Alkmaarsche Courant. 't SSSStS -"VL'UE £ucfitvaact Oii-ze Jiotonien Jieck S. School iBinnenland DE OMZETBELASTING Honderd n/i en dertigste jaargang. WOENSDAG 1t OCTOBER DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. LONDEN—ROTTERDAM IN 69 MINUTEN. RIO DE JANEIRO—BERLIJN PER ZEPP IN 112 UREN. AMERIK. ESKADERVLIEGTOCHT. Geslaagde proef. VERKEERSVLIEGTUIG NEERGESTORT. De acht inzittenden gedood. DE NIEUWE POSTJAGER. No. 240 1933 door Mr. D. Simons. I. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven, neeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich reeds met het ontwerp van wet tot hef fing van een omzetbelasting vereenigd en is de behandeling daarvan in de Eerste Kamer begonnen. Het ontwerp zal dus waarschijn lijk spoedig tot wet verheven zijn. En is de wet eenmaal in het Staatsblad geplaatst, dan zal de inwerkingtreding ook wel niet lang meer op zich laten wachten. Practisch kan men er, dunkt ons, op rekenen, dat op zijn laatst 1 Januari 1934 de Omzetbelasting zal zijn toegevoegd aan de vele heffingen, die aan de Overheid de door haar benoodigde gelden moeten verschaffen. Voor ons land doet met de omzetbelasting een nieuw soort heffing haar intrede. Doch in het buitenland is zij reeds jaren een be leend wapen in het arsenaal van den fiscus: o.a. in Frankrijk, Duitschland en België be staan heffingen op den omzet, zij het ook in verschillende vormen en met groote of min der groote afwijkingen van het hier gekozen stelsel. Het is niet te verwonderen, dat de fis cus hier te lande, nu de nood er toe dringt, deze voorbeelden volgt. Nu de nood ertoe dringt: want van dergelijke in directe heffingen is steeds te vreezen, dat zij in meerdere of mindere mate het economisch leven nadeelig beïnvloeden. Op welke wijze de wet dit tracht te voorkomen en of de wet- ever daarin geheel is geslaagd, zullen wij ieronder nog bezien. 85 millioen Ook met deze mogelijke nadeelen van de heffing voor oogen is het begrijpelijk, dat de Regeering de belasting noodzakelijk oordeel de. De opbrengst daarvan heeft zij geschat op niet minder^an ongeveer 85 millioen per jaar, d.i. bifla de helft van het aanvan kelijk op de Staatsbegrooting voor 1934 ge raamde tekort. In het samenstel van maatre^ gelen, die de Regeering blijkens de millioe nennota wil aanwenden om dit tekort te over bruggen, is de invoering van de Omzetbelas ting dus wel de belangrijkste Practisch zijn er geen andere middelen om een even groot bedrag binnen te krijgen naast de bestaande heffingen. De omzetbelasting is hier te lan de te beschouwen als een crisisheffing. Dit crisiskarakter komt ook daarin tot uitdruk king, dat de wet niet voor onbepaalden tijd doch voor vijf jaar is vastgesteld. Op 1 Ja nuari 1939 vervalt zij automatisch, tenzi; tot verlenging wordt besloten! En hoevaa wordt niet de Fransche zegswijze bewaar beid, dat slechts het voorloopige in stand blijft? Doch laten wij den blik niet te ver vooruit werpen en ons thans bepalen tot de wet, zoo als die in de naaste toekomst gaat gelden Het beginsel van de wet is om ae goederen eenmaal te belasten op den weg van den pro ducent naar den gebruiker. De bedoeling is dat de heffing is een belasting op het ge bruik, een, die op den gebruiker, niet op hef bedrijf van den producent drukt. Daarom wordt zij geheven bij de levering van eind producten en niet bij de leveringen van de /jrondstoffen en tusschennroducten, die daar aan zijn voorafgegaan. De heffing verschilt dus principieel van Alva's beruchte „hon derdste penning", die van iederen verkoop verd geheven. 