DAGBLAD VOOR ALKMAAF EN OMSTREKEN. De rede van minister Benesj. T)aqdiiksch Qvexzicht Buitenland No. 260 Vrijdag 3 November 1933 135e Jaargang De beteekenis van Duiischtand's uit treden uit den Volkenbond vindt Benesj van zeer verstrekkende be teekenis. TOENEMEND WANTROUWEN. frankrijk en roosevelt's goudpolitiek. Waf vandaag de aandacht trekt Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. francr door het geheele Rijk 2.50. Losse nnmmers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Enkele dagen geleden hebben wij m ons overzicht een vrij uitvoerig relaas weergege ven van den Tsjechischen minister van bui- tenlancische zaken, Benesj. Thans blijkt ech ter, dat wij nog niet volledig geweest zijn, want volgens de „Prager Presse" moet Be nesj o.m. nog het volgende gezegd hebben: Duitschlands uittreding uit Volkenbond en ontwapeningsconferentie is een feit van zóó vérstrekkende beteekenis, dat de Tsjecho-Slo- waaksche regeering het noodig acht haar opvatting daaromtrent voor de wetgevende lichamen uiteen te zetten. Met het oog op de omstandigheden moeten wij echter allen een zekere reserve in acht nemen. De gang van zaken gedurende het afge- loopen halfjaar was van dien aard, dat ieder ingewijde Duitschlands verlaten der ontwa peningsconferentie onvermijdelijk achtte Sedert Maart van dit jaar, toen het Brit sche ontwapeningsplan werd ingediend, ont wikkelde de politieke»toestand van Europa zich ongunstig. Het tegenwoordige Duitsche regiem, gebaseerd op de bekende beginselen van het Alldeutschtum en de leuze huldigend van de superioriteit van het Duitsche ras en de Duitsche nationaliteit, is met koortsachti gen ijver begonnen zijn theorie der vernieu wing van het Duitsche rijk in practijk te brengen en zijn eisch inzake gelijkgerechtigd heid met meer kracht te doen hooren. Deze actie, die ook van officieele zijde als fanatiek is gekenschetst, heeft in het buiten land natuurlijk een krachtige reactie en een toestand van wantrouwen en bezorgdheid doen ontstaan, voortvloeiende uit een nadere beschouwing van het program der nationaal- sncialistische partij van het jaar 1930 en de al-Duitsche richtsnoeren, zooals deze in Hit Iers boek „Mein Kampf" worden aangegeven Dit wantrouwen is in den loop van den zomer snel toegenomen, vooral toen naar het oordeel van het overige Europa ik consta teer alleen de feiten, zonder voorloopig een ooinie uit te smeken eenige binnenland sche maatregelen van de Duitsche regeering als ernstige revolutionnaire excessen en als symptomen eener ontwikkeling werden be schouwd, waarvan niemand zeker is waartoe zij moet leiden. En ten slotte heeft de al of niet gerecht vaardigde bewering der pers, dat Duitsch- land zich wapent op een wijze, die in strijd is met zijn internationale verplichtingen, dit wantrouwen en deze onzekerheid nog ver sterkt. Dit leidde tot het gemeenschappelijk optre den van Amerika, Engeland en Frankrijk, waarbij zich later ook Italië aansloot, dat tot uiting kwam in de verklaringen van sir John Simon te Geneve, die op 14 October als aanvulling van het oorspronkelijke Brit- sche plan werden aanvaard. De hoofdpunten van Simons plan werden von Neurath vooraf medegedeeld en een week 'vóór de bijcenroeping der conferentie deelde Duitschland zijn antwoord aan de Britsche en de Italiaansche regeering mede, waarin Berlijn verklaarde, dat het stond op de volkomen gelijkgerechtigdheid met name inzake het oorlogsmateriaal (artillerie, tanks en militaire vliegtuigen) en terstond van het eerste jaar der inwerkingtreding van de