Alkmaarsche Courant MOORD OP ABBOTSHALL Jladiouieuws Qemeentecade*t OeuiCletoti Honden! mi en dertigste Jaargang, WOENSDAG 8 NOVEMBER Gemeenteraad van Bergen. N«. 264 1933 Donderdag 9 November Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). 8.Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Kamermuziek door het Arnhemsch Strijkkwartet. 11. Voordracht door M. MeunierNagtegaal. 11.30 Vervolg kamermuziek. 12.—2.15 Om roeporkest o.l.v. N. Treep en gramofoonpl. 2.30 Vervolg concert. 3Knipcursus. 3.45 Gramofoonplaten. 4.Voor zieken en ouden van-dagen. 4.30 Pianorecital J. van Rooy. 5.Radiotooneel voor de kinderen. 5 30 Ko- vacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.— Vervolg Kovacs Lajos. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.— Vaz Dias. 8Gramofoonplaten. 8.15 Concertgebouw orkest o.l.v. B. van Beinum, m. m. v. Jo Vin cent, sopraan en Marie Louise Mariechal, piano. In de pauze: gramofoonplaten. 1030 Gramofoonplaten. 11.10—12.— Uit Pschorr, Rotterdam: Tom van der Stap en zijn Tien Witte Raven. Huizen, 1875 M. (8.9.15 en 11.2. KRO, de NCRV van 10.—11.— en 2—11.30 uur). 8 9.15 en 10.— Gramofoonpl. 1015 Morgendienst o.l.v. Ds. C. Vermaat. 1045 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert. 2.— Handwerkcursus 3.Gramofoonplate:.. 3.30 Zenderverzor- ging.,4.Bijbellezing door ds. F. M. Mul ler, m. m. v. J. H Smit Duyzentkunst, bariton en H. Smit Duyzentkunst, orgel. 5.— Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Concert door P. v. d. Hurk, fluit en piccolo en S. P. Visser, orgel. 6.30 Gramofoonplaten. 7.15 Causerie P. v. Rees. 7.?0 Weekoverzicht door C A. Crayé. 8— Concert door mannenkoor o.l.v. J. Scheffer. 9 Ouderuurtje. 9.30 Concert door het Hartbelt-kwartet, ca. 9.55 Vaz Dias. 10.30 Gramofoonplaten Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10 50 Tijdsein, berichten. 11.05 en 11.20 11.40 Lezingen. 12.20 Rutland Square en New Victoria-orkest o.l.v. N. Austin. 1.20 Gramofoonplaten. 2.20 Voor de scholen 3 20 Vesper. 4.10 Dunsche les. 4.25 Midi. Studio orkest o.l v. Cantell, m. m. v. G. 'Jones, alt. 5.35 Kinderuur. 6-20 Berichten. 6.50 Bach's orgelmuziek. 7.10 Spaansche causerie. 7.50 Lezing. 8.20 „The Tivoli", revue-programma m. m. v. solisten en orkest o.l.v. S. Robinson 9.20 Berichten. 9.35 Speech door Ramsay MacDonald. 10.05 Concert. J. Morel, bariton en Segovia, gitaar. 10.50 Korte Dienst. 1105—12.20 BBC-Dansorkest o.l v. Henry Hal'. Parijs Radio-Paris". 1724 M. 8.05, 12.50 en 7.40 Gramofoonplaten. 9.05 „Oh, mon bel inconnu", spel van Ciu'try, muziek van Hahn Kalundborg1153 M. 11.201.20 Con cert o.l.v. L. Gyldmark. 2.054.05 Jazz- muziek door Otto Lington en zijn orkest. 7 30 Symphonie-orkest, radiokooi en solisten o.l.v. G. Hoeberg. 10.10—11.50 Dansmuziek uit het Palace-Hotel. Langertberg, 473 M. 5.25, 6.35 en 10.40 Gramofoonplaten. 11.20 Süragorkest o.l.v. Görlich. 12.55 Omroeporkest o.l.v. Rosbaud. 2.10 Concert, piano, viool en tenor 3.20 Weragorkest o.l.v. Kühn. 5.20 Accordeon concert. 7 30 en 10.Concert. 10.20—12 20 Weragorkest o.l.v. Kühn. Rome, 441 M. 8.05 Militair concert. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12 20 Gramofoonpl. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5 20 Omroeporkest o.l.v. André 6 50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 7 10 Kamermuziek. 8.20—10.20 Vredesprogram- ma m m. v. symphonie-orkest en solisten o.l.v. A. Meulemans 508 M.: 12.20 Omroep- kieinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gramofoon platen. 