ONGEREGELDHEDEN IN NEW-YORK. ^Binnenland DE INKRIMPING VAN DEN RUNDVEESTAPEL branden. VERKEERSONGEVALLEN yUovuiciaal 1Ueuws BAGGERWERK IN WERKVERSCHAFFING. In West-Friesland. BEVERWIJK. Een gevolg van den aangekondigd den verhoogden accijns op sigaren. BERGEN. KOEDIJK. SCHAGERBRUG. S&ch éi School Georganiseerde confectiearbeiders en schoenmakers hebben gisteravond ge tracht het hoofdkwartier van de leiding der N. R. A. in hotel Pennsylvanië te bestormen. Tevoren hadden zij gepro testeerd tegen de loontarieven die door de N.R..A.-leiding waren vastgesteld, 300 bereden agenten van politie dreven de menigte met den gummistok uiteen. 53 demonstranten .waaronder 8 vrou wen, werden gearresteerd. DE CRISISHEFFING OP SUIKER. Gaat a.s. Maandag in ten bedrage van 40 opcenten op den bestaand en accijns. Met zekerheid is thans te zeggen, dat met Ingang van Maandag een crisisheffing op suiker zal worden ingevoerd, bedragende 40 opcenten oo den bestaanden accijns van 22.50. zoodat de heffing 9 per 100 K G zal bedragen. Voorraden tot 250 K.G. zijn vrijgesteld van de navordering. Onder suiker wordt hierbij verstaan alle bij vervaardiging binnenlands met accijns be laste suikér, met uitzondering van melasse en van, niet uit al dan niet geïnverteerde suiker oplossingen bestaande, stroop. Gedurende het tijdvak van 16 October a s tot 1 September 1934 is, ongeacht het be paalde bij of krachtens de suikerwet-1924, het in voorraad hebben, vervoeren en invoe ren van suiker, in al dan niet verwerkten staaf, voor zoover deze suiker in het vrije verkeer wordt gebracht, slechts toegestaan na betaling, bij het in het vrije verkeer bren gen van die suiker, van een door den mi- nist r van financiën telkens een door hem te bepalen tijdvak vast te stellen bedrag. Dit be drag wordt uitgedrukt in een percentage van de hoofdsoih van den accijns, welke ten aan zien van ingevoerde bij den invoer niet aan acijns'onderworpen suiker, en suikerhouden de goederen, berekend wordt, met in acht neming van het voor de vaststelling van het Invoerrecht in aanmerking genomen hoogste suikergehalte, of, indien de aangever dit ver langt, van het te zijnen koste te bepalen ge halte. Voor met saccharine of andere kunstma tige zuurstof bereide goederen wordt het hoogste suikergehalte geacht 100 te bedra gen. Zuivere natuurhonig wordt bij invoer in verpakkingen, inhoudende meer dan 1200 gram netto, geacht geen suiker te bevatten. Bij invoer van gedistilleerd, waarvan de al coholaccijns niet naar de juiste sterkte be rekend wordt van wijn en van met niet meer dan 5 suiker bereide goederen blijft de heffing mede achterwege. ,Bij uitvoer met teruggave van den suiker- accijns van suikerhoudende goederen, die ten uifv.oer zijri aangegeven, voor 1 Juli 1934, wordt geen teruggaaf van de in dit besluit bedoelde heffing verleend, tenzij belangheb benden ten genoegen van den minister van financiën aantoonen, dat de suiker, waar mede de goederen zijn vervaardigd, aan deze heffing is onderworpen. Het is verboden op het tijdstip van ingang dfer in dit besluit bedoelde heffing suiker in opverwerkten staat in het vrije verkeer voor handen te hebben of te vervoeren, tenzij hier voor binnen twee maanden het vuur het eerst vastgestelde bedrag der heffing wordt vol daan ten kantore van den ontvanger der accijnsen. Voor de berekening van het verschuldigde worden kandij, ruwe suiker, en basterdsuiker geacht belast te zijn met een accijns van ,22-50 per 100 K G. Suikerhoudende vloei stoffen blijven buiten aanmerking. Van de heffing zijn uitgesloten de voorra den suiker die per opslagplaats, met inbegrip van de hoeveelheden, die daarheen onderweg zijn. niet grooter zijn dan 250 K G. Onder opslagplaats is te verstaan ieder