jBinnenCand Stad en Omgeving. Jijdschciften Jnqeiouden Stukken, DE STERRENHEMEL 1—8 NOVEMBER 1933 20 h MT. a 4 2 2 2 ZUID EEN NOTARIS GEARRESTEERD. MAN VERBRAND, Bij het aansteken van een pijp een roggemijt in branc geraakt. Wettelijk ingeschreven bij het Bureau */i lndustrieelen Eigendom onder No. EERSTE KV. VOLLE MAAK (I LAATSTE KV2JH1ER nielve maan Boven».aand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds te acht uur Middelbare Tijd, gelijk aan 22 h 43 min Sterretijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts het Oosten links van den beschouwer geteekend Dat is bii sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te verhoeden, dat de beelden in spiegel schrift zouden verschijnen Wanneer men in het oog houdt, dat dc hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar net Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dAt kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is. dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het WZW naar het ONO door sterrebeelden Aren 1, Zwaan, Cassiopeia, Wagenman een ge bogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterten ziin in schrffletters geteekend. De middaghoogte van de zon veran dert deze maand van 24° tot 16'; de dagboog de tijd dat zij bovei den horizont staat), neemt af van 9uur tot 8 uur. De schijngestalten van de maan zijn: V M 2 Nov L K 10 Nov N M i7 Nov E K 24 Nov V M 2 Dec Deze laatste vermeld-" we er ditmaal bij. VENUS© MARS JUPfTER Q SATURNUS© wijl do V M. van dien datum op het laatste kaartje in November (29) nog voor kom(. Bovenstaand kaartje bevat 3 manen: 1 bezuiden den Oriehoek; 4 nabij Alde- baran van den Stier; 7 vlak bij Castor ei. Pollux. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop de.- vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus ;oo'; deze maand zijn de drie eerstgenoemden op onze kaartjes niet aan te geven. Venus (m 3.9) is avondster in den Schutter. Zij gaat 3 uren na de zon onder en is dus in het Westen goed 'e zien Om 8 uur de tijd waarvoor onze kaartjes in November geteekend wor den. is zij echter juist onder, evenals Mars (m 1 4) die IK uur na de zon onder gaat en minder geschikt voor waarneming is. Jupiter (m 1.3) is morgenster in de Maagd: hij komt enkele uren voor de zon op, en is dus des ochtends in bet Oosten te zien. ?atvrnn« 'm =0 91 is de eenige pla neet, welke deze maand op onze kaart jes voorkomt. Hij beweegt zich nauwe lijks; 1 Nov. is zijn R KI 20 h 51 min, deel. 17,7° Zuid; 29 Nov. zijn deze waar den resp. 20 h 57 min en 18,3°. Hij gaat dj? omstreeks half elf onc'. r althanc be<rin November en is dan laae in 't ZZW te zien. (m magnitude helderheid, ver geleken met een ster van de le grootte, die m 1,0 heeft.) schiedde. De venters uit Gooi- en Eemland leverden o.m. aan de comestibleswinkels in het achterland. Aan den Westwal werden ze in zoogenaamde litten (manden) verhandeld: de Huizer mandenmakerijen werkten in den seizoentijd maanden achtereen voor de Volen- dammer visschers en handelaren. Deze maand waren garnalen o.a. te verkrijgen in Den Helder, waar dagaanvoeren van 400— 600 litten voorkomen en vanwaar ook de Am- sterdamsche markt voorzien wordt Nu de vroegere Zuiderzee geen garnalen meer voortbrengt, zijn de vroegere bedrijfseigena ren naar de Noordzee gegaan en visschen ze in de omgeving van Texel en nabij de kust De schuiten hebben geleidelijk een Zuidelijker markt opgezocht en brengen de vangst nu ook in IJmuiden binnen, waar behoorlijk kan worden gekocht. Zoowel voor de Gooische als voor de Amsterdamsche venters, die op de IJmuider markt zijn aangewezen, een terde inkoopgelegenheid. Te Maarssen is gearresteerd notaris G. A. le J. als verdacht valschheid in geschrifte en verduistering, meermalen ten nadeele van verschillende personen te Maarssen, te heb ben gepleegd. Hij is naar Utrecht overge bracht. Bij zijn verhoor heeft hij gister be kend onregelmatigheden te hebben gepleegd. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. De notaris wordt van valschheid in ge schrifte en van verduistering verdacht, die hij met hypothecaire gelden heeft gepleegd. Naar ons ter oore kwam betreft het hier een tragisch geval, omdat van buitengewone uit- gav engeen sprake is. De notaris deelde in een plaatsje van 5000 inwoners het notariaat met den heer James, zoodat voor beiden geen voldoende bronnen van inkomsten bestonden. Het schijnt, dat de verduisteringen zich over verscheidene jaren uitstrekken, daar in 1027 reeds iets dergelijks moet zijn voorgevallen. Tal van menschen in Maarssen zijn intus- schen dupe geworden. TWEE INBRAKEN IN EENZELFDcN NACHT TE ENSCHEDE. Te Enschede is Zondagnacht door het in slaan van een winkelruit inbraak gepleegd in den horlogemakerswinkel van den heer C. Jeijman aan de Oldenzaalschestraat. Uit de etalage zijn 15 horloges en een aantal zilve ren voorwerpen gestolen, waarvan een ge deelte in de buurt op straat is gevonden. Ook is Zondagnacht ingebroken in den kruidenierswinkel van den heer Lans aan de Lipperkerkstraat, waar eenig geld en eetbare waren zijn gestolen. De vertegenwoordiger van den minister van waterstaat, mr. Siiverton Hoogstadt er kende, dat de autobus zich een plaats heeft veroverd. Indien de bond thans een halve eeuw bestond, zouden tal van buurtspoorwe gen en tramwegen niet gebouwd zijn. Vele aanzittenden aan den feestdisch voer den daarna nog het woord. BETALINGEN IN DUITSCHLAND. In verband met de vele vragen omtrent de wijze, waarop betalingen in Duitschland met laag genoteerde marken kunnen geschieden, heeft de Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. een overzicht samengesteld. In dit overzicht worden meerdere gevallen behandeld, welke vereffend kunnen w- n met bovenbedoelde Marken. TOT STEUN AAN DEN NOORD- HOLLANDSCHEN TUINBOUW. De neutrale Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers heeft besloten een groote verga dering te beleggen, waarop door alle organi saties in Noordholland (land- en tuinbouw- vereenigingen, boerenleenbanken, midden standsorganisaties) bij de regeering zal wor den aangedrongen op meer afdoenden steun in het bijzonder voor den tuinbouw in Noord holland, om dezen voor algemeenen onder gang te behoeden. Zijn we goed ingelicht, dan zullen talrijke gegevens verzameld wor den, die den noodtoestand moeten illustree- ren. géei^eride foep i-iing van art 413 moge lijk zou maken De memorie van toelichting op het militaire strafwetboek zegt: De Neder'andsche wet is niet zoover gegaan, meerderen strafbaar le stellen aai wier gebrekkig toezicht het te wijten is dat minderen een misdrijf konden plegen Dezulken moeten niet a's misdadigers worden behandeld, doch disciplinair gestraft, of. als de omstandigheden het vereischen, uit Óen dienst worden ontslagen. In het Duitsche militaire strafwet boek is in het algemeen bepaald „Die Verletzung einer