DF AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY I Qemewtecadeu. Jietk Sxhool Spr. wees er nog op, dat het publiek niet bij den vijver kan komen, hetgeen hij wen- schelijk acht. De heer R i n g e r s ging nog in op het betoog van het college en wel allereerst op dat van den heer Klaver. Spr. had de 100.000 niet genoemd om het plan duur der te maken, maar omdat hij overtuigd is, dat het plan zooveel duurder zal worden en uit het antwoord is hem gebleken, dat hij niet ver af is met zijn raming. Alleen de trottoirs blijken 35000 te zullen kosten. De wegbeharding kost meer en rioleering met wegputten zal noodig zijn. Spr. handhaafde, dat bij een geheele bebouwing het door hem genoemde hoogere bedrag noodig zal zijn. In de commissie had spr. den directeur met de voorbereiding belast, gevraagd of men als een particulier met een dergelijk plan kwam, men dan ook genoegen nam met een dergelijke afwerking. Het antwoord daarop was „daar zouden wij niet aan den ken". De heer v. d. V a 11 Dat is geen manier. De heer Ringers: Het bewijst, dat men de zaak te sober heeft opgezet. Spreker acht het redelijk om 110.000 die men aan steun begroot voor rekening van de gemeente te nemen en den grond voor het overige bedrag in het grondbedrijf te brengen. Ook de kosten van de vijver die nen voor rekening van de gemeente te komen, omdat de vijver een algemeen be lang is. Men wil wel een bosch gaan maken, doch heeft reeds plan net terrein, als het noo dig blijkt, kleiner te maken. Dan blijft er voor het bosch niets over. In het Lyceum kwartier verkoopt men de huizen voor 5000. Hier kost de grond reeds 3200 en wordt het onmogelijk huizen beneden 7500 aan te bieden. Zoolang men geen tunnel krijgt zal men de menschen er niet heen krij gen en blijft de groote concurrent het Hei- Tocërbosch. Spr. heeft alleen gevraagd het werk aan te besteden, onder bepaling, dat ook ongeschoolden, aan te wijzen door de Ar beidsbeurs naar volgorde van inschrijving, tewerk zullen worden gesteld. Spr. vroeg overleg met de regeering op welke wijze met dit werk de ondernemer kan worden inge schakeld. Wij gevoelen evengoed den nood van hen die op werk zitten te wachten, doch we willende kosten laten drukken, daar, waar ze behoo- ren. Ruim 8 maanden geleden stonden wij een crediet toe van 113.000 voor een ze- nu waf deeling en een zusterhuis, waarom is dit werk nog niet uitgevoerd? Besprekingen met het college zijn gehou den voor werken in den Overdiepolder. Een kleine wijziging in het uitbreidingsplan is noodig. Ook hier werd dit goed gevonden, dan willen zij den grond voor 'n vaart en het geld dat het graven machinaal zou kosten ter beschikking van de gemeente stellen. Dit zou ook werkverruiming geven. Men wil daar bouwen, waarheen de trek van de menschen is. Voor de bouwindustrie beteekent hier medewerking vooruitgang. Een gemeentelijke contactcommissie, die zich bemoeit met aanleg van wegen en rioleeringen waarover de heer van Drunen sprak, kent spreker niet. Zoolang de tunnel er niet is, zal alles daarop stagneeren. Daar zit ook een staatswerk in en spr. vond de tunnel belang rijker dan het geheele boschplan. Ook de heer Oovers repliceerde en stelde de vraag of men er aileen huizen krijgt zon der garages. De heer K e ij s p e r merkte nog op, dat hij het verschil niet groot heeft geoordeeld. Hij vond het echter gewaagd om reeds dade lijk verlies te incasseeren. Spr. was niet be vredigd, ten aanzien van het onderhoud en de ligging, doch verklaarde zich voor hel plan, gezien de toezegging. Mr. La-ngeveld verzocht den weg nog niet vast te stellen. De voorzitter: Die is in overleg met het Rijk en Bergen aldus gebouwd. Wethouder K - a v e r diende van antwoord Hij oordeelde, dat de heer Ringers vergeten had, dat hij gezegd had, dat volgens het idee-Ringers er hooger kosten zullen komen Het plan in het ontwerp kan niet duurder worden. Onderhoud zal eenige kosten met zich brengen, doch dit is een object van werkverschaffing. Voorts betoogde hij nog dat een tewerkstelling als door den heer Ringers aangegeven, moeilijkheden zal geven. Weth. Westerhof merkte