was aangekomen, was het er een zenuwachtig heen en weer geloop, zoo als men dat van kleuters, die zich thans in het middelpunt van de belangstelling ge plaatst zagen, te verwachten is. In de speelzaal, waar het hoofdbestuur aan H. K. H. zou worden voorgesteld, prijkte een prachtige taart op tafel, een bijzonder aardige attentie van den bakker van het huis Toen tenslotte de Prinses haar intrede deed, in gezelschap van haar reeds genoemd gevolg met den voorzitter mr. Hoogerzeil, als leidsman, werd haar 'n eenvoudige, doch tref fende zanghulde gebracht door de 64 kleu ters van het huis. Het versje dat ze zongen was voor deze gelegenheid opgesteld door de directrice mej. Wessel op de wijze „Weest gegroet met jubeltonen". 't Kleinste, doch zeker niet verlegenste meisje overhandigde de Prinses daarna een prach tige bcuquet donkerroode rozen, die H. K. H., zichtbaar verheugd, met een vriende lijken handdruk in ontvangst nam. De bevolking van Egmond had reeds eer der, door het zeven maal aanbieden van blo.- men, getuigenis afgelegd van haar liefde voor het Oranjehuis. Na het liedje begaf de Prinses zich naar binnen, waar het hoofdbestuur, bestaande uit de heeren dr. v. Paschen, Zutphen, Zijl stra, Wansink, v. d. Kouwe, Fransen en de Vries aan H. K. H. werd voorgesteld. De heer Hoogerzeil vertelde vervolgens een en ander over dit huis. hetgeen de Prinses met veel interesse aanhoorde en vroeg naar de verpleegde kinderen en hun wijze van ge nezing. Nadat een rondgang door het huis was gemaakt en de Prinses het geheele gebouw aanschouwd had, kwam Zij nogmaals terug in de speelzaal, waar Haar een lunch aange boden werd. Hoewel dit bezoek zoo kort mogelijk was geweest, was het ondertusschen toch reeds bij half twee. Hierna begaf H. K. H. zich, uitgeleide gedaan door het bestuur, de directrice en den burgemeester van Egmond, den heer Eyma, naar den uitgang, een vriendelijk woord sprekend tot allen, die Haar hier hadden ontvangen. De auto was inmiddels één bloemen tuin geworden. Langzaam reed de Ko ninklijke auto van Egmond terug naar Alkmaar, waar om half drie een feest- concert gegeven zou worden, met mede werking van mevr. Cora de Langevan Rijn, zang, mej. W. Siezen, piano en den heer P. A. v. Lange, orgel en een gemengd koor en strijkorkest o. 1. van den heer Ja. Henri Oushoorn. Ondertusschen hadden we even een kijkje genomen op het Doelenveld, waar alles in voorbereiding was voor den grooten historischen optocht. Gevaarlijk-uitziende krijgsmannen met scherpe zwaarden en vervaar lijke snorren schreden met groote pas over het slagveld, waar een orgel voor de noodige afwisseling zorgde. Zij allen waren zich bewust van hun gewichtige taak, die hen straks te wachten stonden waar we morgen uit voerig op zullen terug komen. Vermeldenswaard is nog, dat de A.V.R.O deze plechtigheid opnam en heeft uitgezon- Vele persfotografen en filmoperateurs heb ben er mede voor zorg gedragen dat heel Nederland de plechtigheid zal kunnen mee maken. Drukte en gezelligheid. Dat zijn de twee p\inten, die wij herhaaldelijk kon den not^eren. Want ook toen de prinses tijdelijk weg was voor haar bezoek aan Egmond, bleven de straten vol. Het was een vroolijk va-et-vient in de stad, waar behalve de Alkmaarders duizenden vreemdelingen mee feest vierden. Zooals reeds opgemerkt, hadden de kooplieden met oranje e. d. het heel druk, maar daarnaast trokken de strijk jes enz. de aandacht. Ook deze maakten goede zaken. En dan»waren er anderen, die op straat handel dreven en dat blijkbaar met veel succes deden. Intusschen wachtte men op den mid dag. Want dan zou de prinses het con cert in de Groote kerk bijwonen. Wel licht, dat men haar dus nog even kon zien. En zeker