z Jijdschciften JUjoouiciaal 7lieuws Romeinsche brieven. BRANDEN. VERKEERSONGEVALLEN WIJDENES. Vijftig jaren in Waterschapsdienst. DE STREEK. BOVENKARSPEL. HOORN. HEERHUGO WAARD. KOKENDE KOFFIE. Gistermiddag omstreeks vier uur had het 3-jarig zoontje van de familie W. S. te Oude Pekela (Gron.) het ongeluk een kan met ko kende koffie over het lichaam te krijgen. In hopeloozen toestand is het knaapje naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht. EEN NIEUW BEHENDIGHEIDS SPEL. Het straperlo-spel, dat eenige maanden in de bovenzaal van het gebouw Arcadia aan de Adrianalaan te Schiebroek is beoefend, en door het besluit van den minister van justitie sedert eenige weken is stilgelegd, zal ver moedelijk weer in een anderen vorm en indien de burgemeester daartoe vergunning ver leent, eerstdaags aanvangen. Het wordt een geheel nieuw systeem, dat zal worden inge voerd. Vanmiddag zal het spel worden gedemon streerd, waarbij de burgemeester, politie autoriteiten en de pers zijn uitgenoodigd. Dit spel zou een zuiver behendigheidsspel moe ten zijn, waarvoor men geen balletje of rails, zooals bij het straperlo, noodig heeft. DE VERGIFTIGING TE SCHOONHOVEN. Thans het tweede slachtoffer over leden. De 66-jarige Walter, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag tengevolge van gas vergiftiging in een perceel aan de Varkens- markt bewusteloos geraakte, is hedenmorgen overleden. De toestand van mej. v. d. Berg is redelijk. Zij is overgebracht naar het St Josep's paviljoen te Gouda. A. WERUMÉUS BUNING. Ruim 87 jaar oud is te 's-Gravenhage Abnold Weruméus Buning overleden, meldt de „N. Rolt. Crt." Geboren 21 Jan. 1846 te Uithuizen, werd hij in 18ë7 adelborst le kl. Hij heeft vêël gevaren en ook aan eenige expedi ties deelgenomen: zeereizen maakte hij naar de Oost, nog om de Kaap, kruis tochten door d oMluksche Archipel tégen zeeroovers, expedities tegen den beruchten Bonto-Bonto en de Alfoeren, uitstapjes naar bevriende Dajakkers, ethongrafische sperreizen in de verste hoeken van Oost en West Maar zijn ge hoor werd aangetast en hij werd in 1876 voor den actie\en zeedienst afgekeurd Hi; heeft toen aan den wal zijn iiefde aan de zee en de zeevaart kunnen blij ven wijden: aan de modelkamer van het departement van marine en aan het maritiem museum Prins Hendrik te Rotterdam. Daarna woor.de hij 4 jaar in Zwitserland. Intusschen kwam zijn schrijversgaaf aan het licht en zijn in 1880 verschenen „Marineschetsen" waren dadelijk een groot succes. Daarna verschenen nog van zijn hand verschillende andere boeken. GRAF GEVONDFN. Te EliHunsel (Limburg) is bij afgravin gen op de plaats, waar vroeger de sacristie der oude parochiekerk stond, een uit mengel- steenen gebouwd graf gevonden, waarin twee geraamten lagen. De wanden zijn nog geheel gaaf, alleen de deksteenen zijn verweerd. WAT IN HET VAT IS, VERZUURT NIET. Ook voor den communist Roestam. Gisteravond heeft de politie te Bussum het communistische Tweede Kamerlid Roestam voor den aanvang van een veigadering, waarin hij het woord zou voeren, naar het bureau geleid, daar hij volgens het Algemeen politieblad nog een toete van 3 terzake van overtreding van de motor- en rijwielwet moest voldoen. Nadat R. zijn schuld had ver effend, kon hij naar de vergadering terugkee- ren. EEN MOTIE DIE GEEN SUCCES HEEFT. In hun gisteren gehouden vergadering hebben B en W. van Amsterdam besloten aan de aangenomen motie-Toornstra, waarin zij werden verzocht voor 1933 het aanvanke lijk op 8500 vastgestelde subsidie voor het Sint-Nieolaaskinderfecst alsnog uit te keeren, geen gevolg te geven. VIER INBRAKEN TE OSS. Caffs hadden de voorkeur. