ALKMAARSCHE COURAKT Aandrang tot Ontwapening. Wreef in één dag RHEUMATIEK weg KLOOSTERBALSEM .58inmnlan Ho. 267 ZATERDAG 11 NOVEMBER 1933 Een groote deputatie door Mac Donald ontvangen. Besprekingen over de ontwapening en over de Duitsche kwestie ALLES VRAAGT NAAR VREDE. .58uUetitau met den Kloosterbalsem Had een pijn In x'n schouder om tureluursch van te worden AKKER S ONIOINCL TER INZAQI VERKEERSONGEVALLEN De ministers MacDonald en Sir John Simon hebben gistermid dag een deputatie ontvangen, welke er op aan kwam drin gen, dat de ontwapeningsconfe rentie zou worden voortgezet en dat men het eens zou wor den over een ontwerp-conventie, aan Duitschland aai. te bieden, wearbij de uitgaven voor de wapening zouden worden be perkt en de herwapening van welk land ook zou worden ver boden. De Engelsche minister-president Mac Donald en de minister van buitenland- sche zaken hebben gisteren een depu tatie ontvangen, die stond onder leiding van den aartsbisschop van Canterbury er waartoe behoorden vertegenwoordi gers van kerkgenootschappen, letter kunde, wetenschappen, industrie, opvoe ding en vredesbeweging. Deze deputatie wees er tijdens dc con ferentie met klem op, dat de ontwape ningsconferentie moest worden voort gezet en dat de Britsche regeering zou aandringen op overeenstemming ii zake do! ontwerp-conventie, welke aan Duitschland zou worden aangeboden als voorstel der conferentie De deputatie drong er voorts op aan, dat de ontwerp- conventie de uitgaven op de bewapening zou limiteeren en de herbewapening zou verbieden, terwijl voorzien zou moeten worden in een algemeenc af schaffing binnen een bepaalde periode van ieder type van wapen, dat Duitsch land bij het verdrag van Versailles is verboden en dat een effectief en voort durend systeem van internationaal toe zicht zou worden ingesteld dat zich zou uitstrekken tot alle naties voor wat be treft het vervoer, en fabrikatie van wapens en der civiele luchtvaart De aartsbisschop sprak er zijn vol doening over uit, dat de regeering be sloten had, dat de conferentie zal voort duren Hij hoopte, dat de welsprekende en edelmoedige woorden, welke de minister-president in Guild Hall had gebezigd, ten aanzien van Duitschland een goede uitwerking zouden hebber Nog eenige sprekers voerden het woord, die werden beantwoord door MacDonald. MacDonald beantwoordt de deputatie. De eenige wensch der ontwapening, aldus MacDonald, is de vrede welke het doel is der regeering. Zoowel op het gebied der internationale politiestrijd- krachten en der burgerluchtvaart laat de controle ruimte voor geschillen Hij vroeg de deputatie, of zij er van over tuigd is, dat de internationale controle op de burgerluchtvaart de zekerheid zóu geven, welke zekere landen zouden vragen, voordat zij hun vliegtuigen zouden opgeven. Indien er verschil van meening over dergelijke zaken bestaat is het geen verschil van meening aan gaande den vrede, doch de uitwerking van bizondere voorstellen. Er is een geheele groep van kwesties van hetzelf de karakter. Er moet aan worden her innerd, dat niets afdoende kan worden gedaan zonder internationale overeen stemming De vraag is niet of ontwape ning wenschelijk is, maar hoe de maximum-ontwapening verzekerd kan worden en er was verder de kwestie hoe het maximum dat thans verzekerd i. in de toekomst het minimum zal worden. Voortgaande bracht MocDonald de contróle en den z.g. proeftijd ter sprake, waarbij hij zeide, dat het woord proeftijd nooit door de Britsche regeering was gebruikt en, wanneer dit woord door anderen gebruikt werd, zeiden zij steeds, dat zij er niet mede accoord gingen Spr. begrijpt niet, hoe ooit iemand had kun nen aannemen, dat Engeland niet voor nemens was de controle of het toezicht te doen aanvangen van het begin af aan, of hoe men in den vreemde de in druk had gekregen, dat Duitschland alleen zou moeten worden gecontro leerd, dat lag nooit in de bedoeling. Er bestaan bij deze controle zeer groote