Alkmaarsche Courant MOORD OP ABBOTSHALL >REsto :r. - i doe'eindenJ Gemeenteraad van Alkmaar. JladUmieuws fyeuitletott Honderd np en dertigste Jaargang. VRIJDAG 10 NOVEMBER U F. 200 WINNEN? H* 266 1933 Zaterdag 11 November. Hilversum, 29b M. (Uitsluitend VARA) 8.— Gramofoonplaten. 10 VPRO-morgen- wijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu bedrijven: De Notenkrakers o.l.v. D. Wins en Tummrs, zang. 12.VARA-Kleinorkest o.l.v. Hugo de Groot 2.Zenderverz. 2.15 Gramofoonplaten. 2.50 Causerie dr. G. Hor reus de Haas. 3.10 A'damsche Orkestvereen. o.l.v. F. van Diepenbeek. 5.Literaire cau- gerie A. M. de Jong. 6.12 Zang door „De Wielewaal'', o.l.v. P. Tiggers. 6.40 Causerie K, Singer. 7.10 „The singing sinners". 7.40 Causerie F. Hut. 7.50 Vaz Dias, VARA- Varia en herh. SOS-berichten. 8.Uit het N-V.-huis te Utrecht: VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot, m. m. v. J. Lamen, bas en R. Bres- ser, cello. 9.Reportage en causerie over de Intern. Zwemwedstrijden te Amsterdam. 9.20 Orgelspel Joh. Jong. 9 30 Causerie. 9.32 Vervolg orgelspel. 9.40 Vervolg reportage. 10.Vervolg uitz. uit Utrecht: De Fliere fluiters o.l.v. J. v. d. Horst m. m. v. Gaby Ehrhardt en A. de Booy, zang. 11.Ver volg reportage. 11.10 Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KRO). 8. 9.15 en 10.Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Sextetconcert. 2.Cause rie. 2.30 Kinderuurtje. 4.15 Gramofoonpl 4 30 Cursus. 5.Gramoioonpl. 5.15 Sport- praatje. 5.30 Orkestconcert. 6.20 Causerie 6 45 Orkestconcert. 7.15 Kath R.V.U. 7 35 Gramofoonplaten. 7.45 Causerie. 3.Or kestconcert. 8 30 Vaz Dias. 8.35 Gramofoon platen. 9.— Zang. 9.20 Schlagermuziek 9.50 Voordracht. 1005 Schlagermuziek. 10 30 Vaz Dias. 1035 Zang. 10.55 Schlagermu ziek. 1120 Gramofoonplaten. 1140 Schla germuziek. Daventry, 1554 M. 1035 Morgenwijding 10.50 Plechtigheid bij de Cenotaaf, White- hall. 11.30-11.40 Lezing. 12 20 Western Studio Orkest o.l.v. Thomas. 1.05 Gramo foonplaten 1.35 Commodore Grand Orkest o.l.v. J. Muscant. 2.40 Gramofoonplaten. 3.20 Orgelspel H. Ramsay. 3.50 Northern Strdio Orkest o.l.v. J. Bridge, m. m v. D Hargreaves, piano. 4.50 Concert G. Vallé, sopraan en F. Richardson, bas. 5.35 Kinder uur. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Welsh intermezzo. 7.25 Lezing. 7.50 Piano recital door M. Cole. 8.20 „Festival of Em pire and Remenbrance", herdenking van de m den oorlog gevallenen, o.a. toespraak dooi den Prins van Waies. 9.20 Berichten. 9.50 Sportnieuws. 9.45—10.40 „We shall remen- ber them", programma samengesteld door V Gielgud, tekst en L. Woodgate, muziek. Parijs Radio-Paris"1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 9.20 Concert m. m. v. orkest o.l.v. Gaubert, gem. koor o.lv«de Ransen so listen. 12.20 Gramofoonplaten. 3.20 Uit Straatsburg: „Reqiem", van Verdi. Leiding: F Munch. 7.05 Gramofoonpl. 9.05 Concert dooi orkest o.l.v. Bigot, m m. v. solisten. Kalundborg, 1153 M. 12.051.20 Con cert uit rest. „Wive 2.20 M. Hansen's orkest. 4.20—4.50 Gramofoonplaten 7.10 Omroeporkest o.l.v. F. Mahlei. 8-10 Koor concert. 9.35 Omroeporkest o.l.v. Mahler. 10.20—11.35 Dansmuziek uit „Ritz". Langenberg, 473 M. 5.25, 6.35, 10.45 en 11.20 Gramofoonplaten. 12.35 Kwintetcon cert. 3.20 Süragorkest o.l v. Seyfert. 7.30 Concert. 10.Gramofoonplaten. 11.20 1.20 Concert. Rome, 441 M. 8.05 Piancrecital B. Metalli 6.20 Opera-uitzending. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Dansmuziek. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v Leemans. 5.20 Symphonieconcert o.l.v. Kumps. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Om roeporkest o.l.v. Leemans. 8.20 Symphonie concert o.l.v. Kumps. In de pauze: Voor dracht en radiotooneel. 