4 van den verkoopsprijs 10 - E>e belasting bedraagt 4 van den ver koopsprijs. Voor een groep goederen, die als weelde-artikclen zijn beschouwd, is een hooger percentage bepaald, daarvan wordt 10 geheven. Hiertegenover staat een groep die als levensbehoeften zijn beschouwd en daarom van de belasting zijn vrijgesteld. Dit is de inhoud van de wet „in a nutshell" De uitwerking van de beginselen, zooals die in de 40 artikelen en twee tabellen van de wet is geschied, vereischt een uitvoeriger behan deling. Het lijkt ons het beste hierbij telkens aan te knoopen aan een van de hierboven gebruikte termen. Welke goederen worden belast? Onder „goederen" verstaat de wet koop waren en andere goederen, die uit hun aard als roerende zaken worden aangemerkt Daar toe behoort ook electrische energie, zooals uit verschillende artikelen van de wet blijkt Onlichamelijke roerende zaken als octrooien en auteursrechten vallen buiten de omschnj ving. Het hoofdtype van de „leveringen waar bil de belasting wordt geheven, vormen de 3e veringen krachtens verkoopovereenkomst Doch daarmede worden gelijk gesteld leve ringen krachtens andere overeenkomsten waarbij de eigendom van het goed overgaa. zooals een ruiling of een aanneming var werk. Ook levering krachtens huurkoop is aan de belasting onderworpen. Beide aanvullin gen van het hoofdtype spreken voor zich. De wet brengt echter ook onder de belasting ge vallen, waarin een eigenlijke levering geheel ontbreekt, namelijk het beschikken door pro ducenten over goederen uit hun bedrijfsvoor raad voor eigen gebruik, o i in hun bedrijt, voor zichzelf en voor hun gezinnen. Kort samengevat zijn dus belast alleleverin gen en het eigen gebruik. In den regel wordt de belasting geheven bij de levering door den producent. De wet gebruikt hiervoor den term „fabrikant en verstaat daaronder allen, die goederen telen, voortbrengen, vervaardigen, bereiden of be werken Wij zullen hier de beteekenis van al deze woorden met gaan ontleden. Het is duidelijk, dat de term .fabrikant zeer ruim wordt opgevat; daaronder vallen niet alleen zij, die goederen fabriceeren. maar ook land en tuinbouwers bakkers, slagers, enz. Ai deze bedrijfsgroepen krijgen dus met de omzetbe lasting te maken. t Belasting over den zuiveren prijs De verkoopsprijs, waarover de 4 of de 10 procent belasting wordt berekend, is de zui vere prijs, die den kooper in rekening woHt gebracht, verhoogd met de kosten, die de kooper aan den verkooper voldoet. Echter kunnen vracht- en assurantiekosten, indien zij in den koopprijs begrepen zijn, in mindering worden gebracht. Ook de kosten van embal lage blijven buiten beschouwing, indien deze door den verkooper tegen den berekenden prijs wordt teruggenomen. Zit in den ver koopsprijs accijns, dan wordt ook deze afge trokken. Een voorbeeld kan de toepassing van deze regels duidelijk maken. Een fabri kant van suikerwerken levert aan een hande laar goederen, franco, hij brengt de embal lage aan den kooper in rekening, doch neemt deze voor denzelfden prijs terug. De omzet be lastyig moet nu worden berekend over het verkoopbedrag, verminderd met ten eerste den over de „urker betaalden accijns, ten tweede de vrachtkosten, terwijl ten derde de emballagekosten niet bij het verkoopbedrag mogen worden geteld. Wanneer de levering niet geschiedt krach tens een verkoop, wordt in de plaats van den oi.tbrekenden verkoopsprijs genomen het be drag, dat de goederen bij verkoop onder nor male omstandigheden zouden opbrengen. Dat een dergelijke regel noodzakelijk is, blijkt ons, wanneer wij ons het geval denken van een ruil van goederen, die immers voor de belasting met een levering krachtens verkoop is gelijkgesteld. Hier ontbreekt iedere prijs en de fiscus moet derhalve zelf een bedrag bepalen, waarover hij de belasting kan be rekenen Ook voor de belastingheffing over het eigen verbruik van goederen zal men dezen regel moeten toepassen. Verkoop onder abnormale omstandigheden De wet heeft ook voorzien de mogelijkheid, dat er wel een verkoop is, doch dat deze verkoop niet onder normale omstandigheden is gesloten, zoodat de prijs niet een goede basis voor de heffing vormt. Als voorbeeld daarvan kunnen wij noemen een verkoop, die gemengd is met een schenking: de fabrikant verkoopt aan een familielid goederen tegen een zeer lagen prijs. In dergelijke gevallen geldt eveneens de regel, dat dan wordt uit gegaan van een normalen verkoopsprijsj welke dus voor de heffing van de belasting den werkelijken prijs vervangt. Vrijgestelde goederensoorten Het K.L.M.