Romeinsche brieven. ZIJPE. UITGEEST. V LANGENDIJK. BEDRIJFSBOEREN IN DE WIERINGERMEER. ABBEKERK. ZUIDSCHAR W OUDE krachtens welke de zich reeds als Lode- wijk XVIII beschouwende uitgeweken Vorst tegen een voor dien tijd zeer ro yale schadeloosstelling, afstand van den troon zou doen. Maar Provence weiger de .weigerde kort en fier. gelijk men van hem had kunnen verwachten, en deed zijn antwoord in het openbaar verschij nen. Dat is een slag geweest voor den eersten consul, die zich reeds toen geen slagen ongestraft deed toedienen, en wiens politi evanaf dat oogenb.ik 't oog gevestigd had op de verblijfplaats van Provence zelf, en van ailen die tot zijn familie behoorden, zijn kleinzoon En- ghien in de eerste plaats. Zoozeer blijkt dit reeds naar buiten, dat Condé op 16 Juni 1803 aanleiding vindt om vanuit Londen aan zijn kleinzoon te schrijven, dat hij plannen, bij hem bestaande, om Parijs of Straatsburg te bezoeken, moet opgeven. Hij mag, zoo oordeelt zijn grootvader, niet onnoodig zijn vrijheid en zijn leven wagen. Enghien verzeke"- le zijn grootvader, dat hij niet voornemens is het Fransche grondgebied te betre den; voorzichtigheid neemt hij in acht, maar om te Ettenheim te komen, moe ten de Franschen den Rijn over, en Et tenheim acht hij zoodanig stil en verla ten, dat ieder vreemdeling, die er komt, onmiddellijk zou worden opgemerkt De onvoorzichtige, die den eersten consul slecht kende, en niet bedacht, dat zoowel zijn grootvader te Londen als zijn oud oom, de Graaf van Artois, buiten bereik van Bonaparte'® arm waren, (Wordt vervolgd). ^Bitutetdand DE VECHTPARTIJ MET INBREKERS. Een gesprek met de kranige vrouw. Mej. Kalishoek te Rotterdam, die met haar man onversaagd den strijd met de twee inbrekers heeft gevoerd, vertelde aan het Rot- terd. Nieuwsblad het volgende: Eigenlijk wisten wij allang, dat er van daag of morgen bij Kruysse beneden ons zou worden ingebroken. We waren min of meer voorbereid, want het is al driemaal gepro beerd. Den eersten keer in Februari. Ook toen heb ik roet in het eten gegooid. Dezelf de man, die nu gearresteerd is, probeerde het in Februari. Ik heb hem positief herkend. Hij had toen aangebeld om er zeker van te zijn, dat er niemand thuis was, maar ik was naar voren gekomen en toen was hij verdwenen. Later is er op straat een gesprek tusschen twee mannen afgeluisterd. De politie heeft toen in de buurt laten aanzeggen, dat men op zijn hoede moest zijn. De inbrekers schij nen toen lont te hebben geroken, want ze hebben zich niet meer vertoond. Maar nu was het hun toch bijna gelukt. Onze buur man, de drogist, die bij ons op dezelfde trap boven zijn zaak woont, was met zijn vrouw naar de kerk. Hij moet net weg zijn geweest, toen de mannen naar binnen waren gekomen. Ik hoorde beneden ons gestommel en dacht: „daar zal je 't dan toch eindelijk hebben". Ik waarschuwde mijn man, die nog in bed lag en die trok gauw wat kleeren aan om te gaan kijken. Hij pakte een hamer om eventueel van xich af te kunnen slaan. Tevoren was ik de trap al een eindje afge gaan om te zien, wat er beneden gebeurde. Door een bovenraam zag ik de twee mannen bezig. Ik zei mijn man, wat ik gezien had en die, zooals gezegd, naar beneden. Boven gooi de ik een raam open om hulp van buiten te roepen. Er stond juist een tramwagen van Jijn 20 om den hoek voor vertrek gereed. Ik roep naar de conducteurs: „Hulp! Inbre kers!" En vlak daarop vernam ik van bene den een helsch spektakel. Ik stormde de trap af en zag juist, dat één van de kerels een groot breekijzer omhoog had getild om er mijn man een klap mee op zijn hoofd te ge ven. Ik bedacht mij geen oogenblik en wierp mij ertusschen Was u niet bang? Dat hebben de inspecteurs mij ook ge vraagd, of