MflflGPILLEN DF AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY onstipatie £aiid: en Juin (houw. (Vervolg), naar de eene zijde het terrein der constitu tionele monarchie af tegenover de auto cratie, naar de andere zijde niet minder scherp tegenover de theorie van den onbe- perkten volkswil. Het moge hier nog eens nadrukkelijk ge zegd worden, dat wij, liberalen van de twin tigste eeuw, nog volkomen staan en willen blijven staan op ditzelfde standpunt, dat wij de constitutioneele monarchie beschouwen als het fundament van onze staatsinrichting. In die constitutioneele monarchie is de Kroon eene zelfstandige macht evenals de volksvertegenwoordiging oen zelfstandig? macht is, maar zelfstandig gelijk in een lichaam de leden. Die positieve taak van de Kroon in onze staatsregeling is van groote beteekenis, voor al in den tegenwoordigen tijd. In ons staatsbestel is de vorst geen ma rionet en wij, liberalen, zullen et niet toe medewerken om koningin Wilhelmina daar toe te verlagen! Binnen het kader van de constitutioneele monarchie is echter nog plaats voor veel ver schil van opvatting omtrent het regeerings- beleid. De liberale staatkunde is uit op be vordering van zelfstandige kracht, daarbij uitgaande van de waarde van de mensche- lijke persoonlijkheid en aan deze een zoo groot mogelijke vrijheid toekennende. Thor- becke kon in zijn dagen gerust die vrijhejd aan de maatschappij, aan de individuen laten, gebonden als zij waren aan het uni- verseele christelijke karakter van de toen malige samenleving. Hoe meer echter dit christelijke karakter van onze samenleving door prediking van marxisme en andere materialistische levensbeschouwingen ver zwakt werd, hoe grooter de schare werd, die bij het gebruik maken van de haar gelaten vrijheid zich niet door zedelijke normen ge bonden gevoelde, des te meer de vrijheid ontaarde in bandeloosheid, die zich bij alle extreme richtingen, niettegenstaande de zelf tucht en orde in eigen gelederen, openbaart. Zij alle zijn losgeslagen van de christelijke beschaving, die ons geheele volksleven heeft doordrenkt en er den grondslag van uit maakt. Want liberaal staatsbeleid, absolute godsdienstige normen van het staatkundig leven verwerpende, erkent de zedelijke grond slagen der menschelijke samenleving, zooals die terug zijn te vinden in de Tien Geboden en in de Bergrede, waarop het christendom steunt! Hieruit volgt, dat nimmer een be paalde christelijke dogmatische kerkleer als net fundament van den Nederlandschen Staat beschouwd kan worden, maar dat in tegendeel in den liberalen Staat de verschil lende godsdiensten op één lijn gesteld wor den. De liberale gedachte, dat het niet de Staat is, die voor alles te zorgen heeft, die alle kwalen en gebreken der maatschappij te ge nezen heeft, doch dat dit aan de door aen christelijken geest doortrokken vrije maat schappij dient overgelaten te worden, is helaas meer en meer verlaten. Onder den aandrang van het Marxisme heeft in Neder land het staatssocialisme, ook in de kringen der voormalige rechterzijde, niet alleen tal van aanhangers, maar ook tal van practi- sche uitvoerders gekregen. Nadat spreker er op had gewezen, dat het niet ireei de individueele mensch is. die voör zichzelf en zijn gezin te zorgen heeft, doch dat de vakorganisatie betere bestaansvoor waarden zal bedingen, zei hij. dat de opeen volgende regeeringen sinds 1918 de rol gespep! d hebben van „de man, die geen neen kon zeggen". Daarmede is de liberale staatsgedachte uitgehold. Inplaats van het bevorderen van zelfstandige kracht is de Staat overgegaan tot het ondermijnen van die zelfstandige kracht. Inplaats van den wil om zich zelf te helpen is gekomen de wedloop om