JUovUiciaal Tlieuws gevolgd kunnen worden, dan kan men zich piet verbinden om altijd wettelijk te blijven. Spr. hoopte, dat de regeering de tijd zal begrijpen- In Nederland behoeven de tuin ders niet beneden productieprijs te leveren. De regeering dient er voor te zorgen, dat de producteur productieprijs ontvangt. Wijzi ging in de culteurs zullen er moeten komen, pit kan langs wettelijken weg. Colijrt z'eide reeds, dat de productie van de Nederlandsche bodem nog niet in staat is om de Nederland sche bevolking te voeden. Spr. oordeelde, dat men de weg moest kie zen die het beste past. Niet altijd zijn groote dingen langs wettelijken weg tot stand ge bracht. Spr. wilde het punt van de agenda afvoe ren. (Applaus). De heer Hoogland, St. Pancras, Oor deelde, dat een minderheid het altijd gemak kelijk heeft, omdat die critiek kan uitoefenen en een besluiten heeft uit te voeren. Spr. constateerde, dat men in den bond een principieele minderheid heeft. Ook hij be treurt het dat deze vergadering moest plaats vinden, doch merkte op, dat die in Hoorn door de minderheid was afgedwongen. Spr. noemde de Beeinster-richting de revo- lutionnaire richting, al vertrouwde hij hen volkomen. Tegenover hen stond echter de de mocratische stemming uit de streek, met als gevolg, dat men stencte tegen elkander botste. Det afkammen van deil bond, ondanks de ge matigde branding van de minderheid hier, kan niet langer geduld worden. (Applaus). Spr. wil niet langer hoofdbestuurslid tiin, zoclang een kwestie en anderen, als leden doorgaan den bond t' bestrijden. Spr. oordeelde, dat politieke onderwerpen in den bond niet thuis hooren. (Protesten). Wij kunnen, 200 vervol "de sor., beter werk doen. Zoo kunnen wij niet langer doorgaan. Hierop werd tot half twee gepauseerd. Na de pauze was allereerst het woord aan den heer P. Hart, Koedijk, die in herinne ring bracht de in demonstaties gedragen op schriften „platatelanders reikt elkander de broederhand" Hij wekte op dit te betrachten en laakte het in verschillende burgemeesters, die de demonstraties verboden, waarbij hij er op wees, dat Alkmaar een gunstige uitzon dering maakte. Spr. wekte de lastigsten op zich een beetje te buigen, om het het bestuur mogelijk te ma ken leiding te blijven geven. Ook hij oordeelde, aat de bond den wette lijken weg moet blijven bewandelen De heer K e n n e d ij verkreeg hierna het woord voor een persoonlijk feit, om een uit drukking van den heer Hoog'and recht te zetten. De heer Kool, Andijk, oordeelde scher per protest tegen de aardapoelencentrale noodig. Het blijkt steeds meer dat de regee ring ons ten koste van de verbruikers wi helpen. Spr. oordeelde samenwerking met de arbeidersbeweging noodig en was van oor deel, dat ter vergadering was gebleken, dat de linkschen de wettelijke wet niet willen verlaten en de rechtschén als het niet anders kan dit wel willen. Het verschil is dus niet groot. De voorzitter zeide nog dat hij in de aardappelencentrale het noodige zal doen om voor ae Streek een betere regeling te krijgen. De heer C, Ba k k e r, Oude Niedorp, was van oordeel dat geen enkele wet voordeel geeft aan de werkers. Ondanks alle wetten gaat de vernietiging van de tuinders haar gang. De opwekking van den heer Hart om een beetje mee te konkelefoezen had zijn instem ming niet. Gij kunt confereeren zooveel gi; wilt, maar spreker voorspelt, dat het prole triaat alleen door strijdlust en strijd bevrijc kan worden. De heer C. Borst Pz., Oudkarspel, was van oordeel, dat de heer Hoogland onjuist had gehandeld, door zich