VOOR DE KLEINTJES EERSTE SNEEUW. Raadselhoekie x ZIEKE POPPEN OP DE MAAT. REBUS OTERLËÈK. ze een nat -soc. directie hadden, werd de boycot aigelast. Van het socialisme dat hij ook be oofce koml niets *erechl. In de eco nomische raad zitten alleen groot-indns- tneeien. bH benooaigde geld ontvangt Hit ier van de zware industrie. Hit'er beioofj vrede, maar hij maakt het vork militairistisch Naar lichaam en naar geest heeft Duitechiand de beste militairen. JStaar Duitschiand <s niet geheel ontwapend, oe chemische industrie staat er zeer hoog. en di+ is in een volgende oorlog van heel groot belang. Wat moeten wij ais socialisten hier tegen over stellen? Het komt nu in de eerste plaats aan op bezinning, we moeten trach ten te behouden, wat het socialisme ons tot nu gebracht heeft. Spr kwam op tegen een artikel in ..De Fakkel" waarin de verschrik kelijkste methode tegen de fascisten niet ver schrikkelijk genoeg genoemd wordt. Spr. zeide, dat dit ie reinste fascsrr.e is Wij wil len geen knuppel-m oraal Wij vrager, tegen over de oorlogsindustrie de verantwoordelijk heid van de arbeiders, tegenover het mili tairisme de individueele dienstweigering. De heer Schermerhorn ving aan met te leggen, dat wanneer een volk ten oorlog trekt het bevangen is door de oorlogswaan- 2in en denkt te strijden voor een goed doel. Een van de_ leuzen waar men het volk dan altijd mee beïnvloedt is dat het vaderland pered moet worden. Dat was vroeger, en nu nog. Zoon leuze moer weerklank vinden bij net volk, en dat doet deze leuze. In alle menschen is werkelijk vaderlands'iefde. Maar wat is vaderlandsliefde? Het is in den grond van de zaak niets anders dan moederliefde. Het vaderland is de moeder, waar men zich altijd veilig weet Dit is volgens de psycho analyse de oorsprong van de vaderlands liefde. In ieder mensch is die vaderlands liefde, maar dit is niet de liefde voor den staat, waartoe hij behoort maar liefde voor de geboorteplek. Dr. Nicolaï schrijft in zijn boek: „Biologie des Krieges' ook over de vaderlandsliefde. Hij zegt dat vaderlandsliefde niet alleen voorkomt bij de menschen. maar ook bij de dieren. De fhritschers hebben twee woorden voor vaderiand: Heimat en Vaterland. Wij kennen dat onderscheid niet. Heimat is de plek. waaraan men gehecht is Vaterland is het staatkundig gebied, waartoe men be hoort Op die genegenheid voor de geboorte plek wordt nu gespeculeerd door hen, die daardoor hun doel willen bereiken. Maar de echte vaderlandsliefde heeft men niet noo- dig. Men heeft noodig liefde voor het staat kundig gebied, waarin men woont. De men schen laten zich onder suggestie brengen, dat dit het vaderland is. Dit is misleidend. Nie mand in deze vergadering kan naar waar heid zeggen, speciale liefde te voelen voor dat deel van Europa, dat Nederland heet Als men iemand vraagt of hij veel liefde •heeft voor Limburg, dan zal hij zeggen: Dat weet ik niet daar ben ik riog nooit geweest Als hij er komt. zal hij er zich even vreemd voelen, als in hef buitenland. Dus van nature voelt een mensch niet voor het groote gebied dat men vaderland noemt. Toch heeft deze vaderlandsliefde een fataal gevolg in de ge echiedenis der volken Den menschen wofdt gezegd dat ze vooi hun aderland vechten en de stumpers gelooven het a" hebben ze er geen voet grond en al lijden ze er ge brek. We moeten medelijden hebben met volken, die elkaar uitmoorden voor een leugen. Het gaai alleen om de belangen van kleine groepen, van menschen die uit de oor'og winst slaan. Nauw verbonden met die vaderlandsliefde is het nationalisme Over de geheele wereld die zich beschaafd noemt, gaat op dit oogenb'ik een streven om dit nationalisme ie versterken. Onder