con ventie af. Deze eisch beteekent als ik het goed be grijp dat Duitschland feitelijk eischt, dat de andere landen toestemmen in onmiddellij ke herbewapening, wellicht schier in zulk een omvang als het Britsche plan eerst na acht jaar voorzag, of misschien iets minder. Hierop volgden de afwijzende antwoorden van Enge'and. Amerika en Frankrijk, die aan von Neurath op 9 October werden mede gedeeld, waarna op 14 October de verkla ring van Simon in de k'eine commissie der ontwaoeningsconferentie werd aanvaard Voordat de centrale commissie dit besluit kon bekrachtigen, ging Duitschland over tot zijn uittreding. De beslissing der Duitsche regeering moet worden beschouwd als een definitieve ver werping der militaire bepalingen van het verdrag van Versail'es en van alle ontwape ningsvoorstellen, die aan Duitschland geen onverwijlde gelijkheid in bewapening toe staan. Het zou verkeerd zijn zich door het ge beurde overmatige vrees te laten aanjagen, als waren er noodlottige gebeurtenissen op til. De Duitsche revolutie beteekent ongetwij feld eenerzijds een geleidelijke wijziging dei geheele Europeesche continentale politiek, anderzijds een nieuwe hevige crisis voor den volkenbond. Na te hebben betoogd, dat de territoriale clausules der verdragen onaangetast moeten blijven, wijst Benesj er op, dat de grondslag der Duitsche politiek feitelijk niets nieuws is; ofschoon het program der nazi's op sommige punten van dat der Al-Duitschers van voor den oorlog verschilt, is de basis dezelfde ge bleven. Benesj meent, dat deze politiek in het tegenwoordig Europa evenwel niet met goed gevolg ten uitvoer kan worden gelegd. Zoo zal bijvoorbeeld het streven naar vereeniging met Oostenrijk op het verzet van heel Europa stuiten en Benesj is overtuigd, dat Duitsch land dit spoedig zal inzien. Het tegenwoordige Duitschland beschouw de naar allen schijn de werkwijze en het tem po van Stresemann bij de verwezenlijking van de nationale doeleinden als te langzaam en paste daarom radicaler methoden toe. Europa werd daardoor verrast, veelal ook beangst en begon zijn politiek er naar te rich ten. Het gevolg was Duitschlands politiek isolement alsook de anti-Duitsche betoogin gen te Geneve. in Engeland. Amerika, Frank rijk, zelfs in Italië, in Rusland, Scandinavië en elders. Benesj zet vervolgens uiteen, dat de crisis in den volkenbond een groot gevaar betee kent, maar dat, Indien eenige groote mogend heden onderling de leiding der internationale politiek op zich zouden nemen, vooral de klei ne staten in het gedrang zouden komen. Op deze eventualiteit bereidt Tsjecho-Slo- wakije zich voor. De regeering volgt de ont wikkeling in de politiek uiterst aandachtig en regelt daarnaar haar plannen. Spreker beschrijft dan de hergroepeering der mogendheden, waartoe de Duitsche revo lutie den stoot heeft gegeven: de Fransch- Britsche toenadering, de wijziging in de po litiek van Amerika, een zekere toenadering van Italië tot Frankrijk, de talrijke door Rus land gesloten niet-aanvalspacten, enz., wel ke nieuwe constellatie heet geleid tot de toe nadering tusschen de Kleine Entente en Po len. Niettemin blijft de goede verhouding tot Duitschland gehandhaafd, voegt Benesj er aan toe, en hij zet uiteen, dat ook de betrek kingen met alle andere staten van vriend schappelijken aard zijn, waarna hij overgaat tot het tweede gedeelte van zijn exoosé. de economische positie des lands en der Kleine Entente betreffende, waarvan wij reeds een uitvoerig overzicht hebben gegeven. kaansche experimenten en Frankrijk zal dan ook