Dienstpflirht aus Furcht für persönlicher Gefahr ist ebenso zu bestrafen, wie die Verlet zung einer Dienstpflicht aus Vor- satz" Een dergelijke bepaling is in de Neder- ÜUmlsche wet niet opgenomen Tenslotte zij nog gemeld, dat volgen® artikel 48 van de M Sw. de maximum straf voor de schepelingen, die eenigen rang bekleeden en aan de muiterij deel namen, met de helft wordt verhoogd. Tot zoover het Bat Nwsb' Er wordt aan herinnert dat de in voorgenoemde beschouwing bedoelde luitenant ter zee der tweede klasse, of ficier van de warht, vermoedelijk voor- loopig niet te recht zal staan wegens ernstige ziekte TEGEN LOONSVERLAGING IN DE TEXTIEL. Geen overeenstemming in de arbeidersvergaderingen. De drie samenwerkende textielarbeidsbon- den deelen het volgende mede Aangezien in de conferentie op 19 October j.1. inzake de inmiddels ingevoerde loonsver laging in de fabriek Parkweg te Enschede met de firma N. ter Kuile Zn. en den secretaris der fabrikantenvereeniging geen overeenstemming kon worden verkregen, kwa men de hoofdbesturen van St. Lambertus, Unitas en de Eendracht in gecombineerde vergadering te Utrecht bijeen, teneinde den daardoor geschapen toestand onder oogen te zien en nader hun standpunt te bepalen. Na langdurige beraadslagingen werd tusschen genoemde besturen dienaangaande volledig overeenstemming bereikt en in beginsel beslo ten, zich tegen de ingevoerde verlagingen zoo mogelijk daadwerkelijk te verzetten In een met de betrokken arbeiders gehou den vergadering werd dit standpunt nader uiteengezet en verdedigd, waarna werd over eengekomen opnieuw te vergaderen, teneinde een definitieve beslissing te nemen; in dien tusschentijd zullen informaties ingewonnen worden. In de daarop gehouden arbedersvergade- ringen kon echter geer volledige overeenstem ming worden bereikt. Hoevel in de vergade ring van de Eendracht met meerderheid van stemmen het advies van de gecombineerde hoofdbesturen tot een ultimatum werd aan genomen, is dit in de gecombineerde verga dering van de confessioneele organisaties met meerderheid van stemmen verworpen. In deze bijeenkomst is ook de wenschelijkheid uitgesproken, dat men eerst de eindresultaten van de verschillende bijkomende maatregelen op het loon zal afwachten, waarbij men zich echter het recht wenschte voor te behouden eventueel alsnog in vorenstaanden zin op deze aangelegenheid terug te komen. De gecombineerde besturen hebben een schrijven in dien geest aan de firma Ter Kuile verzonden. BOUWVAK ARBEIDERSSTAKING TE GRONINGEN. Het bericht dat de bouwarbeidersstaking te Groningen zou eindigen, blijkt niet juist te zijn geweest, zegt het Hbld Alleen bij den bouw der chirurgische kliniek hebben de sta kers het werk hervat. Bij de firma Geveke ligt het werk nog stil. Bij den bouw van het gesticht „Avondlicht" wordt tusschen aan nemer en stakers nog onderhandeld. Bij den rioolaanleg in het stadspark zijn alle stakers ontslagen is gistermorgen het werk, waarbij honderd arbeiders werk von den, met twintig man uit de werkverschaf fing voortgezet. De honderd man, die ge staakt hebben, zullen niet weer worden aan genomen Bii verschillende kleinere aanne uiers heeft ook een deel van de arbeiders het werk hervat, maai het meerei deel blijft nog staken. OPRUIENDE LECTUUR. Een inval in een drukkerij te Groningen. De officier van justitie te Groningen heeft op grond van een strafvervolging, die is in gesteld wegens publicatie van opruiende