Auto door treio gegrepen. Jiiuist en Wetenschap tot twee leslokalen gegeven. De kosten hier voor worden geraamd op 200 tot 250 Deze garantverktaring zal heden aan B. en W. van dp eemeente Fmmen worden overhan digd, en telegrafisch zal mededeeling aan den minister worden gedaan. tegen de verdachtmakingen tegen de gebruik te gasmaskers. Overigens vond hij de oefe ning van groot belang voor de burgerbevol- Idng. VEREENIGING VOOR VOLKEN BOND EN VREDE. Jaarvergadering te Dordrecht. De jaarverydering van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede te Dordrecht ge houden, koos in de vacatures-prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en mr. G. van Slooten Azn., tot leden van het hoofdbestuur jhr. mr. D. J. de Geer en R. Peereboom en in de vaca ture-W. H. Vliegen in het dagelijksch bestuur dr. F. M. Wibaut. Tijdens de verkiezingen kwamen de com missaris der koningin, jhr. mr. Van Karne- beek en het lid van den raad van state mr. dr. J. Schokking ter vergadering. Naar aanleiding van een voorstel-Delft werd aan de propaganda-commissie opge dragen de uitgifte te overwegen van een boekje, waarin door treffende illustraties op suggestieve wijze de aandacht wordt geves tigd op den arbeid van den Volkenbond en van de vereeniging. Een voorstel van de afd. Haarlem tot het uitschrijven van een prijs vraag voor een tooneelstuk, dat de internatio nale gedachte en de toenadering tusschen de volken tot strekking zal hebben, nam het hoofdbestuur in overweging. De voorzitter opende de huishoudelijke vergadering die op de openbare jaarvergade ring volgde met een rede, waarin hij de vraag behandelde: Wat nu? Aan de vrienden van den Volkenbond, zei de hij o.m., past thans allerminst een gelaten toezien. Veeleer ligt het op den weg koelbloe dig de diagnose te stellen van de kwaal, die den Bond teistert: dat men hem in de hulo en hopelooze economische en politieke ver warring steenigt als den zondebok. In de mentaliteit der volken ligt de fout, maar ook de reddingdaar opent zich voor den Volkenbond een vruchtbaar arbeidsveld en schoon verschiet. Aan hem de taak hef wereldgeweten wakker te schudden, de open bare meening te bewerken en te leiden in een richting die den Bond tot zijn recht doen ko men. Tot het overtuigen en bewerken der massa zijn noodig onuitputtelijk geduld en bovenal vertrouwen in Hem Die 't heelal be stiert naar zijn welbehagen. Spr. besloot met den wensch dat de ver eeniging haar nuttige roeping als draagster der Volkenbondsgedachte in Nederland ge trouw met succes mocht blijven voortschrij den naar het einddoel, waarin zij de reden vindt van haar bestaan. Vervolgens werden de verschillende voor stellen der afdeelingen behandeld. Daarna werden de afgevaardigden ten raadhuize door het gemeentebestuur ont vangen. In de middagvergadering hield mr. J. Lim burg op verzoek van het hoofdbestuur een in leiding over: De laatste assemblée van den Volkenbond. Het maken van oorlogsmateriaal. Daarna kwam in behandeling het rapport der commissie-Joekes over het vraagstuk van de particuliere wapenfabricage en wapen handel. Na uitvoerige bestudeering kwam de com missie tot de conclusie, dat het wens'chelijk is aan het bestaande nationale controlestelsel de volgende uitbreiding te geven lo. Uitbreiding van het verbod wapenen en munitie te vervaardigen of in-, uit- en door te voeren zonder vergunning der Nederland- sche regeering tot alle oorlogsmateriaal in den ruimsten zin, dus met inbegrip van oor logs-vliegtuigen, oorlogsschepen, chemische strijdmiddelen enz. 2o. Slechts vergunning te geven aan on dernemingen, waarvan alle bestuurders en commissarissen in het koninkrijk wonende Nederlanders zijn. 