Alkmaarsche Courant MOORD OP ABBOTSHALL Radionieuws HeuilletMt Rechtszaken {Buitenland Honden! vin en dertigste Jaargang. DONDERDAG 9 NOVEMBER ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Ko 265 1933 Vrijdag 10 November. Hilversum, 296 Ai. (8.—12.4.-8. en 11.—12— VARA, de AVRO van 12 4 en de VPRO van 8.11.uur). 8. Orgelspel Cor Steyn. 8.30 Gramofoonplaten. 10.VPRO-morgenwijding. 10.15 Decla matie R. Numan. 10.30 Trio Guaroni o.l.v. L Cohen. 11.Vervolg declamatie 11.20 Vervolg concert. 12.Gramofoonplaten. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.30 Voordracht M. Énieis van Buuren. 3. Gramofoonplaten. 4.VARA-Kleinorkest o.lv. H. de Groot. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst m m. v. Mrs. Lee, zang. 6.40 Causerie over het fascisme door J W. Matthijsen. 7.Uit Londen: The Walford Hyden Magyar Or- chestra m. m. v. O. Groves, sopraan. 8. CaCuserie dr. W. Banning. 8.30 Piano recital G. Renesse. 0.Causerie prof. dr. L. J. v. Holk. 9.30 Vervolg concert. 10. Vrz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10 15 Causerie Ds. H. F. G. v. Iterson. 10.45 Gramofoonplaten. 11.12.— De Notenkra kers o.lv. Daaf Wins. Huizen, 1875 Ai. (Uitsluitend NCRV). 8.Schriftlezing en med'tatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. lv.30 Morgendienst o.l.v. Ds. K. H. Wallien. 11.— Chr. Letuur. 11.30 Gramofoonplaten 12.30 Orgelconcert J. Bonset. 2.— Proi. nr. J. Loosjes: De ge schiedenis van he4 Lutreranisnu. in Neder land. 3Gramofoonplaten. 4.Bijbel lezing ds. A. Klinkenbe-g m. m. v. mej. G. Koeman, sooraan en M F. luriaanz, orgel. 5.1 Ensemble v. d. Horst. 6.30 Voor de jeugd. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Lite raire causerie. 8.Godsdienstoefening ter gelegenheid v. d. Lutherherdenking in de Oude Kerk te A'dam m. m. v. koor en solis ten. 10.Gramofoonplaten en Vaz Dias 10.15 Orgelspel L. Blaauw. 11.11.30 Gra mofoonplaten. Daventry, 1554 Ai. 1035 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11 20 Le zing. 12 20 Orgelconcert W. Vale 12.50 BBC-Dansorkest o.l.v H. Hall 1.35 Nor thern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Muzikale causerie 3.55 Voordracht 4.10 Gramofoonplaten 4 50 E. Colombo en zijn orkest. 5.35 Kinder uur 6.20 Berichten. 6.50 Bach's Orgelmu ziek. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Variété-programma 9.20 Berichten en gra inofoonplaten. 9S. P. B. Mais: The Mo dern Columbus. 1010 „The flowers are not for you to piek", hoorspel van T. Guthrie. 11.10 Voordracht. 11,15—12.20 Harry Roy en zijn Band. Parijs „Radio-Paris"1724 Ai. 8.05, 12.5U en 7.40 Gramofoonplaten. 9.05 Concert m. m v. het Omroeporkest. P. Bernac, zang en J. Doyen, piano. Kalundborg, 1153 Ai. 11.201.20 Con cert uit Hotel Angleterre. 2.204.20 Om roeporkest o.l.v. F. Mahler, m. m. v. M. L. SchiölerKiörboe, viool en V. Fischer, piano. 7.20 Luther-heidenking. Orkest- en koorconcert. 8.20 Gramofoonpiaten. 9.40 Saxofoon- en pianorecital. 10.1011.50 Dansmuziek uit „Nationaal-Scala". Langenberg, 473 Ai. 5 25, 6.35 en 10.40 Gramofoonplaten. 11.20 Omroeporkest o.l v M"rten. 12.55 Gramofoonplaten. 2.05 Kwin tetconcert. 3.20 Omroepo.kest o.l.v. Metten. 7.30 Weragorkest o.l.v. Buschkörter. 10.— Gramofoonplaten. Rome, 441 Af. 7.35 Gramofoonpl. 8 50 Zang door E. Livi. tenor. 9.05 Radiotooneel. Brussel, 338 en 508 Ai. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Pianorecital. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Symphonieconcert o. v. Defauw m. m. v. M. Gezelle, piano. 9.20 Raciiotooneei. 9.50— 10 20 Vervolg concert. 508 M.: 12 20 Om roepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gramo foonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot, m tn. v. de heeren Delstanches, bariton en Schroef, tenor. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans 8.20 Voor oud strijders, m. m. v. het Omroeporkest o.l v. Walpot en solisten. Zeesen, 1635 Ai. (Dcutschlandsender). 6.50 Adolf Hitier spreekt Hierna gramo foonplaten 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20— 11 on To"cprt uit Breslau. Een Detective verhaal door PHILIP MAC DONALD. Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. 4.i HOOFDSTUK III. Roodborstjes huis. I. De plotselinge telefoonboodschap van Hastings om twee uur in dien Augustus nacht en zijn eigen daarop volgende aan vaarding van het voorstel, dat hii voor „De Uil" „Bijzondere Gevolmachtigde1' zou zijn, had tenminste, overdacht Anthony, toen hij vier uur later zijn wagen door Kingston chauffeerde, dat gemis van eenig bepaalde taak uit de wereld geholpen. Hij was opeens naar het hoofdkwartier van „De Uil" gereden, had binnen tien minuten met Hastings de zaken geregeld en had toen getelefoneerd naar een vriend, een belang rijken, officieelen vriend Hem had Anthonv het plan in schets ontworpen, ten antwoord gekregen een half-officieele zegen, en n: „Denk er om, 'k weet nergens van, wanneer er iets gebeurt, maar ga je gang Hij was toen terug gereden naar zijn flat, had een tasch gepakt, een briefje voor zijn huis knecht achtergelaten, en was vertrokken naar Marling in Surrey. Van zijn officier Vn Sffknd had hij begrepen, dat, wanneer hij GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Vrijdag 10 November.* Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Liin 3: Daventry 10 3524. Lijn 4: Langenberg 10.3519.40, Parijs 19.40—24.—. Zitting van Dinsdag 7 November. GEVAARLIJK NACHTAVONTUUR. In den nacht van 29 op 30 Mei jl. werd de 33-jarige timmerman Nic. H. V. te Alk maar die per auto met eenige vrienden een voetbalmajch had bezocht, op zijn terugtocht aangehouden op den Middelweg te Uitgeest door de surveilleerende rijks- en gemeentepo litie naar aanleiding van de snelheid, waar mede werd gereden. De rijksveldwachter Til- stra plaatste zich midden op den rijweg en gebaarde om te stoppen, doch in stede hier van werd meer gas gegeven en moest de rijksveldwachter voor den auto, waarmede met gedoofd achterlicht werd doorgereden, vlug ter zijde te springen, teneinde niet ge raakt te worden. Het nummer van den auto kon echter worden genoteerd en dit bleek een wagen te zijn van de firma Met, gehuurd door den heer V., hierboven gemeld, die even wel niet in bezit bleek van rijbewijs. Ter zake bedreiging met doodslag of zwa re mishandeling stond de automobilist op 26 September terecht voor de meervoudige straf kamer. Hij ontkende pertinent den veldwach ter te hebben opgemerkt, minder nog eenige strafbare bedoeling te hebben gehad Niette genstaande die ontkentenis vorderde de offi cier niet minder dan 1 jaar gevangenisstraf, waarop door den verdediger, mr. Langeveld, vrijspraak werd geconcludeerd, subsidiair 'n meer clement vonnis. Door de rechtbank werd op 3 October een tusschenvonnis ge wezen waarin werd bevolen, alsnog een on derzoek in te doen stellen naar de gesteldheid van den