Het echtpaar Lindbergh weer terü g. ONDER EEN STAPEL HOUT OEDOLVEN. Lucht Door een zworen mist gedwongen n Nederland terug te keeren. ar Vergeefsche tocht naar Geneve. Gisternamiddag heeft op het terrein van de N.V. Houthandel v/h. A. v. Dam te Bun- nik (Utr.) een ernstig ongeval plaats gehad Vier arbeiders waren bezig, met 't lossen van 'n wagen timmerhout, welk hout, zooals ge woonlijk, werd opgestapeld. Twee der arbei ders stonden op den eenigen meters hoogen stapel. Twee andere werklieden bevonden zich tusschen den s.apel en den wagen. Op een moment, dat een der in de hoogte staande arbeiders naai beneden was geklauterd, had een vreeselijk ongeval plaats. De stapel hout sloeg plotseling om, de arbeider die zich nog op den stapel bevond, een zekere van Doorn, viel gedeeltelijk met den stape'. mee, doch kon onder weg op een anderen stapel springen Hieraan heeft hij zijn leven te danken De stape! hou* kwam terecht op de twee op de erond staande a'beiders, de 43-jarige C. de Kruiff uit Langbroek en de 31-jarigt P Pauw uit Utrecht. Onmiddellijk werd met man en macht de stapel hout opgeruimd om de slachtoffers te bevrijden. Toen men hen te voorschijn had gebracht, bleken beiden te zijn overleden. Geneeskundige hulp consta teerde, dat de beide arbeiders op slag waren gedood De Kruiff laat een vrouw en twee kinderen achter. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men in het duister. De arbeiders waren zeer bekwaam met het stapêlen van hout, dat zij reeds langen tijd deden. Hedenmorgen heeft de arbeidsinspectie uit Utrecht een onderzoek ingesteld. De lijken van de beide slachtoffers zullen na dit onder hoek worden vrijgegeven. BRANDSTICHTING DOOR EEN DIENSTBODE. Zij zag graag vlammen. In het modehuis Hoppener aan de Paslaan fe Apeldoorn ontstond gistermorgen tegelij kertijd brand in de keuken en onder een toon bank in den winkel. Toen de brandweer arri veerde, was het vuur reeds door de bewoners gebluscht. De aangerichte schade was betrek kelijk gering. De opperbrandmeester, de heer J. Oosterbroek, kreeg den indruk van brand stichting. Een door de politie ingesteld onder zoek leidde in den loop van den dag tot ar restatie van de 18 jarige dienstbode M. L Na een scherp verhoor heeft zij bekend. Zij deelde mede den brand gesticht te hebben evenals die van Zaterdag j.1. in het atelier, daar zij graag vlammen zag. HET ORANJE-KRUIS. Ontevreden over de regeering. In het gebouw der A.N.V. „Het Groene Kruis" aan de Nieuwe Gracht te Utrecht heeft de vier-en-twintigste algemeene bonds vergadering van den Koninklijken Nationa- len Bond voor reddingwezen en eerste hulp bij ongelukken Het Oranje Kruis plaats ge had. De voorzitter, de heer H. F. M. E. graaf van Limburg Stirum, besprak in zijn ope ningswoord o.m. de kwestie van de hulpver leening langs de wegen. Deze aangelegen heid zou voor den Bond op den duur te veel financieele offers vragen om deze zaak in handen te houden Thans is de z.g. A.T.H bereid de organisatie daarvan op zich te ne men, waarbij dan het Oranje Kruis en het Roode Kruis medisch toezicht zullen houden. Spr. memoreerde de goede verstandhou ding met het Roode Kruis. Over samenwerking met de E.H.B O. wordt nog onderhandeld, het laat zich aan zien, dat ook hier spoedig samenwerking tot stand zal komen. Van het Stormrampcomité 1927 werd 'f 30.000 terugontvangen. Naar de meening van het bestuur kwam den bond één veel grooter bedrag toe. Had den wij het geld niet zoo brood noodig ge had, aldus spr., zoo zou deze zaak nog nief ten einde zijn. Spr. geeft echter wel de verzekering, dat mocht er onverhoopt weer een ramp gebeu ren en mocht de regeering opnieuw een natio naal steuncomité in het leven roepen, iets wat naar spr 's meening in het geheel niet noodig is, omdat de vereenigingen, tot wier taak hel