3o. periodieke publicatie van de productie en den in-, uit- en doorvoer van strijdmidde len als genoemd, waarvoor vergunning is verleend met vermelding van hoeveelheid soort, gewicht, waarde, herkomst en bestem ming. Resolutie Het hoofdbestuur stelde een resolutie voor waarin uitgesproken wordt, dat in de eerste plaats gestreefd moet worden naar een krachtige internationale controle particulie ren als staatsfabricage met verplichting tot openbaarheid van den omvang van beiden alsook van den wapenhandel, aan welke con trole dienen ten grondslag te leggen de be ginselen, in het rapport der commissie-Joekes opgenomen. Dit rapport werd toegelicht door het lid der commissie mevrouw C. A. Kluyver. Op het voorstel van het hoofdbestuur wa ren verschillende amendementen ingediend Het verststrekkende was wel het gecombi neerde voorstel-Den Haag-Haarlem, luiden de: De vergadering van de Vereeniging Vol kenbond en Vrede, de noodzakelijkheid vaststellende, dat zoo spoedig mogelijk aan de particuliere wapen fabricage een einde moet worden gemaakt, dringt er bij parlement en regeering op aan, dat zij tot het uiterste zul.en streven naar maatregelen, die den weerzinwekken den toestand kunnen beëindigen, dat particu lieren financieel belang hebben bij den om vang der bewapeningen. en dringt erop aan, dat een verbod van particuliere wapenfabrcage door internatio nale regeling ten spoedigste ter hand worde genomen. Na langdurig debat werd bes'oten de d verse voorstellen te behandelen in een spe ciaal ervoor te beleggen vergadering. Vanwege de afdeeling Winschoten werd gevraagd, of het hoofdbestuur kennis geno men had van de manoeuvres te Winterswijk wat betreft afweermaatregelen teger gasaan vallen. Generaal Van Munnekrede waarschuwde A. VAN COLLEM OVERLEDEN. Vrijdagnacht is, in den ouderdom van 75 jaar, de dichter A. van Collem te Heemstede Overleden. Van Collem was een dichter, die zijn talent eerst op lateren leeftijd ontwik kelde en die een geheel afzonderlijke plaats innam in onze literaire gemeen schap. Men zou hem, volgens het Hbl., niet bij een of andere roep heobei, kun nen indeelen, zijn werk staat op zich zelf en is zelfs niet bij dat van de i g socialistische kunstenaars in te deelen. Van Collem toch behoort niet tot de intellectueele socialistische dich ters, die uit politieke overtuiging tot hun levensbeschouwing zijn gekomen, zooals Adama van Scheltema, Gorter of Henr. Roland Holst—Van dor Schalk. Zijn socialisme of communisme was niet intellectueel verworven, het zat hem in 't bloed, het was hem van natu e eigen. Vandaar de heftige en brandende toon in zijn liederen, die daaraan kracht en stuwing verleent, ondanks gebrek aan scholing en vormgeving; vandaar het elementaire en explosieve karakter van zijn poëzie, welke allereeis, door spontaan gevoel, minder door bezuini ging of nagedachte wordt beheorscht H.erdoor was deze dichter-strijder en tegelijk hartstochtelijk belijder van een elementaire natuurliefde Vaak wordt in zijn werk het gevoel door de nuchtere gedachte, de zuivere opwelling door de frase verdrongen, vervalt hij in rhetorische perioden en opgeschroefde breedsprakigheid. Toch ondank» deze inzinkingen en ondanks dc technische gebreken, welke zijn werk aankleven, kan men dikwijls onder den indruk komen van oprechte gevoels- fragmenten. Want dit dichtwerk is, ovor het algemeen, eerlijk en oprecht en zonder ijdele pronkzucht. Zijn liederen bevatten veel van de maatschappelijke ellende en nooddruft, veel van de smart en de jammerlijkheid der armen, veel van de illusie der strijdenden, en wij voelen, dat achter het woord eer. stuw kracht leeft, die men het eenvoudigst menschenliefde zou kunnen noemen. De