Alkmaarsche Courant EN PASS Honderd jflfl en dertigste Jaargang. DONDERDAG 26 OCTOBER Ho. 253 1933 -s Qemeentecadea SCHOORL. De raad vergaderde Woensdagmorgen ten 10 ure voltallig. In tegenstelling met vorige vergaderingen kenmerkte deze zich door zakelijke bespre kingen, zoodat de agenda in twee uur werd aigehandeld. Zelfs van de meestal langdra- ^,ge rondvraag, waarin meestal veel ter sprake wordt gebracht, dat men beter te voren ten raadhuize kenbaar had kunnen maken, werd ditmaal een spaarzaam gebruik gemaakt. Bij de besprekingen over den autobusdienst en de tram bleek wel, dat er tusschen de on dernemer van den autobusdienst en de leiding van de spoorwegen niet de gewenschte sa menwerking bestaat. De heer Duin waar schuwde terecht om terwille van de spoor wegtekorten van overheidswegen niet mede te werken het autobusverkeer te bemoeilijken en deed daarbij uitkomen, dat Schoorl op het behoud van het trammetje, dat van den aan vang af een verslechtering was geweest, geen prijs behoefde te stellen. Met voldoening constateeren wij steeds, dat de vertegenwoordigers in den raad hun gemeente lief hebben en de waarde van de bevordering van het vreemdelingenverkeer voor het economisch leven erkennen. Schoorl en vooral Groet is vanaf de duin toppen gezien nog bijzonder mooi en er kan dan ook niet genoeg gewaakt worden tegen de verstoring van het landelijke beeld door het oprichten van huizen en gebouwen die in deze landelijke omgeving niet passen. In Schoorl zijn toch al reeds veel kleine burger lijke huizen gebouwd, die eenig karakter mis sen, den indruk van een villa willen maken en minder zijn daar het rustige boerenhuis. Bij het nemen van maatregelen stuit men steeds op belangen van particulieren, die om financieele redenen het liefst bouwen op een stukje grond met zoon klein mogelijke front breedte. Een gevaar voor Schoorl, welk gevaar trouwens ook voor ano;re gemeenten geldt, is wel het feit, dat architecten er overigens goede huizen willen plaatsen, die in de streek niet thuis hooren. De raad heeft heftig gefulmineerd tegen een door B. en W. verleende toestemming om in het land een huis met een plat dak te plaatsen, omdat men gevoelde, dat in ons polderland het rieten dak het inheemsche dak is. Het was dan ook begrijpelijk, dat B. en W thans den bouw van een dergelijk, als pension bedoeld huis, afwezen. Het merkwaardige was echter ditmaal, dat nu bleek, dat de grootste tegenstanders zich door een bezoek van den architect hadden laten overtuigen, dat op de plaats waar dit huis gedacht is, het platte dak niet zal ont sieren. De heer Duin leverde zelfs een zoo goed gedocumenteerd betoog, dat met alge- meenen stemmen besloten werd de door B. en W. afgewezen aanvrage goed te keuren. De raad gevoelde hiervan echter het gevaar en verzocht daarom B. en W. met voor stellen tot wijziging van de bouwverordening te komen, waarbij het bouwen van huizen met platte dakefl wordt verboden, met be voegdheid aan B. en W. om van deze bepa ling in bepaalde gevallen af te wijken. In een plaats als Schoorl, waar de inwo ners elkander allen kennen, is het nog moge lijk ieder geval op zich zelf te beoordeelen. Dit is een voordeel, aangezien het inderdaad mogelijk is, dat de schoonheid gebaat wordt, door van gestelde bepalingen af te wijken. Een nadeel is, dat men te vaak door persoon lijke overwegingen geen „neen" durft zeggen waar dit in het belang van het landschaps- schoon gezegd moet worden. Wij hopen, in het belang van Schoorl, dat men bij het nemen van beslissingen, zich in de toekomst s'echts dor schoonheidsoverwegingen zal laten leiden. Voor kennisgeving werden aangenomen de besluiten tot goedkeuring van het uitbrei dingsplan; tot