DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. PROCES RIJKSDAGBRAND. Von Neurath over de buitenlandsche politiek. Sxiqeliiksch Ovetzkfti iBuitenland No. 263 Dinsdag 7 November 1933 135e Jaargang Het is de schuld van den Vothenhonó zelfdat er door Duitschtand's uit treden thans een crisis is gekomen. DEN HAAG IS GELIJK AAN GENEVE. Waf vandaag de aandacht trekl Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, irancr door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v k. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. In de Deutsche Klub te Berlijn heeft de rijksminister van buitenlandsche zaken, baron v. Neurath, een uiteenzetting gegeven van de buitenlandsche politieke situatie. Hij zeide: De voor de toekomst van ons land beslissende kwestie, voor welker beant woording het Duitsche volk tegen a.s. Zon dag is opgeroepen, heeft haar oorzaak in de beslissing der rijksregeering over het uittre den van Duitschland uit ontwapeningscon ferentie en Volkenbond. Het zou evenwel een volledige dwaasheid zijn te gelooven, dat het hier een kwestie betreft, welke slechts door plotselinge wendingen der politiek of uit tac tische overwegingen zou zijn veroorzaakt. De oproep der Duitsche regeering van 14 Octo- ber toont aan, dat het de principes van onze algemeene buitenlandsche politiek zijn, waar over thans moet worden beslist. De fase der politieke ontwikkeling, waarin wij thans staan, is van zulk een beteekenis, dat iedere gelegenheid welke zich voordoet moet wor den tebaat genomen om de openbare mee- ning over de werkelijk toonaangevende poli tieke factoren volledige klaarheid te ver schaffen en alle misvattingen te voorkomen Wij hooren stemmen uit het buitenland, die beweren, dat het zekere gebeurtenissen ter recente Assemblée zijn geweest, welke den stoot hebben gegeven tot ons uittreden Maar de poging ons besluit voor te stellen als een politiek van verbittering of van vrees voor Geneefsche critiek is te belachelijk, dan dat het noodig zou zijn, dat ik haar in het bizon der zou ontzenuwen Natuurlijk behoort hiertoe ook het verwijt, dat wij het met het oog op den duidelijk aan den dag tredenden tegenstand van alle groo te mogendheden tegen een bewapening van Duitschland er op hebben aangelegd de ont wapeningsconferentie te saboteeren om de handen vrij te krijgen voor een snelle bewa pening Wij moesten wel van tevoren reeds een zoodanige verdraaiing van onze bedoelingen verwachten, want het is niets anders dan de oude en reeds lang bekende verdraaiing van den werkelijken toestand. Maar het komt er thans op aan te toonen, dat het mislukken der ontwapeningsonderhandelingen slechts een zij het beslissende laatste punt be- teekent van een 14-jarige ontwikkeling van de Volkenbondspolitiek en dat de politieke ge beurtenissen binnen het kader van die ont wikkeling gedurende 14 jaren moeten worden beschouwd, wanneer men voor de volgende maanden een behandeling der internationale problemen wil voorbereiden, welke meer kans op uitzicht zal hebben. Vervolgens zette von Neurath uiteen, dat de crisis van den Volkenbond niet door het uittreden van Duitschland is veroorzaakt, maar omgekeerd, dat het de ontwikkeling van den Volkenbond, welke tot deze crisis heeft geleid, is geweest, welke Duitschland heeft gedwongen uit te treden. De Volkenbond is slechts de executeur van den wil der overwinnende staten gebleven. Niet veel beter staat het met het den Vol kenbond opgedragen toezicht op het systeem der mandaten voor zoover het de