gebouw, erf of besloten terrein. Indien iemand in dezelfde gemeente meer dan één opslagplaats in ge- bfflik heeft, worden deze voor de toepassing van dit besluit als één opslagplaats be schouwd. Voorraden grooter dan 250 K G. zijn voor de volle hoeveelheid aan de heffing onderworpen. CRISIS-RUNDVLEESCH-ACCIJNS BEGINT MAANDAG. Twintig procent der waarde van het levende slachtbeest. Crisis-accijns op paarden- en schapenvleesch in voorbereiding De crisisheffing op rund- en kalfsvleesch ffcn behoeve van het landbouwcrisisfonds zal Maandag ingaan. Zij zal bedragen het dub bele van den accijns op het geslacht, dus 20 pet. der waarde van het slachtdier. In totaal zal dus op het levende slachtdier komen te drukken 30 pet. der waarde, in- plaats van 10 pet. zooals tot dusver Aange zien lang niet het volle gewicht in den win kel ten verkoop komt (beenderen, ingewan den, vellen, huid, enz.), terwijl aan den an deren kant géén 2G pet. komt op alle andere kosten, die in den winkelprijs liggen be sloten (slacht- en keurloonen, transport, win- kelhuur, arbeidsloon, vuur en licht, enz.) mag men niet zeggen, dat er nu 20 pet. op de detailprijzen komt. Bovendien zijn er verschil.ende „sóórtenvan vleesch aan een rund. alle met verschillende kiloprijzen doch gesneden uit hetzelfde dier. Ten slotte zijn er qpg verschillende ..soorten" slagers met verschillende kwaliteiten slachtvee, doch óók met verschillende kwaliteiten slachtvee, doch óók met verschillende bedrijfsonkosten! Men kan dus niet zoo eenvoudig berekenen, hoeveel procent het publiek aanstonds méér zal moeten betalen voor het rund- en kalfs vleesch. De gemiddelde verhooging zal voor den consument dichter bij 8 dan bij 6 cents lig gen per pond. Bovendien komt over eenigen tijd nog de omzetbelasting van 4 pet., welke wordt ge heven niet op het levende dier, doch op den verkoopsprijs van het winkelproduct, dus óók op het geslachtaccijns en op de crisisheffing, benevens op bedrijfskosten en op de slacht en keurloonen der dikwijls met flinke winsten welkende gemeentelijke slachthuizen. Wanneer men voor een oogenblik veron derstelt, dat het rund- en kalfvleeschverbruik door deze nieuwe heffing niet zal dalen hetgeen echter in verband met de koop kracht onwaarschijnlijk blijkt dan zal zij per jaar 13 millioen opbrengen, aangezien de 10 pet. accijns op het geslacht in 1932 heeft opgebracht 6.500.000. Per week wor den op 't oogenblik gemiddeld geslacht S000 runderen en kalveren. De crisis-accijns op varkensvleesch be draagt, zooals men weet 9 cents per kilo ge slacht gewicht (dus spel en reuzel inbe grepen). Bovendien is, naar het hbl. meent, ook een crisisaccijns op paarden- n schapenvleesch in voorbereiding, waarschijnlijk om een vlucht in deze vleeschsoorten te voorkomen. Genoemd blad gelooft, dat deze crisis-accijns, hoe zwaar ook op zich ze'f. niet voldoende zal b,ijken te zijn voor het geste'de doel, in krimping van den veestapel, zoodat een ver hooging, b.v. tot 25 of 30 pet., in de toekomst niet uitgesloten moet worJen geacht. NOG EEN SLACHTOFFER VAN DEN STORM. De 65-jarige K de Geus, uit de Gou- vernestraat te Rotterdam, die \Y oensdag tijdens den storm op den Coolsingel van een vluchtheuvel is gewaaid en onder een auto terecht is gekomen, is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Door den storm vergleed te Hoender- loo, gemeente Apeldoorn, een hooge stapel hout, waardoor het 4-jarig kind van den heer E. Aartsen werd getroffen. Het kind is aan de gevolgen overleden. OP EEN T1EIN GESCHOTEN. Donderdagavond is ter hoogte van den speeltuin aan de Spaarndammer- straat te Amsterdam, vermoedelijk met een katapult, op een voorbijrijdenden trein geschoten, die naar Zaandam ging, waardoor een ruit is gebroken en