JtecfitsioAw £uchtuaact ^Binnenland \JeMU%dtHd OM DE GRAF ZEPPELIN IN AMERIKA. De Zeppelin boven Akron. Het bestuur acht een eensgezind en VERKEERSONGEVALLEN zandheuvels langs de zee liggen. Ze zijn van zuiver wit zand en deze duinen waren onge veer 30 M. hoog en zonder eenige begroeiing Wij overnachtte in een van de leegstaande ge bouwen, maar aangezien men de meubilee ring niet achtergelaten had, moesten wij op de„ vloer slapen. Vanaf Eucla volgde de weg langs den voet van de kalksteenhelling, die „Hampton ran ge" genoemd wordt. De streek die wij door fokken was vlak en beboscht met heuvels aan onze rechterhand. Wij passerden „Mun- drabilla" sleepstation en na ongeveer 180 K.M. afgelegd te hebben bereikten wij Ma- dura-station. Het was geen schapenbedrijf jpaar hier werden runderen gefokt. Men had een Artesische boor aangelegd, die, zooals de eigenaar ons vertelde, 600 M. diep ging. biet opkomende water was lauwwarm met mineralen smaak. Hier moesten wij de kalksteenen helling weer beklimmen door wat fakend is als de Madura-pas en de bestijging «as nogal moeilijk, daar deze pas zeer steil js en buitengewoon ruwe steenen heeft. Wij moesten onze fietsen' er één voor één teza men tegenop duwen. Wij waren nu weer op de Nullabor-vlakte, dat eigenlijk een groot kalksteen plateau is Nu stonden wij voor den langsten afstand zonder eenig teeken van bewoning. Het volgende station „Ballado- nia"-sleepstation was 340 K.M. verder op. In het eerst was de weg goed berijdbaar en de dag nadat wij den pas beklommen hadden re den wij ruim 100 K.M., dit was Kerstdag Toen wij dien avond kampeerden in de buurt van een ondergrondsch watereservoir zagen wij enkele wilde eenden, die probeerden het water te bereiken, maar jammer genoeg wa ren wij niet in 't bezit van een geweer, zoo dat we er niet slaagden er een machtig te worden. Zoodoende bestond ons Kerstmaal uit droge „damper" en zwarte thee met pan nekoeken, bereid van meel en water als toe spijs. Dit was gewoonlijk onze kost in deze afgelegen streken Dichtbij het waterreser voir vonden wij eenige merkwaardige been deren, n.1. ribben die ongeveer 2 M. lang wa ren en groote wervels die men a's een stoel tje gebruiken kon. Hier en daar hing nog eenig verdroogd peesweefsel aan 't gebeen te. Ik weet niet van welk dier deze beenderen afkomstig waren, daar wanneer het walvisch beenderen waren het eigenaardig is dat ze zoover van de kust voorkwamen en boven dien op den top van dit plateau. Daar de weg tot hiertoe goed geweest was verwachtten wij Balladonia-station in vier dagen te bereiken, maar al spoedig veranderde de grond en de weg was steenig en zanderig, zoodat wij niei snel vooruit kwamen. Eén dag hadden wij vijf maal bandenpech en de gaatjes zijn n:ei gemakke'ijk te vinden wanneer men "een wa ter sparen kan om ze te zoeken. Natuurlij hadden we verscheidene malen bandenpech gehad, maar daar we twee extra-b'nnen- banden hadden, verwisselden wij deze en herstelden de gesprongen band wanneer wij een waterreservoir bereikten. Zoodoende duurde het een week voordat wij Balladonia- station bereikten en wij kregen meer dan ge noeg van deze eentoonige wildernis De Austrafische boomen zijn zoogenaamde „gumtrus". ze b'ijven het heele jaar groen Er zijn ongeveer een dozijn verschillende soorten, maar de vorm van de bladeren is bijna gelijk. Men kan ze beter onderscheiden door kleur en bast van den stam De blade ren zijn allen smal van vorm en hangen loodrecht naar Ook is het geb'aderte niet dicht, zoodat men in de bosschen hier niet veel schaduw heeft Een waterreservoir dat wij passeerden, was geheel leeg en het volgende had slechts den bodem bedekt, maar wij waren zoo ge lukkig onze waterzakken hier te kunnen aan vullen. Gelukkig konden wij-onzen voorraad