vroegere Duitsche gebieden betreft. In plaats dat dit systeem leidt tot nieuwe vormen, tot een vruchtbare samenwerking tusschen Europa en die gebieden, schijnt het steeds meer te ontwikkelen tot het oude koloniale systeem Daarmede dreigt de schijnbaar zoo nieuwe regeling van Versailles op het gebied der ko loniën zich definitief te onthullen tot dat' gene wat velen er van te voren in hebben gezien: als een verkapten vorm van annexa tie. In dit verband wees de minister ook op het feit, dat de beslissingen over de Saar kwesties door den Volkenbond volgens een nadrukkelijke bepaling van het verdrag bij eenvoudige meerderheid kunnen worden ge nomen, dat derhalve Duitschland als raads- mogendheid niet in staat zou zijn een voor Duitschland onaannemelijke oplossing te ver hinderen door zijn veto. Bij de bepalingen be treffende Oostenrijk heeft men er daarente gen van afgezien, aangezien dit onder zekere omstandigheden voor de vereeuwiging van de regeling van Versailles gevaarlijk had kunnen worden. Wat geeft het in woorden en redevoeringen te wijzen op de rechtsgelijk heid van Duitschland in den Volkenbond, wanneer reeds de basis van het verdrag op zulke belangrijke kwesties in flagranten strijd is met de werkelijke uitoefening der rechtsgelijkheid. v. Neurath wees er vervolgens op, dat de Volkenbond ook op alle gebieden, waar hij niet door concrete verdragsbepalingen na drukkelijk was gebonden uit den zelfden geest alles behalve een vruchtbare werkzaamheid heeft ontplooid. De minister sprak in dit verband over het Geneefsche protocol van 1924 en de permanente pogingen een gecompliceerd werk van paragrafen te schep pen ten gunste van die machtsgroepen, welker doel het was en bleef in geval van een con flict zich voor het gebruik maken van de eigen militaire machtsmiddelen de moreele dekking te verschaffen van den Volkenbond, hun op oorlog ingestelde systeem van bond genootschap te legaliseeren en aldus de ge heele machinerie van den Volkenbond te ma ken tot een middel der politiek van den status quo. Het Haadsche Hof. Alleen het Haagsche wereld gerechtshof scheen zich eerst te zullen ontwikkelen vol gens het principe der onpartijdige recht spraak. Na tal van ondervindingen in de laatste jaren opgedaan, ben- ik er intusschen niet meer zeker van of toch niet zij gelijk hebben, die beweerden, dat de geest van Genève ook in Den Haag uitwerkt. Juist de dooi innerlijke tweespalt ver vulde debatten over de kwestie der algemeene verzekering van den vrede, verbonden met het streven van reëele problemen in woord rijke redevoeringen te behandelen hebben die Geneefsche atmosfeer en fraseologie gescha pen, welke v. Neurath bijna spreekwoorde lijk noemt. Op den achtergrond der Geneef sche fraseologie moet het falen van den Vol kenbond, zooals het conflict in het Verre Oosten des te eclatanter werken. De politiek der tegenover ons staande groote mogendheden, aldus vervolgde v. Neurath is het welke bij iedere bespreking van Voikenbondskwesties aan de orde wordt gesteld. Het doel, dat de regeering der na tionale verheffing met haar besluit nastreeft is niet de politiek van vrede den rug toe te keeren, maar integendeel een ware en vrucht bare politiek van vrede een nieuwen impuls te geven. Zij hoopt met dezen stap, zooal niet den Geneefschen Volkenbond, dan toch de ware Volkenbondsgedachte een dienst te be wijzen. Zij deed den bestaanden Volkenbond een beroep op een beteren Volkenbond. De ondervinding dwingt er toe en moet er toe leiden, dat thans