ge schriften, een inval gedaan in de drukkerij De Volharding aan de Hoendiepskade 12 te Groningen. Het betreft hier de uitgifte van het week blad De Arbeider, een orgaan op commu- nistischen grondslag, waarin in den laatsten tijd stukken hebben gestaan, die opruien tot dienstweigering. De pers, waarop het blad werd gedrukt, en de zetmachines zijn onbruikbaar gemaakt door in beslagneming van enkele onderdee- len. De vervolging zal worden ingesteld tegen den schrijver van de stukken en tegen den drukker van het blad. Zondagavond omstreeks acht uur ont dekte men dat een roggemijt die in het veld stond in de nabijheid van de hoeve „De Tweeberg" te Rosmalen in brand stond. On middellijk gingen omwonenden er heen daar men tevens meende hulpgeschrei gehoord te hebben. Bij nadering van de mijt vond men aaar een verkoold lijk. De identiteit kon nog niet worden vastgesteld. De politie heeft de zaak in onderzoek. De roggemijt heeft men, daar geen gevaar bestond voor over slaan naar de boerderij, rustig laten uitbran den. Een later bericht zegt, dat gebleken is, dat een uit het krankzinnigengesticht te Rosma len ontsnapte verpleegde achter de roggemijt een pijp had willen aansteken, waarbij de vlam het koren had aangetast. Het is het lijk van dezen man geweest, dat men gevonden heeft. DE AFSLUITDIJK EN DE GARNALENVANGST. Al maanden klagen de venters over het ontbreken van Zuióerzee-garnalen, een wel kome aanvulling van het bedrijf in normale jaren. De visschers rekenden op den aardigen rondgaanden garnalentrek en ac - tereen volgens kwamen de vangsten ui oude binnenzee te Volendam, Harde Vollenhove binnen. In de beide eerst p sen had men ook de pellerijen, y* de uitzending ook naar het buitenland ge NEDERLANDSCHE BOND VAN AUTOBUSDIENSTONDERNEMERS. Elfde jaarvergadering. Herdenking tienjarig bestaan. De elfde jaarvergadering van den Neder- landschen bond van autobusdienstonderne- mers is gistermiddag gehouden in het Carl- tonhotel te Amsterdam. In zijn openingswoord zeide de voorzitter, de heer G. P. H. Wortman, o.a. dat de op brengsten minder zullen worden, gezien de geringe koopkrachtvan het publiek, vooral van de plattelandsbevolking. Het evenwicht moet worden gezocht in zoo sterk mogelijke bezuiniging op de exploitatie kosten. Tot de overheid richtte spr. het verzoek „belast onze bedrijven niet zwaarder 1" De bond vraagt het recht in belangrijke ver- keersvraagstukken te worden gehoord. De secretaris, de heer N. Kraak Steeman, heeft een causerie gehouden over het taxi- vraagstuk. Volgens spr. komen hier en daar kwade praktijken voor, immers tegen betaling van de waarborgsom worden crisislachtoffers be wogen als chauffeur dient te nemen in nieu we bedrijven, waarbij somtijds de chauffeurs, gedreven door de prijzenswaardige lust zich weer een bestaan te vormen slachtoffers wor den van sluwe zakenmenschen. Alle personenvervoer, zoo vervolgde spr., wordt door de snorrende taxi's getroffen. De ze taxi's, die geen nieuwe vervoersgebieden ontsluiten en profiteeren van de stipte dienst uitvoering van andere vervoermiddelen, zijn in wezen een autobusdienst zonder vergun ning. Hierbij zijn de snorders natuurlijk wel te onderscheiden van de stationneerende motor rijtuigen en die, welke op bestelling voorko men. Spr. meent, dat het snorderseuvel vol doende te bestrijden is aan de hand der thans geldende wet op de openbare vervoermidde len. In het Carlton-hotel