aankoop van stukken grond tot verbreeding van den Ouden Hangerweg; tot aan en verkoop en ruiling van grond aan den Duinweg te Groet ter verbreeding van dien weg; tot goedkeuring van de verorde ning op de winkelsluiting; alsmede een schrijven van de Ver. van Ned Gemeenten, w-aarin ter kennis wordt gebracht een aan de Tweede Kamer gericht adres inzake het wets ontwerp vermindering uitkeering gemeente fonds- In verband met ingewonnen inlichtingen bij den inspecteur der directe belastingen werd een adres van Koffiehuis en Restau ranthouders om herziening van de heffing van de personeelebèlasting voor koffiehuizen en restaurant in handen van B. en VV.ge- steld om bericlV en .aad. Eveneens geschied de met het verzoek tot het bestendigen van de bestaande bepalingen op het kampeeren on tot het uitvaardigen van een kamoeerver- bod, dan wel tot het 'nriehten vin een ge- ffieentelük kampeerterrein Het hierop volgends stuk was een schrijven dd 13 October 1933 van d* V.V.V Noord- Kennemerland alhier, houdende verzoek tot het geven van een andere bestemming aan het Raadhuisplein ter verbetering van den welstand ter plaatse en het Gemeentebosch aan het Brinklaartje te bestemmen voor parkeerterrein. B en W oordeelden het niet den tijd voor dergeliike uitgaven en bet denkbeeld boven dipti ongewens^ht. De beer G u 11 e r toondp zich desondanks oen warm voorstander en leverde voor het derkbeeld een wairr pleidooi. De heeren Kaag en Schermer ge voelden er echter m'pts voor. Ook wethouder B ij 1 oordeelde het nood zakelijk, dat het boschje behouden bleef. Met aanteekening dat de heer Gutter ge acht wenschte te worden voor te zijn werd het verzoek z. h. st. afgewezen. Schrijven dd. 20 September 1933 van de gezamenlijke Tuinbouwvereenigingen alhier, houdende verzoek tot beschikbaarstelling van een bedrag groot 2000 voor het ver- leenen van tuinderssteun. Aangehouden tot de begrooting. Schrijven dd. 27 September 1933 van F. Schermer, waarbij wordt ingediend een ont werp tot aanvulling en wijziging van de plaatselijke Politieverordening. Aangehouden tot de volgende vergadering. Schrijven dd. 16 October 1933 van T. Tim merman en de andere caféhouders alhier, houdende verzoek tot verlenging van de slui tingsuren op Zaterdag en Zondag tot des n.m. 11 uur, waardoor dit sluitingsuur in overeenstemming wordt gebracht met dat der aangrenzende gemeenten. B. en W. stelden voor het sluitingsuur op de Zondagen te bepalen op 11 uur n.m. Na eenige bespreking werd hiertoe be sloten. Tegen de heeren Kaag en Dopper. Schrijven dd. 2? October 1933 van den heer C. Roos alhier, houdende verzoek tot het mogen rapen van denennaalden in de ge meentelijke Nollen daar hij de naalden als vloerbedekking 'n zijn kippenhokken wil bezi gen. B. en W. stelden voor, overeenkomstig hun besluit dd. 6 September 1933, op dit verzoek afwijzend te beschikken. Schrijven dd. October 1933 van den heer D. Duin Wzn. alhier, houdende vragen ten aanzien van de exploitatie van den plaatselij ken autobusdienst. De voorzitter deelde mede, dat vol gens den ondernemer het tekort 1600 heeft bedragen. Dit nadeelig saldo komt voor reke ning van den ondernemer en wordt niet door B en W. gedragen. Gedurende de winter maanden wordt de dienst daarom opgeheven. De heer Duin was steeds van oordeel, dat de dienst steeds een onding was geble ken. Een verzoek van den consessionnaris om voor het volgend seizoen weef de concessie te kriigen, wenschen B. en W. niet te steunen. Op verzoek van wethouder v. L i e n e n werd het verzoek echter voorgelezen, aange zien het hun niet bekend was. De voorzitter zeide nog dat B en W. het volgend jaar zeker als voorwaarde zullen stellen, dat retourkaarten AmsterdamKam