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn te Oss vier inbraken gepleegd. Dieven brachten een bezoek aan de woning van H. v d. P. in de Kruisstraat onder Nuland Zij hebben een gat gegraven onder de staldeu ren door en doorzochten het geheele huis Eenige sieraden, "'et missiebusie met inhoud benevens een portemonnaie met eenig geld werden ontvreemd. Bij den winkelier er caféhouder H van der D drongen inbrekers binnen door uitsnijding van een raam. Een hoeveelheid drank en si garen werd meegenomen. Gok aan café Nieuw Jachtlust hebben die ven een bezoek gebracht. Hier werden even eens sigaren en drank ctvreemd. De winke lier L van der D werd evenmin door het dievengilde vergeten, 'oc' h'er werden de dieven wevgeiaagd De winkelier meent dn? personen te hebben gezien, doch heeft nie mand kunnen herkennen. ONTHULLING LORENTZ- MONUMENT. Gistermiddag om half drie was een aantal genoodigden bijeengekomen op den hoek van Langebrug en Zonneveldstraat teneinde ge tuige te zijn van de plechtige onthulling van het Lorentz-monument, hetwelk is aange bracht in een der zijgevels van het Kamer- lingh Onnes Laboratorium, afdeeling theore tische natuurkunde en leeskamer Bosscha, te Leiden. Onder hen bevonden zich behalve familie leden van wijlen prof Lorentz ook de heeren van Beeck Calkoen, afdeelingschel aan het departement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen namens den minister en baron van Lijnden, chef van den rijksgebouwen dienst. De voorzitter van het Lorentz-comite mr. A. van de Sande Bakhuyzen, voerde aller eerst het woord. Nadat de beeldhouweres, mevr. Franzen Heslenfeld het doek had verwijderd, dat tot dusverre het monument voor het oog verbor gen hield, begaf het gezelschap zich naar de groote collegezaal. Hier hield prof. dr. J. Huizinga, hoog leeraar in de algemeene geschiedenis een Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den rector-magnificus, prof. mr D. van Blom. EEN NIEUWE BEZEM, MAAR NIET SCHOON. Een zonderling avontuur, dat des noods in kleuren, maar zeker niet in geuren mag worden naverteld. Wij lezen in de N.R.Crt. Onder den rook van Rotterdam ligt een boerderij, op grondgebied van een van de randgemeenten. De randgemeente heeft een prachtige motorspuit, maar nog niet overal rioleering, zoodat op het erf van de boerderij nog een flinke beerput is. Het geschiedde dezer dagen dat op de boerderij een hooiberg in brand geraakte. De nieuwe motorspuit, de trots van de randge meente, rukte uit en kranige brandweerlie den streden hun strijd tegen het vernielende vuur. Met de spuit was meegekomen een meneer, die hoopt, althans op dat oogenblik nog hoopte, binnenkort tot onder-brandmeester te worden aangesteld en die in afwachting van deze benoeming zich al vast een prachtige leeren jas had aangeschaft, een jas, die de afgunst moest wekken van alle andere brand weerlieden, een jas, die den drager er uit deed zien, alsof hij op zijn minst al een echt? onder-brandmeester was, een jas, kortom, die zeer de aandacht trok. En de drager van de jas, wetende, dat veler oogen hem heimelijk gadesloegen, legde een ijver aan dén dag, welke, zoo het geluk hem dienstig was en de geruchten over den ijver tot de raadszaal zou den doordringen, hem zeker de zoo vurig be geerde aanstelling zou Rezorgen. Nu eens zag men den ijverigen adspirant- onder-brandmeester, of juister gezegd, diens jas aan den eenen hoek van het terrein van den brand, dan weer dook hij aan den ande ren kant plotseling op, om even later weer heel ergens anders te verschijnen. En opeens zag men de jas niet meer. Men werd onge rust, men zocht en zocht, tot dat men de jas met den aanstaanden onder-brandmeester erin vond; samen in de beerput. De vurige ijver in den strijd