staatshulp Het is de zuivere socialistische en.communis tische gemeenschapsgedachte, die ook in nationaal-socialisme en fascisme haar uiting vindt. Bij deze socialistische en communistische gedachte past de „totale Staat", de dictatuur en de tyrannie. Het Nederlandsche volk heeft in de naaste toekomst te kiezen of te deelen: öf het één óf het ander, maar een toestand te laten voort duren, die in zichzelf tweeslachtig is, ware het ergst van alles. Of de persoonlijke verant woordelijkheid mèt de vrijheid öf de staats- verantwoordelijkheid mèt den dwang. Wij, liberalen, hebben ons steeds verzet tegen de uitbreiding van de staatsbemoeiing en van de overheidstaak, omdat met elk over brengen van een maatschappelijke taak naar de overheid een gedeelte van de persoonlijke en geestelijke vrijheid te loor gaat. Indien de regeering zich op het standpunt stelt, dat zij geroepen en in staat is om te zorgen anders dan bij wijze van armen verzorging voor de economische behoeften van ons volk, als zij zich op het standpunt stelt, dat zij heeft te voorzien in de levens behoeften van hen, die door de crisis getrof fen zijn, indien de regeering de taan aan- vaardt om het beeld van onzen diep be treurden Van Gijn te gebruiken om de melk van het eene bekertje in het andere te gieten, dan zal er ontvredenheid zijn over zulk een regeering, omdat de een vindt, dat er te weinig in zijn kroesje wordt gegoten, de ander meesmuilt, dat hij niets krijgt en weer een ander luid protesteert, dat er uit zijn kroes te veel genomen wordt! Zoo blijft de Ontevredenheid niet alleen maar zij stijgt steeds en zal steeds bliiven wassen, totdat de wassende stroom het land zal overstroomen in woesten vloed en niet meer te keeren zal zijn! En wat geldt van den Staat, geldt in ver hoogde mate van de gemeenten, hoewel er ge lukkig nog vele zijn, die aan dit euvel weer stand hebben weten te bieden. De Staat heeft, maar vooral ook de ge meente, een taak op zich zelf genomen, welke ver uitgaat boven die, welke Thorbecke zich voor Staat en gemeente had gedacht, maar ook een taak, welke ver uitgaat boven de be stuursinrichting van Staat en gemeente, zoo als Thorbecke die heeft geschapen. Het is onmogelijk om te bepleiten dat de overheid zich in eens weer van die door haar betreden gebieden gaat terugtrekken, omdat dan plots leemten in de maatschappelijke samenleving zouden ontstaan, die gelijk alle Slotselinge veranderingen rampspoedig zott en kunnen blijken, maar wèl dient de over heid zich ervan bewust te zijn, dat zij princi pieel op den verkeerden weg is met haar uit gebreide overheidsmoeiïng, die leiden moet tot den „totalen Staat" met verlies van de maatschappelijke en geestelijke vrijheid, wèl dient zij bij baar maatregelen rekening te houden met het feit, dat het maatschappelijk leven zoo gauw mogelijk bevrijd behoort te worden van de knellende banden, die door de overheidsmaatregelen daaraan zijn aange legd, want anders zal het binnen korten tijd worden: de gemeenschap alles en de vrijheid wèg! In den huldigen Slaat past het algemeen kiesrecht niet. Bij de beperke staatstaak van weleer, toen de staat hoofdzakelijk als rechtsvereeniging werd beschouwd en verder zooveel mogelij< werd overgelaten aan de zelfstandige kracht van 't maatschappelijk leven, paste het recht streeks algemeen kiesrecht. Nu het in den tegenwoordigen tijd voor namelijk om zeer ingewikkelde economische vraagstukken gaat, is het voor den kiezer haast ondoenlijk en practisch onmogelijk om zich een oordeel te vormen. In een Staat met zulk een uitgebreide taak op economisch terrein, in een Staat, die zelf op de economische levensomstandigheden zulk een grooten invloed wil oefenen, pas; echter