DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Tevens uitdeOntwapeningsconferentie. Duitschland uit den Volkenbond. No. 244 Maandag 16 October 1933 135e Jaargang HUler verdedigt het onverwachte bestuit, dat in de geheele wereld groote bezorgdheid wekt. 12 November nieuwe verkiezingen. Waf vandaag de aandacht trekt Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Duitsctiland uit den Volkenbond getreden. Nadat we Zaterdag nog door middel van bulletins het sensationeele nieuws, dat Duitschland uit den Volkenbond en de Ont wapeningsconferentie was getreden, aan het publiek hadden kenbaar gemaakt, is het ge sprek over de houding van Duitschland en wat daaruit kan voortkomen, niet van de lucht geweest. De schijnbare rust in Europa is thans ver stoord geworden, uit de plotselinge verwar ring is een zenuwachtige, afwachtende hou ding ontstaan en slechts de tijd zal leeren, welke gevolgen, gunstig of ongunstig, den da°- van 14 October voor Europa zal hebben. De aanslag van Duitschland op den Vol kenbond is door de massa als een oorlogs verklaring opgevat en nu, na Japan, Duitsch land uit Geneve is vertrokken, heeft nóch de Volkenbond nóch de Ontwapeningsconferen tie eenige verdere reden van bestaan. Het ja renlange, onvermoeide werk van Henderson, de groote optimist, is met één slag stukge gooid en nogmaals, afwachten op de dingen die gaan gebeuren, is ons eenige devies. De vraag, of het zoozeer geteisterde Euro pa dezen slag zal over'even. b'ijft een vraag, totdat Hitier toont, in hoeverre hij gedacht had, zijn R'ik, zonder eenigen steun van an dere mogendheden, te besturen. Inmiddels volgt hier de toedracht van de zaak: DE DUITSCHE MEDEDEELING AAN HENDERSON. De Duitsche rijksminister van buitenland- Sche zaken von Neurath heeft Zaterdag na mens de rijksregeering het volgende telegram gezonden aan den voorzitter der Ontwape ninnsconferntie, Henderson: „Mijnheer de voorzitter. Namens de Duitsche regeering heb ik de eer u het volgende mede te deelen: Na het verloop dat de laatste beraadsla gingen der deelnemende mogendheden over de ontwaoenineskwestie hebben genomen, staat thans definitief vast. dat de ontwape ningsconferentie haar eenige taak, bewer king van algemeene ontwapening, niet zal vervullen. Tegelijkertijd staat vast, dat dit mislukken der ontwapeningsconferentie al leen terug te voeren is op hei gebrek aan goeden wil bij de zwaar bewapende staten, om hun verdragsp'icht inzake de ontwape ning na te komen Daardoor is ook de ver-, werkelijking van het erkende recht van Duitschland op gelijkgerechtigdheid onmoge lijk gemaakt en zijn de voorwaarde' val len, onder welke de Duitsche regeering zl'h in het begin van dit jaar bereid ver"aard had. weder aan de conference deel te nemen De Duitsche regeering ziet zich derhalve gedwongen, de ontwapeningsconfe.entie te verlaten. Aanvaard, mijnheer de president, de ver zekering van mijn hoogachting (w.g.) Von Neurath. EEN OPROEP VAN ADOLF HITLER. Tegelijkertijd heeft rijkskanselier Adoli Hitlei als rijkskanselier en leider der natio- naal-socialistische beweging, den volgenden oproep gericht aan het Duitsche volk: Vervuld van den oprechten wensch het werk van den vreedzamen* binnenlandschen wederopbouw van ons volk, van zijn po itiek en economisch leven, uit te voeren, hebben zich voorheen Duitsche regeeringen in het vertrouwen op het verkrijgen van een waar dige gelijkgerechtigdheid, bereid verklaard, tot den Volkenbond toe te treden en aan de ontwapeningsconferentie deel te nemen. Duitschland werd daarbij bitter teleurge steld. Ondanks onze bereidwilligheid