ASPir iBinnenland STERRENREGEN. EEN NIEUW VOETBALVELD TE GR0CT5CHERMER. DE ZESDAAGSCID7 TE AMSTERDAM. Wals gecontracteerd. Prol. Nijland die aldus zijn indrukken heeft verteld: Wat zijn vallende sterren? In den Herfst tabletten! In de vierde klasse E brachten de vijfde elftallers van de Boys nog onverwachts A.S.V. II in eigen huis een 35 nederlaag toe. De stand is hier: A.S.V. II Alkm. Boys V Egm. Boys II Alkmaar IV Koedijk III Akersloot II C.S.V. III 4 2 1 1 10— 9 5 4 2 1 1 13—12 5 2 2 0 O 7— 2 4 3 1 0 2 68 2 1 0 0 1 0— 1 0 2 0 O 2 0— 4 4 *In Grootschermer werd Zondagmid dag het gemeentelijk sportteirein offi cieel geopend en in gebruik genomen door de plaatselijke voetbalvereeniging G S. V. De wethouder mevr. N. Slooten—Smit hield een korte toespraak, waarin ze wees op de beteekenis van de lichame lijke ontwikkeling en waarin zij de hoop uit sprak, dat de voetbalclub vele suc cessen zou behalen. Verder sprak de burgemeester eenige waardeerende woorden en daarna deed bij den aftrap voor den eerewedstrijd G. S. V.Wijdewormer. Wielrennen. Na Pijnenburg, die reeds gecontrac teerd was, heeft gistermiddag, naar wij vernemen, ook Cor Wals een contract geteekend voor den Tweeden Amster- damschen Zesdaagschen wielerwed strijd, welke van 1723 November a s in het R. A. I gebouw wordt verreden. Wals zal met Pijnenburg samen een koppel vormen. In den eersten Zesdaagschen wieler wedstrijd van Amsterdam reed Pijnen burg met Piet van Kempen en Wals met Braspenning, n April van dit jaar reed het koppel Pijnenbuarg—Wals voor het eerst samen in den Parijschen Zesdaag- sche en werd na. een uitstekenden wed strijd tweede achter het sterke Fran- sche paar BroccardoGuimbretiere. Pijnenburg—Wals is dhgetwijfeld het Nederlandsche favorietenkoppel voor dezen Zesdaagsche, waarvoor de baan weer gebouwd zal worden door de firma de Wilde te Gouda. Op 23 October a s zal met den bouw van baan n tribunes in het R.A.I.-gebouw een aanvang wor der; gemaakt. Naar schatting zal een en ander 6 November reeds gereed komen zoodat nog voldoende gelegenheid tot training bestaat. Wandelen. DE K.N.A.U. ORGANISEERT WANDELTOCHTEN. Op 22 October a.s. worden overal in ons land wandeltochten georganiseerd door de K.N.A.U. Deze tochten gaan over 30 K M en er kan door iedereen, ook niet-leden van de Unie, aan worden deelgenomen. O.m. zijn de volgende steden als centra te noemen, waarbij wij de secretarissen noemen, bij wie men zich voor 12 October moet op 2e Kostver geven Amsterdam: L. P. Vos Jr., lorenkade 1441; postrek. 219031. Haarlem: J. H. Franz, Ternatestraat 45. Den Helder: H. Meijer, Kan aal weg 108. Het inleggeld bedraagt 50 cent, terwijl de belooning bestaat uit een speciaal K.N.A.U.- kruisje met lint. Dat was Maandagavond een ongemeen boeiend schouwspel: de zeldzame ster renregen welke het firmament tusschen 7 en 10 uur te zien gaf, heeft allerwege de menschen naar buiten gelokt. Ook in onze stad. Waar een vrij uitzicht was stonden de menschen naar de lucht te staren, waar telkens weer in onge kende snelheid een ster, soms twee of drie tegelijk, het luchtruim doorklief den. Enkele lieten korten tijd een lichtend schijnsel na; andere leken te dooven om dan opeens weer verder te schieten. Het was een astronomisch verschijnsel als men maar hoogst zelden te aanschou wen krijgt. En al mogen sommigen aan vankelijk met een vreemden angst het schouwspel hebben bekeken, die vrees verdween spoedig toen zij ontwaarden dat er toch niets ernstigs op volgde Met dieD ontzag volgde men het verschijnsel waarop de radio de luisteraars herhaal del ijk opmerkzaam had gemaakt. Wie den raad om te gaan kijken heeft opge-, volgd heeft dat niet berouwd. Want het wès