mee! in Bal'adoniastation bijvullen aangezien bn ze voorraad nagenoeg uitgeput was. Er wa ren weer verscheidene inboorlingen gekam peerd in de buurt van Balladonia-station en er was geen kans hier werk te krij?en, zoo dat wii maar weer verder gingen De streek was hier heuve'achtig. We hadden namelijk de Nullaborvlakte eeniee tijd tevoren veria ten en de weg was nogal ruw en steenig. Op den len Januari 1933 bereikten wij een punt, genaamd „Newman's rocks'". Het was een geweldige rotsformatie, bestaande uit gra niet Onze watervoorraad was geheel uitge put toen wij hier aankwamen, daar wij dien dag slechts langzaam hadden kunnen voort komen en we wisten dat wii geen water zou den aantreffen voordat we Frasers Avange'' statmn bereiken zouden en dat was nog 50 K.M verder. Daarom beslotpn wij te onder zoeken of er geen natuurliik waterreservoir in een holte in de ro*«en gevormd was. Eerst sheen onze verkenning vergeefsch maar ge lukkig vonden we na ongeveer 1 uur over de rotsen rondgek'ommen te hebben een klein natuurlijk reservoir met eenig water erin. In den namiddag van den volgenden dag bereikten wii Frazers Range-station. D-en dag zagen wii eenige "roote kan"ero°s in bet bosch rondsoringpn. Ze waren bijna 2 M hoog maar erg schuw en gingen er vandoor toen wii nadpr kwamen. (S'ot volgt.) in strijd met de grondwettelijk gewaarborgde drukpersvrijheid. De procureur van dr. E. M. van Rappard, mr. E. M. Engelkens uit Nijmegen, betoogde, dat de artikelen in de nationaal-socialist het geoorloofde geenszins overschreden. Het Hof zal 6 December a.s. arrest wijzen EEN OPSTANDIGE GETUIGE. Een getuige die op 5 Juli voor het kanton gerecht te Haarlem in een rechtszaak moest worden gehoord, gaf na eenig debat met den kantonrechter als zijn meening te kennen, dat er hier geen goede rechtspraak is. De kantonrechter liet den man daarop de zaal uitzetten. Nadat hij zich in de hal van het gebouw had opgewonden, kwam hij onge roepen in de zaal terug en riep, dat hij ge- tuigengeld wenschte te ontvangen. De kantonrechter gaf toen last den man uit het gebouw te verwijderen. Maandag had deze weerbarstige zich voor den politierechter te Haarlem te verantwoor den wegens verstoring van de orde in de rechtzaal. De ambtenaar van het O M. bij het kan tongerecht en de deurwaarder werden als getuigen gehoord. Het O. M. eischte wegens overtreding van art. 184 W S. acht dagen gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde conform den eisch. HET PAMFLET „DE NATIONAAL- SOCIALIST". Pleidooien voor het Arnhemsche gerechtshof. Gister zijn voor de civiele kamer van het Arnhemsche gerechtshof de pleidooien ge houden in de bekende procedure van den heer I. Abas te Arnhem, contra dr. E. M. van Rappard, den uitgever en redacteur van het anti-semietische pamflet „De nationaal- socialist". Zooals men weet had de procureur van den heer Abas, mr. M. J Wolff, dstijds in kort feding gevorderd, dat de uitgave van het laadje zou worden stopgezet en dat dr van Rappard tot boete bij overtreding en tot veroordeeling in de proceskosten zou worden veroordeeld. De rechtbank wees deze eischen echter af Mr. M J. Wolff bestreed gister op juridi sche en economische gronden dit vonnis De schrijverij van den heer van Rappard is er kennelijk op gericht het handelsverkeer met joodsche handelaren te schaden. Een verboc van dit onwaardige strijdmiddel is geenszins OPRUIING DOOR KAMERLID. De advocaat-generaal bij den hoogen raad, mr. Besier, concludeerde gisteren tot verwerping van het beroep van het lid der Tweede Kamer Roestam Effendi, die ter zake van opruiing tot gewelddadig optreden tegen het openbaar gezag in een vergadering te Tiel, door het gerechtshof te Arnhem tot een maand gevangenisstraf is veroordeeld. Arrest 30 