vereenigden vele leden zich aan een feestmaal. Een aantal gasten zat mede aan. Onder deze waren mr. Silver- gieter Hoogstadt als vertegenwoordiger van den minister van waterstaat, luitenant-kolo nel ten Broeke Hoekstra van den motorvoer- en vaartuigendienst, de heer Schuitemaker, voorzitter van de Vereen, van autobusdes kundigen. Ir. F. Stieltjes, oud-inspecteur-ge neraal van het toezicht op de spoorwegen mr. J. Langhout_, referendaris aan het depar tement van financiën, mr. Hemelaar van het departement van waterstaat. Voorts zaten aan vertegenwoordigers van den A.N.W.B., den B.B.N. en den Bond van touringscar-on- dernemers, benevens eenige ingenieurs van het rijkstoezicht op het vervoerwezen. Voorts gaf de voorzitter een overzicht van de geschiedenis van het autobusbedrijf. In IQ 10 verscheen de eerste autobus in ons land, die gestookt werd met petroleum. Na 1921 verrezen de autobusdiensten als padde stoelen uit den grond. Thans hebben de bus trajecten een lengte, die tweemaal die der spoorwegen is. Het is een bedrijf, waarin een kapitaal van 20 millioen is gestoken en waar in duizenden werk vinden. Voorts herinnerde spr. aan de wettelijke bepalingen die in den ïoop der jaren gewijzigd en verbeterd zijn. De bond, zeide spr., heeft krachtig meege werkt om te komen tot wettelijke maatrege len. Het concessiestelsel werd weer inge voerd tot tevredenheid van de autobushou ders. De nieuwe wetsbepalingen waren er gekomen tot meerdere veiligheid van het pu bliek en brachten orde op den weg. Het auto- busbedrijf heeft zich een plaats veroverd en dus ook plichten Spr. dankt tenslotte voor den steun van de regeering ondervonden Wederkeerig kan de regeering zoo noodig op den steun van den bond rekenen. JACHTONGELUK. Drijver gewond. Zondag had de heer J. F. van Rooy uit Eindhoven, op jacht zijnde bij Stiphout (N. Br.), het ongeluk zijn eigen drijver bij het aanleggen op een haas in het linkeroog te schieten. De man is per auto naar het zieken huis te Eindhoven vervoerd. Hij zal het oog moeten missen. GEHEIME RADIO-ZENDERS. Hoewel het euvel der geheime zender den laatsten tijd minder wordt, blijft de Rijks radio-controledienst onverflauwd werkzaam op dit gebied. Zoo is gistermiddag, in samen werking met de gemeentepolitie, beslag ge legd op een clandestiene zendinrichting ten huize van F. H. R., in de Wilgstraat te 's-Gravenhage. HET ONGEVAL BIJ ONTGROENING TE UTRECHT. Op de vragen van het Tweede Kamerlid mej. Katz aan den minister van onderwijs in zake het ongeval bij ontgroening te Utrecht heeft de minister geantwoord: De wte (arti kel 117 der der Hooger-onderwijswet) wijst den rector-magnificus en den senaat aan als de autoriteiten, die tegen overtreding van de tucht of bij wangedrag repressief optreden. Zij stelt van de uitspraak des senaats beroep open op den miniter. In het geval, bedoeld in de eerste vraag, is de genoemde autoriteit thans diligent. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. (DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. TEL. 838) Geopend voor werkgevers van 9—12 en van 25 uur. Voor werknemers uitsluitend van 912 uur. Op Maanoag- en Donderdag avond van 78 uur. Bemiddeling voor vrouwelijk persom el op werkdagen van 2—5 uur (uitgezonderd op Zaterdag). De directeur van bovengenoemd Bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: Groep bouwvakken: 113 grondwerkers, 69 timmerlieden, 35 metselaars, 22 opperlieden. 