begrafenis. De begrafenis van den dichter heeft gistermiddag op sobere wijze op de israëlietische begraafplaats te Muider- berg plaats gehad. Tot de vele belangstellenden behoor den dr. Henri Polak, mr. M. Mendels, mr. H. Sannes, dr. I. H. J. Vos, de letter kundigen Alex Booleman, Siegfried van Praag, mr. H. Wiesing en Maurits Dek ker, voorts de uitgever Em. Querido, de violist Bleekrode, de heeren C. v. d. Len de, hoofdbestuurder van het N. V. V. en L. J. Bakker, hoofdbestuurder van den Bond van Overheidspersoneel. De heer v. d Lende heeft aan het graf een korte toespraak gehouden. De schoonzoon, de heer H. K. Vos, heeft namens de kinderen gedankt voor de opofferingen, die de nu overledene zich voor hen getroost heeft en hij hoop te, dat de wereld eens zoo schoon zal worden, als Van Collem zich die heeft gedacht. PROFESSOR VAN ITALLIE ALS EERE-DOCTOR GEÏNSTALLEERD. In een plechtige zitting van de universiteit van Parijs is in tegenwoordigheid van presi dent Lebrun, den minister van onderwijs, le den van het corps diplomatique en vele perso nen uit universitaire kringen, o.a. aan profes sor L. van Itallie, hoogleeraar in de artsenij- bereidkunde en de vergiftleer aan de univer siteit van Leiden het diploma uitgereikt van doctor honoris causa van eerstgenoemde uni versiteit. De trein heeft door het vreeselijk gebeuren, dat in de omgeving groote consternatie heeft verwekt, maar dan een half uur vertraging ondervonden. De lijken zijn door de politie in beslag ge nomen en overgebracht naar het lijkenhuisje te Hoogland. Hedennacht ook de gewonde vrouw overleden. In den afgeloopen nacht is ook mevr. SijberdenSprey aan de bekomen ver wondingen overleden. Dit tragisch on geluk heeft dus 4 slachtoffers geëischt. DE VERDWENEN SLEEPBOOT TERECHT. Zooals is gemeld, was ongeveer een maand geleden de motorsleepboot „Alba tros" op reis gegaan naar het Zuiden van ons land. In die maand had de schipper niets van zich laten hooren en het was de maat schappij onbekend, waar haar sleepboot was gebleven. Per politieradio werd de opsporing gevraagd en als gevolg daarvan werden boot en schipper te Maastricht gevonden. ONTPLOFFING IN EEN LABORATORIUM. Kostbare inventaris vernield. Zondagmiddag waren een student en zijn verloofde bezig met- het nemen van scheikun dige proeven in een lokaal van het gemeen telijk scheikundig laboratorium aan de Nieu we Prinsengracht 126 te Amsterdam. Men was bezig met het uitmeten van een buis staande onder een druk van 12 atm. stikstof. Door een tot nu toe on-opgehelderde oorzaak explodeerde de buis Een geweldige knal klonk en dadelijk daarop vertoonden zich overal vlammen. In de zaal, waar het experi ment werd gehouden, stonden tal van iles- schen en blikken met brandbare vloeistoffen, terwijl er zich eveneens een groot aantal waardevolle scheikundige instrumenten be vond. Direct na de explosie liepen de student en zijn meisje de zaal uit, daar beiden brand wonden aan het gelaat hadden opgeloopen. Alvorens zij zich naar het nabijgelegen israel. ziekenhuis begaven, drukte de student de brandmelder af en stelde de brandweer van het gebeurde in kennis. In de consterna tie gaf hij nog een verkeerd adres op. De brandweer van de hoofdwacht Nieuwe Ach tergracht reed eerst naar de Roeterstraat, doch werd door burgers verwezen naar de Nieuwe Prinsengracht. Toen de brandwacht het gebouw binnen trad, stond er een verstik kende rook, zoodat men eenige slangen via de achterzijde van het gebouw binnenvoerde. Ook door den kelder werden stralen naar het bedreigde gedeelte gedirigeerd. Nadat eenige minuten water was gegeven, kon men de la boratoriumzaal binnen dringen. De geheele kostbare inventaris bleek