JSmmnland (panfiavin Jnqezonden Stukken Rechtszaken Provinciaal TUeums Aanrijding met vreeselijke gevolgen. PASTILLES VERKEERSONGEVALLEN BRANDEN. die het tenlaste gelegde bewezen achtte, zei da BERGEN. ALBERT VOGEL OVERLEDEN. Een bekenae voordrachtkunstenaar. Uit Den Haag komt het bericht, dat voordrachtkunstenaar Albert Vogel daar gisteravond na een korte ongesteldheid, 59 jaar oud, overleden is. IVat hij was en wat hij deed. Het Hbl. vertelt het volgende van den over ledene Albert Vogel is in ons land de eerste, en misschien wel de laatste kunstenaar der wel sprekendheid geweest. Er zijn veel welbe spraakte en ook welsprekende mannen onder ooze tijdgenooten, maar Vogel beoefende de •welsprekendheid niet als middel maar als doel; voor hem was zij een kunst die ver fijnd en gekoesterd moest wo.den en waar van men de wet-en in cere diende te houden Hij heeft die wetten te boek gesteld in zijn omvangrijk weik Rhetorica" dat in 1931 het licht heeft gezienhij beoefende de welspre kendheid en trachtte haar bij anderen ingang fe doen vinden als leeraar aan de Hcogere Krijgsschool en aan de Iridsdw Universiteit en als voorzitter van de Maatschappij tot bevordering der Woordkunst. De welsprekendheid wordt hier te lande in dezen rijd siechts beoefend wanneer zij in aanleg aanwezig is; zij wordt niet aange leerd en niet bestudeerd. Zelfs de heden- daagsche schrijvers verwaarloozen zinsbouw en stijl, en zeker doen vele sprekers het. Het behoort tot de goede opvoieding om een zekere belezenheid rijk te zijn, om muziek te beoefenen maa: het instrument van óe taal wordt hierbij verwaarloosd. Hiertegen is Albert Vogel m verzet gekomen. Hij heeft geijverd voor de welsprekendheid, met geest drift en toewijding, hij heft daarvan de taak van zijn leven gemaakt. Albert Vogel was een majestueuse figuur, door houding en gebaar Men herkende in 'hem d*n voordrachtkunstenaar van d* groote klassieken, den man die als Odipus wist te verschijnen die de toga van Coriolanus dra gen kor.. Dat een der knepen van de kunst der welsprekendheid in hri bereiken van efftct bestaat bemerkte men in ziin voordrachtkunst en in heel ziin ontreden. Maar dat effect was nooit zondei zin. zonder achtergrond, nooit hol. Misschien was het eenigszins uit den tijd en wellicht heeft Albe-t Vogel dit beseft want in later jaren trad hij als voordracht kunstenaar zelden of nooit in het openbaar op. Men stelde aan de kunst van de voor dracht allengs andere eischen men ver langde meer ingetogenheid. nr*er soberheid dan met zijn opvattingen strookte. Maar Al bert Vogels a's voordrachtkunstenaar leeft in de herinnering als een monumentale uilb-ei der van monumentale figuren en werken. W. H. VLIEGEN. Weer lid ontwapenings-delegaiie Het Volk (soc.) schrijft: Men herinnert zich, dat ons Kamerlid Vlie gen het lidmaatschap van de Nederlandsche delegatie naar de Ontwapeningsconferentie ter beschikking stelde, toen de regeering een bom had laten werpen op „De Zeven Provin ciën", terwijl de delegatie in overeenstem ming met de regeering te Geneve werkte in de richting van een internationaal verbod tot het werpen van bommen uit vliegtuigen. Naar wij thans vernemen, heeft Vliegen op persoonlijk verzoek van den minister van bui- tenlandsche zaken, onder volledige handha ving van zijn grief, besloten zijn werkzaam heden als lid van de delegatie te hervatten. 