het glas naar binnen is gevallen. Geen der reizigers is gewond. DE BRANDSTICHTER TE DELFT. ,/fiet zóó dom als Van der Lubbé". Omtrent den gearresteerden brand stichter F. L., die eenige hooibergen aan den Rotterdamscheweg te Delft in brand stak, wordt vernomen dat er twee mes sen op den dader gevonden werden. Bij zijn arrestatie zei hij, dat hij niet zoo dom was als van der Lubbe en dat het kapitalisme kapot moest. Den avond te voren had L. konijnen verkocht en toen blijkbaar de bloemetjes eens buiten ge zet. Hij had 8 citroentjes gedronken en enkele glazen bier en was er toen op uitgetrokken om brand te stichten. Een doosje lucifers had hij bij zich. GEEN KERMIS. De pogingen van de afdeeling Gouda van den vrijzinnig-democratischen bond, om de onderscheiden politieke groepen in den raad te bewegen uit financieele overwegingen de kermis wederom in te voeren, zijn gefaald. Het comité, dat actie voert voor de invoering van een zomerfeest, had in verband hiermede den vrijzinnig-democratischen bond uit- genoodigd in dit comité zitting te ne men, doch het bestuur heeft hieraan geen gevolg gegeven, aangezien het van meening is, dat het zomerfeest alleen in naam van de kermis verschilt, zoodat deze pogingen in den raad als weinig serieus zullen worden beschouwd. Een feestweek van anderen opzet, met mu ziek en zangwedstrijden, wenschte het comité evenwel niet. Beide acties zullen thans afzonderlijk worden gevoerd, CONTINGENTEERING. Van tafel- en servetgoed. Ingediend is een wetsontwerp, waarbij door de wet wordt vastgelegd het Kon. besluit van 25 Augustus, waarbij de op 31 Augustus j.1. eindigende regeling van den invoer van tafel- en servetgoed, handdoeken en ander huishoudgoed, zoowel afgepast als aan het stuk, bedde lakens en sloopen, opnieuw werd ver lengd. Van draadnagels enz. Ingediend is een wetsontwerp, om door de wet te bekrachtigen het Kon. besluit van 9 September j.1., waarbij voor een termijn van 3 maanden, aan vangende 1 September, de invoer van eenige draadproducten aan een beper- kine is ondjrwai pen. INVAL IN DE SPEELCLUB TE HAARLEM. Zandvoort wordt vrijgelaten. In verband met een inval der politie in een speelclub te Haarlem heeft de correspondent van het Hbld. aldaar geïnformeerd, of dit optreden van de justitie ook gevolgen kan hebben voor het Casino te Zandvoort. Men gaf echter de verzekering, dat het niet in het voornemen ligt te Zandvoort op te treden. De inrichting te Haarlem was een gesloten club, waar het spel beoefend werd, zonder dat daarvoor verlof was gevraagd; in Zand voort heeft het Casino een vergunning van den burgemeester. AUTOMATISCH INFORMATIE BUREAU. Merkwaardig toestel op den Dam te Amsterdam. Binnenkort zal volgens de Tel. een merk waardig toestel op den Dam tegen den gevel van de firma Peek en Cloppenburg worden geplaatst, namelijk een zwijgend inlichtin genbureau, een automaat, welke op 180 ver schillende vragen kosteloos drieduizend ant woorden kan geven. Door een practische nieuwe constructie heeft men het klaargespeeld 180 zaken in één automaat goed geordend te registreeren, welke niet meer ruimte inneemt, dan een ge wone reclamezuil. Rechts en links draagt de „Informator" een genummerde reeks van alle mogelijke soorten van zaken, waarop n en het getal van de gewenschte branches afleest. Vervolgens drukt men op den, met hetzelfde nummer voorzienen schakelknop en in het volgende oogenblik komt uit de gleuf een kleine capsule in vestzakformaat, welke een of andere gestelde vraag beant woordt. Het toestel wijst o.a. den weg naar de lig ging der politiebureaux, consulaten, beziens waardigheden, theaters, bioscopen enz. In het kort, de onuitputtelijke vragensteller ont vangt ontelbare antwoorden van dit stomme