5.20 Symphonieconcert o.l.v Meule mans 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Omroep orkest o.l.v. André. 9.20—10.20 Symphonie concert o.l.v. Meulemans. Zeesen, 1635 M. 'DiutschlandsenderV 7 25 Concert door het Omroeporkest o.l.v. C. Hildebrand, m. m. v. E. Linkenbach, zang. 8 50 Vrooliik Beiersch programma. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Populair con cert uit Stuttgart. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Donderdag 9 November. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.3510.50, Daventry 10.50—11.40, Lond. Reg. 12.20—13.35, Midi. Reg. 13.3515.20, Daventry 15 20 24.—. Lijn 4: Langenberg 10.35—17.05, Motala 17.05—24.—. Een Detective verhaal door PHILIP MAC DONALD. Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. 8) HOOFDSTUK II. Anthony Gethryn. Anthony Ruthven Gethryn was een vreemde sijs. Een man van actie, die droomde, terwijl hijhandelde; een droomer, die handelde, ter wijl hij droomde. Zoon van een land-edelman. een jager, iemand van het ouderwetsche ty pe, die tegelijkertijd een van de schitterend ste wiskundigen van zijn tijd was en van een Spaansche vrouw van een verarmde en ver bannen familie, die vóór haar huwelijk met sir William Gethryn, bij afwisseling gouver nante, danseres, mannequin, actrice en por tretschilderes was geweest; het was dus waarschijnlijk, dat de zoon geen gewoon kind zou zijn. Dat was hij dan ook niet. Want, zelfs in aanmerking nemend zijn vermenging van bloed en talenten, die hij zeker bezat, ontdekten Antony's ouders spoe dig, dat hun eenig kind veel meer bezat dan zij gedacht hadden hem te geven. Vanaf zijn geboorte bewees hij, dat het niet opgaat, dat een man van twaalf ambachten en dertien ongelukken in geen van die een man van be- teekenis kan zija In de gisteren gehouden raads vergadering erkende de raad der gemeente Bergen, dat de gemeente, gezien den finan- cieelen toestand, geen be langrijk bedrag voor de door Alkmaar gewilde tunnel onder den spoorwegovergang aan den Bergerweg kon beschikbaar stellen. De raad achtte de zaak der mate een streekbelang, dat hij b. en W. uitnoodigde, om als nog met het dagelijksch bestuur der gemeente Alkmaar achter de conferentietafel plaats te nemen, om door samenwerking met andere gemeenten bij de regeering pogingen aan te wenden, om het hinderlijke verkeersvraagstuk op te lossen. B. en W. van Bergen er kenden de urgentie van het vraagstuk en verzekerden, dat zij slechts in het bijwonen van de gevraagde conferentie teen heil hadden gezien, omdat zij uit het ingekomen schrijven hadden gedistilleerd, dat Al!> maar van Bergen een belang rijk bedrag verwachtte, hetgeen Bergen h.i. niet kon missen. Zij verklaarden zich echter be reid, zich alsnog met Alkmaar in verbinding te stellen en vereenigden zich met het denkbeeld van dr. Hemelrijk, om aan het plan, door het te werk stellen van werkloozen uit Bergen voor rekening van Bergen, bij de uitvoering van het werk steun te verleenen. De raad vergaderde Dinsdagmiddag ten 2 ure voltallig. Mevr. D e k k e rM a a t h u i s miste in de notulen van 7 Juli een bemerking van de comitévergadering van 30 Mei. De voorzitter wilde dit in comité vergadering behandelen. Dr. H e m e 1 r ij k vroeg of er al pro cesverbaal was opgemaakt in verband met de kampeerverordening. In het Gooi werd een dergelijke verordening niet ontvankelijk verklaard. De voorzitter antwoordde, dat het geen gelijk geval betrof. In Bergen is ook reeds een procesverbaal opgemaakt. Spr. weet den uitslag niet. De