tegen het vuur had den onder-brandmeester-in-den-dop verblind. Hij had slechts vuur en rook gezien, slechts slangen en water, slechts aandacht gehad voor een vuurpoel en niet voor den poel van viezigheid, aan welke hij zich thans tever geefs trachtte te ontworstelen. Hij had slechts gedacht aan zijn promotie, aan zijn opgang het was een néérstortende geworden. Rappe handen werden hem gereikt en wel dra stond hij aan den rand van de kuil eenzaam. Want zijn redders waren ras een eind uit zijn buurt gevlucht. De begeerigheid voor zijn jas was wel snel geweken. Men overlegde en vond uitkomst. Men liet een wijle den brand den brand en richtte kordaat de straal van de autospuit pardoes op den zoozeer besmeurden acfcpi- rant-onder-brandmeester. Men wilde hem even schoon spuiten. Maar wij schreven het reeds, de motorspuit was nieuw en krachtig zijn haar stralen. Men spoot met heimeüjken spot, want men voelde leedvermaak, om de jas en om de am bitie. Maar plotseling lieten de spottende spui ten de sterke straal stoppenDe adspi- rant-onder-brandmeester stond er niet meer. Was hij opgelost in den overvloed van voch tigheid, welke over hem was gekomen, was hij gevlucht voor het toch zoo goed gemeen de stortbad, of was hij, zich heerlijk opge- frischt wetende, weer manmoedig aan het blusschingswerk begonnen? Men speurde in spanning. Toen zag men boven den rand van de beerput een hand verschijnen en nog één. Er kwamen twee armen te voorschijn en een hoofdToen was het raadsel opgelost De drang tot daden had zich te sterk geuit; men had den adspirant-onder-brandmeestei ondersteboven gespoten en voor de tweede maal waren zijn jas en hij ondergedompeld in de niet nader te omschrijven substantie. Nog vóór men van zijn verbazing was bekomen, had de doopeling zich zelf op den kant weten te werken en druipend en zwij gend stapte hij voorwaarts. En waar hij schreed week men wijd van één, als wilde er eerbied voor iemand, die zoo zwaar was bezocht. Achter hem sloten de gelederen zich weer. Men staarde hem na en dacht niet aan spuiten, noch aan den hooiberg, die als een vergeten ding, nog stil te branden stond En bij iederen stap steeg de spanning onder de kijkers. Wat zou de adspirant-onder-brand- meester gaan doen? Zou hij zóó naar huis durven gaan en reeds welden hier en daar vermetele gedachten omtrent het welkom, wat hem uit den mond van zijn vrouw zou tegen klinken. Maar neen, de man liep niet in de richting van zijn woning, hij liep op de spuit af. Hoe nu? Zou hij het bestaan, om de s'ang af te koppelen, opdat hij zich zou kunnen baden in het dan uit de machine néérgutsende water, zonder gevaar te loopen voor de derde maal in liquide onwelriekend heid te worden ondergedompeld? Men zwfeg en keek toe. De onder-brandmeester stapte stil voort; hij blikte links noch rechts; hij ging als één, die zich van zijn doel scherp bewust is en die zich door niets of niemand zal laten tegenhouden. Nu was hij bij de spuit Wat zou hij doen? Maar hij liep ver der, vlak langs den nog immer pruttelenden motor, waarachter de machinist, bij het pas seeren van den man, zooveel mogelijk dek king trachtte te vinden en v'ak langs de slangen, waardoor de spuit het water uit de vaart stond op te zuigen. Nu versnelde hij zijn pas, als één, die na een verre reis tot her einde nadert; nog eens verhoogde hij het tempo van zijn stappen. Het werd snelwan delen, looppas, stormpaseen sprong! En weer was de adspirant-onder-brandmeester verdwenen. En met hem, zijn jas. Met krach tige slagen zwom hij naar het midden van de vaart, waar hij onder dook, om een eindje verder, proestend en blazend weer te voor schijn te komen. Toen zwom hij terug naar den wal, hij