zou dat gebeuren bij den optocht, die vanmiddag om half vier begon. Reeds ver voor dien tijd, minstens 1H uur van tevoren werden de trottoirs van de Langestraat bezet door dichte rijen. En vooral de huizen recht tegenover het stadhuis waren nu kostbaar. Men had ramen „gehuurd" voor weelde-prijzen, alleen maar om onze kroonprinses te kunnen bewonderen, als zij vanaf het bordes van het stadhuis den optocht zou gadeslaan. Dat zou immers het tweede hoogtepunt van dezen grootschen feest dag zijn! Doch laten wij het verslag daarvan vor morgen bew aren en thans besluiten met een waar woord: Alkmaar viert vandaag feest op ongekend enthousi aste wijze! De ontvangst der Prinses te Heiloo. Uit Heiloo wordt'ons nog het volgende ge meld: Reeds lang vóórdat H.K.H. in de gemeente Heiloo haar intrede deed, was er een groote drukte in het dorp. Toen de auto onder groot gejuich van de bevolking voor het bordes van het stadhuis reed, begon hiermede de groote zegetocht. 700 kinderen zongen uit volle borst het eerste couplet van het Wilhelmus onder lei ding van den heer Tamis. Jhr. N. van Foreest stelde H.K.H. vervol gens -voor aan de wethouders en aan ver schillende raadsleden, waarop de prinses na nog een tweetal bouquetten in ontvangst te hebben genomen, haar tocht naar Alkmaar voortzette MR. WENDELAAR KAMERLID. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de plaats van den heer H. J Knottenbelt benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, den heer W. C. Wendelaar, burgemeester van Alkmaar. Mr. Wendelaar heeft, naar hij ons mededeelde, de benoeming aangenomen. Verrassend is dit nieuws niet. Het is slechts de officieele bevestiging van wat ieder wst, dat thans zou gebeuren. Maar door die officieele bevestiging is deze febeurtenis een feit geworden en dus past op it oogenblik een woord van hartelijken ge- lukwensch. Van burgemeester van Alkmaar tot Ka- merld en voorzitter van een der meest be kende en oudste partijen in den lande is zeker een promotie. Het oogenblik voor een terugblik en een afscheidswoord is nog niet gekomen en wij willen daarom thans volstaan met deze mededeeling en gelukwensch. vanafm vanaf!m Gisteravond omstreeks 8 uur brak brand uit in de veeschuur van den veehouder N. de Vi aard aan den Landweg nabij het Russische monument. Al spoedig had de brand zoo'n omvang genomen, dat aan blusschen niet meer vH te denken. De brandweer uit Bergen beperkte zich tot het nathouden van de omgevin» Een groote hoeveelheid hooi en eenig veevoer werden een prooi der vlammen Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak moet gezocht worden in het omvallen van een petroleumlamp. Verzekering dekt de schade. DOODELIJK ONGELUK TE HEILOO. Gisteravond half twaalf is op den Rijks straatweg tusschen Limmen en Heiloo een ernstig ongeluk gebeurd. Daar reed de heer P. Kessel met een onverlichte handkar midden op den weg en werd van achteren aangere den door een Essex-wagen. De toevallig pas- seerende dr. Cohen zag den zwaar gewon, den man liggen en yerleende onmiddellijk naar waarnemingen, verricht in den morger van 9 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 763.8 mM. te Stensele. - Laagste barometerstand 740,0 mM. te Malinhead. Verwachting, geldig tot den avond van 10 October: Matige wellicht krachtige Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind; nevelig tot zwaar be wolkt of betrokken; tijdelijk regen; zelfde temperatuur. Weeroverzicht. Zaterdag hebben zich in het weer van ge heel Europa groote veranderingen voorge daan. De depressie in het Noordoosten trok weg en werd gevolgd door een gebied van hoogen luchtdruk met zeer lage temperatu ren. In het Westen maakte het gebied van hoogen luchtdruk