moeilijkheden. Op zijn minst twee mo gendheden waren eerst tegen het voor stel. Niet, dat zij iets te verbergen had den of voornemens waren buiten eenige overeenkomst om maatregelen te nemen. Deze twee mogendheden waren de Ver- eenigde Staten en Brittanië. „Wanneer men eventueel overeenge komen was, dat wij accoord gingen met de controle, teneinde een verhoogd ge voel va nveiligheid te geven aan eenige andere mogendheden, dan moest die contróle bij den aanvang beginnen en algemeen zijn. Ons eerste voorstel was, dat de con tróle in werking zou treden, wanneer er klachten waren. Bij nader inzien gingen wij er mee accoord, dat algemee- ne controle zou worden ingestel Genöemde zaken waren slechts typi sche gevallen, die spr. aanroerde, om de v ijze waarop ze behandeld werden aan te geven. De geest, die hieruit blijkt werd op alle punten toegepast, lie te berde werden gebracht. Velen daarvan v rmden nog een punt van onderhande ling. Het doel, dat daarbij voorzit is om overeenstemming te bereiken, niet alleen om. ontwapening te verkrijgen, maar vrede. Toespraak van Sir John Simon. Sir John Simon, die vervolgen^ het woord voerde, sprak eveneens over de contróle, waarbij hij zijn rede ie Geneve in herinnering bracht, waar hij had ge zegd dat men het er algemeen over eens was, dat de contróle algemeen zou wor den toegepast. Wat omtrent het eerste stadium van het plan moest worden opgemerkt, was, dat er van den aanvang van de conven tie aan een overeenkomst moest zijn, dat geen regeering eenigerlei verdere wapens of types, die eventueel zouden worden afgeschaft zou vervaardigen of aankoopen. Dat op zichzelve reeds maak te een algemeene toepassing van de contróle noodzakelijk. De geheele kwestie der contróle was bijzonder moeilijk, maar de Britsche regeering was tot de conclusie gekomen, dat ten behoeve van eer algemeen systeem van effectieve controle en daardoor ten behoeve van be tot stand brengen van een gevoel van vertrouwen zij geen hinderpalen in den weg behoorde te leggen. Het was in dit opzicht, dat spr. beschouwde als een zeer groote bijdrage in de richting vai een practische overeenkomst, dat de contróle algemeen werd opgevat als te zijn van algemeene toepassing Betref fende de financieele contróle bestonden er ontzaggelijke moeilijkheden. In En geland kan de regeering geen geld be steden aan wapenen, zonder dat dit in zijn geheel in de rekeningen tot uiting komt. Maar ieder land gaat niet op die basis te werk en^ om een internationale begrootingscontróle uit te oefenen moet men een systeem hebben, dat behoor lijke resultaten kan afwerpen. Hierbij ontstaat de moeilijkheid van een ver schillend systeem, van de veranderende waarde van het geld, de verschillen van standaard en andere moeilijkheden, waarmede rekening gehouden moet wor den. De opvatting der Britsche regeering was geweest, dat men moest onderzoe ken of er een overeenkomst tot stand kon worden gebracht over een tevreden stellend systeem van begrootingspubli- citeit, waarmede kon worden begonnen en vervolgens een onderzoek er naar in te stellen of er een maatstaf kon worden gevonden volgens welke de verschillen de naties bekend maakten wat zij deden. Wanneer men hierover tot overeenstem ming zou kunnen komen, zou men bij de uitwerking er van waarschijnlijk middelen vinden om de moeilijkheden uit den weg te ruimen. Het Duitsche standpunt jegens de redevoering van MacDonald. Met betrekking tot de redevoering van den Engelschen minister-president Mac Donald in de Guild Hall te Londen ver klaart men in politieke kringen te Londen: MacDonald beroemt zich er op, dat hij de vader is van het Viermogendheden- verdrag van 11 December 1932, waarbij Duitschland rechtsgelijkheid werd toe gestaan. Dat is juist Duitschland heeft deswege ook deelgenomen aan de Ont wapeningsconferentie. Aangezien ter conferentie de afspraken niet zijn nage komen, heeft het deze conferentie weer verlaten. Kenmerkend is overigens, dat