klauterde omhoog en zonder groet aan de makkers, met wie hij mee ten strijde was ge trokken verdween hij, recht-toe recht-aan naar huis. Achter hem zakte een totaal vergeten brandende hooiberg in elkaar, als het sym bool van de ineenstorting van het vurige |deaal van den adspirant-onder-brandmees- BOYCOTZEGELS. De minister van defensie heeft bepaald, dat brieven gesloten in couverten, waarop ze gels zijn aangebracht met een opschrift, strekkende tot boycot van goederen van den een of anderen staat, ongeopend behooren te worden vernietigd. Twee schuren afgebrand. Donderdagavond omstreeks elf uur is brand ontstaan in twee schuren aan den Schulpweg op de linker Maas-oever te Rot terdam. De schuren zijn afgebrand. Er wa ren bouwmaterialen in opgeslagen ter waar de van ongeveer 2000 gulden. Gecompliceerd auto-ongeval. Een dame licht gewond. Gisteravond te half 7 heeft op den Rijks-, straatweg nabij het kruispunt Hofweg onder de gemeente Overschie een tweetal auto-on gevallen plaats gehad, waarvan de afloop, de omstandigheden in aanmerking genomen, nog vrij gunstig genoemd mag worden. Op dat moment stond de vrachtauto, bestuurd door J. de Jong uit Rotterdam het was een wagen van de firma Jamin te Rotterdam stil op de rechterzijde van den weg we gens motordefect. Onverwachts werd de vrachtauto van achteren aangereden door een personenauto, bestuurd door mevr. Bak ker, woonachtig te Rotterdam. De luxe wa gen werd van voren geheel ingedrukt. De 51-jarige dame liep snijwonden in het gelaat op door het breken van de voorruit. Direct na deze botsing had plaats gehad, volgde een tweede. Een vrachtauto, bestuurd door den 30-jarigen J. Arnold, afkomstig uit Rot terdam had op den weg gewacht in verband met de eerste botsing. Daarna wilde hij de plaats van het ongeval passeeren en op dat moment werd deze wagen van achter aange reden door een personenauto, bestuurd door den heer J. Standaart, uit Schiedam. Beide wagens liepen schade op, doch persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Mevr Bakker is door een passeerenden auto naar het poli tiebureau te Overschie gebracht, waar zij werd verbonden. De politie van Overschie stelt een onder zoek in. Overreden en gedood. De 7-jarige H. O. is gistermiddag te Gieten door een auto overreden en gedood. ri- KORTE BERICHTEN. De minister van binnenlandsche zaken bracht gister, vergezeld door den secretaris généraal van zijn departement, een bezoek aan de Rijkspostspaarbank te Amsterdam. Het kamerlid J H. Schaper is Don derdagavond op het station Hofplein te Rotterdam onwel geworden en in elkaar gezakt. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Zijn toestand was gister redelijk wel De heer Aris Ham Pzn. alhier was gister vijftig jaren in dienst van den polder Wijde- nes en Oosterleek. Hij werd door het ge meentebestuur van Wijdenes ten raadhuize ontvangen, waar het polderbestuur in bijzon dere vergadering bijeen was. De voorzitter van den polder, de heer P. Houten, sprak den jubilaris toe en schonk hem namens het polderbestuur een stoffelijk blijk van belang stelling. De burgemeester, de heer G. J. de Goede, sprak den heer Ham toe namens de gemeen te en deelde tenslotte mede in opdracht van den minister van waterstaat, dat het de ko ningin had behaagd den jubilaris de eere medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau te verleenen. De bloemkoolcampagne is vollen gang. Dagelijksche a; is hier nog in aanvoeren van 150 tot 200.000 stuks zijn geen zeldzaam heid. Uit alle oorden des lands worden de vrachtauto's verladen. Het binnenland schijnt momenteel alles te kunnen opnemen. Gelukkig, dat thans de gang van zaken niet ongunstig kan worden genoemd. Bij de