Jbüutenland SLACHTVOORSCHRIFTEN VOOR EXPORTSLACHTER I JEN. Schiet'istrumenten worden aanbe volen. De Sophie-Vereeniging tot Bescherming van Dieren te Amsterdam heeft een adres gericht tot den minister van Economische Zaken, waarin wordt verzocht het hierheen te leiden, dat: lo. de voor de exportslachterijen geldende slachtvoorschriften zoo spoedig mogelijk in overeenstemming worden gebracht met de voorschriften, bij koninklijk besluit ter uit voering van de vleeschkeuringswet gegeven, en 2o geen hoog-drachtig vee meer ter afma king wordt aangekocht, en het dooden van de door de Crisis-Rundvee-Centrale aange kochte koeien zal geschieden overeenkomstig de voorschriften, zooals die voor de gewone abattoirs van kracht zijn. toegezegde verruiming van de bepalingen der winkelsluitingswet vóór 1 December a s. in te voeren. De regeering en het autovervoer. Aan de orde was daarna een voorstel-Rijs wijk: „De Centrale Raad besluite tot actie tegen de plannen ten opzichte van de be drijfsauto s, welke bij de regeering aanhan gig zijn". Het H. B. wees erop, dat onlangs is opge richt de Ned. r.k. bond van expediteurs en transportondernemers aangesloten bij den Ned. r.k. Middenstandsbond. In samenwer king met dezen vakbond voert de r.k. Midden standsbond actie om het betreffende wetsont werp tot een minder eenzijdige en meer recht vaardige regeling om te werken. Ook ten aanzien van de dreigende vermeerdering van financieele lasten op het autovervoer is de N.R.K.M. diligent. De afdeeling Rijswijk nam hiermede ge noegen. Vestigingsmogelijkheid. Ten aanzien van twee voorstellen van de afd. Rijswijk inzake verbod van zakendoen voor wachtgelders en gepensionneerden en binding der vestigingsmogelijkheid van on dernemingen, vereenigde de vergadering zich met het prae-advies van het H. B. dat van meening is, dat in afwachting van de tot standkoming eener publiekrechtelijke be drijfsorganisatie reeds, op een wettelijken grondslag, de vestigingseischen door de over heid zelf, in overleg met de vakorganisaties in de verschillende bedrijfstakken zouden kunnen bepaald. Dit punt zal in het werk program van den .N.R.K.M. worden opge nomen. Tegen verkoop van ontoelaatbare kleeding. De afd. Alkmaar stelde tenslotte voor, op maatregelen aan te dringen tegen den ver koop van ontoelaatbare kleeding, zooals aan stoot gevende avondtoeletten, strand- costuums e.d. Het H.B. ondersteunde dit voorstel. De katholieke middenstanders hebben de moraal hoog te houden; in eigen kring kan ten deze reeds veel worden bereikt. Rector Timp drong er bij de R.K. midden standers op aan, vooral te zorgen, dat hun dames bij avondfeesten enz. welvoegelijk ge kleed gaan, daar anders den jongeren een verkeerd voorbeeld wordt gegeven. MOBILISATIE-SLACHTOFFERS. Het bestuur van den Bond van mobilisatie invaliden en hun nabestaanden heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin het, na uiteenzetting van de bestaan de grieven tegen de uitkeeringen, conclu deert dat een principieele herziening van de wet van 3 Dec. 1931 (Stbl. Nr. 489), waarbij voorop gesteld wordt de krachtige wil tot af doende rechtdoening en eerherstel, dringend noodzakelijk is; dat de wet van 3 Dec. voornoemd bij zulk een herziening slechts enkele redactioneele wijzigingen en aanvullingen behoeft en aldus tot grondslag van een rechtvaardiger en bil lijker streven zou kunnen worden gekomen; dat voorts, behalve dat aan voornoemde Wet een ietwat ruimere strekking zou moeten worden gegeven, zoo, dat alle werkelijk bona fide slachtoffers van de mobilisatie door de wet