het algemeen kiesrecht niet, omdat dan de bijzondere groepsbelangen een gróo- teren doorslag geven bij het uitbrengen van de stem dan het algemeen belang van der. Staat kan gedoOgen. De kiezer moet zich telkens opnieuw be drogen voelen, omdat men eenerzijds de staatszaken voor-hem zoo simplistisch en be vattelijk mogelijk moet voorstellen anders begrijpt hij ze niet anderzijds de taak van den Staat zóó ingewikkeld is, dat zij nimmer kan beantwoorden aan de eenvoudige voor stelling van zaken, welke men den kiezer heeft gegeven. En nu maakt het geen ver schil of de kiezer behoort tot de z.g. bezit tende of niet-bezittende klasse, tot de z.g. in- tellectueelen of tot een andere bevolkings groep, want de meeste kiezers hebben aen tijd niet of althans geven zich den tijd niet, om zich te in de veel te ingewikkelde vraag stukken in te werken om zich een zelfstandig oordeel te vormen en loopen daarom vaak maar al te grif achter „holle leuzen" en „schoon schijnende beloften" aan. Maar over algemeen te begrijpen vragen, vooral van geestelijken aard, kan de kiezei zich wel uitspreken en behoort ieder vrij bur ger zich ook te kunnen uitspreken. Op de eenvoudig gestelde vraag; Wat wenscht gij: öf een liberale Staat, die zelf standige kracht bevordert, die zooveel moge lijk overlaat aan het maatschappelijk leven, die de overheidsbemoeiing sterk wil inperken en besnoeien, maar u uw vrijheid van gods dienst, geweten, spreken, vergaderen, schrij ven, handelen, kortom uw geestelijke vrijheid laat onder gebondenheid slechts aan de wet, öf de socialistische Staat, van nationaal* socialisten of van de Internationale, met sterke overheidsbemoeiing, met voorziening door den Staat in de economische behoeften van de natie, straf van bovenaf geregeerd, met onderdrukking van anderer meening, met dwang en dictatuur, op zulk een vraag kan wèl ieder kiezer voor zich het antwoord geven. Terugkomende op de in het begin van sprekers rede gestelde vraag of de tegen woordige vorm van de liberale staatsgedach te ook voor dezen tijd nóg past, moet het antwoord ontkennend luiden. Men heeft in de jaren na den wereldoorlog wel de taak van de overheid veranderd, maar verzuimd de daarbij passende veranderingen in onze staatsinrichting aan te brengen. Men heeft thans tevens de vraag te beantwoorden, of de tegenwoordige, onder socialistischen in vloed tot stand gekomen uitgebreidheid van de overheisbemoeiTng, niet alleen om finan- cieele redenen, maar ook principieel, niet dient te verdwijnen en plaats te maken voor een betere regeling van de sociale verhoudin gen in de maatschappij, waarbij dan aan den Staat de taak toevalt om de algemeene voor waarden te scheppen, waaronder een gezonde ontwikkeling van die verhoudingen mogelijk wordt. Men moet kiezen of deelen! Reeds lang is er door de liberalen op ge wezen. dat er een oplossing moest komen voor de groote politieke problemen her vorming van het parlementaire stelsel, nieu we bepaling van de taak van staat en over heid voor de economische problemen de samenwerking van patroon en arbeider, de nieuwe regeling van hun verhouding met vermijding van staatsvoogdij voor de fiancieele problemen het verminderen van het overmati? deel, dat de publieke kassen van het particulier inkomen vragen. Daar naast is gewezen op de vraagstukken van de verbetering van het verkeer, de werklcheld en de concurrentiekracht onze bedrijven. Al deze nroblemen zijn geen oroblemen, waar bij allereerst of allermeest liberale belangen betrokken zijn, maar het zijn „nationale" problemen. Sinds 1923 is de aandrang van de libera len, dat niet uit den partiigeziebtshoek. maar uit nationalen opzet, de taak van het staats- bevind