2. S. W. Eijssen. Gemeenteraad van Alkmaar (Kort verslag). 5 eleetro-techniek en electro-technisch tee kenen den heer G. VISSCHERS, leeraar aan de Ambachtsschool alhier; 6 vaktheorie zetten den heer P. A. DE MLTNCK, wonende te Amsterdam; 7 vaktheorie drukken den heer P. SCHUT TE wonende te Amstelveen. Benoemd de voorgedragenen. Benoeming van een lid der commissie tot wering van schoolverzium. pe aanbeveling luidt: 1. Mr. O. C. B. van der Feen de Lille; Benoemd werd no. 1 met 19 stemmen tegen i stem op no. 2. Voorstel tot uitvoering van een boschplan op een terrein nabij den Bergerweg. B. en W. doen het voorstel om 18 H.A. yeiünd aan de oostzijde der gemeente in de richting van Bergen te bebosschen, onder jjttdedeeling dat van den minister van sociale worden aangevangen. Ook spr. oordeel de de opzet foutief Ook de rioleering is oi-voldoende Voor het grondbedrijf oordeelde spr. he. plan een groot be2\vaar. Graszoden zijn onvoldoende voor trottoirs. In Heiloo zag spr. ook een be ughel ijk boschplan. Spr. voorziet een groote strop voor de gemeente en steunt het voorstel-Ringers. De heer v Druneff reide, dat zijn fractie met veel genoegen de bijlage had behandeld. Van den heer Govers had hij secuurders cijfers verwacht Spr. verwachtte van het plan groote werkverruiming, ook voor de aanne mers. Wordt het plan niet uitgevoerd dan is er geen werkgelegenheid in Alkmaar Om alles uit te besteden achtte hij niet wenschelijk. B. en W. hebben voor een deel daarmede reeds rekening gehouden. Spr. had begrepen dat heer Ringers de zaken bericht is ingekomen, dat hij principieel aanbesteding wil ter bevoordeeling van bertid is voor dit plan subsidie toe te kennen.1 w" J,A *- J- j-fet ontwerpplan geeft buiten de bebossching €tl vijvers gelegenheid tot het maken van 148 kavels bouwterrein voor het bouwen van vil la's en landhuizen waarvan de minimum inhoudsmaat 350 M3 moet zijn. Deze villa's zullen minstens 10 M. uit de rooilijn moeten worden gebouwd en aan weerskanten mins tens 10 M. van de grens van andere villa terreinen moeten zijn gelegen. De begrooting vordert een uitgave van 400.000, waarvan in werkverschaffing een loon van 140.000 en 32.000 in contract loon zal worden uitgegeven. Hierdoor zullen 200 personen gedurende een jaar te werk kunnen worden gesteld. Voor boschaanleg is 72.000 uitgetrokken, voor riooleering en wegverharding 50.000 en voor aankoop grond 50.000 Om een exploitatierekening te verkrijgen die het risico Voor de gemeente binnen be hoorlijke perken houdt wordt de prijs voor 110.000 M2. bouwrijp terrein op 5.50 per M2. gesteld. Het geheele terrein is 180.000 M2. groot. De Voorzitter deelde mede, dat gister vart den minister van sociale zaken een tele gram was ingekomen, waarin hij definitieve toezegging van subsidie voorbehield, tot ken nisnamê van cijfers. Daarop was telegrafisch geantwoord, dat het voorstel is gedaan oe- noudehs goedkeuring door het rijk. De heer Ringers oordeelde, dat het hem voorkomt, dat men door de hoornen het bosch niet ziet. Door het terrein komt een verbin dingsweg. Op 30.000 M2. worden de wegen met graszooden belegd. Men krijgt dan al leen de mogelijkheid om te wandelen. Het wofdt een recreatieoord voor hen die daar korten te wonen. Wordt Werkelijkheid wat wofdt voorgesteld, dan geraakt alle bosch weer Weg Er blijft slechts Over een wijk voor villa bouw, zelfs in de omgeving van den vijver. In de bijlage is geen cent uitgetrokken