waarlijk indrukwekkend. Geven wij nu eerst het woord aan een deskundige den Utrechtschen hoog leeraar in de astronomie „De vallende sterrenregen van Maan dagavond is voor alle astronomen een verrassing geweest. Er worden op gezet te tijden zwermen van vallende sterren uit bepaalde punten van den hemel komende, verwacht Zoo in Augustus uif Perseus (Perseïden), in April uit De Lier (Lyriden) en in November uit De Leeuw (Leoniden). Maar daar is 9 Octo ber niets bij. Hoe vroeg het merkwaar dig verschijnsel begonnen is, zal men pas kunnen opmaken uit berichten uit Amerika en van schepen op den Atlan tischen Oceaan Het schijnt in Neder land al de aandacht getrokken te heb ben, zoodra de schemering genoeg ge daald was. Te Utrecht werd er tusschen acht uur en half negen zoowel door dr v d. Bilt als door mij, onafhankelijk van elkaar ongeveer 40 sterren per minuut geteld, soms een half dozijn tegelijk Een student sprak zelfs van 10 per seconde Het was, alsof er telkens tichtdrup- pels uit den hemel vielen. Het aantal weerheldere vallende sterren wa rela tief niet groot te noemen. Te 8 uur 37 minuten kwam er snel uit het Noord westen bewolking opzetten. Toen die weer was overgedreven te 9 uur was in middels de maan opgekomen. Hierdoor en door de lichte sluiering van den hemel werden de zwakkere objecten on zichtbaar. Dat verklaarde intusschen het geheel niet dat het aantal vallen- sterren nu daalde tot twee per minuut kort na tien uur werd er gedurende een kwartier geen enkele meer gezien. Het straalpunt werd door ons bepaald op 257 graden rechte klimming en 60 graden noorder declinatie bij Xi Draco- nis, 7 graden van den pool van de Eclyptica. Ook hier hebben verscheidene stadge- nooten, blijkens ons verstrekte mede- deelingen, waargenomen dat het aantal verschietende sterren somwijlen tien tallen per minuut bedroeg. Oa half acht telde iemand ruim 60 sterren bin nen de 10 minuten. Ze stoven al'e rich tingen uit, maar de meesten zagen ze toch in Oostelijke richting verdwijnen Menig stille wensch zal wel tot uiting zijn gekomen bij zulk een rijken regen van sterren Uit Duitschland en België komen al berichten dat men het verschijnsel daar eveneens goed heeft waargenomen. Op de sterrenwacht te Treptow werden in een tijdsverloop van 10 minuten niet n.inder dan 150 vallende sterren gezien; op de sterrenwacfit te Bergedorf was het maximum 50 per minuut. Astronomen te Hamburg waren van oordeel dat het hier niet betreft een der periodiek, on geveer eens per jaar optredende Leoni- denzwermen, maar een buitengewoon natuurverschijnsel dat misschien zelfs een natuurcatastrofe in het universum tot oorzaak zou kunnen hebben. Aan het observatorium te Ukkel bij Brussel tel de men soms 60 tot 70 sterren in de minuut; sommige maakten den indruk van een afgeschoten vuurpijl; daar meende men de oorzaak te moeten zoe ken in het afbrokkelen van een komeet Op deze vraag vinden wij een uitvoe rig antwoord in het bekende boek van Flammarion: „De wonderen des he mels", (Thieme, Zutphen). Daarin lezen we om.: „In de stilte van den nacht, bij een helderen hemel .schijnt een ster zich van den hemel los te maken, voort te vliegen en te verdwijnen. De mensch, beproefd door aardsche smarten, gelooft dat de hemel zich met ons lot inlaat en ziet in deze ster een ziel, die naar betere gewesten opgaat; de jonge maagd, die het verschijnsel waarneemt, haast zich in stilte een wensch uit te spreken, over tuigd dat deze vervuld zal worden; de dichter peinst hoe de sterren, de bloemen des hemels, zich aan het firmament openen en meent te zien, dat hare lich tende bloembladen in den eeuwigen nacht worden weggevoerd; de astro- nm weet, dat hij geen ster