zullen kunnen worden geholpen, het be slist noodzakelijk en een eisch van recht is, dat het in hooge mate irriteerende en demo ral iseerende karakter van de bestaande wet zoodanig worde gewijzigd, dat hierin niet langer van begiftigden wordt gesproken en betrokkenen bij de toepassing als zoodanig worden behandeld, maar hen volgens de Wet naar eer en geweten werkelijk recht wordt gewaan dat een regeling als door de mobilisatie slachtoffers wordt voorgestaan, financieel niet meer behoeft te kosten dan de toepassing van de tegenwoordige Wet gemiddeld per hoofd vraagt. en derhalve dg Kamer verzoekt het spoedig daarheen te willen leiden, dat de Wet van 3 Dec 1931 in den zin als door het bestuur bedoeld wordt herz-'-1 en in afwachting hier van wil bevorderen opschorting inzake de van krachtwording van het K. B. van 23 Sept. 1033 (Stbl. Nr. 486), waar als een ver regaande onbillijkheid moet worden aange merkt. dat de toegekende iaarlijksche uitkee ringen met ingang van 1 Oct., alzoo binnen het iaar. geheel onverwachts en iuist voor den komenden winter aanmerkelijk worden verminderd of ingetrokken, zoodat vele leden van den Bond hierdoor opnieuw in groote ongelegenheid geraken. „EN VANAF DIE TIJD gebruik ik natuurlijk alleen 1. 2. 3., het bevalt me reusachtig". Op honderd verschillende manieren hooren we dit uit brieven als bewijs hoe 1. 2. 3. Hollandsch zelfwerkend waschmiddel wordt gewaardeerd door Hollandsche vrouwen. Zij schrijven over de mooie tint van het witte goed, over een wollen jumper, die ze er zoo prachtig mee hebben ge- wasschen en zelfs een enke'e keer, over de billijke prijs van 17V& cen* oer pak „5 cent goedkooper dan die dure buitenlandsche merken". ten kan het eindcijfer niet genoemd worden Bij de rondvraag kwam de heer Pepping terug op de opmerking van den heer Dekker. Het zal inderdaad vast loopen als we geen werk vinden. Spr. stelde voor om een derge lijk werk welke nu is aangekocht voor vuil nisbergplaats op te hoogen, indien we sub sidie kunnen krijgen. De voorzitter stemde er mede in. Een com missie werd benoemd, bestaande uit de hee- ren Pepping, Kuijs en Dekker, die een rap port zulen uitbrengen met een kostenbereke ning. Zoo mogelijk zal dan, met steun van het rijk, productieve arbeid gezocht worden. Het was heel laat toen de agenda was afge handeld. Daarna sluiting. ontslag verleend als schoonmaakster van het raadhuis en wel ingaande 1 Nov B. en W. stelden voor een tijdelijke werkster aan te 6tellen. Goedgekeurd. Dr. van Oppen werd herbenoemd als ge neesheer. Zijn vergoeding voor de armen praktijk werd op 1000 bepaald. Goedgekeurd werd de vernieuwing van de verhuurwoning voor het hoofd der O L. school voor 300 per jaar. Een voorstel van B. en W. om de rekening courant overeenkomst met het Landbouwcre- diet te Alkmaar te verhoogen van 10.000 op 15.000, werd goedgekeurd. Een voorstel van B. en W. om de politie verordening aan te vullen met een bepaling, dat het aanbieden van steunbonnen e.d., cir culaires enz. de goedkeuring van B. en W noodig heeft, ontmoette verzet bij den heer Dekker. Spr. vreesde, dat de politie van zijn macht gebruik zou maken als men voor een familiefeestje e.d. een lijst aanbood. Na uit voerige bespreking werd het voorstel aange nomen. Goedgekeurd werden eenige afschrijving .i en overschrijvingen op den dienst 1933, zoo als Ged. Staten die wenschen. Goedgekeurd werd de vergoeding art. 101 bijz. scholen over 1931 en wel 19.88 per leerling, welke bedraagt 7191.53. B en W. bieden aan een aanbieding voor geldleening voor aankoop radiobedrijf. De Boerenleenbank ter plaatse was het goed koopste, n 1. 