tegen bepaalde (personen te richten waaronder ook hij be hoorde. Spr. had voor den Neutralen Bond veel gedaan, de lust daartoe was hem echter benomen toen men statuair bepaalde, dat men niet met doelmatige middelen, doch met wettelijke zou strijden. Hij oordeelde, dat het stelsel er voor ingericht is om den kleinen man er onder te brengen.Den strijd over wettige of onwettige middelen noemde spre ker prutsen. Wanneer de statuten niet veran derd waren, dan zou men beter werk kunnen doen. Met den heer Kennedij was spr. het eens, dat men wel degelijk den strijd moest voeren tegen het kapitalistische stelsel. De heer Wonder, Oudkarspel, oordee de, dat het punt niet op de agenda thuis be hoorde. Spr. schetste den toestand, erop wij zende, dat men bezig is met elkander op te eten, door te huren terwijl men weet, dat men niet kan betalen. Men is z.i. zeer nabij den toestand waarin de tuinders te hoop moeten loopen. Thans leeft men nog van niet betalen. Wij moeten bij deze steunmaatregelen oplichters worden De menschen weet men nog een tijdje stil te houden. De gemeenten, de kerkbestuur ders en de particuliere verhuurders sluiten hun oogen in de verwachting, dat het beter zal worden. Velen eten hun laatste centen uit burgerfatsoen op. Met uitstel van beta ling komen wij er niet. Velen kunnen het niet langer uitzingen en moeten de tuinders aan pakken. Wanneer dit gebeurd, moeten wij dit tegen gaan. Houden wij ons uitsluitend aan wettelijke middelen, dan kunnen wij er niets tegen doen, daarom moeten wij onze actie, „indien mogelijk", langs wettelijken weg voeren. De heer Butter, Koedijk, wilde ook de zelfde restrictie als Oudkarspel en wekte de afdeelingen op, tot hernieuwde actie. Spr was van oordeel, dat allen in Westfriesland die zich failliet gevoelen, zich op één dag bi de rechtbank failliet moesten aangeven Stel lig zouden dit er 2000 zijn, deze weg is ruw maar toch wettig en zal zeker tengevolge hebben, dat de regeering aandacht aan het vraagstuk zal schenken. De heer O a a ij a a r d, Oude Niedorp had gaarne gezien, dat de minderheid zich duidelijker had uitgesproken en was voorts van oordeel, dat onder kameraden de porie leuillekwestie niet gesteld diende te worden De heer K e e s e n, Aalsmeer, gaf het be stuur in overweging het voorstel om een ab solute uitspraak uit te lokken, ln te trekken De heer H a u w e r, Hoogkarspel, oordeel- de, dat de vergadering mee viel, omdat men toch algemeen actie wil. Geen enkele volks beweging kan zich bij voorbaat binden om zich altijd aan den weftelijken weg te hou den. Spreker diende een motie in, waarin wordt uitgesproken, dat langs wettigen weg moet worden gearbeid en dat het hoofdbe stuur wordt uitgenoodigd om voor de belan gen van de tuinders bij de regeering de meest krachtige actie te voeren en tevens een krachtige actie in te zetten voor vergrooting van het ledental. De Kaan, Oudkarspel betoogde, dat het hoofdbestuur ernstig heeft overwogen, dat langs wettigen weg het meest voor de tuin ders is te bereiken. Het gaat om meerdere steun. Het feit, dat er nog niets is bereikt, mag geen aanleiding zijn om den gevolgden te verlaten. Als één man moeten wij op- kken Om leniging van den nood ten platte- ande té krijgen. Wat anderen wettelijk ver kregen, moeten ook de tuinders democratisch veroveren. Voorts oordeelde spr., dat actie gevoerd moet worden om wat wettig geoor deeld wordt tot wet te verheffen. De voorzitter deelde hierop mede, dat iet hoofdbestuur in meerderheid op het standpunt blijft staan, dat een beslissing ge nomen moet