de reeds voltrokken Duitsche ontwapening zoo noodig te allen tijde tot de verste consequentie voort te zetten, konden andere regeeringen niet tot nakoming van de door hen in het vredesver drag onoerteekende beloften besluiten. Door de bewuste weigering van een wer kelijke zedelijke en zakelijke gelijkgerechtigd heid werd en het Duitsche volk en zijn regee ringen steeds weer ten diepste vernederd. Nadat de rijksregeering na de op 11 Dec. 1932 uitdrukkelijk vastgelegde Duitsche ge lijkberechtigdheid. zich opnieuw bereid had verklaard weer aan de onderhandelingen der ontwapeningsconferentie deel te nemen, werd door de officieele vertegenwoordigers der andere staten in publieke redevoeringen en in verklaringen aan den rijksminister van bui- tenlandsche zaken en onze gedelegeerden medegedeeld, dat het huidige Duitschland deze gelijkgerechtigdheid niet meer toegekend kon worden. Aangezien de Duitsche regee ring in dit optreden een even ongerechtvaar digde als onwaardige discriminatie van het Duitsche volk ziet, acht zij zich niet in staat onder zulke omstandigheden als rechtelooze natie van een tweede klasse verder aan on derhandelingen deel te nemen, die daardoor slechts tot nieuwe dictaten kunnen leiden. Terwijl de Duitsche rijksregeering nog maals haar onaantastbaren vredeswil uit, verklaart zij tegenover de vernederende en onteerende houding tot haar diepste leedwe zen gedwongen te zijn de ontwapeningscon ferentie te moeten verlaten. Derhalve doet zij tevens mededeeling van haar uittreden uit den Volkenbond Zij legt deze beslissing, tegelijk met een nieuwe verklaring van haar politiek, oprech te vredesliefde en bereidheid tot verzoening voor aan het Duitsche volk, om zijn houding te bepalen en verwacht van het volk een zelf de vredesliefde en vredesbereidheid, doch ook dezelfde eere-opvatting en dezelfde vastbera denheid. Ik heb daarom als kanselier van het Duit sche rijk den rijkspresident voorgesteld als zichtbare uitdrukking van den eensgezinden wil van regeering en volk deze politiek der rijksregeering aan het volk voor te leggen, door den Duitschen rijksdag te ontbinden en het Duitsche volk gelegenheid te geven, d'ie afgevaardigden te kiezen, die als beëedigd vertegenwoordigers van deze vredespolitiek en van d-ze eereopvatting het volk den waar borg bieden van een volkomen vertegenwoor diging van zijn be'angen in dezen zin. Als kanselier van het Duitsche volk en lei der der nationaal-socialistische beweging ben ik overtuigd, dat de geheele natie gesloten als een man achter een verklaring en een besluit staat, dat evenzeer door liefde tot ons volk en eerbied voor zijn eergevoel alsook door de overtuiging is ingegeven, dat de voor allen zoo noodzakelijke were'dvrede slechts bereikt kan worden, wanneer de begriopen overwin naar van overwonnene verdwenen zijn en vprvanoren door de edeler opvatting van ge lijke levensrechten voor al'en. (w.g A d o 1 f H itl e r. VERKLARING DER RIJKSREGEERING. Een oproep voor volk. het Duitsche De rijksregeeiing heeft Zaterdag den vol genden oproep tot het Duitsche volk gericht: „De Duitsche rijksregeering «n het Dui* scht volk zijn eensgezind van wil om een po litiek van vrede, verantwoordelijkheid en ver zoening te voeren alt- grondslag van alle be sluiten en elke handeling. De Duitsche reg.t.uig en het Duitsche volk wijzen daarom hei geweld af als een on deugdelijk middel tot opheffing var. bestaan de geschillen binnen de bestaande staten gemeenschap. De Duitscke regeering en het Duitsche volk verklaren opnieuw bereid te zijn toe te stemmen in elke werkelijke ontwa