heer Voute merkte op dat in het Bergensche geval veroordeeling was ge volgd. De heer S w a a g had eveneens bemer kingen op de notulen van 7 Juli. Ook deze werden bevredigend beantwoord. De heer Den Das merkte nog op dat in de notulen ten onrechte stond, dat de Badbode 25 jaar bestaat. Dit zal het vol gend jaar het geval zijn. De notulen werden hierop vastgesteld. Van Ged. Staten was bericht van ont vangst van het kampeerverbod inge komen, alsmede een bericht van verda ging omtrent de beslissing over de ver ordening tot wijziging der Bouwveror dening. Voorts was van Ged. St. de goedkeu ring ingekomen op het besluit tot aan koop van den Oudburgermolen en 'n be richt van vaststelling der gemeentereke ning over 1931 en die van de bedrijven en het B. A. Van den minister van sociale zaken was een beschikking ingekomen op een voorschot groot 9000 tot nadere verre kening op de subsidie in de kosten voor de werkverschafing 1933. Van den minister van binnenlandsche zaken en van financiën was bericht in gekomen dat de korting op de uitkee- ring ingevolge de financieele verhou dingswet over het dienstjaar 1933/34 achterwege zal blijven. Van den minister van binenlandsche zaken was bericht ingekomen dat bij K. B. de verordening ingevolge de win kelsluitingswet was goedgekeurd. Deze stuken werden voor kennisge ving aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten om een verzoek om den Kruisweg vanaf de St. Anthoniusstraat tot de Jan Jacoblaan te rioleeren, te behandelen bij de gemeente-begrootng 1934. Conform besloten. Dit geschiedde eveneens met een drie tal adressen van mevr. Wielinga— Mook, de afd. Alkmaar van den Ned. Bond van Koffiehuishouders en een 12- tal caféhouders uit de gemeente en de V. V. V. te Alkmaar waarin verzocht werd om de bedrijfswinsten in koffie huizen en restaurants in de personeele belasting gelijk te stellen met winkels, logementen of perceelsgedeelten die ge meubileerd worden verhuurd. De voorzitter deelde mede, dat een onderzoek naar het financieele ge volg gaande is De heer Zeil er had, gehoord de toe zegging dat het voor 1 Januari in den raad komt, geen bezwaar tegen het voorstel. Spr. oordeelde deze belasting onrechtvaardig. De houding var het Rijk is eigenaardig Nu de gemeente de personeele belasting int verschuift het Rijk het naar de gemeente op een zeer ongunstig tijdstip. Het bleek niet te berekenen wat de financieele gevolgen zijn. Dit kan alleen door belastingambtenaren geschieden. De voorzitter zeide nog eens, dat aan het verkrijgen van de gegevens wordt gewerkt. De heer Zeiler: Voor alles is het noodig dat men de totale-opbrengst van de personeele belasting van café restaurants weet. De voorzitter: Ook de schatting is noodig. Zoodra wij de gegevens heb ben zullen wij ze aan den raad voor leggen. In principe staan B. en W. sym pathiek tegenover de verzoeken. De heer Zeiler verheugde zich hier- o\ f- Spr. merkte nog op, dat hij er per soonlijk niets mede te maken heeft, aangezien zijn zaak een groot deel van hec jaar is gesloten. Van de R. K. Vereeniging voor Huis-, Kraam- en Wijkverpleging, de R. K. Vereeniging tot bestrijding der T. B. C. Herwonnen Levenskracht en de R. K. Sportvereeniging „Berdos" waren de re keningen over 1932 en de begrootingen over 1934 ingekomen. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten thans aan deze vereenigingen de subsidie's over 1933 uit te betalen. De heer Voüte had met belangstelling gezien dat Berdos een bloeiende ver eeniging is met een kassaldo zonder subsidie. Spr. vraagt welk motief B. en W hadden om subsidie te verleenen. De voorzit te r: Omdat wij dach- tei dat subsidie noodig was. Wij beschikken hier niet over de cijfers. De heer Voüte drong er op aan om voortaan pas subsidie te verleenen als het noodig was. Mevr. DekkerMaathuis sloot zich hierbij aan. Weth. Apeldoorn wees er op, dat B. S. V. subsidie krijgt in den vorm van een sportterrein. Berdos moet landhuur betalen en hooger dan voor B. S. V. be rekend is. De raad besloot Berdos sub sidie te verleenen om gelijk recht toe te passen. De heer Voüte oordeelde, dat het niet noodig was om een vereeniging iets toe te stoppen als die het niet noodig heeft. De heer Zeiler vond het met mevr. Dekker gewenscht om voortaan bij subsidie-aanvragen eerst te beoordeelen of het noodig is. Subsidie toekennen omdat een ander het krijgt, vond spr. niet juist Mevr. Dekker vond het wenschelijk om voor iedere vereeniging die subsidie ontvangt de rekeningen na te zien of een zuinig beheer niet mogelijk is De heer Miltenburg oordeelde het voor een vereeniging een klein kunstje om noodlijdend te worden. Spr wilde de zaken beoordeelen. Conform het voorstel van B. en W. werd hierop besloten. Voor kenniseving werden aangenomen de verzoekschriften van den heer O F. Wixforht c.s. waarin verzocht werd maatregelen te treffen tegen den on- houdbaren toestand veroorzaakt door het kampeeren nabij den Buerweg en het Nachtegaalslaantje en van den heer W. Akkerboom, waarin deze verzocht om het voorstel van B. en W. om een kampeerverbod in te stellen niet aan te nemen, welke verzoeken voor de vorige vergadeirng, waarin tot het uitstellen van een kampeerverbod werd besloten, te laat waren ingekomen. De heer Den Das was van oordeel, dat de stukken niet te laat waren inge komen. Ze konden niet op de agenda worden geplaatst, doch wel degelijk ter kennisse van den raad zijn gebracht. De voorzitter merkte op dat be sloten was om adressen, die niet vol doende voorbereid konden worden voor beantwoording, niet te behandelen. De heer Den Das bestreed deze zienswijze. Dan zou het onmogelijk zijn voor de burgerij om te reageeren op voorstellen van B. en W. Dr. H e m e 1 r ij k steunde de ziens wijze van den heer den Das. De voorzitter: De burgerij kan zich tot de raadsleden wenden. Dr. Hemelrijk: Voorkomen moet worden dat de burgerij voor beslissingen in belangrijke zaken wordt gezet. De voorzitter: De raad vertegen woordigt toch de gemeente. Dr. H e m e 1 r ij k De burgerij moet toch gelegenheid hebben om in belang rijke zaken haar meening kerbaar te maken. Spr. is tegen het formalisme. De heer S w a a g was ook van oor deel, dat het wenschelijk is om adressen in verband met op de agenda geplaatste stukken, desnoods in den raad voor te lezen. Dit is in het belang van een juiste oriënteering van den raad. De voorzitter zegde toe om der gelijke stukken in het vervolg voor den raad ter inzage te leggen. Voor de raadsleden waren voorts ter lezing gelegd de circulaire van de Ver eeniging van Ned. Gemeenten betref fende het Wetsontwerp vermindering uitkeering garantiefonds; een afdruk van een adres van den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren aan de Tweede Kamer betreffende korting op d" uitkeering uit het Gemeentefonds en steun aan noodlijdende gemeenten; een verslag en programma van de Volksuniversiteit te Alkmaar; een dito van de commissie voor de Malaria-bestrijding en van den Keu ringsdienst voor waren over 1932. De heer Zeiler miste bij de ingeko men stukken een schrijven van de