worden. Ook de meerderheid wil een krachtiger ac tie en acht dit zeker langs uitsluitend wetti gen weg mogelijk. Wij moeten strijden voor de belangen van land- en tuinbouwers, doch met om ze rijp te maken voor een andere maatschappijvorm of om te strijden tegen het kapitalisme. Nuttig werk kan zonder een uitspraak van de organisatie niet verricht worden. Wij willen scherpe actie, doch binnen de door den wetgever gestelde wetten. Hierop verkreeg de heer V e 11 r 0 p nog vijf minuten om 2ijn standpunt als minder heid uiteen te zetten. De heer V e 11 r 0 p zeide niet gekomen te zijn om de scheiding door te voeren. Z.i. maakt de meerderheid den indruk dat ze de minderheid kwijt wil. Hij wees er op, dat men door aanneming van het meerderheidsvoovstel, zich zelf voor goed heeft gebonden. Het beteekent, dat de Ne derlandsche regeering ons dan alles kan op eggen. Doét de meerderheid geen concessies, dan zeide spr., dat de meerderheid de zaak op den spits drijft, omdat ze de minderheid kwijt wil. (Krachtig applaus). Spr. zeide nog, dat hij de consequentie ver bonden aan de aanneming van het meerder- heid3voórstel zal aanvaarden en diende ten slotte een tweetal moties in, waarin wordt uitgesproken de te voeren actie niet af hankelijk wordt gesteld van wat de overheid weriel"k en toelaatbaar acht. In de tweede motie wordt geconstateerd, dat de tot nog i;oe bewandelde weg tot geen resultaat heeft geleid, dat in tegendeel de ondergang steeds meer dringende vormen aanneemt; dat de maatregelen der regeering de armoede ten plattelande vermeerderd, en dat de gelden daar waar ze het minst nooaig zijn worden verstrekt, waarom een laatste waarschuwing tot de regeering wordt ge richt, de weneehen van den bond in te willi gen en te kennen wordt gegeven, dat bij niet- inwiliiging ook de bond de verantwoording neemt voor een actie langs tot nu toe ge volgde wegen, aangezien de honger niet zal worden aanvaardt zonder bitteren strijd. De voorzitter zeide het meerderheids- voorstel in stemming te zullen brengen, aan gezien in de afdeelingen over de moties niet beraadslaagd kon worden. (Verschillende protesten). Een stem: „Laten wij blanco stemmen" De voorzitter: Ook de meerderheid zal uit het resultaat van de stemming zijn consequentie trékken. Het bestuursvoorstel werd hierop met 57 tegen 13 en 22 stemmen blanco aangenomen. Een voorstel om een vlugschrift uit te geven, werd door de afdeeling de Beemster ingetrokken. Verschillende personen bepleitten het houden van een uiteenzetting voor de radio en wilden daarvoor contact zoeken met de verschillende radio-centrales. Gezien echter het feit, dat de radio- corttroie-commioSie sensuur uitoefend en de waarheid over de noodtoestand niet toelaat, gevoelde men echter in het algemeen niets voor het houden van een radio-rede. De heer Blom, Andijk, bepleitte de uit gifte van vlugschriften. De vóorzi tter kou zich hiermede wel vereenigen, als voorbodes van te houden vergaderingen. Hiertoe werd besloten. De voorzitter deelde mede, dat van den heer Veltrop schriftelijk zijn bedanken tot lid van het hoofdbestuur was ingekomen. Spr betreurde dit. Het speet hem, dat men zijn sympathieke persoonlijkheid moet mis sen, doch de consequenties brachten dit mede. Een stem Jelui kunt best jokken.