508 M.: 12.20 Om- roepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 en 5 20 Dansmuziek. 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest o.l.v. André. 8.50 „De vrede van Aristophanes, bew. Th. Fleischmann. Muziek van F. André. 9.50—10.20 Vervolg concert. Zeesen, 1635 M. (Deutschlandsender) 7 25 Concert uit München. 9.20 en 10.05 Berichten. 10 20—11.50 Dansmuziek, afge wisseld van Hamburg en den Deutschlands- sender. ten Detective-verhaal door PHILIP MAC DONALD. Geautoriseerde vertaling door H. A. C. S. I Want het was laag en onregelmatig en had den vorm van een hoofdletter L, die op zijn zijde is gelegd. Het was twee verdiepin gen hoog, maar aan het uiteinde van den achterarm van de liggende L was een extra- verdieping bijgebouwd! Deze gaf het een gril lig, grijs voorkbmen, dat Anthony wonder lijk aandeed. Veelkleurige trossen van een klimplant verspreidden zich in een schoone wanorde vanaf den grond tot de half ver borgen schoorsteenen. Tusschen de bladeren door gluurden de in lood gevatte ramen, zoo- als een boschfee zou kunnen loeren door heur haren naar den houthakkerszoon, die in werkelijkheid een prins is. Een tegenpad, waarlangs een lage taxisheg, was vóór 't huis- men bereikte dit langs een rij steenen treden vanaf het lager gelegen gravseld Tegenover de bovenste trede was een veranda. „Dit hier, sir," legde mr. Syme, onnoodig, uit, „is precies de achterkant van het huis' Anthony gaf hem zijn congé en een briefje van vijf pond, met den wenk er bij dat zijn verblijf te Marling niet gebruikt zou mogen worden als een bron van gelagkamer-praat jes. Mr. Syme wandelde weg met een pas, GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Zaterdag 11 November. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.35—24 Lijn 4: Langenberg 10.35—19.20, Motala 19.20—24—, (Vervolg). (De heer Keijsper vervolgt zijn rede). Ook the man in the street acht werkver schaffing beter dan steun. Er zijn zakelijke bezwaren, maar als wij niets doen zijn wij ook geld kwijt. Een ander plan is er niet. Komt er een beter plan van wie ook, dan vindt dit bij ons steun. 125000 gulden zal er meer aan M. H. betaald moe ten worden, als het plan niet uitgevoerd wordt. Dit college heeft toch in het algemeen niet te klagen over negatieve belangstelling en in deze zwijgt men in alle talen. Resu- meerende vroeg spr. zooveel mogelijk uitvoe ring in aanbesteding en niet absolute vastleg- leging van deze verkaveling. Gaat het colle ge daarmede accoord, dan staat zijn fractie op het standpunt om terwille van den groo- ten socialen nood voor te stemmen. De heer Woldendorp verklaarde, dat hij met vreugdegevoelens de verschijning van de bijlage zag. Hij bracht hulde aan het college voor dit gevonden werkobject. Dank bracht hij ook aan de directeuren van takken van dienst voor de bij dit plan getoonde sa menwerking. Van de oppositie had hij slechts een zwak geluid gehoord. Hij vroeg den heer Ringers de fout van 100.000 nader aan te geven. Zijn de bedrijfsdirecteuren soms koe kebakkers? Spr. was van meening, dat er wel eens een eind aan de crisis zal komen en verwacht, dat de gronden in 20 jaar verkocht zullen zijn. Men heeft dan ook objecten voor de ge meentebelasting. In Breda heeft men een dusdanig kwar tier slechts door een toegangsweg te berei ken. Men woont er zeker zoo ver van de stad als men hier komt te wonen. De meerde re inkomsten van de arbeiders komen voor 'r deel ook door verhooging van koopkracht den midenstand ten goede. Zelfs zonder rijkssteun zou spr. voor het voorstel steunen. De heer Venneker verheugde zich over het plan, al was hij niet zoo enthousi ast als de Venneker, die zelfs zonder subsi die voor