andere methoden worden toegepast. Pas wanneer het gelukt zal zijn de vooraanstaande mogendheden op werke lijk principieel gelijken voet tegenover zich te krijgen, zal met kans op succes de poging weer worden ondernomen binnen het kader van een organisatie de gemeenschappelijke taak van den Volkenbond ter hand te nemen. Dit is de beteekenis van den oproep. Op nieuw en op de scherpste wijze verwerpen wij de kwaadaardige verdachtmaking, dat het voor Duitschland om niet anders gaat dan om zoo en zoo veel kanonnen, vlieg tuigen en tanks te verkrijgen. Wat wij willen, is iets heel anders. Wij willen, dat de toe stand ophoudt, welke men een voortzetting van den oorlog met andere middelen kan noemen. Het is een eerlijke en vertrouwelijke aanbieding, welke wij de andere mogend heden doen met de opwekking op andere wijze dan tot nu toe de problemen ter hand te nemen. Het is ernstig keerpunt. Dat de re geeringen in het bewustzijn van haar verant- wordelijkheid de hand nemen, welke wij haar toesteken. DE RIJKSKIESLIJST DER N.S.D.A.P. De rijkskieslijst der N.S.D.A.P. voor de rijksdagverkiezingen van 12 November wordt thans door de N.S.K. gepubliceerd. Zooals reeds bekend gemaakt was, leidt Adolf Hitier de lijst, waarvan de eerste 10 namen reeds eerder gepubliceerd werden. In totaal bevat de lijst 686 namen het aan tal nummers op de lijst bedraagt 685, onder nummer 520 A. staat de studentenleider dr. Staebel. Na de eerste 10 leden volgen de namen van de leden der tot dusver zitting hebbende nat.-soc. rijksdagfractie, waaraan zijn toegevoegd de leidende persoonlijkheden uit de nat.-soc. fracties der landsparlemen- ten. De rijksstadhouders zullen allen zitting nemen in den nieuwen rijkdag, waaronder voor de eerste maal de rijksstadhouder van Wurtemberg, Murr, en die van Thuringen, Sauckel. Ook de gouwleiders en trustees der %rbeid zijn vertegenwoordigd. GOEBBELS SPREEKT. Dr. Goebbels heeft gisteravond in Keulen Boor een groote menigte te woord gevoerd Hij verklaarde, dat het feit, dat 60 milliocn rtenschen in Duitschland wonen door de staten-overwinnaars als een bedreiging wordt beschouwd. Niet dat wij den oorlog hebben verloren, doet ons die groote moreele pijn, maar de wijze waarop wij hem hebben verloren. HINDENBURG EN HITLER BELEEDIGD. Journalist veroordeeld. Volgens een bericht uit Graz is de verant- woorealijke redacteur van de „Arbeiterwille", het soc. dem. hoofdorgaan voor Stiermarken door de politiedirectie veroordeeld tot een boete van 200 Schilling en de kosten van het proces wegens beleedigino' van den Duit- schen rijkspresident von Hindenburg en van rijkskanselier Hitier. GOERING BIJ MUSSOLINI. Gisteravond heeft Goering een kort bezoek gebracht aan Mussolini in het Palazzie Ve- nezia. Hedenochtend zal de Pruisische premier nogmaals door den Duce worden ontvangen, met wien hij zich zal onderhouden over den algemeenen toestand in Europa. MASSAVERGIFTIGING IN ROME. Te Cinigiano bij Grosseto zijn plotseling meer dan 100 personen ziek geworden. Een moeder en haar beide kinderen zijn overle den. Uit het onderzoek is gebleken, dat de zieken door het gebruik van meel, dat met zinkoxyde was vermengd, zijn vergiftigd. De molen is van politiewege gesloten. DE MALTEZER KWESTIE. Ten aanzien van den toestand op Malta schrijft Corriere de la Sera, dat de genomen maatregelen zeer streng zijn. Zulke maatre gelen zijn nergens in het Britsche Rijk geno men, zelfs niet jegens kleurlingen. Het blad wijst op de loyaliteit van het nationalisme op Malta