perduin beschikbaar worden gesteld. De heer Duin voelde er niets voor om de spoorwegen boven inwoners te stellen. Het publiek gevoelt bovendien niets voor het trammetje dat best voor Schoorl gemist kan worden. De retourverplichting is in 't nadeel van den heer de Jong, die reeds 10 jaar de vervoerbelangen van Schoorl dient. Van den burgemeester als ambtenaar kon spr. begrij pen, dat hij de belangen van de spoorwegen voor staat. Van wethouders is hem dit onbe grijpelijk. De heer G u t e r sloot zich bij het betoog van den heer Duin aan. Wethouder B ij 1 en de v o o r z i 11 e r ver dedigde nader hun zienswijze er op wijzende, dat de gemeente ook financieel belang heeft bij de tram. De heer Kaag betwijfelde de juistheid va" de cijfers van den heer de Jong. De voorzitter had ze deskundig laten onderzoeken en vastgesteld was, dat ze juist waren. De heer Kaag: Den 1 sten dag van den dienst verantwoordt hij één retour en in de lste bus zat soreker met 5 kennissen die ieder ee" retour namen. De heer Schermer wist, dat B. en W. rfp ro"c»-p'p verinnen. Snr. uitte den wensch. dat de Jong in de le plaats in aanmerking zal komen, mits hij waarborgen geeft van een goede verzorging. De discussie over dit punt werd hierop ge sloten. Schrijven dd. 24 October 1933 van C. Hoogvofst Zaz. alhier, houdende verzoek tot het verleenen van een bouwvergunning, te gen welke vergunning bii het college van B en W. bezwaren waren gerezen, omdat Schoorl geen nlatte daken meer wenscht. De heeren Duin en Schermer bepleit ten uitvoerig inwilliging van het verzoek en werden daarbij gesteund door den heer Gut ter. De schoonheidscommissie had geen be zwaren Tenslotte werd met algemeene stemmen be sloten de gevraagde vergunning te verleenen VüHstetlina rekeningen. Voorgesteld werd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1933 in ont vangsten en uitgaven vast te stellen op 5069,09, batig saldo 41.30; die van den VleeschKeuringsdienst in den Kring Schoorl op 3334.32, met een boeking van f 531.03 naar winst; die van den kapi taaldienst in ontvangst en uitgaven op 831.03; Balans en winst en verliesrekening van de woningbouwvereeniging „Schoorl" per 31 Dec. 1932 met een nadeelig saldo voor bouwblok a van f 1485.37 en voor bouwblok b van f 736.18. De rekening van het Gemeentelijk Electri- citeitsbedrijf Balans bezittingen en schulden 139022.555. Winst- en verliesrekening 25002.42, met een boeking van 1297.66 meer winst, ie storten in de reserve. Rekening van het Gemeentelijk Gasbedrijf: Balans bezittingen en schulden 97382.855. Winst- en verliesrekening 13685.885 met een verlies van f 2885.99. Voorts wordt voorgesteld de gemeente- rekening voor het dienstjaar 1932 voorloopig als volgt vas' te stellen: Gewone^ dienst ontvangsten 113006.22, uitgaven 117789.97 meteen nadeelig saldo van f 6483 95. Kap.taaidienst inkomsten 11900. uitgaven 13122 97. nadeelig saldo 1222.97. Geconstateerd werd, dat het beleid geen aanleiding tot aanmerkingen gaf en dat het tekort uitsluitend aan de tijdsomstandigheden was te wijten aangezien de werkioosheid- voorziening een f 17000 nad gevorderd. B. en W. boden hierna aan de begrootin gen voor 1934 van het Burgerlijk Armbestuur ontvangst en uitgaven 4499.47, van den Vleeschkeuiingsdienst gewone dienst ont vangst en uilgaven f 2801.55 kapitaaldienst J 300. Van het Gem. Electriciteitsbedrijf ontvangst en uitgaven 245.70. Van het Gem Gasbedrijf ontvangst en uit gaven 14100, kapitaaldienst 2900. Van de gemeentebegroting gewone dienst ontvangsten 120343.28. uitg f 12034J.Z3. kapitaaJdienst ontv. en uitgaven f 24öuu. Als vermoedelijk verlies van het gasbedrijf werd 400 genoemd. Om de begrooting sluitend te maken, worden de opcenten