trouw blijven vasthouden aan den gou den standaard. Ook zal Frankrijk niet toetre den zooals sommige geruchten vermelden tot een overeenkomst, welke tot doel zou hebben de koersschommelingen der verschil lende valuta's te beperken, daar dit voor de landen, die den gouden standaard hadden gehandhaafd zou beteekenen, afstand te doen van de stabiliteit van hun valuta's. NIEUWE CONCENTRATIE KAMPEN IN OOSTENRIJK. Het verluidt, dat op de vroegere leger plaats te Brueck a d Leithe gebouwen zullen worden ingericht voor de onder dak brenging van politieke gevangenen Te Woellersdorf zal een conentratie- kamp uitsluitend voor nationaal socia listen worden ingericht. Uit een officieel bericht uit Inn t- brueck blijkt, dat 34 nationaal socia'is- ten wegens het aansteken van haken kruisvuren naar een cor centratiekamp in Tirol zullen worden overgebracht. VON PAPEN EN HITLER TE ESSEN. Vice-kanselier v. Papen en Rijkskan selier Hitier hebben gisteren in het ten toonstellingsgebouw gesproken In het gebouw en de naaste omgeving bevon den zich wel 150.009 personen, terwijl in andere zalen in het geheel nog een paa- honderdduizend belanestel'enden v ei bijeen gekomen. v Papen verklaarde dat het bij de verkiezingen op 12 November niet gaat om partijen of systemen, om personen oi wetten, doch slechts om Duitschland Den Duitschers die hun levenlang den dwaalweg van een socialistische we reldbeschouwing hebben gevolgd, wil ik aldus v. Papen er aan herinneren, dat het den wensch en de wil van den leider" is de geheele Duitsche natie, alle klassen en standen met zijn bewe ging te, omvatten en deze samen te smelten tot een eenheid naar volk en politiek. Het beste bewijs daarvoor noemt spr dat Hitier de kerken de vol ledige vrijheid van hun hooge geeste lijke functie garandeert, dat hij bereid was hun meer te geven voor de uitoefe ning van hun hooge missie dan ooit eenige liberale regeering in de afgeloo- pcn honderd jaren, maar dat hij tege lijkertijd een scheiding van kerk en politiek eischt. Spr. richt tot de katho lieken het dringend verzoek de i leider te beloonen door hem hun volle ver trouwen te schenken in de toekomst. DIENSTMEISJES-OPLEIDING IN DUITSCHLAND. Voor meisjes, die zich in huishoudelijke werkzaamheden willen bekwamen, ook vooi haar, die zich later aan sociaal werk willen wijden, is een nieuw leercontract opgesteld. De dame, die zich met de opleiding belast, verplicht zich haar leerling gedurende twee jaar het koken, bakken, wasschen, strijken herstelwerk en eenvoudige huishoudboekhou ding bij te brengen. De ouderlijke zorg moet worden vervangen, de dame moet als zedelij ke en hygiënische raadgeefster optreden, tijd laten voor kerkbezoek en waken tegen te groote lichamelijke inspaning. De werktijd loopt van 's morgens half zeven'tot acht uur 's avonds met twee uur onderbreking voor het eten. Op Zon- en feestdagen moet het werk tot hef allernoodzakelijkste worden be perkt en gelegenheid worden gegeven voor ontspanning. Verder minstens één vrije Zon dag in de twee weken van 2 uur 's middags af en eep vrije middag per week van 3 uur af. Het meisje moet zeggen waar en hoe zii haar vrijen tijd heeft doorgebracht en heeft per jaar recht on een week verlof, met behoud van loon Na afloop van den leertijd kriig* zij een getuigschrift en moet zij examen af leggen. D E POT itif nfo vïfd fï°OOTE BELGISCHE STEDEN. Samen 3448 man die 100 mil- lioen francs oer iaar korien. Uit een studie, gepubliceerd door den secre taris-generaal van het Belgisch Politiever- band. blijkt dat Antwerpen de