leden Voüte, Zeiler en Swaag. Deze hebben wel een bevredigend antwoord gekregen over het toezicht op de T. B. C. in de scholen d och het is noodig dat de ge- heele raad dit weet. De voo rzitter zeide, dat er geen bezwaar tegen is de stukken alsnog ter kennis van de raadsleden te brengen. De heer Voüte: U ziet het verkeerd. Er was in Nederland angst over besmet ting van schoolkinderen door onderwij zend personeel. Nu is gebleken dat de ouders in Bergen niet ongerust behoeven te zijn en het is gewenscht, dat de bevol king dit verneemt. Devoorzitter had er geen bezwaar tegen dat de gewisselde correspondentie werd voorgelezen. Hieruit bleek dat de schoolarts een Op school en te Oxford verkreeg hij, hoe wel hij meestal de studie scheen te verwaar- loozen, een academische beroemdheid, welke zelfs zijn voortreffelijkheid als tennis- en voetbalspeler overtrof. Niet alleen volgde hij in de wiskunde de voetstappen van zijn va der, maar hij werd ook bekend als een his toricus en kenner van de klassieken. Op zijn drie en twintigste jaar verliet hij Oxford; klaar voor de balie; was gereed voor de practijk maar ging er niet in. Echter, reisde hij de wereld rond engaf, gedurende de drie en half jaar, dat hij weg was, geen stuiver uit, die hij niet op de een of andere wijze zelf verdiend had. Hij keerde naar huis terug om zich te vestigen, maakte twee schil derijen, die hij aan zijn vader gaf, schreef een roman, die door de critici geprezen werd en hem geen dubbeltje inbracht, en kwam toen te voorschijn met een bundel gedichten welke ofschoon door degelijke critici veroor deeld, honderdvijftig pond opbracht. Daarna kwam de politiek, en gedurende zes maanden bekleedde hij, op bekwame wij ze, een post als particuliere secretaris van een lid van het Parlement, en wekte het ver moeden, dat hij spoedig promotie zou maken Vervolgens, toen Anthony acht en tw'm'g jaar was, op het punt van zich cand'duatK stellen voor een zetel in het Parlement, b de oorlog uit. Op den 15 Augustus was hij soldaat in een regiment in op den len November had hij een - Iing bij de artillerie; op den 4en Mei 1915 was hij hersteld van de gevolgen vaneenko_ gelwond een aanval van P?, en drie wonden van granaatscherven. Od den 18en Juli in datzelfde jaar was hij in Duitschland. Dit vereischt een verklaring. Anthony Ruthven Gethryn was in Duitschland, om dat zijn oom, sir Charles Haultevieux de Courcy Gethryn een persoon van beteekenis was aan het Departement van Oorlog. Oom Charles hield van, en had bewondering voor zijn neef Anthony. Ook wist oom Charles dat zijn neef Anthony Duitsch sprak als een Duitscher, en als het noodig was, een man van tact en moed was, iemand, op wien men aan kon. „Een jongen met inhoud, mijnheer Een jongen met inhoud! Een gezond ver stand, mijnheer; ondanks al dien romel van gedichten en schilderijen van koeien op het land of vrouwen, die niets aan hebben. Een verduiveld pientere jongen mijnheer!" Daarom, toen sir oom Charles de verzuch tingen hoorde van een vriend, die in den Ge heimen Dienst werkte, over het groote ge brek aan de juiste menschen, liet hij een paar woorden los over zijn neef. En zoo gebeurde het, dat in het jaar 1915 Anthony Ruthven Gethryn in het hartje van Duitschland was, niet als krijgsgevangene Hij was daar gedurende achttien lange maanden, en toen sir Charles zijn neef terug zag, waren er strepen grijs in het donkere haar van het dertig jaren oude hoofd. De resultaten van Anthony's verblijf daar waren van groote waarde. Een dankbare regeering klopte