behoort in die omstandigheden hulp te bren gen, dit zeer goed af kunnen zonder een na tionaal steuncomité, dan zal geen cent meer worden gestuurd aan een dergelijk nationaal steuncomité, alvorens de bewijzen zijn gele verd, dat de gelden noodig zijn en dat bij een overschot onze bond zal terugontvangen waarop hij recht heeft Nadat de jaarverslagen waren goedge keurd en de begrooting over 1934 was vast gesteld, wérd overgegaan tot behandeling der ingediende voorstellen. DE BEHANDEI ING DER REG EERINGSKOEIEN. De Crisis-rundveecentrale vraagt naar feiten. In verband met de berichten betreffende fle behandeling in de omstreken van Deven ter van door de crisis-rundveecentrale aange kochte koeien deelt deze mede, dat door haar alle mogelijke maatregelen zijn genomen, om een goede behandeling van de af te slachten runderen te bevorderen. Hoogdrachtige die ren worden niet overgenomen Het kan na tuurlijk voorkomen, dat desondanks hier en daar toch nog een enkel dier door diverse oorzaken kalft Bij de verzending worden alle mogelijke maatregelen voor een goede verzorging genomen en ook aan de fabrieken zijn hiervoor voorschriften verstrekt, terwijl de aan de fabrieken gestationneerde contro leurs der crisis-rundveecentrale ook hieraan hun volle aandacht wijden Ook zijn maatregelen genomen, om het tijd perk tusschen aankomst en slachting der die ren tot een minimum te beperken Erkend moet worden, dat in de eerste da gen door den onregelmatigen en veel grooter dan verwachten aanvoer niet alles altijd ge gaan is zooals de crisis-rundveecentrale het gaarne gezien had, doch de nieuwe voor schriften betreffende aangifte vooruit zullen ook dit euvel wegnemen De crisis-rundveecentrale zal gaarne me- dedeelingen ontvangen van feiten, waaruit zou kunnen blijken, dat niet aan alle eischen van een goede behandeling zou zijn voldaan. DE SALARISVERMINDERING VOOR HET RIJKSPERSONEEL De „Nieuwe Venl. Crt." meldt: Naar wij vernemen heeft de regeering in de centrale commissie voor het georganiseerd overleg de volgende mededeeling gedaan: De thans geldende tijdelijke kortingen op de salarissen worden met ingang van 1 Jan. a s. vervangen door een vaste korting van 10 pCt. Deze vaste korting houdt dus tevens in, dat ook de pensioengrondslag van 1 Jan. a.s. af met 10 pCt. naar beneden gaat, terwijl daarmede ook de kindertoelage voor salaris sen boven 2000 vermindert. De bijdrage voor eigen pensioen, welke thans 3 pCt. bedraagt, wordt op 4%i pCt. ge bracht. De oploopende aftrek voor ongehuwden gaat niet door. De plannen voor een nieuwe salarisregeling per 1 Januari 1935 zijn ver vallen. DE FRANSCHE GEZANT BEZOEKT NIJMEGEN. De Fransche gezant baron d'Arnauld de Vitrolles te 's-Gravenhage heeft gister ver- fezeld van zijn gezantschapsattaché, den eer Asselin, een bezoek aan Nijmegen ge bracht. Baron de Vitrolles kwam omstreeks half eli per auto uit 's-Gravenhage en heeft het eerst zijn opwachting gemaakt bij den bur gemeester, den heer J. A. H. Steinweg in diens particuliere woning. Na dit bezoek heeft de gezant de Universiteitsbibliotheek bezichtigd. Gistermiddag om half een is in het Oranje-hotel Keizer Karei een lunch ge- gegeven, waaraan een dertigtal genoodigden aanzaten. De bijeenkomst droeg een strikt intiem karakter. Voordat de lunch een aan vang nam, heeft de Fransche Gezant aan prof. dr. mgr. Jos. Schrijnen, hoogleeraar in de Grieksche en Latijnsche taalkunde en aan dr. B. Weerenbeck, lector in de Fransche en Provengaalsche taalkunde aan de r.k. univer siteit, mededeeling gedaan van hun benoe ming door den president van de Fransche republiek tot officier in het Legioen van Eer, waarna baron de Vitrolles beiden het onder- scheidingsteeken overhandigde. Na afloop van de lunch heeft de gezant verschillende bezienswaardigheden der .stad bezichtigd