-vliegtuig de Snip vertrekt mor gen van Amsterdam naar Batavia De be manning zal bestaan uit J. J. Hondong, ge zagvoerder J. van Steenbergen, tweede be stuurder, F. Naber, werktuigkundige en W. w van der Smagt, radiotelegrafist De Oehoe (terugreis) is gister te Cairo aangekomen. Het K. L. M.-vliegtuig P.H.A.I.D., be stuurder Bax, volbracht vandaag den over tocht Londen—Rotterdam in 69 minuten en verbeterde daarmee het record van 72 minu ten. De recordtijd voor het overbrengen che~ J- - van Van de belasting zijn een aantal goederen soorten vrijgesteld, die wij hierboven kort' heidshalve aanduidden als de groep der le vensbehoeften. Geheel volledig is deze aan duiding niet. De groep, waarop wij hier het oog hebben, is die van onderdeel I der aan de wet toegevoegde tabel B. Zij bevat aller eerst de volgende levensmiddelen: aardappe len, brood, eieren, groenten, margarine, peul vruchten, rund- en varkensvet, versch en ge zouten spek, water en zout. Tot de categorie der levensbehoeften kunnen voorts worden gerekend: op recept verstrekte geneesmidde len, klompen en turf. Om zeer verschillende redenen zijn andere vrijstellingen in de lijst opgenomen: wij noemen daarvan bloemen en planten, dagbladen, tijdschriften en boeken ongezette diamanten en andere edelsteenen goud, dieren, granen, gras, hooi, meststoffen geschut en granaten. Een vreemdsoortige collectie! Dagbladen en boeken zijn bijvoor beeld als een geestelijke levensbehoefte be schouwd. De gemeente.n is men ter wille ge weest door gas, electrische energie en pe troleum, bestemd voor verlichting van open bare wegen en straten vrij te laten. Diaman ten en goud zijn om belastingtechnische re denen uitgezonderd. Tweeledig karakter der we De omzetbelasting, zooals die in de wet is gvegeld, heeft een tweeledig karakter: zij is een algemeene gebruiksheffing en daarnaast is zij voor een bepaalde groep van goederen een weeldebelasting. In de tabel A van de wet zijn de goederen opgesomd, die als luxe artikelen zijn beschouwd en waarvoor dus het verhoogde recht van 10 wordt berekend Wat een uiting van weelde is en wat niet, daarover zullen de meeningen van de vele kringen en kringetjes der samenleving wel sterk uiteenloopen. De een zal als een luxe beschouwen, wat de ander als voor hem be paald noodzakelijk aanmerkt. Ieder oordeel daarover, ook dat van den wetgever, kan niet anders dan min of meer subjectief zijn. Een opsomming in een tabel, die om haar hanteerbaarheid niet al te uitvoerig kan zijn, is bovendien licht onvolledig. Het is daarom niet te verwonderen, dat critiek op de luxe- lijst gemakkelijk is. Wij zullen ons daarvan hier onthouden en volstaan met aan te ge ven, naar welke kenmerken de wetgever goe deren als weelde-artikelen in de tabel heeft opgenomen. Het zijn de kostbaarheid der goederen of de welstand, die uit het gebruik daarvan blijkt. De kostbaarheid kan aan alle goederen van een soort eigen zijn, zooals bij gobelins en met de hand gemaakte kant. Zij kan ook afhankelijk zijn van de grondstoffen, waaruit de goederen zijn vervaardigd, zoo bevat de tabel horloges van goud en platina, meubelen van kostbare houtsoorten als no tenhout en rozenhout, kleeding van bont en natuurzijde enz. Bij sommige artikelen geeft de prijs de kostbaarheid aan. Als voorbeeld noemen wij tapijten. Overtreft de prijs per M2. 