op dat noch de wethouder van het grondbedrijf noch de billijkheid vordert om de 100.000 in mindering te nemen. De werkelijke kosten moeten in het grond bedrijf worden gebracht. Meer niet. Spr. betoogde nog dat de kostprijs per perceel lager wordt dan in Heiloo en dat zoo noodig, als de tijd het vordert, iets van het boschideaal zal moeten worden prijsgegeven. Over den bouw vr i de zenuwafdeeling en het zuster huis ontstonden vertragingen bij Ged. Staten. De vo orzitter zeide nog dat de volgde week een wijzigingsvoorstel komt. Wethouder We sterhof zeide, dat de plannen van Nooit Gedacht de moge lijke medewerking ondervinden. Voorts oordeelde hij dat de badplaatsen, die door autobezitters bezocht worden, veel meer belang bij de tunnel hebben. Wij zijn bereid mede te betalen. Spr. hoopte dat de nieuwe fase een oplossing zal brengen en deelde voorts nog mede, dat de geprojecteerde weg voldoende is voor autoverkeer. Bewoners, autobezit ters, kunnen er dus komen. De vo orzitter zou zich bedenken al hij het plan in een vergadering van een bouwgrondmaatschappij moes,, ver dedigen. Men moet het plan echter bezien uit een oogpunt van werkloosheidsbestrij ding en dan over bezwaren heenstappen. Ook de weg naar het sportpark is goed gebleken Door dit plan verschaffen wij veel werk. Als het werk is uitgevoerd en er wordt 'n het geheel niet gebouwd, dan hebben wij tenminste een bosch Een aantal perceelen zal echter zeker verkocht worden. Spr. heeft het plan gesteund uit een oogpunt van werkver schaffing De heer Vog e 1 a a r legde namens de oppositie een verklaring af en oordeel- do dat aan de bezwaren over de verdee ling van de kosten is tegemoet ge komen. De zijnen zullen dus vóór stem men. Het voorstel werd z. h. st. aangeno men. De voorzitter verheugde zich er over, dat het voorstel met algemeene stemmen aangenomen is. Voorstel tot goedkeuring van een suppletoire begrooting, dienst 1933, van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetooon. Voorgesteld wordt, goed te keuren de suppletoire begrooting, dienst 1933 van de gemeentelijke instelling voor maat schappelijk hulpbetoon in ontvang en uitgaaf met een bedrag van 60127.60 onder toekenning van een nader subsidie uit de gemeentekas, groot 50 000. Conform besloten. Voorstel tot uitkeering der jaarwedden voor boventallige onderwijzers aan de besturen van bizondere scholen voor lager onderwijs over 1932. Voorgesteld wordt in bijlage 129 om voor boventallige onderwijzers aan de St. Adelbertusschool 1260.43, aan de St Bavoschoo 1112.92, aan de St. Wil- lebrordusschool 1293 66, aan de St. Moïsiusschool 744, aan de Juliaschool 1440.27, aan de Mariaschool 1276 66, aan de St. Agnesschool 1200.21, aan de Wilhelminaschool 1265.42 en aan de Julianaschool 1404.66 voor gewoon lager onderwijs over het jaar 1932 als vergoeding uit de gemeentekas beschik baar te stellen. Alleen voor bizonder onderwijs kosten de boventallige leerkrachten over 1932 aan de gemeente dus 10998.23. Als voren. Voorstel tot verkoop van aan de Lyceumstraat gelegen grond. Voorgesteld wordt in bijlage 130, aan den heerr G. J. Schaaf of zijn lasthebber 1907 M2 bouwterrein aan de Lyceum straat te verkoopen voor 18000 Ais voren. Hierna sluiting. OTERLEEK. In de gister gehouden raadsvergadering was de heer Spaan met kennisgeving afwe zig. Devoorzitter burgemeester D. Huy- ser van Reenen, opende de vergadering met een welkom, waarbij hij er op wees, dat deze vergadering een voor Oterleek belangrijke zou kunnen worden, gezien de voor deze ge meente gewichtige punten die op de agenda voorkwamen. De te nemen besluiten mochten dan niet prettig zijn, ze waren onafwijs baar. Ingekomen stukken. Ingekomen was van den minister van bin- nenlandsche zaken het besluit, dat voor deze gemeente geen korting zal worden toegepast op de uitkeering ingevolge de gemeentefonds belasting, omdat de opcenten niet gaan boven 50. Voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek was ingekomen van 18 perso nen om een lokaal toe te staan voor het hou den van een Esperantocursus. De voorzit ter deelde mede, dat het gebruik van