pening met de verzekering van hun bereid willigheid, ook het laatste Duitsche machine geweer te vernietiger, en den laatsten man uit het leger te ontslaan voor zoover de ande ren volkeren hetzelfde besluiten. De Duitsche regeering en het Duitsche volk koesteren den oprechten wensch met de andere naties, alle vroegere tegenstanders in begrepen, in den zin van het overwinnen van de oorlogs-psvchose en tot eindelijk herstel van de oprechte onderlinge verstandhouding alle aan de orde zijnde problemen zonder hartstocht langs den weg van onderhande ling te onderzoeken en te willen oplossen. De Duitsche regeering en het Duitsche volk verklaren zich dan ock te allen tijde bereid door het sluiten van continentale nonagres- c:eoacten op langen termijn den vrede van Europa te waarborgen, de economische wel vaart te dienen en aan den algemeenen cu - turee'en opbouw deel te nemer. De Duitsche regeerinc en het Duitsche v zün vervuld van dezelfde eere-opyatting, - het toestaan van de gelijkberechtigd ei Duitschland de onvermijdelijke mo zakelijke voorwaarde is voor elke deelne ming van ons volk en zijn re?^' temationale instellingen en verdragen De Duitsche rijksreeeerimr en het Dintsohe volk zijn daarom eensgezind in het besluit d- Ontwapeningsconferentie te verlaten en uit der. Volkenbond te treden tot deze werkelijke gelijkberechtigdheid ons volk niet meer ont houden wordt. De Duitsche rijksregeering en het Duitsche volk zijn vastbesloten liever alle ellende, alle vervolging en andere verschrikkingen op zich te nemen, dan in de toekomst verdragen te onderteekenen, die voor eiken man van eer en voor elk volk dat zich respecteert, onaan vaardbaar zijn, en in hun gevolgen slechts toi een vereeuwiging van den nood en ellende van het Verdrag van Versailles en daarmee tot ineenstorting van de beschaafde staten gemeenschap zullen leiden. De Duitsche rijksregeering en het Duitsche volk hebben niet den vil aan eenigen bewape- nirgswedstrijd van andere naties deel te nemen. Zij eischen slechts die mate van vei ligheid, die de natie rust en vrijheid en vreedzamen arbeid garandeert. De Duitsche rijksregeering en het Duitsche volk zijn bereid deze gerechtvaardigde eischen van de Duitsche natie langs den weg van onderhandelingen en door verdragen vast te stellen. De rijksregeering richt aan het Duitsche volk de vraag: „Keurt het Duitsche volk de politiek van zijn rijksregeeri.ig, die het hier voorgelegd krijgt, goed en is het be-eid deze te aanvaarden als de uitdrukking van zijn eigen opvattngen en zijn eigen wil?" Nog denzelfden dag zijn alle Duitsche zenders in dienst gesteld voor het Hitier- regime en in een gloedvolle rede heeft Adolf Hitier aan zijn volk uiteengezet, waarom Duitschland dezer, stap gedaan heeft. Toen te 6.20 uur Hitier voor de microfoon plaats nam, wachtten millioenen luisteraars op hetgeen tot hen gesproken zou worden. DE RADIOREDE VAN ADOLF HITLER Motiveering van het besluit. Ter motivtering van het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond en het ver laten van de Ontwapeningsconferentie heeft rijkskanselier Adolf Hitier de volgende rede gehouden „Mijn Duitsche Volk! Toen in November 1918 in het geloof op de verzekeringen, neergelegd in de veertien punten van Wilson, het Duitsche volk de wapenen neerlegde, eindigde een rampzalige worsteling, waarvoor wel enkele staats lieden, maar zeker niet de volkeren verant woordelijk konden worden gemaakt. Wan neer in deze maanden de wereld op faire wijze den overwonnen tegenstander de hand had gereikt, dan zou der menschheid veel leed en ontgoocheling