4 3/4 pCt., zonder verdere kos ten. Goedgekeurd. Een voorstel om het radiodistributiebedrijf als aparte tak van dienst te beschouwen, de verordening betreffende aansluiting, commis sie van toezicht, administrateur en gelde ijk beheer, werd druk besproken. B. en W. stel den voor 50 pCt. der winst te storten in de kas van het bedrijf en 50 pCt. voor de ge meente. De commissie voor het G E B. en ra dio zal eene commissie zijn, de lijnwerkers van genoemde bedrijven zullen elkander aan vullen en behulpzaam zijn. De administratie wordt opgedragen aan den administrateur GEB De heer Dekker verklaarde zich tegen de cumulatie van functies. Waarom de een alles en de ander broodeloos, vroeg spr. De heei Nijman moet de laan uit ten bate van den heer Hermes De voorzitter en ook de andere heeren zei den, dat van een wijziging personeel geen sprake is, alleen in enkele gevallen. Boven dien is een economisch beheer gewenscht. De heer Dekker repliceerde. Spr. had het gelezen en goed ook. Spr. voorspelling zal uitkomen, de een moet er uit ten bate van den ander. Het voorstel werd aangenomen; tegen de hwr Dekker. Een verzoek van den Middenstandsbond om hun winkel te mogen openhouden op den Zondag vóór den 6en Deckon niet worden ingewilligd omdat de wet het verb:ed. Begrooting 1934. B. en W. zeide, dat het groote moeite heett gekost om de begrooting sluitend te krijgen. En nog dagelijks komen er wijzigingen in van den minister omtrent werkverschaffing en steunverleening e d. Nog nooit hebben B en W. zoo'n moeite gehad om de begrooting siuitend te krijgen en het zal nog de vraag zijn of Ged. Staten de rekening goedkeurt. B. en W. stellen u voor om de voorstellen die van vérstrekkende aard zijn te aanvaat- den, anders is het niet mogelijk om de zaak gaande te houden. Dadelijk na het sombere geluid stelden B en W. voor om de pensioenbijdrage op alle ambtenaren te verhalen en het aantai opeen ten op de personeele belasting te bepalen op 200. Toen deed wethouder Pepping een voor stel om aan Ged. Staten te verzoeken om de zelfde gedragslijn toe te passen -op de iaat wedde van den burgemeester, secretaris en ontvanger. Dit voorstel werd besproken en aangenomen onder instemming der burge meester. De overige voorstellen werden nood gedwongen goedgekeurd. De begrooting Burg. Armbestuur werd bepaald in ontvangsten en uitgaven op 810190. Onvoorziene uitgaven 337.78 De begrooting G.E.B. in ontvangsten en ui.gaven op 18881.10, onvoorziene uitga ven 290.90. De schuldenlast bedraagt 32405. De gemeentebegrooting, we ke post voor post werd behandeld, bepalen we ons tot de voornaamste punten. Een voorstel van B. en W. om aan de heer Middendorp een pensioen toe te kennen van 500 per jaar en hem, we gens langdurige ziekte eervol ontslag te ge ven ontlokte heel wat verzet bij den heer Dekt kei. Hij vroeg op vrij scherpe toon of den heet Middendorp niet in dienst was geweest bij den burgemeester. De heer Middendorp had nooit een aanstelling gekregen. De voorzitter zeide, dat de heer Midden dorp sinds 1916 werkzaam is in de gemeente. Eerst bij de distributie en later als hulp op het secretarie. Hij is nooit officieel aangesteld doch is automatisch in gemeentedienst geko men. De heer Dekker repliceerde. Als B. en W. bezuinigen willen is dat te veel, de gemeente heeft niets met hem te maken. De bespreking omtrent den zieken en ouden man zullen we niet weergeven, doch alleen vermelden, dat de raad den heer Dekker wist te vermurwen, zoodat het voorstel met alge- meene stemmen