worde bezien. Wat wij liberalen aldus spreker, vroegen, niet uit partijoverwegingen, maar uit nationale gevoelens ten tate van het ge heele ederlandsche volk, is niet geschied, toen er nog ruimschoots tijd en gelegenheid was om deze problemen geleidelijk aan tot oplossing te brengen. Thans echter is het meer dan tijd! Thans verkeeren wij in de gelukkige om standigheid, dat wij nebben een nationale regeering, niet gebonden aan eenigerlel oartij. welnu, thans vragen wij opnieuw mei aandrang en met klem. dat deze regeering het spoed en met kracht de voorbereidende maatregelen zal treffen om de boven opge somde problemen tot oplossing te brengen. - P °.nze medewerking, zoo besloot spreker 5ÏÏJ5T* o.P den steun van ons, nationaal voelende, niet in partijzucht opgaande libe ralen, kan zij rekenen, overtuigd als wij zijn, dat zij deze hervormingen tot stand zal bren gen in nationalen liberalen geest. Met voldoening kunnen wij constateeren dat wij op dit oogenbhk hebben de nationale regeering, waarvoor onze voormannen zoo lang gestreden hebben. Maar er is veel, wat nog te wenschen blijft. In de eerste plaats wel dit: er is naar bui- ten nog te weinig gebleken van onzen strijd lust, onze offervaardigheid en ons enthou siasme om ook voor de toekomst onze natlo na'e 1'berale bcginse'e" in de stfln'Rinrichtii'® te bliiven verzekeren Wel ziet spreker in Verstopping verstoort Uw gestel en humeur. Neem geen «tsr* Pur" geerende middelen, doch vmn tijd tot tijd de tsebt werkende Potter s het ideale lateermtddel. 0.65 flacon. eigen kring reeds het oplaaiend vuur om de ongerechtigheden van verleden en heden te verteren. Spreker zal dat gaarne aanwakke ren, zóó, dat heel Nederland kan aanschou wen den gloed van onze rotsvaste overtui- ging. Mr. Fock gehuldigd. Na afloop van de algemeene vergadering is mr. Fock ook in intiemen kring in een der zaaltjes van de Industrieele Club gehuldigd Zijn opvolger, mr. Wendelaar, overhandigde hem daar namens vele vrieilden, die hij zich in den Vnjheidsbond had verworven, een étui met den eersten afslag in goud, zilver en brons vên een plaquette, voorstellende zijn eigen beeldenaar. Tevens werd de toezegging gedaan, dat de kinderen van den aftreden den voorzitter een soortgelijk geschenk zullen ontvangen. Nadat de heer Fock voor deze attentie had gedankt, bood mej. Westerman hem namens de Vrouwengroep een bouquet witte chrysan ten aan. Ook daarbij werden vriendelijke woorden gesproken, waarna men zich nog eenigen tijd aan den feestdisch vereenigde. DERDE CONGRES NED, TREKKERSBOND TE UTRECHT. Zaterdag en Zondag vond in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht het derde Congres van den Nederlandsehen Trek- kersbond plaats. Door den zanger Geert Dils uit Assumburg (Heemskerk) werden eenlge trekkers- en oud- Hollandsche liederen ten gehoore gebracht. De diverse jaarverslagen werden alle goedgekeurd. De bogd telt thans ruim 1300 leden, verdeeld over 22 afdeelingen, tegenover resp. 800 en 13 in het vorige hondsjaar. Ook dit jaar zullen in verband met de poli tieke toestanden in Duitschland naar dat land geen tochten ondernomen worden. De eerste dag werd besloten met het vertoo- nen van eenige films, betrekking hebbende op het jeugdherberg- en trekkerswezen. De besprekingen van Zondag vingen aan met de behandeling van 't reglement voor districts commissies en de commissie voor binnen- en buitenlandsche tochten. Zij werden goedge keurd. Besloten werd het Bondsjaar te wijzi gen en te doen loopen van 1 Januari tot 31 De cember. De vaststelling van de statuten en huishoude lijk reglement nam geruimen tijd in beslag en gaf aanleiding tot vele dhcuccies. Zij werden na kleine wijzigingen