Alkmaarsche Courant Jladionieuws feuilleton In hel paleis van den koning Rechtszaken VERKADES ZOUTE PINDA WAFELS Honderd *ij! en dertigste Jaargang. WOENSDAG 11 OCTOBER 3850 K.M. per fiets dwars door Australië. .(Wordt vervolgd). het nieuwe „zoutje" bij Uw apéritif 240 1933 Donderdag 12 October. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). Gramofoonpl. .10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert. Mej. Solange Cats, piano en R. Krol, cello. 11 Declamatie M. MeunierNagtcgaal. 11.30 Vervolg concert. 12.Omroeporkest o.l.v. Cerharz en gramotoonplaten tot 2.15. 2.30 Vervolg concert Omroeporkest 3.Knipcur sus. Mevr. I. de Leeuwvan Rees. 3.45 Gra mofoonplaten. 4.Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 5.Voor grootere kinderen. 5.30 Concert door de Oc- fophonikers. 6.30 Sportpraatje, H. Hollan der. 7.Vervolg concert. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.— Vaz Dias 805 Gramofoonpl. 6.14 Uit de Doelenzaal te R'dam: Concert door de Kon. Chr. Oratoriumvereen. „Excel sior" o.l.v. B. Diamant, m. m. v. het Rott iphilh. Genootschap, Maartje Offers, alt. S. SBothHaas, sopraan. Wagnerprogramma. 0.15 Gramofoonpl. 9.30 Uit het Concertge bouw te A'dam: Concertgebbvwo'kest o.l.v. Dr. W. Mengelberg. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert door de Octophonikers. 11. Vaz Dias. 11 1012.— Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 At. (8.—10.— en 11.—2.— KkO, de NCRV van 10.11.en 2 111.30 uur). 8.9.15 en IC.Gramofoonpl. 110.15 Morgendienst o.l.v. Ds. G. W. van Deth. 10.45 en 11.Gramofoonpl. 11.30 Lezing. 12.15 Orkestcorcert en gramofoonpl. 2.Cursus fraaie handwerken. 3.Gramo foonplaten. 4.Bijbellezing door ds. G. Venema, m. m. v. mej. C. de Jage., zang en F Reymerink. orgel. 5Handenarbeid voor d* jeugd. 5.30 Gramofoonplaten. 7 30 Week overzicht C. A. Cravé 8.Zendingsvoor drachten door A. Exc. A. W. F. Idenburg en dr. J. H. Bavinck en gramofoonpl. 9.50 Vaz Dias. 10.A. J. Drewes: Wat ze van ons krijgen, causerie voor de ouders. 10.30 11.30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 Ai. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein en berichten. 11.05 en 11.20 11.40 Lezingen. 12.20 Het Rutland Square en New Victoria-orkest o.l.v. Austin. 1.20 Gramofoonpl. 2 Voor de scholen 3.20 Vesper. 4 10 Voor de scholen. 4.25 Midland Studio-orkqst o.l.v. F. Cantell, m. m. v. C. Ford, bariton. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berich ten 6.50 Pianorecital D. F Tovey. 7.10 Spaansche causerie. 7.50 Lezingen. 8.20 „The Pride of the Regiment", revue met iruziek van W. Leigh, m. m v. solisten, koor en orkest. 9.20 Berichten. 9.40 Stanley Baldwin: The Debate continues. 10. Fauré-concert. A. Thursfield, mezzo-sopraan en Fr. Mannheimei, piano. 1050 Korte Dienst. 11.05—12.20 BBC-Dansorkest o.l.v. H. Hall. Parijs „Radio.Paris", 1724 At. 8.05, 12.50 en 7.40 Gramofoonplaten. 8.20 „La course du flambeau", spel van Hervieu. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Con cert uit hotel d'Angleterre. 2.Pianorecital O. Mortensen. 2.20—4.05 Concert uit rest. „Wivex". 7.30 Radio-Symphonieorkest o.lv. Prof. N. Malko, m. m. v. Maria Nemeth, zang. 10.10—11.50 Dansmuziek uit „Na- tional-Scala". Langenberg, 473 Ai. 5.25, 6.25 en 10.45 Gramofoonplaten. 11.20 Omroeporkest o.l.v. Görlich. 1.55 Concert. 3.20 Concert m. m. v. kwintet en solisten. 7.30 „Bezauberndes Fraulein", operette van Benatzky, m. m. v. het Omroeporkest o l.v. Dr. R. Merten. 10 Gramofoonplaten. 10.20 Concert door de Keulsche Violenvereeniging en H. Haasz, cembalo. 11.20—12.20 Gramofoonmuziek. Rome, 441 M. 7.50 „La Wally", opera van Catalani Orkestl.: Tansim. Koorl.: Vertova In de pauze: Causerie. Na afloop berichten. Brussel, 338 en 508 At. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 130 Gra mofoonpl. 