of geen ziel gezien heeft, maar een kosmisch atoom dat, hoe matig ook op zich zelf, rijk is aan leering, als het ons kan meedeelen waar het vandaan komt en hoe het zijne baan onze aarde ontmoet". In iederen helderen nacht kan een op merkzaam waarnemer een of meer val lende sterren aan den hemel zien oplich ten; gewoonlijk zijn er op onze breedte van 4 tot 6 stuks per uur waar t< nemen. Maar dat zijn sporadisch vallen de sterren. Er zijn echter ook bepaalde dagen in het jaar, waarop men een bijzonder groot aantal vallende sterren ziet: dit verschijnsel herhaalt zich ieder jaar op precies dezelfde dagen. Hierbi spreekt men van periodieke vallende sterren of ook wel van meteoorzwermen. Zoo schijnen de vallende sterren die ge regeld op 10 Augustus zijn waar te ne men ,uit de omgeving van Perseus te komen: vandaar de naam Perseïden. De meteoorzwerm, die ieder jaar op 14 No vember is te zien, komt uit de omgeving van de Leeuw: ze heeten daarom de Leoniden. Het maximum daarvan keert ongeveer alle 33 jaar terug. In 1798 zijn Brandes en Benzenberg bij hun onderzoek tot het resultaat geko men, dat het verschijnsel zich op veel grootere hoogte afspeelt dan men toen voor de hoogte van de atmosfeer aan nam. En verder dat de snelheid van de vallende sterren veel grooter is dan welke aardsche stfelheid ook. De meto- oren moeten van kosmischen oorsprong wezen. Latere waarnemingen hebben deze opvatting bevestigd. De gemiddelde hoogte, waarop de vallende sterren ver schijnen en verdwijnen, loopeu van 86 tot 155 km. Vallende sterren moeten vaste licha men zijn. Waren ze gassen dan zouden ze onmogelijk zoo diep in onze atmos- pheer kunnen binnen dringen. De Per seïden hebben een gemiddelde snelheid van 60 km., de Leoniden van 70 km. per seconde. De weerstand van de lucht, die de val lende sterren in de atmospheer onder vinden, is ook de oorzaak van haar gloeiend worden. Als n.1. een massa met groote snelheid de lucht doorklieft, ver liest zij een deel van haar snelheid en dus van hare levende kracht. Deze le vende kracht wordt ten deele in warmte omgezet. Werd zij geheel in warmte omgezet dan zou een enorme tempera- tuursverhooging daarvan het gevolg zijn. Dit is evenwel niet het geval Een deel van de vrijkomende energie wordt gebruikt voor het opzij duwen, het sa mendrukken en 't verwarmen der om ringende lucht en alleen het overblij vend gedeelte dient voor de verwarming der val'ende ster zelf. Doch dit is altijd nog wel voldoende om de ster tot op een temperatuur van twee drieduizend graden te verhitten, zoodat ongetwijfeld iedere vallende ster geheel verdampt, en er dus geen gevaar bestaat dat ze de aarde zal treffen. yjggtls wowtktifr at wduuzfcU UltiluitendverkrllgbMr Jn d« or«n|»-Uan<Jbulif«ivan 70 tabL 70 ert. ofanjeiakjo» van 2 tabt a 10 cl». aantal vallende sterren te tellen, die men in verschillende nachten van het jaar boven een bepaalde horizont waarneemt, door bovendien na te gaan, hoeveel der gelijke horizonten de geheele aarde zou den omspannen, dat er ieder jaar 146 milliard vallende sterreu neerkomen. Schrijver herinnert aan de schitteren de stortregen van vallende sterren op 27 Nov. 1872 en op 27 November 1885. Die van den nacht van 12 op 13 November 1833 was nog veel prachtiger. De val lende sterren werden zoo talrijk en wer- der in zooveel verschillende punten des hemels tegelijk waargenomen, dat men het aantal onmogelijk kon tellen, maar slechts ruw kon benaderen Olmsted die ze te Boston waarnam, schatte ze op het oogenblik van het maximum, op de helfi van het aantal sneeuwvlokken, die men bij een gewone sneeuwbui waar neemt Toen het verschijnsel aanmerke lijk verzwakt was, telde hij er nog 650 in 15 