ik niet bang was voor twee van die beruchte kerels. Maar geen vrouw van gevoel laat haar man niet in den steek, als hij in ge vaar is. Zegt u nu zelf! Ik dacht heelemaal niet over bang-zijn. Ik pakte den man, die met het breekijzer dreig de, om zijn middel en toen was hij gedwon gen, het breekijzer te laten zakken. Wat er toen verder precies is gebeurd, weet ik niet. Het ging allemaal in een razend tempo. Ik weet alleen dat mijn man den kerel, dien ik beet had, vier slagen met den hamer op h t hoofd gaf. En verder dat ik al worstelend met den kerel van boven naar beneden de trap afviel. Als ik niet onder had gelegen, zou ik hem hebben gehouden. Maar nu ont snapte hij mij. De ander was onderwijl ai gevlucht. Maar mijn man zette hen op straat achterna. Ik kon niet mee, omdat ik onvol doende was gekleed. En was er dan op uw geroep van buiten geen hulp gekomen? Neen! P® conducteurs van de tram, waren die niet direct naar de deur gekomen? U hadl toch geroepen, dat er inbrekers waren? Dat is nu juist het gekke. Op het poli tiebureau zijn alle twee die conducteurs ge hoord. De één zei, dat hij met z'n tasch met geld niet weg had gekund en de ander be weerde, te hebben gedacht, dat er een buren ruzie werd uitgevochten en daar had hij zich liever niet in willen mengen. Maar u had toch „inbrekers" geroepen? Hij beweerde, dat niet te hebben ver staan. Maar toen uw man buiten kwam en den bloedenden vluchteling achterna ging, kwam er toen niet direct hulp? Ook toen dachten de menschen geloof ik nog, dat het maar een burenruzie was. In het begin tenminste. De inbreker trok daai partij van, want onder het loopen riep hij naar mijn man„kom maar op". Tenslotte is hii toch gegrepen. Maar ik zeg nogmaals: alles ging in zoo'n razend snel tempo, dat ik mij niet meer precies alles kan herinneren. Waren uw kinderen niet verschrikkelijk geschrokken? Alleen m'n dochtertje, dat boven sliep, had het tumult gehoord en was naar de eer ste verdieping gekomen. Toen was de scène net voorbij, maar het kind schrok danig toen het moeder met bloed besmeurd zag. Het kon niet direct weten, dat het bloed van den inbreker was. Het raakte er even tjes heelemaal door overstuur. 't Is eigenlijk een bespottelijke geschiedenis, hernam de kordate vrouw, dat ik daar met dien kerel aan het vechten ben geweest. Maar je laat je man toch ook niet alleen. Wat had ik anders moeten doen? Ik vind het heelemaal niet prettig, dat ik het type van de stad ben geworden. Maar ik ben blij, dat ik ge daan heb, wat ik deed, want ze hebben met z'n beiden met hun breekijzers toch geen kans gekregen, m'n man iets te doen. De drogist Kruysse vertelde nog, dat de inbrekers zijn huis al aardig overhoop had den gehaald. De inhoud van de linnenkast bijvoorbeeld lag overal verspreid en zelfs de broodtrommel stond midden in de kamer. Het slot van de tusschendeur hadden de in dringers geforceerd. Maar geld was er niet te vinden geweest. En wat vindt u van het flinke echtpaar boven u? Ik zeg maar: beter een goede buur dan een verre vriend. DUITSCH SCHIP VASTOELOOPEN. Vanmorgen is een Duitsche vrachtboot ..Wagoge" uit Hamburg op weg naar Vlis- singen vast geloopen op het Zuider strand te Westkapelle bij dijkpaal 32. Een Belgische loods bevindt zich aan boord van het vracht schip. Twee sleepbooten bevinden zich bij het schip, dat vermoedelijk niet geladen is, ter assistentie. ZOUTWINNING IN OVERIJSEL. Bij Kon. besluit is aan de N.V. Koninklijke Nederlandscne Zoutindustrie, gevestigd te Boekelo, onder de benaming „Twente-Rijn" concessie verleend voor de ontginning van steenzout en de winning van zout uit zout houdend bodemwater over een oppervlakte van ongeveer 4745 H.A., gelegen onder de gemeente Hengelo en Lon-neker in de pro vincie Overijsel. STAKING IN HET BOUWBEDRIJF TE GRONINGEN De afdeeling Groningen van den Moder nen Bond van Bouwvakarbeiders heeft het advies van het hoofdbestuur tot aanvaar ding van een loonsverlaging van 4 ct. per uur onlangs niet willen aanvaarden, en met groote meerderheid, n.1. 