5.20 Symphonieconcert o.l.v. Meu- lemans. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 9.20—10.20 Symphonieconcert o.l.v. Meule- mans. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl 1 30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Om roeporkest o.l.v. Walpot. 6.35 Gramofoonpl. 5.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Symphonieconcert o.l.v. Meulemans. 9.20 10.20 Omroeporkest o.l v. K. Walpot. Zeesen, 1635 At. (Deutsrhlandsender) 6.20 Rijkszending: Mitteldeutschland Land des Schicksals. 7.25 Gramofoonpl. 7.50 „Der Schimmelreiter", hoorspel van M i£en liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door W, H, G B, 89' Plotseling ontstond er een kleine opschud ding onder de gasten en een gestalte kwam tusschen den koning en het voorwerp zijner bewondering. Hij schrok eenigszins en er gerde zich door zoo ruw herinnerd te worden aan hetgeen een half uur geleden had plaats gegrepen, want het was Mendoza, lang en Earsch in zijn wapenrusting, die daar mei een starren en strengen blik in zijn oogen voor hem stond. Zonder een buiging te ma ken, stond hij als een soldaat op een parade, uit kracht der gewoonte wachtende tot Phi lips hem zou aanspreken. De koning fronste het voorhoofd en bijna onbewust hief hij een hand op ten teeken dat de muziek moest op houden. Midden in een maat eindigde zij, en de heele zee van licht en kleuren en glinste rende juweelen lag stil, terwijl iedereen naar den koning keek. Alles had zoo plotseling plaats gegrepen, dat iedereen schrok, alsof er een vreeslijk onheil was gebeurd, alsof een aardbeving het Alcazar op zijn zware grond vesten had doen trillen. Mendoza sprak met zijn harde stem zoo luid, dat hij tot aan het einde der zaal ver Raschke. Muziek: H. Windt. 9 20 Berichten en causerie. 10.05 Weerbericht. 10.20—11.50 Concert door Joh. Fuhsel's SA-kapel. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Donderdag 12 October. Lijn 1: Hilversum. Liin 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50, Daven try 10.50—11.20, North. Reg. 12.20—12.50 Lond. Reg. 12.50—14.20, Midi. Reg. 1420 15.20, Daventry 15.20^—24. lijn 4: Langenberg 10.45—13.—, Brus- sel I 13.17.25, Zeesen 17.25—24. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. (Meervoudige strafkamer). (Zitting van Dinsdag 10 October). WEER EEN ZWIJNTJESJAGER OP HET BOETEBANKJE. In den persoon van een 21-jarigen te den Helder geboren en te Amsterdam wonend, doch thans geinterneerd te Alkmaar, begroet ten wij weer een zwijntjesjager. De sportman bevond zich op 6 Augustus in gezelschap van zijn dulcinea te Schoorl en nam alstoen de vrijheid een rijwiel van zekeren tot zijn financiëele schade niet ver schenen heer C. Modder mee te pak ken, ten einde zijn heimath weer te kunnen bereiken. De fiets voerde echter geen licht en dus viel hij onderweg in de handjes van Her mandad, welks vertegenwoordiger hij ook nog een valschen naam trachtte op te drin gen. De domme jongeling stond heden terecht en was door mr. Scholten in juridische be scherming genomen. Met betrekking tot de redasseering scheen de verdachte nogal minder sympathieke mee ningen te hebben. De officier requireerde in verband met de vrijzinnige denkbeelden van mijnheer Cornelis de B. omtrent mijn en dijn, 10 maanden gevangenisstraf. Mr. Scholten miste het noodige geestelijk contact met deze niet bepaald gevaarlijken recidivist en kon dus zich als verdediger niet volkomen geven; evenwel waagde pleiter een poging om betere condities voor zijn cliënt, die zwaar door werkloosheid is gedemorali seerd, te bedingen en verzocht clementie, ook in verband met den tijd door verdachte in voorarrest doorgebracht. HET REGENT GEEN STERREN, MAAR RIJWIELDIEVEN! De 19-jarige Jan geboren 6 Oct. 1914 te Velsen, laatstelijk wonende te IJmuiden, thans