voor het onderhoud, dat groote uitgaven zal vor deren, wil het geen woestijn worden. Als spr. het plan in de toekomst ziet, dan wordt het gemakkelijk van een bestaand uitbrei dingsplan af te wijken, terwijl de ervaring leerde, dat dit steeds veel tijd vorderde. Hoe zit diLSpr. ging de bijlage na en de vragen aan de hoofden van bedrijven gericht. Het college is tevreden over de uitvoering van de opdracht. Er is niet gevraagd of hetgeen men wil voldoet aan billijke eischen. De we gen worden over een breedte van 5 M. zeer eenvoudig behard. 2 Meter trottoir met graszoden achtte men voldoende voor een vil lawijk, zonder dat men zich zorgen maakt, hoe het water van den weg te voeren De op zet is wel zeer eenvoudig. Als er echter 150 perceelen gesticht zijn, dan zullen de bewo ners vaste ingezonden stukken schrijvers in de bladen Wórden, omdat men hen met onbe gaanbare wegen laat zitten. Zij zouden ge lijk hebben, omdat de geprojecteerde wegen niet deugen. Dat zal 100.000 vorderen en een post ontbreekt daarvoor in het plan. Men wil voorts een deel van het werk aanbesteden en een deel in werkverschaffing uitvoeren. In de bladen heeft men kunnen lezen, dat de regeering bij dergelijke werken gebruik wil maten van de aannemers, en ar beiders van de arbeidsbeurs. Spr. vroeg om met het aanbesteden verder te gaan dan het onder 1 genoemde. 2 en 3 leenen zich ook voor aanbesteding Waar met de regeering nog geen overeen stemming is verkregen, verzoekt spr. overleg met de regeering om het werk op de open bare markt te brengen, opdat ook een werk gever daarin werk kan vinden De exploitatieopzet werd door spr nog na der onder de loupe genomen. Z.i. zal de grond op 6,50 per M2. komen, of voor een mini mum-terrein van 600 M2. op 3500. Waar komen de 150 bewoners vandaan die alleen voor den grond 3500 tot 5000 kunnen geven? Ei moeten menschen komen die over een goede positie of middelen be schikken. De exploitatie van het Emma- en Nassaukwartier en van het Blockhovepark leeren toch wel iets Sinds 1928 is het Block hovepark in exploitatie en er zijn nog maar 11 perceel en verkocht. Als men ziet hoe langzaam het gaat. dan moet men zich kunnen voorstellen dat de tijd van 20 jaar veel te kort is. De 11 terreinen van het Blockhovepark brachten gemiddeld 4 per M2 op en in dit boschplan is men niet geslaagd iets beters te brengen. Volkomen is het spr. duidelijk dat de directeur van het grondbedrijf de exploitatie niet wenseht omdat het zorgen voor het bedrijf moet geven. Uit een werkverschaffingsoogpunt is bet juist, maar daarom moet men de zaken scheiden Laat het college het plan terug nemen en opnieuw berekenen waarvoor het terrein in bet bedrijf kan' worden gebracht en voor het ontbreken de een crediet vragen. De heer Govers had met genoegen het terrein voor de gemeente gekocht echter met voorbehoud van de exploi tatie. Nu hij die hoort is hij geschrok ken. De exploitatierekening deugt niet en spr. kan dan ook met deze bijlade niet mee gaan. Ged St. hebben de goed keuring over het besluit van aankoop nog opgeschort. Spr. veronderstelde, dat de minister de bijlage niét heeft gekre gen. Voor 25 Dec. kan met het werk niet een zekere groep en hij achtte dit in de zen tijd niet juist. In dezen tijd vraagt dit plan saamhoorigheid in den raad om een groot deel der arbeiders het droeve handopjjouden bij M. ri. te be sparen. Ook spr. had van den directeur van het grondbedrijf bij andere aankoopen