in gezelschap van den burgemees ter van Nijmegen. EIEREN NAAR DUITSCHLAND. Eerste negen maanden voor 51.4 millioen uitgevoerd. Vorig jaar voor 94.5 millioen. De invoer van eieren in Duitschland be droeg in de eerste negen maanden van dit jaar 998.812.000 stuks met een waarde van 51.4 millioen tegen 1.845.019.000 met een waarde van 94.5 millioen mark in den ovet- eenkomstigen tijd van het vorig jaar. De in voer is dus zoowat tot op de helft gedaald De invoer van eieren uit Roemenië, Bul garije, Rusland en België is tot een mum- mum beperkt. Nederland leverde dit jaar 432 millioen stuks en Denemarken 187 mil lioen stuks. Men schat dat de invoer van eieren dit jaar ten hoogste 80 millioen mark- zal vergen, terwijl in het jaar 1930 400 mil lioen mark voor eieren aan het buitenland werd betaald. AMSTERDAM TREEDT UIT DE NED. PADVINDERSVEREENIGING. Op de Dinsdagavond in het Park-Hotel te Amsterdam gehouden buitengewone vergade ring van de plaatselijke afdeeling Amsterdam van „De Nederlandsche Padvinders", welke vergadering zeer druk bezocht was, kwam een voorstel aan de orde tot reorganisatie van deze afdeeling. Volgens dr. Gunning ligt hier een dieper conflict, n.1. een conflict tusschen macht en recht. Steeds heeft het hoofdbestuur zijn macht op den voorgrond gesteld. Men heeft gewetensbezwaren phrasen ge noemd. Daarom viel er met het hoofdbestuur ten slotte niet meer te praten. Amsterdam heeft altijd nog de hoop ge koesterd, dat het niet tot een breuk zou ko men. Een bemiddelingspoging is helaas mis lukt. Thans leggen wij u de beslissing voor, om den band met het hoofdbestuur te verbre ken. Vervolgens stelde dr. Gunning de statu tenwijziging aan de orde. Daarbij werd o.a. voorgesteld den naam te veranderen in „Ver- eeniging van Amsterdamsche Padvinders", als doelstelling te kiezen: het bevorderen van het „Spel van Verkennen", zooals dat is neerge'egd en uitgewerkt in de boeken van Lord Baden Powell en voorts de aansluiting bij een landelijke organisatie facultatief te stellen. Nadat nog enkele aanwezigen in het kort hun stem hadden gemotiveerd, werd met 158 tegen 19 stemmen (en 2 blanco) de statu tenwijziging aangenomen Dit beteekent, dat de band met Den Haag is verbroken en het bestuur de volmacht zal terugsturen. DE PENSIONNEER ING VAN ONDERWIJZERS. Het Bestuur der Onderwijscentrale te Am sterdam (de Federatie van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap, de Unie van Christelijke Onderwijzers in Nederland, de Vereeniging v. M.U.L.O., de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland, den Bond van Onderwijzeressen bij het Voorbe reidend Onderwijs, de Vereeniging van Leeraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Oefening, de Bond van Leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs voor meisjes) heeft zich met een adres gewend tot den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, waarin gecontateerd wordt, dat de werkloos heid onder jonge onderwijzers verontrusten de afmetingen aanneemt, welke voor het moreel van het toekomstig corps en derhalve voor het onderwijs in het algemeen, een ernstig gevaar oplevert. Er wordt op ge wezen, dat de werkloosheid eenigszins ver licht kan worden door een maatregel, waar- jij onderwijzers van 60 jaren en ouder ge- pensionneerd worden voor zoover zij daartoe den wensch te kennen geven. Verzocht wordt dusdanige stappen te doen, dat deze moge lijkheid geopend wordt. VERBETERING WEG AMSTERDAM— lfi HAARLEM. Asfalteering tusschen Amsterdam en Halfweg. Voor den weg tusschen Amsterdam en Haarlem is nu een verbetering op komst, die een belangrijke tegemoetkoming aan de eischen van het steeds toenemend snelverkeer zal zijn, zegt het Hbld. Op het gedeelte tusschen Amsterdam en Halfweg zijn in den loop van dit jaar de boomen en het rijwielpad