vertoevende in de rijksbewaarplaats voor strafwaardige justitiabelen te Alkmaar, in welks sierlijk uniform, die nog geen enkele moderne verbetering heeft ondergaan, verscheen heden voor het meervoudige college wegens een op 8 Augustus j.1. te Zijdewind geplecgden rijwieldiefstal, op welk lieflijk dorp hij volgens dagvaarding een fiets merk „Sonja" had geharpoeneerd, toebehoorende aan den landbouwer Arie Bruin. Verdachte bleek echter, ondanks de vaderlijke en soms zelfs roerende toespraak van den president, mr. Ledeboer, absoluut niet genegen het strafbare feit te erkennen. Hij vroeg beleefd Let woord als bevond hij zich op een politieke vergadering en debi teerde toen een heel verliaa! van menschen met een draaiorgel met het pakkend slot, dat hij geen rijwiel had ingepikt. Het bewijs moest alzoo gefabriceerd worden uit de verklaringen der vier gedagvaarde getuigen, waaronder ook de eigenaar van het ont vreemde karretje. Deze had zijn rijwiel ge plaatst bij den winkel van zijn vader, alwaar hij een pakje tabak ging koopen. Toen de tabakstransactie met vader was gesloten, miste getuige zijn dierbare Sonja en heeft haar sindsdien niet meer teruggezien. De scheiding viel hem zwaar want het was hem een lust „Sonja" te mogen berijden. Een leelijke punt in het nadeel van ver dachte was, dat de getuige C. W. Post een op Jan B. gelijkend individu in de nabijheid van het karretje had zien rondzwerven. Hij had met dit persoontje, dat, zoo hij beweerde, had gevent met potlooden, nog een gesprek gevoerd en toen werd hem ook verteld, dat hij voornemens was naar Alk maar te tippelen en als hij nog idee had, naar Beverwijk Fen buurjuffrouw van den staanbaar was. „Don Jan van Oostenrijk is gedood! Ik, Mendoza, heb dat gedaan, terwijl hij onge wapend was Het duurde lang, voordat een geluid werd gehoord. Philips was de eerste die sprak. „De man is krankzinnig", zei hij met on verstoorbare kalmte. „Zorg voor hem, Perez". „Neen, neen!" riep Mendoza uit. „Ik ben niet krankzinnig. Ik heb Don Jan gedood. U zult hem in zijn kamer vinden, zooals hij gevallen is, met een wond in zijn borst". Nog een oogenblik duurde de stilte, terwijl Philips gezicht onbeweeglijk bleef. Toen hoorde men een gil van een vrouw, lang, oorverscheurend, als van iemand, die met den dood worstelt. En toen hoorde men plotseling weer een kreet, zooals in de oude zaal nog nooit te voren had weerklonken. Het was een afschuwelijke kreet, die om bloedwraak riep, en hoewel zij Philips niet gold, werd hij er toch lijkbleek van en week een pas achteruit. Maar Mendoza bleef als een rots staan, wachtende tot men hem zou aangrijpen. Het volgende oogenblik heerschte er een wroedende verwarring in de zaal. Overal hoorde men gegil en kreten ■san haat en toorn. De heeren drongen cte dames op zij om naar voren te komen maar een gesloten gelid drong van ach teren op. „Doodt hem! Doodt hem aan s konings voeten! Doodt hem op de plaats waar hij staat!* winkelier, mej. Tromp, had een op verdachte gelijkend wezen, zich per rijwiel zien verwij deren. Een op de zitting aanwezige situatie- kaart, heel soliede in blauw uitgevoerd, moest de verklaringen verduidelijken De laatste getuige, tuinder Gerard Portegijs, had zich vermaakt met grasmaaien en uit dé richting Zijdewind voorbij zien fietsen een jong slank mannetje. Dit was op pl.m. 300 Meter afstand van Bruin seniors woning Pertinent werd echter verdachte ook door dezen getuige niet herkend. Gelet op het onrustbarend aantal rijwiel diefstallen, waarvan de daders allen op het kerkhof rusten, was de officier nogal in zijn schik over deze vondst en trachtte nu de met belangstelling luisterende rechtbank duide lijk te maken, dat uit de omstandigheden kon worden gedistilleerd, de vereenzelviging van dezen verdachte met den rijwieldief. Na dit aldus naar zijn