MacDonald in zijn uiteenzetting niet de door Simon te Geneve uitgesproken redevoering behandelt, waarin deze heeft verklaard, dat men het huidige Duitschland de rechtsgelijkheid niet kan toekennen. Nopens de vraag wat Duitschland wil, kan men slechts verklaren: Sedert driekwartjaar weet de wereld, wat de eischen van Duitschland zijn. Tot slot zijner redevoering heeft MacDonald verklaard, dat Neurath nieuwe voorstel len wil doen. Dat is geen juiste opvat ting van de uiteenzetting van v Neu rath. Duitschland heeft immers ontwa pend en het wacht er op, dat de andere staten ook zullen ontwapenen. Wij hebben ons bereid verklaard een „no force declaration'" te sluiten en een contróle aan te nemen. In onze eischen zijn wij uiterst matig. Niettemin merkt men nog niets van de ontwape ning der andere staten. DE ONTWAPENING. De commissie van zes. De gisteren door het presidium samen gestelde commissie van zes (Engeland, Frankrijk, Italië, Noorwegen, Polen en Spanje) heeft gistermiddag gedurende meer dan twee uren vergaderd over de te nemen maatregelen. Er zullen vier rapporteurs en twee kleine commissies door het presidium worden benoemd. De commissie van zes zal Zaterdag weer bijeenkomen en 't presidium voor stellen de volgende vier rapporteurs te benoemen: Benesj (Tsjecho Slowakije: oorlogs materiaal), Moresco (Nederland: mari tieme kwesties), Lange (Noorwegen: Luchtvaart) en Politis (Griekenland: kwesties der veiligheid). Voorts zijn twee commissies samenge steld voor kwesties van controle en effectieven. De Poolsche generaal Ko- maricki is belast met het uitbrengen van een rapport over de kwestie der par ticuliere wapenfabrikatie en van den vapenhandel. FELLE ACTIE VAN IERLAND TEGEN ENGELAND. De herdenking van den wapen stilstand. De herdenking van den wapenstilstand dreigt te Dublin een nog scherper anti-En- gelsch karakter te zullen dragen, dan in vo rige jare reeds liet geval was. Reeds gister avond marcheerden afdeelingen van het Ier- sche republikeinsche leger en groepen arbei ders door de straten van Dublin met banie ren en doeken, die opschriften droegen, als: „Voorwaarts naar de Republiek" en ..Biedt den Engelschen ijzervreters weerstand". On der groote geestdrift van een groote men- schenmenigte werden in een park twee groo te Engelsche vlaggen verbrand, terwijl een herdenkingsobilesk aan koningin Victoria toet behulp van een bom werd opgeblazen. 300.000 JODEN NAAR TURKIJE? De te Londen domicilie houdende Joodsche kolonisatie-organisatie, voert op het oogenblik onderhandelingen met de Turksche autoriteiten met het doel machtiging te verkrijgen tot vestiging van 300.000 Joden in Turkije. Ingeval de Turksche overheid dit aantal te groot mocht vinden is men van Joodsche zijde bereid het getal te verlagen tot 100.000, waaronder zich tal van geleerden van naam en kapitaalkrachtige personen be vinden zouden, die bereid zijn hun financieele of wetenschappelijke mede werking aan Turkije te verleenen. Het antwoord der Turksche overheid wordt tegen het einde van November ver wacht. DE PAUS VERKLAART HEILIG. Paus Pius XI heeft gisteren een indruk wekkende plechtigheid ter gelegenheid van de kanonisatie van twee Fransche vrouwen persoonlijk geleid. De heligverklaring ge schiedde in een gisteren gehouden gedeelte lijk openbare consistorie, dat werd bijge woond door 22 kardinalen en 53 patriar chen, aartsbisschoppen en bisschoppen. Het geldt het Fransche herdersmeisje Bernadette Sibirous, wie als 14-jarig meisje de heilige maagd verscheen en Antida Thouret een non, die de orde van de zusters van Bacca rat stichtte. De kanonisatie zal den 8sten December den dag van Maria's onbevlekte ontvangenis plaats vinden. DE TOESTAND IN HAVANNA. Over het algemeen heerscht thans weer rust in de stad Havana. De banken en win kels hebben gisteren weer geopend. In den loop van den middag hebben de soldaten, die het fort Atares bezet houden, bij vergis sing het vuur geopend op hun