Alkmaarsciie Courant. In het paleis van den koning Jladumieuws Stad w Omgeving iewMelcut Tijdelijk voor sterk geredu- ceerden prijs! Qemeentecaden Honderd n/i en dertigste laargang. DONDERDAG 26 OCTOBER 'n Verrassende tijdelijke aan bieding, ter herdenking van ons 60-jarig jubileum (1873- 1933). Stap vandaag nog bij Uw sigaren-winkelier binnen! En geniet! Geniet van Kyriazi! JJO. 253 1933 serie. 10.05 Weerbericht, muziek uit Keulen. 10.20-11.20 Dans- Vrijdag 27 October. Hilversum, 296 M. (8—12.—, 4 —8 en tl.12.VARA, de AVRO van 12.—4. en de VPRO van 8 —11.uur). 8.Gra- jnofoonplaten. 10.VPRO-morgen wijding. 10.15 Declamatie F. Nienhuys. 10.30 Orgel <5pel Cor Steyn. 11.Gramofoonpl. 11.15 Vervolg declamatie. 11.30 Piano-recital <je Cocq 12.Ensemble Rentmeester en gramofoonplaten. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.30 Causerie P. J. Schenk. 3.Gramofoon- jnuziek. 4 Orgelspel Joh. Jong. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest o.l.v H. de Groot 6 Cor Steyn, accordeon en Joh. Jong, piano. 6.10 Vervolg orkestconcert. 6.40 Dr W Banning: Het nationaal-socialis- me in Duitschland tot 1933. 7.Vervolg VARA-orkest. 8.Causerie door dr. W. Banning. 8.30 Zang door Dora Bueno de Mesquita. 9Causerie mej. dr. N. A. Bruining. 9.30 Vervolg zangvoordracht. 10.Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 1015 Causerie Prof. dr. J. Linde t>oom. 10.45 Gramofoonpl. 11.12.Gra mofoonmuziek. Huizen, 1875 M. (Algemeen programma te verzorgen door de NCRV). 8Schriftle zing en meditatie. 8 15—9.30 Gramofoonpl 10.30 Morgendienst o.l v. ds. Th A. Hoen. 11.Orgelspel S. P. Visser. 12 15 Gramo fobnplaten. 12.30 Concert door het Ensemble v d. Horst. 2.Gramofoonplaten 2.30 Chr. Lectuur 3.— Zang door N Pielstroom, ba riton. Aan den vleugel: G. Kruyff. 4Gra mofoonplaten. 4 15 Concert. J. Klasen, fluit H Kiekens, hobo B de Wi'de. clarinet en F. Gersteling, piano 6.— Gramofoonmuziek 6.30 Tuinbouwpraatje A. 1. Herwig. 7 15 Ned. Chr. Persbureau. 7 30 Literaire cause rie. 8.Verst NCRV-Kleinorkest o.l.v P. v d Hurk. 9 P. J. v. Muilen: De cma1film 9 30 Vaz Dias. 9 40 Vervolg concert. 10.45— 11.30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten 11.05—11.20 Le zing. 12.20 Orgelspel H Dawson. 12 50 BBC-Dansorkest o.l.v. H. Hall 1.35 Nor- thern-Studio-orkest .i v. J. Bridge. 2 20 Voor de scholen. 3.20 Muzikale causerie. 4.10 Gramofoonplaten. 4 50 E. Colombo en zijn orkest. 5 35 Kindtruur. 6.20 Berichten. 6 50 Beethoven's strijkkwartetten. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Proloog en 1ste acte van Rimskv—Korsakow's Opera „Tsar Sal tan" o.l.v. Alb. Coates. 9 20 Berichten. Gra mofoonmuziek. 9 50 S. P. B. Mais: The Mo dern Columbus (Uit Amerika). 10.10 „Kalei- doscope". hoorspel van 1. Sieveking. 11 20 Voordracht. 112512.20 Dansmuziek door Harrv Roy en zijn band. Pari/s „Radio-Paris", 1724 M. 8.05, 12.50 en 7.40 Gramofoonpl. 9.05 „La course du flambeau", spel van Hervieu. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1 20 Con cert uit het Bellevue-Strandhotel. 2 204.20 Concert uit Rest „Wivex". 7.30 Engelsche liederen door V. Nielsen. 7.40 „Jeanne d'Arc" van B. Shaw. 9 4510.20 Kamermu ziek door S. Goldberg, viool. P. Hindemith, viola en Em Feuermann, cello. Langenberg, 473 M. 5 25, 6 35 en 10.45 Gramofoonplaten. 11.20 Sürag orkest o.l.»' Görlich. 1.55 Westfaalsch Omroeporkest o. 1 v. Göhre 2.05 Kamermuziek. 