vierde gehouden gladiolenveiling van de Bloembollenveilingsvereeniging „Westfriesland" was de belangstelling min der groot dan vorige malen. De handel was goei Bij het snoeien van boomen aan de Vischmarkt alhier is de arbeider Dudink uit een boom gevallen. De ontboden geneesheer achtte overbrenging van den ongelukkige naar het ziekenhuis noodzakelijk. Woensdagmorgen vroeg verkondigde de vrool ijk m den storm uit wapperende drie kleur voor het postkantoor-Zuid, dat er wat aan ae hand was. Inderdaad stopte om ongeveer acht uur reeds een auto voor het kantoor, waarin de heer Boekestein, die dien dag zijn 25-jarig jubileum bij de posterijen vierde, en gade ge zeten waren. Onder eenige hartelijke woorden van den kantoorhouder de Vries werden aan den ju bilaris de verschillende blijken van belang stelling overhandigd. Deze bestonden, wat de colleges van Noord en Zuid betrof, uit een vulpen, terwiji namens de burgerij werden overhandigd een prachtig divankleed voor de vrouw van den jubilaris, benevens een zilveren lepel en vork met inscriptie voor den heer Boekestein. Het culinaire was ook niet vergeten want mede werden twee „punten" van reusachtige afmeting aangeboden. Hiermede waren de cadeaux van de bur gerij echter nog niet ten einde. Het beste paard stond nog op stal. Een zwart-marmeren pendule met dito cou pes, was het hoofdcadeau. Dat de burgerij het dien dag met den po- pulairen postbode nu eenmaa. goed voor had, bleek hieruit dat de opbrengst van de collec te zoodanig was geweest, dat er nog een rest onder couvert kon worden gegeven. De heer Boekestein, die wel ie:s had ver wacht, was, wat zelfs de grootste bestelling niet bij hem veroorzaken kan, door zooveel bewijzen van medeleven geheel van streek. Het ergst verklaarde hij het te vinden geen woorden te kunnen vinden om over te bren gen wat in hem omging. Na nog een kort poosje van samenzijn, vroeg de dagelijksche taak weer om de krach ten der andere bestellers en werd de woning aan den Basserweg den geheelen dag het middelpunt van de belangstelling, hoewel de recpetie gehoude:i werd van 3—5. O.a. merkten we bloemstukken op van de afdeeling Alkmaar van den Centralen Bond P. T. T. en van den treinpostbeambten van de lijn Amsterdam—Helder. Namens de familie Snijder werd den jubi laris een vergroote foto van kantoor en per soneel overhandigd, vervaardigd door den bekenden amateur D. Toepoel. 's Avonds gaf de heer van Slooten, burge meester der gemeente, mede blijk van belang stelling, door den jubilaris te komen opzoe ken. Oude herinneringen werden opgevischt in de intiem-gezellige sfeer van personeel van Noord- en Zuid en de naaste familie, zoodat ongetwijfeld deze dag voor den jubilaris en zijn gezin is geworden, wat de heer de Vries kantoorhouder in zijn toespraak bij de over reiking der cadeaux wenschte, n.1. een onver getelijke. Ook de pers mag den heer Boekestein een woord van dank niet onthouden. Witte Kruis. Donderdagmiddag werd in tegenwoor digheid van de beide plaatselijke geneeshee- ren, de heeren Spierings en Zwarteveen, be nevens een paar bestuursleden van het Witte Kruis, de in het oude Raadhuis te houden moedercursus geopend, na een korte inlei ding van den neer Spierings, die er zijn blijdschap over uitsprak, dat de hevige storm blijkbaar voor de 26 cursisten geen beletsel had gevormd, om zich te laten weerhouden. Waar spr. er van overtuigd was, dat door zuster Leegwater ambitie en kennis werden medegebracht, hoopte hij dat van de zijde der cursisten aandacht aanwezig zou zijn, zoo dat als de twaalf lessen waren afgeloopen zou kunnen worden getuigd, dat deze genoe- gelijk en leerzaam waren geweest. October is de druivenmaand. Dit jaar met