nationalisme verstaan we dit. dat we ons als volk één voelen. Spr. ziet in dit groeiende nationalisme een gevaar Spr wil eerst wijzen op de onwaarachtigheid er van. De verschillende volken in den tegen woo-digen tijd ziiri niet van zuiver ras. maar gemengd. Er is geen Nederlandsch bloed van vreemde smeHen vrij. daarin zit Friesch bloed. Gallisch bloed en niet te vergeten Spaansch bloed, in Duitschiand wil men een groot sterk en ede! ras vonnen. Maar iedere boer weet dat de beste rassen ontstaan door kruising. Als men spreekt over nationalisme en zegt dat we ons als volk één morten voe len, dan moeten wii wiizen op de scheiding die in de hand gewerkt wordt door de ker ken, de klassen enz. Nationale eenheid is een frase en wii voelen het als een zeer gevaar lijke leugen. In Duitschiand zien we hoe dat nationalisme werki en hoe het tot militai risme leiden moet Men speculeert met het nationalisme op de ijdelheid van de men schen. Samen met drt nationalisme gaat tegenwoordig de gedachte van de autorhie Maar geen enkel volk kan stoffelijk of zede lijk in zijn eigen behoeften voorzien Een volk. dat zich isoleert moet verstarren, dat zien we aan China. We moeten juist gaan en boe het tot militairisme leiden moet Men speculeert met het nationalisme op de ijdelheid van de menschen. Samen met dit nationalisme gaat tegenwoordig de gedachte van de autarkie. Maar er is geen enkel volk, dat stoffelijk of zedelijk in zijn eigen behoef ten kan voorzien. Een volk, dat zich isoleert moet verstarren, dat zien we aan China. We moeten juist gaan in de richting van het wegwerken der grenzen. Op wetenschappelijk gebied is dit al het geval. Daar zijn we al ge komen tot internationalisme. Maar ook eco nomisch leven we ondanks de hooge tarief- n.uren in een wereldverband. Spr. besprak tlan hoe men in Duitschiand dit nationalis me probeert te maken tot een levende kracht In de eerste plaats door de rassenhaat: „Deutschland erwache. Juda verrecke" Dit opzwepen tot nationalisme is een gevaar voor de heele wereld, daardoor worden we fedreven naar oorlog. Wij moeten tegenover et nationalisme, het internationalisme en de verbroedering der volken stellen. Anders werken we mee aan het doen uitbarsten van een oorlog We moeten allen beseffen, wat er op het spel staat. Allen we'en we wat de volgende oorlog zal zijn, met zijn lucht- en bacteriënstrijd. Dit beteekent het uitroeien van volken. Daarom moeten we ons verzetten tegen nationalisme. Als we menschen willen zi'n, moeten we den oorlog verafschuwen. We moeten de gedachte doen doordringen, dat in den obrlog nooit eenig volksbelang wordt gediend. Of de oorlog gewonnen wordt of verloren, voor het volk is er altijd verlies van materieele goederen en menschelijk be I wustzijn. Wie de belangen van de mensch- heid ter harte gaan moet zich plaatsen op internationaal anti-militairistisch standpunt. Dan zal de tijd aanbreken, dat het volk niet meer zijn oogen opslaat naar redders, maar zichzelf redt. Woensdagavond sprak in café van Ham de heer Tinus Wessels, over het onderwerp: „Oorlogsvoorbereiding, de wetenschappelijke misdaad". Spr. begon met te wijzen op het tvpi- sche verschijnsel, dat de menschheid al weer begint te gewennen aan de ge dachte van een nieuwen oorlog. Toen de vrede geteekend was, dacht men, dat zooiets nooit meer zou kunnen gebeuren. Het Pruisisch militarisme was geknot, doch er was een ander voor in de plaats gekomen. Zeker is, dat er een oorlog op komst is, de vraag is alleen maar: mag er gifgas gebruikt worden en bac- cillen. Bommen vindt men blijkbaar niet eens zoo erg meer, doch de gassen zijn het ergste wat men zich kan den ken, daar helpt geen vluchten