aangenomen, terwijl het hoofdbestuur machtiging werd verleend stappen te ondernemen om de koninklijke goedkeuring op de statuten te krijgen, Da begróoting voor het komende bondsjaar werd goedgekeurd. Besloten werd tot hét fn het leven roepen van een jeugdherbergfonds. Overgaande tot de verkiezing van het hoofd bestuur, werden de voorzitter Gó Houtzager (Haarlem) en de penningmeester, Guus de Kreuk (Amsterdam) bij acclamatie herkozen. De tegenwoordige secretaris Leo Schreuder (Den Haag) kon zich wegens studieredenen niet her kiesbaar stellen. In zijn plaats werd gekozen de heer Gerard Stalling (Den Haag). Tot Verde re bestuursleden werden gekozen Dolf Lutje (Schiphol), E. van Zinderen Bakker (Hilver sum), Cor Pijper (Schiedam), Wim Veer (Hoorn), Jo Hagemeijer (Eindhoven), Henny Bol (Gronin gen) en Fabiankowltz (Amsterdam). Vervolgens werden nog een aantal commissieleden be noemd, terwijl het slot van den middag ge vormd werd door liedjes-zingen van Geert Dils. IJZEREN STAAF OP RAILS OEVONDEN. Kwaadwilligheid in het spel? Naar thans bekend is geworden, zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag de wielen van een locomotief, welke op het hoofdspoor van en naar Utrecht reed, achter de Gijsbrecht van Aemstelstraat te Amsterdam In botsing geko men met een staaf ijzer, welke vermoedelijk dwars over de rafls heeft gelegen. Toen de machinist een onderzoek Instelde, bleek, dat de machine de staaf welke 1 M. 73 lang, 5 c.M, breed en 1 2 c.M. dik was, doof de locomotief tusschen de rails was geschoven. De machinist en de stoker brachten hun su perieuren van het een en ander op de hoogte, met het gevolg, dat spoorwegautoriteiten en de politie van het bureau Linnaeusstraat een on derzoek hebben ingesteld. Een verdachte omstandigheid was, dat de ijzeren staaf niet thuis te brengen was, als be- hoorende tot spoorwegmaterieel, zoodat in dit verband met de mogelijkheid van kwaadwillig heid ernstig rekening wordt gehouden. Zoo is bij het onderzoek ook gebruik ge maakt van politiehonden, zonder dat echter eenlg epoor ven den deder of de daders is gevonden. Volgens het oordeel der spoorwegautoriteiten zou het onmogelijk zijn dat op deze wijze een trein was ontspoord. SMOKKELAUTO BESCHOTEN EN AANGEHOUDEN. Zaterdag trachtte bij Nispen onder de gem. Roosendaal eea auto in groote vaart de Neder landsche douane te passeeren. De kommiezen openden het vuur, waardoor het waterreservoir lek reakte. De bestuurder van den wagen raakte den kluts kwijt, waardoor de auto in een sloot terecht kwam. Toen de ambtenaren na derden, waren de twee inzittenden gevlucht. Zij werden evenwel eenige uren Izter te Roo sendaal aangehouden. Beiden bleken uit Breda afkomstig te zijn. De auto en de lading 150 K.G. margarine werden in beslag genomen. NIEUWE VEREENIGING VAN PADVINDERS. Gisteren te Utrecht opgericht Onder voorzitterschap van den heer C. Beets uit Hengelo is te Utrecht een vergadering ge houden ter oprichting van een nieuwe padvin- dersvereenigirtg. In verband mét de nieuwe vastgestelde En- gelsche belofte deelde de voorzitter mede, dat er geen uitzicht was op een eventueel faculta tieve belofte, zoodat een toenadering niet mo gelijk was, zoolang men geen verandering zag in de houding van het hoofdbestuur der Neder landsche Padvindersvereeniging ten opzichte van de andersdenkende leden. Om te manifesteeren tegen de hoofdleiding van de N.P.V. en de openbare meening gaf spr. zeven punten aan, waarin stelling wordt geno men tegen aanvallen van het hoofdkwartier, als zou de nieuwe beweging niet den goeden padvindersgeest van Baden Powell voorstaan. De vergadering verklaarde zich accoord met deze punten. Verschillende afgevaardigden wenschten echter