tentjes, waarin de goudgele en purperen vruchten uitgestald zijn, die al in den vroe gen ochtend uit de campagna werden aan gevoerd. Het was een genot deze weken door de „Castelli" te rijden, door de wijngaarden, waar vrouwen, mannen en kinderen de drui ven plukken, sortee:en en in manden pakken; de vrouwen, tot Pven gewekte karyatiden, droegen ze op het hoofd langs de berg paden; muilezels loopen af-en-aan met aan weerszijden de hoog opgetaste manden; overal gebruinde gezichten tusschen het groen; gelach en gezang langs de wegen. De menschen werken hier met een meer vroolijk en zorgeloos gemoed dan bij ons maai wijn en herfstzon laten hier bet bloed sneller vloeien; met een stuk brood en een tros druiven doen ze straks hun maal en hervat ten ze hun dagtaak. 1 Een paar jaar geleden werd ïr. het naburi ge Marino het eerste druivenfeest gevierd; de fontein op de markt spoot dien dag gratis wijn en 'uit heel de naburige campagna stroomden de menschen om de „Sagra deil' uva" mede te vieren. Mussolini, die er op be dacht is den band tusschen de landarbeiders en stedelingen te versterken, liet het vorig jaar de prachtige tentoonstelling van graan uit aiel deelen van Italië organiseerenland bouwers uit de verschillende provincies ..o- men naar Rome. De Duce prijst hun arbeid, betaalt groote premiën voor de beste produc ten en spreekt de arbeiders met de hartelijk ste woorden toe. „Gij zijt de ware aristocra ten van Italië", zeide hij onlangs; „ik heb geen eerbied voor den dichter, die de schoon heid van de moeder aarde en hare voort brengselen bezingt, verzen maakt op een mooien zonsop- of ondergang of op het wer ken op het land, als hij zijn zweet niet ver mengd heeft met de aarde van welker vruch ten hij leeft maar gij weet wat het zeggen wil den grond te bearbeiden, daarom eerbie dig ik uw werk meer dan eenig andere. Door u zal ons land gered worden van den onder gang Dit jaar zouden de wijnbouwers der pro vincie in Rome gevierd en de mooiste produc ten bekroond worden. De laatsten werden in de oude markt van Trajanus geëxposeerd In een schilderachtigen optocht trok een vijftig tal wagens door Rome's straten die den wijn oogst in de provincie symboliseerden; zoo werd het stadje Nettuno voorgesteld door een Neptunus, die zijn tweespan mende- Frascatie gaf een met druiven beladen kar! waartusschen een geweldig groot borstbeeld van den Duce prijkte; op een anderen wagen zaten druivenplukkers met gebruinde armen en beenen om een tafel, waarop een kruik wijn stond, die vlijtig werd aangesproken Daar waren voertuigen vol zingende of dan sende paren, die door een prieel van wijn ranken beschaduwd werden en allen werden door de Romeinen toegejuicht, die in dichte rijen langs den weg stonden. Het geheel vormde een vroolijke vertooning en dit houdt van verkleedpartijen en feesten' ken vorm, ais het maar wat te kijken 'n lachen heeft. Over de straat waren aüir? te des met groen en druiven gespannen mooist versierde winkels waren nrii,<», geloofd, alle zeilen waren bijgezet om Ujf" wijnbouwers feestelijk te ontvangen Wie vroeger iets van de veel genre,L „vendemenia" wilde zien moest een eind buiten de stadsmuren gaan om iels den kleurenrijkdom en vroolijkheid te gJ?11 ten. maar de kleine uitdrager uit de jodenwHv kon nu evenals Je arme bewoners van Traste vere vertrouwd worden met het werk. dat aa den wijnoogst verbonden is en de arbeider11 te midden van hunne trofeën toejuichen- de smaragd-gouden en donker-vioiettecam. pagna bewoog zich nu binnen de muren van Rome. De gewel ven op het „forum Trajanum» waar een paar weken geleden kakelend pluim, vee werd ondergebracht, zagen er nu we^ geheel anders uit; ze waren nu gevuld nw