vernield te zijn. De muren waren geblakerd, terwijl alle ruiten gesprongen waren. De laatste resten vuur waren spoedig gedoofd, doch langen tijd had de brandweer nog werk met na-blusschen. De directeur van het laboratorium is prof dr. A. Smits, die dadelijk van de explosie in kennis werd gesteld. De schade is zeer groot, doch wordt aoor verzekering gedekt. De student en zijn meisje zijn er bijzonder goed afgekomen, dóch waren zeer onder den indruk van het gebeurde. Chauffeur en twee kinderen gedood, dame ernstig gewond. Gisterochtend te omstreeks tien minuten voor elf heeft op den onbewaakten spoorweg overgang op den Liendenscheweg, onder de gemeente Hoogland, even voorbij de split sing van de iijnen Amersfoort-Zwolle en Amersfoort-Apeldoorn, een ontzettend onge luk plaats gehad, waarbij drie personen zijn gedood. Een auto, een z.g. Gooitax, welke op de rails stond te wachten om den trein, welke om 10.53 uur uit Apeldoorn te Amersfoort moet aankomen, te laten passeeren, werd ge grepen door trein 159, welke om 10.47 uit Amersfoort naar Apeldoorn vertrekt. Het wagentje werd opgeveer 150 meter meegesleurd en geheel vernield, waarbij van de inzittenden de chauffeur en twee kinderen, meisjes van resp. twee en vijf jaar, direct werden gedood, terwijl de moeder van de kinderen in hoogst ernstigen toestand werd opgenomen. De vrouw is naar het ziekenhuis Lichtenberg te Amersfoort overgebracht Haar toestand is levensgevaarlijk. Zij beeft ernstige inwendigjp kneuzingen opgeloopen. De ouders van de vrouw, wier vader voor man bij de spoorwegen is en die vlak bij den overweg woont, zouden haar met haar man en kinderen op bezoek ontvangen. De man was uitgestapt om te zien of de weg vrij was De familie, Sijberden geheeten, is woon achtig te Baarn, waar de man tuinman is. De chauffeur, de 28-jarige Willem Bastiaan Bakker, afkomstig uit Hilversum, was werk zaam bij de garage van de Oooitax in Baarn, waar hij omstreeks vijf maanden in diens was. Het ongeluk is toe te schrijven aan een zeer zwaren mist, welke het zicht uiterstbe moeilijkte. zoodat de machinist van den trein, hoewel hij uit alle macht remde, het ongeluk niet vermocht te voorkomen. PROTESTVERGADERING VAN DE A.C.O.P. Tegen de salarisplannen van de regeering De vereen igde zalen van Bellevue te Am sterdam zijn gister te klein gebleken om alle belangstellenden te bevatten, welke gekomen waren om deel te nemen aan de openbare vergadering, welke door het comité ter behar tiging van de algemeene belangen van over heidspersoneel ,A.C.O.P.) was belegd en het karakter droeg van een protestvergadering tegen de salarisplannen der regeering. Zóó groot was de belangstelling, dat de deuren na half elf gesloten moesten worden. In deze vergadering, die onder leiding stond van den heer Blom, bestuurder van den modernen Gemeentewerkliedenbond, hadden de heeren J. Posthumus, secretaris-penning meester van den bond van Ned. onderwijzers en B. Franken, afdeel ingsvoorzitter van den C.N.A.B., het woord gevoerd. De vergadering heeft tenslotte, evenals dit te Den Haag en verschillende andere groote plaatsen van het land is geschied, een motie aangenomen. Zij constateert daarin dat hel rijk op de personeelsuitgaven in de huidige en de vorige economische crisis reeds tiental len millioenen heeft bezuinigd; dat tal van regeeringsmaatregelen de kosten van het noodzakelijke levensonderhoud doen stijgen en dat de regeering de salarissen van het rijkspersoneel en de onderwijzers opnieuw tot één van de sluitposten van de begrooting maakt. Overwogen wordt verder dat het A.C.O.P., ondanks vrijwel onoverkomelijke bezwaren tegen verdere salariskorting, toch in de cen