twee meter zuide lijk verlegd, zoodat de weg zooveel breeder is geworden. Het verkeer heeft echter tot nu toe van cteze verbreeding geen profijt kunnen trekken, omdat het wegdek op de oude breed te gebleven is. Maar nu zal, vermoedelijk ai in het volgende voorjaar, de geheele weg tus schen Amsterdam en Halfweg worden geas falteerd. Hij krijgt dan een breedte van negen meter door punaises verdeeld in drie rijbanen. E>eze verdeeling kan nog niet worden toe gepast op het wegdeel HalfwegHaarlem, omdat deze weg daarvoor niet voldoende breedte heeft. Hij is links en rechts met een uitwijkstrook 'van 3/4 M. van keien in totaal 8% M. breed; het rij-oppervlak is echter maar 7 M. Wil men de verdeeling in drie banen ook hier toepassen, dan zou dus eerst het asphaltdek tot 9 M. moeten worden verbreed. Het is niet waarschijnlijk dat daartoe spoe dig zal worden overgegaan. RADIOREDE VAN MINISTER VERSCHUUR. Over de economische zorgen van volk en regeering. „Slechts één advies weten sommigen nog te geven om Nederland uit de crisis te hel pen de sprong in het duister, de inflatie, het verlagen van de waarde van den gulden. Doch de regeering minister Verschuur heeft het gisteravond in zijn radiorede nog eens uitdrukkelijk gezegd wil dezen sprong niet, mag niet en zal hem niet maken. Wat er nog aan vertrouwen in het be drijfsleven over is, vertrouwen dat noodig is, wil men zaken kunnen doen, zou door inflatie of plannen tot inflatie worden stukgeslagen. Het recept kan niet eenvoudig in finan cieele hulp bestaan, aldus de minister. Afge zien van de vraag, of het de toekomst van ons bedrijfsleven zou redden, als wij de te korten uit de staatskas bijpasten, is het geld hiervoor in de Staatskas niet overvloedig aanwezig. De Staat heeft het geld niet voor het grijpen en moet reeds voor velerlei doel einden een beroep doen op de geldmarkt. Hij, die niet voorzichtig leent, verliest zijn crediet. Alleen nu vaststaat, dat de Nederlandsche regeering niet lichtvaardig leent, dus haar verplichtingen zal kunnen nakomen, blijft de mogelijkheid tot leenen bestaan. Deze crisis erger dan een vorige. Twee dingen stempelen deze crisis tot een ernstiger verschijnsel dan een gewone econo mische crisis- Vooreerst is de bedrijvigheid der geheele wereld na den oorlog opgetrok ken op een bodem, welke vol zat van verbor gen gebreken. In de tweede plaats heeft het Oosten de productie van goederen ter hand genomen, welke het vroeger uit het Westen betrok. Europa heeft meegeholpen Japan en andere landen te industrialiseeren en deze landen gaan nu in hun eigen behoeften voor zien, hebben onze goederen niet meer noodig en zij komen ons zelfs beconcurreeren. Als wij dit goed vatten, dan begrijpen wij, dat vroegere crises een storm hebben ontke tend, maar deze crisis een orkaan moet hee- ten. Allerwege verwoesting, overal ellende en nood. Ziedaar het beeld, waarvoor de regee ring zich niet geplaatst. Met klem drong de minister er op aan, dat men doordrongen zij van de noodzakelijkheid in eensgezindheid en samenwerking het eco nomisch leed te dragen. Niet één bepaalde groep alleen is de getroffene, allen lijden evenzeer. Wat van den internationalen ruilhandel overeind kan blijven, verdient allereerst onze zorgen, want daar vooral liggen onze toe- komstbelangen. Nieuwe afzetgebieden moeten gezocht, oude met hand en tand worden vast gehouden. Daarom mocht Nederland zich b.v. niet in Engeland van de markt laten dringen met boter en bacon, zelfs in tijden dat het groote offers kostte. Export handhaven, waar deze voor de toe komst reden van oeslaan heeft, ziedaar wat voor ons economisch bestel, dat nu eenmaal op export is ingericht, het allerbelangrijkste heeten moet. Maar deze waarheid geldt niet alleen voor agrarische producten. Er is onder de boeren een hevige