65000 SWEEPSTAKE-LOTEN IN BESLAG GENOMEN. Aan boord van een Engelsch schip. De Rotterdamsche rivierpolitie heeft giste fen aan boord van het Engelsche stoomschip Tringa, een partij van 65.000 tot 70.000 Sweepstake-loten in beslag genomen. De lo ten werden gevonden in de hut van den mar conist. Tegen dezen is nog geen proces-ver baal opgemaakt, omdat nog niet vaststond, ■>f hij ze heeft willen verkoopen. DE PROEVEN IN DE LEIDSCHE KINDERKLINIEK. De Medische Tuchtraad heeft de aanklacht tan prof. dr E. Oorter te Haarlem, hoog leeraar aan de kinderkliniek van de Universi teit te Leiden, en eveneens de aanklacht van dr. H. D. de Boer te Wassenaar, welke aan klachten gericht waren tegen den voorzitter der stichting: Anti-vivisectie-bond, den heer P. Pijl, arts, niet ontvankelijk verklaard en afgewezen. Zooals men weet had de stichting: Anti vivisectie-bond te 's-Gravenhage (zetel: Stad houderslaan 86, tel. 555777, giro 11322), bij monde van haar voorzitter, dr. Pijl, in ge schrift en op openbare vergaderingen protest aangeteekend tegen experimenten gedaan in de kinderkliniek te Leiden door dr. Boer on der leiding van prof. Gorter. Naar aanleiding van een lezing hierover in Den Haag in Januari 1933, hebben nu prof. Gorter en dr. Boer tegen dr. Pijl aanklachten ingediend bij den Medischen Tuchtraad, met de bedoeling dr. Pijl veroordeeld te krijgen en hierdoor de act;e der stichting te stuiten. Genoemde aanklachten werden onder steund door verklaringen van assistenten van prof Gorter, welke assistenten op de ver gadering in Den Haag gekomen waren. Dr. Pijl toonde aan, dat deze verklaringen bezijden de waarheid waren en het gevolg hiervan was, dat zoowel de aanklacht van prof Gorter, als die van dr. Boer niet ont- 'ankelijk werd verklaard en afgewezen. HANDEL MET DUITSCHLAND. Rogge tegen scrips Minister Verschuur heeft in zijn radiorede van Dinsdagavond melding gemaakt van den aankoop van een partij Ehjitsche rogge door de graancentrale, waarvan wij reeds eerder melding hebben gemaakt. Het Hbld. verneemt, dat het bedoeling der regeering is, dat deze rogge via den gewonen handel, die zich met de distributie van voer- graan in het binnenland bezig houdt, aan den man zal worden gebracht. De Graancen trale treedt in de functie van de verladers, die met de technische benaming der beurs nshippers" wordt genoemd, welke functie tot dusverre meest door buitenlandsche huizen werd vervuld. Dat deze overeenkomst door Nederlandsche zijde met groote instemming is aangegaan, mag niet worden beweerd. Veeleer mag wor den gezegd, dat deze regeling noodgedwon gen tot stand gekomen is. De prijs van de rogge is min of meer gefingeerd, omdat hij uitgedrukt wordt in scrips. De prijs hangt dus grootendeels af van het bedrag aan scrips, dat Duitschland er voor aanvaardt Het schijnt mede in de bedoeling te liggen dat handelaars, die mais en gerst verkoopen als veevoeder, ook deze rogge, gedeeltelijk ter vervanging van genoemde granen zullen ver handelen. De rogge zal dan vooral in de plaats moeten komen van gerst, daar rogge tezamen met mais kan worden gevoederd doch niet met gerst Zal dat doel bereikt wor den, dan kan de prijs in den handel niet hoog gesteld worden. Voor zoover ons bekend, zijn geen maatre- ge'en in overweging om den afzet van de ge- heele af te nemen hoeveelheid, die tusschen 60.000 en 80.000 ton ligt, op deze wijze te verzekeren. Met de mogelijkheid, dat Neder land wederom een deel der Duitsche rogge zal moeten uitvoeren, wordt rekening gehou den. LEGAAT. Wijlen mevr. de wed W. geb. S., te Nijme fen overleden, heeft aan de diaconie der Ned lerv. gemeente aldaar ten behoeve van haar stichting voor ouden van dagen „Levens avond" vermaakt, vrij van rechten, een ka pitaal nominaal 34.500 2'A pCt grootboek inschrijving N. W. S., tijdelijk belast met vruchtgebruik. TEGENVALLERS BIJ DE BEGROOTING VAN LEEUWARDEN. Onlangs becijferde de wethouder van financien te Leeuwarden, de heer G. Ritmees ter, dat