wilde stemmen. Spr. vroeg wat er waar is van de 100.000 door den heer Rin gers genoemd. Voor spr. is de heer Ringers geen koekebakker, doch hij vertrouwt er op, dat het college wel een bevredigend ant woord kan geven. Ook over het onderhoud vroeg hij inlichtingen, zich verklarende voor zooveel mogelijk uitvoering bij aanbesteding. Ook spr. betoogde het moreele voordeel van arbeid boven steun en wees op hetgeen in andere gemeenten gedaan wordt. Voorts oor deelde hij, dat men de financieele voordeelen niet mag onderschatten, 125000 zal men aan steun er van moeten uitbetalen aan M H., als het toch niet wordt uitgevoerd, die kunnen van het bedrag worden afgetrokken. Tevens oordeelde hij als de menschen 5 per week meer inkomen krijgen, dan komt dit in direct aan den middenstand, zonder dat wij belasting behoeven te verhoogen. Mej. C a r e ls oordeelde eveneens, dat het plan groote werkvermeerdering beteekent voor haar een belangrijke reden om er aan mede te werken. Ook zij besprak uitvoerig de demoraliseerende werking van de werk loosheid. De critiek besprekende, oordeelde zij, dat niet elk plan altijd behoeft tegen te vallen. Dit toont de bouw van de te groot geoordeelde gasfabriek. Spr. oordeelde, dat het geld dat uitgege ven zal worden vruchten zal afwerpen in te genstelling met steunuitgaven waar niets te genover staat. De heer H o ij t i n k herinnerde er aan, dat de raad zich een vorige maal zijn houding tegenover het plan had voor behouden. Hij besteerd den heer v. d. Vall, die aan de overzijde het recht had betwist om critiek te leveren, omdat het werkverschaffing betreft. De werkverschaf fing is een belangrijke kwestie, doch daaraan komt ook de heer Ringers niet. Die wil een juistere cijfergroepeering. Het gevoel voor de werkloozen is niet alleen bij de overzijde. Het is voor ons even groot. Door zijn optreden in M. H. werken er- meer menschen in de werkverschaffing, dan anders het geval zou zijn. Spr. is geneigd zijn stem aan de bij lage te geven, ook met het oog op de werk verschaffing, doch hij wilde het antwoord van het college op de vragen van den heer Ringers afwachten. Mr. Langeveld wist nog niet hoe men het plan zal noemen. Het is maar een verkaveling van stukken grond met een ver keersweg en een vijver. Spr. wees op de de welke een zonderlinge combinatie was van het sluipen van een samenzweerder en de vlugheid van een groot detective. Anthony ging het kleine hek binnen, en in de richting van het huis. Op de bovenste trede, vóór de veranda, stond hij stil. Het ge luid van stemmen drong tot hem door. De luidde toon van een dezer bracht hem er toe van de veranda weg en langs het huis naar den rectherkant te loopen. Hij hield stil bij het eerste raam der benedenverdieping, en luisterde, terwijl hij in de kamer gluurde. Binnen stonden twee mannen, een met 'n beetje ronden rug, in het zwart gekleed, met een doodsbleek gezicht en zenuwachtig zich bewegende handen; de ander groot, zwaar, met een rood gezicht, een woeste snor, gekleed in het blauw der politie, met de drie ser geants-strepen op zijn arm. Het was de stem van den politieman, welke Anthony's aan dacht had getrokken. Nu werd zij nog luider „Je weet een verdomde hoop meer van de misdaad dan je zegt,'' bulderde de stem De ander sidderde, bracht een bevende hand naar zijn mond, en keek gejaagd door de kamer. Hij had, dacht Anthony, een merk waardige gelijkenis met een fret. „Ik weet van niets, sergeant, heusch me stotterde hij. De sergeant boog zich met zijn gr hoofd tot vlak bij dat van zijn sl^t0"f „Ik geloof je vanmorgen geen zier vannacht," bulkte hij. „Nou. Belford. mijn jongen, beken jij nu er het dat de batten in den Bergenschen raad en is het mede