campagne gevoerd om de marga rine te verbannen of althans nog verder te beknotten dan reeds geschiedt. Wij kunnen met de cijfers aantoonen, dat het voor de boter niet voordeelig zou zijn de margarine te verbannen. Want die laatste brengt reeds nu vele millioenen voor de boter op. Men zegge ook vooral niet de minister stond hierbij uitvoerig stil dat de regee ring het algemeen belang vereenzelvigt met dat der boeren. Juist door de mogelijkheden, welke een der agrarische maatregelen, nl. de graanregeling, bood, kon de regeering on langs een bevredigende regeling voor de be taling der „scrips" bevorderen. Blijvende exportvermindering. Hoezeer wij voor onzen export alle krach ten zullen inzetten, er is niemand die betwij felt, dat er na de crisis een blijvende vermin dering zal moeten geconstateerd worden. Uit de gemaakte schattingen is op te ma ken, dat wij over 1934 geen plaatsing zullen hebben voor alle melkproducten, als de hoe veelheid gelijk blijft. In het geheel zullen van de 1.400.000 stuks melkvee er 200.000 extra moeten worden opgeruimd. Als voornaamste bezwaar besprak de mi nister den aanslag dien de regeering zeer tot haar leedwezen moet plegen op de beurs van den consument. Geen consument zal er be zwaar tegen maken, dat de prijzen van een al te onzinnig laag niveau worden afgehaald en iets worden hersteld. Het gaat er slechts om: hoe ver. Bij a' onze maatregelen houden wij ongeveer een niveau, als gold in 1913, voor oogen Al onze maatregelen te zamen! ook de ernstigste, nl. die in den laatsten tiid SjOrl, Gistermiddag tegen half 5 verscheen boven het vliegveld Waalhaven een rood water vliegtuig. Het toestel cirkelde eenige malen boven de omgeving en daalde tenslotte in de Waalhaven dicht bij het vliegveld. Men ge loofde zijn oogen niet toen men zag, dat het vliegtuig de roode „Lockheed" was van het echtpaar Lindbergh, dat gistermorgen van 'het marine-vliegkamp Scheliiogwoude te ruim half 12 was vertrokken, met bestem ming Genève. De weersomstandigheden boven het Rijn gebied waren zeer slecht. Hij kon nog gisteren per door de K. L. M. beschikbaar gestelde auto terugkeeren naar den Haag om daar te overnachten en gunsti ger weer af te wachten. Nadere bijzonderheden. Omtrent den terugkeer van de Lindberghs vernemen wij nader, dat inderdaad het slechte weer hen daartoe heeft genoopt. Toen het toestel zich nabij Parijs bevond, ving mevrouw Lindbergh door de radio het weerbericht op, dat ongunstig luidde voor het Zuiden en gunstig voor het Noorden. Lindbergh besloot toen de tocht niet voort te zetten, maar in Noordelijke richting terug te keeren. Lindbergh heeft Waalhaven als landings plaats uitgekozen, omdat daar de beste acco- modatie werd geboden. De Lindberghs hebben hun intrek genomen in hotel „Weimar" te Rotterdam. Hedenochtend zal Lindbergh de weerbe richten afwachten, alvorens een beslissing te nemen over het vertrek. Wat precies de oorzaak was. Omtrent de aankomst van de Lindberghs te Rotterdam meldde men ons nog: Gistermiddag om 1 minuut voor half vijf zijn de Lindberghs met hun vliegtuig ge daald in de Waalhaven Dit onverwachte be zoek was het gevolg van het buitengewoon slechte weer dat zij op hun tocht naar Genève boven Frankrijk hebben ontmoet en dat i, noopte terug te keeren. Gisterochtend om half twaalf waren zij te Schellingwoude^UiI,l start en zij hebben ongeveer 350 K M Ke rn de Het was, richting van het doel hunner tocht afeek vooral boven Frankrijk, bun gewoon mistig. Lindbergh vloog dan cÜw boven de mist op zijn instrumenten. Toen h- ver in Frankrijk was heeft hij getracht gaatje te vinden om zich te kunnen teeren. Het was echter potdicht. Aangézi£ de weerberichten voor het Zuiden ongunsf"" waren en die voor het Noorden gunstiJ? werd besloten terug te keeren Lindbergh toen op zijn instrumenten