trale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken tot het uiterste heeft ge tracht met de vertegenwoordigers van de re geering tot overeenstemming te komen en dat net aldus gevoerde overleg de regeering niet heeft bewogen, aan de bezwaren der organi saties op een dusdanige wijze tegemoet te ko men, dat bedoelde overeenstemming bereik baar zoude zijn geweest. De vergadering betuigt tenslotte in de mo tie haar instemming met de bezwaren van het A.C.O.P. tegen de voorgenomen vermin dering van het inkomen van het rijksperso neel en de onderwijzers en verzoekt het be stuur de motie ter kennis te brengen van de regeering, de volksvertegenwoordiging en de centrale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken. RELLETJES TE AMSTERDAM. Colporteurs van verschillende politieke richting. Rumoer in West. Westelijk Amsterdam is Zaterdagmid dag het terrein geweest van hevige tumulten. Colporteurs van de N. S. B., van de O. S. P. en de C. P. hebben elkaar bestreden met hun propagandamate riaal, waardoor een groote menigte op de been kwam. Als gevolg daarvan heeft ook de poiitie zich niet onbetuigd gelaten. In de Witte de Withstraat wer den de colporteurs omringd door vier politieruiters, een groot aantal agenten te voet en eenige motor-zijspannen. De schreeuwende colporteurs gingen in de richting van den Admiraal de Ruyter- weg door een meer en meer opdringende menigte. Bij de Krommert achtte de politie den tijd gekomen, aan het rumoer een einde te maken. Na sommatie om uit elkaar te gaan, werd de menigte hardhandig verspreid, er vielen geduch te klappen. Bij herhaling werd op den De Ruyterweg de menigte uit elkaar ge ranseld. Zoowel N. S. B.-ers als O. S. P.-ers stoven naar alle kanten uiteen. De N. S. B.besloot toen naar het Kringhuis in de Helmersstraat te trekken. Op hun weg daarheen werden zij steeds gevolgd door hun tegenstanders, en als gevolg daarvan moest de politie nog van de wapens gebruik maken in de De Clerq- straat en ln de Kinkerstraat. In den loop van den middag hadden vier arrestaties plaats wegens opruiing. Eerst tegen vijf uur keerde de rust in West terug. w WELDADIGHEIDSZEGELS EN -BRIEFKAARTEN VOOR HET KIND Van 11 December tot 10 Januari a s. wordt evenals vorige jaren uitgegeven een serie van vier weldadigheidspostzegels voor het kind. De postzegels zijn ontworpen door mr. J. Sjollema te Amsterdam; de afbeelding stelt voor een kind met een lichtende ster. De waarden ziijn: 1M ct. (3 ct.), 5 d. (8 ct.); 6 d. (10 ct.) en 12* ct. (15 ct.) Tegelijkertijd worden uitgegeven twee nieuwe series prentbriefkaarten, de eene hou dende zes reproducties naar schilderijen van ?embrandt en de andere getiteld „De vreug de van de jeugd" en voorstellende de kinder spelen in de verschillende tijden des jaars, met de bij iedere maand behoorende teekens van de dierenriem, ontworpen door mej. D. Duyvis te Amsterdam. De prijs van iédere serie is f 0.35. NIEUWE FABRIEK IN AANBOUW. Eerste steenlegging voor het Maggi- bedrijf. In tegenwoordigheid van directie en perso neel is de eerste steen gelegd voor de nieuwe fabrieksgebouwen der firma Maggi aan den Haarlemmerweg te Amsterdam. De betonbouw en ijzerconstructie is gereed Wanneer alles in hetzelfde tempo blijft voortgaan, zal dit eerst" gebouw in het voor jaar van 1934 in bedrijf worden gesteld. DIEFSTAL EN INBRAAK TE NIJMEGEN. De daders gearresteerd. E>e recherche te Nijmegen heeft wee man nen gearresteerd, beide wonende aldaar, die zich hebben schuldig gemaakt aan een „in braak, diefstal van waschgoed en rijwielen. Donderdagavond j.L, terwijl de bewoner afwezig was, had men ingebroken in de wo ning van den heer Stapel aan de Meefsluis. Een partij gouden en zilveren voorwerpen