eens, dat de verbinding een streekplan is. Men hoort spreken van een tunnel en een weg naar den Helderschen weg. Spr. vroeg inlichtingen of de geprojec- teerden weg aansluit op den weg naar de Lindenlaan. Het voornaamste ding is de weg door plan. Wie rondkijkt in Wassenaar, ziet. juist in de kringen die men er verwacht, malaise heerscht. Spr. s voornaamste bezwaar is de onzekerheid over de verbindingswegen. Zoolang de conferentie met Bergen niet heeft plaats gehad, oordeelde spr. het onmogelijk zijn stem aan het voorstel te geven. Ook de zijnen hebben het voorstel bezien uit het oogpunt van de werkverschaffing. Spr. past er voor om als hij tegenstand biedt het verwijt te krijgen voor de werk loozen. niet het diepe gevoel met hun ellende te hebben. De heer Vogelaar oordeelde het uu- juist van den heer v. Drunen, te zeggen, dat de directeur van het Grondbedrijf pogingen heeft aangewend een bepaalde meening in den raad naar voren te brengen. Spr. sloot zich bij het betoog van den heer Hoytink aan De raad die tot aankoop van den grond be sloot is vrij van het boschplan. De voorzitter: U had dit niet naar voren behooren te brengen en in de voor dracht staat het niet. De raad is volkomen vrij het voorstel naar eigen verdienste te be- oordeelen. De heer Vogelaar besprak de belang rijke bezwaren. Spr.'s vrees is. dat het plan op goedkoope wijze is opgezet, opdat de raad niet te veel bezwaren zal hebben en dat men later een duurdere wegbeharding moet aanbrengen. De heer v d. V a 11Dat zou opzettelijk misleiding zijn. De heer Vogelaar: De heer Ringers zal daar wel meer over zeggen. De werk verschaffing is een belangrijk punt. Het ver schaffen van werk is oneindig beter dan steun, maar daarom mag men zich niet los maken van de vraag, welke offers dit finan cieel vordert. Met dit plan verschuift men de offers naar de toekomst en daarom wil de heer Ringers een berekening van de normale kosten en van de uitvoering in werkverschaf fing om het verschil in kosten terrein te laten afschrijven en het grondbedrijf met de nor male kosten te belasten. De heer v. S1 i n g e r 1 a n d Dat is bedoeling. De heer Vogelaar verwacht hier geen vestiging van Amsterdamsche forensen. Castricum is daarop meer aangewezen. Spr. zal zijn stem van het antwoord laten af hangen. Weth. Klaver kwam om kwart voor vier aan het woord en betoogde, dat de oppositie z. i. nogal was meegevallen, gezien wat men had aangekondigd. De bezwaren van den heer Ringers zijn al besproken in de com missie van bijstand en da«.r is reeds een na drukkelijk antwoord gegeven. Spr. was van oordeel, dat de heer v. d. Vall ten onrechte gezegd had, dat de heer Ringers de waarde van het plan uit een oogpunt van werkver schaffing niet had genoemd. Deze had zelfs gezegd, dat het uit een oogpunt van werk verschaffing volkomen geslaagd was. Spr. was van oordeel, dat Alkmaar een tekort heeft aan een bepaald soort grond voor bebouwing Een boschpark is noodig om binnen de grenzen van de gemeente te bieden, wat gezocht wordt. De Alkmaarsche hout. het Heilooër bosch. de Haarlemmer hout, zijn bewust aangelegd en geen resten van de natuurbosschen van oud-Kennemer- land. Wat wij voorstellen werd door onze voor ouders reeds voor jaren gedaan. De werk loosheid stelt zijn eischen. Dank bracht spr. aan hen. die aan het plan steun verleenden. Woidt dit of een soortgelijk werk niet aan genomen, dan zal er voor steun toch veel geld moeten worden uitgegeven. De groote stimulans voor het werk is werkverschaffing. Volgens den heer Ringers krijgt men als men slaagt een open bebouwing met ver dwijning van het boschplan. Spr. verzekert, dat bij de uitgifte van d gronden bepa lingen komen dat alleen bebouwd mag wor den