DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. CONFLICT RUSLAND-JAPAN v. d. Lubbe blijft zwijgen. SxigeliiAsch 0veezicht Buitenland No. 240 Woensdag II October 1933 135e Jaargang In Japan heerscht een critieke toestand in verband met gepubliceerde berichten in Russische bladen over den Oosterspoorweg. EEN MILITAIRE DICTATUUR IN JAPAN? Wat vandaag de aandacht trekt Nogmaals heeft v. d. Lubbe bekend slechts alleen het gebouw in brand te hebben gestoken. DIMITROF HET WOORD ONTNOMEN. URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. francr door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. £r heerscht groote onrust in het zooge naamde Verre Oosten, een onrust, die ge vaarlijk kan worden voor den vredestoestand in Azië. Voor den zooveelsten keer bestaat er een ernstige wrijving tusschen Japan en Rus land en het is weer de befaamde Chineesche Oosterspoorweg, waaruit het conflict ont staan is. De toestand is op het oogenblik in het kort als volgt: in de Russische bladen stond dezer dagen de mededeeling, dat Japan het plan zou koesteren zich van den Chineeschen Oosterspoorweg meester te maken. Dit be richt had de Russische pers ontvangen van ihet persagentschap Tass te Tokio. Deze Russische „onthulling" was voor de japansche regeering aanleiding, om officieel bij de Sovjet-regeering te protesteeren en de Japansche dagbladen zorgden er voor, om een'zekere stemming te maken tegen Rusland Een der bladen gaf zelfs in overweging, om het bureau van het persagentschap Tass te sluiten, tenzij de Sovjet-regeering haar ver ontschuldigingen zou aanbieden of haar be weringen zou terugnemen. De ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken te Tokio verklaren, dat men het rapportyan den ambassadeur te Moskou afwacht, alvorens een beslissing te Bemen. Men voegt er bij, dat de instandhouding def diplomatieke betrekkingen zal afhangen van het antwoord der Sowjet op den stap van Japan. Het geval zou te Tokio groote verontwaar diging hebben gewekt. Sabelgekletter te Tokio De woordvoerder van het Japansche depar tement van oorlog verklaarde, naar Reuter meldt, dat het leger er op staat, dat de minis ter van buitenlandsche zaken een scherp pro test zal laten hooren en de volledige intrek king der beweringen zal eischen alsmede de erkenning, dat de documenten valsch zijn. Men legde er den nadruk op, dat, indien moeilijkheden met de Sowjet worden ver wacht. de zesde divisie, welker terugtrekking uit Mantsjoerije nagenoeg voltooid was, daarheen zou terugkeeren. Verdere toespitsing van het conflict. Volgens een mededeeling uit Charbin heeft de Mantsjoerijsche politie Dinsdag alle loca- liteiten van het administratiegebouw der Chineesche Oosterspoorwegmaatschappij opengebroken, welke vroeger door de Russi sche ambtenaren waren bezet. De openge broken kamers werden doorzocht en zullen thans ter beschikking worden gesteld van de Mantsjoerijsche ambtenaren, wier positie in- tusschen niet wordt erkend door de Sovjet- regeering. Bovendien heeft de Mantsjoerijsche regee ring Dinsdag van de Sovjetrussische leiding der spoorwegmaatschappij geëischt, dat alle nieuwbenoemde Mantsjoerijsche ambtenaren in functie zullen treden en de mogelijkheid moeten hebben de werkzaamheden op de spoorlijn te controleeren. De diplomatieke betrekkingen nog intact. Naar half-officiee' uit Tokio wordt mede gedeeld, is een besluit der Japansche regee ring inzake het verbreken der diplomatieke betrekkingen tusschen de Sowjet-Unie en Ja pan nog niet gevallen. De Japansche regee ring heeft van den Japanschen ambassadeur Ota omtrent de laatste politieke gebeurtenis sen, in het bijzonder de gepubliceerde gehei me documenten een rapport gevaagd. Deze geheime documenten zouden vervalscht zijn- Na ontvangst van -et rapport zal de Japan sche regeering de oeheele aangelegenheid nogmaals onderzoeken. Een militaire dictatuur in Japan? De diplomatieke correspondent van de DailyTelegraph schrijft, dat belanghebbende kringen, die in nauw contact staan met Tokio, de instelling verwachten van een re