sterfte poli tiemacht heeft van het geheele lana. Voor een bevolking van 282 651 inwoners (zonder de voorsteden) en een oppervlakte van 8653 hectaren, telt men 1337 politiemannen die jaarlijks aan de gemeente 31,274,500 francs kosten, aldus de N.R.Crt. Brussel-stad, dus eveneens zonder de voor steden die haar eigen politie hebben) heeft een politiekorps van 1230 man dat jaarlijks meer dan 30 millioen francs aan de hoofd stad kost. De be volking var. Brussel-stad be draagt 199.634 inwoners, de oppervlakke 3056 hectaren. Luik neemt on dit gebied in de rii der groo'e Belgische steden de derde plaats in met 487 politiemannen die over 165,169 inwoners, levende oo een oppervlakte van 1896 hecta ren. te waken hebben. Dit politiekorps kost jaarlijks 10.556,927 francs. Gent heeft 169.647 inwoners, een opper vlakte van 3765 hectaren en 394 politieman nen. De kosten bedragen 8,410,200 francs per jaar. Aan de uitgaven, door de groote s e voor haar politie gedaan, moeten nog a extra-kosten voor overuren, Ueeren g ding enz. worden toegevoegd, zood,P tisch gesproken, de hierboven medegedeelde cijfers nog met ten minste -5 a P£j:„ isj verhoogd, wil men zie idee geven van wat de Pollt =teden kost. Voor de vier voornaamste ste vau het rijk alleen komt men aldus tot een totaal van 3448 politiemannen, die een uitgave van ruim 100 millioen francs per jaar vergen. DE NTE'TWE FRANSCHE REGEERING. Staat vrij sterk. De Parijsche ochtendbladen zijn ervan overtuigd, dat de nieuwe Fransche re geering Sarraut bij haar eerste ver schijning voor de kamer een groote meerderheid zal vinden. Men wijst erop, dat de eigenlijke strijd om het be staan van het kabinet Sarraut pas ongeveer over twee weken begint, wan neer de afzonderlijke artikelen van het financieel program behandeld zullen worden. De regeering zal thans voorstellen het plan van de voormalige minister voor de begrooting, Lamoureux, aan de orde te stellen, om de begrooting in even wicht te brengen. Artikel 37 zal in eewijzigden vorm opnieuw aan de orde komen. De gouden standaard blijft trouw gehandhaafd. De minister van financiën en de Bank van Frankrijk verklaren, nadrukkelijk, dat zelfs groote goudaankoopen door Roosevelt op de Europeesche markten de soliditeit van den Franc niet zullen kunnen bedreigen. De aan- koopen der Amerikaansche regeering zouden zich ten slotte moeten beperken tot ongeveer frs 10 milliard en dit zou op den grooten goudrijkdom van Frankrijk niet veel invloed oefenen Zelfs speculanten zouden weigeren gezonde Fransche francs af te geven teneinde een instabiele valuta te verzwerven die n.b. met opzet wordt gedevalueerd. Zelfs indien er veel goud uit den omloop zou verdwijnen, zou de goudreserve van de circulatiebank on veranderd blijven. Het plan van de Amerika nen, om dollars aan te wenden voor het koo- pen van Ponden, met het doel deze wederom te besteden voor den aankoop van Francs, is eveneens onuitvoerbaar, omdat het alhoe wel het ook gedeprecieerd is, in ieder geval veel stabieler is dan de en dus ook meer be geerd wordt De Fransche financiëele politiek is geheel en al onafhankelijk van de Ameri- DE REGEERING VAN MALTA AFGEZET. Officieele verklaring. Het ministerie van Koloniën publi ceert een communiqué, waarin gemeld wordt, dat de gouverneur van het.eiland Malta de Maltezer regeering heeft af gezet in verband met de taalkwestie, terwijl voorts een „bron van bezorgd heid" is de wijze, waarop de financiën van het eiland zijn beheerd. Het is dui delijk, dat de financiën, welke in 1932 in orde waren thans ernstig