reeds een gelijk geluid gehoord en hij laakte het in deze, dat hij, als B. en W. met een voorstel zijn gekomen, de raad voor een andere ziens wijze tracht te teinvloeden. Het verheugde hem, dat de commissie op de plannen geen bemerkingen heeft en alleen met den neer Ringers maar aanbesteding wil. De plannen kunnen de toets ven critiek doorstaan. Dit blijkt uit de gevoerde correspondentie. Ook de bestuursdersbond dringt in het arbeiders belang op aanneming aan. De voorzitter oordeelde de openbare vergadering de plaats niet voor critiek op een directeur van een bedrijf en verzocht den raad om hierop niet door te gaan en dit aan het college over te laten. De heer v. d. V a 11 laakte de opmerking in de V. V. V., waar het plan een utopie was genoemd. Het groote vraagstuk der werk loosheid is voor B. en W. aanleiding, met het plan naar voren te komen. Noch de heer Ringers, nóch de heer Govers hebben ont kend, dat het in het belang is van de werk loosheid. De burgerij en vooral de werk- loozen hebben er recht op de bestrijders te vragen, wat hut. perspectief is om hun arbeid te verschaffen Alkmaar is een mooie stad, omsloten van alle kanten, behalve ten Westen door polders Wij moeten de uitbreiding in het polderland Toen de electrische trein werd ingelegd liet de voorzitter vreugdetonen hoorert Ge dacht werd aan de vestiging van forensen. De werkloozen komen wel, maar de welge stelden vestigen zich in Heiloo of Bergen. Zij zoeken een woonplek waar ze natuurschoon vinden. In Heiloo wordt druk gebouwd even als de laatste jaren in Bergen, voof men- scen, die daar hun brood niet behoeven te verdienen. Bouwterreinen als Heiloo en Ber gen hebben wij niet. Wij hebben opgehoogt polderterrein. Natuurschoon kan gemaakt worden, dat begrepen de heerschappen van HeiloO* die vóór 100 jaar het Heilooërbosch aanlegden. Wij zijn nu in dê gelegenheid om op voor de gemeente minst kostbare wijze in het polderland iets te gaan maken, mede dank zij de moeite die de heer Govers zich getroostte, om te maken een terrein waar te midden van het hout gebouwd kan worden. Doelloos loopen de werkloozen vol arbeids lust langs de straten. Dli is van deprimee- renden invloed en dat móeten wij bestrijden Met hulp van de regeerirtg zullen wij 600 ar beiders 17 weken arbeid kunnen verschaffen De fractie meent als het geen onmogelijke offers vraagt, de werkloosheid te moeten be strijden en is dan ook voor het parkplan Een bedrag van 3500 voor grond in een dergelijk milieu achtte spr. voor goedgesitu eerden niet te hoog. Door aankoop van het Heilooërbosch pro fifeeren enkele grondbezitters van de offers gebracht door de gemeenschap. Wij zijn thans in de gelegenheid te concurreeren. In Heiloo mag in het betreffende terrein maar één bouwer bouwen. De bouwvakpatroons van Alkmaar vinden daar geen werkgelegen heid, Alkmaar gooit nu roet in het eten en daar mede zal men in naburige gemeenten nog wel meer rekening moeten houden. Te zeer stijgen grondprijzen tengevolge van wegen plannen. De gemeentebesturen zullen belas iing moeten heffen op waardevermeerdering Van J^^en. D* ontwikkeling van Alkmaar wordt door de dure grondprijzen belemmerd Het plan van B. en W. opent mogelijkheden In het Drechterlandsche bosch moet minste'- 750 M2. gekocht worden tegen ƒ4 a ƒ3. Spr. geloofde stellig, dat binnen 20 jaar het terrein bebouwd zal worden, dank zij de re dame voor Alkmaar, dit jaar door het col lege ingezet en waarvoor 