Alkmaarsche Courant. öonaera vi/i en dertigsit laargang. VRIJDAG 10 NOVEMBER RITKSDAGBR ANDPROCES. DIMITROFF'S „VERLOOFDE" GETUIGT. Morgen volgende zitting. Na de pauze wordt de controleur Einrich van de Ufa gehoord, die verklaart dat hij het gevoel heeft, Popoff op den avond van den brand in het theater aan den Nollendorfer- platz gezien te hebben; met zekerheid kan hij het echter niet zeggen. VICE-KANSELIER V. PAPEN SPREEKT TE KEULEN. DE SCHEURING IN DE SOCIALISTISCHE PARTIJ. EERBIED AAN DE DOODEN. Onbeleefde Kamerleden. ONTBINDING VAN DUITSCHEN TURNBOND? Van Christelijke Sociale zijde te Berlijn wordt het bericht verspreid, dat nog in den loop van de volgende week de ontbinding van den Deutschen Turnerbund zal worden be volen. Deze bond telt 7000 vereenigen met 64 000 actieve en 50.000 ondersteunende leden. ONRUST TE WEENEN. Te Graz in Oostenrijk zij in de geheele stad z.g. hakenkruisvuren ontstoken. Ook in de andere deelen van Salzburg zijn derge lijke branden gesticht. DE FRANSCHE KAMERDEBATTEN. MACDONALD OVER DE ONTWAPENING. OMWENTELINGSPOGING ONTDEKT IN MADRID. De politie gealarmeerd VFT>nr>n v.AN VERGADERING TE WEENEN. de regeering van roemenie. Zal Zaterdag aftreden. de hernieuwde opstand op cuba. Aansporing tot terreur Amerikaansche oorlogsschepen weer terug? Gezant van Uruguay gedood? Rebellen moeten capituleeren. de moord op den afghaanschen koning. Aman Oellah bereid terug te keeren. Een relaas van den moord. DE TOESTAND IN HET VERRE OOSTEN. De opvatting te Londen. ZONDER VLOOT KON HIJ NIET LEVEN. DE JODEN IN PALESTINA, Illegale immigratie. Gemeenteraad van Alkmaar No. 266 1933 Jiuitentand. De president deelt daarna aan getuige Anna Krüger mee. dat onder de processtuk ken zich een verlovingskaart bevindt met deze woorden: „Als Verlokte empfehlen sich Anna Krüeer und dr. Jan Schaafsma Schmidt". Getuige verklaart, dat zij deze kaarten heeft laten drukken om de praatjes over haar en Dimitroff den kop in te drukken Dimitroff had deze kaarten nooit gezien en ook nooit geweten, dat zij ze had laten druk ken. Zij gaf toe dat haar relaties met Dimi troff reden waren geweest tot echtscheiding van haar en haar echtgenoot. Toen Dimitroff wederom probeerde bru taal op te treden, sprong de president op, ontnam beklaagde het woord en sloot de zit ting, die tot Zaterdag verdaagd wordt. Op een groote bijeenkomst van de Werk gemeenschap van Katholieke Duitschers heeft vice-kanselier v. Papen een redevoering. gehouden, waarin hij verklaarde dat de veel verbreide meening dat het bizonder moeilijk is voor den Duitschen Katholiek om over het nationaal socialisme te spreken, een buiten gewone dwaling is. Want juist de katholie ken hebben een bijzonder duidelijk beeld van de wereldordening, welke door God is vast gesteld, een wereldordening, welke wij in de natuurlijke ordening van alle dingen herken nen. Het derde rijk van Adolf Hitier bouwt zich bewust op op basis der beide Christelij ke geloofsbelijdenissen. Hiermede ontstaat voor de eerste maal sedert eeuwen weer de basis voor een Rijksconcordaat en dit con cordaat beteekent niet meer een diferenci- eering van de functies, maar een wederzijd- «che vruchtbaarmaking. naai onderzoek ten uitvoer te brengen. Paul Boncour verklaarde hierop van af zijn bank dat hij het steeds betreurd heeft dat men zich niet vaker op art. 213 beroepen heeft. Aan het slot van zijn uiteenzettingen noemde Mandei een reeks cijfers over de Duitsche bewapening. Nadat gisterei reed- 36 leden van de kamerfractie der socialistische partij officieel uit de partij waren getreden en zich aange- sloten hadden bij d< nieuwe partij Jean Jaures. hebben gisteren opnieuw eenige leden zich met de nieuwe partij solidair verklaard. Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap staan in het devies der republiek. Maar wordt deze gelijkheid tegenover de dooden niet betracht? vraagt „Figaro". Dinsdag verhief de voorzitter den Fran sche Kamer zich bij het begin der zitting van zijn zetel om hulde te brengen aan de nage dachtenis van den dezer dagen overleden socialistischen afgevaardigde voor Kamer rijk, Maurice Camier. Alle leden bleven zitten. Acht dagen tevoren waren ze allemaal op gestaan toen er hulde werd gebracht aan Painlevé. Het onderscheid tusschen den geleerde en den militanten socialist ontgaat ons niet, zegt „Figaro". Maar bestaat dat onderscheid ook na den dood? Is er een rouwbetuiging waarbij men opstaat en een waarbij men blijft zitten? Lord diner Aan de hoogeschool te Weenen volgens politiebeambtes in burger de colleges om direct bij incidenten tijdens de lessen te kunnen ingrijpen. In het instituut voor ana tomie werden eenige politie-ambtenaren door de studenten „ontdekt" en uitgejouwd. Felle critiek op Duitschland. De Fransche Kamer is gistermiddag oe- gonnen met de algemeene beschouwingen over de buitenlandsche politiek. Er waren 10 interpellaties der verschillende fracties inge diend met betrekking tot ontwapening, de herbewapening van Duitschland oen alge- meenen internationalen toestand en de Saar- kwestie. De beantwoording door den minis ter van Buitenlandsche Zaken en den pre mier die oorspronkelijk heden verwacht werd en vervolgens tot vandaag werd uit gesteld kan ook mogelijk pas begir van de volgende week komen Als eerste sprekei nam de afgevaardigde Montillot (fractie Tardieu) het woord ter be 6preking van de arrestatie indertijd der drie Saarlandsche communisten in de Paltz waar na Montillot het a s. referendum in het Saar- gebied ter sprake bracht en eisehte dat deze vrij en oprecht zou zijn Spr wees op een op het oogenblik in het Saargebied uitgeoefende terreur die van boven af geïnspireerd wordt aangezien Duitschland hef stemmen wil ver mijden. Vice kanselier v. Papen zou in een onderhoud hebben verklaard dat het refe rendum niet nuxrht plaats vinden. Montillot eisehte de vorming in hei Saargebied van een politie die aar, iederen invloed van het rijk moet worden onttrokken en alleen aan het Saargebied rer beschikking moet worden gesteld. Frankrijk moet de kwestie van de openbare veiligheid in het Saargebied voor den Volkenbond brengen. De geheime bewapen'"». In het verdere verloop der debatten ver weet de radicaai-socialisi Gueinut Duitsch land. dat het herbewapende Dui schland -ie Ontwapeningsconferentie veriaten aange zien het vreesde dat dc controle zijn ver grijpen onthuld zou hebben. De voormalige kabinetschef van Clemenceau George Man dei verweet de minister an Buitenlandsche Zaken dat hij de politiek der liquidatie der overwinning voortzette. Duitschland h^eft s'echts het f-ene doel de verdragen te ver- Gisteravond is bij den nieuwen Mayor van Londen het jaarlijksche met de gebruikelijke plechtigheden in Guild Hall gegeven. Onder de 800 gasten bevon den zich de leden van het kabinet, leidende politieke persoonlijkheden en militairen, het corps diplomatique en vele anderen, die een functie in het openbare leven bekleeden. De voornaamste gebeurtenis van den avond was de redevoering van den minister president Macdonald over de politieke ontwikkeling van het afgeloopen jaar. Deze redevoering werd door de radio uitgezonden. Macdonald ving aan met enkele woorden over den binnenlandsch politieken toestand. Vervolgens verdedigde hij zich tegen de aanvallen, waarbij gezegd werd, dat de eco nomische wereldconferentie tengevolge van onvoldoende voorbereiding mislukt was. Ten slotte ging hij in op de ontwapeningskwes tie, waarbij hij uiteenzette, dat Engeland zijn bewapeningen zoo ver verminderd heeft, dat het met recht voor de wereld kan verklaren, dat geen penny wordt uitgegeven van open bare gelden voor