tegenover Engeland en op het feit, dat het ministerie door de meerderheid der bevol king is gekozen. Tribuna verklaart dat het verbod 30.000 scholieren te onderwijzen in de Itaüaansche taal het Itaüaansche Volk in zijn gevoelens ernstig kwetst. HET IS ONRUSTIG IN WEENEN. Te St. Veit a. d. Glan is binnen vijf weken de vierde aanslag met springstoffen ge pleegd. Een groot aantal vensterruiten is op het plein vernield. In Noord Oostenrijk werd te Attnang Puchheim een helsche machine voor het huis van een leider van de katholieke volksver- eeniging die tegelijkertijd plaatselijk leider is van°het vaderlandsche front gevonden. De lont was reeds uitgedoofd. Uit Steyr wordt gemeld, dat drie bommen zijn ontploft. Te Linz a. d Donau heeft men tegen de regeering gerichte briefjes aange plakt Te Voecklabuck zijn zeven personen gear resteerd, die bij een aanslag betrokken zijn Zij zullen naar een concentratiekamp worden overgebracht. HET NIEUWE VOLKENBONDS- PALEIS. Het nieuwe Volkenbondspaleis werd giste- den plechtig ingewijd door den secretaris generaal van den Volkenbond in aanwezig heid van het corps diplomatique, Geneefsche autoriteiten en de internationale pers. Avenol hield een redevoering, waarin hij wees op depositie van den Volkenbond. Het nieuwe Volkenbondspaleis, waarvan de kosten tot nu toe 30 millioen franken heb ben bedragen, welke door bijdragen der ver schillende staten zijn bijeengebracht, werd gebouwd door een groen van vijf internatio nale door den Volkenbond benoemde archi tecten 3 Franschen, een Engelschman en een Hongaar. Het Volkenbondspaleis bevat vijf met elkander verbonden gebouwen, het V.B.- secretariaat, de Volkenbondsraad, de com missiegebouwen, de Assemblée en de inter nationale bibliotheek. De inhoud der gebou wen is 400.000 kub. meter. Alleen in het Vol- kenbonds-secretariaat reeds zijn meer dan 400 bureaux. SHAW OVER HITLER. „Instemming van een slachtoffer." Bernard Shaw heeft in antwoord op een hem door „Europaische Revue" voorge legde vr? ilijst inzake het besluit der Duit sche rege, ng om uit den Volkenbond en de Ontwapenmgsconferentie te treden, zijn mee ning aldus geformuleerd: Dit besluit van Hitier is een meesterstuk; aangezien het zijn aanzien in Europa gewij zigd heeft. Tot dusver had zijn houding tegenover de Joden een heel slechten indruk in het buitenland gemaakt, en Eihstein werd in Londen met een ovatie ontvangen. Dit al les werd vergeten, toen de Rijkskanselier aan de wereld meedeelde, dat Duitschland den Volkenbond verliet en uit de Ontwape ningsconferentie trad. Zijn vastberaden eisch om rechtsgelijkheid, zijn weigering om alleen te worden ontwa pend en zijn vredesbetuiging beteekenden, dat Europa, in plaats van in een oorlog ge stort te worden, daarvan door Duitschland werd afgehouden. Hitier sprak op het juiste oogenblik en hij sprak het juiste woord. Europa herademde en in Engeland kwam een begin van populariteit op voor Hitier, zooals dit jaren geleden het geval was ge weest voor Mussolini. In de komende verkie zingen is het niet denkbaar dat een enkele stem zich tegen hem zal uitspreken, zelfs niet van den meest verbolgen jood of communist. Ik moet er aan toevoegen, dat ik persoon lijk de sterkste redenen heb om mij tegen het nazi-regiem te keeren. Ik heb in Duitschland naam gekregen door Joodschen onderne mingsgeest. Einstein is mijn persoonlijke vriend en ik hoop dat de kanselier hem een maal niet alleen in zijn statuts herstellen en verontschuldigingen zal aanbieden, doch hem