- Je bent blij, dat jelui hem kwijt bent De voorzitter stelde nog voor te be sluiten van de radio gebruik te maken, als bllikt, dat dit ziin nut kan hebben. Hiertoe w-rd besloten. De voorzitter deelde mede, dat het hoofdbestuur de tijd gekomen achtte om de propaganda voor den bond ook buiten de provincie te gaan voeren. Oetracht zal wor den daar afdeelingen te stichten. Spr. vroeg htervoor machtiging van den bond. Deze werd verleend. De heer Cramer, Zuidscharwoude, be pleitte nog het houden van een vergadering met organisaties bij den land- en tuinbouw betrokken om te komen tot één strijd orga nisatie. De heer Groet, Wfirmenhuizen, meende, dat dan met concrete voorstellen moest wor den gekomen en dat dan ook het boerencomité moest worden uitgenoodigd. De voorzitter deed mededeeling van een ingekomen perstelegram over het uittre den van Duitschland uit den Volkenbond, welke mededeeling eenig rumoer verwekte. De voorzitter zeide dat het bestuur alleen met wettelijk erkende organisaties wil samenwerken. Hiertoe behoort het boeren comité niet, zoodat het bestuur voorstelt dit comité niet uit te noodigen. Verschillende sprekers protesteerden daartegen. De heer K e e S 1 n g, Aalsmeer, deelde m dat zijn afdeeling juist met de afd. van Boerencomité een actie had 'nffze.. dit onmogelijk, dan zal zijn afdeeling in elkander zakken. l f De voorzitter antwoordde dat het hoofdbestuur tegen dergelijke acties va deelingen geen bezwaar heeft. (Oelach). De heer Borst: He t bestuur geeft blijk van dictatuurneigingen. De heer Hoogland noemde zich demo craat en wees er op, dat de meerderheid reeds drie maal de samenwerking met het boerencomité afwees. Het bestuur voert dus democratisch de be sluiten van de meerderheid uit. De heer Cramer, Zuidscharwoude, oor deelde, dat men een gemeenschappelijke actie met andere lichamen niet moet afwijzen met het motief, dat de regeering wel met de noodtoestand bekend is. Men moet doorgaan om voortdurend de noodtoestand onder de aandacht te brengen. De heer Glas, St. Maarten, wilde ook voeling houden met de winkellersvereenigin- gen. Die weten hoe diep de noodtoestand is doorgedrongen. Het voorstel werd hierop aangenomen. De heer Hart, Koedijk, besprak de moge lijkheid van waterafsnijding. Hij betoogde de wenschelijkheid om zich wel degelijk te be moeien met de gemeentebesturen. Ambtena ren hebben voorschriften en moeten zich daaraan houden. Als men nu wil leven, dan moet men via de gemeenteraden fn de Prov Staten een fonds vormen om te voorkomen, dat de noodlijdend: bevolking van het water wordt afgesneden. Ook ten aanzien van de doktersfondsen aangesloten bi) de A. A. Z. A moeten regelingen getroffen worden, Een regeling met de gemeentebesturen en het A. A. Z. A. ïal worden getroffen. Ook dit ziin punten voor een gecombineerde bespre king. De voorzitter deed hierna het voorstel om kringvergaderingen te houden, om een te voeren actie vast te stellen. Hiertoe werd besloten. Na een uitvoerige rondvraag volgde slui ting. voerd en was nog al te plaatsen tegen prijzen van 5—8 50 per 100 K G. Druiven wer den minder ruim aangevoerd daar de handel in-treurig ie en velen zelf hun product uit venten. Mooie druiven golden slechta f 16 f 28 per 100 K.O. Nog eteeds worden doos jes met aardbeien aangevoerd, weike gretig worden afgenomen tegen prijzen van 020 tot f 0.40 per doosje. De overige aanvoer onveranderd en geen wijziging in de prijzen. BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdag werd in het veilingsgebouw van de Langendijker Groenten-Centrale de tiende bloembollenveiling gehouden, Voor contante betaling wordt 3/4 pCt. per maand vergoed tot aan Mei 1934. De aanvoer was niet groot. Er waren 10 partijen plantgoed met pl.m. 60 partijen leverbare. De belangstelling was vrij groot. Van kooplust viel echter niet veel