3.20 Werag- orkest o.l.v. Kühn 6.20 I.eipziger Sympho- nie-orkest o.l.v. Blumer. 8.20 Populair con eert. 10.05 Werag-orkest o.l.v. Otto Julius Kühn. Rome, 441 M. 7.35 Gramofoonplaten. 9 5010.50 Dansmuziek. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Oniroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Symphoineconcert o.l v Meulemans. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Zangvoordracht. 7.15 Gramofoonpl. 8.20 Svmphonieconcert o.l.v. Meulemans. 9.35 10.20 Dito. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. F. André. 6.35 Gramo foonplaten. 6.50 Piano-recital. 7.10 Omroep kleinorkest o.l.v. Leemans. 9.20 Omroep orkest o.l.v. André. Teesen, 1635 M. (Deutschlandsender) 7.25 „Das Schweineschlachten", boeren- comedie van A. Hinrichs. 8.40 Viool-recital met pianobegeleiding. 9.20 Berichten. Cau- GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Vrijdag 27 October. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen Lijn 3: Daventry 10.35 —24. Lijn 4: Langenberg 10 3519.40 en Pa rijs 19.4024. nog HET AANTAL LUISTERAARS IN NEDERLAND. Op 1 October j.L bedroeg het aantal aan gegeven radioontvanginrichtingen 316.956. Ht aantal aangeslotenen aan radiodistri- butiecentrales bedroeg 297.041, hetgeen in totaal neerkomt op 74 luisteraars per 1000 inwoners. BIJEENKOMST NED. REIS- VEREENIGING. Lezing van den heer Panman over Venetië en over de Dolomieten. ,Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door W, H, C, B, 62 Dolores bedacht dat hij waarschijnlijk wel de macht zou hebben zijn bedreiging uit te voeren. In een oogwenk begreep zij het groote gevaar, waarin zij verkeerde, want zij was de eenige getuige tegen hem, en als hij haar uit den weg kon ruimen, zou hij zonder eenig gevaar voor zich zelf haar vader naar de rechtbank en het schavot kunnen laten bren gen, wat hij zeker zou doen. Anderzijds was 't haar zooeven gelukt hem zoo'n angst aan te i*gen, dat hij zich overwonnen had verklaard. Zij herinnerde zich hoe zijn angst steeds toe nam, naarmate zij dichter bij de hoofddeur der kamer kwam. Zijn eenige gedachte was haar te doen verdwijnen door een geheime deur, waar zij niet openlijk haar aanklacht kon uit schreeuwen. Alvorens te antwoorden, ging zij weer naar de hoofddeur. „Roep wie u wilt," zei ze verachtelijk, „verloren bent u toch, want aan de andere zijde van deze deur zijn don Ruy Gomez, kamerheeren en mannen van de lijfgarde. £>j allen zullen nog voordat uw lakeien mij nebben aangegrepen, de volle waarheid ver nomen hebben, 'ndien u hpt h»ve' om miin Het is ds groote ve~dienste van de Nederl. Reisvereeniging, dat zij haar talrijke leden niet alleen des zomers veel te genieten geeft, maar dat zij dcor middel van bijeenkomsten en lezingen ook 's winters haar leden bij el kaar houdt. En juist die winteravonden der N.R.V. behouden het gewenschte contact tusschen de leden onderling. Immers, zoo ge zellig bij elkaar, te luisteren en te zien naar al het moois, wat men zooal in de wereld kan genieten, is op zich zelf al een genot, van waaruit menig vastberaden plan is ontspro ten om te sparen voor den zomer, teneinde in de ge egenheid te zijn, een van de uitverkoren reizen mee te maken. Zoo is het tevens een prachtige reclame, deze winterbijeenkomsten Gisteravond» opende de voorzitter der N.R V., de heer Cloeck, deze eerste bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom, waarna hij over ging