beste vermogen te hebben geréconstrueerd, had de officier den moed schuldig verklaring en veroordeeling tot 1 jaar gevangenisstraf te requireeren. De ver dachte, gansch niet verslagen, volharde met aanvoering van redenen, rotsvast bij zijn ontkentenis. Mr. G. A. de Lange, zijn juridische men tor, ontkende met niet minder ijver de aanwe zigheid van eenig deugdelijk bewijs, door hem meer in den breede aangetoond en con cludeerde derhalve vrijspraak. VERNIETIGING VAN TWEE KANTONRECHTERIJKE VONNISSEN GEREQUIREERD. De chocolade automaat van Castricum. Het gemeentebestuur en de raad van Castri cum waren blijkbaar de meening toegedaan, dat de winkelsluitingswet nog niet ver ge noeg ging de winkeliers te dupeeren en had den in artikel 44a der gemeenteverordening strafbaar gesteld het gebruik van automa ten. De heer N. W. Portegies, winkelier al daar, had het er echter op gewaagd en een chocoladeautomaat in werking gesteld met gevolg dat tegen hem proces-verbaal werd opgemaakt. Als proefkonijn verscheen hij op 31 Maart voor den kantonrechter mr. Bas- tert, die het gemeentebestuur in het gelijk stelde en verdachte veroordeelde tot 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Ten einde in hooger instantie een princi- pieele beslissing uit te lokken ging de ver oordeelde in hooger beroep, dat heden werd behandeld. Appèllant was persoonlijk niet verschenen, evenmin zijn gemachtigde. De of ficier bleek het niet eens te zijn met het von nis, dat naar zijne meening moest worden vernietigd, omdat in de Winkelsluitingswet deze aangelegenheid is geregeld, zoodat de verordening niet verbindbaar moet worden geacht. Gevorderd werd dus vernietiging van het gewezen vonnis en ontslag van alle rechts vervolging. NASPEL VAN EEN CHAMPAGNE FUIFJE. De ex-verlofhouder tot verkoop van zwak alcoholische dranken in een inmiddels ver dwenen champagne-ciderbar te Alkmaar, de heer J. J. v. d. K., was door den kantonrech ter op 21 April veroordeeld tot 60 boete of 40 dagen, zulks naar aanleiding van het feit, dat bij in den nacht van 10 op 11 Januari j.1. aan een dame en heer in zijn binnenka mer champagne zou hebben verstrekt. Naar aanleiding van de buitengewoon zware boe te was de veroordeelde in hooger beroep ge komen. Het bleek echter dat dit appèl een veel verder strekkende uitwerking had, dan hij zelf had durven hopen. De officier toch verklaarde het met dit vonnis absoluut oneens te zijn. In de eerste plaats was het hem niet duidelijk waarom het een verlofhouder niet vrij zou staan, in zijn huiskamer, dus buiten de verloflokaliteit, een glas champagne te schenken. Bovendien was in bedoeld vonnis niet opgenomen, dat die champagnelevering in het klein was ge schied, terwijl zulks in het groot niet straf baar was gesteld. Van meening zijnde, dat hier dus geen strafbaar feit was gepleegd, requireerde de officier vernietiging van het desbetreffende vonnis en ontslag van alle rechtsvervolging. ERNSTIGE AANRIJDING VAN EEN KIND TE BERGEN. Onverwacht voor den verdachte gunstige wending in het proces! Na de pauze stond terecht de 19-jarige sleeper Adrianus Theodorus B., wonende te Bergen aan wien was ten laste gelegd het toebrengen van ernstig lichamelijk letsel aan de 7-jarige Maria Gerardus Verburg. die hij op 2 juni aldaar met den door hem bestuurden vrachtauto, waarvan de stuurinrichting niet in orde was, had aangereden met het nood lottig gevolg, dat de kleine, die in het gras langs den rijweg speekk, een schedelbasis- fractuur en een gekneusde rib bekwam. De arme kleine was geheel bewusteloos en werd naar Alkmaar vervoerd, doch thans dank zij de goede medische zorgen van dr. van Dam, weer geheel hersteld, zoodat zij heden op haar kinderlijke manier een verklaring kon af leggen. Ter eer van de gewichtige gelegen heid droeg zij een feestelijke witte strik