800 werd ge bruikt. Aan het Lyceumkwartier en den Bergerweg loopt de zaak ook. Dat wij geen winst kunnen behalen is geen argument. Wij moeien het grondbedrijf in staat stellen grond aan bieden, doch liefst zonder verlies. Een klein verlies, gelet op de grooie belangen, zou spr. niet betreuren. De tunnel en de kwestie van 1 K.M. a stand van de bebouwde kom, vond hij mala riamuggen-argumenten. In Amsterdam heeft men ook spoorweg overgangmoeilijkheden Beter is het van redacties om in de correspondentie de in ge zondenstukken schrijvers te beantwoorden V an de tunned is wel wat te maken voof voetgangers en wielrijders E>e tunnel is in de eerste plaats een belang vóór Bergen, al is het ook een beiang vOor Alkmaar. Een behoorlijke ruimte aan het Zeven huizen kan verkregen worden, als de bevol king medewerkt. De gemeente kan er geen schatten voor neerleggen. De menschen hunkeren naar werkgelegen heid en de arbeiders vragen de afwijzers. „wat geeft gij?» Be'angen van de le zijn aan de orde. De tegenstemmers heDD tot plicht ander werk aan te bieden. De fractie heeft met groote ®v,mPa',.vor. plan bestudeerd en meent dat het moe den aangenomen. Het geldt hier e meen belang en de fractie vraag het voorstel met algemeene stemmen te aan vaarden. Devöorzitter onderbrak de discussie met de mededeeling, dat het raadsbesluit tot aankoop van den grond door Ged. Staten was goedgekeurd. De heer K e ij s p e r zeide dat zijn fractie het voorstel met gemengde gevoelens had ontvangen. Voorop stelde spr. zakelijke be zwaren De ligging van het terrein achten wij een bezwaar. Ook het verkeersobstakel oe tunnel, is een bezwaar. Is het nu gezond om zoolang er bezwaren zijn, geen bouw gronden te scheppen? Dit achtte hij niet juist. De obstakels zulen er eerder door verdwijnen Een bezwaar is, dat er niets voor onderhoud is uitgetrokken. Ook hij betwijfelde of het in 20 jaar verkocht zal zijn. Ook in Bergen en Bergen aan Zee, gaat het met dergelijke ter reinen niet zoo vlot. Het verkavelingsplan onderwierp spr. voorts aan critiek, waarbij hij veronder stelde, dat over 5 jaar een andere ver kaveling reeds noodig kan blijken. Spr. oordeelde met den heer Ringers dat er naar gestreefd moet worden de onder nemers te doen deelen in de werkver- ruimin.g Dat dit mogelijk is kwam in de pers reeds naar voren. Ook vreesde spr. overschrijding van de begrooting. De kans daarop kan be perkt worden door zoovet' mogelijk aan te besteden. Zelfs al worden verschil lende dingen er uit genomen, dan achtte spr. het zakelijk nog een zwak plan, maar moeten wli ons niet richten naar de moreele en sociale nooden. Als ik dit verdedig ben Ik in goed gezelschap, on danks mr. Langeveld's ontkenning. Spr. besprak den hood der werkloozen en het beste wat hij hen gunt is werk. De hoogste wetgever zeide reeds: „6 da gen zult gij werken". De regeering wil ook leniging van den nood door het scheppen van werkobjecten. Nietegenstaande men de landbouwproducten niet kwijt kan, zet de regeering met de Zuiderzee werken door. Het Ned. Episcopaath dringt ook op werkuitvoering aan. (De vergadering duurt voort.) Ongecorrigeerd. Owze Jicdomëtt EEN TYPHOON. Gisteren heeft een typhoon de kampongs Wassakoeloe en Oelin in het Kandangansche geteisterd. Gerapporteerd wordt, dat bij de ramp 2 personen zijn gedood, 3 zwaar ge wond en 3 licht gewond. Vier huizen werden vernield en 8 beschadigd. Er zijn honderden boomen omgewaaid. De resident heeft