op de personeele belasting van 175 op 200 ver hoogd. Wordt de toestand niet anders, dan wordt de gemeente noodlijdend. De begrooting werd in handen van de raadsleden buiten de wethouders gesteld. Het volgende voorstel beoogde om ter be zuiniging het Vervolgonderwijs om de 2 jaren te doen geven met dien verstande, dat voor de eerste maal weder een cursus zal worden gegeven op het winterseizoen 1934/1935. De heer G u 11 e r was van oordeel, dat de gemeente toch noodlijdend wordt. Z.i. was er geen reden om het goedwerkend vervolg onderwijs op te effen. De heer K a a g vond een jaar uitstel niet erg. De heer Schermer stelde de goed- werkende vervolgcursus in het licht en was van oordeel, dat men de 200 daarvoor moest blijven offertn. De heer Duin oordeelde vervolgonderwijs om de twee jaar niet zoo moeilijk. Wan neer de regeeringsbemoeiïngen hier komen, dan gaat het er zeker aan. De voorzitter zei tog, dat B. en W. zullen trachten over 2 jaar de cursus weer in te stellen. De heer Schermer zou zich bij het voorstel neerleggen, doch hield B. en W. aan deze toezegging. Met aanteekening, dat de heer Qutter ge acht wenschte te hebben tegen gestemd, werd het voorstel aangenomen. Punt 6 der agenda was een voordracht van B. en W. om aan den heer A. Koortens, metselaar, de ontheffing te verleenen, als be doeld onder C. 8 van het uitbreidingsplan der gemeente, voor bebouwing van zijn on voldoend breed perceel aan den Voorweg. Conform besloten. B. en W. stelden nog voor om aan mej. J W. Moraal met ingang van 1 Jan 1934 eer vol ontslag te verleenen als onderwijzeres aan de o. 1. school te Schoorl. B. en W. deelden mede, dat het aantal leer lingen over 1933 aan deze school het gemid delde van 117 niet heeft bereikt, noch zal be reiken voor het einde van het jaar. Bij een dergelijke leerlingenschool vergoedt het rijk slechts de jaarwedde van het hoofd en twee onderwijzers. De gemeentefinanciën, zoo zeggen zij, laten niet toe, een vierde leerkracht voor reke ning van de gemeente te nemen, waarom zij zich genoodzaakt hebben gevoeld, bovenge noemde voordracht in te dienen. De voorzitter merkte op, dat de be trokkene op wachtgeld wordt gesteld. Mis schien is het mogelijk om de leerkracht tot 1 Mei voor rekening van de gemeente te nemen. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. De voorzitter uitte den wensch, dat de onderwijzers, die uitstekend hadden voldaan, spoedig weer in de gelegenheid worden ge steld, hun werk elders te verrichten en hun wachttijd zullen benutten voor het behalen van meerdere diploma's. Bij de rondvraag bepleitte de heer Gutter verbetering van den Postweg. De voorzitter wilde dit met dennen naalden probeeren. De heer Dapper bepleitte agitatie voor verlaging van de tarieven van het prov waterleidingbedrijf. De voorzitter zegde informatie toe op het daarover ingediende adres van de gemeente Ilpendam bij de Vereeniging voor Nederlandsche Gemeenten. De heer Dapper wilde voor wegver- breeding enkele beekjes dichten Wethouder Van Lienen deelde mede, dat de practijk had geleerd, dat men daar mede voorzichtig moet zijn. De voorzitter zegde een onderzoek toe. De heer Duin merkte op, dat het wen- schelijk was, dat de gemeente de hooihoopen langs de wegen eens opruimde. Devoorzitter zegde dit toe. Hierna sluiting. buitenland DE A.S. DUITSCHE VERKIEZINGEN. Richtlijnen voor de vaststelling van de uitslagen. De Rijksminister heeft, naar wij vernemen richtlijnen aangegeven vior de vaststelling der verkiezingsuitslagen. Wanneer een om slag slechts 1 stembriefje zal bevatten, bijv. slechts een stembiljet voor de volksstemming, dan wordt het niet stemmen voor den Rijks dag niet „ongeldig". Indien een omslag geen stembriefje