de strijdkrachten, die op het oogenblik voor de verdediging niet nood zakelijk is. De Engelsche regeering aldus vervolg de Macdonald heeft haar best gedaan om de gelijkheid voor Duitschland tot stand te brengen. Zij wil ook thans dit werk voortzet ten. Bij iedere ontwapeningsovereenkomst, die als een weg naar den vrede werkzaam moet zijn, moet Duitschland een der onder teekenaars zijn. Alles behoorde langs den weg der samenwerking gedaan te worden om Duitschland weer aan de onderhande lingstafel te brengen. De positie van Duitschland mag niet zoo blijven. Minister von Neurath heeft voor enkele dagen aange duid, dat de Duitsche regeering eenige voor stellen heeft te doen. Engeland zou die voor stellen gaarne zien en heeft groot begrip voor het Duitsche standpunt, maar het Duit sche probleem bestaat thans niet zoo zeer daarin de vijandigheid te overwinnen als zich aan te sluiten bij de overige landen. Spr. vertrouwt er op, dat, wanneer in de volgende week de Duitsche verkiezingen voorbij zijn, de Duitsche regeering haar groote aanzien zoo benutten zal, dat zij hare overwegingen naar een zijde zal richten, die niet alleen Duitschlands eigen belangen die nen, maar die van geheel Europa. De Madrileensche politie is erin geslaagd een grootsch opgezette omwentelingspoging te ontdekken. De leiding van deze revolu- tionnaire beweging berust bij den vroegeren socia'istischen minister Largo Caballero, die in samenwerking met de anarchistische or ganisaties, zoomede met de anarcho-syndica listische en socialistische vakbewegingen het proclameeren van de revolutionnaire alge meene staking in geheel Spanje beraamde op 18 November, den dag voor de verkiezin gen. De regeering heeft allen divisie-generaals en civiele gouverneurs proc'amaties doen toe komen om in het openbaar voor te lezen waarin gedreigd wordt met drastische tegen maatregelen. De geheele politie is op de been. DE ONDERHANDELINGEN MET LITWINOW. De conferentie tusschen Roosevelt en Litwinow die eerst gistermiddag zou plaats vinden, is uitgesteld tot heden 12 uur. Er zijn omtrent dit uitstel geen verklaringen afgelegd, doch men meent, dat het gebleken is noodig te zijn in verband met een andere bestudeering I van kwesties, die verband houden met het herstel van de betrekkingen met Rusland. Zooals wij reeds hebben gemeld, zal de regeering Vajda Voevod Zaterdag aftreden De nieuwe regeering zal door den huidigen minister van buitenlandsche zaken worden gevormd. Titulesco zal zoo noodig het parle ment ontbinden en nieuwe verkiezingen uit schrijven. Titulescoe heeft de opdracht even wel nog niet definitief aanvaard. Mocht hij er op het laatste oogenblik nog van afzien, dan zal waarschijnlijk een regeering, be staande uit generaals en hooge ambtenaren worden gevormd, welke het parlement zal ontbinden en me-uwe verkiezingen zal uit schrijven. De oorzaak voor het aftreden der regee ring Vajda Voevod ligt in het feit, dat de koning ontevreden is met de wijze, waarop de regeering de kwestie van de buitenlandsche schulden heeft behandeld. Even na middernacht trokken de rebellen op Cuba zich terug op het fort Atares, dicht bij de kust, waar zij een sterke positie inne men. De strijdkrachten van „generaal" Ba- tista bombardeeren deze versterkingen, In een wanhopige poging om Amerikaan sche interventie uit te lokken, zenden leden van de radicale A.B.C.