262 tegen 42 stem men, verwornen. Na nieuwe beraadslagingen heeft de mo derne bond besloten, binnenkort een buiten gewoon congres te Amsterdam te houden om te beslissen inzake de houding van de moderne bouwvakarbeiders in verband met het advies van hét hoofdbestuur. Intusschen wenschen de arbeiders een voorloopig con tract te teekenen, dat met één dag kan wor den opgezegd. In dit conhact is het verlaag de loon opgenomen voor timmerlieden, met selaars er. voegers, van 60 ct., grondwerkers 5? ct. per uur Dat de leiding der patroons, hoewel men wist, dat de beslissing der moderne arbei ders nog hangende was, toch reei3 de loons verlaging heeft toegepast, heett de stemming onder de arbeiders niet verbeterd, en enkele gioepen hebben htt werk reeds neergelegd. D<> arbeiders in dienst nn den aannemer Kelderman te Enschede, die bezig is met den bouw van de stichting Avondlicht der herv. gemeente, hebben zich bij de staking aange sloten. De arbeiders, werkzaam in dienst van den aannemer Hartman, bij de uitbreiding van de chirurgische afdeeling van het aca demisch ziekenhuis, hebben aangezegd, dat zij eveneens het werk zullen neerleggen. De staking omvai .hans ongeveer 150 man. CRISISBESCHIKKINGEN. De Staatscourant van gisteravond bevat een beschikking van den minister van econo mische zaken, welke aangehaald kan worden als Crisissteunbeschikking 1933. Blijkens deze beschikking mogen geen gel den van het landbouw-crisisfonds worden besteed tot steun can krachtens een beschik king, welke de post van de begrooting van het fonds aanwijst, waaraan die gelden zul len worden ontleend. Middellijke of onmid dellijke steun wordt verstrekt hetzij door den minister, hetzij door een crisis-organisatie, daartoe bij beschikking aangewezen Uitkee- ring van steun door een crisis-organisatie ge schiedt slechts krachtens een door het be stuur daarvan vastgesteld, bij beschikking goedgekeurd reglement. Middellijke steun mag slechts de strekking hebben, ten goede te komen aan bij beschik king erkende groepen van producenten van crisisproducten. Onmiddellijke steun mag slechts strekken ten bate van door den minis ter of vanwege hem onder bij beschikking te stellen regelen door een crisis-organisatie erkencfe producenten van crisisproducten Voorts bevat de Staatscourant de Crisis- Monopoliebeschikking 1933 en de crisis-hef fingsbeschikking. AMBTENAAR EN OVERHEID. Critiek in bladen toegestaan. Het besluit van den ministerraad, dat voortaan de ambtenaren zich zullen moeten onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid, omdat in dezen woeligen tijd de ambtelijke plicht meebrengt, aat de ambtenaar e overheid in haar zware taak steune en haar geen moeilijkheden be- rokkene in of buiten de uitoefening zijner be diening, heeft slechts betrekking op de pu blieke actie, d w z. op vergaderingen, optoch ten en demonstraties. Het schrijven van artikelen in dagbladen en periodieken, die critiek inhouden op de overheid en haar beleid, wordt door het besluit niet verboden. KORTE BERICHTEN. Gisteravond is te Vinkeveen de 70 jarige alleenwonende Groen-in-het-Woud, door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken Het lijk is hedenochtend opge haald en geborgen. 