MERCURIUS HAVERMOUT 25 cenf per pondspak NEDERLANDSCH FABRIKAAT DE VERGIFTIOINGSGEVALLEN TE SCHOONHOVEN. De oude vrouw hedenmorgen overleden. ©e Kngeliche premier MacDonald in ge» •prek met Mr. Cordell Huil over de stabili satie van het pond sterling, hetgeen voor de wereldhuishouding van groot belang is. Even belangrijk is voor aller gezondheid een steeds gelijkwaardig juist gedoseerd geneesmiddel, hetwelk in de echte „Aspirin"- tabletten door het Bayer-kruls gegaran- deerd is. hem namens den Minister van Defensie welkom heet. Ook Mrs Lindbergh heeft inmiddels het vliegtuig verlaten en wordt door Kolonel van Reede voorge steld aan den heer en mevr. Hoover en aan den heer Plesman. Het groepje is al dadelijk in druk ge sprek gewikkeld. Vooral de heer Ples man onderhoudt zich ievendig met kolo nel Lindbergh, terwijl Mrs. Hoovei wei dt a met Mrs. Lindbergh in de cantine verdwijnt Als de beide luchtreiziger? zich van hun overall hebben ontdaan, b ijken zij te zijn gekleed in witte, woi- Pgi jekkers. De vliegkap hebben zij bei den nog op. Lindbergh is lang en blond, kijkt jongensachtig verlegen en vrien delijk, doch is voor de pers ongenaak baar, heeft onmiddellijk bij zijn aan komst door kolonel Van Reede het ver zoek laten doen, hem vooral niets te willen vragen Nederlandsche journa listen plegen dergelijke verzoeken die uit vermoeidheid en natuurlijke beschei denheid voorkomen, te eerbiedigen. En dus kan ook mevrouw Lindbergh de oochter van den thans overleden Ame rikaanschen diplomaat en politicus Dwight Morrow, ongehinderd met Mrs Hoover in de cantine verdwijnen Naast haar langen echtgenoot lijkt mevr Lindbergh kleiner dan zij in werkelijk heid is. Ook zij ziet er prettig en vrien delijk uit. Maar ook zij zegt niets, althans tegen de pers. En de heer Plesman verzekert ons, dat zij absoluut niet zouden weten, wat voor nieuws, dat de moeii van het publiceeren waard is, zij zouden kunnen vertellen. Natuurlijk zou men hun iets kunnen vragen omtrent het doel van hun bezoek aan Nederland. Maar ook daarvan zouden zij ons niets kunnen zeggen, verklaart de heer Plesman En we hebben reden om aau te nemen dat hij, als directeur van de K L. Mhet weten kan Inmiddels doen de mannen van de marine hun best, het vliegtuig uit het water en in de hangar te krijgen Daar toe wordt een wagen gebruikt, die langs de helling tot onder de drijvers van het vliegtuig in het water wordt gerold, en dan aan een staalkabel met behulp van een lier de helling op en de hangar in wordt getrokken Het werk verloopt echter niet vlot. Klaarblijkelijk is de wagen slechts berekend op het type toe stellen, dat door onze marine "pbruikt wordt. Bovendien staat het water zeer laag waardoor de wagen zoover de hel iing moet worden afgereden, dat hij in den modder blijft steken en het gevaar ontstaat, dat het vliegtuig er af schuift Een aantal matrozen is druk aan het werk Eenigen plassen met waterlaarzen die tot over de heup reiken in Let water rond en probeeren met behulp van wind assen den wagen uit den modder los te wrikken Lindbergh zelf komt weer kij ken en helpt mee. klimt op Je vleugels om de situatie op te nemen, en even lijkt het, dat het toestel uit het water komt. maar dan zit de zaak weer vast Dit duurt tot ongeveer kwart over vier, en Lindbergh. die zelf toezicht op zijn machine wil houden tot hij haar veilig weet, verlangt er zichbaar naar. einde lijk uit de gure wind- en regenvlagen op den steiger weg te komen En dan be sluit men tenslotte de pogingen op te geven en het toestel vannacht maar op de boei buiten te laten liggen, om te probeeren het morgen, als het water iets gestegen is, binnen te brengen Een paar waterdichte reistaschen worden uit het vliegtuig gehaald, eenige lichten op den kop en op de vleugels worden ontstoken en