een lokaal der openbare school was toegestaan op voorwaarde van schoonhouden, enz. Goedgekeurd. Van het r.k. lyceum te Alkmaar was het verzoek ingekomen om weer 150 toe te staan voor het volgende jaar. Na verdediging door den heer Heringa werd deze niet verplichte bijdrage op voorstel van B. en W. weder toegestaan. De voorzitter deelde mede, dat de cursus vervolgonderwijs weder is begonnen. Een verzoek om afschrijving van school geld van A. Kooy werd ingewilligd, omdat de leerling de school niet meer bezoekt. Verzoek van J. J. Kolk, D. Kolk en Nunes Vaz om plm. 600 voorschot voor het aan schaffen van een muziekinstrument (auto met luidspreker en bijbehooren, waarmee zij het land willen doorreizen). De heer Zwaan noemde het een eigen aardig verzoek, maar meende dat het in het belang van de gemeente kon zijn het in te willigen. De drie adressanten zijn werkloos en zullen waarschijnlijk nog geruimen tijd werkloos blijven, gedurende welken tijd zij dus een ondersteuning zullen moeten ontvan gen. Als de gemeente hun nu het gevraagde voorschot geeft, dat zij volgens hun schrijven zullen afbetalen, is dit voor de gemeente een aan te bevelen zaak. De heer D e B o e r betwijfelde of adressan ten met het gevraagde in hun onderhoud zul len kunnen voorzien en zoo dit niet het geval is, zullen zij natuurlijk weer bij de gemeente aankloppen, zoodat het gedachte voordeel weer verloren zal gaan. De heer B a 11 u s vond het niet een goede manier van oplossing van het werkloosheids vraagstuk. De heer Heringa meende, dat adres santen zullen moeten aankloppen aan een andere deur. Spr. vond dat de raad niet aan het verzoek mag voldoen. Weth. Dekker meende ook, dat inwilli ging van het verzoek niet ligt op den weg der gemeente. Het is hier een overhevelen van liefdadigheid naar den gemeenteraad. Zonder stemming werd aangenomen het voorstel van B. en W om niet op het verzoek in te gaan, zulks met bemerking dat de heer Zwaan wil worden geacht te hebben tegen gestemd. Loonen werkverschaffing. De voorzitter las een brief voor van mevr. v. d. Walde Boer te Stompetoren, waarin verbazing werd uitgesproken over het kunnen rondkomen van de arbeidersgezinnen met hetgeen thans wordt uitgekeerd in werk verschaffing (negen gulden, waar nog plm 3 voor huishuur afgaat). Adressante waar schuwde tegen de gevolgen van deze lage uit- keeringen: honger en koude zullen de men schen brengen tot uiting hunner ontevreden heid. De Bond van land- en tuinbouwarbeiders vroeg vaststelling van het loon voor georga- niseerden op vijf cent per uur méér dan voor ongeorganiseerden, en tevens vrijstelling op GEVAL VAN ZWARE RHEUMATISCHE PIJN TE AMSTERDAM. „Men wist geen raad meer." In drie maanden de pijn verdwenen en voor goed. „Het is mij een behoefte", schrijft de Heer J. G. te Amsterdam, „U te laten weten, dat het gebruk van Krusc'.en Salts mij radicaal heeft bevrijd van zware rheumatische pijn. Ik heb spe ciaal hiermede gewacht, totdat ik de absolute zekerheid had, dat geen her halingen zich voordeden. Had twee jaafr geleden hevige rheumatische pijnen, welke zoo erg waren, dat men geen raad meer met mij wist. Heb toen langen tijd getobd met kruiden, magnetiseurs en dergelijke, totdat ik ben overgegaan tot Kruschen Salts, en na drie ipaanden was alle pijn verdwenen, zoodat ik weer kan loopen, fietsen en autorijden als gewoonlijk. Heb echter nadien trouw gezworen aan Kruschen Salts en zal dit blijven doen. U kunt volgens goeddun ken van dit schrijven gebruik maken, waar noodig.' j. G. te Amsterdam. Alweer een verklaring bij de zoovele duizenden dat Kruschen Salts zelfs de zwaarste rheumatiek bestrijdt. Wat zeer begrijpelijk is. De oorzaak der rheuma tiek is immers een teveel aan urinezuur, dat ontstaan kan, wanneer de inwendige organen niet voldoende werken en de afvalstoffen zich in het lichaam kunnen ophoopen. Wanneer U dan oedenkt. dat de verschillende zouten in Kruschen de afvoerorganen aansporen, zoodat alle onheilbrengende afvalstoffen dus ook het kwaadaardig urinezuur geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden, dan zultU. toegeven, dat Kruschen Sa!ts bij rheumatiek verlich ting móét brengen. En indien dan de „kleine dagelijksche dosis" U inwendig „schoon' 'blijft houden, kan de rheuma tiek nooit meer vat op U krijgen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.9C en 1.60 per flacon. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. Op het oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren zonder dat het U iets kost. Er zijn namelijk onlangs onder de apothekers en drogisten een aantal fla cons Kruschen verdeeld, die.alle ver pakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proefflacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En indien U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U den grooten flacon ongeschonden terug brengen naar den apotheker of drogist bij wien U dezen gekocht hebt. Hij zal U uw geheele uitgave 1.60 onmid dellijk en zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proef flacon alleen verpakt is bij de groote maat en slechts voor een beperkten tijd verkrijgbaar is. Gaat dus nu naar uw apotheker of drogist, voordat hij deze „Groote Proefpakken'" uitverkocht heeft. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitopverpakking de naam Rowntree Handeje Maatschappij Amsterdam voorkomt. Zaterdagmiddag, om daardoor gelegenheid te geven eigen tuin enz. té bewerken, ter be vordering van de Zondagsrust. De heer Heringa vond een loon van 20 cent per uur wel laag, maar daar tegenover staat toch doorbetaling op regen- en ziekte dagen, mits van ziekte tijdig aangifte is ge daan (vóór 8 uur; latere opgave lijdt tot kor ting voor dien dag). Spr. vroeg soepelheid bij de toepassing van dat besluit en indien bij onderzoek een geval als kenbaar gemaakt in het schrijven van mevr. de Boer, waarbij het loon was ingehouden wegens ziekte, juist blijkt te zijn, alsnog het loon voor dien dag te betalen. Wethouder Dekker zei, dat in eerste in stantie het loon niet is uitbetaald doordat de jonge ambtenaar de bepalingen voor ziekte en slecht weer nog niet kende. Hij vroeg in lichtingen, zooals behoorde, en toen is het geval geheel terecht gskomen. De v o o r z i 11 e r zei, dat elk geval soepel wordt behandeld, het loon is uitbetaald. Als iemand vraagt of hij bijv. op een dag vrij mag om op werk uit te gaan, wordt dit toe gestaan met behoud van het loon. Wat betreft het verzoek der land- en tuin bouwarbeiders zei spr., dat dit niet kan wor den toegestaan met het oog op de gemeente- financiën. B. en W. stelden nu voor eenigsr zins aan het verzoek tegemoet te komen door 1.70 per dag uit te keeren voor een gezin met één kind, voor elk kind meer 50 cent per week meer; voor ongeorganiseerden en voor georganiseerden evenveel. De heer Heringa deelde mede, dat de vrijz.-dem. fractie had gedacht 75 cent voor de meerdere kinderen te geven en vroeg of nagegaan was de mogelijkheid om het loon hooger te stellen dan 1.70 per dag. Spr. was overtuigd, dat bij een dusdanig loon aan aanschaffing van iets nieuws niet te denken valt. Er was spr. door een paar werkloozen gevraagd of het mogelijk is vanwege het steuncomité aan schoeisel of dekking gehol pen te worden. Spr. zou gaarne het door den voorzitter genoemde loon van 1.70 per dag willen zien bepaald voor kinderlooze echtparen. Een hoogere uitkeering zou dus volgen vanaf het eerste kind, beneden 14 jaar, van 50 cent per kind. De heer Zwaan zou dit laatste op 75 cent willen bepalen. Devoorzitter zei, dat B. en W. niet verder durven gaan dan zij reeds voorstel den. De heer D e B o e r kon zich met het voor- stel-Heringa vereenigen. B. en W. namen dit amendement over. De heer Zwaan maakte van zijn idee van 75 cent per kind een voorstel, dat ge steund werd door den heer Heringa. De heer Dekker verzette zich er tegen, omdat het ingaat tegen de belangen van an dere gemeentenaren en een verhooging als bedoeld aanleiding kan zijn, dat een particu lier een dergelijk loon niet kan geven. Het loon bij werkloosheid mag niet anders zijn dan een tegemoetkoming. De heer Heringa betoogde, dat een eenigszins hooger loon ook den middenstand ten goede zal komen, omdat de arbeiders