in het haar. De heer W van Hulst, 1ste luitenant bij de militaire motordienst, had proeven genomen met den in beslag genomen vrachtauto en ge constateerd dat de stuurinrichting geheel on voldoende was. Zijn bevindingen had hij nader verduidelijkt door eenige teekeningen. Diverse gebreken der vrachtauto waren zoo successievelijk verschenen en de deskundige verklaarde pertinent dat de slechte stuurin richting, waardoor het motorrijtuig over den weg slingerde, de vermoedelijke oorzaak was van de aanrijding. Bedoeld stuur was wel eenigermate gerepareerd, doch ondeskundig en onvoldoende. De stuurinrichting vormde een stuk van overtuiging en was als zoodanig aanwezig, doch niemand was nieuwsgierig, naar de onthulling van dit eenigszins op een Egyptische mummie gelijkend corpus delicti Verdachte gaf toe zelf ook aan de stuur inrichting geprdst te hebben. Hij was zelf geen monteur, doch zijn broer, die beter op de hoogte was. had zijn reparaties in orde bevonden. Verdachte kwam op het moment der aanrijding uit den Russenweg. De stop apparaten waren naar zijn meening wel in orde. Volgens verdachte sloegen de wielen van zijn wagen eensklaps om in de richting van de bij de kerk spelende kinderen. Hij zelf kwam toen uit de J. van Oldenburglaan. Hij probeerde vruchteloos de kinderen mis te rijden, evenmin kon hij tijdig stoppen. De vijf resleerende getuigen werden na be spreking aan de groene tafel daarop collectief binnengeroepen, waarop de officier verklaar de te desisteeren van het verhoor der ge tuigen a charge en vrijspraak te requireeren. De verdediger, mr. Judel. scheen er echter nog bijzonder op gesteld te zijn, den monteur Koopman als getuige a décharge te doen hooren. Ben jij getuige a décharge? vroeg de pre sident mr. Ledeboer. Ja. zei de getuige verward, tot algmeene hilariteit, ik weet niet hoe of dat heet, hoor! Deze monteur verklaarde daarop eenigen tijd te voren de stuurinrichting te hebben nagezien en volkomen in orde te hebben ge maakt. Bij deze voor den verdachte hoogst gun- stigen stand van zaken, kon mr. Judel zijn pleidooi belangrijk bekorten en bepaalde pleiter zich met het leedwezen van zijn cliënt over het gebeurde te vertolken en voorts aan te toonen, dat dergelijke ongevallen gewoon lijk niet kunnen worden voorkomen. Pleiter refereerde zich ten slotte aan het vrijsprekend requisitoir. Uitspraak van alle zaken 17 October. PRIKPLANKEN. E>e advocaat-generaal bij den hoogen raad, mr. Besier, heeft geconcludeerd tot verwer ping van het cassatieberoep van S. S., exploi tant van prikplanken, die wegens overtreding van de loterijwet door de rechtbank te Am sterdam is veroordeeldl tot een voorwaarde lijke hechtenisstraf van 3 weken en tot een geldboete van ƒ300. Arrest: 6 November. DE TREINBOTSING BIJ VUGHT. De machinist door het Bossche hoj vrijgesproken. Het gerechtshof van 's-Hertogenbosch deed gister uitspraak in de strafzaak tegen den 59-jarige machinist der Nederlandsche Spoorwegen. P. R. te Eindhoven, aan wien ten laste was gelegd dat het op 4 Dec. 1932 aan zijn schuld te wijten is, dat een treinbot sing te Vught ontstond, tengevolge waarvan de remmer A. v. d. Heuvel overleed. Evenals de rechtbank sprak het Hof den verdachte vrij. ZIJN VROUW VERMOORD. Gistermorgen heeft de rechtbank te Rotter- dam de zaak behandeld tegen een 25-jarigen chauffeur uit Maastricht, die op 16 Aug j 1 in een pension aan den Schiedamschen sin gel te Rotterdam zijn 20-jarige vrouw met een revolver heeft doodgeschoten. Er was van de zijde van het publiek groo- te belangstelling. De verwijdering van de menschen die geen plaats konden krijgen heeft nog geleid tot een klein incident, waar bij de veldwachters van hun gummistokken gebruik moesten maken. De behandeling der zaak had met gesloten deuren plaats. Het O. M. eischte zes jaren