-partij radioberichten uit, gericht tot hun aanhangers, om Britsche eigendommen in brand te steken, bankgebou wen te bestormen en spoorwegen en rollend materiaal te vernielen, of anders Ameri- kaansch of Spaansch eigendom te verwoes ten, dat verzekerd is bij Britsche maatschap pijen. Blijkbaar hopen de rebellen dat dit de Britsche regeering zal dwingen om van de regeering der Vereenigde Staten te eischen, dat deze haar plicht nakomt om de orde op Cuba te handhaven, zooals vastgelegd is in het Platt-amendement. Dit zou Washington ertoe kunnen brengen om druk te oefenen op president Grau San Martin om af te treden. Overal in de stad duurt het schieten voort. De bevolking schijnt in het algemeen niet erg gesteld te zijn op de tegenwoordige regee ring. De aanhangers der organisatie A.B.C., die een belangrijk aandeel hebben in den op stand, streven naar een herstel van de Ces- pedes, die theoretisch door de regeering der Vereenigde Staten nog als president wordt erkend. Het Amerikaansche ministerie van Marine treft voorbereidingen, om de reeds uit de Cubaansche wateren teruggetrokken oor logsschepen naar Cuba te dirigeeren, ingeval het leven van burgers der Ver. Staten zou worden bedreigd. Op het oogenblik bevinden zich nog 11 Amerikaansche oorlogsschepen in de buurt van Cuba. Het gerucht loopt dat de gezant van Uru guay, Fernandez v Mdina, door een bom is gedood. De kanonneerboot „Cuba" nam positie in de haven van Havana om deel te nemen aan hei bombardement van het fort Atares, waarin, zooals gemeld, tweeduizend revolutionnairen zich hadden teruggetrokken. Het was een bloedige strijd. Tenslotte moesten de revolu tionnairen in het *-rt de witte vlag hijschen Zij staakten het vuur en gaven zich over. Ex-koning Aman Oellah verklaarde in een interview: Indien het Afghaansche volk wenscht dat ik terugkeer met mijn program van hervor mingen en vooruitgang, ben ik steeds bereid mijn land met al mijn krachten te dienen. Aman Oellah heeft verder verklaard, dat de moord op Nadir Chan het logische uit vloeisel was van de troebelen, die sedert 1929 in het land heerschten. De zaakgelastigde van de Afghaansche le gatie te Londen schrijft het lange zwijgen toe aan den rouw te Kaboel, waar het ministerie van buitenlandsche zaken gesloten is en alle werkzaamheden zijn gestaakt. Volgens van de Afghaansche grens te Pesiawar aan gekomen nadere berichten is de koning van Afghanistan vermoord door be dienden van het koninklijk huis. De koning zou zijn aangevallen door bedienden die hem steeds trouw waren geweest op het oogenblik, dat hij zijn harem verliet. Hij werd door drie is 22 jaar oud. Men acht het onwaarschijn lijk, dat een burgeroorlog zal uitbreken. Men gelooft echter wel, dat onder de bevolking de neiging bestaat een sterken man leider van de regeering te maken om een tegenwicht te gen de macht des konings te vormen. Op 12 November De ministerraad van Oostenrijk heeft be sloten, adt op den dag der republiek, 12 No vember, alle vergaderingen en openbare de monstraties achterwege moeten blijven On der dit verbod val'en ook militaire opmar schen De ministerraad roept de bevolking op den 12den November in den geest van saamhorigheid en vrede door te brengen De eenige officieele plechtigheid zal een hoogmis in de Stephanskerk zijn. scheuren opdat de voormalige Duitsche ge-1 - - - bieden weer Duitsch wo-den. Wat denkt de ERKENT AMERIKA RUSLAND? Fransche regeering te doen met het oog op Ook gisteren hebben besprekingen plaats de besliste herwapening van Duitschland? gevonden tusschen Litwinov en staatssecre Het is ongehoord dat aan Duitschlanv taris Huil. Na een onderhoud, dat twee uren rechtsgelijkheid is toegestaan In ieder geval heeft geduurd, heeft Huil zijn voldoening is het ontoelaatbaar dat Frankrijk nog ver- uitgesproken over de vorderingen, welke ck der ontwapen' om Duitschland weer naar onderhandelingen hebben gemaakt^ Genève terug te brengen De regeering moet De Russische delegatie is vol .