Middelweg. Dit onderzoek had nu plaats gevonden en heden werd deze onaan gename strafzaak, omdat het hier gold een jongmensch met een tot dusver onbesproken reputatie, voorgezet, en behalve de getuigen rijksveldwachter Tilstra, de gemeenteveld wachter Bornebroek, ook nog gehoord de heer A. B. Meiman, electricien te Alkmaar, onder hernieuwd verhoor der verbalisanten, reeds bij vorige gelegenheid door ons gerele veerd, waarbij de verdachte beslist bleef be weren, geen personen in uniform, noch iemand op den weg voor den auto te hebben opgemerkt, toonde de verdediger mr. P. Lan geveld eenige situatiefoto's, die met veel in teresse werden bezichtigd. De gerequireerde nieuwe getuige A. B. M., passagier in den bewusten auto had achterin gezeten, zoo'n beetje te suffen en wél burgers gezien, maar verder geen aandacht aan het verkeer ge schonken. Wel had hij verdachte hooren zeg gen: Barst vent! De heer Meiman wist niet dat verdachte geen rijbewijs had, dan was hij vermoedelijk niet van de partij geweest. De officier verklaarde geen nieuwe gezichts punten te hebben gevonden en persisteerde bij zijn requisitoir strekkende veroordeeling tot 1 jaar gevangenisstraf. Verdediger, mr. Langeveld, bracht dank aan de rechtbank voor de serieuse behande ling en bleef twijfelen of hier poging tot doodslag houdbaar kon worden geacht. Plei ter trachtte aan te toonen, dat hier in ieder geval twijfel aanwezig was. Verdachte is toch niet de man, die maar „mir nichts, dir nichts" op een huisvader zou inrijden. Het was volgens pleiter een zaak, die thuis hoor de bij den kantonrechter. Ten slotte conclu deerde verdediger voor dezen jongen man, wiens toekomst vernietigd dreigt te worden, vrijspraak. DE FANTASTISCHE MAAR ONSOLIDE COMMENSAAL LEEFT GAARNE TEN KOSTE VAN DE „ARME" GEMEENSCHAP. De welbekende heer Corn. Sn., een 54-jari- ge scharrelaar uit Bergen, had weer eens in September j.1. een van zijn bekende trucs, waarvoor hij al eens een maand-of zes voor waardelijk is veroordeeld, uitgespookt en zich vervoegd bij den heer G. Visser, arbeider te Wieringen, alwaar hij vertelde in dienst te zijn bij landmeters en 20 per week te ver dienen. Hij gaf te kennen bij den heer Visser in de kost te willen komen met gevolg dat hij door Visser als zoodanig werd geaccep teerd. Hij zou 10 per week betalen met 1 waschgeld. Na een geruimen tijd kost, inwo ning en bewassching te hebben genoten, ver- dween op een goeden dag de commensaal, eenmaal de rechterhand van miss Hoode was, de weg open zou zijn. Terwijl hij reed peinsde hij. Hoe deze vrouw te benaderen? Bij het noemen van „De Pers" zou ze stellig schrikken. Tenslotte legde hij het probleem terzijde. Het bericht van John Hoode's dood had niet ontroerd, behalve op de manier van een voorbijgaande emotie. Anthony had te veei van den dood gezien om tranen te storten over een man, dien hij nooit gekend had. En hij een schitterende persoonlijkheid was ge weest, de toegenegenheid van het volk ver- kregen op de manier van een Joe Chamber- lain. Rijdend door Haslemere werd Anthonay terwijl hij in opgewekte stemming in zich zelf mompelde: „nu, wie doodde Roodborst je?", opgeschrikt door een afschuwelijke gedachte. Stel dat er geen mysterie zou zijn! Stel dat, zooals Hastings had geopperd, de moordenaar zich zelf reeds had aangegeven Maar dan schoof hij deze gedachten weer van zich af. Een minister vermoord zonder mysterie? Onmogelijk! Dat was