hem in 1934, als het betreffende ont werp wordt aangenomen, 87.000 minder uit het gemeentrfonds wordt uitgekeerd. Uit een thans ontvangen schrijven heeft hij bere kend, dat de rijksbijdrage in de gemeentelijke kosten van werk'oozenzorg voor dat jaar 92.000 minder zal bedragen, zoodat door twee tegenvallers met rond 180.000 reke ning moet worden gehouden bij het opmaken der gemeentelijke begrooting voor 1934. Moeder en dochter gedood. Gisteravond ongeveer 6 uur heeft op den straatweg tusschen Noordhorn en Niezijl onder de gemeente Zuldhorn (Gron.) een ernstig ongeval plaats ge had, hetwelk aan twee personen het leven heeft gekost. Op dat moment n.1 reden op den straatweg de ongeveer 30- jarige arbeidersvrouw de H-xan en haar 12-jarige dochter. Zij werden achterop gereden door 'n auto, bestuurd door den heer Sennema uit Leeuwarden. Door het verblindende licht van een tegen komer werd de heer Sennema dermate het zicht ontnomen, dat hij de heide fietsende vrouwen op den weg niet opmerkte. De wagen reed de beide wiel- rijdsters aan, die tegen den grond ge smakt werden. eZer ernstig verwond werden de beide slachtoffers opgenomen In allerijl werd de marechaussee ge waarschuwd, terwijl ook dr. J. P. C. Tichelaar uit Zuidhorn spoedig ter plaatse verscheen. De geneesheer kon bij zijn komst slechts den dood bij bei den constateeren. De lijken werden in den loop van den avond naar het lijken- huisje te Zuidhorn overgebracht. De marechaussee leidde onmiddellijk het onderzoek, waarbij tegen den bestuur der S. uit Leeuwarden proces-verbaal werd opgemaakt. De auto werd in beslag genomen. Het onderzoek wordt voort gezet. BETER ONDERWIJS VOOR MINDER GELD. Naar de groote school met gediffe rentieerd leerplan. De tijden, dat men meende, dat elk bedrag aan onderwijs besteed, gerechtvaardigd was, zijn voorbij. Steeds krachtiger wordt de twij fel of Nederland met zijn duur systeem van kleine schooltjes ('t allerduurste ter wereld!) wel op den goeden weg is. De eerste krach tige aanval op dit geld-verslindend stelsel werd gedaan door de commissie-Colenbran der, die in een adres aan de koningin en de Staten-Generaal een uitvoerige beschouwing met voorslagen tot verbetering heeft aange boden. De heeren dr. C. P. Gunning en A. Feberwee zullen morgen op een der Efficien cy-dagen te Amsterdam het denkbeeld der scholenconcentratie opnieuw verdedigen. Een artikel van dr. J. Luning Prak in „De Opbouw" bepleit op statistische gronden de noodzakelijkheid der groote school (of school complexen). Hij becijfert, dat 30 pCt. der leerlingen een jaar te lang over de lagere school doet. „De 16.000 kinderen, die elk jaar slechts 4 of 5 klassen hebben doorworsteld na 8 jaar ploeteren, waarin ze 3 of 4 keer moesten blij ven zitten, hebben toch wel een zeer treurig bestaan op school. Mijn beroep brengt mij herhaaldelijk met deze achterblijvers in aan raking en men moet wel zeer verhard zijn om niet tot deernis te worden bewogen met deze stumpers, die steeds worden aangepord, met de beste bedoelingen ongetwijfeld, tot een voor hen glad onmogelijke taak en die steeds blaam, standjes en straf oogsten. Hun wordt de minderwaardigheid niet zoo'n beetje ge suggereerd, maar met een knots ingehamerd Hoe men nog kan meenen, dat het erger is voor zulke leerlingen in een speciaal school type naar eigen innerlijken groei onderwezen te worden dan bij het gewone onderwijs a.s afval terzijde te worden gestooten is p11! raadselachtig. Dit bezwaar komt dan ook te kens weer van menschen, die met de onaer wijsrealiteit geen werkelijk contact hepoe Voor de 1000, die bovengenoemde klan tjes bij hun afscheid van de school daar eix ongeveer hebben