werd aangenomen. Bij de post „subsidie rijksveldwacht" kwam de heer Dekker op tegen de 100 voor den rijksveldwachter. Een majoor van den rijksveldwacht vond het geheel overbodig. De man heeft een goede jaarwedde en spr. wi'de er geen cept bij geven. Spr. is overtuigd, dat de man even goed zijn plicht zal doen. Na een uitvoerige bespreking werd een voorstel- Pepping aangenomen en wel 75 per jaar Voor onderhoud wegen (de wegen zijn keu rig in orde) werd 1900 uitgetrokken. Bij de post subsidies kwam een verzoek van de r.k. Patroonscommissie om subsidie voor het herhalingsonderwijs. B. en W. advi- eeren afwijzend. Goedgekeurd Voor de tuinbouwcursus stellen B. en W voor 70. Goedgekeurd. Uitgetrokken werd voor steun aan werk- loozen 3000. steun tuinders 2500, subsi die werkloozenkassen 2750. De be'asting opbrengst werd begroot op 31370.25 tegen 28.312.50 in 1933. De begrooting werd vastgesteld, doch door de wijziging dei pos- VAN EEN WAGEN GEVALLEN EN DOOD OPGENOMEN. Gistermiddag omstreeks kwart over drie is een 68-jarige man op de Bickers- gracht te Amsterdam van een wagen ge vallen. Hij werd dood opgenomen. Op verzoek van de familie vervoerde de G. G. D. den man naar zijn woning in de Houtrijkstraat. Aan het graf werd het woord gevoerd door den herv. predikant os J. Pannebakker uit Amersfoort, waarna het hoof-: der chris. telijke school te Baarn, waar één der lcinde, deren leerling was, eveneens een kort woord sprak. Een fami'ieHd dankte vervolgens voor de betoonde belangstelling. Als een laatsten groet strooide men witte bloemen in het versch gedolven graf. Begrafenis van den chauffeur. Onder zeer groote belangstelling van dé zijde van het publiek is gistermiddag op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats te Baarn de begrafenis geschied van den heer W. B Bakker, chauffeur bij de Mij. De Gooitax het vierde slachtoffer van het overweg-drama' De kist werd grafwaarts gedragen door collega s van den overledeneHet woord heeft gevoerd de directeur van De Gooitax, de heei Pasman, alsmede de machinist en de stoker van den sneltrein, waardoor de auto werd overreden. Een zwager van den overledene dankte voor de belangstelling. ONEERLIJKE PENNINGMEESTER? Te Delft is de 35-jarige werkman IJ. gearresteerd, verdacht van verduiste ring van 500 ten nadeel e van een arbeidersorganisatie, waarvan hij pen ningmeester was. HET GEBEURDE TE UDEN. De 17-jarige L. bekent den 14- jarigen Lammers ie hebben vermoord. Zooals wij reeds hebben bericht, is Woensdagavond op een terrein van den aannemer L. te Uden het lijk gevonden van den 14-jarigeu J. Lammers. Aan vankelijk dacht men, dat de jongen bij he spelen was gevallen en op een partij ijzeren balken terecht was gekomen, waarbij hij den nek gebroken nad. Bij het politie-onderzoek is echter gebleken dat er misdrijf in het spel was. Onmiddellijk is de 17-jarige J L., in w ens gezelschap de jongen dien mid dag had vertoefd, in verhoor genomen Deze jongen, die als eenigszins zonder ling bekend staat en zeer bevriend was met het slachtoffer, had den geheelen avond naar den vermisten jonger hel pen zoeken Het was verscheidene per sonen opgevallen, dat J. L. dien avond zeer gejaagd en zenuwachtig was en telkens ongevraagd verzekerde, dat hij niet wist, waar zijr. vriend was. Het parket uit Den Bosch onder lei ding van den officier van justitk, mr. Vermeulen, heeft den jongen aan een s+*eng verhoor onderworpen, waarbij hij bekende de misdaad te hebben be dreven Welke motieven daartoe hebben geleid en wat er aan vooraf is gegaan kon men nog niet meedeelen. J