tot het in 't kort voorlezen van het vastgestelde programma, waarop o.a. verschillende wandeltochten en excursies vermeld stonden, en natuurlijk de verschil lende feestavonden, die het bestuur gedacht had in dezen winter te houden en die een groot succes beloven te worden. Hierna gaf de heer Cloeck gaarne het woord aan den spreker van dezen avond, den heer Panman, die zich als lezing gedacht had een excursie met lichtbeelden over Vene tië en over de Dolomieten. Allereerst dus Venetië, de wondere stad in Italië, die voor zoovelen als een sprookje is, de stad aan de Adriatische zee, met z'n schit terende historische paleizen en z'n vele wa tertjes. Spr. begon met een stukje geschiedenis van Venetië, populair verteld en boeiend voor een ieder, die in deze stad belang stelt. En wanneer we dan eindelijk, zij het dan ook met lantaarnplaten, het mooie Venetië binnenstappen, dan doet het vreemd aan, dat alle verkeer in deze zoo prachtig gelegen stad, alleen per gondel en per voet kan ge schieden. Dit op zichzelf geeft al direct een rustig gevoel en hoe dieper we Venetië binnendrin gen des te meer komen we tot de overtuiging, dat Venetië inderdaad een levend sprookje is. Het gelijkt geheel te bestaan uit smalle ri viertjes, kris en kras door elkaar en marme ren paleizen. Interessant en uitgebreid vertelde spr. eenige bijzonderheden van het Dogenpaleis, zijn voorhistorie en zijn architectuur. Blauw omkcepelt de hemel het marmeren plein, waar honderden duiven een niet gering aan deel hebben in den grooten toeristenstroom. Van het Dogenpaleis gaan we naar de San Marco-kerk, overdadig bewerkt met beeld houwkunst en rijk versierd met schilderwerk In geestigen trant vertelde de heer Pan man een en ander van het ontstaan van dit Godshuis, waaruit duidelijk bleek, dat de middeleeuwsche Venetiaan het spreekwoord gestolen goed gedijt niet, niet gekend heeft. Maar met dit al, is ontstaan een kerk, zoo imposant, zoo machtig aangrijpend voor den vreemdeling, dat mèt de duiven deze kerk er toe medewerkt, het toerisme naar Venetië te bevorderen. Tenslotte maken we nog een gondeltocht met den heer Panman door Venetië en her was, alsof we wiegden in ons bootje, in stille aandoening kijkend naar al die marmeren paleizen, waaraan Venetië zoo rijk is. En toen tenslotte onze gondel gemeerd lag aan „ons" hotel, toen onderstreepte een krachtig applaus de waardeering voor den vader in vrijheid te doen stellen, niet wilt schrijven, ga ik dadelijk heen. Tien minuten later zal er een paleisrevolutie zijn uitgebro ken, en morgen is heel Spanje in opstand om uw broeder te wreken. Spanje is Don Carlos nog niet vergeten! Er zijn menschen die u aan koningin Isabella den dronk zagen rei ken, die haar doodde door uw hand. Bent u zoo gek om te denken dat de spionnen die u uitzendt om anderen te bespionneeren, u niet bespioneeren en dat u de eenige mensch op aarde bent, die maar steeds mis daden kunt begaan?" „Pas op, meisje! Pas op!" „Neem u in acht, Don Philips van Oosten rijk, koning van Spanje en van de halve aarde, opdat niet de stem van een meisje bo ven de uwe uit worde gehoord, opdat niet de hand van datzelfde meisje de fundamen ten van uw troon zal doen schudden en op dat niet heel Spanje morgen uw leven zal opeischen voor de vele levens, die u hebt ver nietigd! Buiten deze deur zijn mannen, die reeds de waarheid hebben geraden, die u ha ten als Satan en die uw broeder