geering zuiver samengesteld uit militaire en vloot-autoriteiten Deze regeering zou het volgend jaar reeds optreden en behalve uit generaals en admiraals samengesteld zijn uit enkele financiëele en economische deskun digen. Met het oog op den gespannen toe stand in de Sti'le Zuidzee en la-ngs de Mantsjoerijsche grenzen hebben de generale staven reeds lang neiging vertoond voor hun vertegenwoordigers volledig gezag een ver antwoordelijkheid in een nationale regeering op te eischen tegen de burgerlijke macht van parlement en diplomaten. Reeds vaak hebben zij hun meening aan het departement van buitenlandsche zaken opgedrongen. De door hen aangenomen houding neemt den vorm aan van een buitengewoon radicaal staats socialisme, dat er op berekend is de gunst van de massa te verwerven en deze te winnen voor een krachtige chauvinistische buiten landsche politiek. Uit Tokio wordt gemeld, dat er een ern stige mogelijkheid bestaat, dat de diploma tieke betrekkingen met Rusland zullen wor den verbroken in verband met de publicatie der documenten. DE POLITIEKE COMMISSIE IN DEN VOLKENBOND. De politieke commissie der Volken bondsvergadering heeft gisteren het groote debat in zake de minderheden- en Joodsche kwestie beëindigd. Overeen komstig het voorstel der sub-commissie werd de Fransche resolutie aangeno men. De Duitsche delegatie keurde het eerste en derde deel goed. De resolutie zal thans de Volken bondsvergadering ter fine van definitie- va goedkeuring worden voorgelegd. Het eerste deel der resolutie houdt in: De plenaire vergadering van den ol- kenbond neemt de in de resolutie van ~l September 1922 uitgesproken principiee- le aanbevelingen in zake de minderhe denbescherming aan en spreekt de hoop uit, dat de tegenover den Volkenbond door geenerlei aanvullende verplichtin gen op het gebied der minderheden ge bonden staten nochtans tegenover hun minderheden naar ras, religie en taal de gelijke graad van gerechtigheid en tolerantie zullen toepassen, welke wordt geëischt bij de bedragen inzake de min derhedenbescherming en krachtens de geheele houding van den Volkenbond. In het tweede deel wordt verklaard. De Volkenbondsvergadéring is van mee ning, dat de in het eerste gedeelte naa' voren gebrachte principes zonder vit- zondering betrekkingen moeten hebben op alle categorieën staatsonderdanen welke zich van de meerderheid der be volking onderscheiden door ras, taal of religie. Krachtens het derde gedeelte verzoekt de Volkenbondsvergadering den serreta ris generaal van den Volkenbond de protocollen betreffende de onderhande lingen van de politieke commissie inza ke de minderhedenkwestie toe te zenden aan den Volkenbondsraad. Bij de slotbeschouwing verklaarde de Duitscher J. Keiler, dat de Duitsche de legatie van meening is, dat de resolutie slechts van toeoassing moet zijn op de eigenlijke minderheden. Uit de onder handelingen in de politieke commissie en de sub-commissie hiervan is gebleken dat de resolutie in hoofdzaak beoogt de behandeling der Joden in Duitschland binnen het bereik der resolutie te doen zijn. Dit, volgens v. Keiler, is tegenspraak met de principieele opvatting der Duit sche delegatie. Volgens de delegatie be hoort de betreffende kwestie tot de com petentie der Duitsche binnenlandschs wetgeving. Duitschland heeft het tweede gedeelte der resolutie verworpen. Alle andere mogendheden hebben de geheele motie goedgekeurd. EEN VREEMD GEVAL. Belgische rechtspraak. De Belgische bladen maken melding van het volgende feit, waarmede het parket zich eerstdaags zal hebben bezig te houden Een Belgisch koopman, die erin geslaagd was, zich het adres te verschaffen van een Duitsche chemische fabriek, welke gespeciali seerd is in de fabricage van traangasgrana ten, liet zich een kist, gevuld inet deze grana ten, toezenden. De kist, waarop een papier geplakt was met het opschrift „vuurwerk" kwam zonder hindernissen over de grens. De Belgische koopman begaf zich daar op naar een kazerne en vroeg toestemming om in de gaskamer eenige proeven te mogen nemen Men antwoordde