4.80, dan wordt bij de levering 't recht van 10 geheven; kleeden beneden dien prijs vallen buiten de weeldebelasting en wor den dus met de gewone 4 belast. De groep, waarbij uit het gebruik de welstand van den bezitter moet blijken, is het sterkst vertegenwoordigd; uit de bonte rij van de tabel kiezen wij de volgende voorbeelden: fotografietoestellen, jachtwapenen, cricket bats, gramofonen, radiolampen, luidsprekers, vleugelpiano's, tooneelkijkers, lijfsieraden, galakleeding, schoonheidsmiddelen. De heffing als een bijzonder invoer recht. Vermelden wij nog, dat bij invoer van goe deren uit het buitenland ook de omzet- of weeldebelasting in den vorm van een bijzon der invoerrecht moet worden betaald. Om op te wegen tegen de moeite en kosten, die ce naleving van deze belastingwet voor den bin- nenlandschen fabrikant met zich brengt, wordt bovendien nog een zoogenaamd com- penseerend invoerrecht geheven ter hoogte van 1 voor de onder de omzetbelasting en van 2 voor de onder de weeldebelas- waarop de belasting wordt geltaev delen om daarna met een korte beschou\ mg over de werking van de wet te beslui de mail tusschen Rio de Janeiro—Berlijn (11000 K.M.) is teruggebracht van 118 uren 55 minuten tot 112K uur. De post werd uit Rio per express-vliegtuig naar Pernambuco overgebracht, vanwaar de Zepp in 71 uren het traject tot Friedrichshafen aflegde. Te Friedrichshafen werd de post overge laden in een vliegtuig der Lufthansa, dat het laatste traject aflegde. Naar uit San Diego (Californië) wordt gemeld, is daar een uit vijf vliegtuigen be staande patrouille van de Marine aangeko men, welke van Panama was opgestegen voor een duurvlucht. Het eskader, dat een tusschendaling heeft gemaakt te Acapulco (Mexico), heeft in het geheel een afstand van meer dan 4800 kilometer afgelegd. Een zesde vliegtuig, dat gelijk was vertrokken, moest wegens een motordefect den tocht op geven. Binnenkort zal waarschijnlijk van San Diego uit een eskadervlucht op groote schaal naar Hawai worden ondernomen. In den staat Indiana (Am.) wordt gemeld dat aldaar is neergestort een verkeersvlieg tuig van de United Airways uit New-York. Aan boord bevonden zich vier passagiers en een uit vier koppen bestaande bemanning. Het vliegtuig raakte in brand en alle acht in zittenden vonden den dood. Een bijzondere school. Op initiatief van den inspecteur van het 1. o. in de inspectie Sneek, is besloten de bei de scholen voor gereformeerden en hervorm den te Gaastmeer tot ééne school te vereeni- een. Deze scholen tellen 30 en 40 leerlin gen. FEDERATIE-EXAMENS MERCURIUS DIPLOMA. De practijk-examens der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-vereenigingen in Nederland zullen gehouden worden, voor handelscorrespondentie op 12 en 13 Dec. en voor boekhouden op 14 en 15 Dec. a.s., in de plaatsen in het prospectus genoemd. Dit prospectus is gratis verkrijgbaar bij iet secretariaat der federatie examens, Deur- loostraat 122, Amsterdam (Z.) De inschrijving sluit op 6 Nov a.s. VERSOBERING? Verkwisting van overheidsgeld. „Het Onderwijs", het blad van de Vereeni- ging van Hoofden van Scholen in Nederland, maakt er opmerkzaam op, dat de gemeentelij ke onderwijsinspectie te Amsterdam niet min der dan 60.000 's jaars kost en meent, dat in het belang van een zuinig financieel be heer deze post wel eens nader mag 1 'ceken worden. Het schrijft o.a.: „Wat zegt men van een gemeente als Am sterdam, die zich in het bezit van een aan tal gemeentelijke inspecteurs voor het lager onderwijs verheugt en waarvan de inspec teur voor de lichamelijke opvoeding een sa laris heeft van 7017? 