Aqmda Autoramp bij de Hembrug. r; lil P 8 8 - publicaties tBinnenland Rechtszaken Jtheepstiidingen £uchtoaact Stad en Omgeving. Dinsdag a.s. SP is dien dag onafgebroken Weec&ecidït |l ïl ff Wereldspaardag Een luitenant vermoord. VERKEERSONGEVALLEN BRANDEN. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Stoomv. Mij. Nederland. Kon. Hol!. Llovd. HollandAmerika Lijn. Boschdijk, New York n. Rott., 27 Oct. van Antwerpen. HollandWest-Afrika-Lijn. Delfland, thuisr., 25 Oct. v. Gr. Bassan Rotterdamsche Llovd. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. LINDBERGH IN~FRANKRIJK GELAND. Echtpaar Sieben uit Bakkum verdronken. li m të y y De NUTSSPAARBANK geopend van 's morgens acht tot 's avonds acht De slachtoffers. AUTO ONDER WARMENHUIZEN DOOR MOTORTREIN VERMORZELD Er zat gelukkig niemand meer in. Wordt verwacht storm uit het Zuidwesten. Stedelijk Museum, ingan ■Sreedstraat, eiken werkdag van tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Cinema Americain, eiken avond half 8, hoofdnummer De geniale duivel (sens.), hoofdrol John Barrymore. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- de voorstellingen. A. B. T., eiken avond half, hoofdnummer Nog zes uur te leven (rom., sens hoofdrol Warner Baxter. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af, doorloopen- de voorstelling. Bioscoop Harmonie, tot en met Dinsdag eiken avond half 8 hoofdnummer Een meisje dat men niet vergeet (comedie), hoofdrollen Willy Forst en Dolly Haas. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Victoria-theater, eiken avond half 8, hoofd nummer Song of Songs (rom.), hoofdrol Mariene Dietrich. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Zondag 29 Octobtr. 7 uur, bij van Truijen te Groot-Schermer, gecostumeerd bal. Lokaal de Boer te Hensbroek, uitvoering „Repelsteelt'e" door Kinderzang. HINDERWET. Bij besluit van 27 October 1933 is aan den heer J. H. VENING Sz., alhier vergunning verleend tot het oprichten van een bewaar- plaats voor Petroleum, in het perceel Span- jaardstraat nr. 11, alhier. Alkmaar, 28 October 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. MU1TERIT IN HET LEGER VAN PORTUGAL. Te Braganza in Portugal ontstond muite rij onder een deel van de manschappen van het 10de regiment infanterie en werd een luitenant vermoord. Door een loyaal geble- ver afdeeling van het regiment werd de mui- tvrij neergeslagen en de leiders werden ge arresteerd. De regeerin? heeft on^'ddel'iik scherpe maatregelen tegen de muiters be volen. Te Lissabon heerscht rust. Aanrijding tusschen handkar en auto. Oiskravond reed op der» Rijksweg tus schen Naarden en Bussum, ter hoogte van de „Bongerd", de automobilist P. L. uit Am sterdam, in de richting van Bussunv naar Naarden en zag te laat, dat er een handkar op den weg was; hij kon een botsing niet vermijden en duwde den wagen 21 meter voort. De kanevoerder S. uit Hilversum werd tusschen de kar en den bumper van den auto bekneld. Hij is in zorgelijken toestand naar de Mafellastichting te Bussum ver voerd; hij had een beenbreuk, een bekken fractuur en een hersenschudding gekregen. De bumper en de radiator van de auto waren ingedrukt. De heei en mevrouw L. kregen geen letsel. Slachtoffer van aanrijding overleden. De 20-jarige mej. N. Sparnaay, uit Hoofd dorp, die Donderdagavond in den Haarlem mermeerpolder door den auto van burge meester mr. A. Slob werd