bespaard gebleven zijn. Nog nooit heeft een overwonnene zoo zeer zijn best gedaan, mede te werken aan de genezing van de wonden zijner tegenstanders als het Duitsche volk heeft gedaan in de lange jaren van de vervulling der hem op gelegde dictaten. Wanneer al die offers niet hebben kunnen leiden tot werkelijken vrede onder de volkeren, dan lag dat slechts aan den aard van een verdrag, dat bij zijn poging bm de begrippen overwinnaar en overwon nene te vereeuwigen, haat en vijandschap moest vereeuwigen. Toen derhalve in dat ver drag aan het Duitsche volk werd opgelegd de vernietiging zijner bewapening om een algemeene wereldontwapening mogelijk te maken, geloofden velen, dat daarin slechts het teeken te zien was voor het veldwinnen van een verlossend inzicht. Het Duitsche volk heeft zijn wapens vernield. Bouwend op den verdragstrouw van zijn vroegere tegenstanders heeft het de verdra gen in letterlijk fanatieke trouw nagekomen. Te water, te land en in de lucht werd een ge weldig krijgsmateriaal vernield. Daarna kon het Duitsche volk verwachten, dat reeds om deze reden cie rest van de wereld haar belofte op dezelfde wijze zou nakomen als Duitsch land. Vijftien jaar lang heeft het Duitsche volk gehoopt en gewacht dat het einde van den oorlog eindelijk ook het einde van haat en vijandschap zou zijn. Maar het doel van het Vredesverdrag van Versailles scheen niet te zijn, de menschheid vrede te geven, maar veeleer, een eeuwige haat te voeden. De ge volgen konden niet uitblijven Als het recht definitief wijkt voor het ge weld, zal een voortdurende onzekerheid het verloop van alle normale functies in het leven der volkeren storen en belemmeren. Het is geen toeval, dat na een ziek worden der menschheid. dat langen tijd kunstmatig is be vorderd. zekere gevolgen moeten plaats vinden. Wat had de wereldoorlog voor zin als de gevolgen niet slechts voor de over wonnenen, maar ook voor de overwinnaars zich niet zouden openbaren in een eindelooze reeks van economische catastrofen? Onder de uitwerking van het Vredesverdrag en de daardoor mogelijke gemaakte algemeene on zekerheid had Duitschland het meeste te lijden. Het aantal werklcozen sleeg tot op één derde van het aantal menschen, dat nor maliter aan het productieproces deelneemt, dat beteekent, dat in Duitschland met inbe grip van de gezinsleden twintig miliioen van de zestig miliioen menschen zonder eenige bestaansmogelijkheid een wanhopige toe komst tegemoet gingen. Een der oudste be schaafde landen van de hedendaagsche be schaafde menschheid stond met meer dan zes miliioen communisten aan den rand van een catastrofe, die slechts door een geblaseerd onverstand over het hoofd kan worden ge zien. Duitschland had geen schuld aan den oorlog. Wanneer maar het roode leger oproer als een brand over Duitschland had gewoed, dan zou men ook wel in de Westelijke cultuurlan den van Europa hebben leeren inzien, dat het niet onverschillig is of aan den Rijn en aan de Noordzee de voorposten staan van een revolutionnair Aziatisch wereldrijk dan wel vreedzame Duitsche arbeiders, die in oprechte samenwerking met de overige vol keren van Europeesche cultuur in eerlijken arbeid hun brood willen verdienen. Doordat de nationaal-socialistische bewe ging Duitschland heeft onttrokken aan deze dreigende catastrofe, redde zij niet alleen het Duitsche volk, maar verwierf zich ook historische verdiensten jegens de rest van Europa. Deze nationaal-socialistische revo lutie streefde slechts naar dit eene doel: her stel van de orde van het eigen volk, ver schaffing van werk en 'brood voor onze hon