gevangenisstraf. De verdediger achtte mishandeling den dood ten gevolge hebbende bewezen, eo pleitte oplegging van een clemente straf. Uitspraak 19 Oct. a.s. OMKOOPING VAN EEN AMBTENAAR. De 55-jarige J. J. S., bureelambtenaar der P.T.T., thans gedetineerd, heeft zich voor de rechtbank te 's-Gravenhage te verantwoorden gehad wegens overtreding van art. 363 W. v. S. Verdachte heeft volgens de dagvaarding in strijd met zijn plicht verschillende malen aan den aannemer M. A. v. d. B. te Moor drecht inlichtingen verstrekt omtrent door den dienst der P.T.T. aan te besteden werken en daarvoor geldsbedragen aangenomen in totaal 5 a 6 duizend gulaen. Verschillende getuigen werden gehoord. Verdachte, die reeds 31 jaar in rijksdienst is, erkende dat hij den ambtseed had afgelegd en dat hij w'st, dat hij tot geheimhouding verplicht was. Verdachte zeide tot dit mis drijf te ziin gekomen, daar hij huishoudelijke schu'den had en zijn vrouw verkwistend was. Eiseh 2'A jaar gevangenisstraf. De gevolgen zullen, zei de verdediger, afge zien van een op te leggen straf, voor ver dachte zeer ernstig zijn, omdat hij na ruim 31 jaar dienst, het recht op pensioen ver beurt. Pleiter verzocht een voorwaardelijke veroordeeling en onmiddellijke invrijheid stelling van S. De rechtbank wees dit verzoek af en be paalde de uitspraak op 24 October a s. Vervolgens stond terecht de 40-jarige aan nemer M. A. v. d. B. uit Moordrecht, die zich te verantwoorden had wegens overtreding van art. 177 W. v. S. (het doen van een gift of belofte aan een ambtenaar met het oog merk om hem te bewegen in zijn bediening, in strijd met zijn plicht iets te doen of na te laten). Verdachte bekende aan S. verschillende malen gelden te hebben gegeven. Hij ver wachtte daardoor medewerking te verkrijgen van S. om mede in te schrijven. President: vroeger hebt u verklaard, dat u inlichtingen vroeg omtrent de ramingcijfers. U hebt daaraan toegevoegd, dat u het straf bare daarvan niet inzag. De eisch tegen dezen verdachte was 2 jaar gevangenisst'-af. i. Een oud-Alkmaarsche, mevr. Wilson— Timmer, wier vadei hier ter stede vele jaren leeraar aan de H. B. S. is geweest, zendt ons ter publicatie een reisbeschrijving over een tocht van bijna 400C K.M., welken zij per fiets door Australië gemaakt heeft. Zoowel bet feit, dat zij een stadgenoot* was als ook de omstandigheid, dat zij waar schijnlijk de eerste vrouw is geweest, die iets dergelijks in een hier vrijwel onbekende landstreek gepresteerd Heeft, geven ons aan leiding hare reisbeschrijving in enkele arti kelen van onze courant op te nemen. Wij laten deze hier volgen. Toen mijn man aldus de schrijfster zag dat het onmogelijk was om werk te krijgen in Melboutne, de hoofdstad van den staat Victoria en toen het beetje geld, dat we nog hadden, bijna verbruikt wasi, besio- ten wij eik een fiets te koopen en een kam peeruitrusting, om te zien, of het in meer af gelegen streken minder hopeloos gesteld zou zijn. Perth, de hoofdstad van West-Australië, was het einddoel van onzen tocht, maar na tuurlijk zouden we overal, waar we door trokken, ons geluk kunnen beproeven. Wij begonnen onzen tocht den 19en Sep tember 1932 en reeds om 6 uur in den mor gen om niet te veel de aandacht te trekken, aangezien het in Australië iets heel bijzon ders is, cm een vrouw op de fiets te zien Toen we nog maar 30 K.M. hadden afgelegd, hadden we pech. daar de ketting van mijn fiets brak, maar het duurde niet lang, voor- gehoord, was van Inez geweest. Toen zij voor haar vader op de vlucht was gegaan, had zij haar schuilplaats be reikt op de galerij boven de troonzaal. Zij had niet naar haar kamer willen gaan, daar er voor haar geen sprake kon zijn van rusten zoolang Dolores zoo in gevaar verkeerde. En toch kon zij niet terugkeeren naar Don Jan s kamer, omdat zij dan kans liep door