minuten, hoewel hij zijn waarne mingen beperkte tot een gordel die niet het tiende gedeelte van de zichtbaren horizont uitmaakte; hij schatte dan ook het geheeie aantal van den ganschen horizont op 34640 vallende sterren in 't uur; daar het verschijnsel 7 uren duurde, moeten er dus in Boston 240.000 sterren gevallen zijn. Flammarion huldigt de opvatting dat de geheele ruimte van ons zonnestelsel gevuld is met ontelbare kleine lichamen, die om de zon heenloopen. De kometen en meteoorzwermen zijn verdichtingen en opeenhoopingen van deze kosmische stof, die in den loop der tijden ontstaan en weer uiteen vallen. overeenstemming met de werkelijke kosten van het levensonderhoud voor deze kinderen wordt toegekend voor zoover deze kinde ren ais gevolg van de afsluiting practisch niet in staat zijn zelf in hun levensonderhoud te voorzien. TIEN LEDIGE SPOORWAGENS ONTSPOORD. Veel schade, geen persoonlijke ongelukken. Maandagavond ontspoorden te Susteren tien ledige wagons van een rangeerend trein- gedeelte. De materieele schade aan wagons en spoorlijnen was vrij aanzienlijk. Van meer wagens waren zelfs de assen weggerukt, ter wijl vier sporen stuk waren. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor, terwijl ook het ïewone verkeer geen stagnatie ondervond. Wel was in den rangeerdienst groote vertra ging- DE ZUIDERZEESTEUNWET. De Volendamsche Organisaties dringen bij den minister op wijzi ging aan. De r.k. Middenstandsvereeniging te Volen- aam, de r.k. visschersbond „St. Petrus", de r.k. vereeniging van vischhandelaren, de r.k. vereeniging van vischventers. en de r.k. een- denhoudersvereeniging „St. Antonius" te Vo- lendam hebben per 4 October 1933 aan den minister van waterstaat een adres gezonden inzake uitvoering en wijziging der Zuider- zeesteunregeling. Adressanten meenen, dat de afsluiting der Zuiderzee als nationaal werk niet voltooid kan heeten, zoolang aan de redelijke verlan gens der door de afsluiting geschade bevol kingsgroepen niet is voldaan. De tegemoetkomeningen voor onderwijs en opleiding zouden op ruimer grondslag die nen te worden vastgesteld, evenals de wedu- wenbepaling soepeler zou dienen te worden toegepast. De op grond der wet toegekende credieten kunnen en mogen niet als gewone commer cieele credieten worden beschouwd, doch dienen zoo ruim mogelijk dienstbaar te wor den gemaakt aan het scheppen van nieu1 bestaansmogelijkheid voor ae uit haar arbeid uur» tan treuen. Er gaat zoo vervolgt Flammarion - - *)ij zonder dat Amerikaansch c.r gaai zoo verving i -—- geen enkele minuut voorbij zonder een ster verschiet. Een Ampr astronoom heeft gevonden door het verdreven bevolking. Meer aandacht worde geschonken aan de adviezen der plaatselijke commissies inzake de uitvoering der wet. De georganiseerde eendenhouders te Volen- dam zijn van meening, dat zij, tengevolge van de afsluiting, nu zij niet meer over de zuiderzeenest als voeding voor hun eenden kunnen beschikken, meer schade hebben on dervonden dan officieel wordt aangenomen Bovendien moet hun schade worden berekend op grondslag van het aantal eenden, dat zij destijds bezaten, doch niet op grondslag van het aantal dieren, waartoe zij momenteel hun bedrijf hebben moeten inkrimpen De organisaties zijn van meening, dat de datum van 25 Juli 1918 voor de aanwijzing der belanghebbenden in den zin der wet slechts theoretische beteekenis kan en mag hebben en dat wijziging der wet noodzakelijk is, waardoor voor de aanwijzing der belang hebbenden de toestand van 1925 als grond slag wordt genomen.