wat noodzakelijk is en dat de bebos- sching gespaard moet blijven. Dat 100000 meer noodig zijn om het plan uit te voeren, zooals het behoort, be twistte spr. Een uitvoering, zooals de heer Ringers die denkt, is niet noodig. Een andere opzet zit voor en er is geen sprake van dat het plan te laag is opgezet. Wat in naburige gemeenten mogelijk is. moet ook hier mogelijk zijn. Wij kunnen volstaan met eenzelfden wegverharding en een buisriolee- ring waar die zelfs in andere gemeenten ontbreekt en waar dergelijke bewoners zien toch tevreden stellen met wat geboden wordt. In de commissie is trouwens antwoo d op deze vragen gegeven Met nadruk verzekerde maar. Om 't vol te houden tegen Jack Hig- gings, dat zal je niet glad zitten!" Anthony leunde met zijn armen op de ven sterbank en stak zijn hoofd en schouders de ^Nu "sergeant," zeide hij, „zooiets zal hij no'ÓU doen. dat weet je best." De uitwerking van zijn tusschenbeide ko men prikkelde op een prettige wijze zijn smaak voor het dramatische. Wet en Orde, na eerst te hebben moeten bijkomen, nader den vol van woede, het raam, en vroegen wat' de bedoeling was van dat onbegrijpelij ke binnendringen Wel'" zei Anthony, „laten wij het noe men den wensch om zeer van nabij de me thoden van de districts-politie te bestudee- rCI1Wie voor den bent u?" Het ge- van sergeant Higgens was zwart van zicht woede. „Ik" 0. zei Anthony, „ben Hawkstraw, de de- tective Voordat een nieuw gebrul kon losbarsten uit een beleedigde bureaucratie, ging de deur van de kamer open. Een gezet man van mid delbaren leeftijd, die er uit zag als een krui denier, informeerde wat die herrie beteeken- de. Sergeant Higgins werd op hetzelfde oogen- blik een zachtaardig ondergeschikte. „Ik ik wist niet, dat u dat u ill de huurt ix/Qc oer flink pak! «r de wasC^' INOfftOAAB MEOfRlANDSCH J PRO 8 - 0252 M Sig kW jnawtfnHW spr., dat 400000 de som is, die het werk bij normale uitvoering zal kosten, volgens de berekening van de bedrijfsdirecteuren en ook de directeur van het grondbedrijf heeft zich met dit bedrag accoord verklaard. Wordt het geheele werk in aanbesWing uitgevoerd, dan bereikt het college in de werkverschaffing niet het effect, dat het be oogt. Ook voor n iet-vak lieden op dit gebied wil de gemeente iets bereiken met behulp van den directeur van plantsoenen. In con tractloon wordt uitgevoerd, dat wat onder den directeur van publ. werken ressorteert. Het college heeft overigens geen bezwaar om nog nader te bezien of meer werk in aanbesteding kan worden uitgevoerd. Een natuurbosch van deze oppervlakte vraagt weinig voor onderhoud. De grasbermen wor den wel voor de grasopbrengst gesnoeid. Oveial breiden de steden zich in westelijke richting uit en in de directe omgeving van Bergen acht spr. de ligging gunstig. Boven dien is het moeilijk een andere plaats te kiezen. De wethouder van het Grondbedrijf, de heer v. Slingerland, oordeelde, dat aan elke aankoop risico verbonden is. Het Ly ceumkwartier werd als een strop voorgesteld. De practijk leert, dat men er goed mede geboerd heeft. Particulieren hebben een gelijk plan in den Overdiepolder Spr. juichte dit toe, doch dezelfde verwachtingen, die parti culieren daar hebben, heeft het coüege voor dit plan Met zekerheid kan niemand bewe ren, wat de toekomst zal brengen. Het on productieve deel wordt niet in het grond bedrijf gebracht. Kost het in werkverschaf fing meer, dan mag dit meerdere niet ten laste van het grondbedrijf worden gebracht. De directeur van het Grondbedrijf heeft be zwaar, doch niet de bedoeling het college moeilijkheden in den weg te leggen. Steeds hoorde spr. van aannemers de wen- scbelijkheid, dat de gemeente gronden van f 5 moest scheppen voor