in de war zijn Onder deze omstandigheden was de gouverneur gemachtigd de ministers er voor te waarschuwen, dat de politiek welke zij volgden in strijd was met den geest van de grondwet en sterk ten na- deele van de belangen van Malta was, waaraan werd toegevoegd, dat de onver mijdelijke consekwenties zouden moeten worden getrokken indien deze politiek niet grondig zou worden gewijzigd De gouverneur heeft den ministers een ge detailleerde lijst voorgelegd van maat regelen welke zij sinds hun ambtsaan vaarding hebben genomen en door hem als bezwaarlijk worden aangemerkt. De ministers zouden niet geneigd zi'n ge weest te werken in overeenstemming met de politiek der Britsche regeering. De gouverneur van het ei'and heeft de regeeringszaken over genomen. DE TOESTAND IN PALESTINA. Demonstraties van Arabieren verhinderd. Gisteren,, den zestienden verjaardag van de afkondiging der Balfourdeclaratie, had den de Engelsche autoriteiten vérgaande voorzorgsmaatregelen getroffen ten einde protestdemonstraties der Arabieren tegen de Balfourverklaring, welke gewoonlijk op dien dag plaats vinden, te verhinderen Een groote menigte Arabieren, die van Wadi Bawareth naar Toelkarem trokken om deel te nemen aan een aldaar te houden betoo ging, werden door een op geringe hoogte vliegend Engelsche machine verspreid. Op het Engelsche politiebureau bij den Scopoes berg bij Jeruzalem zijn gisteren eenige scho ten gelost. Te Amman, de hoofdstad van Transjorda nië, heeft de menigte een vijandige houding tegen de Engelschen aangenomen en ge tracht Engelsche automobielen aan te hou den. Verscheidene auto's werden met steenen bekogeld. Dr. Benesj over Duitschland. (Dag Overzicht). De regeering van Malta afgezet. (Buitenland.) Mussolini neemt ingrijpende maatregelen (Buitenland). Nabij Tilburg een vrachtauto op een onbesvaakten overweg aangere den; twee dooden. (Binnenland) Verdachte gearresteerd in een dubbelen moord in 1931 te Zuid broek (Gron (Binnenland De oude vrouw in de vergifti- gingsgevallen te Schoonhoven he denmorgen overleden. (Binnenland). Lindbergh in ons land. (Lucht vaart). Teraardebestelling te Castricum van de slachtoffers van het auto ongeluk bij de Hembrug. (Stad en omgeving.) Doodelijk ongeluk op het rangeer terrein te Alkmaar. (Stad en om geving.) Zie verder eventueel Laatste Be richten. ONZEKERE TOEKOMST IN ZWEDEN Rede van den minister van buitenlandsche zaken. De minister van buitenlandsche zaken Richard Sandler (die na Brantings dood de premier was van het vorige socialistische kabinet) heeft dezer dagen in een rede Gothenburg over actueele buitenlandsche vraagstukken o.a. een waarschuwing doen hooren tegen de door het Zweedsche vakver bond afgekondigde boycot van Duitsche ar tikelen. Had men vóór het proclameeren daarvan zich tot het ministerie van buiten landsche zaken gewend, dan was het be scheid beslis' ontradend geweest. Opdat ne- mand zou gelooven dat er hier een geval was van gesplitste persoonlijkheid, voegde de minister er aan toe. Had men mij als partijgenoot om mijn meening gevraagd dan zou de sociaal-democraat wat de slot som betreft verklaard hebben het eens te zijn met den minister van buitenlandsche zaken. Een groot en ernstig vraagteeken m Europa en voor de wereld noemde de mi nister het verlaten door Duitschland van de ontwapeningsconferentie er van den Volken bond. Geheel duidelijk was het volgens Sandler nog niet wat er gebeurd was daar de kleine mogendheden buiten de besprekin gen van de groote zijn gehouden. Zweden hecht echter groot gewicht aan