hem goed keurend op zijn schouder, decoreerde hem. gaf hem twee maanden verlof, bevorderde hem, en liet hem daarna werken, zooals wei nig mannen moesten werken, zelfs geduren de den oorlog. Het was eigenaardig werk, grappig werk, werk in het donker, werk op vreemde plaatsen. Anthony Ruthven Gethryn verliet het leger op het eind van 1919, op den leeftijd van drie en dertig jaar. Als resultaat van zijn dienst kon hij laten zien kreupelheid (wei nig), het C.M.G., het D.S.O. dertien an dere ordes (buitenlandsche: verscheidene) en drie dikke strepen grijs in zijn zwarte haar. Weinigen, behalve zijn intieme vrien den. kenden de oorzaak van die hoop medailles of van zijn recht op den titel van kolonel. Anthony woonde met zijn moeder tot zij stierf, vredig, en daarna, omdat zijn vader die zijn vrouw ongeveer twee jaar was voor gegaan niet meer dan een paar honderd pond per jaar had nagelaten, keek hij rond naar werk. Hij schreef een nieuwen roman; het oubliek bleef onbewogen. Hij schilderde drie stukken; zij vonden geen koopers. Toen keerde hij terug naar zijn post als secretaris; zijn Par lementslid was nu een Staats-secretaris. Het werk was van het soort, waarvoor hij niets voelde, en behalve, wanneer hij een mensch ontmoette, die hem interesseerde, verveelde het hem in de hoogste mate. Dan, in Juli 1921, werd oom Charles slachtoffer van een kwaadaardige influenza, was aan het opknappen, maar een longont steking openbaarde zich en hij stierf. Aan Anthony liet hij een ontzagwekkend huis in Knightsbridge na, en 9 a 10.000 pond per jaar. Anthony verkocht het huis, trok in een flat, en bevrijd van kwellende zorgen. de°d onderzoek had ingesteld dat geen aan leiding gaf tot ongerustheid. Op een vraag van mevr. Dekker zeide de voorzitter nog. dat volgens den in specteur het voor het bijzonder onder wijs niet in de verordening kan worden opgenomen. Mevr. Dekker gaf nog in overwe ging om de schoolbesturen te vragen dit in de instructies op te nemen. Aan de orde was hierop de aanbieding van de gemeente-rekening, dienst 1932, met verslag inzake de invordering van diverse belastingen, tevens inhoudende voorstellen tot oninvorderbaarverkla- ring en verhaalbaarstelling over 1932, de rekening van het Gemeentelijk Elec- triciteitsbedrijf, die van het Gemeente lijk Woningbedrijf en van de rekening vc.n het Burgerlijk Armbestuur over '32. B. en W. stelden voor een commissie tot nazien dezer rekeningen te benoe men van 3 raadsleden. De vorige maal hadden in de commissie zitting de hee- ren den Das. Miltenburg en Voüte De heer Voüte had gezien dat d» directeur van een tuindersbedrijf ge steund was. De voorzitter: Dat is geschied om de arbeiders in het bedrijf te hou den. Een voorschot op de loonen is ge geven De heer Voüte vond dit principieel niet juist. Dr .H e m e 1 r ij k wilde dit bij het nazien van de rekening onder de oogen zien. De heer Miltenburg was van oordeel, dat een gevaarlijk precedent ge schapen was .Ook de heer Zeiler was het hiermede eens. Tot leden van de comfhissie werden benoemd de heeren Voüte, Blank en den Das. Vaststelling der gemeentelijke vergoe ding, ingevolge art. 101 der L. O. wet 1920 voor de bijzondere scholen over 1930 enl931. Ook over dit punt werd uitvoerig ge discussieerd. De bedragen werden ten slotte conform vastgesteld. Vaststelling der vergoeding ingevolge art 101 8e lid der L O. Wet 1920 voor de St. Ursula-, St. Adelbertusschool en de school van de Berer School vereeni ging over het driejarig tijdvak 1928- 1929-1930 en voor de