lief hadden, evenals ieder levend wezen, dat deed be halve u. Ik geef u nog één oogenblik om te bevelen dat mijn vader in vrijheid zal wor den gesteld of anders doe ik de deur open en zal spreken. U wilt dus niet? Goed nu is 't te laat; u bent verloren!" Zij stak haar hand uit om de deur te ope nen, maar Philips was al opgestaan en nep snel naar de schrijftafel, greep Per^ en begon met zijn groote. hoekige haiidschn vlug woorden op een stuk pap'". Jte krabbe len, strooide uit een zilveren zandkoker zand heer Panman voor deze boeiende reisbeschrij ving. Na de pauze reisden en trokken we met den heer Panman d°or de Dolemieten, berg op. berg af, van tijd tot tijd rustend in de schamele berghut en genietend van dit vrijwel ongerept natuurschoon. Dat de aansporing van spr. om óf naar Venetië óf naar de Etolomieten te gaan, door vele aanwezigen in rijp beraad wordt gehou den, daar twijfelen we niet aan. Deze eerste winterbijeenkomst is in elk opzicht geslaagd en was niet alleen buitengewoon leerzaam, maar tevens een avond van intense vreugd om door de N.R.V. in staat te worden gesteld om zoo goedkoop zooveel moois te zien. WERELDSPAARDAG 31 OCTOBER. De Directie der Nutsspaarbank schrijft ons: De vraag zal bij menigeen wel eens rijzen of er ook dit jaar een algemeene spaar- dag moet worden herdacht? In dezen tijd van schier overheerschende moedeloosheid, achteruitgang, wantrouwen, wanhoop aan een betere toekomst. Ook nu dus een aan sporing tot het beoefenen van de deugd van het sparen? En dan nog we! een w e r e 1 d-spaardag, d.w.z. een herinnering aan het nut van spa ren door alle spaarbanken van de geheele wereld, dus een internationale samenwerking, terwijl aan de grenzen van elk land in figuurlijken zin een Chineesche muur wordt opgetrokken, oneindig hooger dan men in China zelf ooit zal hebben gedroomd? Heeft dat zin? Heeft dat nog eenige goede betee kenis? Een vo'mondig: „Ja!" moet daarop het antwoord zijn. Allen die beseffen, dat alleen internatio nale samenwerking de welvaart der afzon derlijke naties' weer kan herstellen, zullen instemmen met dit saamhoorigheidsgevoe der spaarbanken, vereenigd in den in 1924 opgerichten Internationalen bond van spaar banken. Deze instellingen hebben niet een individueel, maar een gemeenschappelijk doel t.w. door het aanwakkeren van den spaarzin het algemeen welzijn te bevorderen. Bij hun pogen dat doel te benaderen, reiken zij rond de wereld eikaar de hand. En één dag per jaar (on den 31sten October) verhoogen deze spaarban ken te zamen hun activiteit. Zij doen dit ook nu, ondanks het feit, dat in de laatste jaren tegen het sparen van geld wel eens bezwaren worden geopperd en men in sommige landen campagnes voert voor het meer uitgeven van geld. De spaarbanken, laten wederom van zich hooren, in de stellige, op eeuwes- oude ervaring, gevestigde overtuiging, dat spaarzaamheid tot zegen der menschheid strekt. De tiende herdenking van den Wereld spaardag is aanstaande en we kunnen met overtuiging zeggen dat deze dag zich voor goed een plaats veroverd heeft bij alle volke ren van de geheele wereld en bij alle spaar banken, zelfs de kleinste en meest afgelegene. In het vorig jaar werd deze dag krachtig ge memoreerd door de spaarinsteliingen van de volgende landen: Australië, Ned.