bevat, geldt zulks voor onthou ding" zoowel van stemming voor Rijksdag als voor volksstemming en niet als „ongel- d'Wanneer een stemgerechtigde op andere wijze dan door het plaatsen van een kruis in het „Ja" of „Neen"-kringetje zijn stem uitbrengt dan is het stembiljet geldig. Van beslissende beteekenis is dus dat de wil van den stemgerechtigde op ondubbelzinnige wijze tot uitdrukking komt. Aan deze mededeeling wordt toegevoegd, dat het natuurlijk is, dat het resultaat der stemming in het openbaar zal worden vast gesteld. GOER1NG SPREEKT IN STETTIN. Een sterke leiding gewenscht. In het kader van de verkiezingscampagne heeft de Pruisische premier Goering gister avond te Stettin een redevoering gehouden, waarin hij den algemeenen politieken toe stand besprak en de beteekenis uiteenzette van het referendum van 12 November Duitschland strijdt thans om zijn achting. Gelukt het deze achting weer te veroveren, dan is Duitschland gered. Spr. wijdde eenige woorden aan de bestrijding van het commu nisme en aan de leugens, die in verband met de stichting van de brand in den Rijksdag in omloop zijn gebracht. Verder besprak hij de noodzakelijkheid van bestrijding der werke loosheid en het winterhulpwerk, waarna hij ook nog eenige woorden wijdde aan den buïtenlandschen politieken toestand. Op de ontwapeningsconferentie is het werkelijk niet om en paar kanonnen of eenige vliegtuigen gegaan, maar daarom, dat Duitschland zijn eer en zijn rechtsgelijkheid weer veroveren wilde. Hitier heeft Duitschland uit den ver nietigenden greep ontrukt en heeft verhoedt, dat in Genève het nat.-soc Duitschland zijn eer verliezen zou. De thans in Duitschland regeerende mannen behoeven niet te vreezen en voor het volk te treden en het in overeen stemming met een ware democratie om zijn meening te vragen. De Duitsche regeering schuwt het volk niet, want hij voert slechts de politiek van het Duitsche volk zelf. Het volk wil alleen zien, dat de leiding sterk is. DE DUITSCHE DAG IN NEW-YORK VERBODEN. De voorzitter van de feestcommissie voor den DuitscheD dag, een propagan distisch bedoelde herdenkingsdag voor de Duitsche kolonie te New York, de predikant Popke, heeft gisteravond laat bericht ontvangen van den burgemees ter van New York, O'brien, waarin worit meegedeeld, dat de Duitsche dag door den burgemeester is verboden. SCHILDERIJEN-DIEF GEVAT IN STRAATSBURG. Belangrijke werken van Rem- brandt. In den nacht van 22 October 1932 werd in het slot Johannisburg te Aschaffen- burg in Duitschland ingebroken en werden 6 etsen en kopergravures, alles van Rembrandt, gestolen. De Duitsche politie stelde een nauwkeurig onderzoek in en ontdekte ten slotte, dat de vermoe delijke dader moest zijn een 39-jarige decorateur genaamd Robert Walther Francke, afkomstig uit Dresden Eeni- gen tijd geleden deelden de Duitsche autoriteiten de politie te Straatsburg mee, dat Francke zich klaarblijkelijk naar den Elzas had begeven om daar de platen aan den man te brengen. De Fransche commissaris van politie Mo bile en vier inspecteurs belastten zich met het verdere onderzoek. Zaterdag j.1. zag een der inspecteurs van de recherche op de plaats Place Brogli te Straatsburg een man op wien het door de Duitsche politie gegeven signalement volkomen paste. De man, die een zware koffer droeg, werd aan gehouden en naar het politiebureau ge bracht. Hij ontkende Francke te heeten of ooit met Francke iets te maken te hebben gehad. Bij opening van den kof fer vond men daarin echter niet min der dan 65 etsen en gravures. Ontken ning baatte niet meer en Francke legde een volledige bekentenis af, doch weiger de de namen van zijn opdrachtgevers te noemen. Hij wordt ter beschikking van de Duitsche autoriteiten gehouden. In zijn koffer vond men o.a. twee zelf portretten van Rembrandt, twee por tretten van Rembrandts moeder, het groote formaat van „de vlucht naar Egypte", een klein formaat van de „Op wekking van Lazarus", „De dood van de Heilige maagd" en de „Graflegging van Christus". Ook vond men de .Wis selaars voor de tempelpoort" en veel ander werk van den grooten meester. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Verdaging tot 4 December? Het presidium der Ontwapeningsconferen tie is gistermiddag voor de eerste maal sedert het uittreden van Duitschland onder voorzit terschap van Henderson in geheime zitting bijeengekomen, om te beraadslagen over den stand van zaken en de besluiten voor te be reiden voor de op Donderdag te houden zit ting van de hoofdcommissie. Engeland werd vertegenwoordigd door Eden, Frankrijk door Massigli en de Ver. Staten door Norman Davis. Bij de langdurige besprekingen is overeen stemming bereikt op de volgende twee pun ten: 1. De hoofdcommissie verdaagd zich tot 4 December 2. Het presidium krijgt van de hoofdcommis sie opdracht in den tusschentijd een nieuwen tekst voor te bereiden, welke dan der hoofd commissie op 4 December ter behandeling zal worden voorgelegd. Tot de verdaging der conferentie tot 4 De cember is besloten op voorstel van de verte genwoordigers van Engeland en Frankrijk. De Zwitsersche bondsraad Motta had een verdaging der conferentie voor onbepaalden tijd een catastrophe genoemd. De hoofdcommissie zal de besluiten van heden zonder beraadslaging ratificeeren en dan uiteengaan tot 4 December. Het presidium kwam voorts tot overeen stemming over de volgende formule: 1. Het presidium zal het oude plan van MacDonald omwerken in den geest der re cente Engelsche voorstellen; 2. De intusschen tusschen de vertegen woordigers der verschillende mogendheden gevoerde directe besprekingen zullen worden vastgelegd. Het presidium zal hedenavond of morgen ochtend nog eens bijeenkomen om het verdere werkprogram definitief vast te stellen. In de volgende weken zal het presidium waarschijnlijk nog enkele malen bijeen ko men. OOSTENRIJK VOOR EEN ERNSTIGE CRISIS? Geruchten te Weenen. De „Daily Express" meldt uit Weenen, dat Koning Alexander van Joego Slavië een persoonlijke nota aan Mussolini heeft gezon den, waarin hij de vrees uitspreekt voor een eventueele interventie van Italië in Oosten rijk. Volgens het Londensche blad doen te Weenen geruchten de ronde, dat ambtenaren van den Joego Slavischen geheimen dienst gemeld hebben, dat Oostenrijk aan den voor avond staat van 'n ernstigeri crisis en dat de Joego Slavische regeering een Italiaansche interventie in Oostenrijk zou zijn. Hierdoor zou het evenwicht tusschen de staten in het gebied van de Adria verstoord worden. Aan vankelijk was men te Weenen geneigd in de nota van koning Alexander een bevestiging van deze geruchten te zien, doch meer en meer gelooft men thans, dat Alexander de geruchten slechts heeft gebruikt als aanlei ding om Mussolini zijn standpunt inzake een eventueele Italiaansche interventie bekend te maken. SCHIETPARTIJ TE WARSCHAU. Bij het universiteitsgebouw; 12 gewonden. Gistermiddag is het bij het universiteits gebouw van Warschau tot ernstige botsingen gekomen tusschen nationalistische en regee- ringsgezinde studenten. Het kwam tot een wilde schietpartij. Vier studenten werden ernstig gewond door revol verschoten, terwijl acht studenten betrekkelijk licht zijn gewond. Allen moesten in een zie kenhuis worden opgenomen. De schoten werden eerst gelost door eenige leden der jeugdorganisatie van het eenigen tijd neleden ontbonden nationalistische „leger van groo-Polen". De student die het eerste heeft geschoten