in strijd met alle regeld. Hij gaf zijn wagen wat vaart. Tien nunn- ten voor acht had hij „de Beer en s, het hotel in Marling, in de High-Stree reikt, bestelde een kamer en ontmjt, en naar boven gebracht door een pr ■ten «n bad ".S'lTiKiiTcb zijn ■naïkaliW» stoal agkamer op. stak zlii1..pilf„„a„a'^n Wplh te uit den sem--aan en ging dffïïE Buiten hij tegen den hotelhou zonder betaling of nog iets van zich te doen hooren. De politie wist dezen oplichter van menschen, die het ook niet breed hebben en bovendien in het bezit van een weinig eervol justitieel verleden, op te sporen en stond hij thans terecht. Het moest niemand verbazen, dat de officier hem vereerde met den eisch hem tot 1 jaar gevangenisstraf te veroorde,- len. Verdachte weende nog eenige krokodil lentranen en heeft die steeds in voorraad. Mr. Prins, zijn verdediger, verbaasde zich over den buitensporigen eisch tegen zijn pro- deaan. Hij sloeg er bijna van achterover en verzocht voor zijn cliënt die per saldo niet een zóó ernstig misdrijf had gepleegd, onder overlegging van een teederen brief der direc tie van het „Hooge Land", die hem weer met vreugde verwachtte, een voorwaardelijke, althans een gecombineerde straf, opgesierd met de noodige bijzondere voorwaarden ter beveiliging der maatschappij. De officier noemde echter dit advies on aanvaardbaar en zou liever zijn offiaers- bijltje er bij neerleggen, dan genoegen te ne men met een dergelijke slappe justitie. Mr. Prins diende natuurlijk van repliek, waarbij kon worden geconstateerd, dat geen der beide debaters geneigd waren in het zelfde schuitje te stappen. Bij wijze van toe- schep op de voorgestelde straf werd alvast de tenuitvoerlegging der voorw. straf gelast TE HAASTIG GEBAKERD. De chauffeur Pieter N. uit Alkmaar had te Warmenhuizen op den rijksstraatweg de maximum-snelheid overtreden met niet min der dan 40 kilometer en was deswege te Schagen veroordeeld tot f 7 boete of 7 dagen, wat hij nogal rijkelijk hoog vond, reden waarom hij heden in hooger beroep betere voorwaarden trachtte te bedingen. De officier toonde daarom niet den minste lust en vorderde bevestiging. Appellant mocht zich zelf feliciteeren, dat de officier niet kon overgaan om een hoogere straf te vorderen tegen een zoo roekeloozen rijder, die 60 K.M. reed op een weg, waarop maar 20 geoorloofd is. Pang! TE ZWAAR GESTRAFT? De machinist Jan H thans te Haarlem, reed in den avond van i7 April op den Molenvaart onder Anna Paulowna met zijn motor een wandelaarster, mej. Maartje Nieuwenburg, de wed. van Willem Borst, die zich rechts van den weg voortbewoog, op geduchte wijze van de sokken. De oude vrouw was bewusteloos en werd ergens bin nengedragen. Zelf kwam hij er ook niet best af en werd bovendien te Schagen nog ver oordeeld tot f 80 boete of 60 dagen en ont zegging rijbevoegdheid voor den tijd van 1 jaar. Van dit vonnis kwam de machinist in hooger beroep, doch de officier vond niet de minste aanleiding, gelet op de ernstige ge volgen, cm verzachting van het gewezen vonnis te requireeren. Nog is zij kreupel en ongelukkig. NOG 'N PROTESTEEREND VEROORDEELDE. De 20-jarige chauffeur Arie Jan D. uit Amsterdam, zich op 26 Maart te Uitgeest op een rijwiel voortbewegende, kwam alstoen op den drukken rijweg in aanrijding met een andere wielrijder, genaamd G. Ineke uit Cas- tricum. De chauffeur werd te Alkmaar ver oordeeld tot 8 boete of 8 dagen en beta ling van 4.50 