gerende massa's, wederopeisching van de begrippen eer, trouw en fatsoen als de ele menten van een zedelijk hoogstaand volk, een doel, dat anderen volkeren geen schade kan veroorzaken, maar hoogstens het alge meen belang kan dienen. Deze beweging had de plicht, zonder aanzien des persoons, trouw, geloof en fatsoen in hun recht te her stellen. Sedert acht maanden voeren wij een he- roïschen strijd tegen de communistische be dreiging van ons volk. Aan de verruwing on zer cultuur, het verval van onze openbare moraal, de verloochening van God en den afkeer van de religie hebben wij een einde gemaakt. Onze strijd tegen den nood der werkloosheid en voor de redding der Duit sche boeren was niet vergeefsch. In het ka der van een programma voor welks uitvoe ring wij vier jaar rekenden, zijn in nauwe lijks acht maanden van de zes miliioen werk loozen meer dan 2 1/4 miliioen weer onder gebracht bij nuttige productie. De beste ge tuige voor deze ongehoorde prestatie is het Duitsche volk zelf. Het zal de wereld bewij zen, hoe sterk het achter een regeering staat, die geen ander doel kent dan door vlijtigert arbeid en zedelijke cultuur mede te helpen aan den wederopbouw van een gelukkige wereld. De „gruwelcampagne". Deze wereld, van welke wij slechts verlan gen, dat zij ons vreedzaam laat werken, ver volgt ons thans sedert maanden met een vloed van leugens en verdachtmakingen. Terwijl zich in Duitschland een revolutie voltrok, die niet zooals de Fransche of de Russische tallooze menschen afslachtte, die geen weezen vermoordde, die niet, zooals de Commune te Parijs of de roode revoluties in München en in Hongarije een geweldige waarde vernielde, die geen enkele etalage heeft geplunderd en geen enkele zaak schade Tieeft gedaan, verspreiden kwaadwillige het- zers gruwelberichten, die slechts kunnen ver geleken worden met de leugens, in het begin van den wereldoorlog verspreid en afkom stig van dezelfde elementen. Tienduizenden Amerikanen, Engelschen en Franschen zijn in deze maanden in Duitschland geweest en konden met eigen oogen vaststellen dat in geen land ter wereld meer rust en orde heerscht dan in het Duitschland van heden, dat wellicht ook in geen enkel land een zoo scherpe strijd wordt gevoerd tegen hen, die als misdadige elementen te kunnen laten uit razen. Dezen en hun communistische hel pers zijn het die thans als emigranten moei te doen om eerlijke en fatsoenlijke volkeren tegen elkaar op te hitsen. Het proces van der Lubbe Wat zou de wereld wel over Duitschland zeggen, wanneer wij hier ten gunste van een individu dat het Britsche parlement in branc gestoken had een gerechtelijke comedie zou den laten opvoeren, welker eenige doel slechts kon zijn, de Britsche justitie en haar rech ters onder de terreur van een dergelijke ge zindheid te stellen! Wij zijn d:ep treurig bij de gedachte dat voor dergelijke methoden volkeren worden opgehitst en van ons vervreemd, van welke wij weten dat zij innerlijk ver boven deze elementen staan. Volkeren die wij willen achten en met wdke wij in oprechte vriend schap zouden willen samenwerken. Het is dezen verderfelijken en mindei waardigen in dividuen gelukt in de wereld een psychose te veroorzaken, welker inwendig ziekelijke his torische verdeeldheid kan worden aange toond. Dezelfde elementen, die aan den eenen kant jammeren over de onderdrukking en ti ranniseering van het arme Duitsche volk door de nat.