voor. De oorzaken van den oorlog zijn voor de anti-militaristen hoofdzaak. Die oorza ken moeten worden weggenomen, de mogelijkheid van oorlog moet worden voorkomen, dat is de eenigste oplossing. De communisten worden er thans reeds £oor klaar gemaakt, dat de komende oorlog uitsluitend tegen Rusland zal gaan. Dit land heeft weer een verdrag met Turkije gesloten, om elkander we- derkeerig bij te staan. Japan en China vormen sinds menschenheugenis het groote gevaar. Verschillende oorzaken voor het uit breken eener oorlog zijn aanwezig, o. a. de bedreiging van de groote spoorlijn, welke aan Rusland heet te behooren. De arbeidersklasse moet haar stand punt bepalen. Een oorlog wordt jaren van tevoren systematisch voorbereid. In 1910 was de groote oorlog reeds kant en klaar, welke in 1914 zou uitbreken. Deze werd in hoofdzaak veroorzaakt omdat Duitsch iand bezig was de wereldmarkt te ver overen voor zijn industrie en afzet. Uitvoerig besprak spr. de machinatie's welke daaraan vooraf gingen. Het re volverschot in Serajewo was niet de ware oorzaak, doch werd slechts als een middel aangegrepen. Oostenrijk-Hon- garije stelde een ultimatum aan Servië wat niet aan te nemen was. Duitschiand stond naast Oostenrijk, tegenover al de andere landen. Engeland moest zijn plaats op zee behouden en daarom den oorlog steunen met de vloot. Er moest een eind worden gemaakt aap de gruwelen der Duitschers en daarom gingen Engeland en Amerika oorlog voeren. In dat opzicht hebben mannen als Troelstra, Proudhon en Kro- potkine zich vergist. De oorlog was in 't belang van het kapitaal, dat moeten de arbeiders goed begrijpen. Men moet zich van tevoren tegen iederen oorlog verklaren, ook als het land wordt aan gevallen. Anders is het te laat, zonder dat men er iets van weet. De communi catie-middelen worden van tevoren in beslag genomen, zoodat elk overleg afgesneden is. Afwachten is een gevaar lijke tactiek, welke naar den afgrond voert. Er dienen andere wegen bewan deld te worden. Het vaderland moet verdedigd worden als het in gevaar verkeert, doch wat is het vaderland? Het vaderland is een oude schommelstoel, een oude boom, een bruggetje of een oud kastje, waar het kind zijn speelgoed in bewaard heeft, kortom, allerlei herinneringen uit de jeugd. Wij hebben er geen belang bij, om een vaderland te verdedigen, waar je niet voldoende te eten krijgt, waar d. steun te kort is om van te leven. Doch de hooge heeren, die den mond zoo vol hebben over vaderlandsliefde wat doen die? In den grooten oorlog zijn op de Engelsche kust 190 Duitsche duikbooten tot zinken gebracht, door een vernuftig net, wat in zee werd ge hangen. Hiervoor had men noodig groote glazen bollen, welke door Duitschiand geleverd werden, om Duit sche duikbooten te vernietigen. Duitsch iand had voor zijn luchtschepen zink noodig voor de gasbereiding, hetwelk geleverd werd door Engeland. Deze zelfde luchtschepen wierpen bommen op Engelsche scholen. Duitschiand leverde via Zwitserland granaten aan Frankrijk, welke werden gelost door Duitsche krijgsgevangenen. De handel voert geen oorlog, alleen de arbeiders der verschillende landen slachten elkaar af. De massa laat zich op het oogenblik nog sturen en dat is zeer erg. Er moet bezuinigd worden, er is geen geld, doch er wordt alleen bezuinigd op arbeiders. Bijna alle staten geven 60 pet. van hun begrooting uit aan militaire doeleinden. De opvoeding van een kind tot het 18e jaar kost 4700—8000 ge middeld. Voor een arbeiderskind zal dat bedrag wel een ietsje lager zijn. Het dooden van een man in den oorlog kostte 60 000. In totaal is er aan den oorlog verdiend 13 4 miljard. Voor het zware geschut alleen werd reeds 