hem, dat deze toe stemming moest worden aangevraagd bij het ministerie van nationale defensie. Eenige da gen later werd dit verlof gegeven en de proe ven werden genomen. Volgens de „Nation Beige" maakte het scepticisme, waarmede men de proeven tege moet zag, al heel spoedig plaats voor een zeer gerechtvaardigde bezorgdheid, toen men namelijk constateerde, dat de gassen, welke de granaten bevatten, zulk een kracht heb ben, dat de in het algemeen gebruikte gas maskers onvoldoende zijn, om de werking er van te niet te doen. De „Nation Beige" voegt er aan toe, dat men verzekert, dat de betreffende Duitsche fabriek deze gasgranaten voor het buitenland vervaardigt en dat de bestellingen welke zij ontvangt, zoo talrijk zijn, dat zij niet aan de aanvragen van al haar klanten kan vol doen. DE DUITSCHE COMMUNISTEN. Nog geen vrijlating. De staatspolitie deelt mede: De voor de maand October voorgenomen vrijlating van een- groot deel der communis tische gedetineerden als vergelding voor den communistischen moord op den SA-man Wolkmann te Buer en wegens de voortdu rende provocatie der in vrijheid verkeerende communisten zal opnieuw voor drie maan den worden uitgesteld. Slechts „wanneer de communistische onruststokers eindelijk zoo verstandig zullen worden", zal over drie maanden de vrijlating van een groot aantal gearresteerden in overweging kunnen worden genomen. VERKEERSONGELUK IN DUITSCHLAND. Op den weg tusschen Gross-Langheim en Hoerblach bij Kitzingen in Duitschland, reed gistermorgen een motorrijwiel, waarop 3 personen gezeten waren, in volle vaart op een groep voetgangers in. Een voetganger was op slag dood, de motorrijder kreeg lichtt verwondingen, een-duozitter werd zwaar en de tweede licht gewond. Men vermoedt, dat mist het uitzicht bemoeilijkt heeft. SOCIALISTISCHE DEMONSTRA TIES IN WEENEN. 26 Fabrieksarbeiders gear resteerd. Gisterochtend hebben volgens een me dedeeling var. de Soc. dem. Parteikor- respondenz, het officieele partijorgaan, in de Fiat-fabrieken in Florinsdorf, in verband met het verbod der „Arbeiter- zeitung" arbeidersvergaderingen plaats gehad. De vertrouwensmannen wisten de arbeiders echter te bewegen hunne werkplaatsen weer binnen te gaan. In verband met het publiceeren van dit be richt is de Soc. dem. Parteikorrespon denz in beslag genomen. Des middags, toen de avondploeg in de fabrieken aan het werk zou gaar., kwam het opnieuw tot samenscholingen. Bij het aanbreken van de duisternis liep de menigte op straat te hoop en vormde demonstratie optochten, waarbij „Vrijheid", „Wij eischen de vrije Arbeiterzeitung", „Rood Front" geroepen werd. Vooral in de ar beiderswijken Favoriten, Ottakring. in het zesde district in de Mariahilfer- strasse en in Florinsdorf werden derge lijke betoogingen op touw gezet. De po litie verspreidde de betoogers. In de Mariahilferstrasse werd een politie ambtenaar tegen den grond geslagen. In totaal werden 26 personen gearresteerd. WEER EEN MISLUKTE MOORD AANSLAG. Op koning Carol van Roemenië. Nabij de stad Targoviste in Roemenië zijn eenige schoten gelost op den passeerenden avondsneltrein, die werd gevolgd door den koninklijken hoftrein. De politie neemt aan, dat de schoten bedoeld waren voor den ko ninklijken trein en dat men een aanslag had willen plegen op het leven van koning Carol LABORATORIUM IN DE LUCHT GEVLOGEN. Gistermiddag heeft te Osnabrück bij het laden van raketten in het laboratorium van den vlieger Tiling een ernstige ontploffing plaats gehad, waarbij het laboratorium ge heel werd vernield. De uitvinder, zijn assis tente en een monteur werden ernstig ge wond naar het ziekenhuis overgebracht. De toestand van beide eerstgenoemden is zeer ernstig. STABILISEERING VAN DOLLAR EN POND OP 2 3 DER GOUDPARITEIT? In -erband met de eerste formeele bespre kingen in zake de oorlogsschulden tusschen de Engelsche en Amerikaansche vertegen wo:rdigers te Washington meldt het Wash ington Journal of Commeree, dat de kwestie der stabiliseering thans bij de onderhande lingen op den voorgrond is getreden. Het zou