gekost, hebben zij maatschappij toch wel bitter weinig g prestaties genoten. h' steeds een Panflavin-pastille in den mond, wan groote temperatuursverschillen hebben dikwij keel- en amandelontsteking, ja xelfs gnep. te°' gevolge. Panflavin-pastilles echter dooden ae in mond en keel binnendringende liekteverwefcicers. w— üiuucuunugcnui Aan sterk uiteenloopende begaafdheidsni- veaux kan een bevredigend onderwijs worden gegeven in groote scholen met 3 of 5 parallel- afdeelingen. In tal van Amerikaansche steden is het onderwijs aldus met succes georgani seerd. In dezen tijd kan aan duren scholen bouw slechts bij uitzondering worden ge dacht, maar in de bestaande groote gebou wen en door combinatie van bijeenliggende scholen tot een paedagogische en administra tieve eenheid is er al heel wat te bereiken. Op deze wijze kan met groote, homogene klassen toch vruchtbaar werk worden ver richt, zonder zitten blijven, wat dus dubbel bespaart. Verbetering van de opleiding der leerkrach ten is eveneens dringend noodig en onmis baar voor een uiteindelijke onderwijshar- monie". EEN MEEVALLER VAN EEN TON. Een onbekende maakte de schatkist gelukkig. De minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist van een onbekende is ont vangen een bedrag van 100.512.50. BENAUWDE OOGENBLIKKEN. Gisteravond is de lift in het pand van de firma F. aan het Westnieuwland te Rotterdam plotseling tusschen twee ver diepingen blijven steken. Tegelijkertijd werd in den liftkoker een sterke brand lucht geroken. In de lift zat de 14-jarige loopjongen W. R„ die met geen mogelijk heid uit de lift te krijgen was. De brand lucht werd steeds erger en de jongen heeft in de lift eenige zeer angstige oogenblikken doorgemaakt. De brand weer werd gealarmeerd en achtereen volgens verschenen de slangenwagens 21, 22 en 27. Ze behoefden echter geen dienst te doen, want nadat men den electrischen stroom had uitgeschakeld het bleek dat in de machinerie van de lift kortsluiting was ontstaan was de brandlucht gaandeweg minder gewor den. Met vereende krachten gelukte het de lift naar beneden te trekken, waarna de jongen uit zijn hachelijke positie kon worden verlost BLOEDIGE VECHTPARTIJ. In een volkslogement Te Zaandam heeft gistermiddag in het volkslogement van Oosterhek aan de Franschestraat een hevige vechtpartij plaats gevonden. Een reizende koopman van 52 jaar uit Amsterdam vervoegde zich aan dit adres om nachtverblijf. Toen hem gevraagd werd vooraf de kosten te betalen werd hij daarover zoo boos, dat hij den vrager met een mes te lijf ging en hem een diepe snede over de wang toebracht Een der logeergasten, die den knecht van den logementhouder te hulp wilde komen, kreeg een snede in het gelaat en den arm. Daarop heeft de knecht den Amster dammer een slag met een melkpan op het hoofd gegeven, waardoor deze tijde lijk buiten gevecht gesteld werd en men hem het mes kon ontnemen. Gevolg was dat alle drie personen in het ziekenhuis moesten worden ver bonden. De aanvaller is daarna in arrest gesteld. CONTINGENTEERINO GLASWERK. Naar wij vernemen zal de staatscourant van heden een K. B. bevatten, waarbij de invoer van huishoudelijk glaswerk wordt ge- contingenteerd, voor den tijd van drie maanden, te rekenen van 1 November af. Het contingent van den toegestanen invoer is be paald op 85 pet. van de waarde van den ge middelden driemaandelijkschen invoer in de jaren 1931 en 1932. Kind den weg overgestoken en gedood. Gistermiddag te omstreeks twee uur fiets over den Kasteelweg te Eindhoven fiets ove den Kasteelweg te Eindhoven in de richting van haar aan dezen weg gelegen woning. Daar zag haar drie jarig zoontje haar aankomen en plotse ling