ruggespraak te houden met hun lastgevers. Verschillende afdeelingen tra den tot de nieuwe organisatie toe. Ten slotte werd een voorloopig bestuur ge kozen. MAATREGELEN TEGEN HET PREPAREEREN VAN KAAS. De crisis-zuivel-centrale heeft aan de bij haar ingeschreven kaashandelaren, waaghouders en erkende producenten een rondschrijven gezon den, waarin, gezien het steeds meer toegepaste z.g.n. prepareeren van kaas, maatregelen wor den aangekondigd, om dit euvel te bestrijden. Met ingang van heden zal de C.Z.C, aan in schrijving als kaashandelaar de nadere voor waarde verbinden, dat de handelaar niet in het bezit mag zijn van een toestel of inrichting, met behulp waarvan dit prepareeren kan plaats vinden. Wenscht de bezitter van zoodanig toe stel als kaashandelaar ingeschreven te blijven, dan moet hij hiervan vóór 16 October mededee- ling doen aan de C.Z.C., zich daarbij bereid verklarende, het toestel te doen verzegelen. Verzuim hiervan kan leiden tot onherroepe lijke doorhaling der inschrijving als kaashande laar. Verder zal het aan den ingeschreven kaas handelaar verboden zijn, handel te drijven in geprepareerde kaas. Er zijn maatregelen in voorbereiding, inge volge welke aan producenten van kaas het z.g.n. prepareeren en de verkoop van geprepa reerde kaas verboden zat kunnen worden. P.E.N.—ZAANLAND. Arbitrage in het conflict. De „Zaanland" heeft zich in bereid verklaard, in de kwestie Zaanland een arbitrage van den van waterstaat te aanvaarden. beginsel P.E.N minister EEN NEDERLANDSCH SMOKKELAAR IN BELOIE VEROORDEELD. De rechtbank te Tongeren (B.) veroor deelde den bekenden smokkelaar M. Vaessen van Weert-Tungelroy wegens het invoeren van Hollandsche natuurboter tot een gevan- genistraf van acht«maanden en een geldboete van frs. 185.000. KORTE BERICHTEN. In een daarvoor belegde vergadering heeft de aftredende voorzitter van den Nij- verheidsraad, dr. F. E. Posthuma, het presi- dium, dat hij ruim twaalf jaren heeft be kleed, overgedragen aan zijn opvolger, den heer C. J P. Zaalberg. Vrijdagavond is in de ondergrondsche werken van de staatsmijn „Emma'7 te Heer len de ongehuwde 28-jarige houwer J B Stuvts tijdens zijn werk getroffen door neer vallend gesteente. De man is een uur later in het ziekenhuis te Beerlem overleden CONORES NEUTRALE BOND VAN BOEREN, LAND- EN TUINBOUWERS. Wat dit befeekent zal men begrijpen, als men weet, dat van één Kroon een gezin een week leefde. West-Friesland moest dit op brengen om te voorkomen, dat 50 der hun- nen zouden worden opgeknoopt. Spr. was van oordeel, dat men het op prijs behoorde te stellen, dat de voorzitter en de adviescommissie wat mag zeggen. Het gaat niet goed met de regeering», commissaris voor de aardappelen. Spr. gal dit nader aan en deelde mede, dat op zijn aandrang inlichtingen aan den regeerings- commissaris zijn gevraagd en verstrekt. Deze inlichtingen zijn geschikt voor den voorzitter om in de commissie protest aan te teekenen. De heer Keesen. Aalsmeer, was tegen ieder geweld. Toch was hij buitengewoon getroffen door de rede van den heer Veltrop, waarin veel juist was. Spr. gevoelt echter ook, dat het bestuur een moeilijke taak heeft te vervullen. Aan de eene kant vindt het de regeering en aan den anderen kant de menschen, die de afgrond zijn genaderd Spr. schetste hetgeen in Aalsmeer door de overheid tegen de nood van de noodlijdende tuinbouw wordt gedaan en concludeerde, dat in strijd voor een betere regeling te ver krijgen. Ook in de uitingen moet agitatie ge voerd worden. .Spr. waarschuwde echter tegen geweld, omdat geweld geweld oproept. (Agpiaus). ■i heer H e n n e d y, Beemster, wees er op, dat de bond was opgericht omdat de kleinen van oordee. waren, dat