den assistent gemachtigd om de bevolking uit de Negrikas te helpen. ïBucgedijke Stand, KOEDIJK (October) Geboren: Petrus Adrianus z. van J Molenaar en H. Kruunenberg. Neeltje d van C. P. Dissel en T.1 Wagemaker. Gerrit Jan z. van Pieter Mulder en E. C. Tiesjema Maria Theresia d.' van C. van der Gragt en M A. Verduin.. Getrouwd: Hendrik Jan Geicits en Neeltje Visser. NOORDSCHARWOUDE (October) Geboren: Klaziria d. van J. P. Kos en C. Dekker. Louis z. van J. Huigen en E A. Schrijver. Grietje Trijntje d. van A Baars en A. J. Klooster. Getrouwd: Jacob Smit te Heerhugo- waard en Catharina Ooudsblom. £uatste Aecichten (Ongecorrigeerd.) rente aan te vullen door de data van zijn verblijf in het ziekenhuis le Leiden, reeds aan het Duitsche rijksgerechtshof medegedeeld? 5. Indien dit nog niet of nog niet ge heel geschied is, wil de minister hiertoe alsnog overgaan, gezien ook het feit, dat I'-derlandsche advocaten tot het ge noemde proces geen toegang hebben gekregen? BOTERPRIJS. De Leeuwarder boternoteering is va6tge steid op 65 ct. per K.G. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Ijsvogel" (uitreis) is te Rangoon ge,and De „Rijstvogel" (thuisreis) is t« Ko- lak geland. REVOLUTIE EN CONTRA REVOLUTIE OP CUBA. Hevige gevechten te Havanna. Opstanden in het geheele land. Onmiddellijk na het afkondigen van den Staat van beleg te Havanna, deden de loyale troepen een aanval op de op standelingen, aanhangers van De Ces- pedes, waarbij in den loop van den nacht in verbitterde straatgevechten ongeveer 70 personen werden gedood en 250 ge wond. Ongeveer 400 opstandelingen, voornamelijk aanhangers van de radi cale organisatie A. B. C- en muitende soldaten en politie, werden gevangen genomen. De opstandelingen hebben 3 vorken in de omgeving van de stad Havanna bezet. Overste Batista leidde persoonlijk iu een pantser-auto den aanval op het fort San Ambrosio, terwijl de kanon- neerbooten „Patria" dn „Cuba" den aan val van de zeezijde ondersteunden. De artillerie van het fort sloeg den aanval der beide kanoneerbooten af en de ..Cuba" zoowel ais de „Patria" moesten zich met «enige treffers terugtrekken tot buiten het bereik van de vuurlinie Ook eenige Amerikaansche torpedoja gers moesten full speed naar buiten stoomen om buiten het bereik van de kanonnen van het fort te komen. De opstandelingen winnen voortdurend aanhangers, doch hebben te kampen met gebrek aan wapens en munitie - In de straten van Havanna hoorde men den geheelen nacht het knetteren der machine-geweren en het ratelen der pantser-auto's, die voorzien van sterke schijnwerpers door de straten reden. Een aanval der opstandelingen op het hoofdbureau van politie kon door de loyale troepen worden afgeslagen. De verbindingen met het binnenland zijn geheel verbroken. Naar verluidt zouden in tal van steden plaatselijke opstanden, die parallel loopen met den opstand in de hoofdstad, zijn uitgebro ken, doch zekerheid hieromtrent heeft men niet en nadere bijzonderheden ont breken, aangezien alle telefoon- en tele graaflijnen zijn doorgesneden. Het wei nige nieuws, dat men krijgt, komt van de radio-stations in het binnenland. TWEEDE KAMER. Zitting van heden Voortgezet werden de algemeene be schouwingen over de rijksbegrooting 1934. De heer de Geer zag weinig reden voor critiek op de houding der regeé- ring. Spr. waarschuwde tegen den na- tionaal-socialistischèn bond van Mus- sert en bestreed het fascisme speciaal voor