dezer. DIERENMISHANDELING. De hooge raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep van W. R., veehouder te Ruinerwo'd, die in hooger beroep door het gerechtshof te Leeuwarden tot 14 dagen hech tenis voorwaardelijk is veroordeeld, terzake van het opzettelijk voedsel onthouden aan 6 paarden en 5 runderen, welke hem toebe hoorden. OVERTREDING UNIFORM- VERBOD. Voor dragen van zwart hemd f 2. boete. Te Deventer had zich voor den kantonrech ter te verantwoorden de schilder A. L- Ver dachte had op het Groote Kerkhof aldaar ge loopen gekleed met een zwart hemd, dito boord en strik, waarmede hij uiting gaf aan een bepaald staatkundig streven, n.1. het fas cisme. Verdachte gaf toe, de in de dagvaar ding omschreven kleeding te hebben gedra gen doch meende niet strafbaar te zijn. De ambtenaar van het O.M. was deze meening echter niet toegedaan en vroeg tegen verdach te twee gulden boete subs twee dagen hech tenis De kantonrechter veroordeelde ver dachte conform den eisch Verdachte deelde mede in hooger beroep te zullen gaan. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Rijsvogel (uitreis) is te Jodhpoer aan gekomen; de Pelikaan (thuisreis) is te Cafro geiand. Morgen zal de Oehoe van Amsterdam naar Batavia vertrekken De bemanning zal bestaan uit de heeren G. M. H. Frijns gezag voerder, Th. W. von Weyrother 2e bestuur der. P. Uriot werktuigkundige, G. van Zadel hoff radiotelegrafist. Het luchtschip Graf Zeppelin heeft zich gistermiddag om 2 uur 35 A.T. boven Colum bus (Georgie) bevonden. Het mistte en het regende boven de staten Alabama en Geor- gia. Het luchtschip Graf Zeppelin kwam om 1 uur 45 M.E.T. boven den luchtscheeps haven van Akron aan. In verband met den krachtigen Noord-Oosten-wind kon de lan ding echter niet plaats vinden. Het lucht schip kruist over de stad om een verzwakken van den wind af te wachten. Men verwacht, dat onder deze omstandig heden de landing verscheidene uren ver traagd zal worden. krachtig optreden van de Nederlandsche vakbeweging in deze ernstige tijden meer dan ooit geboden, nu herhaaldelijk geconstateerd wordt, dat verschillende groepen den arbeid van de bona-fide vakbeweging in Nederland verdacht trachten te maken en het bestaanrecht dier vakbeweging beoogen aan te tas ten. Een verdeelde vakbeweging, dit leerde ons Duitschland aldus luidt de brief verder is niet in staat tot een zoodanig krachtig verweer, dat de zelf standigheid van de vakbeweging niet wordt geschaad. Waar het hier gaat om groote belan gen, de vrijheden, de rechten en het zelfstandig voortbestaan van de Neder landsche vakbeweging, meent de Cen trale het verzoek tot een samenspreking onder de aandacht der besturen te moe ten brengen, met den dringenden wensch, daartoe te willen besluiten. NEDERLANDSCH STUDENTENHUIS TE PARIJS. In het gebouw van het departement van buitenlandsche zaken is het Nationale Comité geïnstalleerd, dat gelden wil bijeenbrengen voor het voltooien van het Nederlandsche Huis in de Cité Universitaire te Parijs. De vergadering werd o.a. bijgewoond door den commissaris der koningin in de provin cie Utrecht, de burgemeesters van Rotterdam, den Haag en Alkmaar, den secretaris-gene raal van het departement van buitenlandsche zaken, staatsraad mr. Kan, wethouder Snouck Henkemans, den voorzitter van het Nederlandsche Olympisch Comité, vooraan staande personen uit de financieele- en za kenwereld, de meeste rectoren-magnifici der universiteiten en vertegenwoordigers der ver schillende studentencorpsen. HET ZELFSTANDIG VOORTBESTAAN DER NEDERLANDSCHE VAKBEWEGING. Het bestuur van de Nederlandsche Vakcentrale heeft de besturen van het Nederlandsche Verbond van Vakver eenigingen, het Roomsch-Kathoiiek Werklieden Verbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond een resolutie doen toekomen, waarin de politiek-on- afhankelijke vaabeweging in Nederland georganiseerd in de Nederlandsche Vak centrale zich onomwonden verklaart vóór handhaving van het democratisch karakter van ons volksleven en tegen het beginsel ven de dictatuur als regee- ringsvorm. Voorts is aan genoemde besturen me degedeeld, dat in de op 23 October j.1 gehouden vergadering van het Algemeen de besturen van de vakbeweging in Ne- Bestuur, de noodzakelijkheid is gevoeld de besturen van de vakbeweging in Nederland, georganiseerd in Neder- landsch-Verbond van Vakvereenigingen Roomsch-katholiek Werkliedenverbond Christelijk Nationaal Vakverbond en Nederlandsche Vakcentrale, in een bij eenkomst saam te brengen, teneinde in die bijeenkomst te besluiten tot de sticn- ting van een algemeenen raad. aan wien wordt opgedragen de bescherming v de algemeene belangen van de - e landsche vakbeweging. EEN BLAD MET HAKENKRUIS. Aan de grens aanvankelijk geweigerd. Gisteren werd aan het grensstation de Locht te Heerlen het „Westdeutsche Grenz- hlatt", dat met de tram van Aken naar Heerlen 'vervo/erd wordt, door de Nederland sche douane geweigerd, daar het zich op het blad bevindende hakenkruis in strijd zou zijn met het uniformverbod. Later is de betreffende ambtenaar na over leg van zijn beslissing teruggekomen. Men wil in dezen eerst wachten op een duidelijker interpretatie van het uniformverbod door d»n Hoogen Raad. STADSSCHOON VAN MONNIKENDAM Verzet tegen demping van grachten. De Bond Heemschut heeft naar aan leiding van de tijding, dat de gemeenteraad van Monnikendam besloten heeft tot dem ping van eenige grachten het provinciaal bestuur van Noordholland verzocht, aan dit raadsbesluit zijn goedkeuring te onthouden. OPHEFFING GEZONDHEIDS COMMISSIES. Het Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw waarschuwt tegen de gevolgen. Het Nederlandsch Instituut voor Volks huisvesting en Stedebouw heeft een adres aan den minister van Sociale Zaken gericht be treffende het ingediend wetsontwerp tot wij ziging der Gezondheidswet. Het Instituut heeft met ongerustheid ken nis genomen van het ontwerp, hetwelk ophef fing van de gezondheidscommissies tot strek king heeft. Het Instituut ziet geenszins voor bij, dat de toestandkoming van gemeentelijke organen op het gebied der volksgezondheid den arbeid van vele gezondheidscommissies tot het tweede plan heeft teruggebracht, zoo dat opheffing van een aantal dier commissies in de tegenwoordige omstandigheden gewet tigd schijnt. Maar anderzijds staat wel vast, dat althans op het gebied van de volkshuis vesting het initiatief voor woningverbeterin gen, onbewoonbaarverklaring enz. ten platte- lande vrijwel steeds van de gezondheidscom missies moet uitgaan en dat nog in zeer veel gemeenten van ons land zelfs van een drage lijk bouwtoezicht geen sprake is, zulks ón danks de bepalingen van de artikelen 13 en 14 der Woningwet. Opheffing van de gezondheidscommissies ten plattelande moet dan ook de belangen van van de volkshuisvesting ernstig en on herstelbaar schaden, terwijl het uitgesloten moet worden geacht, dat de taak dezer com missies door de inspecteurs van de volksge zondheid zou kunnen worden overgenomen Het Instituut beveelt dan ook met klem aan, dat de onheffing wordt beperkt tot die com missies, welke uitsluitend werkzaam zijn in groote en middelbare gemeenten, waarvoor men de grens zeker niet lager mag stellen dan 18000 inwoners (conform art. 8 der Ge bondheidswet). Mocht het vorenstaande met het oog op den toestand van 's Rijks financiën bepaald niet kunnen worden aanvaard, dan zou nog de mogelijkheid te onderzoeken zijn, de com missies ten plattelande te laten voortbe staan zonder dat het secretariaat wordt ge salarieerd Het lijkt adressant