druiven, die gekocht verorberd en bewonder# werden, want uit geheel Italië waren er a» mooiste voortbrengselen, terwijl ook geurige wijn aan liefhebbers „gekredenst" werd door mooie landmeisjes gestoken in de pittoreske dracht van het land. De avond verlichting maakte heel deze vruchtenmarkt tot een van kleur en lichtwemelmg fonkelend tooneel; de gezichten werden verhit, een bijna bachan- tische vroolijkheid stroomde over het wat triestige forum van Trajanus en de ietwat verstalde keizervfiguren op de via del Tim. perum schenen levend te worden in den gloe<J van het fakkelschijnsel, dat die veelheid van de menschen en vruchten verlichtte. Wie op zoo'n feestavond in het weer ten leven gewekte oude Rome loopt, meent in een sprookjesland rond te dolen. Alle monumen ten, soms wat nuchter in den dag, worden nu tragisch en grandioos in hun geweldige licht- en schaduwwerking. Achter de plompe vierkante „Torre delle milizie" brandt een bengaalsch vuur; rossige wolken verspreid^ zich van daar uit over heel deze wereld van ruïnes, die nog gaaf, moeilijk zóó mooi en indrukwekkend waren als in dit nachtelijk uur; de aanblik die het brandende Rome van Nero böod kan niet fantastischer geweest zijn maar is heel Rome niet als verjongd opgestaan en weer tot een middelpunt ge worden, waarheen zich alle oogen richten? Op dezen zomerschen avond konden we nog niet zoo spoedig besluiten ons weer tus schen vier muren op te sluiten. We namen den pas aangelegden weg, die van de „via dell' Imperum" langs het Forum Romanura naar het kapitool voert. Een schijnwerper is daar opgesteld, schaduwen huppelen als menschelijke gedaanten tusschen de afge brokkelde pilaren. Over de „via Sacra", die zich voor ons uitstrekt, zagen we dezer da gen een colonne opgeschoten jongens, die met militaire pas recht op hun doel aflie pen; zij kwamen een krans leggen op den ontmantelden steen, waaronder het lijk van Caesar verbrand werd, daarna verzamelden zich duizenden Balilla's op Piazza Venezia om den Duce te huldigen. Toen zijn breed geschouderde figuur op het balkon van het paleis zichtbaar werd, maakte zich een enthousiasme van deze jonge menschen mees ter alsof voor hun verbeelding weer de groo te Caesar was opgestaan uit den doode. Ve len van hen weenden van aandoening. Zóó veel verlangen en toewijding klonk uit hun herhaald: Duce! Duce! dat de groote man nog eens enkele malen naar buiten kwam en zijn oogen over die zee van zwarthemdeu liet gaan. het nieuwe leven dat hier op bloeit op de ruïnes van het oude keizerrijk. ETHA FLES. H eu s ch, veilig rijden kost niet veel tijd. Veilig rijden is „de moeite waard": 5 minuten tijdverlies kan het be houd van Uw leven zijn! Neemt steeds: U&n ttloL t/oo~ïs „De Huishouding", tijdschrift voor de moderne huisvrouw. In het nieuwe nummer snijdt de r^?ac^ief een actueel onderwerp aan: de opvoeding jeugd, en zij vraagt: Wat nu? A M- v' Driel geeft een artikel over het begieten v kamerplanten in den winter. Ir- K- vervolgt zijn serie artikelen over wasch- bleekmiddelen en bespreekt dezen keer eischen waaraan soda en de chloorh°"r.er. bleekmiddelen moeten voldoen. De k'n arts Henr. L. Eibink—van Beusicheffl oordeelt het te dik kleeden van zul£.eJ"®,ef. Tegenover hen, die pleiten voor niet- lading bij de woninginrichting, breekt r. Gelderende Witte een lans voor ne houd van allerlei „herinneringen' de Holl beveelt aan meer visch te eten looft voor volgende nummers eenige ten. - E. J. van Waveren-Resink scfl"J over de op Terschelling en Vlieland voorkomende Amerikaansche veenbes. Ten slotte officieele mededeelingen va i Ned. Vrouwenbond voor huishoudorg tie»

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 12