in Noorde»? richting teruggevlogen. Het weer werd tos langzamerhand beter. Oorspronkelijk was hij van plan na» Amsterdam door te vliegen, maar toen hjj zich boven Potterdam bevond, achtte hij het in verband met de invallende duisternis raad zamer te dalen. Hij vloog eerst eenige malen boven het vliegveld om de aandacht te trekken en voer- de daarna de daling uit. Personeel van hef vliegveld Waalhaven schoot onmiddellijk met roeibootjes toe om assistentie te verleenen. Het toestel is aan een vlonder gemeerd, en bleef daar vannacht liggen. Het echtpaar Lindbergh werd ontvangen in het clubgebouw van de Aeroclub en begaf zich daarna naar hotel Weimar". Gereed voor den tweeden start, Vanmorgen om kwart over 9 was Lind- bergh op Waalhaven om te trachten, zoo spoedig mogelijk naar Geneve te vertrekken Onder zijn leiding werd de benzine-voorraad aan boord van zijn vliegtuig, dat nabij het vliegveld Waalhaven gemeerd lag, aange vuld. Alles was weer voor vertrek gereed en het wachten was op de laatste weerberichten. In verband met dez weerberichten van 10 uur hedenmorgen besloot Lindbergh echter zijn vertrek nog uit te stellen tot 12 uur en latere weerberichten af te wachten. genomen zijn ten aanzien van suiker, vleesch en aardappelen, hebben, vergeleken bij Maart 1932 samen een verhooging veroorzaakt van ruim 3 procent. Mijn taak, altdus besloot dr minister zijn rede, is thans niet over nieuwe ordening te spreken. Ik hoop, dat men deze conclusie zal trekkenonmatigheid in de critiek is niet pas send, waar de moeilijkheden zóó groot zijn. Ik beoogde tusschen ns volk, dat zwaar on der zijn zorgen gebukt gaat, en de regeering, in wie al die zorgen als in een middelpunt samenvallen, te bevorderen die sfeer van ver trouwen, welke zoovee! kan bijdragen tot het heil der gemeenschap. HET BERGINGSWERK VAN DE LUTINE. Aan het persbericht van de concessionaris sen is het volgende ontleend: Onmiddellijk na het verlies van den Lu- tinetoren hebben de concessionarissen zand zuigers aan het werk gezet om te trachten, het wrak der Lutfne van zand te ontblooten Na het opruimen van den Lutinetoren bleken de omstandigheden voor het zandzuigen aan merkelijk gunstiger dan voorheen te zijn. Het gelukte inderdaad met de zuigbuizen dat gedeelte van het wrak te bereiken, waar zich de ammunitiekamer bevindt. Tal van overblijfselen van de Lutine zijn bovenge bracht.Blijkens de duikerrapporten bevindt zich ter plaatse o.a. een groote hoeveelheid aaneengeroeste kogels, Het doel is deze aller eerst op te ruimen. De zuiger Volharding wordt van een nieuwe inrichting voorzien, speciaal gecon strueerd voor het opzuigen van kogels, enz Het materiaal wordt paraat gehouden, om dat de dagen, waarop zuigen mogelijk is, ge bruikt kunnen worden. De thans bereikte resultaten zullen de werkzaamheden, die de concessionarissen van plan zijn volgend voorjaar met een nieuw toestel te hervatten aanmerkelijk bevorderen. Het bergingswerk wordt voortgezet. CRISIS-ARBITRAGEREGLEMENT. Instelling van een crisis-arbitrage commissie. De minister van economische zaken heeft vastgesteld een crisis-arbitrage-reglement. Ingesteld wordt een commissie, bestaande uit een lid-voorzitter, een of meer leden-on- dervoorzitters en een door de minister van economische zaken te bepalen aantal leden die allen door den minister voor een door dezen te bepalen tijdsduur worden benoemd Deze commissie zal den naam dragen van crisis-arbitrage-commissie. Zij wordt bijge staan door een secretaris. Geschillen als be doeld in artikel 3a onder 5e van het crisis- organisatiebesluit 1933, welke bij de statuten eener crisis-organisatie ter beslissing worden opgedragen aan scheidslieden, worden be recht door deze commissie. De commissie wordt verdeeld in een aantal Kamers elk bestaande uit een lid-voorzitter