°yj gebruik maker, van het recht dat art. 213 en verwacht, dat de V S nog voor het ein verleent om het openen van een internatio- der week Sovjet-Unie zal erkennen. In diplomatieke kringen te Londen, die in nauw contact staan met het Verre Oosten is men van meening, dat de felle redevoering van Molotow tegen Japan tot effect kan heb- ben, dat de militar seering van het kabinet te Tokio hierdoor verhaast zal worden, waar van het gevolg zou zijn een verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Moskou. Een jong student in Tokio heeft harakiri gepleegd op het buiten van admiraal Taka- rabe, die gedelegeerde is geweest ter Vloot- conferentie van Londen, als demonstratie tegen het Londensche Vlootverdrag. In antwoord op vragen aangaande maat regelen ter voorkoming van onwettige immi gratie van Joden in Palestina, zeide de mi nister van koloniën, Sir Philip Cun'iffe Lister, dat er twee soorten niet gerechtigd" immigranten zijn, n.1. personen die zonder immigratiepermissie binnen het land komen en personen, die een vergunning hebben om gedurende twaalf maanden in Palestina te reizen en er blijven De eerste groep noemde de minister betrekkelijk klein, zij wordt nog verminderd door maatregelen welke de Pa lestynsch regeering aan de grens neemt in samen- -rking met de Fransch autoriteiten in Syri. De tweede categorie noemde de minister tamelijk groot. De hooge commissaris heeft onlangs met de goedkeuring van den mi nister besloten verschillende preventieve maatregelen te nemen. Sir Philip noemde het het belang van elkeen, dat de niet geauthori seerde immigratie tot een minimum zou wor- des beperkt. Het aantal immigranten, dat wordt toege laten, moet worden geregeld volgens de a'bscirptycapaciteit van het land en het is de Hooge commissaris die hiervoor zal oordee- len. Het was dus wenschelijk dat de toe te laten personen langs wettigen weg binnen komen na het normale proces van selectie PERSVRIJHEID IN BOEIEN. Op het eiland Malta. De Britsche gouverneur van Malta heeft gisteren op grond van zijn buitengewone vol machten een zeer strenge perswet uitgevaar digd. De verspreiding van valsche berichten, die de openbare meening kunnen alarmeeren of oorzaak kunnen zijn van verstoring van de orde worden verboden Overtreding van dit verbod kan gestraft worden met een ge vangenisstraf van drie maanden en een hooge geldboete. (Kort verslag). (Slot.) Het episcopaat zegt: wat men over 2 jaar doen kan, doe dat nu. Het boschplan heeft groote bezwaren, maar laat men iets anders aanwijzen. Als Alkmaar niets doet, moet men 125.000 meer betalen aan M. Hulp betoon. Men moet zooveel mogelijk kunnen aanbesteden en zich niet vastleggen aan deze verkavelig, als men de terreinen beter anders kan verkoopen. De heer Woldendorp verklaarde zich met dit plan zeer ingenomen en geloofde niet dat de samenwerkende directeuren zich 100.000 vergist zouden hebben. Wij krijgen een betere categorie menschen en het Lyceumkwartier blijkt over een jaar reeds uitverkocht te zijn Als de arbeiders verdienen, komt dit ook aen middenstand ten goede. Spr. zou zelfs voor het boschplan zijn, als het Rijk niet steunde Ook de heer Venneker verheugde zich over dit plan, maar zou gaarne weten of er in deraaad voor rioleering en wegen 100.000 bij zouden komen. Hoe heeft men zich het onderhoud van het bosch gedacht? Mer. moet zooveel mogelijk aanbesteden. De werk verschaffing is hier van groote beteekenis en de 125.000 loon moet men zonder werk toch betalen. Algemeene goedkeuring zal ook indruk op de regeering maken. Mej. Carels juichtte het plan als werkver schaffingsobject toe. Alkmaar zal op deze wijze ook de beter gesitueerden kunnen trex ken Tegenover dit plan staat niets beters en het lenigt de ellende. De heer Hoijtink betoogde, dat men het plan ook uit financieel oogpunt moet bekij ken. Spr. gaat met de bijlage mee, maar er zijn vele bezwaren geuit, die eerst oohelde- ring vragen. De heer Langeveld vond de verbinding Zuid-Noord een streekplan. Waarbij sluit dit plan aan? Versche dene gemeenten bieden koopjes in grond. Zullen de beter gesitueei