2500 millioen teveel betaald. Dit was beter besteed aan de werklooze arbeiders. Duitschiand bereidt zich voor op den komenden oorlog, zijn uittreden uit den Volkenbond wijst daar op. Er is thans een boekje uitgegeven waarin de oorlog verheerlijkt wordt. Er worden atlassen gebruikt op school waar elk land aangegeven staat met mi- litaren en Duitschiand blanco. In de slechte sigaretten worden tegenwoordig plaatjes met prachtige uniformen inge sloten, in de betere soorten alluminium soldaatjes en kanonnetjes. Dat is de geestelijke voorbereiding van het sche kind, op hetgeen hem te wach en staat Zelfs het kleine Nederland doet aan de voorbereiding mee, getuige e g g - school in Utrecht en de poppenkas tv er- tooning in Winterswijk. Alle uitvindingen staan in dienst van den oorlog, niet uitgezonderd de stra- tospheertochten van prof. Picard. Uit voerig stond spr. hierbij stil, waarna hij wees op de belachelijke comedie van Japan, om thans een vredesconferentie in 't leven te roepen. Dit is evenwel niets anders, dan een poging om de ar beiders zand in de oogen te strooien. Aan de hand van de brochure van mr. Duys behandelde spr. vervolgens, wat er van soc.-dem. zijde te verwachten is, als de oorlog uitbreekt. Inzake dit vraagstuk is het altijd Ja noch neen geweest van dien kant De massa loopt achter de leiders aan en neemt de leuze over. Als de leiders dwalen, dwaalt ook de massa. Zij zullen niet eens bemerken, als er andere lei ders aan den kop van de stoet marchee- ren, getuige het feit dat er thans massa's arbeiders achter Hitier aanloo- pen, omdat hij nog mooiere leuzen had dan de anderen. De antimilitaristen willen een massa actie door persoonlijke actie. Van soc.- dem. zijde is niets te verwachten, dat is duidelijk. Zoolang niet bewezen is dat ons standpunt van dienstweigering of sabotage niet goed is, blijven wij daar op staan. De massa moet handelen uit eigen overweging, uit eigen gedachte. Er is noodig een groot aantal om het doel te bereiken, stuk voor stuk dienen de menschen te weten wat zij willen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door geen der aanwezigen gebruik gemaakt. OUDKARSPEL (October) Geboren: Cornelis z. van P. Feller en A. de Hart. Gertruda Johanna Maria d. van P. Rijper en G. M. de Wildt. Klazina d. van N. Molenaar en T. de Boer. Pieter z. van C. Hink en G. Bleeker. Getrouwd: A. de Geus en E. B. Zaag man. Overleden: K. op 't Landt van Dijk, echtg. van J. Kalverdijk, 64 jaar. HEEMSKERK (October) Be va 11 e n: C. A. van Zanten—Appel z. H Castricum—Groot z. C Koedijk- Beentjes z. -*• W. de BoerHartoch d. W. BosJak d. Getrouwd: G. Klaasse en M. C. Greu- ter. G. J. Smit en G. de Winter. Op een morgen riep mijn broertje: Zus, toe, kom gauw uit je bed! „Sneeuwman" heeft vannacht de daken Een wit mutsje opgezet! Ha, wat schittert 't in je oogen, I Hagelwit is 't, waar je ziet, En ons tuintje, neen, 'k weet 't zeker Mooier is 't zelfs 's zomers niet! Kom, Zus, gauw met mij naar buiten: Sleden, ballen, wat een jool! Hè, ik wou, dat Moes vanmorgen Ons maar thuishield van de school! Want mijn bol staat niets naar leeren, 'k Denk aan sneeuwpret, al-maar-door! Zus, als 'k strakjes soms blijf steken, Zeg mij dan een beetje voor! 'k Sleed je daarvoor heel den middag Door het bosch; dat zal j'eens zien En ik maak voor jou een sneeuwpop, Een héél groote, bovendien! HERMANNA. (Nadruk verboden). Oplossingen der raadsels oit het vorige nummer. Voor grooteren. 1. Leeuwerik. Wier, week, leeuw, wiek, krul. 2 P Papaver. kam koper Papaver v ij v e r bek r 3. Spin, Azië; spinazie. 