werd buitgemaakt. Den volgenden morgen ontdekte de heer Stapel dezen inbraak. Hij herinnerde zich toen tegelijkertijd, dat hij den vorigen avond op een zijweg naar de stad, in de nabijheid van zijn woning twee mannen was tegengekomen, die hem groet ten. Deze personen kwamen hem niet onbe kend voor en het vermoeden kwam bij hem op dat zij schuldig zouden kunnen zijn aan den diefstal. Hij wendde zich tot de recher che, die een onderzoek instelde. In de nabijheid van de woning werden sporen van voeten gevonden, waarvan gips afdrukken werden genomen. Deze afdrukken bleken overeen te komen met die, welke de recherche genomen had van voetsooren in de omgeving van het perceel Brakkenstein, waar des nachts een hoeveelheid waschgoed gestolen was. E>e inbraak aan de Meersluis en de diefstal van het waschgoed waren dus waarschijnlijk door dezelfde personen ge pleegd. Dank zij het signalement, dat de heer Stapel kon opgeven, gelukte het de recherche beide personen te arresteeren. Zij werden aan een verhoor onderworpen en daarbij bleek, dat de aangehoudenen zich, behalve aan den inbraak bij den heer Stapel en den diefstal van waschgoed op Brakkenstein ook hadden schuldig gemaakt aan tal van andere wasch- goeddiefstallen die in de laatste weken in Nijmegen en omgeving zijn gepleegd. De beide mannen hebben bekend, zich aan rijwieldiefstal te hebben schuldig gemaakt. Men vermoedt, dat zij nog meer rijwiel diefstallen op hun geweten hebben. in WEER EEN 100-JARIGE TE GRONINGEN. Groningen heeft weder onder zijn In- oners eene, die een eeuw oud is. Zaterdag is mevrouw de wed. H. van der Kamp 100 jaar geworden. Zij ls con- ventuale van het St. Geertruids- of Pepergasthuis in de Peperstraat. Zij is nog vrij kras, maar haar toestand is toch van dien aard, dat de famlie het ongewenscht achtte bezoek toe te lateu. Mevr Van der Kamp is de tweede 1(XN arige die Groningen heeft. BURGEMEESTER HANDGEMEEN MET EEN LANDLOOPER. Een dezer dagen werd Megen (N-Br.J opschudding gebracht aoor een he vige vechtpartij, welke midden in het dorp plaats had tusschen een landloo- per. die in beschonken toestand ver keerde, en den burgemeester. De land- looper had reeds oen geheelen dag in het dorp en omgeving gezworven en trachtte wat te verdienen door bij de bieren zagen te scherpen Hiervoor had hij echter van den burgemeester geen vergunnng verkregen, waardoor hij waarschijnlijk een wrok tegen he* hoofd der gemeente koesterde. De man bezocht onderwijl verschillende café's en tegen dei. avond verkeerde hij in kennelijken staat van dronkenschap. In dien toestand begaf hij zich naar do oning van den burgemeester, den heer Vlokhoven. en belde aan. Hij vroeg den burgemeester te spreken en toen deze verscheen, vroeg hij hem om een jas De burgemeester, die zag dat de man dron ken was, verzocht hem zich te verwijde- :-en De landlooper dreigde daarop den heer Vlokhoven met een vijl. Toen deze den man van de stoep wilde verwijde ren, ontstond een handgemeen, dat tot gevolg had, dat de burgemeester met zijn aanvaller over de straat tolde De landlooper sloeg met zijn vijl, terwijl de burgemeester zich met een wandelstok verweerde Van weerzijden werden har de klappen uitgedeeld, tot de burge meester zijn wandelstok in stukken sioeg. Een groote menigte had zich om de vechtenden verzameld, toen de ge meentepolitie eindelijk ter plaatse ver scheen en erin slaagde de vechtenden to scheiden De burgemeester zoowel als de land looper hadden verschillende verwon dingen opgeloopen. De kleeren van den burgemeester waren gescheurd H. TURKENBURG f. Te Boedapest is, 62 jaren oud, overleden de heer H. Turkenburg, mede-directeur van Turkensburgs Zaadhandel. Met hem is de laatste der vier zoons van den bekenden D. Turkenburg, grondlegger van den alom vermaarden zaandhandel te Bodegraven heengegaan. DE PRIJSVRAAG VAN HET NATIONAAL CRISISCOMITE. 