overreden, is in het ziekenhuis overleden. Een school in vlammen opgegaan. Donderdagmiddag is de openbare lagere school, die uit twee lokalen bestaat, te Jip- singboertange, gemeente Vlagtwedde (Gron.) benevens de naastgelegen woning van de schoonmaakster afgebrand. Gebouw en in ventaris waren op beursoolis verzekerd. De oorzaak is tot nog toe onbekend. Café afgebrand. Hedennacht is een felle brand uitgebroken in het café-restaurant Bellevue in de ge meente Haren bij Groningen. De brand werd ontdekt door een mtisie, dat op de fiets voor bij reed. Zij waarschuwde onmiddellijk de be woners zoodat allen zich konden redden. De brandweer uit Haren kon niet verhinderen, dat het café tot den grond toe afbrandde. De oorzaak wan den brand moet waar schijnlijk worden gezocht in het te heet stoken van de kachel. Het café werd bewoond door den heer B Bosma en behoorde aan de wed. Oddens te Groningen. Een paara en varkens omgekomen. Gistermiddag brak brand uit door onbe kende oorzaak in de boerderij van den land bouwer L. Fryters te Rijsbergen. Door den straften wind stond in minder dan geen tijd alles in lichterlaaie zoodat na enkele uren de boerderij met stallen en schuren met den grond was gelijk gemaakt. Een paard en een aantal varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. KOR'iE BLRICHTEN. Te 's-Gravenhage zijn besprekingen geopend in verband met het afloopen op 31 December van het Nederlandsch-Duitsche Douane-verdrag. Bij ministeriëele beschikking is inge steld een commissie van advies, als bedoeld in artikel 8 van dt Bedrijfsradenwet Oistermorgen is vanwege den Rijkswa terstaat te Haarlem ranbesteeu het onder houden van de dHpte voor den mond van en in de Noordzeehaven en in de kanaalgedeel ten en havens buiten de sluizen te IJmuiden en van de havenhoofden en verdere werken van de Noordzeehaven uiterlijk tot 1939. Laagste inschrijver was A. Volker te Slie- drecht en Bos te Dordrecht voor 479 000 per jaar. Gitter is de steking bij de bevrachting te Amsterdam weer opgeheven. Uit Friesland, Limburg en Noordbrabant zijn gister 120 werkwilligen te Amsterdam aan gekomen, die de stakende stucadoors zullen vervangen. Er hadden geen incidenten plaats. Onder zeer groote belangstelling heeft de heer H. Nijgh, directeur van de N. V. „Nieuwe Rotterdamsche Courant" zijn 25-jarig directeur schap herdacht. DE HUURDERSSTAKING TE ROTTERDAM. Uitzetting der onwilligen. De huurdersstaking in de Tweede Diergaar destraat te Rotterdam is gisteren in een beslis send stadium gekomen. Gistermorgen om half acht verscheen een deurwaarder om gevolg te geven aan de gevallen beslissing tot uitzetting der nalatige huurders. Er waren 21 huisgezin nen die uitgzet moesten worden. De eigenaresse had tot Donderdagavond twaalf uur aan de nalatige huurders de gelegenheid gelaten de verschuldigde huurpenningen alsnog te betalen. Toen gisteren de deurwaarder verscheen hebben vijf bewoners alsnog de huur betaald, waaronder ook degene was, die als aanstichter van dit huurdersconflict kan worden aange merkt. Deze menschen zijn in hun woningen gebleven. De rest heeft voor het grootste ge deelte zelf het huisraad uit de woningen ge bracht. Bij de uitzetting, waarvoor bij het publiek groote belangstelling bestond, zijn geenerlei ongeregeldheden voorgekomen. Het huisraad is öf in een pakhuis öf bij vrienden onderge bracht. OVERTREDING TARWEWET. Een 