dan minder schulden zullen hebben te maken. Devoorzitter was het eens met den heer Dekker, dat er een prikkel moet blijven bestaan om werk bij particulieren te zoeken Het voorstel-Zwaan werd verworpen met alleen de heeren Zwaan en Heringa er vóór Het door den heer Heringa geamendeerde voorstel van B. en W. werd hierna zonder stemming aangenomen. Ten aanzien van de zoogenaamde éénlin gen stelden B. en W. voor te bepalen, dat zij na twee weken werken één wachtweek zullen hebben. De heer Heringa stelde in het licht, dat alle alleenstaanden niet over eenzelfde kam zijn te scheren: een kostganger b.v. zal goedkooper kunnen leven dan iemand, die zijn huishouding nog heeft. Om geen te hooge eischen te stellen, wenschte spr., dat weduwnaren voor kinderen ook toeslag zouden krijgen. B. en W. antwoordden, dat zulks reeds nu zoo is geregeld. Na eenige besprekingen in comité werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Belasting-verhooging. B. en W. stelden voor de opcenten op de vermogensbelasting te verhoogen met 50. De heer Heringa betoogde, dat dit volgens de wet ontoelaatbaar is, hooger dan 50 mag niet worden gegaan, zoodat het voorstel moet worden gereduceerd tot 25, om dat er reeds 25 opcenten worden geheven. B. en W. wijzigden hun voorstel in dien zin. Voorts stelden B. en W. voor de opcenten op de gemeentefondsbelasting te verhoogen met 15 en te brengen op 40. (In verband met de bemerking van den heer Heringa wijzigden B. en W. deze cijfers in 25 en 50, om toch de verlangde eind-uitkomsten voor de begroo ting te verkrijgen.) Ten derde stelden B. en W. voor de op centen op de personeele belasting te verhoo gen van 25 tot 100 (eenige jaren geleden was dit nog 15.) Een vierde voorstel van B. en W. was het plaatsen van de gemeente in de derde klasse voor de gemeentefonds-belasting (thans staat de gemeente in de eerste klasse), zoodat een inkomen van 600 reeds belastbaar zal zijn (thans is de eerste aanslag bij een inkomen van 800). Het geraamde tekort op de gemeentebe- grooting bedraagt 4681, welk bedrag B. en W. gedekt achten, als de genoemde voor stellen worden aangenomen. De begrooting schat 600 méér voor werkverschaffing dan verleden jaar (thans 1800) en heeft een bedrag van 1000 voor onvoorzien. Het Burgerlijk Armbestuur vraagt 3300 (d i f 1200 meer.) Verschillende heeren stelden het onaange name van belastingverhooging in het licht, maar allen waren 't erover eens, dat de nood zakelijkheid dwingt tot deze besluiten. De voorstellen werden hierna zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. De hoop werd uitgesproken, dat bij de behandeling der ge- meentebegrooting zich enkele lichtpunten zullen voordoen. Het onderzoek der begroo ting werd opgedragen aan den heelen raad, met uitzondering van de beide wethouders. Rondvraag. De heer Heringa bracht de raadsleden dank voor de attentie op zijn 70sten verjaar dag. De heer vanderGracht vroeg om verbetering aan den steiger, die niet voldoen de wordt schoongehouden. Het bietenrijden is nu afgeloopen, zoodat de verontreiniging nu ten einde is. Devoorzitter zegde toe, hierin t. zullen laten voorzien. w Hierna sluiting der openbare vergadering ZENDINGSWERK. Openbare samenkomst in de Kan*i kerk te Alkmaar. w Deze samenkomst, tegen gisteravond uit. geschreven door de huipzendingsvereeniging Het Mosterdzaadje, was zeer goed bezocht Na gemeenschappelijken zang en gebed, waarin voorging ds. Warners, zong de chr, zangvereeniging Immanuel, dir. de heer W Keizer, de zendingsbede „Zegen, Heer, dé Vredeboden" en „Verlangen naar den H* mei", waarop ds. Warners een inleidend woord, sprak. Hij legde er den nadruk op, dat kerk en zending bij elkaar behooren, de zending geen instelling van eenige christelijk voelen de menschen. Kerk en zending zijn één, zoo. als de boom en de vrucht bij elkaar behooren. De kerk is kerk voorzoover zij wordt samen gebonden door Christus, zij kan nooit ver- nietigd worden, omdat zij niet afhangt van het werk van menschen, niettegenstaande de zonden van het oude en het nieuwe volk van God. De kerk van God groeit en bloeit en na de vele