landhuisjes. Spr. achtte het risico niet gevaarlijk en zegde toe er voor te zullen waken, dat het grondbe drijf al te zeer belast wordt. Hij hoopte, dat de raad met algemeene stemmen het voor stel zal aannemen. De heer W e s t e r h o f, wethouder van financiën, besprak de financieele zijde van het voorstel, er op wijzende, dat voor het geld, in steun uitgegeven, niets terug kwam. Hier heeft men *.en plan dat besparing geeft, ellende van werkloozen opheft en iets blijvends achterlaat. De geprojecteerde weg houd verband met een verkeersbrug. In lengte van jaren wordt zonder het boschplan deze grond niet geëxploiteerd. Het bezit kost dan geld. Dit plan brengt geld op voor kunstwerken. De brug die er komt, gaat van de kosten af. E>e perceelen zijn niet te groot. In Heiloo is de koopprijs van 800 vierkante meter 3600. F ij ons is de prijs belangrijk lager. Met nadruk zei spr.. dat als in het plan geen perspectief lag van financieele voor. deelen, het zijn steun niet zou hebben gehad. Forensen komen niet naar Alkmaar voor een burgerhuis, zij zoeken bosch en ruimte en door dit plan wordt dit geboden. Een vriend van spr. die van het boschplan ver nam informeerde reeds. (Gelach). Ook ambtenaren van de secretarie hebben plan er te gaan wonen. Wij zijn prompt te gen menschen van buiten die zich hier vesti gen om steun, maar kunnen hen niet wegstu ren. Tegenover vreemdelingen die hier belas ting kunnen betalen, moeten wij zeggen: „welkom vreemdeling". (Gelach). wisi mei, uai u aai u in ae buurt was, sir. Deze e deze mijnheer" in de richting van Anthonv ..st. zijn hoofd Maar inspeteur Boyd van het C.I.D. was bezig den indringer de hand te schud den. Hij had het hoofd en de schouders her kend als te behooren aan kolonel Gethryn. In 1917 was hij kolonel Gethryn „geleend" in verband met een belangrijk en geheim on derzoek in en bij Londen. Inspecteur Boyd hield van kolonel Gethryn en had diepen eer bied voor hem. „Wel, wel, sir,," zei hij, met een stralend gezicht „Dat is prettig om u te zien. Zij heb ben mij. niet verteld, dat u hier logeert." „Dat is niet zoo," zeide Anthony. Dan voegde hij er bij, den verbaasden blik ziende: „Ik weet niet precies waarom ik hier ben, Boyd. Misschien zendt je mij weg. Ik denk dat ik beter doe eerst miss Hoode te spreken vóór ik mij nog meer compromiteer." Hij zwaaide zijn lange beenen de kamer binnen, klopte den weifelenden Boyd op zijn schouder, slenterde naar de deur, opende haar en ging de kamer uit. Naar rechts gaande, kwam hij in botsing met een ande ren man. Iemand van tusschen veertig en vijftig jaar, smaakvol gekleed in het grijs; breed geschouderd, mannelijk, met een vrien delijk gelaat, dat geteekend was door ver moeidheid en geestelijke gedruktheid. An thony deinsde terug tengevolge van de bot sing. De ander keek hem verschrikt aan. eze e aeze mijnneer" hij wees richting van Anthony „stak juist hij wees Departement voor het opsporen van mis dadigers. Zoolang wij het kapitalistisch stelsel hebben, moeten wij zeggen: „het kapitaal hier". De voorzitter: Breng het maar bij mij thuis. (Hilariteit). De heer W e s t e r h o f: Ik wil Alkmaar schooner hebben. Voorts wees hij er nog op, dat de ophooging van grond ook een middel is voor malariabestrijding. In Rochdale, ge legen in opgehoogd polderland, heerscht bij uitzondering malaria. Spreker oordeelde, dat het belang voor de gemeente is dat men geen middel ver waarloost om goede belastingbetalers te trekken. Zelfs als op het plan 200.000 te kort komt, dan wordt dit spoedig teniet ge daan door de vestiging van meerdere belas tingbetalers. Men moet doorgaan de stad aantrekkelijker te maken. Het Nassaukwar. tier is door een garage bedorven. Met na druk