stak het kind, dat op zijn moeder wilde toeloopen, den rijweg over. Op hetzelfde moment naderde een drietons vrachtauto, bestuurd door den chauf feur W. van Gerven uit Winterle. Deze trachtte nog 'n aanrijding te voorkomen door uit te wijken en sterk te remmen, heigeen niet gelukte. Het kind werd aan gereden en op slag gedood. Overreden en gedood. Dinsdagmiddag is te Harlingen een tien jarige jongen, die van een groentenkar was gestapt door een vrachtauto gegrepen. Hij geraakte onder de wielen en was onmiddellijk dood. Ketelhuis verbrand te Amsterdam. Vanmorgen omstreeks half vier brak brand uit in de stoomhoutzagerij van de firma E. v. d. Stap Zn. te Amsterdam. De brand kon worden beperkt tot het ketelhuis. Op he vige wijze woedde het vuur in het ketelhuis en het was een geluk, dat de veiligheidsklep van de ketel zoo goed werkte, waardoor ge vaar voor uit elkaar springen werd voorko men. Tegen half zes was de brandweer de brand meester. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Het bedrijf ondervindt geen iagnatie. DR. J. W. W. GOOSENS. t Te Maastricht is op 64-iarige leeftijd over leden dr. J. W. W. Goosens. archivaris van de provincie Limburg en bekend archeoloog. KORTE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage is overleden, 73 jaren oud, de heer J. D. G. Schuuring, oud-hoofd directeur van de registratie, de hypotheken en het kadaster. Te Zaandam is ten nadeele van den sla ger D. Post uit diens slachterij een half var ken gestolen. Daar de slachterij aan de Zaan ligt, vermoedt de politie dat het boutje met een schuitje is vervoerd. Te Delft is een melkhandelaar gearres teerd, verdacht van verduistering van 2000 ten nadeele van een 60-jarige vrouw. De man geeft voor het geld verloren te hebben. (Buiten verantwoo'deli/kheid van de Redactie. De opname in ae rubruk, b*wiisi geenszins dat de redactie er mede instemt I. M. de Redacteur, Met verbazing las ik onlangs, dat men een bedrag van 27000 aan de Bergerbrug wenschte te verbouwen, een brug, waar ik ninimer een opstopping van verkeer zag en die tot de beste bruggen in onze gemeente kan worden gerekend, in tegenstelling mei Friesche Brug en Vlotbrug. Het schijnt echter wel. dat de gemeente Alkmaar de belastinggelden niet anders kan gebruiken dan voor verbeteringen van af Station en Bergen naar de stad. Vele tien duizenden guldens zijn hiervoor reeds uitge geven en nog vele tienduizenden guldens zul len vermoedelijk in de toekomst hiervoor nog worden gevoteerd. Verfraaiing Stationsweg, onteigening Scharloo, Brug aan den Ber- gerweg, ombouwing Bergerhout, aanleg Bergerweg, en straks nog Bergerbrug, Gees terweg, boschaanleg Bergerweg, onteigening Zevenhuizen zullen wel volgen. Kon men nu de Groote Kerk nog eens verplaatsen, dan zou alles misschien in orde kunnen zijn. En dat voor een verkeers- en toegangsweg, die behoudens de 3 zomermaanden, nimmer tot ,le druksten zal behooren, omdat er geen ach terland is. De drukste toegangswegen tot de stad zijn nig immer de Rijksstraatweg en Friesche weg, terwijl ook Schermerweg en Heldersche weg, nog best mee kunnen doen. Hier zijn doorverbindingen met een verkeer over het geheele jaar. Het schijnt echter dat dit besef nog nimmer tot den Raad fs doorgedrongen. Wanneer dit wel het geval was, dan waren er ook wel eens enkele duizenden guldens ge bruikt om den Friesche- en Schermer- weg minder middeleeuws te maken. Wanneer de Raad eens kon besluiten, om behoorlijke gegevens te verkrijgen omtrent verkeer, door aan alle toe gangswegen eens een week controle posten te plaatsen (menschen genoeg hiervoor beschikbaar) dan zou er kans bestaan dat verdere groote uitgaven voor het in