38 schilders, 17 stucadoors, 9 voegers, 8 betonwerkers 2 steenbikkers. 1 bouwkun dige, 2 bouwk. teekenaare, 1 waterb. op zichter, 4 opz.-teekenaars, 1 stuc. opperman, 3 straatmakers. 1 straatmaker-opperman, 1 glas in loodzetter. Groep metaalindustrie: 1 autog. lasscher, 15 bankwerkers, 1 blikbewerker, 3 carrosse riebouwers. 1 carrosseriewerker, 3 electri- ciëns, 1 fitter, 1 fraiser. 1 instrumentmaker. 2 kernmakers, 4 ketelmakers, 6 klinkers, 1 koperslager, 5 loodgieters, 2 lijnwerkers, 4 machinisten. 2 mach. teekenaars, 9 metaal draaiers. 1 metaalschaver, 3 metaalslijpers, 10 monteurs. 3 plaatwerkers 1 rijwielher steller, 2 scheepsbouwers. 1 scheepsttekenaar, 3 scheepstimmerlieden, 6 smeden, 11 stokers, 1 tandtechniker, 1 voorslaander. 4 vuurwer kers, 4 wagenmakers, 12 ijzerwerkers, 1 zandbereider, 5 zandvormers. Groep voedings- en genotmiddelen: 50 si- farenmakers, 1 sigarensorteerder, 4 sigaren- istenplakkers. 1 tabaksstripper, 4 tabaksbe werkers. 1 bosjesmaker. 11 bakkers, 2 sla gers, 2 koks, 1 bierbottelaar. Groep boek- en steendrukkerijen: 2e letter zetters. Groep houtbewerking: 16 meubelmakers, 4 meubelstoffeerders, 5 mach. houtbewerkers, 3 kistenmakers, 2 borstelmakers, 1 carrosse rie bekkeder. Groep landbouwbedrijven: 11 tuinlieden, 15 boerenarbeiders, 3 bloemisten. Groep handel: 13 vertegenwoordigers, 7 winkelbedienden. Groep verkeerswezen: 35 chauffeurs, 5 koetsiers. 16 pakhuisknechts. 11 magazijn bedienden. 3 kelineis. Overige beroepen: 5 boekbinders, 5 in casseerders. 11 kantoorbedienden. 1 sc-cretarie- ambtenaar, 1 onderwijzer. 1 verpleger. 1 kalkbrander, 1 huidenzouter, 10 kleermakers, 3 zakkenstoppers. 1 rietwerker. 1 schoen maker, 1 verfbereider. 40 transportarbeiders en 252 los-arbeiders. Gedeeltelijk weikloos: 55 metaalbewer kers 8 sigarenmakers, overige beroepen 4. Jeugdige werkloozen: 14. Geplaatst* 15 werkzoekenden. Alkmaar. 28 October 1933. De dinxteur voornoemd. Ed. v. d. HEUVEL. HET KIND. De aandacht trekkende artikelen van den heer G. v. Veen over „Deutsches Wesen" worden in het nieuwe nummer voortgezet. Mevr. G. A. Schoutenv. Steenbergen schrijft over Huiswerk, terwijl de heer A. Hijmans het probleem negens of zessen? be handelt. G. A. v. Rede bepleit dit laatstgenoemde artikel in zijn stuk Toch negens? Paeaagogische puzzels zet Greet Prins ons voor. „Una" schrijft een artikel, ge naamd „Een uitnemende weg". A. v. Hichtum behandelt (met onder schrift der redactie) het actueele probleem: „Wat zul'en onze kinderen lezen?", terwijl het goedverzorgde nummer besloten wordt met ,De voorboden van Sinterklaas". O. B. S. (Ons Behoorlijk Spreken). Een nieuw veertiendaagsch tijdschrift voof intellectueel Nederland is verschenen. Dit blad beoogt jong N-derland op de waarde van behoorlijk spreken te wijzen, omdat de redactie meent. dat. welke beteekenis iemai^i ook heeft, zijn waarde door behoorlijk spre ken verhoogt zal worden. L. S. leidt dat blad in met „Uit een niet gehouden radiotoespraak", terwijl dr. Ch. Winckel schrijft over „The Queen's Dutch". De winnaar van het kampioenschap in de welsprekendheid, onze landgenoot Henri R. M. v. Hoof vertelt van een wedstrijd in wel sprekendheid. Dit in alle opzichten geslaagd eerste nummer wordt dan besloten met een frag ment uit Vorstenschool van Multatuli en eenige citaten van „Wat Dichters zeggen". (Buiten vrramwooraelijkheid van de Redactie. De opname ui de rubriek, bewi/st geenszins dar de redactie er mede instemt). Mijnheer de Redacteur, Gaarne had ik eenige ruimte in uw blad, om enkele dingen te schrijven over de laatste Raadsvergadering in de gemeente St.