-Indië, Zuid-Afrika, Argen tinië, Chili, Amerika, Spanje Portugal, Frankrijk, België, Luxemburg, Engeland, Noorwegen, Zweden, Denemarken, Duitsch land, Zwitserland, Italië, Oostenrijk, Tsjecho- Slowakije, Polen, Letland, Finland, Honga rije, Yougo-Slavië, Roemenië, Bulgarije en Nederland. 28 landen, tegen 23 in 1931, hebben aan deze jaarlijksche herinnering aan het nut van sparen deelgenomen. De Wereldspaardag is in den loop der ja ren ontegenzeggelijk een machtig middel ge bleken om den spaarzin te verbreiden en aan te kweeken. Niettemin is het vanzelf sprekenc^dat in het bijzonder in ons land een derge^ke ver hoogde actie in de huidige voor velen zoo buitengewoon moeilijke tijdsomstandighe den slechts op bescheiden wijze dient te ge schieden. De Spaarbank te Alkmaar deelt deze meening volkomen. Gezien de omstan digheid dat sedert het begin van dit jaar het spaardersaantal wederom met driehonderd vermeerderde, meent zij echter, dat de her denking van den Wereldspaardag nochtans niet in stilte behoeft te geschieden. Het Kantoor der Spaarbank zal op 31 Oc tober van des morgens acht uur tot des avonds acht uur onafgebroken geopend zijn. Indien daaraan behoefte blijkt, zal het pu bliek, evenals in vorige jaren, aan vier lo ketten gelijktijdig geholpen worden. Niemand late zich dus weerhouden door de vrees lang te moeten wachten. Een propagandaplaat (bekroonde uitslag op den nog natten inkt, las hetgeen hij had geschreven over en hield zonder een woord te spreken het papier in de richting von Do lores. Zijn andere hand schoof langs de ta fel naar een zilveren bel, maar Dolores zag het en instinctmatig vermoedde zij verraad. Zij begreep dat het zijn doel was haar naai de schrijftafel te laten komen, dan te bellen en haar vast te houden tot er hulp zou ko men. „Als u belt, doe ik de deur open" zei de dreigend. „Ik moet dat papier hier, waar ik veilig ben, hebben en hier zal ik het lezen, om te zien of ik met den inhoud genoegen neem." „U bent een verschrikkelijke vrouw," zei de koning, maar zij wantrouwde zijn glim lach, terwijl hij. het papier voor zich uit houdend, naar haar toe kwam. Zij nam het uit zijn hand, maar bleef hem aanzien, want er was iets. dat haar zei dat hij zou trachten haar, terwijl zij las, vast te grijpen en haar van de deur weg te trek ken. Een paar seconden bleven zij elkaar aan kijken en uit zijn houding bleek haar dat zij gelijk had Zij verbaasde zich dat hij niet deed wat zij vreesde, maar toen begreep zij dat hij zag dat haar hand op den knop van de deur rustte. Zij draaide dien langzaam om en trok de deur een eindje open, en toen merkte zij dat zijn gezicht betrok. Zij ver plaatste zich in dier voegee, dat zij, indien hij geweld zou gebruiken, met één sprong de deur uit zou zijn. Toen eerst las zij het door hem geschreven bevel. Het was in or de, en luidde, dat Don Diego de Mendoza onverwijld en onvoorwaardelijk in vrüheid APIS van 100 ets. voor 50 ets. SPECIAL 80 ets. 40 ets. No. 1 50 ets. 34 ets. FERIK 50 ets. 22% ets. (in doosjes van 20 stuks.) van een prijsvraag; Herinnert aan den bijzon deren dag. Bovendien besloot het Spaarbankbestuur, ten behoeve van de te Alkmaar op den We reldspaardag geboren kinderen een spaar bankboekje met een eersten inleg van tien gulden beschikbaar te stellen. Deze eerste in leg dient op het boekje te blijven staan tot de jonge wereldburger den leeftijd van een en twintig jaar heeft bereikt. Alsdan zal ook over den eersten inleg kunnen worden be schikt. Gedurende deze en in de volgende week wordt in een