67-jarige molenares uit Leerdam stond gisteren in hooger beroep van een vonnis van den kantonrechter te Vianen, waarbij zij we gens het niet bijhouden der registers was ver oordeeld tot 1000 boete subs. 2 maanden, terwijl zij was ontslagen van rechtsvervolging terzake van het voorhanden hebben van tar wemeel B„ voor de rechtbank te Tiel terecht. De officier van justitie eischte wegens het eerste feit bevestigyig van het vonnis van den Kantonrechter en voor het tweede feit vernie tiging van dat vonnis en verd.'s veroordeeling tot 1500 boete subs. 3 maanden hechtenis. DE N.A.S.B. ONDER HET UNIFORM VERBOD? Voor het kantongerecht te Apeldoorn zijn eenige overtredingen inzake het uniformver bod behandeld. Een inwoner van Wapenveld had op den openbaren weg een roode vlag gedragen, waarop stond „N.A.S.B. afd. Wapenveld", ter wijl op de hoeken drie naast elkander ge plaatste pijlen stonden. Een ander had een onderscheidingsteeken gedragen, dat uiting was van anti-fascisme; een derde had zich op het openbaar sportterrein bevonden, voorzien van een rood knoopje, als symbool van een be paald staatkundig streven, terwijl tenslotte een vierde zich in roode trui met witte broek had vertoond, met op de linkerborst op zwarten grond de initialen N.A.S.B. De ambtenaar van het O. M. was er van overtuigd, dat de N.A.S.B. als Sportbond zich plaatst op het standpunt van de S.D.A.P. en het N.V.V., wat wel blijkt uit de statuten. Jij liquidatie toch komen de gelden en bezittingen aan een der instellingen van N. V. V. of S. D. A. P. Op grond van een en ander achtte het O. M. het teif laste gelegde bewezen en eischte tegen ieder der verdachten een geldboete van 25 subs. 25 dagen. De kantonrechter zal 2 November vonnis wijzen. OVERVAL TE MIJDRECHT. De straffen verzwaard. In den nacht van 12 op 13 Maart zijn een koopman en een varensgezel 's nachts in de woning van een alleenwonende caféhoudster te Mijdrecht binnengedrongen. Zij wekten de vrouw uit haar slaap en bedreigden haar, in dien zij haar geld niet afstond. De mannen ontkwamen met een buit van ongeveer 35. Voor de Utrechtsche rechtbank bekende de koopman en zeide in gezelschap van den varensgezel het plan te hebben uitgevoerd; de laatste echter ontkende dit ten stelligste De rechtbank veroordeelde de mannen ieder tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De veroordeelden kwamen in hooger be roep bij het Hof, waar de procureur-generaal ten aanzien van den koopman bevestiging van de straf vorderde, doch tegen den va rensgezel vier jaar met aftrek eischte. Het Hof heeft thans uitspraak gedaan en zoowel den koopman als den varensgezel ieder ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. VERDUISTERING DOOR PENNING MEESTER. „Een overprikkeld vereenigingsle ven". Een fabrieksarbeider stond gisteren in hoo ier beroep van een vonnis der rechtbank te [iel, waarbij hij wegens verduistering tot vier maanden gevangenisstraf was veroor- oordeeld, voor het gerechtshof te Arnhem terecht. Hem was ten laste gelegd, dat hij als penningmeester van een afdeeling van den Nederl. Bouwvakarbeidersbond zich een be- toegeëigend 468 wederrechteliik zou hebben Verdachte gaf toe, dat er tekorten waren, hi] kon met zeggen waar het geld gebleven De procureur-generaal, mr. Cnopius wees er op, dat verduisteringen door pen ningmeesters van afdeelingen van vereeni- gingen aan de orde van den