mogelijk zijn, dat het en de op twee derden van hun vroegere goud-pariteit zul kn worden gestabiliseerd. HET HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN TEGEN DE ONAFHANKELIJJKHEID. Het Huis van Afgevaardigden te Manilla heeft met 58 tegen 22 stemmen de actie van den Senaat tegen de onafhankelijk verklaring van de Philippijnen goedgekeurd. DE STAKING IN CALIFORNIE. De eerste botsingen. Voor het eerst sedert de staking in de Ca- lifornische katoenindustrie, die reeds gerui- men tijd duurt en waaraan ongeveer 10.000 arbeiders deelnemen, kwam het gisteren te Arvin tot ernstige botsingen tusschen pos tende stakers en werkwilligen, waarbij een Mexicaansche staker werd gedood en ver scheidene werkwilligen zoowel als stakers werden gewond. EERSTE HERFSTSTORMEN. De eerste herfststormen zijn over Engeland gegaan met een windsnelheid van 61 mijl per uur, waardoor aanzienlijke schade werd aan gericht o.a. door het omvallen van boomen. telegraafpalen e.d. Alle luchtlijnen hebben hun diensten gewoon kunnen volhouden, de kustvaart moest echter het bedrijf siilleggen. terwijl ook de vlootmanoeuvres heden niet zijn doorgegaan. „EUROPA ONTWAAK". Fascistisch geluid. De directeur der Tribuna en lid van den grooten fascistischen raad, Forges Davan- zati, schrijft onder den titel „Europa ont waak" een hoofdaitike-, waarin hij verklaart, dat men het heden en de toekomst van Euro pa niet mag verbinden met de uitrusting met zware kanonnen pantserwagens of eskaders jachtvliegtuigen. De ontwapening, welke ook de door de vredesverdragen geschapen onge lijkheid moet corrigeeren, is ongetwijfeld het Conflict RuslandJapan. (Dag. Overzicht). Socialistische demonstraties in Weenen. (Buitenland). Laboratorium in de lucht gevlogen te Osnabrück (Buitenland). Negen ledige spoorwagens ont spoord te Susteren. Geen persoonlij ke ongelukken. (Binnenland). Tegen een chauffeur, die te Rot terdam zijn vrouw doodschoot, zes jaar geëischt (Rechtszaken). In Amerika is een verkeersvlieg tuig neergestort, de 8 inzittenden werden op slag gedood. (Luchtvaart) Zie verder eventueel Laatste Be richten. correcte feit, aldus Davanzati, waarop ook de verzoeningspolitiek moet worden gebaseerd. Europa heeft een scherp .nderzoek naar zij.i geweten noodig. Indien men den verschrikke- lijken achteruitgang van het aantal geboor ten in de cul-tuurstaten van Europa en ook in de Vereenigde Staten beziet en tegelijkertijd leest, dat Japan met een nog ongekende geboorte-coëfficiënt een jaarlijks accres van meer dan 1 millioen aanwijst, dan komt men tot de overtuiging, dat het een der tragische zijden van de kortzichtigheid van West- Europa is te meenen. dat rang en kracht der staten in het heden en in de toekomst onher roepelijk bepaald zouden kunnen worden door een differentie in de bewapening met zware artillerie of tanks oi bombardements vliegtuigen. Een zetter gehoord. De pauze in de procesverhandeling van gisteren inzake den brand in het Rijksdag gebouw, welke zitting, zooals bekend, door het Staatsgerechtshof gehouden is in het Rijksdaggebouw te Berlijn, duurde zeer lang, bijna een uur. Na de hervatting van de zit ting wordt de zetter Thaler als getuige ge hoord. Ook deze kwam op den avond van 27 Februari langs het parlementsgebouw en schetst thans wat hij van den brand waar nam. Hij kreeg den indruk, van tamelijk grooten afstand, dat twee personen naast den hoofdingang door een venster naar bin nen klauterden. Getuige liep terug en riep den agent, dien hij even te voren had inge haald. Toen getuige terugkwam, was er reeds een andere agent en een heer. Boven in het gebouw brandde het toen reeds. De president vraagt van af welke plaats getuige de mannen naar binnen zag klim men, en welk venster was ingeslagen. Vraagt ook of zeker van twee personen sprake was. Getuige houdt vol twee personen gezien te hebben. Toch twee personen? De president vraagt getuige Thaler nog maals met nadruk hoeveel personen hij in het gebouw gezien heeft. Getuige verklaart den indruk gehad te hebben, dat twee personen met brandende