tweetal bioscooptheaters een kleine film vertoond, waarin het nut van sparen op treffende wijze wordt aangetoond Voorts is voornamelijk ten behoeve der scholen, waar het schoolsparen geschiedt door bemiddeling der Nutsspaarbank, voor alle kinderen een kleine toepasselijke verras sing beschikbaar gesteld. In vorige jaren is achtereenvolgens in ge stadig klimmende mate door de burgerij, zoo wel uit de stad als uit de omgeving, voor de herdenking van den Wereldspaardag belang stelling aan den dag gelegd, in 1932 zelfs door vijfhonderd personen. Mogen Dinsdag a.s. wederom velen de Spaarbank betreden en door een inleg (van hoe geringe grootte ook) of door het openen van een nieuwe spaarbankrekening, blijk geven ook in tijden van economisch pessimisme in te stemmen met het nut van sparen. HEILOO. Voor de gisteravond gehouden raadsverga dering bestond groote belangstelling: de publieke tribune was geheel gevuld. Het laat ste punt der agenda, werk- en steunregeling voor werkloozen, was niet vreemd aan deze drukke opkomst. Wethouder Opdam was afwezig wegens ziekte. Devoorzitter sprak de hoop uit, dat de ongesteldheid niet van ernstigen aard zal zijn en den heer Opdam mogelijk zal maken spoedig zijn werkzaamheden als wethouder te hervatten. De heer Sengers herdacht. De voorzitter opende de vergadering met een welkom en sprak vervolgens een woord ter nagedachtenis van den heer Sen gers, het dezer dagen overleden lid van het burgerlijk armbestuur Spr. noemde hem een man, die zeer gezien was in de gemeente, wat wel bleek uit de vele functies en betrekkingen die hij vervuld heeft. Eén daarvan was het lidmaatschap van het B. A., waaraan hij zou worden gesteld. „Ik dank uwe majesteit nederig en ga nu heen," zei ze, de deur wijd opengooiende en een diepe révérence makende. Een kamerheer kwam binnen om de deur te sluiten, maar voordat zij geheel dicht was hoorde hij reeds Dolores roepen: „Don Ruy Gomez. hier is een bevel om mijn vader on middellijk en onvoorwaardelijk in vrijheid te stellen. Ik weet niet wien ik het ter hand moet stellen. Zoudt u zoo goed willen zijn er voor te zorgen en op de uitvoering er van toe te zien?" „Ik zal zelf naar den westelijken toren gaan", zei hij, met haar oploopend. „Zoo n goed nieuws is nog beter, wanneer het door een vriend wordt overgebracht." „Dank u wel. Wilt u hem namens mij zeg gen dat hij veilig is, want dat de koning mij heeft medegedeeld met de volledige waar heid bekend te zijn. Zoudt u dat willden doen? U bent vanavond heel vriendelijk voor me geweest, prins laat mij u daarvooi hartelijk dank zeggen Misschen zien wij el- kaar niet meer terug, want na het gebeurde zal ik niet meer ten hove verschijnen, en ik onderstel dat mijn vader met ons naar Val- ladolid zal gaan, om daar te wonen" „Dat zou heel verstandig zijn", antwoord de Ruy Gomez, „en wat mijn hulp betreft, die was niet heel belangrijk, al verleende ik haar ook met liefde. Ik zal uw vader niet op zijn invrijheidsstelling laten wachten. Goe den nacht, Dona Dolores". HOOF STUK IV. Alles wat er gebeurd was tusschen het zich geheel wijdde en waarvoor hij veel heeft gedaan. Spr. verzekerde, dat de nagedachte nis van den heer Sengers in hooge eere zal blijven. Staande hoorde de raad deze woorden aan. Ingekomen stukken. Ingekomen waren: a. Van Ged. Staten goedkeuring van het raadsbesluit, waarbij besloten werd tot het aangaan van geldlee- ningen van 