dag zijn. Dit is een verschijnsel van den tijd en van de crisis er is een overprikkeld vereenigingsleven' Noodzakelijk is een goede controle op de pen ningmeesters der afdeelingen. Spr. vroeg ten slotte bevestiging van het vonnis der recht bank. Uitspraak 9 November. Achilles 27 Oct. v. Amsterdam te Rotterdam Eurora 26 Oct. v. Cortudion n. Amsterdam. Fauana 26 Oct. v. Catania te Taranto. Hebe 27 Oct. v. IJmuiden n. Gdynia. Jason 27 Oct. v. Amsterdam te Rotterdam. Mars 27 Oct. v. Amst. te Rott. Nereus 26 Oct. v. Kopenhagen n. Aalborg. Orestes 26 Oct. v. Constanza n. Bourgas. Perseus 27 Oct. v. Hamburg te Amst. Teleman 25 Oct. v. P. Barrios n. Demerara. Theseus 27 Oct. v. IJmuiden n. Rott. Tiberius 27 Oct. v. Amst. te Hamburg. Trajanus 26 Oct. v. Izmir n. Piraeus. Ulysses 26 Oct. v. Malta n. Patras. Vulcanus 26 Oct. v. Beyrouth n. Patras. Vulcanus 26 Oct. v. Beyrouth te Mutzuna. Adriadne 27 Oct. v. Vigo te Lissabon. Berenice 27 Oct. v. Oenua n. Calamata. Costa Rica. thuisr., 27 Oct. 's midd. 12 u. V Plymouth n. Havre. Oanvmedes 27 Oct. v. Amst. n. Rott. Irena 27 Oct. v. Valencia te Malta. Merope 27 Oct. v. Malaga n. Alicante. Nereus 27 Oct. v. Kopenhagen te Aalborg. Johan v. Oldenbarnevelt, uitreis, 26 Oct. te Colombo. Flandria, thuftr., 27 Oct. nam. 1 u. v Southampton. Adalla, uirt., 25 Oct. te Santos. Königsberg, uitr., 26 Oct. v. Bahia. Montferland 27 Oct. v. Hamburg te Amst. Zeelandia. thuisr., 27 Oct. v. Montevideo. Cape Palmas. Maaskerk 26 Oct. v. Hamburg n. Amst. Reggestroom, uitr., 26 Oct. te Abonnema. Baloeran, thuisreis, 27 Oct. v. Port Said. Jacatra, thuisreis, 27 Oct. v. Belawan. Kota Pinang, uitreis, 27 Oct. te Genua. De Oehoe (uitreis) is gister te Belgra do aangekomen. Te Leipzig werd nog 86 kilo post ingenomen. De Pelikaan arriveerde te Amster dam; de Rijstvogel (heenreis) lan He te Alorstar; de Kwartel (terugreis) te Calcutta. Volgens de ,,Ami du Peuple" zijn kolonel Lindbergh en zijn vrouw geland te Les Mu- reaux nabij Meulen (ten RW. van Parijs) en zijn zij voornemens eenige dagen in de Fran- sche hoofdstad door te brengen. MELKWAGEN AANGEREDEN. Hedenmorgen is op het Scharloo de drie- wielige melkwagen van den heer C. Prins die uit de Snaarmanslaan kwam, aangereden door een auto van den heer Mooij, bode op Moerbeek. De melkwagen werd zwaar be schadigd en de melk stroomde over de straat. Over de schadevergoeding wordt onderhan deld. Gisteravond tegen half tien had bij de pont over het Noordzeekanaal bij de Hembrug een zeer tragisch auto-ongeluk plaats, dat aan twe- personen, den heer en mevr. Sieben uit Bakkum, het leven heeft gekost. Ze waren in een gesloten personenauto, genummerd G Z 6479, waarin behalve genoemde personen ook nog een dokter, eveneens uit Bakkum, de heer van der Sluis gezeten was, op weg naar Amsterdam. De oprit naar genoemde pont bij de artillerie-inrichtingen was, mede door de slechte weersomstandigheden, tamelijk in het duister gehuld, maar het stopsein was toch met rood licht aangegeven. Waarschijnlijk heeft de bestuurder hierdoor do verkeerde oprit vau de pont genomen, zoodat de auto, die een snelheid had van ongeveer 25 KM, pardoes in het Noordzeekanaal terecht kwam, dat daar ter plaatse bijna 4 me ter diep is. Het heet, dat eenige perso nen nog waarschuwend hebben geroe pen, maar do bestuurder schijnt dat niet te hebben gehoord. De auto ver dween geheel onder de