vruchten die zij heeft geoogst, zullen er nog meerdere komen. Wij zijn niet bang voor de toekomst van de zending, om. dat wij in de kerk van Jezus Christus geloo- ven. De kerk noch de zending moge dan van ons zelf afhangen, toch mogen wij niet vol geloof alleen wachten, maar dienen vol acti viteit Gods werk aan te pakken, bedenkende Jezus' woord: U geschiedt naar uw geloof. De kracht van de zending hangt af van de kracht van de kerk en als zij krachtig is, zal de vrucht goed zijn. Als wij angstig zijn voor ongeloof en met dien angst naar Jezus gaan, zal Hij ons moed geven. Na het gemeenschappelijk gezongen zen dingslied „Gij gaaft ons, Heer, een rijken ze- gen", was het woord aan zendeling H. van der Klift over het onderwerp: Oods woord is niet gebonden. Deze begon met aan te halen den brief van Paulus aan Timotheus, waarin deze woorden voorkomen. Spr. herinnerde aan de vele rei. zen van Paulus, den grooten zendeling, van wien we het meeste weten, en dacht dan oot aan diens gevangenschap te C area, van waar hij de genoemde woorden schreef. De waarheid van dit woord doet zich over- al en te allen tijde kennen, het werpt bergen van moeilijkheden en hindernissen omver. De ervaringen van spreker op Z.O.-Celebes, het jongste zendingsveld der Ned. Zending»- vereeniging, bevestigden dit uitermate. Van dit zendingsveld vertelde spr. een en ander, beginnende met de opmerking, dat van Z.O.-Celebes zoo goed als niets bekend was voor en aleer besloten werd tot het bren gen van Gods woord in die streken. Alleen wist men, dat nog nimmer het woord van Jezus Christus daar was gebracht onder de eigenlijke bewopers. Als zendeling-pionier vertrok spr. op 27 Nov. 1915 naar Inaië, om op Java allereerst eenige kennis op te doen van tropische ziekten, waarna hij in Mei op Z.O.-Celebes aankwam. In Kolakka waren eenige christenen werkzaam in dienst van het gouvernement, allen levende zonder eigenlijke geestelijke verzorging. Er was dus dadelijk werk aan den winkel, maar dit werk was hef niet waarvoor de uitzending eigenlijk ge schiedde. Dat was immers: het brengen van den christelijken godsdienst aan de bevol king van Z.O.-Celebes, eigenlijk allen vreem delingen, uiteenvallende in zeven stammen, van elk waarvan spr. een en ander vertelde. De zendeling werd aanvankelijk door de bevolking met wantrouwen ontvangen, zoo als ook wel te verwachten was, welk wan trouwen nog versterkt werd door het gestook der Mohammedanen aan de kust, voort- vloeiende uit hun godsdienst, die voorschrijft dezen te brengen aan alle volken en te doo- den hen, die dien niet willen aannemen. Langzamerhand werd de vijandschap minder, ook als gevolg van het feit, dat de zendeling meermalen geneeskundige hulp mocht bren gen onder de Mohammedanen. Niet lang duurde het, of de zendeling kon eenige woorden spreken met de eigenlijke be volking en toen begon het contact met die menschen, maar het voornaamste was de hui zenbouw, waartoe spreker de benoodigdhe- den na veel onderhandelingen en besprekin gen eindelijk met hulp van de inlanders kofl krijgen, ondanks de Mohammedaansche genwerki.ng. Over de inrichting van de huizen der landers deed spr. verschillende mededeel® gen, er op wijzende, dat zij slecht worden^ bouwd, gedeeltelijk op grond van het bljjj loof, dat den bewoners oplegt het huis te vo* laten als zich allerlei „voorteekenen" heb&« voorgedaan, enz. t Inmiddels was spr. voortgegaan met no 245. Maar hun begeleiders schenen dat anders op te vatten en begonnen terug te vuren. Dat gaf een ver warring. Opeens sprongen ze op hun paarden, reden weg en tot zijn wanhoop zag de professor nu ook zijn tentje verdwijnen, want de andere paarden renden hun makkers achterna. 246. Er waren intusschen uit de vier auto's ook menschen gestapt, die minder gewapend bleken zijn en kennelijk de leiders van de troep waren. Daar stapten ze op af en het bleken Engelschen te zijn, di een onderzoekingstocht maakten om 't verborgen g'a van Iemandsjoel de Derde te vinden. De professor bood onmiddellijk zijn diensten aan. De Sjah K wachten.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6