fakkels door de zalen liepen. Getuige gelooft niet dat het brandende lapoen geweest kunnen zijn (die Van der Lubbe volgens eigen verklaring achter zich aan gesleept zou hebben) omdat dan het vuurschijnsel niet zoo gelijkmatig en op ge lijke hoogte geweest kon zijn. Op een desbetreffende vraag verklaart ge tuige ook nog dat er z.i. geen sprake geweest kan zijn van slechts één persoon en diens schaduw. Het waren twee verschillende per sonen, die hij zag. Getuige verklaart vervolgens, dat toen het „Ueberfall-kommando" kwam, hij den in specteur van politie hoorde zeggen: „het is 9.17". Toen kwam dadelijk de brandweer. Ze ging naar binnen en bluschte den brand. Daarna ging ze weg en ook de omstanders gingen toen heen. Bij de Siegessaule draaide ik mij nog eens om, aldus getuige Thaler, en zag een rooden gloed in den koepel. Ik liep terug en riep de brandweer toe dat het nog brand de. Agent Buwert herkent getuige Thaler niet, en geeft een verklaring van de mogelijke per soonsverwisseling. Hij was weliswaar met den getuige student Flöter naar het gebouw gegaan om te zien wat er aan de hand was, maar hij had dezen toen niet goed opgeno men Bij het gebouw kwam hij samen met ge tuige Thaler en dacht later dat deze man de persoon was die hem gewaarschuwd had Flöter was toen al naar huis gegaan. Was die tweede man slechts een schaduw? Dan wordt wederom de vraag besproken of Thaler misschien de schaduw van den brandstichter voor een tweeden man heeft ge houden. Ten slotte stelt de president voor Dij avond een onderzoek in loco in te stellen. Dr. Teichert, de verdediger van de Bulgaren, verzoekt daarbij dan ook gebruik te maken van een man met een fakkel ten einde een eventueele spiegelbeeld-vorming op de mat glazen ruiten te kunnen nagaan. Wanneer even later beklaagde Dimitroff weder niet ter zake doende vragen stelt en verdachtmakingen uit, roept de president: „Indien gij zoo voortgaat, zal ik niet meer naar u luisteren". Dimitroff: „In dit proces ben ik geen schuldenaar, doch schuldeischer, dat wilde ik even President: „Ik ontneem u het woord". Dimitroff: „Ik protesteer." Verwarde antwoordetl Dan wordt beklaagde Van der Lubbe weer voor de rechters geleid om nadere verklarin gen af te leggen in verband met de laatste getuigen-verklaringen. Van der Lubbe zet zijn oude politiek voort. Nu eens antwoord hij met ja, dan weer met neen. Vaak blijft hij zwi^en of eeeft verwarde antwoorden. Dr. Seuffert. Van der Lubbe's verdediger, vermaant beklaagde: „Gij staat, zooals wij weten uit de brieven uwer verwanten, op het standpunt „ik zal nooit mijn medeplichtigen verraden en zal steeds ervoor zorgen dat zij niet worden verraden." Wanneer gij werke lijk gelooft dat den medebeklaagden onrecht geschiedt, dan bestaat er voor u toch juist aanleiding om duidelijk uwe meening te zeg gen." President: „Bent u dien avond alleen bin nengeklommen?" Van der Lubbe: „Ja". President: „Hebt u den rijksdag alleen in brand gestoken?" Dimitroff roept: „Dat is onmogelijk, uitge sloten, idioot!'' President: „Wees stil, ik ontneem u het woord. Ik vraag u nog eens, Van der Lubbe, heeft u den Rijksdag alleen in brand gesto ken?" Van der Lubbe: „Ja". v. d. Lubbe weet niets meer. Het O. M. „Wij hebben dit nogal eens ge probeerd, maar ik wil desniettegenstaande u nog eens vragen: „Hebben anderen de daad voorbereid? Hebben anderen u geholpen?" Van der Lubbe: „Dat kan ik niet zeggen". Dimitroff: „Hij wil niet toegeven, dat hij een werktuig geweest is." Dr Sack: „Dimitroff is van meening, dat V. d. Lubbe een misbruikt werktuig van an deren is geweest. Dimitroff: „Juist". Ik acht het mijn plicht, de rechters daarop te wijzen, en geloof, dat de procureur-generaal uit eigen beweging hier zal ingrijpen." De volgende getuige Khul zegt op een wandeling op den avond der brandstichting een lichtschijnsel te hebben gezien in twee vensters van het rijksdaggebouw. Hij snelde naderbij, zag een gordijn branden en liep in den looppas naar het gebouw der ingenieurs-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1