Duitschlands lidmaatschap van den Volkenbond. De mi nister herinnerde in dit verband aan oe raads- crisis welke aan het toetreden van Duitsch land voorafging; Zweden stond vrijwillig zijn raadszetel af om een zoodanige oplos sing van de crisis mogelijk te maken dat Duitschland kon toetreden. Sandler sprak de hoop uit dat er niets zou gebeuren dat op onherstelbare wijze „ons zuidelijke buur land'' zou plaaisen buiten den gemeenschap- pelijken arbeid in den Volkenbond. Ook over de kwestie van Zuid-Jutland kwam de minister te spreken in verband waar mee onlangs de E>eensche premier Stauning gezegd had dat de Deensche zuidgtens de giens van heel Scandinavië was. In zijn rede sprak Sandler eveneens van „Nordens grans" (en betoogde hij dat deze kwestie de Zweed sche openbare meening zeer interesseert. Hij kon daarbij herinneren aan het antwoord, dat hij in Mei in den rijksdag had gegeven op een interpellatie van het lid Lindha-gen over de agitatie van Duitsche zijde tot. wij ziging van den status van Zuid-Jutland als integreerend bestanddeel van Denemarken. Wat hij toen had gezegd kon hij thans in atlen deele herhalen, dat n.1. de terugkeer van Zuid-Jutland tot het Deensche broeder volk welke door de Zweedsche openbare meening met groote sympathie was begroet, niet alleen was geschied door de bepalingen van het vredesverdrag maar ook krachtens den duidelijk uitgesproken wil van de be trokken bevolking. De minister wilde er thans nog aan toe voegen dat het ook in Zweden een weldadi- gen invloed zou hebben op de openbare meening als alle door particulier optreden gestichte onrust op de grenslijn tot bedaren zou kunnen worden gebracht In dezen tijd van onzekerheid, zoo voegde de minister er aan toe. waarin de armen van de weegschaal ongeveer even zwaar be last schijnen en niemand met beslistheid kan zeggen, welke van beide vrede of oorlog, omlaag zal gaan heeft iedere tempering van aanleidingen tot onrust haar bijzondere be teekenis. De oude krijgersvolken van Scandinavië, zoo eindigde minister Sandler. vormen in het hedeftdaagsche Europa geen centrum van onrust. Het >s natuurlijk en verstandig als die volken in moeilijke tijden dicht bij elkaar blijven in een positieve vredespolitiek en ter gemeenschappelijke versterking de practische denkbeelden inzake economische en cuitureele samenwerkiug onderzoeken, die organisch en natuurlijk rijzen zonder inbreuk te maken op hun eigen aard. Want ten slotte dienen wij ook naar buiten hooge algemeen menschelijke waarden als wij trouw zijn jegens onszelf. Dat moet ook voor de Zweedsche buiten landsche politiek de ster zijn, die haar leidt: trouw jegene het Zweedsche vaderland. DE SPAANSCHE FASCISTEN. Geen blad voor den mond. De „Nationaal-Socialistische Offensief- Junta", de Spaansche fascisten-organisatie, heeft te Madrid een vergadering gehouden, waarop een zoo van Primo de Rivera het woord voerde. Spr. verklaarde, dat de Spaansche fascis ten zoo noodig geweld zullen gebruiken, aan gezien het eenige thans geldende argument de revolver is. MASSA-STAKING IN AMERIKA? Uit Wilkesborre (Pennsylvanië) wordt ge meld, dat de districtsbestuurder der Ameri kaansche vakvereenigingen heeft verklaard, dat hij de Federale regeering 24 uren tijd geeft om den eisch der vakvereenigingen, dat de staalindustrieelen de vakvereenigingen onvoorwaardelijk zullen erkennen te steunen. Mocht de regeering dezen eisch niet inwilli gen, dan zouden de arbeiders in de kolen- industrie 150.000 man in staking gaan.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1