^M Als een bijzondere onbillijkheid wordt het gevoeld, dat een 40-tal Volendamsche vis- schers, die na 1918 hun botter hebben over genomen, niet voor vergoeding wegens waar aevermindering in aanmerking komen. In de tweede plaats meenen de organisaties te moeten aandringen op belangrijke verhoo ging van de normen voor de geldelijke tege moetkomingen ingevolge art. 13 der wet. Naar de meening der organisaties, zal de geldelijke tegemoetkoming dan ook voldoende moeten bedragen om dén belanghebbenden het levensonderhoud te verschaffen, zoolang deze niet in staat zijn hierin door nieuwen eigen arbeid te voorzien. De normen zouden minstens op de volgen de bedragen moeten worden gesteld: a. voor gezinshoofden, die niet meer kun nen werken, op 20 gulden. b. voor gezinshoofden, die wel in staat zijn arbeid te verrichten, op 15 gulden, en c. voor weduwen op 12 gulden. met dien verstande, dat aan de categorieën b. en c. zou moeten worden toegestaan de op brengst van hun werkzaamheden te behou den zonder korting op de geldelijke tegemoet koming, zoolang het totaalbedrag hunner in komsten niet het peil van hun vroeger inko men heeft bereikt. Een beperking der geldelijke tegemoetko ming tot termijnen van 3 of 5 jaar, als neer gelegd in artikel 13, lid 2 der wet, kan niet redelijk worden geacht en het recht op gel delijke tegemoetkoming dient behouden te blijven, als een door een belanghebbende nieuw bedrijf of aanvaarde nieuwe betrek king buiten zijn schuld op een mislukking blükt uit te loopen. Tenslotte meenen de organisaties er op te moeten aandringen, dat ook voor kinderen boven de 14 jaar, die in normale omstandig heden wel in hun onderhoud kunnen voor zien, een geldelijke tegemoetkoming in SMOKKELAARS GESNAPT. De rijksambtenaren te Well (L.) hebben ongeveer 500 K G. gesmokkelde Duitsche margarine in beslag genomen. Vier der dra gers wisten te ontkomen met achterlating hunner fietsen, terwijl tegen een persoon uit Well proces-verbaal werd opgemaakt: De vijf rijwielen, waarop de smokkelaars reden, werden, evenals de partij boter, in beslag ge nomen. DOODELIJK MIJNONGELUK. Maandagmiddag is in de ondergrondsche werken der Oranje-Nassaumijn III (afd. 7) een steen uit het dak gevallen, waardoor de arbeiders J. Vock en S. Szak doodelijk wer den getroffen. Beide arbeiders waren gehuwd en woonachtig te Heerlerheide. Vock was 30 en Szak 23 jaar oud. DRIEDUIZEND SIGAREN GESTOLEN. in een fabriek te Te gel en Gisternacht hebben dieven zich toegang weteri te verschaffen tot de sigarenfabriek Offerman gelegen aan den Roermondschen weg te Tegelen. Er worden ongeveer 3000 sigaren vermist. Het schijnt, dat de dieven hun speurtocht nog verder uitgestrekt heb ben, want in de fabriek was alles overhoop gehaald; de vloer was als het ware bezaaid met sigaren. dat H. zich in het perceel aan de Nieuw- straat bevond, gingen een tweetal beambten der gemeentepolitie naar binnen en ontdekten hem onder een stroomatras verborgen op een vertrek der eerste verdieping. Hem werd toe gestaan zich te kleeden en het scheen, dat hij ;ewillig mee wou gaan. Zijn pet nog zoe- ;end, woog hij plotseling achter den hoofd- agent om op het raam toe, opende dit en sprong er uit. De hoofdagent v. d. H. was hem echter te vlug af en wist hem nog even te grijpen, met het gevolg dat H. tusschen hemel en aarde zweefde Agent B., die op de trap had pestgevat, snelde terstond naar bui ten om H. op te vangen. De hoofdagent had echter reeds gezien, dat een tweetal marechaussees juist naderden en liet den zwevenden H. los Deze kwam goed op z'n beenen terecht en werd door de mare chaussees opgevangen. Was H.'s sprong niet opgevangen door den hoofdagent, dan was zijn sprong van ruim 5 M. hoogte wellicht niet zoo gced aangekomen. H. zal ter beschikking der justitie gestald worden. PAMFLETTEN. Zaterdagavond hebben fascisten