den inderdaad komen? Zoolang de verbin ding Noord-Zuid niet vaststaat, is dit plan zeer risquant. Als spreker tegenstemt, bewijst dit geenszins, dat hij den nood der werkloo schoten getroffen, doch niet op slag gedood. Hij viel gewond neer bij de deur van den ha- zen niet wil lenigen waar de moordenaars hem vandaan De heer Vogelaar zeide, dat de trokken waarna zij hem te midden van het I van het grondbedrijf geen enkele poging ge geril der vrouwen met dolken verder afmaak- daan heeft de leden der oppositie te beïnvloe ten Tot nog toe is echter noch te Bombay den. Dit boschplan mag met de consequentie noch te New-Delhi een officiee' relaas van de van den grondaankoop zijn. omstandigheden, waaronder de moord heeft De voorzitter merkte op, dat de raad wat plaats gehad, ontvangen Men gelooft alge- betreft den grondaankoop thans volkomen meen dat de koning het slachtoffer is gewor- vri[ is. directeur den van een der intriges, die de geschiedenis van Afghamv*an hebben gekenmerkt Een „sterke man" gevraagd Naar aanleiding van den moord op Nadir Khan doen verschillende geruchten de ronde. Hü zou door eenige bedienden door drie re volverschoten zijn gewond De koning tracht te nog zich te verdedigen, maar zakte in el kaar, waarna de daders hem met eenige dolk stoten afmaakten. Het regime van den zoon van Nadir Khan kan nog niet als hecht ge vestigd beschouwd worden, aangezien er De heer Vogelaar merkte nog op, dat de werken in de toekomst kunnen blijken veel duurder te zijn. Werk is beter dan steun, maar laat men bedenken, dat men nu op den kapitaaldienst teert. Laat men berekenen wat het werk op normale wijze kost. Men moet het grondbedrijf alleen belasten met de nor male kosten. Wethouder Klaver betoogde, dat de oppo sitie nogal was meegevallen. De heer Rin- gers kreeg al antwoord in de Comm. v. Bij stand Hij heeft trouwens erkend, dat het vele troonpretendenten zijn. De jonge koning pian uit een oogpunt van werkverschaffing volkomen is geslaagd. Wij misten in Alk maar een villapark en een natuurreservaat en dit zou er toch op den duur moeten komen. De werkverschaffing geeft hier evenwel den doorslag. Weet men een beter plan, laat men er dan mee komen. Het bosch blijft ook bij bebouwing behouden. In Heiloo is geen huis- en geen straatrioleering. Verharding van wegen en voetpaden is in deze begrooting be grepen Tegel trottoirs kosten extra 35000. Alle bedrijfsdirecteuren achtten de som van 400.000 voldoende en berekend naar de normale uitvoering komt het werk in het grondbedrijf. Bij aanbesteding van het ge heele werk bereikt men niet het goede effect voor de niet vakbekwame arbeiders. Het col lege heeft geen bezwaar nader te bezien wat al dan niet in werkverschaffing moet worden uitgevoerd. Het onderhoud van het bosch zal niet groot zijn. Het terrein ligt voor uitbrei ding der gemeente zeer gunstig. Wethouder van Slingerland kon niet m*t zekerheid zeggen of dit plan al dan niet voordeel zal brengen en ook de juistheid der renteberekening moet afgewacht worden Het improductieve deel van het werk zal niet in he, Grondbedrijf gebracht worden De direo teur van het Grondbedrijf heeft B. en W. zeker niet willen tegenwerken en is zeker ge rechtigd ziin mening in de commissie ken baar te maken. Er is bij aannemers behoefte aan grond van 5 a 6 per M2. voor den bouw van landhuisjes Spr. zag dit werk niet als een groot risico en het grondbedrijf mag zeker niet te sterk belast worden. Wethouder Westerhof wees er op, dat men menigmaal tot werken besloot, waarbij men zeker wist. dat ze verlies zouden brengen. Bij werkverschaffing gelden nu eenmaal an dere normen Neemt men het boschplan niet ter hand, dan zal deze grond in geen jaren worden geëxploiteerd. Een zekere som komt er altijd uit als oms'ag van kosten van kunst werken. Thans is de totale