den aanhef genoemde ge deelte, niet noodig bleken te zijn. Het spoorverkeer kon b.v. nog rechts en links worden geleid, de Spoorstraat zou weer uit zijn isolement worden ver lost en aan verbreeding van de Berger weg nog best mee kunnen doen. A_ EEN ERNSTIG DIE NSTWEIGE RING S- GEVAL. Moeder lokt uit, dat haar zoon zich niet aanmeldt voor den militairen dienst. Voor de Vierde Kamer der Amsterdam- sche rechtbank heeft een moeder terecht ge staan, terzake dat zij, door misbruik van gezag opzettelijk heeft uitgelokt dat haar zoon zich niet voor den dienstplicht heeit aangemeld. De moeder heeft, toen haar zoon een aanschrijving ontving tot aanmelding voor den dienstplicht, den burgemeester van Amsterdam een brief geschreven, waaraan wij ontleenen: tijd toen roede en plak regeerden. Dr. J de minister van financiën had nooit, ofschoon „Mijn minderjarige zoon ontving van U een aanschrijving, volgens welke hij zich moest doen inschrijven voor den dienstplicht. Deze oproeping, gericht tot een minderjarige, geeft mij (zijn moeder) het recht en den pücht, dezen brief aan U te schrijven. „De Nederlandsche wetgeving ontzegt aan minderjarigen de bevoegdheid tot zelfstan dig handelen in zaken van eenige beteekenis, vereischt daarentegen medewerking der ouders en stelt deze ook aansprakelijk. Juist daarom ontzeg ik die wetgeving het recht mijn zoon te onttrekken aan mijn ouderlijk fezag, om hem op te leiden voor het oorlogs- andwerk. „Als moeder grijp ik in om te getuigen van mijn onverwoestbaar geloof in de ge weldloosheid en tegen den waanzin van' den oorlog. „Ik zou mij tegenover mijn zoon en tegen- over zijn geweten schuldig voelen, indien ik mijn zoon niet belette, tijdens zijn minder jarigheid onwetend mee te doen aan nieuwe oorlogsvoorbereiding (al mag die dan bedekt worden door de leus: verdediging des vader lands), en indien ik daartoe misbruik maakte van het mij ten dienste staande voorrecht van uitstel op grond van studiebelangen in plaats van op de thans gevolgde wijze aan U mijn weigering rona en eerlijk kenbaar te maken." De Officier yan Justitie mr, P, Bosch dat verdachte principieele bezwaren had, waarmede rekening wordt gehouden. Zij heeft nu echter opzettelijk uitgelokt, dat haar zoon zich niet aanmeldde voor den dienst en sur. eischte deswege een maand gevange nisstraf. De verdediger mr. J. H. Poolenaar merkte op dat men hier te doen heeft met hooge ethische motieven. Verdachte ontleent aan haar geloofsbeginselen het absolute verbod van gebruik van geweld tegen de medemen- schen. Welbewust heeft zij gemeend de wet te moeten veronachtzamen om te gehoor zamen aan de hoogere wetten. De basis van de samenleving is nog steeds het gezin, waar de ouderlijke macht moet worden gehandhaafd Deze moeder heeft haar gezag doen gelden en de wet dient haar motieven te erkennen en op verzoek van deze moeder had de dienstplicht van haar zoon moeten worden uitgesteld tot zijn 21ste jaar, wanneer zijn opvoeding voltooid was en bij zelfstandig, naar gelang zijn opvatting, zou kunnen handelen. De Minister heeft een der gelijk verzoek echter afgewezen. Pleiter concludeerde tenslotte tot vrijspraaf subs. een lichte straf. Zoon gehoorzaamde zijn moeder. Tegen den zoon, die terecht stond wegens het niet doen van aangifte voor den dienst plicht, eischte de Officier een maand gevan genisstraf. De Officier merkte op, dat er anders wegen zijn te volgen, indien men prin cipieele bezwaren tegen den dienstplicht heeft. Mr. Poolenaar voerde aan, gelijk de zoon dat zelf had uiteengezet, dat er niet opzette lijk was gehandeld. De iongen had volkomen vertrouwd op zijn moeder, de hem, na ont vangst van de oproeping, had