schadevergoeding. De ver oordeelde gevoelde zich bezwaard en ont wikkelde heden zijn grieven voor de meer voudige strafkamer, waar hij meer gelegen heid kreeg zijn mond te roeren dan bij den kantonrechter. Volgens Ineke had appellant op geforceerde wijze het verkeer afgesneden. Als hij behoorlijk gewacht had, was er niets gebeurd. Hij vorderde nu 20 schadever goeding, wie de kans krijgt, moet toe grijpen. Maar die ontglipte hem opnieuw, want de officier vereenigde zich met vonnis van mr. Bastert en requireerde bevestiging; ook wat betrof de toegeschatte schadever goeding. D(JB1Etjs gehalte. De middagzitting werd „entre nous" be steed aan de berechting van één drietal zede delicten. In de eerste plaats stond terecht de 47-jarige bootkapitein Evert K., geboren te Helder en wonende op Terschelling, thans in arrest, die et te kwaad kreeg met art. 249 strafrecht. Voorts een ingezetene uit Zaan dam Jan W. en den reeds bejaarden schoen maker Joh. Tr. Dr. (eveneens geditineerd) 'n paar klantjes voor artikel 247 van boven- aangeduid wetboek, die te Alkmaar hun minderwaardige practijken hadden beoefend. De schoenmaker is voor 'n aantal jaren ook al eens voor dergelijke feiten veroor deeld en bracht dr. Barnhorn uit het bekende gesticht St. Willebrordus te Heiloo, om trent dezen verdachte een psychiatrisch rap port uit. der aan informeerde naar den kortsten weg naar Abbotshall, en rustig zijn pijp rookend genoot hij er van de uitwerking van zijn vraag af te wachten. De oogen van mr. Josiah Syme straalden van nieuwsgierigheid. Excuseer mij, sir," snoof hij, „maar bent u afgekomen op wat er daar in huis, ge- bcurd is Waarschijnlijk niet!" zei Anthony. Mr Svme probeerde het opnieuw. „Bent u een detective, sir?" vroeg hij op dezelfde snuivende manier, alsof hij een complot ver moedde „Als dat zob is, kan Joe Syme u mis schien van dienst zijn." Hij boog zich naar voren en voegde er, zachtjes fluisterend, bij: „Mijn oudste dochter is tweede meisje op "zoo is," zei Anthony „Wacht even tot ik mijn hoed gehaald heb, dan kun nen we samen oploopen. U kunt mij den weg W'jDus dus u bent een detective, sir?" "Wat ik werkelijk ben," zei Anthony, „dat mag onze lieve Heer weten. Ik weet het niet. Maar u kunt, als u wilt, vijf pond verdie nen." Mr. Syme begreep genoeg. Terwijl zij wandelden, eerst langs den stoffig-witten weg, daarna door de velden en tenslotte langs den oever van het snel stroomend, nog geen twintig meter breede riviertje, de Marle, vertelde mr. Syme, wat hü wist. Gezuiverd van herhalingen, biografische afdeelingen, en uitweidingen op het gebied yan landelijk getheoretiseer, was het verhaal DOOD DOOR SCHULD. De rechtbank te Almelo heeft gisteren uit spraak gedaan in de zaak tegen den 24-jari- gen fabrieksarbeider H. A. M. uit Borne, die in den nacht van 6 op 7 September j.1. te Al melo als bestuurder van een auto, terwijl hij onder den invloed van sterken drank verkeer de, de 20-jarige Jozefina van den Hoek, die bij een handwagen liep, heeft aangereden, tengevolge waarvan deze na korten tijd is overleden. De rechtbank veroordeelde M. tot een ge vangenisstraf van vier maanden en intrek king van het rijbewijs. DIENSTWEIGERING. De krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft gisteren P. K., uit Rotterdam, ingedeeld te Amersfoort, wegens dienstweigering veroor deeld tot zeven maanden gevangenisstraf, met ontslag uit den dienst. DE DEBATTEN IN HET HOOGERHUIS. De