te bemerken. Geen der partijen leverbaar kon aan den man worden gebracht, terwijl verscheidene par tijen plantgoed werden opgehouden. Wat nog van het plantgoed werd verkocht, namen de verschillende kweekers af. Er zijn nl. heel wat kweekers, die, tengevolge van de inleve ring volgens het saneeringsplan, genood zaakt zijn om plantgoed bij te koopen, omdat ze anders niet tot Eet toegestane percentage voor het volgend jaar kunnen toekomen. Deze ingeleverde bloembollen zijn op vele vergaderingen een punt van bespreking. Men vraagt zich overal af, hoe het met deze bloembollen zal gaan. Of er nog eenige ver goeding voor zal worden gegeven of niet. Volgens veten is het percentage, dat om niet is weggebracht naar de vuilnisbelt, veel te groot. De vereeniging van de 50 Westfriesche ge meenten heeft reeds bij het begin van de sa neering, toen het plan pas bekend was, bij de regeering aangevraagd om vergoeding voor de ter vernietiging ingeleverde bollen, waarbij op de uitzonderlijk slechte positie van den tuinbouw in Westfriesland werd ge wezen. Doch ook deze vereeniging heeft geen succes gehad. De Vrijdagmorgen bestede prijzen waren als volgt: Murillo f 8— f 10 0.21—0.23; Idem f 67/0.09; Will. Copland f 0.07; Pros- perity 0.04; Will. Pitt 0.16-/ 0.18, alles per 10Ö K G. Over 14 dagen wordt nogmaals geveild. KENNE.MERLAND. De markt gaf in de afgeloopen acht dagen een beeld van groOten aanvoer en, behoudens enkele uitzonderingen, luien handel. De aan voer zou niet te groot zijn in den gewone gang van zaken js er veel en veel meer ais men maar niet alleen op binnenland Was aangewezen. Dan komt er nog bij dat de koopkracht van velen, doch vooral van den arbeider (althans van den arbeider in Kenne- mcrland) ten zeerste verminderd is, wat den luien handel nog meer in de hand werkt. Bloemkool werd minder aangevoerd dan de vorige week en de kwaliteit gaat terug Bijgevolg was de handel lui en de prijzen laag. De noteering voor le soort was f 3.50 tot 5 en voor 2e soort f 1 2.50 per 100 stuks. Groene, gele en roode kool, welke ruim werd aangevoerd, kunnen we wel over een kam scheren: luie handel en lage prijzen van 1—2.50 per 100 stuks. Andijvie, waarvan groote aanvoer, maakte een slechte week mee. Zeer luie handel en vele partijen konden amper aan den minimumprijs halen Wat verkocht werd gold 0.10—/ 0.25 per kist. Spinazie, waarvan ruime aanvoer, gold zoo goed als mets. Toch was er wel eenige interesse voor mooie kwaliteit. De prijzen voor le soort waren 0.15— f 0.30 per kist Postelein gaf eenige afwisseling te zien Weken aaneen was het met den prijs misere doch in het begin der week was er een vlug ger handel, om in het laatst der week weer sterk te daler.. De gemiddelde prijzen voor le soort waren f 0.15—0.30 per kist. Bospeen word ruim aangevoerd, doch de kwaliteit iraa' er niet op vooruit. De prijzen waren C, n.1. f i-f 5.50 per 100 bos. De to- matenhandel, die de vorige week een kleine opleving vertoonde, ging deze week weer zoo sterk terug, dat de prijzen nog lager waren dan de vorige weken. De prijzen waren 2-/ 5.50 per 100 K.O. Boonen uit de natuur en dat is een unicum in Oe- tobe,- worden nog ruim aangevoerd en het is opmerkelijk boe goed de kwaliteit nog 'S Daaiom zijn de natuurboonen een geduchte concurrent van de kasboonen, die beduidend minder opbrengen dan andere jaren. We no teerden voor snijboonen 8f 20, dubbele boonen z. dr. 5f 14.50, enkele z. dr. 7.50- f 14, trosboonen 12—17.50 en pronkboonen 3.50— f 5, alle6 per 100 Kg. Knoltelderie Werd in mooie kwaliteit aan gevoerd