14 September is in Ravenna de sterfdag van Dante gememoreerd. Mussolini had ge zegd, dat er niet gesproken mocht'worden in den kleinen tempel, waar zijn asch rust; het moest een zwijgende hulde zijn. Carducci en Pascoli, de moderne dichters, geboren in de provincie Romagna, werden in toespraken herdacht; het werk en het karakter van deze groote dichters werd nog eens geanalyseerd en geprezen door letterkundigen en aan het slot van de feesten schaarde men zich zwij gend om de sarkofaag, waarin Italië's onster felijke dichter in de oude Gothenstad ter rus te werd gelegd. Mussolini die als „Romag- nolo" dezen grond bijzonder lief beeft, had zelf de feestviering in elkaar gezet. Hij wilde met zekeren luister in S. Maura, Pascoli's geboortestad, het asyl voor kinderen en het rusthuis voor ouden van dagen openen, een stichting, waarmede een hartewensch van den dichter vervuld werd en van 1 tot 14 September werden er in de steden van deze provincie lezingen georganiseerd, die in het bijzonder de persoon en de poëzie van Pasco li zouden belichten. In deze dagen werd ook nog eens het feit herdacht, dat ruim 40 jaar geleden de ver- eeniging „Dante Alighieri" werd opgericht, die toen in het weinig aaneengesloten en <pa- triottUch-voelende schiereiland met de groot ste moeilijkheden te kampen had, terwijl zij nu de leden bij duizenden telt, niet alleen m Dante's geboorteland, maar ver daarbuiten, en wij weten hoe ook bij ons dit gezelschap de kennis van de Italiaansche taal en litera tuur propageert. Allen die in Nederland Italiaansch lezen, en dat zijn er velen, ken nen dan ook de gedichten van Pascoli, die met even weinig woorden een groot en diep gevoel vermocht uit te beelden als een Mo- zart in zijn toondichten of Corot in zijn su blieme, onsterfelijke landschappen; want een innige familieband bestaat er tusschen zulke hooggestemde zielen en hun diepste gedach- tenleven, onverschillig tijd of plaats waar ze een poosje op deze kleine, donkere planeet hun licht verspreiden. Nu wij door de bladzijden, die de Duce over Arnaldo schreef (het boekje dat wij een paar weken geleden bespraken) meer het ge voelsleven van Mussolini hebben leeren ken nen, verwondert het ons niet, dat hij in dit stille stadje iets als een tempel voor de Goed heid heeft willen stichten en dat deed hij door naast het intieme woonhuis van Pascoli een kinderhuis te bouwen, waar 100 kleinen door vijf zusters verzorgd worden, en een tehurs voor twintig oudjes. Terwijl de meer het- densch aangelegde Carducci de vaderlands liefde verheerlijkt, bezong Pascoli het kleine, eenvoudige en goede; in het diepst van zijn gemoed voelde hij de groote eenheid van menschen en dingen, waardoor de edelste en meest verdorvene, toch nog als door een on zichtbaar snoer aan elkaar verbonden zijn en dit snoer heet smart; de smart maakt hen tot broeders en moet in hen uitwisschen alle gevoelens van wrok en haat. Wij weten hoe de dichter de moordenaar van zijn vader ver gaf, die heel het gezin in rouw dompelde en de moeder van verdriet liet wegkwijnen; als kind proefde hij reeds alle bitterheid van het leed, dat over hen kwam, maar dit leed werd voor hem en het nageslacht een bron van schoonheid; vreugde wordt door de men schen verschillend genoten, maar de smart slaat hen alle op dezelfde ijze, nl. de smart, die de dood over ons brengt. Het mysterie van den dood, die over de aarde heenvarend alle schepselen als dorre blaren met zich voert, deze spreidt haar vleugelen uit over de poëzie van Pascoli. Nu eens wreed of barmhartig schijnt hij ons in 'n donkeren afgrond te storten, straks verrijst hii als een lichtend visioen, als een groote he- vrijder, maar hii nivelleert heel de mensch- heid; alles wordt klein tegenover de ontzag lijkheid van den dood. Daarom roept Pascoli in zijn gedichten de menschen toe zich sa men te vereenigen, niet om te strijden tegen zijn medemenschen, maar op te trekken