inlichtingenbureau. Bezwaren van slagerszijde. Aan den minister van economische zaken is het volgende telegram gezonden: De r.k. Slachterspatroonsvereeniging Sint Petrus te Amsterdam meent, dat door het thans heerschende mond- en klauwzeer en (te gewijzigde omstandigheden in den vee- en vleeschhandel het vraagstuk der inkrimping en afslachting thans niet meer urgent is. Terwijl in het najaar de prijzen van het vee telkenjare belangrijk daalden, toont de markt thans een stijgende tendenz. Daar van het Nederlandsche volk volgens uw collega van financiën ontzaglijke offers zullen worden gevraagd en mede in verband met de geringe koopkracht van het publiek, dringt onze organisatie er bij uwe excellentie met de meeste klem op aan, dit van het Ne derlandsche volk tientallen millioen vergende offer niet te laten doorgaan of op te schorten totdat de gevolgen van de heerschende epide mie zijn te overzien. DE AMSTERDAMSCHE POLITIE EN HET VOLKSLIED. Het saluut moet worden gebracht. Tot dusverre was niet voorgeschreven, dat het Amsterdamsche politie-personeel bij het spelen van het volkslied de houding moest aannemen. Naar het Hbld. vernam, heeft de hoofdcommissaris nu hierin voor zien en bepaald, dat het politiepersoneel, als het Nederlandsche of een ander volkslied ten gehoore wordt gebracht, de houding moet aannemen en het saluut moet brengen. Poli tiepersoneel in burger moet eveneens de hou ding aannemen en den hoed afnemen, een en ander natuurlijk voor zoover die handelin gen het personeel niet in de uitoefening van zijn functie schaden. JEUGDIGE BROERS GAAN ELKAAR TE LIJF. Oudste ernstig gewond. Gisteravond hebben in een woning aan de Schoutenstraat te Rotterdam twee broers, de 13-jarige A. B. en de 15-jarige P. B., om een kleinigheid ruzie gekregen. De twist liep zoo hoog, dat de jongste van de twee in zijn drift een knipmes voor den dag haalde en zijn oud sten broer een vrij ernstige steekwonde in den buik toebracht. P. B. moest onmiddellijk naar het ziekenhuis aan den Bergweg wor den overgebracht. Het bleek, dat direct ope ratief ingrijpen noodzakelijk was. In den loop van den avond was de toestand van den gewonde niet levensgevaarlijk. De 13-jarige dader werd door de politie aangehouden. MEJ. H. S. S. KUYPER. f In den ouderdom van 63 jaar is te Basel overleden mej. H. S. S. Kuyper, bekend pu bliciste en oudste dochter van wijlen dr. A. Kuyper. Mej. Kuyper werd 1 October 1870 te Am sterdam, waar haar vader toen predikant was van de hervormde kerk, geboren. Zij ontving haar opleiding te Nice en aan een der Brusselsche kostscholen, waarna zij aan de Vrije Universiteit tal van jaren de colleges van haar vader, die aldaar hoogleeraar is ge weest, volgde. Het eerste werk, dat zij schreef, verscheen toen zij 25 jaar oud was en draagt als titel: „Eene reisontmoeting". Het werd de inzet van een groot aantal boeken en geschriften, waaronder tal van reisbeschrijvingen. Daarnevens was zij hoofdredactrice van het orgaan van den Gereformeerden Meisjes- bond „Bouwen en Bewaren", van welken door haar opgerichten bond zij ook eere presidente was. Ook behoorde de overledene tot de vasté medewerkers van het dagblad „De Standaard". Mej. Kuyper was o.m. in 1919 gedelegeerde der Nederlandsche regee ring naar de eerste internationale arbeids- conferentie te Washington, secretaresse van de Nederlandsche afdeeling van de tentoon stelling „De wereld van het kind" te St. Petersberg, en van de centrale commissie voor de filmkeuring en secretaresse van het Neder- landsch comité voor het Hollandsch-Hon- gaarsche meisjeshuis. Sedert 1913 was de ontslapene lid van de Nederlandsche maat schappij voor leterkunde, terwijl zij een Hon- gaarsche onderscheiding droeg vanwege haar bemoeiingen met het