op straat voor de groote Rotterdamsche warenhuizen pamfletten uitgedeeld, waarin werd aange raden, den middenstand te steunen en niet in warenhuizen te koopen Ofschoon deze actie nogal de aandacht trok, zijn geen ongere geldheden er het gevolg van geweest. Gistermorgen zijn op de Korte Kade drie mannen gearresteerd, die pamfletten ver spreidden, waarop beleedigende woorden over minister Colijn gedrukt stonden. Later zijn in het oosten van de stad nog vier ver spreiders van pamfletten aangehouden. Alle zeven zijn naar het hoofdbureau van politie gebracht, daar is proces-verbaal tegen hen opgemaakt, waarna zij allen in vrijheid zijn gesteld. HET ONGEVAL MET DE KRAKATAU. is thans ook de zaak TRANSITO-DIEFSTAL ONTDEKT. Drie personen gearresteerd. Door de waakzaamheid van een ambtenaar van de accijnzen en invoerrechten is de Rot terdamsche politie een belangrijken transito- diefstal op het spoor gekomen. Deze ambte naar bemerkte, toen hij Vrijdag aan de Schie haven was, dat er een sleeperswagen be laden met groote pakken voor een loods stond, waarvan de deur gesloten was. Hij zag voorts twee mannen, die fietsen bij zich hadden en die zich op verdachte wijze bij dezen wagen ophielden. De ambtenaar wist ongemerkt de loods aan de achterzijde binnen te komen en door een kier van de loodsdeuren zag hij toen, dat de twee mannen een pak, dat zich op den wagen bevond, opensneden en daaruit een aantal vellen wegnamen, die zij in mee gebrachte zakken stopten. Daarna maakten zij het pak weer dicht. Toen zij wilden begin nen dezelfde bewerking toe te passen op een tweede pak, kwam de ambtenaar uit zijn schuilhoek te voor schijn. De voerman van den wagen legde toen de zweep over de paarden, teneinde in vollen draf weg fe rijden. De ambtenaar wist echter op den wagen te springen en de strengen van de paarden door te snijden, waarop de wagen tot staan kwam. Met assistentie van de in middels verschenen politie werd de voerman, een 29-jarige man, gearresteerd. De twee mannen met de fietsen hadden zich intusschen uit de voeten gemaakt, echter met achterlating van de zakken, waarin zich e«.n honderdtal kalfsvellen bevonden, welke gebruikt worden voor de vervaardiging van portemonnaies, portefeuilles, enz. Deze vel len worden uit Engeland ingevoerd en zijn bestemd voor Duitschland. De groothandels- prijs ervan bedraagt ongeveer 3 per vel. Naspeuringen van de politie hebben geleid tot aanhouding van de twee andere mannen die aanvankelijk ontkomen zijn. Beiden zijn oude bekenden van de politie en justitie. Naar wij vernemen van den kapitein ter zee J. v. ReeA.% destijds commandant der marine te Soerabaja, in verband met het op 11 October 1932 plaats gehad hebben ongeval met H. M. Krakatau verwezen naar het hoog militaire gerechtshof te Den Haag. '4>- PRINS HENDRIK EN DE NED. JOURNALISTENKRING Prins Hendrik is voornemens zijn belang stelling te toonen in het gouden jubileum van den Nederlandsche Journalistenkring door aan het diner ter gelegenheid van dit jubileum op Zaterdag a.s. in hotel Wittebrug te Den Haag deel te nemen. EEN KASTANJEBOOM IN BLOEI. Op het erf van den veehouder P. van Beyeren te Eemnes staat een kastanjeboom in bloei. De opzichter van het Staatsboschbe- heer, die voor inspectie der iepenboomen in de gemeente vertoefde, meent het verschijnsel te moeten verklaren uit het feit, dat de boom vroeg zijn bladeren heeft laten vallen als ge volg van ongedierte. De knoppen, die voor het voorjaar waren bestemd, zijn door het zachte weer opengegaan. SMOKKELARIJ. De rijksveldwachter te Kessel heeft op den provincialen weg alhier een personenauto uit Eindhoven aangehouden, waarin een partij Duitsche margarine werd vervoerd. De