St. Adelbertusschool en de school van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs over het driejarig tijdvak 1929-1930 1931. De heer Voüte: Gaarne wilde ik het woord vragen voor een algemeens op merking voordat het rapport van d» commissie behandeld zal worden. Bij één schoolbestuur schijnt n.1. een merkwaardige opvatting te bestaan over de waarde van het indienen en het nazien van de school rekening door den raad De directeur van de St. Joseph- stiChting acht zich n.1. gerechtigd om op de geheel zakelijke opmerkingen aangaande de ingediende rekeningen te antwoorden op een dergelijk schampere wijze, dat zulk ten antwoord niet loor een overheidscommissie kan worden aanvaard. Dat i e directeur deze op merking niet in de brief aan der. raad zou hebben gedaan toont wel heel duidelijk aan op welke wijze deze rector de opmerkingen van de raadscommissie beschouwt, omdat hij het niet eens noo dig acht den voor hem bestemde'' brief te lezen. Een verantwoordelijk hoofd van welke inrichting ook moest zich schamen dat dergelijke slordige onnauwkeurige af rekeningen uit zijn bureau kwamen. Hier acht de rector het niet eens noodig om zijn excuus aan te bieden, voor deze zinsnede, maar laat het aan zijn secietaresse over. een wijze waar mede ik geen genoegen wensch te nemen De heer Miltenburg komt er te gen op, dat de heer Voüte deze zaak met zulke krachtige termen, z. i. overbodige krachttermen, die voor een groot leel misplaatst z'jn, bespreekt. Het is waar, de commissie beeft zich eenigszins gestooten aan een opmerking in den antwo ordbrief op een schrijven dal de raadscommissie aan de directie van de school heeft gezonden. Wij be sloten een schrijven aan de directie van de school te zenden en bij een niet voldoende bevredigend antwoord er in den raad over te spreken. Alleen op deze voorwaarde vereenigde ik mij met het verzenden van dezen brief. De zaak is min of meer voldoende opgehelderd hij waar hij lust in had. Wanneer hij behoefte had aan schrijven, schreef hij. Wanneer hij wenschte te schilderen, schilderde hij. Wanneer genot hem riep, gaf hij er aan toe. Hij was gedurende een jaar zeer gelukkig. Maar daarna kwamen de moeilijkheden. Wanneer hij schreef, bemerkte hij, dat een schilderij gestalte aannam in zijn hoofd en luid riep om op het doek gebracht te worden. Schilderde hij, dan riepen verzen, zonder voorbeeld, wondervol, om geschreven te wor den. Verliet hij Engeland, dan verlangde zijn ziel vurig naar Londen. 't Gebeurde, toen deze periode op haar ergst was, dat hij een vriendschap hernieuw de, begonnen op Trinity met dien excen trieken, maar bekwamen jongenjournalist Spencer Hastings. Aan Anthony stortte Hastings zijn hart uit, over zijn groote idee de idee, welke tot werkelijkheid gemaakt kon worden, als er tweemaal zooveel geld was als Hastings bezat. Anthony verschafte het kapitaal, en „De Uil" was geboren. Anthony ontwierp den omslag, schreef nu en dan een gedicht voor het blad, soms een schitterend vertoog. Dikwijls zegende hij Hastings, omdat hij hem in iets belangrijks betroken had, iets, dat, daar de leiding daar van niet in zijn eigen handen wa, niet op een zeker oogenblik opeens op zij geschoven kon worden. Om te besluiten: Anthony leed aan drie kwalen, gemis van een bepaalde taak, ernsti ge oorlogsoverspanning, endat hij niet ont moet had, de bij hem passende vrouw. Van de eerste en tweede, ofschoon hij er nooit over sprak, wist hij afvan de derde had hij zelfs geen vermoeden. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5