Britsche politiek in China. De debatten in het Hoogerhuis zijn ge opend met een interventie van Lord Peel over de Britsche politiek in China, waarin de na druk werd gelegd op het belang van den Britschen handel in het Verre Oosten. Na in groote trekken de lichtlijnen te hebben aan gegeven van de Britsche jjolitiek in deze laatste jaren, stelde Lord Peel in het licht de noodzakelijkheid van een actie, die de rechten van Engeland moet doen respecteeren, waar aan hij toevoegde, dat men niet op respect der Chineezen kon rekenen, wanneer men een passieve houding aannam. Spr. deed de ver schillende successen van de Narrking-regee- ring uitkomen en bracht hulde aan de eigen schappen van den staatsman Soeng. waarna hij uit deed komen dat Groot-Brittannië steun zou kunnen verleenen aan de Chinee- sche regeering door haar te heljïen de orde te herstellen in de Yangtse vallei, een onont beerlijke voorwaarde voor het doen slagen van de reorganisatieplannen op economisch gebied. Spr. verklaarde, dat hij persoonlijk gunstig geporteerd was voor een finan- cieelen steun in welken vorm ook der Chi- neesche regeering. Spr. wees er op, dat er een onvoldoende contact bestend tusschert de Britsche iegatie en de Britsche kolonie in Sjanghai en dat het goed zou zijn het voor beeld te volgen van andere landen, wier ver tegenwoordigers voortdurend van residentie wisselden tusschen Sjanghai en Nanking. Verschillende sprekers sloten zich aan bij Lord Peel. Uit naam der regeering ant woordde Stanhope. de onder-secretaris van oorlog, zeggende, dat hij geen nut zag in verplaatsing van de residentie der Britsche legatie te Peking, maar dat hij Chineesch- Biitsche samenwerking toejuichte hoewel het niet op den weg van Engeland lag te interve- nieeren in de binnenlandsche politiek van de Chineesche republiek. Ontwapeningsdebat in het Hoogerhuis. Gisteravond heeft in het Hoogerhuis een debat over de ontwaf>eningskwestie plaats gehad. De socialist Lord Ponsonby richtte een scherj>en aanval tegen de Engelsche regee ring. Het ontwapeningsontwerp is brokken- werk. Het is even onverteerbaar als al het andere, dat op de Ontwapeningsconferentie is geproduceerd. „Eén ding is zeker ver klaarde hij met stemverheffing n.1. dat de weg, dien Engeland heeft ingeslagen, ver keerd is. Daarom moet een ander pad wor den betreden". Lord Reading (liberaal) steunde de door Simon in het Lagerhuis afgelegde verklarin gen, die hem er van overtuigd hadden, dat de Engelsche regeering haar uiterst.- best heeft gedaan voor de zaak van den vrede en het verhinderen van de herbewapening. Lord Cecil verzette zich tegen de bewe ringen, wat de Engelsche regeering den oor log wil. Het land wil echter nauwkeurig weten, wat de regeering denkt te doen. Lord Arnold, lid van de Nationale Arbei derspartij, verklaarde, dat de overwinnende mogendheden het verdrag van Versailles niet zijn nagekomen. Namens de regeering richtte de minister van oorlog, Lord Haiilsham, zich tegen de socialisten, dien hij verweet dat zij de ont wapeningsplannen der regeering uit partij overwegingen verdraaiden. Ten aanzien van de voorstellen van den leider der oppositie Lom Ponsonby die be toogd had, dat de regeering te Genève moest voorstellen, dat de bewapeningsstand van als volgt: Kort na elf uur, den vorigen avond, was miss Laura Hoode de studeerkamer van haar broer binnengekomen en had hem gevonden, dood en gewond, bij den haard. Hoe