ook een Stradivarius cadeau zal doen in een gouden kist, alsmede een luxe villa in het mooiste deel des lands. Mijn boeken zijn in Duitschland verboden en mijn stukken uitgefloten onder den kreet: „Weg met den Jood Shaw". Ik ben een com munist van het roodste kaüber en was reeds 14 jaar voordat Lenin „Das Kapital" las, een vurig Marxist. Als ik daarom Hitler's voornoemd besluit goedkeur, dan is dit de intellectueele instemming van een veront waardigd slachtoffer. NAAR HET CONCENTRATIEKAMP. Van de veertig in Kaernten in verband met den aanslag tijdens de aanwezigheid van den bondskanselier in Klagenfurth gearresteer den zijn 10 7 nat.-soc. en 3 communisten door den veiligheidsdirecteur naar het concentratiekamp Woellersdorf gezonden. MEER WERK. De gisteravond te Londen door het mi nisterie van arbeid gepubliceerde cijfers too nen aan, dat de werkgelegenheid gestadig vooruitgaat. De cijfers over October bijv. zijn 44000 boven die van September en 640.000 hooger boven die van Januari j.1. en 537.000 meer dan een jaar geleden. De inge schreven werkloozen waren thans 37947 min der in getal dan in de vorige maand en 448.252 beneden het cijfer van dezelfde maand van het vorige jaar. De verbetering vrijwel algemeen in de steenkoolindustrie metaalindustrie, katoenindustrie, wol», aarde werk- en schoenindustrie. Birmingham meldt een gestadige vooruitgang en het openen van verscheidene nieuwe fabrieken benevens uit breiding van reeds bestaande. Het verkeer per spoor, langs de wegen en over de kanalen is ook drukker geworden. JAPANSCHE KOLONISATIE? Twee Jaansche jongelieden zijn uit Abes- sinië teruggekeerd. Zij hebben verklaard de concessie te hebben verworven voor de pacht van anderhalf millioen acres land in Abes sinië en daarenboven van 2500 acres bij Addis Ababa, waar een landbouwproefsta tion zal worden gevestigd. Binnenkort zullen de jongelieden met emigranten naar Abes- sinië vertrekken, waar zij katoen en opium zullen verbouwen. DE ONTEVREDENHEID DER AMERIKAANSCHE FARMERS. Roosevelt heeft snel ingegrepen nu de toe stand in de landbouwdistricten dreigend be gint te worden en heeft Johnson naar de on rustige streken gezonden om persoonlijk te onderhandelen met de farmers en hun be zwaren tegen het herstelprogram te ver nemen. Desondanks neemt de onrust toe en dreigt de gouverneur van Iowa den staat van beleg af te kondigen, wanneer de sabo tage voortgezet wordt. Onder de incidenten, die te weeg zijn gebracht wordt genoemd het daarin vervoerde vee, het blokkeeren van een hoofdweg, door auto's, het doorsnijden van intercommunale telefoonlijnen, het uit gieten van kerosene in een kaasfabriek, het leeggieten van een hoeveelheid van 5000 gal lons melk, het bestrooien van naar de markt leidende wegen met kopspijkers en glasscher ven e.d. De officieele opvatting is, dat de herstelcampagne in een verkeerd daglicht is geplaatst en dat het noodig is opvoedend te werken in de landbouwdistricten. HET WRAK VAN DE DIXMUDE AAN DE KUST VAN SICILIË ONTDEKT? Naar uit Palermo verluidt, hebben lta- liaansche visschers aan de Siciliaansche kust bij Menfi in zee op meer dan veertig meter diepte het wrak gevonden van de Dixmude het luchtschip, dat na den oorlog door Von Neurath over de buitenland sche politiek. (Dag. Overzicht). Mussolini zelf minister van lucht vaart. (Buitenland). Het proces v. d. Lubbe. (Buiten land). Slordig financieel beheer van waterschappen in Noordholland. (Provincie Zie verder eventueel Laatste Be richten. Duitschland aan Frankrijk