1934 prijzen toegekend. Het Nationaal Crisiscomité deelt mede, dat de prijsverdeeling van de radio-prijs vraag van 3 October ten overstaan van notaris W. G J. J. baron Van Voorst tot Vorst heeft plaats gehad en de 1934 prijzen zijn toegekend. De prijswinnaars ontvangen daarvan persoonlijk bericht. Publicatie van de officieele lijst kan 10 Nov. worden tegemoetgezien. SIGARENFABRIEK GESLOTEN. Naar uit Culemborg aan het „Utr Dgbl." gemeld wordt, hebben de sigaren fabrikanten DresseLhuijs en Niouwen- huysen aan al haar arbeiders ontslag aangezegd. Bij dezen noodzakelijken maatregel waardoor de geheele fabriek wordt stopgezet, zijn ongeveer 200 arbeiders botrokken. OPHEFFING VAN GEZONDHEIDS COMMISSIES. Aan de memorie van antwoord van den minister van sociale zakvn aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp wijziging van de gezondheidswet wordt ontleend, dat de minister zelf de bezwaren beseft, welke vershei lene leden tegen de opheffing van de ge- zondheidscommLsies aanvoeren. Ook de regeering beschouwt de gezondheids commissies al nuttige instellingen, maar zij heeft ernstig rekening tr hou den met den zeer zorgelijken toestand van de financiën van Rijk eh gemeen ten Daarom moeten ook nuttiee deelen van den overheidsdienst worden aan getast. Tegenover de dringend geboden be zuiniging kan niet een verhooging van de kosten der inspecties staan. Met de voorgestelde wijziging van de Sezondheidswet moet samengaan een wijziging van de woningwewaartoe een voorstel de Kamer dezer dagen zal bereiken. Maar zal de geraamde bezui niging met 1 Januari 1934 ingaan, dan moet de wijzging der gezondheidswet vóór dien datum in het Staatsblad staan Voorafgaande behandeling van deze wijziging is zeer wel mogelijk, als de Kamer het ontwerp tot wijziging vaD de Woningwet kent. De voorgestelde opheffing der com missies kan niet door het scheppen1 van een nieuwe organisatie, die kosten voor de publieke kassen zou veroorza ken. worden gecompenseerd. Voor do verbetering van de volkshuisvesting wordt in de wijziging van de woning wet in de plaats van de verplichte op dracht aan de gezondheidscommissies in artikel 18 gesteld de toekenning van een bevoegdheid aan de inspecteurs voor de volkshuisvesting, die daarmee aan bepaald ontoelaatbare toestanden een eind zullen kunnen maken. De minister overweegt, in hoeverre hij werkzaam kan zijn om te bevor le ren, dat vrij zich vormende maatschap pelijke kringen een deel van den arbeid zullen kunnen overnemen .welken tot heden de gezondheidscommissies ver richtten. MASSA-ONTSLAG. Op de fabriek Rigtersbleek der firma G J. Van Heek Zonen te Lonneker, een der grootste textielbedrijven welke werken voor den export, Is wederom een groep van ongeveer 150 arbeiders aan zegging gedaan, dat het werk voor hen op 18 November a.s. ten einde loopt. WIJZIGING VAN DE TABAKS BELASTING. Een voorstel tot verhooging van dê sigarettenbelasting. De heer Th. C. Dentz, oud-lid der firma Dentz en Van der Breggen te Am sterdam heeft een open brief gericht aan der. minister van financiën, waarin hij de hangende voorstellen inzake hoogere tabaksbelasting noodlottig voor de ta- baksmarkt noemt, omdat lo. een ver hooging van de banderolle-belasting dezen tak van onze nationale welvaart ongunstig zou beïnvloeden, 2o het de vraag is of de vroeger bloeiende Neder- laudsche tabaksmarkt in staat zal zijn he'. hoofd te bieden aan de steeds dalen de en verliesgevende prijzen en 3o. de

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7