4. Hij wordt tegen twee uur op het kantoor verwacht. (Gent), Dit is afgesproken: ik haal straks de brieven op. (Aalst). Laat die steenen toch liggen! (Diest). Ik heb het je wel gezegd: Cor kan onmogelijk al thuis zijn. (Cork). Voor kleineren. 1. Een tol. 2. E onder d honderd. 3. Hand. mand, tand. zand, wand. 4. Slak Salamander, bark wals Anna lama Maas neus Od e r beek boor OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Mijn geheel wordt met 10 letters ge schreven en noemt een plaats in Noord-Brabant. Een 1, 2, 5, 3 is een rond voorwerp. Een 7, 8, 9, 6 is een deel van een boom. 5. 10, 9, 6 ligt in Noord-Holland. 7| 8, 9, 9, 4 is een metaal. Een 10, 9, 6 houdt het water tegen. 2. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een ryk in Europa. X X 1 X X XXXXXXXXX x 1 X X le rij een medeklinker. 2e een gevaarlijk en ontplofbaar voorwerp. 3e een natuurverschijnsel. door C E. DE LILLE HOGERWAARD. Alle poppen en ook Teddy Werden ziek op éénen keer Je begrijpt, dat Poppenmoeder Vrees'lijk druk was in de weer. Zieke kind'ren lastig ook soms! Och, dat was geen kleinigheid! Poppenmoeder had het druk, hoor! En geen oogenblikje tijd. Om eens kalmpjes te gaan zitten, Rusten of iets anders doen Maar gelukkig kreeg zij hulp iu...« Poppenvader: broertje Koen. Ga jij nu maar rusten! zei hij. Ik pas op de zieken wel En ik doe met de patiënten Eens een leuk en heel nieuw spel. Hoe het heet? Het Spel der Zieken. Opgepast! Want het begint! Denk 'r aan, dat wie 't langste zoet is, Moes niet stoort, den prijs vast wint! Alle zieken wilden wkt graag Winnaar van den prijs wel zijn; Hielden zich heel rustik ook al Hadden ze soms erge pijn. Teddy heeft 't per slot gewonnen, Kreeg den prijs: een prentenboek. Zachtjes las de Poppenvader Daaruit voor aan Ted en Loek. Ook aan Hans en 't babypopje. 't Was een lang en mooi verhaal. Toen Moes uitgerust was, zei ze: Schatten ben je allemaal! (Nadruk verboden). Eén-twee! Eén-twee! In de maat! Gaan wij allen door de straat! Eén-twee! Eéntwee! Wij marcheeren! Wie 't niet kan, die moet 't maar leeren! Eén-twee! Eén-twee! Zóó gaat 't goed! Iedereen doet graag als 't moet! Groote Anton slaat de trom: Rom-bom! Rom-bom! Rom-fcom-bom! Eén-twee! Eén-twee! Jongens, kom! Nu nog even achterom! O, we zijn nog lang niet moe. Gaan naar huis nog niet gauw toe! Eén-twee! Eèn-twee! klinkt 't steeds voort 't Is, of je niets anders hoort! Zelfs de huizen in de straat Zeggen: Eén-twee! In de maat! Totdat Moeder roept: naar bed! Uit is voor vandaag de pret Allen gaan nu fluks naar huis En zijn stil plots als een muis! CARLA HOOG. (Nadruk verboden). V+Ok (Nadruk verboden). 3. 4. 1. 4e een plaats in Zuid-Holland. 5e 't gevraagde woord. 6e een ander woord voor grap. 7e een groot muziekinstrument. 8e een lichaamsdeel van een dier. 9e een medeklinker. Verborgen plaatsen in ons land. Ik dacht het al: ze is te vroeg van huis gegaan. Wij kwamen Lo en enkele andere vriendjes tegen. (2) Is Oom Leis peet van den kleinen jongen? Wij wandelden een groot deel van den dag. (2) Welke duiven vliegen niet? Voor kleineren. Mijn broertje kreeg op Sint-Nico- laasavond zijn naam in chocola Het waren zes letters. Hij legde ze in een andere volgorde en nu had hij de plaats, waar wij wonen, ge kregen. Hoe kan dat? Van welken boom kun je een groot gedeelte -sten, zoodat je nog maar één letter overhoudt? Welke bloemen kunnen door nie mand geplukt worden? Wat kan heel lang loopen Zonder stil te staan En hoeft nooit eens even Rustig zitten gaan? 't Kan ook staan en hangen, Praten doet bet niet Toch heeft 't wat te zeggen 2En wie er naar ziet Komt steeds wat te weten, Noem je 't antwoord al? 'k Denk, dat ied're kleuter 't Nu wel weten zal! (Nadruk yerbodenl,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11