is uitgeleverd Het was in het jaar 1923 bij een vlucht boven de Middellandsche Zee met 50 oersc-n aan boord spoorloos verdwenen. De visschers hebben het wrak ontdekt, doordat wrakstuk ken werden opgevischt. Verschillende meta- lende metalen deelen zouden zijn herkend als behoord hebbende tot het vergane luchtschip MARY WIGMANN HEEFT EEN ONGELUK. De bekende danseres Mary Wigmanh heeft gisteravond in het Hambornsche Stadt- theater een voorstelling gegeven. Toen zij van het tooneel ging, gleed zij op een slecht verlichte trap uit, waarbij zij haar rechter- onderarm brak, zoodat zij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Haa» toestand is naar omstandigheden goed. PARIJSCHE BANKIERS GEARRESTEERD. De Parijsche politie heeft gisteren gear resteerd de beide eigenaars van de bekende en oude Parijsche bankiers firma Dupont, terwijl de bank op bevel van de justitie haar loketten moest sluiten. Het tekort zou meer dan 10 millioen frs. bedragen. De eigenaars worden ervan beschuldigd, de hnn toever trouwde relden voor eigen speculaties te heb ben gebruikt. RUSSISCHE-AMERJKAANSCHE ONDERHANDELINGEN. Men verwacht, in verband met zijn bespre kingen met Roosevelt. dat als eerste Sovjet ambassadeur te Washington zal worden be noemd, Alexander Troyanowski. Tropa- nowski verliet een jaar geleden Tokio, waar hij vijf jaar ambassadeur der Sovjet-Unie is geweest. Hij voerde onder meer onderhande lingen over den Chineeschen Oosterspoor weg. Hij wist te voorkomen, dat de verhou ding tusschen Rusland en Japan al te zeer verscherpt werd. Roosevelt confereerde giste ren in verband met de besprekingen met Litwinoff o.a. met staatsecretaris Cordell Huil den onderstaatssecretaris Philips en den gouverneur van de landbouwcrediet ad ministratie. DE VERHOUDING RUSLAND- JAPAN. Kleine toenadering. Gisteravond had de Sovjetambassadeur te Tokio Joerenef een langdurig onderhoud met den Japanschen minister van buitenlandsche zaken Hirota, waarin beide staatslieden als hun meening uitspraken, dat de betrekkingen tusschen de beide landen verbeterd dienden te worden. Joerenef zou o.a. ter sprake hebben gebracht, de vlucht van 9 Japansche mili taire vliegtuigen boven Wladiwostok. Hirota hield vol, dat het de regeering in Tokio niet bekend was en de mededeelingen ook niet juist zijn. Hirota sprak als zijn meening uit, dat stappen moesten worden gedaan, ten einde een eind te maken aan de spanning tusschen Rusland en Japan. De plaatsvervangende Volkscommissaris Sokolnikow heeft den Japanschen ambassa deur een nota overhandigd, waarin de Russi sche regeering protesteert tegen de verschij ning van Japansche bombardementsvlieg tuigen boven het Russische kustgebied. D; Sovjet regeering constateert, dat de Japan ners de souvereiniteit der Sovjet-Unie hebben geschonden. De inhoud van de nota word* voorloopig niet gepubliceerd. Popoffs verblijf te Berlijn. In het vervolg van het getuigenverhoor over het feit of verdachte Popoff al of niet vroeger in Berlijn was geweest, zegt dr. Pelkmann, de associé van dr. Sack, Torglers verdediger, tegen mevrouw Jung, dat het toch vreemd is, dat zij niet weet, dat haar man Popoff in November weer gezien heeft Jung heeft verklaard dat het verhaal over Popoffs weder-opduiking als een laboer.» vuur door de buurt zou zijn gegaan Dan lag het toch voor de hand, dat zij er rok over genoord had. - Jung deelt mede, dat het best mogelijk is, dat hij er niet met zijn vrouw gver heeft

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1