auto en de boter zijn in beslag genomen. De drie passagiers zijn gearresteerd en naar Eindho ven overgebracht. TUSSCHEN HEMEL EN AARDE. Mislukte poging tot ontvluchten Politie en maréchaussee te Sittard was het ter oore gekomen, dat de 22-jarige H. M. H aldaar, wiens opsporing verzocht was, zich bevond ten huize van de D. aan de Nieuw- straat. H. werd gezocht verdacht van poging tot doodslag op rijksambtenaren. Bij smokkelzaken zou hij er niet voor te ruggedeinsd zijn ambtenaren, die den door hem bestuurden smokkelauto wilden aanhou den, omver te rijden. Slechts door op het laat ste moment ter zijde te springen, waren zij den dans ontloopen. Een geval heeft zich en kele weken geleden nabij Echt voorgedaan, een tweede op de Maasbrug te Maastricht, waarbij H. van de brug sprong. H., die telkens ontkomen was, had zich in het buitenland opgehouden of zich weten schuil te houden. Toen bekend was, aldus de Limb. Koer., DOODELIJK ONGELUK Maandagavond Iaat reed op den Rijks weg tusschen Muiden en Naarden een transportauto met aanhangwagen, van de firma Duits uit Baarn. In dc stuur- cabine zat de chauffeur D. uit Baarn «n de 21-jarige expeditieknecht Laseur, eveneens uit Baarn. Deze begaf zich, z.«oals wel meer gewoonte is, even op het platform tusschen de beide wagens; de chauffeur voelde plotseling een schok en toen hij stopte, bemerkte hij dat L. onder de wielen van den tweeden wagen lag. Deze was op slag gedood De Naar- densche politie heeft het lijk in beslag genomen. Het slachtoffer laat een vrouw en een kindje ichter. i NATIONAAL JONGEREN-VERBOND. En de N. S. B.-beweging. De heer W. Inden, algemeen voorzitter van het N. J. V., verzoekt mede te deelen naar aanleiding van in de couranten circu lerende berichten over aaneensluiting van het N. J. V. en de Nat.-Soc. Beweging, dat deze berichten eiken grond van waarheid mis sen. DE MOORD IN DEN GROOTEN IJPOLDER. Een oproep* In den nacht van 27 op 28 September 1.1., denzelfden nacht dat de moord in den Groo- ten IJpolder werd gepleegd, moet in d.'*n polder een chauffeur van een vrachtauto zijn aangehouden door een circa 30-jarig per soon, die verzocht mede te mogen rijden, wat geweigerd zou zijn. Deze onbekend gebleven chauffeur wordt verzocht zich in verbinding te willen stellen met het politiebureau Raampoort, Marnix. straat 148 te Amsterdam, tot het verstrekker van inlichtingen. DE STUCADOORSSTAKING. Vergaderingen van patroons en stakers. Zal net hard tegen hard gaan? Gister hebben de stakende Amsterdamsche stucadoors vergaderd en besloten de staking voort te zetten en maatregelen te nemen om de patroons te dwingen aan de eischen der stakers toe te geven. Ook hebben vergaderd de bouwpatroons en de stucadoorspatroons. In deze vergade ring is besloten met kracht tegen de staker» op te treden. Van de tarieven, ingesteld dooi de regeering zal niet worden afgeweken. Vandaag zal een conferentie in Den Haag worden gehouden met den minister. VAN JUBILEUMPOSTZEGELS CURACAO. Er zullen ter gelegenheid van het driehon derdjarig bestaan van Cura^ao als Neder landsche kolonie jubileumspostzegels uitge geven worden in zeventien waarden. Deze zegels zullen het geheele jaar 1934 verkrijg baar gesteld worden, terwijl de verkoop der thans vigeerende zegels in dat tijdvak ge staakt zal worden. BEZWAAR TEGEN POST- KANTOREN IN WARENHUIZEN. De Ned. r.k. Middenstandsbond heeft het hoofdbestuur der P.T.T. verzocht geen mede werking meer te verleenen tot de exploitatie van postkantoren enz. in warenhuizen. De bond heeft zich mede tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met ver zoek de inwilliging te willen bevorderen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7