en twee andere leden. De met de behandeling van de zaak be- laste Kamer bepaalt welk bedrag door den aanvrager tot dekking van de arbitrage- (osten moet worden gestort. Deze kosten comen ten goede aan het lanlbouw-crisis- fonds. Zij worden gebracht ten laste van de partij, die in het ongelijk is gesteld. Voor nadere bijzonderheden zie men de Staatscourant van gisteravond no. 217. HET PARTIJPROGRAM DER SD.A.P. De voorzitter va nde S.D A P -Kamer fractie, de heer Albarda, zet in „Het Volk" de verdere conclusies uiteen, waartoe de commissie tot herziening van het partijprogram is gekomen. Deelneming aan de regeering. Ook voor de toekomst acht de over- groote meerderheid der commissie de principieele bereidverklaring tot deel neming aan de regeering noodzakelijk. Men verklaart vooral het geval op het oog te hebben ,waain de burgerlijke partijen ten gevolg evan het fascisme zoo sterke verliezen hebben geleden, dat zij niet meer zonder den steun van de S D.A.P. de democratische beginselen zouden kunnen verdedigen. Ontwapening. Wat de ontwapening betreft, houdt men vast aan den ei-ch van het pro gram betreffende nationale en inter nationale ontwapening. Niettemin is ook op dit punt een lichte kentering waarneembaar. Het rapport zegt: „De omstandigheden waren menig- mt.al zoodanig, dat de strijd voor natio nale ontwapening de beste wijze was om ook de internationale ontwapening te bevorderen. Zij zijn nu tijdelijk van dien aard, dat de zaak der nationale ontwapening het best door internatio nale ontwapening kan worden ge diend". En verder: „Drie leden der commissie hebbed verklaard, dat in de tegenwoordige om- s-andigheden naar hun meening ie programeisch der nationale ontwape ning niet kan worden gehandhaafd De commissie heeft aan haar behan deling van het ontwapening* vraagstuk een onderzoek verbonden van de vre r. wat het standpunt der S.D A P moet zijn ten aanzien van de bescherming der burgerbevolking tegen het gassenge- vaar. De grootst mogelijke meerderheid der commissie is tot de slotsom geko men, dat dit niet een principieel afwij zend standpun tzijn mag. Ook een ont wapend land kan aan het gassengevaar bioot staan m het is geenszins vov" reiden tot oorlogvoeren, wanneer men maatregelen beraamt om dat gevaar te beperken Dit moet echter worden ge zien als de taak van Defensie. De kosten der maatregelen dienen door het rijk en niet door de gemeenten te woden g«' dragen. De commissie is overtuigd, dat. zoowel om technische als om financies'4 redenen, afdoende bescherming van 49 burgerbevolking onmogelijk is. Zij aebt dit echter geen reden om achterwege te Uien wat echnisch en financieel moge lijk is." Omtrent de houding van de S.D.AP* bij oorlogsgevaar zegt het rapport: „De meerderheid der commissie acht herziening der congresuitspraken noo dig. Zij steelt in het licht, welke groo« veranderingen er in den laatsten tijd zijn gekomen in de factoren, waarmede ook die resoluties rekening wilden doe" hoi den: „de politieke omstandigheden in binnen -en buitenland, de stemmin gen der bevolkingen en de machtspos - tie de arbeidesrbeweging, nationaal e internationaal". Zij wijst inzonderhei op Duitschland, als een haard van o logsgevaar, en op de venietiging van vredeslysacht der Duitsche arbeiders weging." Het laatste punt dat door de com sie werd behandeld was de kolon politiek, waaromtrent het volge wordt gezegd: t De koloniale De commissie verklaart eeTLS^^^p. dat het koloniaal program der S V vastgesteld in Januari 1930, geen ziening behoeft. Ten einde nog nauwkeurig vast te stellen, hoe der de erkenning van het recht op vat, onafhankelijkheid voor Indonesië op maakt zij dit duidelijk met groote g halingen uit redevoeringe nvan o* en Albarda. uitaesDroken in 1930.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8