tegen den gezamenlijken vijand: het kwaad. Hij predikt de groote barmhartigheid, die de menschen als broeders vereenigen moet, want allen zijn wij van goddelijken oorsprong en het bewustzijn van de Eeuwige Goedheid moet ons opbeuren en troosten in het uur dat wij in deze wereld onze oogen sluiten. Als „leitmotief" kunnen wij voor Pascoli's gedichten deze regelen citeeren: Pace f ratel li: e fate che le braccia ch'ora, o poi, tenderete ai piü vicini non sappiano la lotta e la minaccia. E buoni veda voi dormir nel lini placidi e bianch, quando non intesa, quando non vsta sopra voi si chini. la morte con la sua lampada accesa. De liefde van Pascoli ging uit naar heel de natuur en naar alle menschen; zooals Gezelle spreekt hij over boomen en bloemen en dieren, want zijn geest was nauw verwant aan dien van de heilige van Assisi. Vóór alles had hij de armen lief, de nederigen, de noeste arbeiders en als met een aureool om geeft hij het hoofd van de altijd zorgende, wakende werkende moeder. Pascoli heeft nH het vierde Italië beleefd, niet het ontwaken van de jeugd van heden die, goed gedisciplineerd, de jonge lichamen harden en trainen om weerbaar le zijn, want het vaderland moet op hun kracht kunnen re kenen, maar hij had het opkomende geslacht lief, hij stond den geheelen dag in het lyceum voor de klasse en deze jonge menschen door drong hij van zijn idealen: „Quando si resta al mondo un poi di piu, che c'A di meglio a faie ch'essere mite e buono? „Kunnen wij iets beters doen in deze we reld dan zachtzinnig en goed zijn?" vraagt hij en hij eischt in scherpe woorden van het toenmalige gouvernement, dat het zorgen zal voor gezonde scholen zoodat de jeugd niet zijn onderwijs ontvangt in een schuur of stal. Onder zijn papieren vond men het ont werp voor een asvl voor kinderen en voor oudjes, die niet meer werken en weinig meer nopen kunnen en die wensch van den dichter neeft .Mussolini als ziin testament willen be schouwen en dezen laatsten wil heeft hij met groote pieteit ten uitvoer gebracht nairi "e hui3 va!J den dichter 's nu natio- bels d^ëShrjhW°^eni het bevat demeu- werken en alfeswaf de-.uit^en van ziin wei Ken en alles wat op ziin leven pn elke burger van S. Mauro die in den oorlog viel, een boom geplant; het is voor de bewo ners van het stadje een stukje heiligen gron daarom heen strekken zich de asylen uit en Pascoli's woning is nu als een kleinood inge sloten door zijn werken van goedheid en schoonheid; een mooier gedenkteeken zou hij zelf zeker niet gewenscht hebben! ETHA FLES. (Rechlsiaken VERKOOP VAN SWEEPSTAKE-LOTEN. Voor den Rotterdamschen kantonrechter, mr. J. H. v. d. Meulen, heeft terechtgestaan, wegens overtreding van de loterijwet, de 2o- jarige aardappelhandelaar H. v. d- V. Aan verdachte was ten laste gelegd, dat hij in November 1932 voor het publiek de ge legenheid had opengesteld deel te nemen aan de Irish Free State Hospital Sweepstake. Verdachte was niet verschenen. Eisch de maximumstraf 3000 boete subs. 3 maanden hechtenis. Vonnis 1500 boete of 90 dagen hechtenis. VERDUISTERING DOOR BANKDIRECTEUR. Het Haagsche gerechtshof heeft heden ochtend arrest eewezen in de zaak tegen den 41-jarigen bankier I. Leenes, thans gedeti neerd, die door de Haagsche rechtbank ter zake van verduistering ten nadeele van ver schillende buitenlandsche kerkelijke leenin gen is veroordeeld tot 1 Vi jaar gevangenis straf met aftrek van drie maanden voor arrest. Het hof, opnieuw rechtdoende, ver oordeelde verdachte tot 154 jaar gevange nisstraf met aftrek van 6 maanden preven tieve hechtenis. £aatste Aecichtm (Ongecorrigeerd.) EERSTE KAMER. De omzetbelasting. Aan de orde is het wetsontwerp tot heffing van den omzetbelasting. De heer Visser kan