de taak die bestaande organisaties verwerkten, niet vol doende was om hen in de gelegenheid te stel» len in het leven te blijven Spr. was van oor deel, dat deze crisis zich onderscheid van vorigen, omdat het geen crisis in het kapita lisme was, maar een crisis van het kapitalisme zelf, aangezien men thans zoover is, dat men met technische midde'en zooveel kan produ- eeeren, dat duizenden werkloos moeten blijven. Zoolang het motief van de productie „winst" blijft, zal de werkloosheid niet meer worden opgeneven. De arrestocratische arbeidersgroepen zul len hun bevoorrechte posities verliezen. Het loon gaat naar beneden en de prijzen gaan omhoog. Spoedig zuilen ook zij zich geen luxe meer kunnen veroorloven. De glasfce- drijven zijn de vollegroudsbedrijven reeds gevolgd en de stellingen van de tuinbouw- leeraren zijn onhoudbaar gebitken. Spr. oor deelde, dat er een andere actie moet komen. Van een beweging, zooals die was ontstaan is er geen spoor meer te erkennen. De lasten van het hoogheemraadschap, waartegen actie zou worden ingezet, blijven druk km en de actie, die daartegen zou worden ingezet, werd op zijde geschoven, omdat het bestuur met dat van de L. T. B. besloten had een adres naar het Hoogheem raadschap te zenden. Confereeren en zetting nemen in verschil lende colleges is met voldoende. Dit beneemt de leden het initiatief voor actie voeren. De organisatie wordt daardoor gedood. Demonstratie is het middel om levên aan de organisatie te geven en hooge;hand tot h-*t inzicht te brengen, adt er iets moet gebeuren. Dit leert ook de actie van de L. T. B. in Grootebnxk. Spr. was van oordeel, dat de toestand nog slechter zal worden, gezien het feit, dat de export van de producten onmogelijk is ge worden. De wereldprijs van het graan is reeds gedaald tot 2.80 per 100 K.G. De regeering. die de vertegenwoordigster is van de kapitalistische klasse, zal, zoolang er geen sterke actie is, ce gelden niet zoe ken waar ze te vinden zijn en doorgaan met belastingheffing op consumptieartikelen, waardoor de koopkracht steeds meer daalt. Spr. was van oordeel, dat het hoofdbestuur zijn best doet, doch oordeelde dat de ge volgde weg niet tot het doel zal leiden. Men zal moeten beginnen de menschen van onde ren op te wekken, om actie te voeren tegen zaken, waar-oor ze warm te krijgen zijn. Men bewandelt dan nog volstrekt geen on wettige wegen. De maatregelen van de regeering6credieten helpen niet. Menschen, die het door de augurkenteelt wat beter hadden, ontvingen re ds nu de sommatie om er voor te zorgen, dat de regeeringscredieten moesten worden afgelost. Spr. laakte deze wijze van doen. (Applaus). De heer Vlieg, Noordscharwoude, zeide, dat zijn af deeling het betreurde, dat het be stuur de kwestie zoo scherp aan de orde had gesteld. Wij hebben ons op een neutraal standpunt gesteld en zijn van oordeel, dat niet wij, doch anderen hebben te beoordeelen of men de wettelijke weg al of niet volgt. In de wet is trouwens reeds de klad gekomen, wat vandaag wet is, is het morgen niet. Wanneer de regeering weLen stelt, die niet ,™aro5 keken ze eens bij de hutjes rond, tenslotte er hun vreugde de resten Ze vielen er op aan, uit iua6" z^g,e,n daar tQt hun vreugde de resten van een maal- 7p 'Jü ]es 8ta£UT Ze vielen er op aan, uitgehongerd als 01 kon.uen na hun vermoeiende tocht hun oo niet meer open houden. Maar rustig kunnen uitslapen? waar zouden ze als oogen nu eens hoe dat wagentje er van ,Wo'Wan.?> Jaten we eens kijken we daarin veilip en h™ ^nen ultziet! Misschien kunnen gen er heen, lichtten eej zril doorbrenget1' Ze S»"' met twee lekkere veldbedden zagen een soort kamertje

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6