Nederland. Spr. vertrouwde, dat het verband tusschen regeering en parlement niet verbroken zal worden Spr. was het in het algemeen eens met het beleid van dezen minister van financiën. VRAGEN AAN DEN MINISTER. Inzake Mar.nus v. d. Lubbe. Het Tweede Kamerlid de heer Schal- ker heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer verzocht de volgende schrifte lijke vragen aan den betrokken minister te mogen stellen. a Is het den minister bekend, dat in het proces voor het Duitsche rijksge rechtshof, waar naast vier andere be klaagden ook de Nederlandsche onder daan van der Lubbe is aangeklaagd, Verschillende getuigenverklaringen zijn afgelegd omtrent van der Lubbe's ver blijf in het jaar 1932 en wel door de ge tuige Orgnitska omtrent zijn verblijf te Constant eenige dagen vóór 15 October 1932 en door den getuige Helmers om trent zijn verblijf te Berlijn in den zomer en in Oct. 1932? b Is het den minister bekend, dat va-i der Lubbe van 21 Juni tot 2 October 1932 in verschillende Nederlandsche ge vangenissen vertoefd heeft? c Is het den minister bekend, dat genoemde M. v. d. Lubbe blijkens zijn handteekening voor ontvangst van zijn invaliditeitsrente. te vinden in de gege vens van de rijksverzekeringsbank, in Nederland vertoefde op de volgende data: 4, 11, 19 en 25 October, 1, 15, 22 en 29 November, 6, 13, 20 en 27 December 1932? d. Heeft de minister deze gegevens omtrent van der Lubbe's verblijf in le gevangenis en het persoonlijk in ont vangst nemen van diens invaliditeits- Hedenmiddag te 1 uur vergaderde de raad onder voorzitterschap van den burge meester. Afwezig de heef Sietsma. De voorzitter wenschte den heer Venneker geluk met diens koperen bruiloft (applaus), waarna de heer Venneker eenige woorden van uank uitte. Verder herinnerde de voorzitter aan hel jubileum van den heer Van der Vegt, die ge durende 40 jaar de gemeente óp belangrijke posten tfóuw en goed heeft gediend. (Ap plaus.) De burgemeester wees er op, dat hij thans als Kamerlid deze functie onvereehigbbar acht met die van burgemeester van een ge meente als Alkmaar. Eén Kamerlid moet veel afwezig zijn en bovendien is 't niet goed, dat een bufgemeester in 6terke mate partij man is. Spr. heeft in verband met een en an def tegen 15 Januari aan H M. de Koningin ontslag als burgemeester gevraagd. De heer Govers betreurde het heengaan van den burgemeester, al hoopt hij, dat deze in zijn nieuwe functie bevrediging zal vinden. Spr. hoopte voor het vertrek van den burge meester nog een en ander te kunnen zeggen. De heer Westerhof deelde mede, dat alle raadsleden den burgemeester waardeeretl Het college heeft besloten vóór diens vertrek den raad gelegenheid te geven zich te uiten De heer Westerhof las daarbij het schrij ven van Alkmaaf aan den minister voor. Eeti hoofdambtenaar van den minister zegde een spoedige beslissing toe. Waar het Nat. Ar beidssecretariaat hetzelfde gevraagd heeft, kan zijn stuk dus voor kennisgeving worden aangenomen. Aan de Gemeentelijke avondschool voor lager nijverheidsonderwijs werden voor hPt tijdvak van 1 October 1933 tot en met 30 September 1934 benoemd tot tijdelijk leeraar: voor bouwkundig teekenen de heeren A. Rauwerda, R. Rauwerda en H. Tauber, voor werktuigkundig- en smidsteekenen de heer J. Jongens, voor electra-techniek en electro- technisch teekenen de heer O. Visschers, voor vaktheorie zetten de heer P. A. de Munck en voor vaktheorie drukken de heer P. Schutte. Ais lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd mr. G. C. B. van der Feen de Lille herkozen. De raad besloot B. en W. te machtigen tot uitvoering in werkverschaffing van het plan tot bebossching van de terreinen aan den Bergerweg. Bepaald werd, dat een deel van het werk door B. en W. aan te wijzen in eigen beheer zal worden uitgevoerd en het overige deel zal worden aanbesteed, waarbij in hoofdzaak de werkverschaffingsloonen zullen worden betaald en vóór een kleiner deel als bruggenbouw, rioolaanleg e.d. de loonen van het collectief landelijk contract. Voorts werd bepaald, dat de arbeidsvoor waarden voor te werkstelling en werkver schaffing zullen zijn, die welke zijn vastge steld voof de uitvoering van werken in werk verschaffing gedurende het seizoen 1933 1934 behoudens bevoegdheid van B. en W. om ja die voorwaarden de wijzigingen te brengen, die noodig zijn voor de verkrijging van Riiks- en Provinciaal subsidie. Aan B. en W. werd voor de uitvoering van het plan een crediet toegestaan van 35 000 nader te kegelen bij suppletoire begrooting, waarbij zal worden beslist welk gedeelte van dit bedrag voor rekening van het grondbe drijf komt. Zooals bekend, geeft het ontworpen plan buiten de bebossching met vijver gelegenheid voor het maken van 148 kabel bouwterrein voor den bouw van villa's en landhuizen. In totaal is in het werk een bedrag van 140.000 aan arbeidsloon in werkverschaf fing begrepen, waardoor ongeveer 150 per sonen gedurende ongeveer een jaar irt werk verschaffing kunnen worden tewerk gesteld. Overigens wordt buiten de werkve^chaffing aan arbeidsloon een bedrag van f 32.000 ge raamd, een arbeid van ongeveer 1300 ar beidsweken. of 26 personen gedurende een jaar. Met de uitvoering van het werk kan na Kerstmis worden begonnen en begin Januari kunnen 100 werkloozen te werk wor den gesteld. De begrooting van het werk bedraagt 400.000, w.o. 103.000 voor zandaanveer, 55.000 voor het graven van een ijver en 72 000 voor boschaanleg. Het terrein is ongeveer 18.000 M2. groot en krijgt ongeveer 110.000 M2. bouwrijpe op pervlakte, waarvan de verkoopprijs op 5 50 per M2. gesteld is. Bij de begrooting is geen rekening gehouden met het bedrag van het eventueel te ontvangen Rijks- en Provinciaal subsidie. De voorzitter deelde bij de behandeling v*w dit plan mede een telegram aan den minister van Socialen Zaken te hebben ontvangen, wairbij deze mededeelde, wel medewerking n principe te hebben toegezegd, maar meer dere begrootingsciifers wensoieliik achtte al vorens tot toekenning van subsidie te kunnen besluiten. Namens de gemeente was daarop terugge- telegrafeerd, dat het plan alleen zou worden aangenomen onder voorbehoud van de Rijks subsidie en er was tevens op gewezen, dat na toezegging daarvan de werkloozen dadelijk aan den arbeid zouden kunnen gaan. De heer Ringers heeft het plan becritiseerd en er o.a. op gewezen, dat men moeilijk op 1 Januari zal kunnen beginnen daar wijzi- gingen in bestaande uitbreidingsplannen veel tijd eischen. Spr. becritiseerde verder den opzet als deskundige en deelde o a. mede. dat de water afvoer daar onvoldoende zal zijn en de wegen onbegaanbaar zullen worden, zoolang de wegen nog niet geheel zijn opgebouwd. Er zal voor de wegen zeker 100.000 noodig zijn. Spr. wilde ook de zandlevering, het graven van den vijver en het bovenbrengen der maaiveldaarde aanbesteden. Spreker be streed verder den exploitatie-opzet. De ver koopprijs zou