plaats voor een diepe de pressie. Luchtmassa's van hooge tempera tuur breidden zich met een luchtstroom uit het Zuidwesten over onze omgeving en cen traal Europa uit en gaven overal tempera turen tot ver boven normaal. Over het ge heele Westen vielen zware regens. Verschil lende stations in ver uit elkaar liggende ge bieden meldden regen hoeveel heden van meer dan 20 mM. Het is te verwachten dat in de eerste dagen het weer zijn regenachtig ka rakter zal behouden met nu en dan sterke wind. de eerste hulp. Per ziekenauto van de Ken- nemer autogarage werd de ongelukkige naar het St. Elisabeth-ziekenhuis vervoerd, waar zijn rechterbeen onmiddellijk werd afgezet. Ook het andere been is gebroken en zal waarschijnlijk afgezet moeten worden. De ongelukkige is heden in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. De auto, die de aanrijding veroorzaakte, reed door, doch de politie te Limmen en Hei loo stelt een onderzoek in. WINTERDIENST-REGELING. Bij den uitgever C. van den Tooren, Ko ningsweg 7 en 11 is weer de bekende witte dienstregeling verschenen. Er komen op voor de aankomst en vertrek der treinen van Alk maar naar Amsterdam en Haarlem," van Alkmaar naar Hoorn en Enkhuizen en naar Schagen en Helder. Bovendien nog de dienst regelingen van Alkmaar naar Bergen aan Zee, naar Egmond aan Zee, Schoorl en Warmenhuizen. Alle bijzonderheden van den treinenloop zijn daarbij uitvoerig aangegeven. SAINT LOUIS. Aangezien nog niet iedereen in de gele genheid is geweest een lot te koopen, wordt de verloting van Saint Louis uitgesteld tot nader aankondiging. OFFICIEELE OPENING VAN DEN TYPOGRAFENCURSUS. Zaterdagmiddag, 7 October, vond in de Ambachtsschool de officivele opening plaats van bovengenoemden cursus. Een groot aan tal belangstellenden, vertegenwoordigers van de leeilingencommissles uit Alkmaar, West- Fnesland, Den Helder en Purmerer.d, bene vens van werkgevers- en werknemersbonden en van de Centrale leerlingen-commissie, waren aanwezig, toen de directeur der school, de heer Fledderus, in de bestuurs kamer, een woord van welkom sprak Uit het ove: zicht dat de heer F. gaf over het ontstaan rxi den Cursus' Week dat er heel veel moei lijkheden moesten worden overwonnen vóór dat de cursus werkelijkheid kon worden ge noemd. Moeilijkheden vooral van finanrieelen aaro. E>e officieele opening in het bijzün der leerlingen vond plaats door den heef Steen blok uit Hoorn, als vertegenwoordiger van de Centrale Leerlingen-Commissie. Hij vond daarbij gelegenheid een woord van dank te brengen aan het gemeentebestuur van Alk maar, aan den inspecteur voor het Nijver- heidspersoneel. maar bovenal aan den direc- eur van de school, den heer Fledderus, voor de betoonde medewerking. Hij sprak verder de verwachting uit dat door een vlotte sa menwerking van leeraren en leerlingen de cursus een groot succes zal worden Met een maanwoord tot de leerlingen om vooral de cursussen trouw te bezoeken, waarop door de Leerlingen-commissie nauw keurig toezicht zal worden gehouden., eindig- verkiaa ^aarna den cursus voor geopend Door den heer Bonsema voor de werk gevers en den heer Couwenhoven voor de werknemers werd een woord van dank ge sproken tot de oprichters van den cursus Af. iC Y^oeling van dezen cursus, die door «o leerlingen wordt bezocht, is dat uitsluitend nkiu!6 onderricht wordt gegeven in het wl z,ften> Nederlandsche taak en vak- teekenem Voor deze vakken zijn aan de cur- s verbonden vier bevoegde leeraren. 3 uur tot^liure"t6n ^^dagmiddag van theoretische cursus aansluit op nW€lke d€ ,eer'ingen in de wtrk- Piaats ontvangen, gelooven wij dat het voor hrv.vkÜ ^waamheid van de toekomstige

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2