haar va der gegrepen te worden, of den koning te ont moeten. Zij had daarom besloten een uur te laten verloopen alvorens te trachten iets an ders te doen. Op de galerij was zij op het houten bankje gaan zitten, dat in den ouden tijd voor de Moorsche vrouwen was gemaakt Daar luisterde zij naar de muziek, naar het geschuifel der voeten van de dansende paren en naar het gezoem der stemmen, waarin zij dikwijls den naam van Don Jan onderscheid de. Alles had zij gehoord de kreten, toen men dacht dat Don Jan binnen kwam, de stem van den kamerheer, die de komst van den koning aankondigde, en toen de veran dering van geluiden, die daarop volgde. Ten slotte had zij duidelijk elk woord gehoord van hetgeen haar vader had gezegd, en toen zij besefte wat dit beduidde, had zij het uit geschreeuwd en was de galerij ontvlucht, om zoo mogelijk naar haar zuster te gaan en naar Don Jan's lichaam, waar het op den marmeren vloer uitgestrekt lag. met de wond in de borst. Haar intstinct zei haar want redenen kende zij toen niet dat haar vader Don Jan en haar zuster samen had aange troffen en in plotselinge woede den weerloo- zen man had doorstoken Plotseling zag men een staalblauwe flits boven de hoofden. Een officier van Mendoza's garde had zijn degen getrok ken en toen vlogen de rapieren bij dozij nen uit hun scheeden. „Sangre! Sangre! hoorde men iemand roepen, en de jonge mannen namen, ter wijl zij mede naar voren drongen, dezen krijgskreet der Spaansche soldaten „Bloed! Bloed" over. Een klein aan tal heeren, die geneel vooraan stonden, trachtten een ruimte rondom den ko ning en Mendoza vrij te houden. De oude man stond roerloos. Hij achtte het beneden zich zijn hoofd om te draaien, hoewel hij den kreet, die om wraak riep, het geluid van degens, die snel uit hun leeren scheeden werden getrokken en het opdringen va:i man nen, die het volgende oogenblik zijn lichaam met hun wapens zouden door boren, achter zich hoorde. De groote, oude Ruy Gomez kwam naar voren om dezen doodelijken vloed te keeren, en naast hem de Engelsche gezant, die rustig had besloten öf eerlijk spel te zien öf gewond te worden door het voorkomen van moord. „Terug!" donderde Ruy Gomez. „Te rug. zeg ik. Zijt u Spaansche heeren, of beulen, die dezen man het leven willen benemen? Achteruit!" „Sangre! Sangre!" klonk overal. „Neem dan eerst mijn bloed", riep de dappere, oude prins uit, zijn korten mantel achter zich uitspreidend om Mendoza to dekkoi». Maar nog drong een troep jonge edel lieden op, met den degen in de vuist en gloeiende oogen, om dan weer 'n eindje terug te wijken, uit eerbied voor zijn positie en leeftijd. „Sangre! Sangre! Sangre!" riepen zij, blind van w oede. Intusschen marcheerde de lijfwacht naar binnen, want de voorzichtige Perez was naar de deur geijld, wierp die wijd open en gelastte den mannen op te tre den. Met de wapens gereed voor gebruik vormden zij een carré om den koning, Mendoza en Ruy Gomez, en op het ge zicht van hun stalen helmen, borst- kurassen en hellebaarden verminderde het geschreeuw eenigszins en werd een gegrom van vervloekingen en verwen- schingen hoorbaar. Een hooge, door dringende stem klonk scherp en snij dend als een mes boven het gebrom uit. Niemand wist wie het was en Philips wankelde bijna, toen hij de woorden hoorde. „Denkt aan Don Carlos! Don Jan van Oostenrijk heeft hetzelfde lot getroffen als Don Carlos en koningin Isabella!" Wederom heerschte een doodelijke stilte onder de menigte, terwijl de koningin op Perez' arm leunde. De haat van de een of an dere vrouw had als door een bliksemflits de waarheid onthuld en toen waren honderden handen gereed hem, inplaats van Mendoza van het leven te berooven. Dat wist hij en was bang. HOOFDSTUK V. De eerste angtskreet, die in de zaal werd

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5