oppervlakte. De bestuurder, dr. van der Sluis uit Bak kum, wist door het inslaan van een ruit naar buiten te komen en zwemmen de den wal te bereiken, daarbij geholpen door korporaal Hartman van de mili taire politie en een ander die zijn naam niet wilde opgeven. Onmiddellijk bega ven zich eenige personen, die zich in de nabijheid bevonden, in een roeiboot naar de plaats des onheils. Het mocht hun echter niet meer gelukken de beide andere inzittenden, de heer en mevr. S. te bevrijden. Door een beambte van de artillerie-inrichtingen werd onmiddel lijk de politie te Zaandam en van het bureau Spaarndammerstraat te Am- stfrdaf gewaarschuwd. Een motor schuit van de artillerie-inrichtingen werd door commissaris v. d. Laan uit Zaandam gerequireord om den auto uit het water op te halen, maar de lier bleek niet krachtig genoeg daarvoor, zoodat \cle v«rgeefsche pogingen de Am- idamsche brandweer werd gealar- Si^enrSt°?d met 6611 kraanwagen uitrukte. De auto werd toen met veel moeite op het droge gebracht tfims ademhalin? b» X? h£ me\r. S., wier lijken werden gevonden tusschen de van hun plaatsen verscho ven kussens, mocht niet meer baten. Beide slachtoffers zijn door den G.GD. naar het Wllhelmina-Gasthuis te Am sterdam overgebracht. De bt-stuurder, dr. v. d. Sluis, is er vrijwel zonder let sel afgekomen. Hij heeft eenige schram men en beenwonden opgeioopen en is naar het ziekenhuis te Zaandam ver voerd. Daar het Amsterdamsch grondgebied be reft, is de auto doflr de Amsterdam- sche politie voor onderzoek in beslag genomen. De heer en mevr. Sieben, resp 43 en 40 jaar, laten een kind na van 8 jaar. De heer S., wiens bejaarde ouders in Castricum wonen, was sinds plm. elf jaar te Bakkum gevestigd als opzichter van het provinciaal landgoed. Daarvóór was hij circa 8 jaar in Indië werkzaam op een plantage, waarheen hij was ver trokken na een opleiding bij de Ned. Heide-Maatschappij. Hij genoot in de gemeente Castricum groot aanzien en de onder zijn opzicht gestelden werkten graag met hem wegens zijn gemoede lijkheid. De rentmeester van het provin ciaal landgoed is hedenmorgen naar Amsterdam gegaan om de lijken te i" tificeeren. De heer van der Sluis is sinds bijna drie jaren praktiseerend geneesheer in Bakkum. Een bewoner van Heemstede maakte gistermiddag een tochtje met een dame in de Fordauto G 14390. Ongeveer 6 uur n.m. bevond de bestuurder zich op den Helderschen weg in de nabijheid van den overweg van Schoorldam in de ge meente WarmerJiuizen. Door het slech te weer en den gladden weg is de auto blijkbaar geslipt en daarbij op de rails terecht gekomen. De bestuurder schijnt uitgestapt te zijn en heeft daarna met zijn passagiere de reis naar huis met een anderen auto vervolgd. Hij heeft evenwel vergeten zijn auto van de rails te verwijderen. Het vehikel, dat waarschijnlijk niet meer verlicht is geweest, stond dwars over de rails en het gevolg was dat de motortrein van Warmenhuizen er in volle vaart boven op liep. De auto werd 200 Meter meege sleurd en wat er toen van overgebleven was kan moeilijk een auto meer ge noemd worden. Persoonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor. De trein werd dusdanig beschadigd, dat hij met behulp van een anderen motortrein moest weggesleept worden. Tegen den hoogst onvoorzichtigen auto-eigenaar zal ongetwijfeld proces verbaal worden opgemaakt wegens het in gevaar brengen van