en gold slechts 2—/ 3 per 100 st, Spruitkool werd in mooie kwaliteit aange» IS HET HOOGHEEMRAADSCHAP TE DUUR? Vereeniging van Waterschaps- belangen en verkeerswegen. Behandelde de heer V. Kay in zijn eerste betoog in deze vergadering de plannen tot ophefing der Bannen, tevens hield hij een in leiding over ,de werkwijze van het Hoog heemraadschap Hollands Noorderkwartier. Spr. begon met de opmerking, dat het Hoogheemraadschap thans opnieuw in het brandpunt van de belangstelling staat, nu de zesjaarlijksche verkiezing van Hoofdingeland aanstaande is. Spr. geeft een overzicht van het verleden van dit lichaam, ontstaan tengevolge van den watersnood van 1916, toen het ongetwijfeld aan zijn doel beantwoordde. In den loop der jaren zijn echter de vroe gere noodtoestanden geheel gewijzigd. Ten gevolge der afsluiting van de Zuiderzee^ zijn de vroeger zeedijken in ons gebied feitelijk slaperdijken geworden. De Hondsbosache zeewering verkeert in een zoodanigen toe stand, dat menschelijkerwijs voor overstroo ming geen gevaar meer is te duchten. Ernstig rijst dan ook de vraag of het Hoogheemraad schap niet een overbodig lichaam is gewor den en of het niet gewenscht is de dijken we derom in onderhoud te geven aan de aanlig gende polders. Gedurende de laatste jaren heeft het dan ook den schijn, dat het Hoogheemraadschap zich door aanleg en verbetering van wegen onmisbaar wil toonen. Hoewel dezen arbeid waardeerende vindt spr. het noodig een vergelijking van kosten te maken tusschen de Vier Noorder Koggen en het Hoogheemraadschap. Eerstgenoemde lichaam heeft onderhouds kosten van 150 K.M. weg plus de bemaling Deze bemalingskosten kon spr. gerust gelijk stellen met onderhoudskosten van 150 K.M. weg; alzoo totaal 300 K.M. Het Hoogheemraadschap heeft te onder houden 215 K.M. weg plus de Hondsbossche zeewering. Deze laatste kosten wil spr. ver gelijken met het onderhoud van 285 K.M alzoo totaal 500 K.M. weg. )e beheerskosten der Vier Noorder Kog gen bedragen 19.000. Vergelijkenderwijze zouden de beheerskosten van het Hoogheem raadschap dus moeten bedragen 33.000. In werkelijkheid bedragen ze echter 80.000 De Vier Noorderkoggen had aan techni sche kosten noodig 7500; het Hoogheem raadschap 56.500. De verwerkte sommen bedroegen respectie velijk 100.000 en 450.000 of een verhou ding van 1 4XA. Met deze vergelijking zou den de technische kosten vhn het Hoogheem raadschap moeten bedragen 33.750; in werkelijkheid bedragen ze 56.000; dus on geveer 60 pCt. hooger. Bij aanleg van de kilometerbasis valt een en ander nog veel meer ten ongunste van het Hoogheemraadschap uit. Deze kosten bedra gen bij dit lichaam het dubbele van die der Vier Noorder Koggen. Inleider wees in dit Verband op de hoogst ernstige tijdsomstan digheden, waarbij men gedwongen is tot zoo zuinig mogelijk beheer. De ingelanden dienen ontlast te worden, waartoe ieder het zijne moet bijdragen. Naar spr. meening zouden dan ook zoogenaamde „Wegschappen" het Hoogheemraadschap kunnen "ervangen. Van de gelegenheid tot debat werd aller eerst gebruik gemaakt door den heer Wijd'»- nes Spaans, dijkgraaf van het Hoogheem raadschap. Spr. gevoe'de geen behoefte om op de vergelijkende cijfers van den heer Klay na te gaan, daar Koggen en Hoogheem raadschap geen vergelijkbare eenheden zijn. Bij het Hoogheemraadschap bedragen de beheerskosten feitelijk slechts 10 cents per H.A. De heer Kay merkte op, dat dit over 142.000 H.A. slechts een bedrag is van 14.200; dan is men nog ver van 80.000. De dijkgraaf merkte op, aat er ook nog ge bouwde