dan wordt het vliegtuig naar de boei gesleept. Het is bijna donker geworde.i als ten slotte de beide Lindberghs in gezelschap van den heer en mevr. Hoover en den heer Plesman naar Amsterdam vertrek ken, waar reeds geruimen tijd tegen over het Centraal Station twee auto s staan te wachten om het gezelschap naar Den Haag te brengen. Twee menschen, ongetwijfeld ook in Nederland van groote populariteit wier daden op luchtvaartgebied, wier allure als mensch. wier successen en vooral ook wier doorgestaan leed hun de sym pathie hebben doen winnen van schier de geheele wereld, zijn bijna onherkend en ongemerkt in Nederland aangeko men Het is hun innige wensch waar mogelijk bevrijd te blijven van de last die de roem nu eenmaal op zijn slacht offers doet drukken Van hun plannen is verder niets bekend, ook niet van de wijze, waarop zij hun tijd hier in Neder land zullen besteden en van het tijd stip. waarop zij denken te vertrekken En voorloopig zal het Nederlandse!) publiek zich derhalve tevreden moeten stellen met de wetenschap, dat Charles Lindbergh en zijn vrouw in ons midden vertoeven. DE POSTVUCHTEN OP INDIE. De Snip (thuisreis) is te Rangoon ge land; de Kwartel is gister te Schiphol gearriveerd; de Ijsvogel (uitreis) kwam te Rome. OPIUM EN MORPHINE. door Dr. HUGO GLASER. V. Opiumoorlog. In het begin van de 19de eeuw werd het opium niet uit Klein-Azië en Perzië vandaan gesmokkeld, maar werd het eenvoudig geimporteerd door Je En- gelsch-Oostindische Compagnie, die het goedje weliswaar als medicament de clareerde, doch openlijk de opiumschui vers uit het geheele Chineesche land van rookgerei voorzag. Het spreekt van zelf, dat de regeering van het Hemelsche Rijk deze truc wel doorzag, maar des ondanks bepaalde ze zich er voorloopig toe een tamelijk laag invoerrecht op het gevaarlijke middel te leggen. In het jaar 1820 trad ze echter ener gieker op en vaardigde een invoerver bod uit. Het gevolg was (gelijk vroeger) een bloeiende smokkelhandel, die echter niet lang werd geduld en tens.otte uit liep op een voor de menschheid zeer vernederenden en tragischen strijd: den opiumoorlog. De omstandigheid deed zich voor, dat een zeer oud cultuurvolk zich van zijn toestand bewust werd en uiterste pogin gen wilde aanwenden niet in den af grond te storten. Tegenover dit streven stelde zich een onverhuld mercantilis me, dat zonder blikken of bloozen de vaan van den handel hoog hield en zoo machtig was, dat het zijn land (Groot- Brittannië) wist te bewegen regimenten te zijner beschikking te stellen. De Chineezen hadden slechts datgene gedaan, wat zij juist en noodzakelijk achtten: ze hadden eindelijk eens 20.000 ki<ten in beslag genomen en in zee ge worpen Om te bewijzen, dat de verdere vergiftiging van het volk niet zou wor den toegestaan, verbroken de Chinee sche autoriteden alle handelsbetrekkin gen met Engeland. Dat was het begin Ongetwijfeld zijn er om minder be langrijke zaken oorlogen gevoeru, maar een bijzonder fraai figuur heeft het blanke ras in dit geval niet geslagen, hoewel het in den krijg zegerierde. Want de Chineezen werd «n overwonnen en moesten na 1842 den vrede van Nanking sluiten en het Verdrag van Tientsin teekenen. Alle opiumverboden werden ingetrokken. Van de zeer groot Indische opium- voorraden ging in de eerstvolgende ja ren negentig procent naar China- De opiumvreugde was door niets meer te stuiten. Ook in het land zelf begon de papave te bloeien. Waarom zou men het heerlijks niet binnen de grenzen verbouwen ?,JToen vooral groeide in vele Chineezen de haat tege nalles wat een Europeesch gezich had. En daarop werd hei weer anders De haat verminderde niet, maar wel werden er niauwc docu menten van kracht. In 1906 had een revisie der verdragen plaats. De maan koppen verdwenen van de Chineesche akkesr. In