geenszins b voorbaat uitgesloten, dat geschikte personen te vinden zouden zijn. bereid, deze taak vrij willig op zich te nemen. Een oplossing in laatstgenoemden zin zoo besluit het adres zou de geraamde be sparing geheel onaangetast laten. EEN LEVENDE DOODE? Een oud-Oroninger wiens over lijden officieel uit China is gemeld, zou portier bij een bank te Medan zijn. Vele jaren geleden vertrok uit het Groning- sche dorpje Z. een zekere Molenkamp naar China. Daar verwierf hij zich een zeer goede positie en klom op tot directeur van een scheepvaart-onderneming. Hoewel van huis uit niet-katholiek, werd hij daar in de missie bekeerd en kwam tot de r.k. kerk. Plm. 5 jaar geleden ontving de familie van M. bericht van den Nederlandschen consul te Sjanghai, waar M. woonde, dat deze was overleden. Aan dit officieel schrijven viel niet te twijfelen, te meer nog daar ook de corres- Eén kaars nl«*. In Uw koplamp rH aan lamp van 50 ot 70 kaars, „ver honderdvoudigd" door den reflector. En dan verblinden die taDooze „kaarsen" heel ecgl Veilig rijden houdt daarom óók In: dimmen (verblindend licht dem pen) op minstens 100 meter voor men 41 een „tegenligger" passeert. oondentie en enkele persoonlijke bezittingen van M. werden toegezonden. Het vermogen van M., zoo werd geschreven, moest volgens het testament in legaten worden uitgekeerd en deze zaken waren bereids in orde gemaakt. Daar de zoon en broeder daar in den vreemde lag begraven, kon de familie niet anders doen dan het geld, dat voor een ge denksteen moest worden besteed, naar den consul te zenden, die later bericht zond, dat ook aan deze opdracht was voldaan. Vijf jaar na deze gebeurtenissen aldus melat „Ons Noorden" uit betrouwbare bron moeten we ons verplaatsen naar de stad Medan op de Oostkust van Sumatra. Op een dag, enkele weken geleden, reed daar een ze kere mevrouw Hartman in een motorrijtuig door de stad. Precies voor een groot bankge bouw haperde de motor, waarop mevr. H- een onderzoek ging instellen. Daar het euvel blijkbaar niet te verhelpen was, kwam de por tier van de bank naar haar toe en bood Je hulp van een chauffeur aan, die de reoar.itie in orde bracht. Inmiddels stond de portier een praatje te maken met mevr. H. Terloops merkte de portier op, dat mevr. waarschijn lijk uit de provincie Groningen zou komen, tenminste, de spraak duidde daarop. Op haar toestemmend antwoord vervol;de le portier: Ik kom ook uit die streken, n.l. uit het dorpje Z. Mijn naam is Molenkamp. Mevrouw H. schonk verder aan dit geval weinig aandacht, totdat ze enkele dagen ge leden uit Indië teruggekeerd, in haar geboor teplaats vertelde dat zii Molenkanw van wien zij meende, dat hij indertijd naar China was gegaan, had aangetroffen te Medan als por tier bij een bank. Degene, aan wien ze uit vertelde, staarden haar ongeloovig aan en vertelden, dat deze M. reeds lang was overle den. Daar er echter van een vergissing bnna geen sprake kan zijn, stelde mevr. H. zich met de familie van M. in verbinding, die nu een onderzoek is begonnen om te weten te komen of de portier M. inderdaad de inder tijd „overleden" zoon en broeder is. Dit onderzoek is nog niet afgeloooen, doch men begriipt, dat er door de familie reeds vele hvpothesen ziin opgesteld, hec dit geval zich dan kan hebben toegedragen. RUIMER WERKGELEGENHEID. Aan de fabriek der N.V. Vereenigde Blik- fabrieken te Delft woont voorloopig met een dag- en nachtploeg gewerkt in verband met de ontvangst van een belangrijke opdracht voor het vervaardigen van conservenblikken ten behoeve van de crisis-rundveecentrale. DE MACHT NAAST DEN GEMEENTERAAD. Nog geen beslissing omtrent het royement van de drie raadsleden van Zaandam uit de S.D.A.P. In Ons Huis te Zaandam hielden gister avond de plaatselijke afdeeling van de