-Pancras. Bij voorbaat dank. In hoofdzaak bedoel ik biermede de behan deling van het adres der Ouder-commissie, voor aanvrage subsidie voor den cursus Rijpere Jeugd. Een paar dingen hebben mij getroffen, n.L dat de voorzitter zeide, dat B. en W. niet af- keerig waren om subsidie te geven en wel 60. Toen de heer de Jong en ik echter een on derhoud hadden met B. en W. over deze zaak, kreeg ik den indruk, dat de voorzitter er zeer weinig voor gevoelde, omdat deze van meening was, dat deze cursus niet zoo noodig was. Wel voelde hij voor voortgezet onderwijs, als er wat in de jongens zat en hij wilde deze dan naar Alkmaar sturen. Jongens, die toch naar den bouw moesten, hadden wel genoeg aan het ge woon lager onderwijs dat zij genoten hadden. Wij hebben ons daartegen verzet, temeer omdat wij het vorig jaar 63 hadden overge houden van de subsidie en teruggegeven is aan de gemeente, dus was de gemeente zedelijk verplicht om ons dit weer te laten gebruiken. Het ging dus eigenlijk om een bedrag van 40. Van de tegenstemmers was er één conse quent, en wel de heer C. Duif Sr. Deze wilde verschillende bezuinigingen invoeren, wat zijn goed recht is. Hij wees er op dat als er geen geld was voor den cursus, er ook geen geld was om de salarissen van de wethouders te laten zoo ze waren, enz. Dit werd echter afgestemd door dezelfde heeren, die zoo'n groot woord hadden over de financiën. Het moet echter niet hen zelf be treffen, dan is er wel geld, zie b.v. de asphal- teering van den Beneaenweg. Die moest en zou best in orde, prachtig, maar het kost de gemeente eeuwigdurend 1200 per jaar meer dan het had behoeven te kosten. Zie de sala- rieering van de wethouders en van den ge meente-opzichter, zie de 100 al 17 jaar e van den brievengaarder, zie de presentiegelden van de raadsleden zelf. Zoo zou ik nog wel kunnen doorgaan. Neen, daar gaat het niet om, het kwam niel op die 40 aan, maar de wind waaide al een paar jaar uit den verkeerden hoek. Het suc ces werd misgund, het eerste jaar 45 leerlingen en het tweede jaar 60, dat was te erg. Er moest weer politiek achter zitten, daar zat da kneep. Ik weet, dat één raadslid tegengestemd heeft, omdat ik een onderhoud gehad heb met T. en W, Ik weet dat er vooruit over gesproken is, om B. en W. te steunen, ik weet dat er gehoopt is dat deze cursus zou mislukken. Door één der wethouders is gezegd, dat hij er op te<ren was, dat er zoo om de jongens ge- loopen was. Dat was geen liefde voor het onderwijs. Dit is dit jaar niet gebeurd, de twee vorige jaren weL Wat is daar tegen, zou ik zeggen. Huisbezoek is voor elk doel toch ge oorloofd. De persoon in kwestie heb ik zeli ook wel eens op huisbezoek zien gaan, wat dat dan wèl noodig? Nu hebben de jongens zelf ook een adres naar den Raad gezonden, zelf hebben zij daar propaganda voor gemaakt, dus de liefde van hun kant was er weL Liever had ik dat de raadsleden de dingen meer rechtuit spraken, dan dat zij onderling elkander zoo nu en dan uitmaakten en pro beerden elkaar een vlieg af te vangen. Laat men vooral en hier leg ik den nadruk op geen struisvogelpolitiek gebruiken. Met dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Jb. DE VRIES J*. St.-Pancras, 30 Oet. 1933.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7