aankoopprijs lager dan in Heiloo Forensen willen onder de bekoring van bosch en ruimte komen en zij zullen nu zeker komen. Het bosch zal tot de stadsverfraaiïrrg meewerken en malaria is daar niet te vreezen, gezien den toestand in Rochdale Er komt een gordel van boomen tegen den wind. Zelfs als het plan een tekort van 2 ton had, dat f 9000 renteverlies beteekent, dan zou er door vestiging van kapitaalkrachtigen toch al gauw 9000 aan belastineen worden verkregen Alkmaar zal kunnen bieden wat Heiloo en Castricum bieden. De fractie die tegen het plan is, moet andere objecten kun nen aanwijzen. Door aanbesteding mag men niet het groote voordeel verloren laten gaan, dat 600 menschen werk kunnen vinden. Wel kan on derzocht worden of door aanbesteding meer dere ingeschrevenen van de Arbeidsbeurs te werk gesteld kunnen worden Maar er zullen niet meerdere kosten of minder arbeiders mogen komen. Mocht het noodzakelijk blij ken, dan zal het college later bij den raad met een ander verkavelingsplan komen. Spre ker ging vervotgens na, dat een bedrag van f 112.000 door de Rükssubsidie voor de ge meente bespaard wordt en herinnerde aan de instemming der vakcentrales Contractloon zou minder subsidie beteekenen. Huizen, die men gebouwd ziet. koopt men eerder dan wanneer men ze niet ziet Wat de tunnel be treft. is aan Bergen geen som genoemd. Het betreft een streekplan en het is goed diverse gemeenten voor een bespreking uit te noodi- gen. De Heldersche weg zal trouwens ook af leiding voor het autoverkeer brengen. Het be treft hier ook een landsbelang. Nu de replieken en nadat ook de burge meester zijn voldoening over het genomen besluit had uitgesproken, werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming met algemeene stemmen aangenomen. De heer Vogelaar had namens de V.B. de C.H. en de A R. verklaard, dat deze fracties met het plan zouden meegaan. Goedgekeurd werd een suppletoire be grooting, dienst 1933, van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon in ontvang en uitgaaf met een bedrag van f 60.127.60 onder toekenning van een nader subsidie uit de gemeentekas groot 50.000. Zoo de minister niet spoedig een beslissing neemt omtrent het door den Raad vastgesteld werkverschaffingsn'an en niet spoedig de in werkverschaffing uit te voeren werken worden ter hand genomen, zal nog een tweede sup pletoire begrooting van f 30 000 moeten worden ingediend. De raad besloot tot uitkeering der jaar wedden voor boventallige onderwijzers aan de besturen van diverse bijzondere scholen voor lager onderwijs. Aan den heer I G Schaaf werd verkocht een aan de Oostzijde van de Lyceumstraat gelegen perceel bouwterrein ter grootte van ongeveer 1907 M2 voor de som van 18000. De overige agendapunten werden door tijdsgebrek aangehouden. Qemeeittzcaden LIMMFN. In de Woensdagavond ge houden vergadering van de ge meenteraad werden de opcen ten op de Personeele belasting gebracht op bet maximum 200 opcenten, de opcenten Ge- meenteiondsbelasting op 80, terwijl besloten werd de pen sioenbijdrage der ambtenaren op ben te verhalen. Op voorstel van wethouder Pepping, die zeide, dat Limmen op den rand staat van een noodlijdende gemeente te wor den, werd met algemeene stemmen besloten om aan Ged. Staten te verzoeken, dat de burgemeesters, secretarissen en ontvangers ook hun pen sioenbijdrage betalen. Om half acht opende de voorzitter, burgp meester J. J. Nieuwenhuysen de vergadering De heer Adrichem was afwezig. In behandeling kwam een verzoek van den A.N.W.B. en den K.N.A.C. om lichtpunten te plaatsen op de knooping nieuwen provincia len weg en rijksstraatweg. B. en W. meenden hieraan te moeten vol doen. Goedgekeurd. Aan mej. v. d. Sande—van Kuyk werd op haar verzoek om gezondheidsredenen eervol

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9