slechts noode voor stemmen. De belasting drukt het zwaarst op groote gezinnen en op min- en onvermogen- den Spreker is voor zwaardere belastinghef fing van groote inkomens. De heer B 1 o m j o u s zegt, dat de hoogere inkomens en vermogens reeds zwaar belast zijn. De voorgestelde belasting, hoe zwaar die ook zal drukken, is noodwendig. Spr. dringt aan op tariefherziening. De heer Slingenberg zegt, dat over de groote bezwaren tegen de voorgestelde be lasting moet worden heengestapt, wegens den precairen toestand des lands. De heer T e r H a a r wil tegenover de steeds stijgende belastingheffingen nu ook eens bezuinigingscijfers vernemen. De heer Drooglever Fortui n be toogde, dat wegens het groote tekort de om zetbelasting wel moet worden aarvaaid. Spr drong aan op spoedig ingrijpende bezuini gir.gen. De heer W i b et u t betoogde, dat de omzetbelasting wel voor de volle 100 pCt. op de verbruikers komt te rusten. De heer van L an s c b o t zei dat toe passing der wet naar de letter tot vreemde consequenties zal 'runnen leiden. Spr. vond dat het begrip fabrikant moeilijk te omschrij ven was. Hij drong op spoedige tariefsver- hooging aan. De heer Fock bepleitte, een billüker hou ding van de regeer'ng jegens het artikel thee en andere Indische artikelen. Daarna werd een half uur gepauseerd. Na de pauze betoogde de minister van financiën nogmaals de noodzakelijkheid der omzetbelasting, welker bezwaren spr. volko men voelt. Spr.'s streven zal zijn bij de toepassing der wet zoo veel mogelijk rekening te houden mer de eischen van het bedrijfsleven. Met de di recte belastingen is het hoogtepunt bereikt zoo niet overschreden. Spreker hoopte me thoden te vinden om ontduiking van directe belastingen meer dan tot nu toe tegen te gaan. VOORZITTER ONDERNEMERSRAAD. Naar wij vernemen zal met ingang van 1 November als voorzitter van den Onder- nemersraad voor Nederlandsch-Indië optre den de heer Charles J. I. M Weiter, oud minister van koloniën en oud-viee-president van den Raad van Nederiandsch Indië. De heer Weiter volgt kt het presidium van den Ondememersraad ir. Kalff. den tegen- woordigen minister van waterstaat, op. GIFT VAN DE KONINGIN. Ter gelegenheid van de crisis-collecte van het crisis-comité te Apeldoorn heeft de ko- ningin een belangrijke bijdrage geschonken !Pcouiitciaa£ Tlieuws BURGERVLOTBRUG. De heer G Koele, ploegbaas bij de Ned. Spoorwegen alhier, zal met ingang van 27 Oct 1933 in gelijke betrekking worden over geplaatst naar Egmond aan den Hoef. KEINSMERBRUG. A!f 6r°°*e bijzonderheid kan worden vermeld dat gebr. Nieuwland op hun alhier geleden landerijen een „Groenkraag-Jaapjes- biethebben geteeld welke (zond* blade ren) 754 K.G. weegt. De bouw van zomerwoningen in Petten neemt steeds toe. Thans hebben B. en W toe stemming verleend tot den bouw van drie zoodanige woningen aan mej. Swartholt te Zandvoort en de heeren Ir. Dokma en T Sa bel, beiden te Zaandam. Deze huizen zullen worden gebouwd door E. Roozing Pzn., timmerman te Petten. Naar wij vernemen zijn uit 't onbewoon de landhuisje aan den Uitgeestermeer, toe- behoorende aan den heer Verweij verschillen de huishoudelijke artikelen ontvreemd. NOORDSCHA RWOUDE. Naar wij vernemen is bij den slager M K. ondeugdelijk koevlecsch in beslag genoj men. De Neutrale Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers heeft een verzoek ontvangen van den Algemeenen Tuindersbond, dezer dagen in Zuidholland gesticht, om tot fusie dezer beide bonden te komen. Voorgesteld wordt om, wanneer tot overeenstemming wordt gekomen, den nieuwen bond den naam te geven van Algemeene Nederlandsche Ver- eeniging van Boeren, Land- en Tuinbouwers. Aan alle bed rijf sboeren in den Wierin- germeerpolder is bekend gemaakt, dat met ingang van 1 Januari a s. hu.