eigendommen zijn. De heer Kay bemerkte, dat er dan totaal 250.000 H.A. belast zijn, wat een bedrag van 25.000 totaal zou vorderen. De bedragen zijn in totaal veel hooger. De dijkgraaf merkte op, dat het Hoog heemraadschap met open deuren wandelt Inlichtingen verstrekt men gaarne. Zoo vroe gen de Ho-11. Mij. van Landbouw en de L. T. B. gegevens en het uitgebrachte rapport toon de aan, dat de bewering, dat het Hoogheem raadschap te kostbaar is, kon worden gelo genstraft. Wat den aanleg van wegen betreft, merkte de dijkgraaf op4 dat deze arbeid door Ged Staten worden opgedragen. Het Hoogheem raadschap stelt voor dit groote belang gaar ne zijn technischen dienst beschikbaar Het Hoogheemraadschap behoeft hiervoor echter geen financieele lasten te dragen. De heer Kay merkte op. dat door dezen tak van dienst het Hoogheemraadschap zijn onmisbaarheid wil aantoonen en hierdoor de stemmen, die voor opheffing pleiten, het zwij gen tracht op te leggen. Feitelijk wordt het Hoogheemraadschap op deze wijze een Semi-óverheidsbedrijf, dat den indruk van onmisbaarheid wil vestigen. Door den aanleg van wegen wordt het Hoog heemraadschap: aannemer, uitvoerder, kas sier, soms zelfs voor insolvente gemeenten. De heer Kamp (Berkhout) achtte de verte tering van dijken en wegen van groot be lang. De heer Kay beweerde, dat de dijken reeds in goeden staat waren gebracht, vóór het Hoogheemraadschap zijn taak aanvaardde. Inleider bleef bij zijn meening, dat het Hoogheemraadschap een duur apparaat is. Spr. wekte op ingelanden te kiezen, die inlei- dere meening zijn toegedaan en althans be zuiniging zullen bepleiten. De heer Eykels (Ransdorp) verklaarde zich aan de zijde van den heer Kav te stellen. Uit den ood der tijden geboren en toen misschien onmisbaar, is het instituut zi. thans veel minder noodig, of geheel onnoodig. Met een gerust hart kan men thans het dtjkewfcrhoud weer in de hande.i der vroegere beheerder» leggen. Neemt het Hoogheemraad er telkens nieuwe objecten bij, dan komt men er nooit meer af. 't Is thans één groote onderlinge wedijver om de beste wegen te krijgen. De heer Sjerps te Hem vereenigde zicS eveneens met het betoog van den heer Kay. Z.i. moet de provincie de watemoodskouten geheel voor haor rekening nemen. De heer Barendregt (IJpoldtr) wees op de slechte economische tijden. Het polderland moet van lasten bevrijd worden. De water schappen kunnen z.i. met een gerust hart de taak van het Hoogheemraadschap overne men. Spr. drong aan op opheffing van het instituut. De voorzitter dankte inleider en debaters} het is van het hoogste belang, dat thans ia breeden kring cte aandacht op de betreffende materie wordt gevestigd. Ook de voorzitter deelde de meenfng. dat bezuiniging bij he* Hoogheemraadschap mo gelijk zal zijn en hoopte, dat de vergadering in deze richting vruchten zal afwerpen. Hierna sluiting. J HEILOO. Door Ged. Staten is goedgekeurd de aankoop van grond enz. voor den aanleg van den nieuwen weg vanaf den Westerweg naar den Heerenweg naar Egmond aan den Hoef. Behalve als werkobject zal er als dan een korter verbindingsweg naar zee zijn be slag krijgen. Tot waarnemend kassier bij de Coöp. Boerenleenbank is benoemd de heer A. J. Sengers Jfcz. Door den bouwkundige L. J. Hopman is aanbesteed het bouwen van een woonhuis op het Gem. Grondbedrijf. Ingekomen 12 biljeten. Hoogste inschrijver was G. en J. Luingen te Alkmaar voor 6300. Laagste inschrijver de heer B. Kuijper, Heiloo, voor 4760. Begrooting zonder schilderwerk 5000. Het werk is gegund. Als een bewijs van den groei der