S.D.A.P. een druk bezochte huishoudelijke vergadering, naar aanleiding van het feit, dat de drie raadsleden, de heeren K. Prins en L. Kelder, beiden wethouders en A. G. Verbeek, oud-wethouder, die in strijd met het verlangen van de partij-afdeeling vóór de be zuinigingsvoorstellen van B. en W hebben gestemd, geen gevolg hebben gegeven aan het verzoek om hun mandaat ter beschikking van de partij te stellen. Op deze vergadering waren ook de drie ge noemde raadsleden aanwezig. Na eenige Be spreking is een commissie van vijf personen benoemd, die op grond van art. 5 van het huishoudelijk reglement van de SDAP een onderzoek zal instellen en daarover rapport uitbrengen. DE STUCADOORS BLIJVEN DOORSTAKEN. Naar aanleiding van het stucadoorscon- flict in de hoofdstad is gisteravond in „De Harmonie" een vergadering gehouden, welke door meer dan 400 stakende stucadoors be zocht was, ter bespreking van de al of niet opheffing van het conflict. Na uitvoerige discussies die verscheidene malen een zeer heftig verloop hadden, hebben zich te om streeks half een des nachts van de ter verga dering aanwezigen vóór opheffing 119 uitge sproken en vóór doorstaken 284. Aan het conflict is daarmede dus geen einde gekomen. ONTIJDIG AFGELOOPEN RAADS VERGADERING. Bij den aanvang van de gisteravond ge houden raadsvergadering te IJselmonde (Z.H.) heeft de heer C. in het Veld (c.h.) den voorzitter, burgemeester B. P. Hazenberg verzocht, in verband met het feit, dat door mr. van Trigt een klacht wegens valschheid in geschrifte was ingediend en mede in ver band met zijn beleid van den laatsten tijd, het presidium neer te leggen. Toen de burgemeester hierop, zonder den spreker te beantwoorden, de notulen aan de orde stelde, verlieten 10 van de dertien raads leden onmiddellijk de vergadering. Slechts twee a.r. raadsleden bleven zitten. Eén raads lid was afwezig. De vergadering werd hier na verdaagd. EEN NAKLANK VAN HET A.N.WB, JUBILEUM. Een gedenksteen te Hillegom. Te Hillegom zal op Zaterdag 28 dezer des middags in het hotel „Het Wapen van Fries land" ter gelegenheid van de aldaar te hou den vergadering van afdeeling III van den A.N.WB (Zuidholland) een gedenksteen worden onthuld, ter herdenking van het feit, dat pl m. 50 jaren geleden in datzelfde ge bouw, toen hotel „Koning" de vélocipè- declubs H.V.C. uit Haarlem en H.V.C. „De Ooievaar" uit den Haag een toevallige sa menkomst hadden, waar het eerst het denk beeld ter sprake kwam van de oprichting van een Nederl. Velocipedisten Bond, waaruit later de A.N.W B. is ontstaan. Deze vergadering zal worden gepresideerd door den bondsvoorzitter, den heer Edo J Bergsma en bijgewoond door verscheidene leden van het dageliiksch bestuur en directeu ren van den A.N.W.B OVERHEID EN AMBTENAREN. B. en W. van Zwolle hebben bij den raad ingediend een voorstel tot aanvulling van het ambtenarenreglement met een aantal be palingen, die op den voet van het rijksambte narenreglement aan de ambtenaren dezer ge meente zullen verbieden uiting te geven aan een bepaalde politieke gezindheid en het mo gelijk maken voor het gemeentebestuur revo- lutionnair gezinde ambtenaren te weren. De redactie van de artikelen is in overeenstem ming met die van het rijksambtenarenregle ment. In de raadsvergadering van Enkhuizen is aangenomen een voorstel van B. en W. om de voorschriften, door de regeering gegeven, voor ontslag van ambtenaren op grond van revolutionnaire gezindheid of lidmaatschap van verboden vereenigingen, op de gemeente ambtenaren toe te passen. Het Algemeen Bestuur van de Neder landsche Vakcentrale heeft in zijn ver gadering van 23 October naar aanleiding van het besluit van den Raad van Minis ters, waarbij de ambtenaar zich zal heb ben te onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid, een