plaats daarvan werden rijst en koren aangeplant China verplichtte zich de slaapbol tenteelt en opiumpro ductie af te schaffen, waartegenover Engeland zich bond tot het betrachtm van de juste maat bij den invoer Men wilde pogen uit een door vergift verzwakt volk opnieuw een natie te nifken, die tot de ontwikkeling der menschheid het hare zou kunnen bij dragen. De oude tradities van cultuur en beschaving zouden in het rijk van het Midden op nieuw worden hoogge houden. Het mocht evenwel niet bateu De zonden van generaties worden niet met een pennestreek uitgewischt en de ge volgen van den opiumoorlog doen zich nog altijd gevoelen. China is momenteel in een zoodanige positie, dat noch de papaver verbouw nrch de opiumhandel er officieel ziju. Langs zeer breed geworden sluikwegen komt het gevaarlijke middel China binnen, zoowel uit Indië als uit Japan, het Engeland van het Oosten. Kunnen dergelijke toestanden bestre den worden? Het aangewezen instituut om de voortwoekering van het gif tegen te gaan is de Volkenbond. Hij is gein- formeerd voorzoover dat mogelijk is aangaande alle gebieden waar op um wordt verbouwd, verkocht en verbruikt De z g opiumconferenties zijn tegen opium en morphine gericht. Het is noodzakelijk goede statistieken tot zijn beschikking te hebben, en de werk- mheid van den Volkenbond komt tot nu toe dan ook voornamelijk nee op de ve-zameling van gegevens. De cijfers toonen aan, hoe verbreid het opium kwaad in verschillende landen is. Opmerkelijk zijn de verklaringen die de Chineesche afgevaardigde Wang- kingki in 1929 voor dt Geneefsche opi umcommissie aflegde Hij deelde uit naam van zijn regeering mee, da' men hevig verontw lardigd was over de wijze, waarop China tot het oogluikend toelaten van de opiumsmokkelarij ge dwongen werd Terecht beweerde hij, dat het vrijhandelprincipe de vergifti ging van een volk niet rechtvaardigde Daar China zoo lang het middelpunt van het opiumaeno4 was. iigt het voor de hand dat overal waar de Chineezen zich vestigden ock het zergit door drong Een voorbeeld hiervan vormen de Vereen iade Staten Van uit d« Chinee sche buurten te New York begon het opium zijn verwoestende triomftocht over het geheele continent Ook andere havenplaatsen waren aanvankelijk cen tra De prohibitie heeft hier weinig goed aan gedaan, daar men daardoor ais 't ware vatbaarder werd voor de be dwelmend» m<ddelen Welgesteldheid genotzucht en deze overgevoeligheid van het organisme werkten gezamenlijk het misbruik in de hand. Tot voor kort werden in Noord- Amerika jaarlijks 700.00 ponden opium geconsumeerd, terwijl men voor we tenschappelijke doeleinden zeker niet meer dan een tiende deel daarvan kan hebben noodig gehad. Minstens 600 000 pond heeft gediend tot de zelfvergifti ging van wilszwakke menschen. In vergelijking met de groote steden van Amerika, met Azië en met sommige streken in Afrika, is uEropa een tame lijk opiumvrije streek. Zelfs in Zuid- Frankrijk is de opiumpijp I©ts z6'd" zaams. In Marszille maken slechts wat zeelui en eenig decadente vrouwen er gebruik van. O hfet de conferenties en commissies van den Volkenbond zal gelukken iets noemenswaards te be reiken hebben we af te wachten. Inzake het vergif tigingsgeval te Schoon hoven, waarbij drie personen in den nacht op Woensdag bewusteloos zijn geraakt, kan nader worden gemeld, dat de 74-jarige vrouw H. C. v. .d. Berg-Walter van morgen vroeg is overleden. De toestand van den 66-jarigen schoenmaker A. Walter is hoogst ernstig. Men vreest voor zijn leven. De toe stand van de dochter kan gunstiger worden genoemd. Het onderzoek in Utrecht heeft uitgewezen, dat men hier te doen heeft met een geval van koolmonoxyde-vergiftiging. Onze JCoiotiiën BERECHTING VAN DE MUITERIJ. In aansluiting bij de berichten over de be rechting der muiterij zij eraan herinnerd, dat ongeveer 170 a 180 personen zullen te rechtstaan en wel in de volgende groepen: lste groep: 19 Inlandsche hoofdmuiters, in wier zaken gister requisitoir werd geno men. 2de groep; 8 Europeanen (o.w. Bos- schart). 