Hongaarsche kind. BESCHERMING TEGEN GIFGASSEN Pleidooi voor gasmaskers van Nederlandsch fabrikaat. Het gasmasker begint ook in ons land in het teeken van de belangstelling te staan. Zooals bekend, wordt reeds lang in de lan den om ons heen de burgerij vertrouwd ge maakt met het gebruik van gasmaskers om zich te leeren beschermen tegen mogelijke gasaanvallen, als eventueele oorlogstoestan den dat noodzakelijk maken. Een comité, waarin eenige burgemeesters zitting hebben, heeft zich gevormd om ook hier te lande de burgerij op de hoogte te brengen met het gebruik van gasmaskers. Naar ons wordt medegedeeld, gaat dit comité gebruik maken van gasmaskers van een bui- tenlandsche fabriek. Het zal wel niet twijfel achtig zijn of het fabrikaat is deugdelijk. Er is echter een maar bij en wel een zeer groote. Als inderdaad een oorlogstoestand intreedt, wat heeft men dan aan deze buitenlandsche maskers, waarvan de praeparaten toch over de grens moeten komen? Het zal niet lang duren of deze maskers zijn voor hen die ze gebruiken moeten waardeloos. ^na>ar aanleidmg van bovenge- mededeelingen een onderzoek inge steld of ook hier te lande gasmaskers worden verwaardigd. Verschillende autoriteiten heb ben ons toen gewezen op de N.V. Electro te Amsterdam, die in samenwerking met de Hevea-fabrieken te Arnhem gasmaskers ver vaardigt. In een groot aantal piaatsen van ons land als Eindhoven, Zwolle, Delft. Nij megen, Leiden. Enschedé. Almelo. Rc^rtnond. Breda, Den Helder enz. zijn ze bij de bran weer in gebruik. In Amsterdam heb politie en de burgerwacht ze terwij^ >n Brus sel en Lodz (Polen) ook de brandweer ervan voorzien is. De artillerie-inrichtingen aan de Hein- brug, die proeven met deze maskers heb genomen, hebben verklaard goede resul te hebben bereikt. - Naar men ons mededeelde, hebben deze gasmaskers het groote voordeel dat ze een universeele vullingbus hebben. Er is dus geen speciale vullingbus noodig voor ieder afzonderlijk geval, wat bij de meeste buiten landsche fabrikaten wel het geval is ten andere groote factor is, dat het Neder landsch fabrikaat is en dus bij bestellingen de Nederlandsche industrie bevorderd wordt. EEN ERGERLIJK FEIT. Nederlandsche fabrikaat gepasseerd bij de vervaardiging van het herin neringsspeldje voor het Nationaal Huldigingsdéfilé in het Amster damsche Stadion. De Ned. Werkgevers, orgaan van het Ver bond van Ned. werkgevers, schrijft: Aan de deelnemers van de nationale hul- debetooging op 9 September j.1. in het Sta dion te Amsterdam werd door het uitvoerend comité voor de nationale huldiging een speldje uitgereikt. Later deelde het uitvoe rend comité nog in de pers mede, dat er een buitengewoon groote belangstelling en na vraag bestond voor deze zeer fraai uitge voerde speldjes, welke voor iedereen te ver krijgen waren bij het secretariaat van het comité. Daarbij sprak het comité de hoop uit, dat nog vele personen deze herinnering aan het groote défilé zouden koopen. Tot onze niet geringe verwondering en ergernis is ons thans achter het bijna onge- loofelijke feit ter oore gekomen, dat dit her inneringsspeldje buitenlandsch fabrikaat is, niettegenstaande er een aanbieding voor de vervaardiging ervan was gedaan van Neder landsch Fabrikaat. Zie, dit is toch wel bij uitstek bedroevend en beschamend: dat bij een grootsche huldi ging als deze, waarin de nationale gedachte haar culminatiepunt vond, het aandenken aan die huldiging, bestemd om tot in lengte van dagen deze bij uitstek nationale gebeur tenis in de herinnering van talloos vele Nederladers te doen voortleven, van een bui tenlandsche fabriek afkomstig moest zijn, hoezeer men in Nederland evengoed in staat was dit te vervaardigen, ja, zich daartoe be reid had verklaard Wij willen