motie aangenomen waarin het er zijn verontwaardiging over uit, dat hierdoor den ambtenaar het recht van iederen staatsburger om in het openbaar maatregelen van de overheid aan cri- tiek te onderwerpen, wordt ontnomen! en het hem onmogelijk gemaakt wordt het publiek over de beteekenis dezer maatregelen in te lichten Deze motie is toegezonden aan den voorzitter van den ministerraad en aan de beide Kamers der Staten Generaal, alsmede aan de aar gesloten organisa ties. Wat ir. Musseri er van denkt. De katholieke pers heeft den leider dtr N. S B. gevraagd, welke consekwenties er voor hem vastzitten aan het besluit van den ministerraad. In zijn antwoord zei ir. Mussert (die, zoo als men weet, hoofdingenieur is van den Provincialen Waterstaat in Utrecht), dat dit besluit alleen gold voor rijksambtenaren em daarom zal het geen verandering brengen in zijn leiderschap van de nationaal-socialisten, noch ook invloed hebben op ziin ambtelijke functie. Op een desbetreffende vraag antwoordde ir. Mussert, het niet waarschijnlijk te vinden, dat een dergelijk besluit ook voor provincie- ambtenaren genomen wordt. Een telegram van den Ned. Eed. Bond van Personeel in Openb. Dienst. Het hoofdbestuur van den Ned. Federa tieven Bond van Personeel in Openbaren Dienst heeft aan den vooi zifter van den Raad van ministers een telegram gezonden, waarin het naar aanleiding van het besluit van den ministerraad, dat de ambtenaar zich zal heb ben te onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beekl, protesteert tegen dezen nieuwen aanslag op de persoon lijke vrijheid van den ambtenaar en zijn recht op vergaderingbezoek. Naar de meening van voornoemd bestuur beoogt deze maatregel een verder doortrek ken van het reeds ingevoerde verbod van organisatie; het ambtenarenkorps wordt hiermede elke critiek op de in zijn positie /an regeeringswege voorgestelde en aangebrachte verslechteringen ontnomen en aldus tot tweede-rangs staatsburger*, bevorderd. Het hoofdbestuur dringt er derhalve bij den ministerraad op aan, genoemd besluit te herroepen. Motie der Nederlandsche vak? centrale. De Nederlandsche Vakcentrale heeft de volgende motie aangenomen: uit de pers kennis genomen hebbende van het besluit van den raad van ministers, waar bij de ambtenaar zich zal hebben te onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid. spreekt er zijn verontwaardiging over uit, dat hierdoor den ambtenaar het recht van iederen staatsburger om in het openbaar maatregelen van de overheid aan critiek te onderwerpen, wordt ontnomen en het hem onmogelijk wordt gemaakt, het publiek over de beteekenis dezer maatregelen in te lich ten, besluit deze uitspraak te doen toekomen aan den voorziiter van den raad van minis ters, aan beide Kamers der Staten-Generaal, aan de aangesloten organisaties en aan de pers. Volksonderwijs te Bussum. De burgemeester van Bussum heeft het be- stuur van Volksonderwijs naar aanleiding van een te houden protestvergadering ge wezen op het besluit van den ministerraad, dat de ambtenaa' zich zal onthouden .an elke openbare acb'e tegen de overheid en haar beleid. Voorts is het bestuur er op attent ge maakt, dat onder ambtenaren te dezen ook onderwijzers zijn te verstaan. Tegen een melkwagen gebotst. De heer H. Kleindeter, aannemer te Wins- sum, die gisteravond per motor van Gronin gen naar zijn woonplaats terugkeerde, is op oen Winsummerstraatweg tegen een melk wagen gereden. De heer P. Bos, eveneens aannemer, die als duo-passagier meereed, kwam er goed af, maar de heer Kleindeter werd met een zwaar gewonde borstkas opge nomen en naar het diaconessenziekenhuis te Groningen overgebracht. Het paard voor den melkwagen werd zwaar gewond

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7