't Is maar een sala ris van één ambtenaar. Genoemde inspecteur kan het werk niet alleen af en heeft een hoofdklerk ad 2918. Klerken zijn er niet. Maar de hoofdklerk kan het weer niet buiten een steno-typiste ad 2347. En opdat deze juffrouw zich niet al te eenzaam zou gevoe len, deelt zij het gezelschap van een tijdelijk schrijfster ad 1492. Ten bewijze dat het niet enkel om den reuzenzwaai gaat bij deze in spectie, memoreeren we een tijdelijk schrijver ten behoeve van meergemelden inspecteur der lichamelijke opvoeding ad 847. Een inspec teur heeft een bureau. Bovengemelde gym- nastiekstaf werkt zóó, dat de lokalen een on derhoud van 700 vragen. Hoewel andere inspecteurs een tramabonnement hebben ad 135, houdt de inspecteur de lenigheid er in, door zijn eigen auto te gebruiken. Amsterdam waardeert dat met 500. Natuurlijk heelt een inspecteur ook een opzichter noodig Deze heer schijnt geen salaris te appreciee- ren we vonden althans geen bedrag maar geeft er de voorkeur aan, den auto bo vengenoemd op een motorfiets te volgen. Dit volgen komt 's rijks hoofdstad op 550. Zijnde totaal een bedrag van rond 16.500 gulden Na een serie proefvluchten, waarbij het toestel één uur in de lucht is gebleven, wordt thans Pander s postjager verder afgewerkt zoodat volgende week de luchtvaardigheidS' proeven een aanvang kunnen nemen. GASONTPLOFFING IN MIJNSCHACHT. Aneta seint uit Buitenzorg aan het Hbld. In de mijnschacht Soengei Pinang op het Boekit-Assam-terrein heeft een gasontplof fing plaats gehad*De lift en een seinhuisje werden vernield. Een seiner werd gedood twee anderen gewond, waarvan een doode lijk. Vermoedelijk zijn nog drie dooden onder de puinhoopen bedolven. Het ophalen van de slachtoffers werd zeer sterk bemoeilijkt doordat brand is uitgebro ken en door de rookontwikkeling. DE BANDJIRS OP JAVA. De stremming op de lijn BandjarMaos is opgeheven, groote vertragingen worden evenwel verwacht volgens een telegram van Aneta aan het Hbld. Een aardschuiving had plaats op den grooten verkeersweg MeloewoengTjoe kangleules. Het verkeer is gestremd. De voortdurende regens doen de bandjirs aan aanhouden. Het leggen van een noodbrug nabij Tpilatjap is onmogelijk wegens den hoogen stand van het water. VRIJZ.-HERVORMDE PREDIKANTEN Van de 453 vrijzinnige predikantsplaatsen in de herv. kerk zijn er thans 112 vacant Dit laatste getal was 5 jaar geleden 341 dienstdoende predikanten van vrijz. richting, tegen 356 in 1927. In Ned. Oost-Indië zijn thans 7 vrijz herv. predikanten werkzaam, in West-Indië 4. Er zijn thans 20 mannelijke vrijz. herv, theol. candidaten. te Leiden 15, te Gronin gen 3 en te Utrecht 2, benevens 2 vrouwelij ke, beide te Leiden. OPHEFFING VAN SCHOLEN. Openbare scholen. De minister had het gemeentebestuur van Franeker in overweging gegeven, van de tin openbare scholen er vijf op te heffen, nl te Tjum, Hitzum, Herbayum, Schulsum en Zoneises, met respectievelijk 20, 23, 25, 30 en 40 leerlingen. Met zes tegen vijf stem men (links tegen rechts) heeft de gemeente raad besloten tot dezen maatregel niet over te gaan. Gezien de herhaalde weigering van den raad der gemeente Bergh om over gaan tot opheffing van de o. 1. school Wijnbergen, hebben Gedep. Staten van die provincie thans de opheffing dezer schoo met ingang van 1 Mei bevolen. Dit college heeft voorts den raad der ge meente Wisch verzocht, de opheffing van de openbare school te Heelweg in ernstige over weging te willen nemen. B. en W. van ge noemde gemeenten stellen den raad voor hiertoe niet direct over te gaan, doch voor loopig een afwachtende houding aan te ne men. De school telt 40 leerlingen, bouwer van de studio ernriig gedupeerd is. De half afgemaakte gehouwen liggen een zaam en verlaten ten prooi aan de verniel zucht van de jeugd. F,et is neg niet bekend, welke hun bestemming zal worden. Er is in het arme gehucht Ter Heide nu eenmaal wei nig gelegenheid om dergelijke gebouwen pro ductief te maken. Inmiddels heeft de politie ingegrepen. Zij heeft den ondernemer, die een Belg is, ais on- gewenschten vreemdeling over de grens doen geleiden. ANARCHISTISCH GESCHRIFT TN BESLAG GENOMEN. De minister van justitie heeft last