L is naar Jen Bosch gebracht en daai in het huis van bewaring opge sloten STEUN IN NATURA. Ned. Vakcentrale maakt bezwaar. De Nederlandsche Vakcentrale heeft, blij kens een door haar aan den minister van sociale zaken gericht schrijven, bezwaren tegen eventueele verstrekking in natura aan ondersteunde werkloozen. als bedoeld in het rapport van de commissie-Lambooy. Het heet, wat uitvoerig wordt geschreven, dat verstrekking in natura zoowel uit ethisch als uit opvoedkundig oogpunt verwerpelijk is. DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM. Vergadering van den centralen raad. De centrale raad van de Hanze, Bond van r.-k. vereenigingen van den handeldrijven den en industrieelen middenstand in het bisdom Haarlem, heeft in Den Haag zijn 50e vergadering gehouden. De drukbezochte bijeenkomst werd wegens ongesteldheid van den voorzitter, den heer Struycken, geleid door den vice-voorzitter, den heer E. Stumpel te Hoorn. De wed voorzitter herdacht het overleden oud-bestuurslid Wijdeman te Alkmaar. Bij de behandeling van de begrooting drong de heer Bakker namens de afdeeling Amsterdam aan op een verbod aan bonds leden op straffe van royement om lid van een fascistische vereeniging te worden. Van bestuurszijde werd geantwoord dat di: zal worden behandeld in een bestuursverga ciering. De begrooting werd onveranderd vastge steld; zij bedraagt 42 800. De plaats voor de volgende jaarlijksche vergadering werd ter keuze aan het hoofdbe stuur overgelaten. In de vacature-Boon ('s-Gravenhage) werd tot bestuurslid gekozen de heer Th M. Dresmé ('s-Gravenhage). Herkozen werden met nagenoeg algemeene stemmen de heeren H. E. van den Brule te Rotterdam en A. J van Rest te Poeldiik als hestuursleden. Voorts werd de heer C. J G. Struycken als lid van den middenstandsraad herkozen. Voorstellen. Naar aanleiding van een voorstel-Zaan dam om actie te voeren voor toelating van een hoogere aftreksom voor levens verzeke ringspremie bii de inkomstenbelasting (thans maximum f 100) vereenigde de vergadering zich met het praeadvies van het hoofdbestuur, dat in beginsel accoord gaat met het voorstel doch het huidig oogenblik voor verwezenlij king van dit desideratum buitengewoon on gunstig acht. Aangenomen werd een voorstel-Delft tot oprichting van een r.k. Middenstandszieken fonds, in zooverre, dat blijkens mededeeling van het hoofdbestuur reeds besprekingen zijn gehouden tusschen het landelijke Wit-gele Kruis, den R.K. Boerenbond en den R K. Midenstandsbond om tot oprichting van ge meenschappelijke ziekenfondsen, naast de reeds betaande landelijke ziekenhuisverzeke ring van het Wit-gele Kruis, te geraken is verband met de komende Ziekenfondsenwet Het Wit-gele Kruis zal dergelijke fondsen oprichten. Demonstratief vertoon. De afd. Rijswijk verdedigde een voorstel' ..De Centrale Raad besluite tot demonstra tief vertoon bij de regeering voor de nog steeds weigerachtige houding ten opzichte van de tot in het uiterste toe herhaalde wen schen van den r.k. Middenstandsbond." Na eenige discussie werd besloten een tele gram aan dm minister van Economische 7a ken te zenden, waarin wordt gevraagd, de zich meebrachten, hebben te bevoegder plot se assistentie ingeroepen met het gevolg, o* de brandweer en een inspecteur van bouw- f woningtoezicht de situa'ie hebber op?®"* men. Zij achtten echter geen onmiddellijk'n' stortingsgevaar aanwezig,* de werkzaal®' den moesten echte worden stopgezet M» een betere gelegenheid za' zijr om een dot®1 tieve beslissing te nemen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10