-soc. machthebbers verklaren ander zijds dat de verzekeringen van het vrede Mr. Wendelaar volgt mr. Fock op ails voorzitter van den Vrijheids bond; belangrijke rede van den nieuwen functionnaris. (Binnenland) Feestmaaltijd gouden jubilé Ned. Journalistenkring. (Binnenland). Nieuwe vereenieing van padvin ders opgericht. (Binnenland). Doodelijk verkeersongeval bij Soesterberg (Binnenland). Te Den Haag is door een noodlot tige vergissing met phosfoor-toedie- ning een 4-jarig jongetje om het leven gekomen. (Laatste Berichten), Liefdesdrama op Urk. (Stad en omgeving). D de Boer Dz. te Stompetoren 70 jaar (Stad en omgeving). Duitschland gaat uit den Volken bond en verlaat de Ontwapenings conferentie. Nienwe rijksdagverkie- zinge nop 12 November e.k. (Buiten land). Het Berlijnsche brand-proces. (Buitenland). Zie verder eventueel Laatste Be richten. Met het oog op de verdee moedigende en onteerende houding der andere mogendheden ter Ontwapeningsconferentie te Genè- ve heeft de Rijksregeering Zaterdag besloten, niet langer deel te nemen aan de Ontwapeningsconferentie Tegelijkertijd zal de Rijksregee ring het lidmaatschap van den Volkenbond van het Duitsche Rijk opzeggen. Teneinde het Duitsche volk ge legenheid te geven zelf over het lot der Duitsche natie te beslissen, zal de Duitsche Rijksdag bij verorde ning van den Rijkspresident van 14 October ontbonden worden en zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden op 12 November a.s. lievende Duitschland van geen waarde zijn, daar zij slechts worden uitgesproken door een paar nat. soc. ministers of door den rijks kanselier, terwijl in het volk een wilde oor logsgeest heerscht. Zoo is het: al naar het noodig is wordt het Duitsche volk aan de wereld voorgesteld als betreurenswaard, on gelukkig en onderdrukt, dan weer als brutaal en agressief. De rede van Daladier. Ik beschouw het als het teeken van een meer edelen zin voor gerechtigheid, dat de Fransche minister-president Daladier in zijn laatste rede woorden in den geest van een meer verzoenend «tandpunt heeft gevonden, waarvoor millioenen Duitschers hem dank baar zijn. Het nat. soc. Duitschland heeft geen anderen wensch, dan den wedloop der Europeesche volkeren weer te richten op de gebieden, waarop het der geheele mensch heid in de geest edele rivaliteit geweldige waarden van beschaving, cultuur en kun„t gegeven heeft die het uiterlijk van de wereld rijker en schooner maken. Eveneens nemen wij met hoopvolle ontroering kennis van de verzekering, dat de Fransche regeering onder haar tegenwoordigen leider niet het plan heeft, het Duitsche volk te krenken of te verdee moedigen. Wij worden geroerd aan de ge- dachte aan de helaas te treurige waarheid, dat deze beide groote volken zoo vaak in de geschiede nis het bloed van hun beste jon gelingen en mannen op het slag veld hebben geofferd. Ik spreek in naam van het geheele Ehiitsche volk, wan neer ik verzeker, dat wij allen vervuld zijn van den oprechten wensch, een vijandschap te verneigen, die in haar offers niet te verge lijken is met een mogelijke winst. De geschie denis der laatste honderdvijftig jaar móest toch de beide volkeren geleerd hebben dat be langrijke veranderingen niet meer mogelijk zijn. Als nationaal-socialist wijs ik het van de hand met al mijn aanhangers, om men schen van een vrij volk, die ons toch niet zullen lief hebben, te bestrijden met het bloed! en het leven dergenen, die ons lief zijn. Het zou een geweldige gebeurtenis voor de ge heele menschheid zijn, wanneer de beide vol keren vooi altijd het geweld uit hun leven zouden verbannen. Het Duitsche volk is daar- toe bereid. Terwijl wij vrijmoedig de rechten geldend maken, die ons volgens de verdragen

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1