gegeven het oranjenummer van „Naar de Vrijheid", een blaadje, dat uitgegeven wordt door eenige anarchistische groepen, in beslag te nemen. Het nummer bevat een artikel, dat be- leedigend geacht wordt voor het Koninklijk Huis. de DE DEBAT-AVOND MET IR. MUSSERT. Gaat niet door Naar bekend is, heelt ir. Mussert, de leider van de N.S.B., zich op den Utrechtschen landdag bereid verklaard, in een vergadering met de heeren prof. mr. C. W. de Vries (lib. en ds. G. Horreüs de Haas (s.d.) te debattee ren. Die bereidverklaring is aan prof. de Vries door den algemeeneen propagandaleider der N.S.B. namens den heer Mussert overge bracht. Prof. de Vries heeft o.a. het volgende ge antwoord: „Uw voorstel is onaannemelijk. Het alge meen landsbelang kan niet worden gediend in een driehoeksdebat, waarbij één der par tijen valt buiten het nationale front. Daarenboven wensch ik niet mede te wer ken aan een vergadering, waarin het fiere Wilhelmus zou worden begeleid door wanklanken der roode Internationale. Dit voorstel ligt alzoo buiten de eer van de Libe rale Staatspartij, zooals ik het zie. Ook een afwijzing van dr. Horreüs de Haas. Namens ir. H. A. Mussert ontving ds. G Horreüs de Haas een brief, waarin medege deeld wordt, dat de heer Mussert bereid tot een debat-avond. In antwoord hierop heeft ds. Horreüs Haas een brief verzonden, waarin o.a. gezegd wordt: Op 12 Sept. j.1. verklaarde de heer Mussert in Zwolle, dat slechts iemand bij wien J waarheid afdruipt als het water bij de veeren van een eend niet kon begrijpen, dat hij nu niet en nooit zou debatteeren, omdat hij niet gekomen was om te discussieeren, maar decreteeren. Dat „nooit" heeft kort geduurd, te kort voor een „Leider", die bij de regeering des lands toch zeker eenige constantie zal noodig hebben. Op zijn eerste politieke vergissing laat nu de heer Mussert een tweede volgen door noodgedwongen een debat te aanvaarden, dat hij zoo onhebbelijk weigerde toen het u werd voorgesteld. Hij heeft zijn tijd speeld; ik heb voor het oogenblik geen be hoefte aan een gedachtenwiseling met hem; hij moge mijn uitgesproken en uitgegeven de batrede beginnen te weerleggen. Tot troost moge ik hem overigens verwij zen naar de hem nu door den heer Albarda geboden debat mogelijkheid, waarbij ik hem den gemoedelijken raad geef den graopigen waan te laten varen een tweetal tegenstan ders tegelijk te kunnen verslaan. Hij zal aan één de handen vol genoeg hebben. FILMPLANNEN TE TERHEIDE MISLUKT. Ondernemer uit het land gezet Eenigen tijd geleden is gemeld, dat de zoo grootsch opgezette filmonderneming in het gehucht Ter Heide nabij den Haag als mis lukt mocht worden beschouwd, daar de on dernemer, de heer Rijkaart, met ernstige fi nanciëele moeilijkheden had te kampen. De bouw van de studio's te Ter Heide kon niet worden voortgezet, meent de Tel. In het Westland is deze gebeurtenis reeds eenigen tijd een dankbaar onderwerp van gesprek en van grapjes op den naam van den onder nemer geworpen. Intusschen is er aan dez' zaak ook een minder vroolijke kant, daar de SERGEANT IN ARREST GESTELD. Wegens fraude met geweerpatronen. Bij de militaire overheid te Breda, bestond het vermoeden, dat geweer-patronen aan der den werden verhandeld. De militaire politie stelde een nauwkeurig onderzoek in en het mocht gelukken, zegt de Tel., eenige voorraden patronen te achterha len. De verdenking viel op een sergeant, be heerder van het munitiedepot. De aanwijzin gen tegen hem werden zóó sterk, dat da onderofficier in arrest werd gesteld. Het on derzoek duurt voort. GOUDEN JUBILEUM NFDERL. JOURNALISTENKRING. Een feestnummer verschenen. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van den Nederlandschen Journalistenkring is een feestnummer verschenen van het or gaan van den Kring „De Journalist". Een fraai geillustreerd nummer, feitelijk een ge denkboek, met tal van herinneringen in woord en beeld uit een halve eeuw Kringle ven. Stemmen over den Kring en de beteeke nis van de Nederlandsche journalistiek geven o.a. minister dr. H. Co'iin. de vice-voorzitter van den Raad van State, jhr. mr. dr. Bee- laerts van Blokland, de voorzitter van de Tweede Kamer, jhr. mr. Ruys de Beeren- brouck, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. baron de Vos "an Steenwiik. de burge meesters der drie greote gemeenten In een groot aantal artikelen van verschillende jour nalisten wordt verteld van toestanden van voorheen en worder. herinneringen opge haald. Tusschen de teksten zijn vele portret ten van oud-leden en leden opgenomen, o.a, van een tweetal bekende Alkmaarders. STEUNREGELINGEN EN WERKVERSCHAFFINGEN. Wenschen van het N.V.V, Het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen heeft den minister van sociale zaken verzocht te bepalen, dat gemeenten slechts subsidie in de kosten der steunrege ling voor werklooze arbeiders krijgen, indien is bepaald, dat de minimum-steunnorm voor een gezin, bestaande uit man en vrouw, in geen geval minder dan 8 per week zal be dragen en dat het bedrag, voor elk gezinslid meer dan twee, tenminste f 1 f>er week dient te zijn. Verder wordt in het adres verzocht de maximumpercentages in art. 8 der steunrege lingen van 65 resp. 70 te verhoogen tot 85 resp. 90. Het N.V.V. heeft bovendien den minister verzocht in de werkverschaffingen, in ver band met het a.s. winterseizoen, weer tijdig z.g. vorst- en lichtverletregelingen in het leven te roepen, alsmede regeling voor af standsvergoeding, welke zich aanpast met de moeilijkheden in den winter. Tenslotte wordt den minister verzocht, voor plaatsing in de werkverschaffing en steunregeling ook op te nemen alle werklooze arbeiders, dus ook hen, die met afkomstig zijn uit z.g. crisisbedrijven. VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE BOND. Een ontwerp-middenstandsprogram. Het hoofdbestuur van den vrijz. Dem, Bond heeft besloten aan de algemeene verga dering een ontwerp-middenstandsprogram voor te leggen. De ontwikkeling der economi sche verhoudingen heeft, sinds het verschij nen van het rapport der Middenstandscom missie, den toestand van den middenstand aanmerkelijk moeilijker gemaakt. Voorzie ning is, naar de meening van het hoofdbe stuur, urgent. Het voorstel, dat op den beschrijvingsbrief zal worden geplaatst, luidt als volgt: „De algemeene vergadering besluite tot vaststelling van het volgende program van actie ten aanzien van het middenstands- vraagstuk. 1. Verbetering van de bestaansvoorwaar den van den middenstand. 2. Versterking van de organisatie van den middenstand en van hare beteekenis, mede door zooveel mogelijk de voorbereiding ea uitvoering van wetgeving betreffende d- mid- denstandsbedrijven te leggen in handen der organisaties. 3. Organisatie van een goeden economi- schen voorlichtingsdienst voor den middel stand. 4. Belemmering van ongebreidelde oprich ting van nieuwe middenstandsondernemin gen en warenhuizen, door het stellen van eischen, waaraan door onderneming en on dernemer moet worden voldaan, voor vesti- Sing in bepaalde takken van nijverheid en andel, opdat het getal ondernemingen aan de behoefte worde aangepast. 5. Bevordering van den bona-fidehandel door beteugeling en bestrijding van euvelen en uitwassen. Verbod van onware reclame. Regeling van het uitverkoopwezen. Verbod, niet alleen van concurentiemethoden. welke oneerlijk zijn, doch ook van die handelingen, welke uit een oogpunt van geordend econo misch verkeer ontoelaatbaar zijn. 6. Wettelijke regeling van het afbetalings contract. 7. Beteugeling van het cadeaustelsel, zoo- danig, dat de voor den middenstand en de verbruikers nadeelige gevolgen daarvan wor den tegengegaan.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9