precies de verwondingen waren, kon mr. Syme niet vertellen, maar volgens de met elkaar over eenstemmende berichten waren zij nog al af schuwelijk. Vóór zij flauw viel, had miss Hoode een schreeuw gegeven. Toen andere huisgenoo- ten er bij kwamen, vonden zij haar liggen naast haar broers lijk. Dadelijk was er een onderzoek ingesteld naar de moordenaars en waren de politie en een dokter er bij geroe pen. Er werd gezegd mr. Syme ging ver trouwelijke mededeelingen doen dat door den schok de geestvermogens van miss Hoode gekrent waren Tot nog toe had men geen enkele zekerheid omtrent den persoon van den misdadiger, maar (hier uitte mr. Syme allerlei duistere vermoedens, welke betrek king hadden op elk der huisgenooten met uit zondering van zijn dochter). Anthony stopte den woordenvloed door een vraag. „Kunt u mij", vroeg hij, „nauw keurig vertellen wie in het huis wonen?" Mr. Syme's woordenrijkdom nam opeens toe. „O ja. Hij wist er alles van. Op het oogenblik waren daar miss Hoode, twee vrienden van den overleden mr. Hoode en het dienstpersoneel en de jonge mijnheer mr. Deacon die secretaris was geweest van den gestorvene. De namen? O ja, hij kon de namen precies opgeven. Dienstperso neel zijn dochter Elsie, tweede meisjes; Mabel Smith, een ander tweede meisie, Duitschland als grondslag moest worden ge nomen. verklaarde Hailsham, dat dk wel een heroische geste zou beteekenen. maar de Engelsche regeering wil te Genève overeen stemming tot stand brengen. „Gelooft iemand, dat Frankrijk heden zou ontwapenen tot den stand der Duitsche bewapening, wan neer wij dat zouden eischen? Of gelooft iemand dat lapan of de Vereenigde Staten in een dergelijke politiek zouden toestemmen? Dk veelgeroemde pian is derhalve slecht? een graad van vertwijfeling. HET UITSTEL VAN SIMON'S VERTREK NAAR GENEVE. De reden. Nader wordt gemeld, dat Cadogan van het Foreign Office de Britsche regeering zal vertegenwoordigen op de zitting van het Ont wapeningsbureau van morgen, omdat ook de Fransche en Italiaansche regeeringen niet door ministers zullen zijn vertegenwoordigd. Sir Simon en Eden zullen voor noodzakelijke besprekingen de eerste dagen te Londen blij ven, maar de hoop wordt uitgesproken, dat de volgende week een hunner voor eenigen tijd naar Genève zal vertrekken. Simon zal vanavond op het jaarlijksche diner, dat aangeboden wordt door den Lord- Mayor van Londen, een rede houden in het bijzijn van alle buitenlandsche diplomatieke vertegenwoordigers. MUTATIE IN HET OOSTENRIJKSCHE KABINET? In politieke kringen wordt met alle zeker heid verklaard, dat de minister van finan ciën, dr. Buresch, binnen enkele dagen zal af. treden en benoemd zal worden tot gouver neur der Postspaarkas. Het Bruine Huis in beslag genomen. Het Bruine Huis, dat reeds bij het verbod der nat.-soc. partij door de politie was ge sloten, is thans in beslag genomen. DE FRANSCHE SOCIALISTEN. De scheuring in de partij. De Zondag uitgesloten leden van de socia listische partij hebben gistermiddag een nieu we parlementaire groep gevormd, .waaraan zijn toegetreden zeven senatoren en 29 ka merleden zullen toetreden. De nieuwe par'ij zal waarschijnlijk optreden onder den naam Jauresiaansche socialistische partij. Zij zal deel bür'ven uitmaken van de socialistische internationale. 