3de groep; 82 Inlandsche schepelingen, die tijdens de muiterij gewapend waren. 4de groep; 33 Inlanders, behoorend tot het machinekamer-personeel van de „Zeven Provinciën". 5de groep; 22 Europeesche matrozen. 6de groep: Dit is de groep van de officie ren, die aan boord waren van de „Zeven". Ten slotte zullen nog 9 kleinere zaken worden afgehandeld, waarbij in totaal 12 be klaagden zullen terechtstaan. Tusschen de behandelingen van de zaken der verschillende groepen zal vermoedelijk een periode van vier weken liggen, zoodat de berechting van de geheele muiterijzaak ge- ruimen tijd in beslag zal nemen. IR. SOEKARNO NAAR DE LAMPONGS? Naar het Bat Nbl. verneemt, zal Soekarno waarschijnlijk niet in het communistenkamp aan den Boven-Digoel worden geïnterneerd Het zou in de bedoeling liggen om hem het ressort der Lampongsche districten in Zuid- Sumatra als verblijfplaats aan te wijzen. VEREENVOUDIGING BIJ DE TELEGRAFIE. Bij de telegrafie tracht men meer en meer uniformiteit en vereenvoudiging te verkrij gen in de toestellen die voor den dienst wor aen gebruikt. De veelgebruikte Hughes en andere ingewikkelde toestellen, die alleen be diend kunen worden door ambtenaren die daarvan speciale studie hebben gemaakt, zui len in de toekomst meer en meer vervangen worden door teletype-machines, waarvan de bediening veel eenvoudiger is en vrijwel oveieenkomt met die van een schrijfmachine Geoefende typisten kunen na een korte voor opleiding deze machines bedienen. In Rotterdam begint men met het in dienst stellen van deze machines en dit voorbeeld zal ook elders navolging vinden. Aanvanke lijk treden daarvoor te Rotterdam in den 'oop van deze maand vijftien meisjes in dienst. Zij worden werkzaam gesteld als arbeidscontractanten en zullen geen deel uit maken van het ambtenarencorps van de P. Tot zoover de Rotterdamsche correspon dent van het Hbld., dat hieraan toevoegt, dat ook in de hoofdstad eerlang de teletype-ma chines zullen worden ingevoerd. Ook voor andere plaatsen worden te Den Haag plan nen uitgewerkt. De mogelijkheid zal worden geschapen, dat firma's die veel telegrafeeren, op hun kantoren, na overeenkomst met den Tele graafdienst, een teletype-machine krijgen, die op het telegraafnet is aangesloten. Zij kun nen dan van haar kantoor af de telegrammen onmiddellijk doen overtikken naar de plaats van bestemming, mits daar een teletype-ont- vanger aanwezig is. 3iexk S, School Inplaats van den heer van Slooten, die als kerkvoogd te Heerhugowaard had be dankt, werd benoemd de heer Smak. PREDIKBEURTEN. Zondag 5 November. Oroote Kerk, 10.30 uur, ds. Baar (Luther en het protestantisme). Protestanten „Houdt Zee". Kapelkerk, 10 uur, ds. Warners; 6 uur (Ger. Bond) ds. G. J. Koolhaas van Rotter dam. Rem. Geref. Gemeente, 10 uur, ds. Rap- pold. Ev. Luth. Kerk, 10.30 uur, ds. Makkink Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kui per. (Avondmaal). Geref. Kerk, 10 uur (in de Harmonie) en 3.30 (in de Kapelkerk) ds. von Meijenfeldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 u en 4.30 en Woensdagavond 8 uur, dienst. Christelijke school in de Doelenstraat, Dinsdagavond 7.30 uur, ds. J. Fokkema, van Amstelveen. LEGER DES HEILS. Stichter William Booth. 's Morgens 10 uur, Heiligingsdienst. 's Middags 3.30 uur, Verblijdingsamen komst. 's Avonds 8 uur Verlossingbijeenkomst, ge leid door mevrouw en majoor de Jong. Half één Zondagsschool voor de kinderen Maandag half drie Gezindsbond. Donder dag 8 uur Openbare bijeenkomst. „De Star of Hope Missicn in Waakt en Bidt, dienst Donderdag 9 Nov., 's avonds 8 uur, de heer Sevensma, van Amsterdam. Vrij Ev. Gem., Lindelaan 117, 10.15 en 6 uur ds. Ruvs, 2 uur Zondagsschool. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, mej. ds. Thomsen BERGEN, 7 uur, ds. v. d. Kieboom. Evangelisatie Maranatha, 10.30 uur, ds W. van Limburg, van Amsterdam. Ger Kerk a. d. dr. van Peltlaan, 10 uur en 5 uur, hulpprediker J. H. Slager EGMOND AAN ZEE, 7 uur, ds. Baar. EGMOND AAN DEN HOEF, 1015 u ds. Nobel. HEILOO, 10 uur, ds. Pattist, van 's Gra venhage. Dinsdagavond 7.30 uur ds Bloem hoff: „Is het graf de eindpaal?" Neaerl. Herv. Evang. Vereeniging a. d Kerklaan, v.m. 10 uur, ds. W. J. van Elden van Haarlem. HEERHUGOWAARD. ,geen dienst. HENSBROEK, geen dienst. LIMM^N, 9.30 uur, ds. Baar. NOORLSCHARWOUDE, ds. Boeke. OUDKARSPEL, 10 uur, ds. van Dijk. DE RIJP, 10 uur, ds. J. Rooker. SCHERMERHORN, ds. Boerendonk. STOMPETOREN, 10 uur, ds. Heep. Evangelisatie, 10 uur, de heer A Berkhof van Amsterdam (Dankstond voor het ge was. Collecte voor I. Z. I. N.) *-"TGEEST, uur» ^s. van Peursem (Doop). URSEM, geen dienst. VEENHUIZEN, 10 uur, ds Deetman WARMENHUIZEN, ld uur <L Seüiiin ^BUmmland RIJWIELDIEVENBENDE. Vier man gearresteerd. De politie te Rotterdam is een dievenbende op het spoor gekomen, die er haar werk van maakte fietsen te ontvreemden en, na verwis seling der onderdeelen, weer in den handel te brengen. Zij arresteerde reeds vier man nen, onder wie een 22-jarig rijwielhersteller in wiens werkplaats onderdeelen van de ge stolen fietsen werden aangetroffen. Om vond men daar een gedemonteerde fiets, die toebehoorde aan een bewoner van de Jericho- laan. Op 26 October was deze fiets ver dwenen. Ook vond men er een dynamo, die 30 Octo ber uit een etalage van een anderen herstel ler was ontvreemd. Alles is in beslag geno men. De 22-jarige hersteller is aangehouden. De aanwijzingen leidden ertoe, dat tevens werden gearresteerd een 22-jarig schilder, een 24-jarige metselaar en een 19-jarigt jongeman zonder beroep. pers van zeer groot model van de „Stamn*» te Turijn. Twee rotatiepersen van iets klein formaat werden naar Nederland verkorhV één bestemd voor „De Residentiebode" r den Haag en de andere voor de dmkkJ^ „Lumax'Me Utrecht. In verband met de o durende den laatsten tijd tusschen Nederland en Zwitserland ontstane moeilijkheden "d handelsgebied, is men hier zeer ingenomen met deze Nederlandsche opdrachten. DE MOORD TE RENKUM. De schrijver van de anoniemt brieven gevonden; hij had geschre. ven op verzoek van de vrouw van den veroordeelden Jen Hoek. Zooals met weet, heeft de verdediger van Jan Hoek, mr. Maten, in den loop van den tijd twee anonieme brieven ontvangen, waar» in een onbekende schrijver of schrijfster zich. zelf aanwees als de moordenaar en betoogde dat Jan Hoek onschuldig is veroordeeld. De laatste dezer brieven heeft mr. Roobol, die nagaat, of er gronden bestaan voor een revi sie-verzoek voor Jan Hoek, aanleiding gege. ven tot het instellen va een ondezoek naar den schrijver. Mr Roobol stelde f 100 beschikbaar voor dengene, die aanwkij: :ngen zou geven, welke tot het opsporen van dezen anonymus zouden leiden. Thans verneemt „De Telegraaf", dat het de politie van Fde na een kort. scherpzin. nig onderzoek gelukt is, den schriiver van dezen anoniemen brief cp te sporen. Deze mar. heeft bekend, der brief te hebben ge- schrev enop verzoek van de cVgenoote van Jan Hoek, die hem hiervoor geldelijk heeft beloond. WERKTIJDEN IN BAKKERIJEN. De minister van sociale zaken heeft goed gevonden aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen niet tevens zijnde brood» bakkerijen in alle gemeenten des Rijks te vergunnen, dat door mannen arbeid wordt verricht als volgt: le. in het tijdvak van 8 tot en met 18 Nov. 1933 gedurende 10 uren per dag onver