het verkeer. Van de zijde der Alkmaarsche politie wordt ons nader het volgende gemeld: De bestuurder zag geen kans zijn auto van de rails te verwijderen en is toen hij de tram zag aankomen deze nog tegemoet geloopen, doch de trambe stuurder heeft zijn zwaaien en roepen niet opgemerkt. Daarna had de aan-ij- ding plaats Eerst daarna is de bestuur der met zijn passagiere naaj Alkmaar vertrokken waar hij bij de politie een verslag van het gebeurde heeft uitge bracht VRIJZ. HERV. ZANGKOOR. Morgen zal een extra-repetitie plaats heb ben van het vrijz.-herv. zangkoor in het ge wone lokaal; de dames van 11.30 tot 12 uur de heeren van 12 tot 12 30 uur. EXAMEN RADIO-TECHNICUS. De heer L. C. Sipman alhier is geslaagd voor het te Den Haag gehouden examen voor radio-technicus. FRED MARION. Over het optreden van Fred Marion - die in t Gulden Vlies komt vinden wij de volgende persstemmen; NUCiWue Courant: Fred Ma rion heeft bijzonder sterke staaltjes van zijn merkwaardige gaven gegevenNog wis er een merkwaardig geval van een brieikaart Een dokter gaf Fred Marion voor dit psy- chografisch" experiment een willekeurige ee- schreven briefkaart. Fred Marion vertelde daarop zulke treffende bijzonderheden uit het leven en het huidige bevinden van den afzen der, dat de dokter zeer onder den indruk on zijn woord kwam verklaren, dat al deze verbijsterend-nauwkeurige bijzonderheden woord voor woord waar bleken te zijn Dagblad van Rotterdam: De sean ce, die door een vrij groot publiek werd bij gewoond, begon daarop met eenige telepa thische experimenten, zonder contact. Interes sant was hierbij het zoeken van een potlood door een aan Marion onbekende weggestopt Deze onbekende meneer haalde een "aardje grapje uit. Voor de oogen van het publiek verstopte hij het potlood oogenschijnlijk op een pilaar. Maar in werkelijkheid hield hij naar waarnemingen, verricht in den morden van 28 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 771,6 mM. te Akureyri. Laagste barometerstand 735,2 mM. te Shields. Verwachting, geldig tot den avond van 2? October: Krachtige tot matige Zuidwestelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrok- ken, waarschijnlijk regenbuien, weinig veran. dering in temperatuur. STOR MWA ARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt te 7.45 uur aan alh posten Weeroverzicht. De depressie werd stationnair op de Noordzee. Het groote gebied met sterke ba rometerdalingen in het westen trok naar het zuiden, zoodat de barometers thans laag zijn in Noord-Spanje en Zuid-Frankrijk, terwijl de luchtdruk daar nog snel daalt. De hooge druk op den oceaan houdt nog steeds stand. Bij IJsland en op de oostkust van Groen land daalt de luchtdruk zeer snel. De hooge druk in het noordoosten handhaaft zich. Vanuit het oosten breidde een warmere luchtstroom langs den noordrand der depres sie zich vanuit het Oostzeegebied naar het westen uit, zoodat de temperatuur in Schot- land en op de Noordzee sterk steeg. In Ier land en Engeland was de morgen zeer koud. Van Frankrijk wordt overal vorst gemeld. Behalve in Noord-Scandinavië en Oost- Europa, heerscht overal stermweer met lage temperaturen. Voorloopig is het einde van den toestand van stormachtig en buiig weer «Af» ï-4 -rf-f- het in zijn zak. Alle toeschouwers dacdteu, dat het op de pilaar lag en hun gedachten deden Marion telkens naar deze pool gaan, waar het echter niet