kameraden, die aan den voet van den heuvel op pos' stonden. De vergissing ontstond, doordat de beneden op post staande soldaten schoten op een menigte, die trachtte in het fort bin nen te dringen, waardoor het garmzoen meende dat er een aanval werd gepleegd. Twee personen werden gedood, vier ge wond Amerikaansche marinetroepen gedirigeerd. Het Amerikaansche ministerie van Marine heeft met het oog op den dreigenden toestand op Cuba het slagschip „Wyoming" met een bataljon marinetroepen ter sterkte van 500 man naar Havana gedirigeerd. Uit de berichten, welke uit Havana betref fende den toestand in het binnenland van Cuba zijn ontvangen, blijkt, dat tal van ïn- surgenten, die Donderdag aan een arrestatie zijn ontsnapt, in de provincies Santa Clara, Camaguey en Oriente een nieuwen opstand tegen de regeering Grau organiseeren. DE MOORDENAAR VAN NADIR CHAN VOOR EEN KRIJGSGERECHT. Naar uit Kaboel wordt medegedeeld, zal de moordenaar van koning Nadir Chan berecht worden door een buiten gewoon krijgsgerecht, dat begin volgen de week bijeen zal komen. De moorde naar zal waarschijnlijk ter dood worden veroordeeld. DOOR EEN HAAI GEDOOD. Er.ggano (op de Philippijnen) kreeg bezoek van het Japansche visschers- vaartuig Koto Himararu Men bericht, dat een Japansche visscher door een haai een dijbeen en de arm werd afge won Het lijk van het slachtoffe- werd verbrand. Het vaartuig is inmiddels naar een onbekende bestemming- ver trekken. LITWINOV BIJ ROOSEVELT! Gistermiddag heeft de eerste officieele bespreking plaats gehad op het Witte Huis tusschen Roosevelt, Huil en Lit- winov. Het verluidt, dat moeilijkheden wegens de erkenning der Russische schulden uit den tijd van Kerensky de wederzijd- sche erkenning vertragen en verdere onderhandelingen tusschen Litwinov het Amerikaansche ministerie van Fi nanciën en Roosevelt noodig maken. Na afloop der bespreking, welke een uur heeft geduurd, is een officieel com muniqué uitgegeven, waarin wordt ge- mEn zoo in eensl Ik kon niet meer heen of weer. Ik houd niet oen tabletje* en liet mijn orouw mij wrijven met Kloosterbalsem. Niet te hard, zeg ik, want alles, ook de geheele omgeving, deed me zeer. Zij wreef mij zachtjes om te beginnen, naderhand wat harder en het was of er een wonder gebeurde. Onder 't wrijven verminderde de pijn al en toen het 's avonds herhaald was, stond ik den volgenden morgen weer even frisch op als altijd." Fr. D. te O. „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bfj brand- en snf] wonden Ook ongeëvenaard als wrfjfmlddel bfj Rheumatlek, spit en ptlnltjke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. constateerd, dat zij alle hangende kwes ties hebben besproken en dat de onder handelingen van Roosevelt en 't staats- departement met Litwinov zullen wor den voortgezet. DE ONTPLOFFING AAN BOORD VAN DE CITY OF CAIRO". De ontploffing aan boord van de City of Cairo had plaats in de machineruimte. Het schip was niet op weg naar Bombay maar voer van Marseille naar Egypte. Er werden 8 man gedood en verschillende personen ge wond. De dooden zijn niet, zooals eerst ge meld werd, over boord gezet, maar in Port Said aan land gebracht, waar ook een zwaar gewond ingenieur in het ziekenhuis werd opgenomen. UITKEERING AAN GEMEENTEN. In de berekening der korting op de uitkee- ring aan de gemeenten zijn blijkens de Memorie van Antwoord op het desbetreffen de wetsontwerp enkele wijzigingen aan gebracht, waardoor het bedrag der korting met 500.000 wordt verhoogd. De terug gang der uitgaven van het Gemeentefonds wordt daardoor van 2.200.000 beperkt tot 1.700.000. NEDERLANDSCH VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. Het financieele beheer van de moderne vakbeweging heeft in de laatste weken in verschillende periodieken een onderwerp van bespreking uitgemaakt. Naar aanleiding daarvan heeft het dagelijksch bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen een persconferentie belegd om een uit eenzetting te