ge» meente zij gemeld dat in de eerste 9 maan den van dit jaar ruim 100 bouwvergunnin gen zijn uitgereikt. Een aantal dat nog niet over een geheel jaar was bereikt. EGMOND AAN ZEE. In de zaal van het O. K. Vereenigings- gebouw had wederom de jaarlijksche uitvoe ring plaats van de O. K. Damesvereeniging „Tavenu", De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld toen de presidente, mevr. Zwart—Jansen den avond opende met een hartelijk woord van welkom. Hierna werd aangevangen met de Opvoe ring van een klucht in drie bedrijven: „Dt weg naar het ongeluk". Het stuk viel zeer in den smaak en er is danig gelachen. Er werd, zooals wij van „Tavenu" gewend zijn, goed spel gegeven, wat aan het einde van elk bedrijf met een dankbaar applaus werd beloond. Medewerking werd nog verleend door eenige kinderen van het O. K. Kinderkoor „Zingende Jeugd". Tusschen het eerste en het tweede bedrijf werd een aardig gedichtje voorgedragen, tusschen het tweede en derde bedrijf voerden eenige kinderen een aardigen boerendans uit. Een gezellig bal sloot den avond. BROEK OP LANGENDIJK. Uitslag van de verbonden attracties aan de gehouden bazar ten bate der doopsgez. kerk. Raden naar het aantal erwten in een flesch, inhoud 1033 J. Kroon te Zuid-Schar- woude (1030), de daaraan verbonden prijs was een eigen geborduurd tafelkeedje. Raden naar den naam van een pop mevr. Kloosterboer—Gerritsen, Sint Pancras. De juiste naam was Eduard Raden naar een getal 1—1000, prijs een rooktafeltje, werd gewonnen door mej. Rens- je Wagenaar. Het juiste getal was 123. Raden naar het aantal uren gewerkt aan een sprei werd gewonnen door mevr. M. Bas te H. H. Waard. Het juiste aantal wat 279, terwijl werd geraden 275. LANGENDIJK. In de gisteravond gehouden vergade ring van het Langendijker Drankweer Co mité werd meegedeeld, dat van de gemeente Zuid-Scharwoude een subsidie was ontvan gen, die onder de verschillende drankbe- strijdersvereenigingen te Langendijk ral worden verdeeld. Adhaesie werd Betuigd aan de motie van Plaatselijke Keuze-betooging te Leeuwarden. Besprekingen werden gehou den over de op de agenda voorkomende pun ten voor de vergadering van het Adviesbu reau Centrale Drankweer (A. B. C. D.) ter wijl als afgevaardigde werd benoemd de heer C. de Jong Jr. te St. Pancras. De begrooting voor het Gemeenschappe lijk Gasbedrijf voor Langendijk en St. Pan cras sluit in ontvangsten en uitgaven met 95.811.18 met een post voor onvoorzien van 2239,20. De gasprijzen werden daar bij voorgesteld als de thans geldende: 11 cent voor licht- en kookgas, 12 eent voor muntgas, 5 cent voor kachelgas, 7 cent voor industriegas. Bovendien geldt een vastrecht tarief met als vastrecht het verbruik over 1931, berekend tegen 6, resp. 7 cent voor ge woon gas en muntjes en een gaspril» van 5 cent. De begrooting voor het electriciteits- bedrijf sluit in ontvangsten en uitgaven met 8056.22 met een post voor onvoorzien van 2732.09. De Keuringsdienst, omvattende de Lan gendijker gemeenten en Harenkarspelf cen trumgemeente Oudkarspel) is indertija niet ingegaan op het verzoek zich aan te sluiten bij den Keuringsdienst Barsingerborn voor de destructie van afgekeurd vee en vleesck, omdat men zich meer gevoelde aangetrokken tot den op te richten destructor te Woerden. Nu deze door het votum van de Tweede Ka mer wel niet zal worden opgericht, is de waarschijnlijkheid groot, dat toch aanslui ting bij Barsingerhorn zal moeten volgen. Als dat nu maar oo dezelfde voorwaarden kan geschieden.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7