lag. Tenslotte toen bekend was, dat het ergens anders was dan het publiek dacht wist Marion het te vin den. Na de pauze vertelde Marion geschiedenis sen, die verbonden waren aan hem overhan digde voorwerpen. Volgens de eigenaars klopte het alles precies. De laatste proeven waren misschien wel de meest belangwekkende. Marion kreeg brie ven in een enveloppe, waarop een paar woor den geschreven stonden, die een zekere betee- kenis hebben. Bij den eersten brief had Ma rion het over veel ellende, zieken en dooden en toen bleek later, dat op het briefje het woord: „wereldoorlog" stond geschreven. Een andere brief deed hem verhaVn over een stad in Rusland en sneeuw; op het briefje stond: „oponthoud in Moskou''. De derde brief bracht het verhaal over een „zij", die twijfelde en een „hij" die zich anders voor deed dan hij was, zoodat het niet zou komen tot dat wat „zij" wenschte. Het briefje werd opengemaakt niet door Marion, maar door iemand uit het publiek en toen bleek er op geschreven te staan„Hoe is het karakter van hem dien ik min; wordt hii mijn man?" Dat alles was toch wel verbluffend! De Maasbode: Voor Marion als tele- paath kunnen wij werkelijk niets dan bewon dering hebben Verbluffend. Het Centrum: Marion is een pheno- meen. Haagsche Courant: Nimmer was er een als Marion. NEDERLAND-FRANKRIJK. Gisteravond hield M. Ramon Fernandei de a*d- Alkmaar van het Genootschap NederlandFrankrijk de eerste lezing van het nieuwe seizoen, over het onderwerp: La Signification de la Civilisation fra^aise. De spreker, die voor Alkmaar geen onbe kende is, twee jaar geleden sprak hij hier over La Crise du roman, begon met te zeg gen, dat er eenige pretentie zou zijn in de keuze van dit onderwerp, zoo hij niet, door zijn Zuid-Amerikaansche afkomst oorspron kelijk als vreemdeling tegenover de Fransche beschaving had gestaan. Bovendien gaat het niet om eigenschappen die alleen Frankrijk in staat zou zijn voort te brengen, maar zij zijn daar sterker vertegenwoordigd dan el ders. Onder de geesteskwaliteiten nu die Frank rijk van andere naties onderscheiden zijn de drie voornaamste: le. esprita analyse, 2e an- timythologisme, 3e. realisme, d.w.z. het ken nis nemen van de buitenwereld langs zintui gelijken weg. De analyse is het ontleden van het samen gestelde in zijn elementen, terwijl de synthese net in zijn geheel laat zien. De anti-syntheti sche Fransche geest weigert een synthese, een begrip te aanvaarden, die een dergelijke ontleding niet toelaat. Gevolg van dit analy seeren is traagheid in het nemen van beslui ten en wantrouwen. Het is de wetenschappe lijke basis van den Franschen geest Een mythe is een denkbeeld, dat zonder de minste werkelijkheidsgrond, een KI0_° dynamisch effect teweeg orengt. De Ariër, het ras is een mythe. De analytische Fran sche geest aanvaardt dit niet, in tegenstel ling met de Duitsche. Daarom bestaat er geen rassenkwestie in Frankrijk. Het zintuiglijk realisme openbaart zich vooral in de kunst. De sterk visueele aanleg komt tot uiting in de schilderkunst en in de litteratuur; als voorbeeld noemde spr. de be schrijvingen van Flambert en van moderne auteurs als Gide, Mauriac. De klassieke drit eenheden zijn er ook een uiting van Het is a* er een natuur der dingen ut- Het uitsluitend geloof aan het zintuighj* waarneembare brengt het scepticisme mee*

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2