geven van den stand van zaken. Door den voorzitter van het N.V.V., den heer E. Kupers, werd allereerst het karakter van het Verbond uiteengezet. Het N.V.V. is een verbond van 30 vakbon den, die ieder een eigen bestuur hebben en hun eigen financiën beheeren. Het N.V.V. be hartigt in het algemeen de vakbelangen van deze organisaties. De vakvereenigingen beheeren in verband met de werkloozenzorg en -verzekering zeer groote bedragen, welke ver uitgaan boven het eigenlijke contributiebedrag. Aan contri butie wordt 7.000.000 ontvangen, maar daarnaast moet nog worden beheerd een be drag van ongeveer 11.000.000, dat in de werkloozenkassen vloeit uit de contributies der leden en uit bijslag der overheid. Practisch betalen het rijk 1/5 in de kosten en de organisaties 4/5. Op de bondskantoren zijn tal van leden van het personeel uitsluitend of grootendeels bezet met het werk voor de werkloosheids verzekering. Op de geldmiddelen van de moderne vak beweging bestaat een scherpe controle, eener- zijds van de leden, terwijl bijna alle bonden ook door een accountant controle laten uit oefenen. Bovendien worden de financiën der werkloozenkassen van overheidswege gecon troleerd. Het is onjuist, zooals beweerd is, dat het aantal bestuurders van het N.V.V. en de aan gesloten bonden 2800 bedraagt. Op 31 Dec 1931 bedroeg het aantal bestuurders van ale bonden tezamen 261, terwijl het aantal leden van het personeel 31 bedroeg. Ook de salarissen van de bestuurders zijn niet aan den hoogen kant. Bij de handarbei dersbonden bedragen zij omstreeks 3000. en bij de hoofdarbeidersbonden, waarin de loonen in het bedrijf zelf hooger zijn, om streeks 4000. Een lid van het dagelijksch bestuur van het N.V.V. heeft 4000 met vier jaarlijksche ver hoogingen van 150. Cumulatie van functies komt in de modernp vakbeweging niet voor Slechts zijn er vijf vakvereenigingsbestuurders, die lid van de Tweede Kamer zijn. In de practijk krijgen zij dan de helft of 13 van hun salaris, terwijl het pensioen van de Kamer in mindering wordt gebracht op het pensioen, dat de vak- vereeniging geeft. Van het scheppen van functies zonder redenen is ook geen sprake. Het zou ook onmogelijk zijn. om in de mo derne vakbeweging, waar de benoeming van personen geschiedt door groote colleges, be stuursraden of congresen, iemand te benoe men, zonder dat daaraan werkelijk behoefte zou bestaan. Het is juist, dat de loonen en salarissen bij de vakbonden in het algemeen niet ver laagd zijn. De beleggingen van de moderne vakbewe ging aldus de heer Kupers kunnen den toets van elke critiek doorstaan. Aandeelen in eenige particuliere onderne ming bezit het N.V.V. niet, in tegenstelling tot hetgeen vaak beweerd wordt. Een klein deel van het kapitaal van de moderne vakbe weging is belegd in de N.V. „De Arbeiders pers". Ondanks de crisis en de scherpe daling der effectenmarkt is geen of zeer weinig ver lies op de beleggingen geleden. Aan de S.D A.P. is nooit financieelen steun verleend, noch direct noch indirect. De verhouding tusschen het N.V.V. en de S.D A.P. is van zuiver organisatorischen aard en belichaamd in de stellingen van 1928, welke indertijd overal gepubliceerd zijn. BOTERPRIJS BLIJFT 90 CENTS. De crisiszuivelcentrale maakt bekend, dat voor de week van 1218 November de prijs van het crisisbotermerk op 90 cent en die van de vervoervergunning van buitenlandsche bo ter op 1 per K G. is vastgesteld. Nederlandsche auto in Frankrijk verongelukt. Naar Reuter uit Parijs seint is op den weg RheimsVougiers een Nederlandische auto tegen een boom gebotst. De bestuurder J. P. Cremer uit Amsterdam werd op slag gedood. De twee andere inzittenden, de heer Verkwist uit Amsterdam en mevr. L. Kohier uit Reck- linghausen, kregen zware wonden en zijn naar het hospitaal te Rheims overgebracht. De consul van Nederland heeft de families van de slachtoffers van het gebeurde op de hoogte gebracht. Vermoed wordt, dat de rei zigers 'van Parijs op weg