150.000 en f 50.000 voor den nieuwen weg naar Egmond; b. idem idem suppl. begrooting ten behoeve van dien weg; c. idem verkoop bouwterrein; d. be richt van genoemd college, dat de beslis sing over het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot 60.000 is ver daagd; e. bericht van den heer Wolzak aanneming van zijnb enoemin gtot adminis trateur van het G.E.B. Alle stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van het sub c bedoelde besluit zei de heer G r e e u w, dat het raads besluit is gevallen, hoewel het betreffende voorstel daartoe niet bij de stukken had ter inzage gelegen. Achteraf is gebleken, dal de grond is verkocht voor 2.42V, per vierkan ten me'er, welken prijs spr. veel te laag noemde. Klacht over een schnur van den buurman. De heer Musquetier had zich bij den raad beklaagd over een als garage gebruikte schuur op het erf van zijn buurman. B. en W. adviseerden het schrijven voor kennisgeving aan te nemen, aangezien bij het bouwen van de door adressant bedoelde bergplaats van geen enkele bepaling der bouw- en woningverordening noch van eenig ander voorschrift is afgeweken. Voor het oprichten van een timmermans werkplaats als de onderhavige is noch krach tens de hinderwet noch krachtens eenig ander voorschrift vergunning noodig. De beoordeeling der vraag of en in hoe verre adressant inderdaad hinder van het ge bouw of de bestemming, die daaraan thans is gegeven, ondervindt, heeft, omdat toch geen maatregelen kunnen worden genomen, thans geen zin, terwijl er geen enkele rede lijke grond bestaat, waarop adressant aan spraak op schadevergoeding van de ge meente zou kunnen eischen. Voor kennisgeving aangenomen. Adres D. S. de Vries. Van den heer D S. de Vries was een (niet voorgelezen) adres ingekomen over even- tueele overname van zijn perceel door de ge meente. De voorzitter noemde het schrijven oogenblik, dat Don Jan in zijn kamer was gevallen, en het tijdstip, waarop Dolores haar zuster op het terras had alleen gelaten, had niet veel langer geduurd dan een half uur. Gedurende d'en tijd was de koning naar de zaal teruggekeerd, had Mendoza bekend Don Jan te hebben vermoord en hadden bei den onder bescherming der lijfgarde de zaal weer verlaten. Zoodra Dolores was vertrokken, ging zij naar Don Jan's deur. In de verwarring, die was ontstaan na de bekendmaking van zijn dood, had er niemand aan gedacht naar hem toe te gaan; iedereen dacht dat anderen dat wel zouden doen en dat er nu wel de noo- dige geneesheeren en bedienden in zijn kamer zouden zijn. Toen de nar Dolores naar buiten had ge dragen. had hij de deur open laten staan, en zoo trof Inez haar nog aan. Zij herinnerde zich dat de stemmen, die zij eenigen tijd te voren had gehoord, van links kwamen, en zij vond haar weg naar den ingang der slaaokamer, die zij zonder te aarzelen bin nentrad. Zich diep voorover buigende, zoodat haar handen af en toe den vloer raakten, zocht zij naar het lichaam, dat zij verwachtte te vinden. Plotseling schrok zij en stond in een oogwenk rechtop, want zij had een die pen zucht gehoord, dicht bij haar. Aandachtig bleef zij luisteren, maar zelfs haar fijne ge|jpor kon geen geluid opvangen. Zij was eenigszins bang, omdat zij dacht met den doode alleen te zullen zijn en niet wenschte ontdekt te worden. „Wie is daar?" vroeg zij, maar het bleef volkomen stil. 'Wordt vervolgd!

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5