-, sala- ric van 40 op 35 wordt gebracht, ter wijl er 30 zullen worden ontslagen op dien datum, die dan in de gelegenheid zullen worden gesteld een bedrijf t# huren. De heer K. Zijp, burgemeester deze! gemeente, is als zoodanig herbenoemd. Jaarvergadering Instituut voor ar» beider sont wikkeling. Bovengenoemde vereeniging vergaderde Dinsdagavond in het lokaal van den heer Pi Schoenmaker. Aanwezig waren 12 leden. De voorzitter, de heer Frielink, opende met een woord van welkom en zeide, dat het be stuur ondanks de slechte tijdsomstandig heden toch gemeend heeft een winterpro- gramma te moeten samenstellen. Medegedeeld werd, dat het Centraal bureau van het Instituut lid is geworden van de reizende bibliotheekvereeniging, zoodat de leden spoedig in de gelegenheid gesteld zullen worden voor een gering bedrag boe ken te lezen. Uit het jaarverslag vermelden wij, dat het ledenaantal is teruggeloopen van 86 op 68, wat te wijten is aan de slechte tijdsomstan digheden. 8 lezingen werden gehouden. De Zondag morgenbijeenkomsten mochten zich in een goed bezoek verheugen. Er werd weer een Esperantocursus gehouden. Verder een arbeidersavondschool, die wordt voortgezet met 19 leerlingen. Uit het jaarverslag van den penningmees ter blijkt, dat de ontvangsten hebben bedra gen 294,22, de uitgaven 215,19, alzo» een batsig saldo van 79.03. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den herkozen de heeren J. Frielink en J. Schouten, terwijl in de vacatures Bakhuis en Van den Abeele werden gekozen de heeren P. van Eeten en J. Vink. Het winterprogramma werd vastgesteld. Hierop komen o.a. voor eenige vraagstukken den landbouw betreffende. Besloten werd om een commissie uit Insti tuut en V.A R.A. samen te stellen voor een kunstavond en hiervoor dan een spaarfond» te vormen. Na de rondvraag volgde sluiting. HEILOO. Door B. en W. werd gister aanbesteed (prijsopgave gevraagd) van het bestraten van de wegen op het Gem. Grondbedrijf en Tuindorpstraat. Ingekomen waren 4 biljetten als volgt: J. M. Zonneveld 1683, J. de Moei 1499, Gebr. Nieuwenhuis 1095 en A. Aarnaut? 827. De gunning is aangehouden. WESTERBLOKKER. De collecte ten bate van het Santosfonds heeft p'hier 20.95 opgebracht. OOSTER-BLOKKER. A hier worden pogingen ondernomen tot oprichüng van een cursus in bijenteelt. DE STREEK. Met den hardel in zoogenaamde „kro ten" gaat het heel slecht. Het artikel gaat meestal recht dcor naar den boer voor vee voeder. KOEDIJK. 'Verblijdend Is het dat de werkloos heid in onze gemeente belangrijk is verminderd. Verschillende arbeiders zijn werkzaam aan den weg door het Geestmerambacht, anderen zijn in de baggerregeling, ook zijn eenigen werk zaam aan het kool thuis halen en een gedeelte is in het duin werkzaam, zoo- dat men ze niet langs den weg ziet. Jieck éi Sxhoal VRIJZINNIG CHRISTELIJKE JONGEREN BOND. Zaterdag en Zondag heeft de Vrijzin* nig Christelijke Jongeren Bond in het Oolgaardthuis te Arnhem zijn jaarlijk- sche afgevaardigden-vergadering gehou den onder voorzitterschap van den bondsvoorzitter, den heer A. B. Takken- berg. Als hoofdbestuursleden werden her kozen: voorzitter A. B. Takkenberg; secretaris W. Leentvaar en voorts mej- J- van Duyn en mej. W. Wennink. De penningmeester W. Berdenis van Berle- kom, die in deze functie naar de V. G J. C. is overgegaan wordt opgevolgd 'oor het hoofdbestuurslid B. Visser. Als nieuwe leden werden fn den Bondsraad (commissie van advies) g«* kozen: ds. D. Bakker (Drachten), pro'- dr. G. Sevenster (Leiden), ds. J. J. Wuite (Zaandam) en ds. G. J. Sirks (Amster dam). Plannen voor het komende jaar web4 den vastgesteld.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10