waren naar Duitschland. Het gevaarlijke oversteken van den weg. Gistermorgen kwam de heer Zonneberg, oud-wethouder van Nieuw-Leusen, op de fiets naar Zwolle. Bij het bereiken van den Rijksstraatweg Zwolle—Meppel week hij uit naar rechts en liet ook na door eenigerle, teeken zijn voornemen te kennen te geven den weg over te steken. Daardoor werd hij aan gereden door een auto uit Assen. Zwaar ge wond is hij naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. DOOD GEVALLEN. In de Jan van Galenstraat te Amsterdam was gistermiddag een schilder bezig met het verrichten van werkzaamheden ter hoogte van de 3e verdieping van een woonhuis. Hij stond in de dakgoot en wilde van hier over stappen naar 'n dakvenster; hij stapte mis en viel naar beneden In ernstigen toestand is hij aar het Wilhelminagasthuis gebracht waar hij na aankomst is overleden. HET ANKER AL WEER OPGEHEVEN. Bij gebrek aan abonnees en adv er. teerders. Het blaadje Het Anker, waarmee de sociaal-democraten gepoogd hebben, ondanks de zuivering van revolutionnaire invloeden, hun greep op het marinepersoneel te hand haven, heeft den strijd opgegeven. Voorloo- pig, naar het heet! De redactie en administratie hebben per circulaire van 7 November aan de abonnees bericht, dat zij de uitgifte moesten staken, omdat het aantal abonnees tot een te kleinen kring beperkt bleef en de adverteerders zich van medewerking onthielden. Aan deze misgeboorte is niets verloren, merkt de N.R Crt. op. HET BIOSCOOPCONFLICT IN VENLO. Gisteravond is in het Rembrand-Theater ti Venlo een openbare vergadering gehouden, belegd door den Ned. Bioscoopbond, in ver band met de bioscoopsluiting aldaar. De groote bioscoopzaal die circa 1000 personen kan bevatten, was geheel gevuld, terwijl hon derden belangstellenden geen plaats meer konden krijgen. E>rie sprekers (de voorzitter, een hoofdbe stuurslid en de directeur van den N.B.B hebben de kwestie der sluiting besproken en de actie van het gemeentebestuur afgekeurd, dat het bioscoopverbod handhaaft ondanks het feit dat de gemeente zich moreel heeft ver bonden het op te heffen bij het accoord met den N.B.B. in 1929. Een der aanwezigen stelde voor een protesttelegram aan de ge meentebesturen van Venlo en Tegeien te zen den, waarmede de geheele vergadering in stemde. DE INKRIMPING VAN DEN VEESTAPEL. Een a.-r. oordeel: vroeger ingrijpen had het drama van thans kunnen voorkomen. De (a.r.) „Rotterdammer" schrijft een hoofdartikel over de veestapel-inkrimping, dat aldus begint: „Het is nu wel duidelijk, dat er onder ons geen eenstemmigheid bestaat over de vraag, of het afmaken van 200.000, bij voorkeur drachtige koeien, in elk opzicht geoorloofd is. Zeer pertinent zegt de één: als er runderen te veel zijn, dan moet wat overtollig is, maar „vernietigd" worden. Dat woord is wel zeer sterk. Een ander daarentegen getuigt met even groote stelligheid: indien er eens 200.000 beesten stierven tengevolge van een besmet telijke ziekte, zouden we dan geen biddagen uitschrijven? En, hoe kunnen we dankdagen houden voor het gewas, als we daaraan als 't ware toevoegen: „behalve voor den vee stapel, want doorvan hebben we te veel''? Dit laatste doet ons duidelijk zien, hoe angstig ingewikkeld de economische proble men van deze dagen zijn". Na te hebben opgemerkt, dat de rechtvaar dige in elk schepsel een godsgedachte dient te erkennen, hetgeen hem noopt, om die zorg vuldigheid te betrachten, welke het logisch gevolg van deze erkenning is, besluit het blad aldus: „Die zorgvuldigheid komt niet in 't ge drang, als we naar rato der menschelijke be hoefte, en met voorkoming van wreede metho den, het dier ter slachtbank leiden. De minister heeft gisteravond in zijn ra diorede o.i. veel te vergoelijkend gesproken van kleine fouten. Echter rijst toch de vraag of menschelijke willekeur feitelijk mag spelen met het leven der dieren, terwijl toch een mensch het in

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5