gezegd dat hij zich daarmede verder niet behoefde te be moeien. De jongeman heeft zelf nog geen oordeel, bij hem is geen sprake van nro of contra, hij volgde alleen aen raad van zijn moeder. Het speefpl. van den Officier niets te hebben vernomen van het conflict, waar voor de jongen zich zag geplaatst: keuze tusschen wettel ij ken plicht en gehoorzaam heid aan zijn moeder. Voor den jongen is het gebod der ouders een volkomen afdoende grond om zich met de zaak niet verder te be moeien. Hadde de Officier dit conflict inge zien, dan zoude hij een andere straf hebben geëischt. Echter is hier sprake van over macht, en dus zal verdachte moeten worden vrijgesproken. Subsidiair verzocht pleiter een clementere straf. Uitspraak in deze zaken Woensdag 22 No vember te 10 uur. SNORDER" WEGENS POOINO TOT DOODSLAG VEROORDEELD. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde een „snorder" wegens poging tot doodslag, conform den eisch van het O.M., tot een jaar gevangenisstraf. Hij had in den nacht van 9 oo 10 April in de Rijnstraat getracht een agent van politie, die hem wilde bekeuren, omver te rijden. De agent kon nog op het laatste oogenblik op zij springen. De a.s. vergadering der V.V.V. In de morgenavond in het Oranje hotel te houden buitengewone vergade ring van de V.V.V. komt in behande- liug het voorstel van 34 leden van de afd. Bergen van den Nederl. Pension- houdersbond, tevens leden van de V. V. V., om het bestuur met twee leder pen sionhouders uit te breiden, welk voor stal in de vergadering van 18 Februari j.1. werd aangeboden en in handen van het bestuur om prae-advies werd ge steld. Het bestuur stelt zich nog steeds op hetzelfde standpunt, ingenomen op de vergadering van 23 Februari 1928, waarin een dergelijk voorstel met 42 tegen 18 stemmen werd verworpen. Het bestuur acht uitbreiding van het aantal bestuursleden niet bevorderlijk voor een snelle afdoening van zaken. Ongetwijfeld zal het moeilijker zijn een bestuur van 7 leden, dan een bestuur van 5 leden in voltallige vergadering bijeen te krijgen. Bovendien is het bestuur van oordeel, dat het ongewenscht is, dat enkele leden deel van het bestuur uitmaken voor het behartigen van groepsbelangen. De V. V V. is er in de eerste plaats om de naar Bergen komende vreemdelingen van dienst te zijn. Door hen het verblijf zoo aangenaam mogelijk te maken, wordt de trek naar Bergen bevorderd en daardoor het wel- vaartsbelang van Bergen gediend. Het bestuur heeft allerminst bezwaar tegen het zitting hebben van een pen sionhouder in het bestuur, doch acht het ongewenscht iemand tot bestuurslid te kiezen, omdat hij of zij pensionhou- der(ster) is. De leden hebben te allen tijde het recht voorstellen in het belang van het vreemdelingenverkeer bij het bestuur in te dienen, of in de vergadering aan de orde te stellen. Ook voor groepsbe langen kan met de V. V. V. overleg ge pleegd worden, doch deze dienen in hoofdzaak in de betreffende vereenigin- gen te worden behandeld. Bovendien vordert het belang van de vereeniging, dat de aan de orde komende vraagstuk ken in het bestuur steeds vanuit den gezichtshoek van het algemeen belang worden bekeken en niet vanuit den ge zichtshoek van het groepsbelang. Het bestuur stelt daarom aan de ver gadering voor, om evenals in 1928 te be sluiten bovengenoemd voorstel te ver werpen. De vergadering is voor de V.V.V dus Van meer dan gewone beteekenis, zoo dat een drukke opkomst verwacht kar worden. 'T ZAND. Dinsdag j.1. heeft onze plaatsgenoot, de heer P. T„ met zijne luxe auto een aanrijding gehad met een vrachtauto van het vliegkamp „De Kooij", De aoéo

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7