minderd het met betrekking tot den Zater dag bepaalde bij artikel 10, tweede lid, van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 en 55 uren per week; 2e. in het tijdvak van 20 tot en met 28 No vember 1933 gedurende 11 uren per dag, me* een maximum van 60 uren per week; een en ander onder voorwaarde, dat: a. op dagen, waarop gedurende 10 uren arbeid mag worden verricht, de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiefdags en 7 uur des namiddags. b. op dagen, waarop gedurende 11 uren arbeid mag worden verricht met uitzon dering van de Zaterdagen de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags; c. op Zaterdagen de arbeidstijd in zijn ge heel gelegen is tusschen 7 uur des voormid dags en 10 uur des namiddags; B. door jongens van 16 en 17 jaar in het tijdvak van 20 November tot en met 5 Dec 1933, benevens op 22, 23, 29 en 30 Dec. 1933, arbeid wordt verricht gedurende 10 uren per dag en 55 uren per week, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags; een en ander met dien verstande, dat, in dien ingevolge het onder A en B bepaalde een arbeider op Zaterdag na 1 uur des na middags arbeid verricht, hij in dezeldle week, hetzij op ten minste één anderen werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag vóór 12 30 des namiddags, geen arbeid mag verrichten. DE OVERVAL TE SITTARD. De 67-jarige R. Tummers, die vorige week bij een overval in zijn woning ernstig werd gewond, is in het ziekenhuis te Sittard over leden. DREIGBRIEVEN. Een arrestatie te Huizen. In verband met het feit, dat te Huizen weder twee dreigbrieven zijn ontvangen, waarvan een den eisch bevatte tot deponeering van 10.000, heeft de politie den 22-jarigen P. Kn. gearresteerd Hij was in de eerste twee dreigbrieven aangewezen als tusschenper- soon, die den trommel met de gevraagde som moest vervoeren. Kn. is voor den officier van justitie geleid en te Amsterdam opgesloten. LICHT IN EEN OUDE MOORDZAAK? Te Heiligerlee is gisteren door de politie ge arresteerd de 31-jarige landarbeider J. S uit Zuidbroek, die er van verdacht wordt den moord op de wed. Molanus en haar zoon in Augustus 1931 te 7uidbroek te hebben ge pleegd. NEDERLANDSCHE ORDERS IN ZWITSERLAND. Gedurende de laatste weken heeft de Zwit sersche machine-ind-'strie eenige belangrijke orders ontvangen. De fabriek van drukkerij machines Winkler, Fallert en Co. te Bern kreeg opdracht tot levering van een rotatie WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING Werkloosheid toegenomen. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder dé 601.100 leden van ingevolge het werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigin- gen in de week 9 t.m. 14 Oct. 1933 heeft be dragen 24.3 pCt., terwijl zij in de vorige ver» slagweek (25 t.m. 30 Sept.) bedroeg 24.1 pCt. Bij 1062 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 14 Oct. 1933 in totaal 316.134 werkzoekenden ingeschreven, waar onder 300.230 mannen. In totaal waren werk loos 291.394 personen, waaronder 280877 mannen. Op 30 September 1933 bedroeg het aantal ingeschreven werkzoekenden bij een ongeveer gelijk aantal organen der openbare aroeids" bemiddeling 309.722. Hiervan waren werk loos 284.805 personen, waaronder 274 516 mannen. Het totaal aantal werkzoekenden is derhal ve sedert 30 September 1933 toegenomen nwt 6412, het aantal werkloozen met 6489. "ri Blijkens een per 1 Oct. 1933 gehouden tel ling stonden op dien datum bij 313 organen der openbare arbeidsbemiddeling in gemeen ten met 5000 en meer inwoners als werkloos ingeschreven: 7359 mannen, jonger dan 18 jaar, 48.804 mannen van 18 tot en met 25 jaar en 196.137 mannen van 26 jaar en ouder. De zuinige Schotsche schilder spaart nlt op de lijst F (Pissing Show),

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10