niemand in het bijzonder hiervan een verwijt maken, over tuigd als wij zijn, dat de organisatoren van de huldiging in het Stadion daaraan stellig niet gedacht hebben, terwijl het ons niet erom te doen is bepaalde personen te treffen. Maar dat hier een zeer laakbare fout is begaan, is voor betwisting niet vatbaar. In een tijd als de tegenwoordige, nu het meer dan ooit een zaak van nationalen plicht is werk, dat in ons land kan worden verricht, niet naar het buitenland te laten gaan, is het eenvoudig ontstellend, dat bij deze nationale huldiging aan een buitenlandsche firma op dracht werd gegeven het embleem te vervaar digen, dat de nationale gevoelens, die deze huldiging tot uiting kwamen, voor de toe komst moest verzinnelijken, terwijl die ver vaardiging aan de Nederlandsche industrie onthouden werd. De verontwaardiging over dit onbegrijpelijk tekort aan nationaal plicht besef bij een gelegenheid als deze, zal in breede kringen van ons volk stellig niet min der groot zijn, dan zij was bij ons, toen wij daarvan hoorden. Dit sterkt ons in het ver trouwen, dat een dergelijk diep betreurens waardig feit zich nimmer zal herhalen. HET NAT CRISISCOMITE. 113960 briefkaarten. De Propagandaafdeeling van het Na tionaal Crisis-comité deelt mede: Volgens de officieele telling oer inge komen briefkaarten naar aanleiding van de prijsvraag, zijn er 173.960 briefkaar ten ontvangen. Hierbij wordt opgemerkt, dat dit al leen de telling betreft, en dat het groot ste aantal briefkaarten nog geschift moet worden in goede en verkeerde op lossingen. Dit zal nog geruimen tijd in beslag nemen. Het Nationaal Crisis Comité verzoekt dan ook dringend niet lastig gevallen te worden met het verzoek om nadere inlichtingen. T wee woningen te Culemborg. Gisternacht brandde door onbekende oor zaak de winkel in ijzerwaren van J. Janse te Culemborg geheel uit. Ook het belendend perceel, bewoond door de wed. G. van Weete ren, werd door het vuur vernield. t t j 0nder een vrachtauto. Ie Zaandam is een zesjarig meisie van een woonwagenbewoner onder een vrachtauto tï komen en overreden, met het gevolg dat hH leden.3 n V€rw°naingen is over- Een wagentje gekanteld; een 83- /arige vrouw zwaar gewond Door het schrikken van een paard is op den weg van Nieuwveen naar Uithoorn een tentwagen gekanteld en op den berm vü d£ weg terecht gekomen en De koetsier wist tijdig van het voertuig te SP"® de- 83"iariSe mej. J Rijn bleek bekneld te zijn geraakt. J Nadat men haar met veel moeite had, bleek, dat zij door glasscherven ÏS gewond was en ook inwendige kwetsuren had opgeloopen. In zorgwekkenden toestand is zij naar het ziekenhuis te Lekten S bracht. 8 Slapend achter het stuur en toen iemand doodgereden. Gisteravond is op den Bosscheweg te Hedel (Gld.) een ong. 40-jarige man, wiens naam tot dusver niet bekend is, overreden door den vrachtauto van M. Schaay. De eige naar en de chauffeur zaten beide te slapen. Het lijk van den man, die op slag dood was is overgebracht naar het Liefdegesticht té Orten. De chauffeur is naar het politie bureau te Hedel overgebracht. De eigenaar kon met den vrachtauto vertrekken. KORTE BERICHTEN. Wederom is de boteraccijns vastgesteld op 90 cent per KG.; (vervoervergunning voor buitenlandsche boter 1). De Leeüwar- der commissienoteering is, zooals gemeld, vastgesteld op 66 cents. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat'de heffing cp het varkens, vleesch verlengd wordt tot en met 2 Decem ber 1933. Maandag a.s. zal de crisisheffing op suiker ingaan, bedragende 40 opcenten op den bestaanden accijns. De firma Albert Heijn heeft aan het plaatselijk crisiscomité te Zaandam een gift geschonken van 1000. Gisteravond is in Den Haag aangekomen prins Iyosate Tokugawa uit Japan. De Ja- pansche prins maakt een reis door Europa, dat hij reeds vroeger heeft bezocht en is gister uit Londen naar Vlissingen over- gestoken. Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken. borgh Stachouwer, commissaris van de koningin in Groningen, is benoemd tot bui. tengewoon Nederlandsch gezant en gevol machtigd minister der eerste klasse bij de Belgische en Luxemburgsche hoven. De minister heeft de door tal van gemeen ten in West-Friesland vastgestelde bagger- regelingen, waarbij werkloozen en kleine tuinders in werkverschaffing het bemesten van het land met uit de slooten opgebagger- de modder, weer goedgekeurd, doch de loo- nen zijn daarbij over het algemeen met onge veer 8 pet. verlaagd. In sommige gemeenten mag niet meer in stukloon, d.i. per schuit modder, worden gearbeid, doch moet acht uur worden gewerkt tegen een loon van 25 per uur. In andere wordt de modder per schuit ad 50 cent betaald en mogen per aag slechts 4 schuiten worden gehaald. Bij deze regelingen betalen de tuinbouwers ongeveer 20 pet. van den prijs van de bagger en dra gen rijk en gemeente de rest bij. In verband met ae aangekondigde ver hooging van den accijns op sigaren en de daardoor ontstane stremming in den handel, heeft de N.V. Sigarenfabriek v.h. gebr. Majoor alhier, zich genoodzaakt gezien haar personeel op korten termijn ontslag aan te zeggen. De gemeenteraad heeft besloten aan dei. minister van financiën een tele gram te verzenden, waarin aangevoerd wordt, dat deze vergrooting van de werkloosheid een ramp beteekent voor de reeds zoo zwaar getroffen tuinders- streek en dringend in overweging wordt gegeven wijziging van het wetsontwerp te bevorderen .teneinde de funeste uit werking te keeren. NIEUWE NIFDORP. De hengelclub V.I.O.S. vergaderde in de Prins Maurits alhier. Na het openingswoord van den voorzitter werd overgegaan tot bespreking van het hoofdpunt der agenda, n.1. om nog eens een ewdstrijd te organiseeren, omdat de wedstrijd van de vorige week is verregend. Besloten werd den Zondag 15 Oct. a.s. een wedstrijd te houden in den Bleekmeerpolder. Dit zal dan toch zeer waarschijnlijk de laat ste wedstrijd zijn in dit seizoen. Ruim 20 le den zullen hieraan deelnemen. - Nog volgden enkele besprekingen over 't volgend seizoen. Hiervoor worden groote plannen beraamd en zal een uitgebreid pro gramma in elkander worden gezet. Hierna sluiting. In de plaats van den heer W. Schneiders, die naar Groningen vertrokken is, is tot secretaris van den Katholieken Kring gekozen de heer H. J. Brüggemann, alhier. Door een viertal dames is een inzame- gehouden voor het crisiscomité, hetwelk 29.08 h x-ft opgebracht. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn ten nadeele van den heer J. K pluim veehouder alhier, een 15-tal kippen ont vreemd. Van de daders heeft men tot heden geen spoor kunnen ontdekken. EEN BELANGRIJKE LEGAAT. De evangelisch luthersche gemeente te Am sterdam heeft van wijlen mevrouw de wed. u. n. Lilers, geboren Jacobsen, aldaar een fcfw,van 12.000 ontvangen waarvan J 5000 voor het diaconessenhuis, 5000 voer het Zusterfonds en 2000 voor de diaconie. Verder legateerde mevrouw Eilers f 3000 aan de hervormde diaconesseninrichting te Amsterdam, 1000 aan de zendingscorpo raties te Oegstgeest en 1000 aan de ver- eeniging tot werkverschaffing aan hulpbe- hoevende blinden te Amsterdam. N' V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 14 Oct. 1933. Op de heden gehouden eierenveiling waren in totaal wOOO stuks Kipeieren aangevoerd, waarvan ia PrAZe? als vol£t: 56—58 5.50-/ 5-8°» /o5'80~/ 61°; 60-62 f 5 f -ton' 6?~64 f 0.—/ 6.80; Bruin 50^-^ t i iïrl 51°- 15000 stuks Eendeiera» L 3,40—3.50,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 12