k n worden gearresteerd. FORD IN MOEILIJKHEDEN. Zijn fabrieken krijgen geefl regeeringsopdrachten meer. Het Anerikaansche ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat de Fordfabrieken in verband met het niet-onderteekenen van de autocode uitgesloten blijven van de groote regeeringsopdrachten. DE GOUDPOLITIEK VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft na breedvoerige besprekingen met de leiders der Reconstruc- tion Finance Corporation en het departement van Financiën den inkoopprijs voor de than3 door de Amerikaansche regeering in te leiden goudaankoopen voor de eerste maal vastge steld op 31,36 dollar per ounce (28 gram). Deze goudprijs is 1.56 dollar hooger dan de officieele koers van Dinsdag en 37 dollar cent hooger dan de goudprijs te Londen van gisteren. DE AMERIKAANSCH-RUSSISCHE BESPREKINGEN. Naar uit Moskou gemeld wordt, verluidt aldaar, dat voor den tijd tot aan het arn- veeren van den commissaris van buitenland- sche zaken Litwinow in Washington tusschen de Russische en Amerikaansche officieele instanties over de regelng van verchillende problemen, die in verband taan met de her vatting der diplomatieke betrekkingen, ge- dachtenwisselingen zijn. aangevangen. Vol gens Russische voorstellen zouden tot aan de officieele erkenning in officieele diplomatieke commissies naar Washington en Moskou gaan om onmiddellijk het program van den opbouw der wederzijdsche betrekkingen prac- tisch ter hand te nemen. De commissies zou den werken in de hoofdsteden der beide lau den en het directe politieke en economische verkeer vergemakkelijken. Bovendien zou dezen vertegenwoordigingen het recht ge geven worden consulaire functies uit te oefenen. Litwinow wil 16 of 18 December naar Moskou terugkeeren, om de partijleiding rapport uit te brengen over zijn onderhande lingen in Amerika. Of de commissaris van buitenlandsche zaken op zijn terugreis Lon den of Parijs zal aandoen is nog niet vast gesteld £uchtoaact DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Pelikaan (thuisreis) is gister te Salonki aangekomen; de Rijstvogel (uitreis) landde te Calcutta en de Kwar tel (thuisreis) te Singapore. De Oehoe is hedenmorgen om 6 45 u. naar Indië vertrokken. Aan boord be vinden zich drie passagiers Amsterdam Calcutta. Meegenomen is 324 280 K G briefpost; 15 20 K G. pakketpost en 36.625 K.G. goederen. De heer Weyhrother die als tweede piloot zou meegaan, is door zi-kte ver hinderd. Zijn plaats is ingenomen door den heer Brinkhuis. De Rijstvogel is heden op de uitrei» te Rangoon geland. GRAF ZEPPELIN VANDAAG TE CICHAGO. Dr. Eckener heeft verklaard, dat de Zepp hedenochtend om uur 40 A.T. zou opstijgen voor een bezoek aan Chicago, waar het ongeveer een half uur op het vliegveld zal blijven indien tiet weder gunstig zal zijn. Vanavond zal het luchtschip weer te Acron terugkeeren en Zaterdag naar Europa vertrekken. VLIEGTUIGONGFT TTR BIJ ZURICH- Twee dood;a. Op het vliegveld Dud>endorf bij Zü- plaats gevonden, waarbij de 28-jarige ingenieur Gerhard Pinner uit Berlijn en de Zwitsersche chauffeur Erwin Salzmann om het leven zijn gekomen. Pinner was in gezelschap van zijn Duit- schen vlieginstructeur Neuburger met zijn sportvliegtuig uit Duitschland te Zürich aangekomen Toeon zij voor een oefenvlucht wilden opstijgen, stapte Neuburger uit en Pinner ging alleen omhoog. Reeds direct hierna geraakte hij in moeilijkheden, zijn toestel ge raakte in brand en Pinner kon slechts als lijk worden geborgen. De chauffeur werd door het vallend puin gedood. Ne mm aan rebua. Haal gemakkelijk. OP: PASS. EN OPPASSEN. Dankt U daar aan achter kat ttuyr ren auto, motor ot flat»?

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9