waarschuwde spreker tegen het plan te stemmen. Wie behoefte heeft den moreelen nood van de werkloozen te lenigen en be hoefte heeft om de uitgaven van de gemeente te verminderen, gaat niet vrij uit als hij tegen dit plan stemt. Spr. oordeelde, dat de aannemers blijk geven nie^ spoedig tevreden te zijn en wees op hetgeen in contractloonen bij aanbeste ding, met steun van den raad op stapel is ge zet in totaal een bedrag, van 1/4 millioen. Wij passeeren de bouwbedrijven niet. In dit plan is een groot deel in aanbesteding opge nomen. De werklooze grondwerkers, een 100-tal, vormen maar 1/10 deel van het aantal werk loozen en een groot deel van het moreele zou dus verloren gaan, door alles aan te beste den. Het college is echter bereid te onderzoe ken of meerdere onderdeelen in aanbeste- ding zijn uit te voeren; mits het aantal te werk te stellen arbeiders niet kleiner wordt, deze via de arbeidsbeurs worden betrokken en de kosten voor de gemeente niet hooger worden. Met nadruk verzocht spreker, met het oog op het groote belang, het voorstel met alge meene stemmen aan te nemen, waarbij hij verzekerde, dat het bosch zal blijven en dat zoo noodig het verkavelingsplan gewijzigd zal worden. Door het plan wordt voor de gemeente 110.000 uit te betalen steun bespaard. Het voorstel is dus een levensbelang voor Alk maar. De vakcentrales zien met groote be langstelling de beslissing tegemoet. Ook de contactcommissie begroet het plan en vraagt alleen om het in contractloon uit te voeren. Dit laatste is niet mogelijk, omdat dit minde re riikssubsidie beteekent. Ten aanzien van de tunnel zeide spr., dat 10 Oct. het college een conferentie aan Ber gen heeft gevraagd. Alleen de som is ge noemd die de tunnel zal moeten kosten, doch de som, die van Bergen verwacht is wordt niet genoemd. Het college van B. en W. van Bergen achtte een bespreking niet vrucht dragend. Wij hebben kennis genomen van de bespreking in den Bergenschen raad en wij zullen de zaak in het teeken van een streek plan stellen en meerdere besturen tot een be spreking uitnoodigen. De tunnel daar is van groote beteekenis en wij zullen ook het rijk er in kennen, omdat het ook een landsbe lang is. Devoorzitter verleende het woord voor replieken. De heer v. d. V a 1 1 vroeg zich af toen hij zijn lijfblad onder de oogen kreeg, of hij had zitten te slapen, want daarin staat al, dat het plan is aangenomen. „Goede God!" riep hij uit. „U overdrijft sir Arthur," zei Anthony. Sir Arthur Digby-Coats kwam bij. „De meest wonderlijke samenloop, Gethryn," zei de hij. „Ik dacht juist aan jou." „Heusch?" Anthony was verrast. „Ja, ja. Ik denk, dat je wel gehoord hebt? Dat moet wel. Arme Hoode!" „Natuurlijk. Daarom ben ik hier." „Maar ik dacht, dat je den dienst „O ja", zei Anthony, „den dienst heb ik verlaten. Een tijd geleden al. Ik ben hier, omdat kijk, dat zal idioot klinken, als ik het probeer uit te leggen, zoo opeens. Kun nen we ergens heengaan, waar we rustig kunnen praten?" „Zeker, mijn jongen, zeker. Ik ben werke lijk blij je te zien Gethryn. Erg blij. Dit is een vreeselijke en afschuwelijke geschiedenis en, ja, ik denk, dat wij jouw hulp kunnen ge bruiken. Je begrijpt: ik voel mij verantwoor delijk om te zorgen, dat alles gedaan wordt wat mogelijk is. Het lijkt je misschien vreemd, Gethryn, zooals ik mij daarmee be last; maar John en ik waren ja vanaf onze kinderjaren waren we meer broers dan werkelijke broers. Ik geloof niet, dat één week voorbij ging, misschien ééns of tweemaal, dat we elkaar niet zagen. Dezen kant: we kun nen beter in mijn kamer praten. Ik heb hier een zitkamer voor mijzelf, weet je. Beste oud» John (Wordt vervolgd),

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5