bij goede wegen 6 per M2. moeten zijn. Deze perceelen kunnen slechts door zeer goed gesitueerden gekocht en be bouwd worden. Een exploitatie-opzet van 20 iaar Is veel te kort en de prijzen zijn hooger dan in andere gemeenten. Het grondbedrijf ts met het vaderschap van dit boschplan niet gediend. Het was volgens spr. beter het plan terug te nemen en een natuurlijken prijs voor inbren ging in het grondbedrijf vast te stellen. Voor het tekort kan men voor werkverschaffing een crediet aan den raad vragen. De heer Oóvérs betoonde, dat de exploi- tatie-cijfers onbetrouwbaar zijn en dat de minister niet zal meewerken als hij de2e bijlage leest. Vóór de rioleering Zijn buizen van 30 c.M. wel te nauw. Het plan zal zi. een groote strop voor de gemeente wofden en voor het grondbedrijf in het bijzonder. Het Is beter de bijlage aan te houden en nader ie bekijken. De heer Van Drunen had de bijlage met vep1 genoegen gezien. De werkgelegenheid zal ook de bouwnij verheid ten goede komen. Voert men het plan niet uit. dan ontbreekt hier voldoende werk gelegenheid. Dit nlan vraagt gróóte saam hoorigheid van den raad in het belang der maatschappelijk misdeelden. Als B. en W. een plan voorstaan, is het niet de taak van bedrijfsdirecteuren om propaganda voor een afwijzend inzicht te maken. Deskundigen keurden deze plannen goed en ook de Alkm. Bestuurdershond hoopt op uitvoering. De heer Van der Vall betreurde het, dat de tegenstanders het plart niet uit het oog punt der werkloosheid hadden bekeken. Wer ken als dit zijn voor de werkverschaffing dringend noodig. Wij moeten uitbreiding zoe ken in het polderland. Wil men menschen trekken, dan moet men hen natuurschoon in de onmiddellijke omgeving bieden. Dit na tuurschoon kan men zelf maken. Al kost het geld, men moet de werkloozen aan werk hel pen. Zeshonderd arbeiders kunnen nu een jaar 17 weken arbeiden. Dat is ook een ge- meertteplicht. vooral wanneer men daarbij' geen groot risico loopt. Dit boschplan is ook voor ae werkgevers der bouwers van betee- kenis, al is het te begrijpen, dat vele grond eigenaren dit plan met leede oogen zien, om dat hun eigen grond daardoor minder ge vraagd wordt. Voor dit complex kan reclame gemaakt worden en het is niet er? als de ge meente ten slotte geen winst maakt. De tunr» 'kwestie hier is slechts kinderspel vergeleken bij den toestand van Amsterdam. Wellicht kan men in het verkeer onder de spoorlijn eenige verbetering brengen, Als de oppositie dit plan afkeurt, zullen wij met andere plannen voor de werkloozen moeten komen. Spr. bepleitte ten slotte uit velerlei oogpunt aanneming van het bosch plan. De voorzitter zeide juist bericht te hebben gekregen, dat de aankoop van grond van den heer Binnenwijzend door Gea. Staten is goedgekeurd De heer Keysper zeide dat de R.K.-fractie het terrein liever meer in het Z. deel der stad gezien had en ook de tunnel is nog een be zwaar. Spr. wees er op, dat er voor het bosch-onderhoud niets geraamd is en achtte ook den termijn van 20 jaar te kort. Spr. had bezwaren tegen het verhardingsplan en men moet ook den ondernemer meer werkkansen geven. Als men he* werk zooveel mogelijk aanbesteed maakt men de kans op tegenval lers kleiner. Dat is financieel een zwak plan maar wij moeten ook naar de werkloosheid kijken Er wordt bij werkloozen ontzettend geleden. Ook het Zuiderzeewerk was niet economisch en zonder risico.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 3