32 andere parlementsleden, d'e trouw zijn gebleven aan de oorspronke lijke partij, maar dit toch rechts georiënteerd zijn, hebben besloten Leon Blum mede te deelen, dat zij voornemens zijn een duidelijk reformistische politiek te voeren, zonder negatief te worden en dat zij de afgescheide nen zullen blijven beschouwen als kame raden, die niet opgehouden hebben deel uit maken van de partij. FRANSCHE VESTINGWERKEN. Aan de N.-O-grenzert» De „Intransigeant" opent een reeks artike len over de Fransche vestingwerken aan de N. O.-grezen, die volgens de meening van den correspondent alles in de schaduw stel len, wat tot dusverre in deze richting is ge presteerd. Deze werken, die deels rond, deels vierkant zijn of in trapeziumvorm zijn ge bouwd en welker muren door pantserplaten tegen de zwaarste artillerie zijn beschermd, duiken op de minst verwachte plaatsen op. De geschutbatterijen zijn zoo ingericht, dat het vuur van twee vestingen kru'st, zoodlat de grootst mogelijke ruimte» wordt bestreken. Iedere afzonderlijke vesting wordt bovendien beschermd door verscheidene prikkeldraad versperringen, die electrisch geladen zijn. Het onzichtbaarmaken, dat reeds bij den aanleg zoo veel mogelijk is nagestreefd, zal thans door den aanplant van boomen en der gelijke nog worden vervolmaakt. De afzonderlijke vestingwerken zijn omge ven door een breede en diepe gracht waar- van de toegang bewaakt wordt door gepant serde en onder krachtigen stroom staande blokhuizen. Onder den grond loopt een groot net van gangen, die voor een deel ruim 100 M. diep liggen. Teneinde een zoo snel moge lijk transport der troepen van het eene fort naar het andere te kunnen tot stand brengen is een electrische ondergrondsche tram aan gelegd. Voor het onderbrengen der troepen is in alle opzichten gezorgd door geventi leerde kazematten. Een hecht systeem van luchtfilters ververscht voortdurend de lucht, terwijl een bijzondere installatie door het in stellen van een hoogere druk in de kasemat- ten het binnendringen van gifgassen moet Martha Forest, de keukenmeid; Lily Ingram, het werkmeisje; Annie Holt, kamersmeisje; de oude Poole, de butler; Bo Belford, de an dere huisknecht. Dan waren er Tom Digl'e, de tuinman, die echter in het dorpszieken huisje was de laatste week en er nog niet uit weg was. En dan nog de chauffeur, Harry Wright. Natuurlijk woonden, nu dacht hij er aan, de tuinman en de chauffeur niet in het huis, zij woonden in het portiershuis. „En de twee gasten?" vroeg Anthony. Het is moeilijk te gelooven, maar hij had dien stroom van namen in zich opgenomen, had zelfs nauwkeurig van ieder de positie en plichten vastgesteld. „Eén heer en één dame, sir. O, en dan is er de kamenier van de dame, een meisje met een Franschen naam. Duboise, kan dat?" Mr. Syme was zichtbaar trotsch vanwege zijn on feilbaarheid. „Mevrouw Mainwaring heet de dame zij is een slanke, mooie dame met een soort van gouden haar, sir. En de heer is sir Arthur Digby-Coates en hij is een erg aardige mijnheer, zegt Elsie Anthony uitte een kreet van blijdschap. Digby-Coates was een kennis uit den tijd toen hij particulier secretaris was. Digby- Coates kon nuttig zijn. Hastings had het hem niet verteld. e Daar is Abbotshall, sir", zeide mr. Syme. Anthony keek op. Aan zijn linkerhand zij hadden gewandeld met de Marle aan hun rechterhand - was een verzorgde, lieve turn, waarvan de bloembedden, paden en het gras veld zich uitstrekten tot aan een der vreemd ste huizen, die hij zich herinneren kon. fWordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5